تاریخ 1397/07/28 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره 4885 برو جستجو جستجوی پیشرفته   معاون اول رئيس جمهور:
 شخصيت‌هاي سياسي ما از هم دور شده اند  

معاون اول رئيس جمهور گفت: موضوع اقتصادي تنها دليل به وجود آمدن شرايط امروز نيست. جامعه به دنبال نشاط سياسي است. يک سال و چند ماه از مهم‌ترين انتخاباتمان نگذشته است. کسي فراموش نکرده که چه شور و شوقي ميان مردم شکل گرفت، چه شعارهايي داده شد.

به گزارش ايسنا، اسحاق جهانگيري در کنگره مجمع نمايندگان ادوار مجلس شوراي اسلامي‌با اشاره به جايگاه خطير نمايندگان مجلس اظهار کرد: صحبت کردن براي کساني که خودشان روزي از تصميم گيران کشور بودند راحت‌تراست و دغدغه هاي مشترکي نسبت به آينده ايران، انقلاب، نظام جمهوري اسلامي‌وجود دارد.

وي ادامه داد: درک درستي از شرايط امروز کشور براي همه ما در اتخاذ راهکارهاي مناسب مي‌تواند خيلي کار ساز باشد.

معاون اول رئيس جمهور افزود: شرايط کشور از نظر من که امروز در مسئوليتي از کشور حضور دارم؛ چند وجهي، پيچيده و خطير است. هم پيچيده است چون معلوم است تلاش هاي وسيعي در سطح داخل و خارج دارد صورت مي‌گيرد که مشکلات جدي براي کشور ايجاد کند. چند وجهي است چون فقط يک بعد خاص ندارد.

وي سپس تصريح کرد: جهت آينده اين شرايط از اين منظر مهم است که آيا جهت پيشرو، رو به سخت‌تر شدن است يا آسان شدن؟

جهانگيري گفت: من فکر مي‌کنم اين جهت پيش رو به نقش نقش‌آفرينان از حاکميت تا دولت، نهادهاي سياسي ومدني و اقشار مختلف مردم خصوصا طبقات موثر بستگي دارد و آن‌ها مي‌توانند مشخص کنند ما چه کار بکنيم و چه کاري نکنيم.

وي افزود: شايد بهتر باشد که ما بگوييم شرايط موجود چه شرايطي نيست. از نظر من شرايط موجود صرفا مربوط به عوامل اقتصادي نيست. کشور ايران به جهت داشتن ظرفيت‌هاي اقتصاددان، ظرفيت بالايي دارد. ده‌ها و صدها نفر هستند که تحصيلات عاليه در دانشگاه‌هاي کشور و دنيا دارند و امروز در دانشگاه‌هاي کشور و دولت و نهادها حضور دارند و قادر هستند تا راه حل کارهاي اقتصادي خوبي ارائه کنند.

معاون اول رئيس جمهور گفت: دوران مختلفي را هم در دولت‌ها گذرانديم و در شرايط مختلف اقتصادي کسور را اداره کردند. دوراني بوده که اقتصاد کشور کوپني بود، امروز هستند آن مديران و مي‌توانند به بهبود شرايط امروز کمک کنند. دوران‌هايي با اقتصاد آزاد داشتيم و هم مديران ديگري هستند که اقتصاد را در شرايط مختلف مديريت کردند.

وي افزود: من معتقد هستم سياست‌هايي که اتخاذ مي‌شود و تيمي‌که مديريت مي‌کند آغوشش به روي اقتصاددان‌ها باز باز است. هم اين توان وجود دارد و هم مي‌توان سياست هاي متناسب را در اين راستا تبيين کرد.

جهانگيري گفت: از طرف ديگر موضوع اقتصادي تنها دليل به وجود آمدن شرايط امروز نيست. جامعه به دنبال نشاط سياسي است. يک سال وچند ماه از مهم ترين انتخاباتمان نگذشته است. کسي فراموش نکرده که چه شور و شوقي ميان مردم شکل گرفت، چه شعارهايي داده شد. به هر حال اميد تحرک و نشاط سياسي لازمه حرکت است.

وي سپس با اشاره به موقعيت ايران در منطقه نيز گفت: باوجود آنکه ما درگير جنگي ناخواسته با يکي از قدرت‌هاي نظامي‌منطقه که قدرت‌هاي ديگر منطقع حامي‌اش بودند شديم، پيروز شديم. موقعيت منطقه اي ما يک موقعيت اثتثنايي نيست؛ درست است که موضوعات مهمي‌مثل تغييرات عربستان، موضوع يمن سوريه و داعش بوده است اما نمي‌شود گفت اتفاقات منطقه اي شرايطي ايجاد کرده امروز شرايط ما اين باشد.

جهانگيري افزود: اتفاقات بين المللي هم از همين دست است. شايد براي اولين بار است که با يک رئيس جمهوري مثل رئيس جمهور امروز امريکا رو به رو هستيم که مي‌تواند از توافقات بين المللي خارج شود. ما کار وسيعي انجام داديم تا به توافق برجام برسيم . کار بزرگي بود که انجام داديم. گاهي 18 شبانه روز مسئولين کشور ما و ساير مذاکره کنندگان صحبت کردند تا به نتيجه برسند. توافقي بود که مي‌توانست با آن به راه کارهاي نتيجه بخش رسيد .

وي خاطرنشان کرد: در مواقعي بوده همه سفراي اروپايي يک باره از کشور بيرون رفته اند. با شرايط سخت هم مشکلات را پشت سر گذاشته ايم. هم مسائل سياسي و هم بين المللي و منطقه اي به نوعي در هم آميخته شدند که شاخص اين شرايط در همين جملاتي است که مي‌گويند کاهش اميد اجتماعي و سرمايه اجتماعي.

معاون اول رئيس جمهور گفت: در واقع مسئله اصلي و مهم کشور اين است که دچار فرسايش سرمايه هاي کشور شديم. قطعا خسارت سرمايه هاي اجتماعي از سرمايه هاي مالي بيشتر است. وقتي اين اتفاق مي‌افتد هر سياستي تبيين کنيد هيچ پاسخي دريافت نمي‌کنيد

وي يادآور شد: نمونه ساده آن بعد از تحريم‌هاي سال 90، قبل از اينکه ما به عنوان دولت 11 وارد شويم است؛ يک حرکت مردم در سال 92 آرامش را به کشور باز گرداند. هنوز دولت تشکيل نشده بود که قيمت دلار کاهش يافت. در بهمن و اسفند سال 91 ، دلار 3800 تومان بود، در شهريور ماه به 3000 تومان رسيد. پس از اولين توافق ژنو به زير 2000 تومان رسيد معني‌اش اين است که پيش از آنکه سياست‌ها کارساز باشد اميد اجتماعي کارساز شده است. معاون اول رياست جمهوري در ادامه به تبيين آسيب‌هاي کاهش نشاط و اميد اجتماعي پرداخت و گفت: وقتي چنين شرايطي پيش مي‌آيد مردم يک شايعه فضاي مجازي را باور مي‌کنند اما حرف مسئول را باور نمي‌کنند. قدرت برنامه ريزي در چنين شرايطي از بين مي‌رود. وي افزود: در چنين شرايطي بايد ترميم اعتماد اجتماعي و ترسيم يک روند مثبت از آينده را انجام دهيم. اولين کاري که بايد صورت گيرد کارآمدي در جريان هاي سياسي اصلي و نهادهاي مدني است. مردم بايد اين حس را داشته باشند که دولت و نهادهاي مدني از توانايي برخود با مشکلات برخوردار هستند؛ چه اصلاح‌طلب و چه اصولگرا.

جهانگيري گفت: مردم بايد اراده لازم را براي برطرف کردن مشکلات کشور ببينند. اين کشور ظرفيت هاي زيادي دارد. ظرفيت‌هاي نيروي انساني جغرافيايي و اقتصادي وجود دارد. مسئله مهم‌تر اين است که مردم حس کنند افق کشورشان تيره و تار نيست. الان تبليغ مي‌شود که آينده اين کشور تيره و تار است.

وي اظهار کرد: همه فکر مي‌کردند يک اتفاق تلخي قرار است بيفتد. دکتر ظريف از امريکا که برگشت گفت غالبا مي‌گفتند ايران در حال فرپاشي است. آقاي روحاني هم در جلسه هيئت دولت گفتند که مسئولين کدام کشورها به برخي‌ها گفته بودند که دوماه سه ماه همراهي کنيد کار ما تمام است.

معاون اول رئيس جمهور گفت: چند ماه اخير مسئول يکي از کشورهاي مهم منطقه در جلسه اي که من هم بودم خدمت مقام معظم رهبري گفتند، اين چيزي که آمريکايي‌ها به ما مي‌گويند اين است که کار جمهوري اسلامي‌تمام شده است. او از ما سوال مي‌کرد اوضاع تمام شده؟ رهبري سربسته جوابشان را دادند، آقاي روحاني مفصل جواب داد، ما يک صدم توانمان را هم هنوز به کار نگرفتيم؛ توان ما خيلي بالاتر از اين حرف‌هاست.

وي گفت: شرايط بين المللي، اقتصادي و اجتماعي وجود دارد. نمي‌گويم نشدني است اما کنترل همه امر به دست دولت تنها، کار سختي است. الان همه نهادهاي مدني، نخبگان و مسئولين به صحنه بيايند مي‌شود مشکلات کشور را بر طرف کرد. لازمه‌اش اين است که يک گفت‌وگوي ملي جدي صورت بگيرد که ما براي بر طرف کردن مشکلاتمان يک برداشت مشترک داشته باشيم.

جهانگيري با بيان اينکه «شخصيت‌هاي سياسي ما از هم دور شدند» گفت: برخي‌ها خانه نشين شدند و برخي را خانه نشين کردند؛ اما برخي دگر مي‌توانند در اين ميان واسط شوند و حلقه واسط باشند .

وي سپس گفت: امروز من جلسه اي با جامعه شناسان داشتم؛ عزيزي مي‌گفت سه قوه الان وقتش است تا جهت گيري واحدي داشته باشند. من هم گفتم با تدبير رهبري سه قوه جلساتي دارند و معمولا به نتايج مشترک مي‌رسيم. يک نمونه آن بررسي لايحه FATF بود. امروز حتما براي ايران مبارزه با بستري که ايران را با پولشويي رو به رو مي‌کند ضروري است. گاها ميلياردها تومان جابه‌جا مي‌شود و ما بر آن اشراف نداريم.

معاون اول رياست جمهوري در ارتباط با قانون تامين مالي تروريسم گفت: بدون ترديد ايران يکي از کشورهايي است که بيش‌ترين آسيب را از تروريسم ديده است. اگر اين قانون نباشد ممکن است داعش از سيستم ما تامين مالي شود. قانون تامين مالي مبارزه با تروريسم جزو اصلي ترين نيازهاي ما است.

وي همچنين افزود: اين قانون دو بار در شورايعالي سران سه قوه تصويب شده چراکه در مقطع فعلي لازمه کشور است.

جهانگيري سپس خاطر نشان کرد: من فکر مي‌کنم اگر از اين جمله رهبري در انتخابات 92 که گفتند حتي اگر نظام را قبول نداريد به خاطر ايران پاي صندوق راي بياييد؛ استفاده کنيم، پيش مي‌رويم. الان بايد براي شرايط فعلي هم همين را گفت. به نظر من نهادهاي واسط ميانجي مثل ادوار مجلس مي‌توانند نقش مهمي‌در اين ميان ايفا کند.

وي در پايان گفت: شرايط کشور به جهت دشواري‌هاي اقتصادي شرايط حساسي است. ما مي‌توانيم از اين دوره عبور کنيم. اين دوران مي‌تواند طولاني شود اما مي‌تواند کوتاه هم شود. بعضي‌ها مي‌گويند خيلي اغراق مي‌کنم اما مي‌گويم مي‌توانيم طي چند ماه، تا پايان سال 97 ، از شرايط فعلي عبور کنيم و راهش اين است که همه با هم باشيم .


 معاون اول قوه قضائيه :
 برخي عناصر گمرک در پرونده‌هاي قاچاق خودرو تحت تعقيب هستند 

معاون اول قوه قضاييه گفت: در خصوص مسئله ورود غيرقانوني خودروها پرونده‌هايي تشکيل شده است، در اين زمينه برخي عناصر گمرک و همچنين مالکين اين خودروها تحت تعقيب قرار گرفته‌اند و اين پرونده‌ها در حال رسيدگي هستند.

به گزارش ايسنا، حجت‌الاسلام‌والمسلمين غلامحسين محسني اژه‌اي در جمع خبرنگاران اظهار کرد: امروز جلسه‌اي با حضور استاندار هرمزگان، نماينده ولي‌فقيه در استان هرمزگان، دستگاه قضايي و نيروهاي امنيتي نظامي‌و انتظامي‌برگزار شد.

وي با بيان اينکه کارهاي خيلي خوبي توسط استاندار هرمزگان در حال پيگيري است و موفقيت‌هاي خيلي خوبي هم در اين مدت داشته است، افزود: اميدوارم با هماهنگي همه دستگاه‌ها آنچه امروز به نفع کشور و مردم است به‌خصوص در اين شرايط در جهت مسائل مربوط به اشتغال، توليد داخلي، توسعه استان هرمزگان و رفاه مردم توفيقات بيشتري حاصل شود.

معاون اول قوه قضاييه با اشاره به اينکه يکي از وظايف مهم سيستم امنيتي، اطلاعاتي، دستگاه قضايي و دستگاه اجرايي مقابله با هر نوع فساد و امر خلاف قانون است، تصريح کرد: مردم در اين رابطه مثل هميشه بايد همکاري کنند، امروز دشمن مي‌خواهد که معيشت مردم را تحت‌فشار قرار دهد و برعکس ما بايد کاري کنيم که مردم در رفاه بيشتري باشند و بنابراين پرونده‌هاي مختلفي در اين تشکيل مي‌شود.

حجت‌الاسلام‌والمسلمين محسني اژه‌اي با بيان اينکه امروز توصيه‌هايي به دستگاه قضايي در خصوص اينکه اين پرونده‌ها سريعاً رسيدگي شود، اضافه کرد: هرکس اتهامش روشن و جرمش در دادگاه مشخص شد سريعاً احکام در خصوص اين افراد اجرا شود و اگر مواردي باشد که ضرورت داشته باشد براي بازدارندگي بيشتر احکام علني اجرا شود اين اتفاق با هماهنگي با استانداري و شوراي تأمين صورت گيرد.

وي با اشاره به اينکه در اين جلسه تأکيد کردم استان از همه ظرفيت‌ها و کمک مردم براي مقابله با فساد، قاچاق و مبارزه با کساني که به‌خصوص در نظام اقتصادي و ارزي ما اخلال مي‌کنند، استفاده شود، عنوان کرد: پرونده‌هايي در خصوص تخلفاتي که در گمرک صورت گرفته در دست داريم که برخي از آن‌ها احکامشان هم صادر شده و در نشست قبلي خودم در تهران هم اعلام کردم، اکنون نيز پرونده‌هايي در دست بررسي وجود دارد، برخي پرونده‌هاي استان هرمزگان در دادگاه‌هاي ويژه‌اي که اخيراً تشکيل شده در تهران رسيدگي مي‌شود.

معاون اول قوه قضاييه با بيان اينکه امروز با رئيس دادگستري استان صحبت کردم و قرار شد در خود هرمزگان هم دادگاه‌هاي ويژه رسيدگي به مفسدين اقتصادي تشکيل شود تا به اين موارد به‌صورت ويژه رسيدگي شود، خاطرنشان کرد: هم‌اکنون در استان‌هاي فارس، اصفهان، تهران دادگاه‌هاي ويژه رسيدگي به مفاسد اقتصادي مشغول به کار هستند.

حجت‌الاسلام‌والمسلمين محسني اژه‌اي با اشاره به اينکه در خصوص مسئله ورود غيرقانوني خودروها پرونده‌هايي تشکيل شده است، ادامه داد: در اين زمينه برخي عناصر گمرک و همچنين مالکين اين خودروها تحت تعقيب قرار گرفته‌اند و اين پرونده‌ها در حال رسيدگي هستند.

وي با بيان اينکه همه ما مسلمان و مقيد به احکام ديني هستيم و بايد از هر چيزي موجب زير پا گذاشتن ارزش‌هاي ديني و ملي شود اجتناب کنيم، ابراز کرد: فرمايش دادستان کل کشور در خصوص عدم ورود بانوان به ورزشگاه‌ها نيز در همين راستا بوده است.

معاون اول قوه قضاييه در خصوص آخرين وضعيت بازداشت فعالين زيست‌محيطي بيان کرد: هنوز پرونده اين افراد به دادگاه نرفته اما در شرف رفتن به دادگاه است و نه‌فقط در اين خصوص بلکه نسبت به همه پرونده‌ها تأکيد مي‌کنيم که قضات هرچه سريع‌تر پرونده‌ها را تکميل کنند.


 محمود صادقي:
 فراکسيون اميد تاکنون چه کرده است؟  

نماينده مردم تهران در مجلس گفت: به دولتمردان مي‌گويم چرا مردم را در خواب نگاه مي‌داريد؟ بايد هشدار دهيم که روزهاي سختي را پيش‌رو داريم. در ماه‌هاي پيش‌رو با کسري بودجه کم سابقه مواجه هستيم و بايد ببينيم نظام چگونه با اين شرايط مواجه مي‌شود.

به گزارش ايسنا، محمود صادقي طي سخناني در نهمين کنگره حزب اراده ملت ايران با يادآوري برخي اخبار حوادث اجتماعي در ماه‌هاي گذشته اظهار کرد: اينها اخباري است که براي ما عادي شده است. واقعا مسئله روز ما چيست؟ آيا مسئله ما اين است که سهميه اين حزب و آن شخص در شوراي عالي چقدر است؟ چرا از مسائل جامعه غافل شديم؟ ما چقدر به دردهاي مردم توجه داشتيم؟ فراکسيون اميد چه مي‌کند؟ ما ديگر به اين مسائل فکر هم نمي‌کنيم. سوسيال دموکراسي چيست؟ عدالت اجتماعي در کجاي معادلات ما قرار گرفته است؟

وي ادامه داد: وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعي اطلس مسائل اجتماعي را تهيه کرده که تکان‌ دهنده است. اصلاح‌طلبان نياز مبرم در بازنگري راهبردها دارند. ما از دردهاي بدنه جامعه روزبه‌روز بي‌اطلاع تر شديم. متاسفانه شکل‌گيري نظام طبقاتي ما را از مسائل روز غافل کرده است.

صادقي با اشاره به اصل سوم قانون اساسي گفت: به نظر مي‌آيد با اجبار شرايط و غفلت در سياست‌ها، گرفتار معضلات عميقي شديم. خبري ديروز از قول آقاي مصباحي‌مقدم منتشر شده بود که گفته بودند ايران عضو هفت کشور قدرتمند است. ما افق 1404 را ديديم که الان مي‌خواهيم 1440 را محقق کنيم؟

وي افزود : بايد در اصلاح‌طلبي اين کارشناسي انجام شود تا در مجلس اين مباحث را دنبال کنيم. ما به مردم قول داديم و با راي آنان وارد مجلس شديم. ما غافل هستيم که شعار «اصلاح‌طلب، اصولگرا، ديگه تمومه ماجرا» شعاري واقعي است و در جامعه وجود دارد.

اين عضو فراکسيون اميد مجلس تصريح کرد: جواني که کار ندارد، براي پيدا کردن شغل پايين که حتي کارگري شهرداري باشد هم دست به دامن مي‌شود، در چنين شرايطي به نظر بايد بازنگري اساسي داشته باشيم.

صادقي با بيان اينکه نتوانستيم کنش فعالي در فضاي بين‌الملل داشته باشيم که دچار اين وضعيت شديم، اظهار کرد: به دولتمردان مي‌گويم چرا مردم را در خواب نگه مي‌داريد؟ بايد هشدار دهيم که روزهاي سختي را پيش‌رو داريم. در ماه‌هاي پيش‌رو با کسري بودجه کم سابقه مواجه هستيم و بايد ببينيم نظام چگونه با اين شرايط مواجه مي‌شود. آيا همه بار به دوش مردم است يا دولت هم به مردم کمک مي‌کند؟

وي به تلاش ايران براي پيوستن به FATF اشاره کرد و گفت: درخصوص FATF بايد بگويم، روزنامه کيهان مثل زمان توافق برجام در حال شيطنت رسانه‌اي است تا بگويد که اصلاح‌طلبان با پيوستن به استانداردهاي جهاني گفته‌اند که مشکلات حل مي‌شود. در حالي که ما گفتيم جزئي از مشکلات مي‌تواند حل شود اما آنان اين موضوع را عامدانه تبليغ مي‌کنند، پس در دام کيهان نيفتيم.

نماينده مردم تهران در مجلس ادامه داد: به رييس مجلس در سفر به مسکو گفتند اگر استانداردها در کشورتان اجرا نشود، نمي‌توانيم با شما تجارت کنيم. قبل از تصويب CFT دو ساعت مقامات سياسي و امنيتي در اين خصوص توضيح دادند و بعد عده‌اي دوباره در مجلس تبليغات کردند.کنوانسيون مريدا در مجلس قبل تصويب شد و صدايي هم از آن درنيامد که به مراتب موارد گسترده‌تري را دربرمي‌گرفت. اما حالا فشار آورده‌اند که اگر تصميمي‌گرفته مي‌شود، هزينه‌هايش به دوش يک گروه باشد.

صادقي در پايان گفت: ما نياز به همبستگي اجتماعي داريم و بايد همه به ميدان بيايند. جبهه ملي هم بايد بتواند کنگره برگزار کند. بايد به بلوغ برسيم و مسائل را حل کنيم. ايستا و راکد نمي‌توان به مسائل نگاه کرد. نبايد ابزاري هم به اين مسائل نگاه کنيم. اميدواريم عمق استراتژي خودمان را به جاي سواحل مديترانه در جامعه خودمان جست وجو کنيم.


 اخبار 

اعضاي شوراي مرکزي مجمع نيروهاي

خط امام مشخص شدند

مجمع نيروهاي خط امام با برگزاري نوزدهمين کنگره، اعضاي شوراي مرکزي خود را مشخص کرد.

به گزارش ايسنا، سيدهادي خامنه‌اي، اسفنديار تاجميري، خليل قويدل، محمدرضا اکبري، مظفر عليزاده، اسحاق راستي، رحمان بابايي، حميدقزويني، عبدالحميدناصري پور، محمدرضاکمالي، مهرزاد صدقياني،‌ هادي غفاري، محمد صباغيان، داور نظري و زهراصفي ياري اعضاي شوراي مرکزي اين تشکل سياسي اصلاح طلب هستند.

همچنين بر اساس آراي اعضاي مجمع عمومي، آقايان علي سواد کوهي، آرمان متين و رضا سليمان نوري، به عنوان هيات بازرسي اين تشکل انتخاب شدند.

در نخستين جلسه شوراي مرکزي جديد مجمع نيروهاي خط امام، دبيرکل انتخاب خواهد شد.

ايران در صدد تضمين رعايت حقوق کودکان و پرورش آن‌ها در فضاي عاري از خشونت است

نماينده مردم تهران در مجلس شوراي اسلامي مواضع کشورمان در خصوص حقوق کودکان را در کميته حمايت از حقوق کودکان اتحاديه بين‌المجالس جهاني بيان کرد.

به گزارش ايسنا، متن سخنراني پروانه مافي در خصوص حقوق کودکان در کميته حمايت از حقوق کودکان اتحاديه بين‌المجالس جهاني به شرح زير است:

جمهوري اسلامي ايران با هدف تضمين ايفاي حقوق همه کودکان در سال 1373 پيمان‌نامه جهاني حقوق کودک را امضا کرد و پروتکل الحاقي پيمان‌نامه در خصوص خريد و فروش، خودفروشي و هرزه‌نگاري کودکان را نيز در سال 1383 براي تصويب به مجلس ارائه نمود.

احترام به کرامت انساني ايجاب مي‌کند که کودک به عنوان يک انسان داراي حقوق برابر با ديگران انگاشته شود. برخورداري از حقوق برابر براي کودکان مستلزم حمايت همه جانبه از آنان است.

اين امر از يک سو،‌ از انديشه عدالت‌ورزي بشر براي دستيابي به سعادت فردي و اجتماعي نشأت مي‌گيرد و از سوي ديگر از ضعف و رشد نيافتگي جسمي و ذهني کودک و عدم توانايي وي در استيفاي حقوق خويش و در نتيجه نياز او به حمايت و مراقبت‌هاي ويژه ناشي مي‌شود.

پارلمان جمهوري اسلامي ايران در راستاي تحقق حقوق همه جانبه افراد زير 18 سال که بيش از 22 ميليون نفر از جمعيت کشور يعني حدود 30 درصد از کل آن را تشکيل مي‌دهند، اقدامات متعددي را انجام داده است.

دستاوردهاي حاصله در عرصه هنجارسازي عبارتند از تصويب قانون حمايت از کودکان و نوجوانان در سال 1381، گنجاندن مقررات مربوط به دادرسي ويژه کودکان در قانون مجازات اسلامي مصوب سال 1392 و قانون آئين دادرسي کيفري و اصلاحيه مصوب 1394 تصويب قانون حمايت از کودکان و نوجوانان بي سرپرست و بدسرپرست در سال 1392، تصويب کليات لايحه حمايت از کودکان و نوجوانان، تهيه پيش‌نويس لايحه پليس اطفال و نوجوانان و آئين‌نامه اجرايي کانون‌هاي اصلاح و تربيت،‌ تصويب قانون حمايت خانواده مصوب سال 1391 . دستاوردهاي حاصل از اين قوانين و هنجارها در عرصه ساختاري و اشکال متعددي متبلور شده‌اند که به قرار ذيل مي‌باشند:

تشکيل مرجع ملي کنوانسيون حقوق کودک، راه‌اندازي اورژانس اجتماعي، راه اندازي خطوط تلفن 123 و 148، استقرار پليس ويژه کودکان در برخي مراجع انتظامي به صورت آزمايشي و طرح مباحث کودکان در کارگروه‌هاي بانوان و خانواده استانداري‌هاي تشکيل و راه اندازي مراجع قضايي خاص،‌ اطفال و نوجوانان، ايجاد و توسعه دفاتر حمايت از زنان و کودکان در دادگستري.

دادستان تهران :

امروز ناامني حرف اول دشمن است

دادستان تهران اظهار کرد: با توجه به تاکيد مقام معظم رهبري در مورد همکاري قواي سه‌گانه براي حل مشکلات کشور اقتضا دارد که همه مسئوولين جهادگونه کار کرده و بيش از گذشته فعاليت‌ها را افزايش داده و بيش از گذشته در ميدان حضور داشته باشند؛ چراکه در شرايط جنگ اقتصادي با دشمن به­ سرمي‌بريم.

به گزارش ايسنا، عباس جعفري دولت‌آبادي در نشست با معاونين دادسراي تهران و دادستان‌هاي شهرستان‌ها به تبيين شرايط جاري کشور پرداخت و با تاکيد بر اين‌که کشور به­ رغم مشکلاتي که دارد به خوبي در حال اداره شدن است، افزود: اين دوران سپري خواهد شد و توطئه آمريکا عليه انقلاب اسلامي، شکست مي‌خورد و ايران با سربلندي به راهش ادامه مي‌دهد.

دادستان تهران با اشاره به اهداف دشمن که به صورت علني ابراز شده بر لزوم هوشياري براي مقابله با اين اهداف تاکيد کرد.

جعفري دولت‌آبادي دامن زدن به ناامني را يکي از اهداف دشمن عنوان کرد و ادامه داد: ظرف دو ماه گذشته حوادث اهواز، ميرجاوه و نظاير آن مؤيد آن است که آمريکا طرحي را دنبال مي‌کند تا کشور را ناامن جلوه داده و به مردم القا کنند در ايران امنيت وجود ندارد و حاکميت نمي‌تواند آن را تامين کند، بنابراين هوشياري در مقابله با اين ناامني‌ها امري ضروري است و بايد با اين قبيل مسائل برخورد کرد؛ چرا که امروز ناامني حرف اول دشمن است و جلوگيري از آن به معناي مقابله با اقدامات امريکاست.

وي با اشاره به تشديد جنگ رواني و رسانه­اي و ادعاي نقض حقوق بشر به عنوان هدف ديگر دشمن را عليه جمهوري اسلامي تشريح کرد و گفت: اخيراً وزير امور خارجه امريکا طي اظهار نظري دروغ‌هاي آشکاري مطرح کرد و مي‌خواست افکار عمومي جهان را در مقابل ايران قرار دهد، و ايران را به نقض حقوق بشر و حمايت از تروريست متهم نمود.

دشمن از طريق تشديد جنگ رواني عليه جمهوري اسلامي و ادعاي اين‌که ايران ناقض حقوق بشر است؛ از تروريست‌ها حمايت مي‌کند و در امورداخلي برخي کشور­هاي منطقه دخالت مي‌کند، در پي ايجاد يک جنگ رواني است .

دادستان تهران دامن زدن به اختلافات در کشور را به عنوان راهبرد ديگر دشمن براي افزايش فشار عنوان کرد و افزود: اين طرحي است که از ابتداي انقلاب تاکنون وجود داشته در حالي‌که در همه حکومت‌ها اختلاف نظر و اختلاف سليقه وجود دارد؛ اما آنها تلاش مي‌کنند که به اين موضوع دامن بزنند، خبرهاي دروغ را منتشر کنند و مقامات را به هم بدبين کنند تا به اختلافات در کشور دامن بزنند.