تاریخ 1397/07/23 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره 4881 برو جستجو جستجوی پیشرفته   کواکبيان در همايش روز جهاني استاندارد:
 مردم کالاي با کيفيت داشته باشند کالاي خارجي نمي‌خرند 
 سازمان ملي استاندارد بايد به آخرين فن‌آوري‌هاي روز مجهز باشد

نماينده مردم تهران در مجلس گفت: اگر کالا گران يا بي کيفيت باشد مردم تشويق نمي شوند تا کالاي ايراني بخرند. قانونش را در مجلس تصويب کرديم تا بر کيفيت کالاي ايراني افزوده شود.

مصطفي کواکبيان در همايش روز جهاني استاندارد که در سالن اجلاس سران برگزار شد، اظهار کرد: معتقدم آيه‌اي که خداوند مي فرمايد همه بشريت در خسران هستند به جز کساني که عمل صالح انجام مي دهند، بهترين آيه براي فهم استاندارد است.

وي ادامه داد: خداوند هر چيزي را استاندارد آفريده است و در سوره مبارکه سجده مي‌فرمايد: الذي احسن کل شيء خلقه و در سوره بقره خداوند مي‌فرمايد: اني جاعل في‌الارض خليفه يعني ما جانشين خدا روي زمين هستيم اگر قرار است قائم مقام خدا روي زمين باشيم بايد کار شايسته، احسن و همان کار استاندارد را انجام دهيم زيرا خداوند احسن الخالقين است.

دبير کل حزب مردم‌سالاري سپس گفت: چون ايام ماه صفر است در روايات داريم که حضرت سيدالشهداء براي اصلاح جامعه انقلاب کرد و بايد گفت امام حسين (ع) براي استاندارد‌سازي جامعه قيام کرد، براي اينکه جامعه به سمت استاندارد پيش برود ريخته شدن خون خودش و اسارت خاندانش را به جان خريد.

نماينده مردم تهران در مجلس سپس تاکيد کرد: استاندارد سازي در عرصه سياسي هم بسيار ضرورت دارد تا آدم‌هاي شايسته و استاندارد بر سر کار بيايند. تا نمايندگان احزاب در مجلس با شجاعت بگويند به Cft راي داده‌ام يا نه يعني براساس استانداردهاي موجود بايد انتخابات حزبي داشته باشيم و آنگاه شفافيت آرا معنا مي‌شود.

کواکبيان گفت: سازمان ملي استاندارد در سالي که رهبري آن را حمايت از کالاي ملي اعلام کردند، آمار بدهند که تا چه ميزاني دولت و بخش خصوصي در راستاي حمايت از کالاي ايراني استاندارد عمل کردند و برکيفيت کالاها افزوده‌اند؟

وي خاطرنشان کرد: اگر کالا گران يا بي کيفيت باشد مردم تشويق نمي‌شوند تا کالاي ايراني بخرند. قانونش را در مجلس تصويب کرديم تا بر کيفيت کالاي ايراني افزوده شود.

اين نماينده مجلس ادامه داد: دولت هم در اينجا نقش دارد. اگر قرار باشد از بخش خصوصي حمايت کنيم اما دولت به وظيفه خود عمل نکند بخش خصوصي ممکن است انگيزه کافي براي ارائه کالاي با کيفيت نداشته باشد و سازمان ملي استاندارد به شدت نظارت کافي داشته باشد. وي افزود: در شرايط تحريم اقتصادي خيلي‌ها به دليل نوسانات قيمت ارز دچار مشکلات مي‌شود، حتما همه بايد به دولت کمک کنيم. بايد ببينم ما به عنوان مسئول در راستاي تحريم چه کرديم. يک بنده خدايي گفته بود مردم لنگ ببندند و نون خشک بخورند، مردم مي‌گويند خود مسئولين چه قدر نان خشک مي‌خورند؟

کواکبيان گفت: در شرايط تحريم اقتصادي لازم است تذکرات جدي سازماني مثل سازمان استاندارد وجود داشته باشد، مردم اگر کالاي با کيفيت داشته باشند به کالاي خارجي روي نمي‌اورند.

وي ادامه داد: من معتقد هستم که حتما سازمان ملي استاندارد بيايد آخرين دستاوردهاي فناوري‌هاي استانداردسازي را ارائه دهند. يک زماني بلندگو، راديو، تلوزيون و ويديو حرام بود، الان شرايطي شده که بايد با اين نوآوري‌ها هماهنگ شويم.

عضو کميسيون امنيت ملي و سياست خارجي مجلس با تاکيد براينکه متاسفانه الان ما شعار انقلاب صنعتي چهارم را مي‌شنويم اما عده‌اي همچنان در انقلاب صنعتي اول مي‌خواهند درجا بزنند که بايد در همه زمينه‌ها روز آمد باشيم. اين نماينده مجلس سپس خاطرنشان کرد: اگر استاندارد سازي کالاها خلاء قانوني دارد ما در مجلس آماده برطرف کردن آن هستيم.

کواکبيان گفت: تصميمات شوراي عالي هماهنگي اقتصادي سران سه قوه الان قابل احترام است، اما نبايد دائمي باشد. بايد قانون در مجلس تصويب شود. من فکر مي‌کنم برخي‌ها مي‌خواهند آن را تداوم ببخشند که اين هم کار استانداردي نيست.

کواکبيان در پايان بايادآوري اينکه ديروز روز گراميداشت حافظ بود گفت: مي‌خواهم با شعري از آن شاعر گران سنگ که با اين جلسه استاندارد هم مناسبت داشته باشد سخن خويش را به پايان ببرم؛ صلاح کار کجا و من خراب کجا/ ببين تفاوت ره از کجاست تا به کجا- دلم ز صومعه بگرفت خرقه سالوس / کجاست دير مغان شراب ناب کجا


 «نيويورک تايمز» اقدام بروکسل در دور زدن تحريم‌هاي ايران را بررسي کرد
 خشم اروپايي از يکجانبه‌گرايي ترامپ 

يک روزنامه آمريکايي در گزارشي با اشاره به اين‌که ترامپ با بازگرداندن تحريم‌ها عليه ايران اميدوار است اين کشور را ملزم به پذيرش خواسته‌هاي غيرواقع بينانه‌اش کند، تصريح کرد که اين رويکرد نه تنها به نتيجه مورد نظر نمي‌انجامد، بلکه موجب شکاف ميان واشنگتن و نزديک‌ترين متحدانش شده است. به گزارش ايسنا، به نوشته روزنامه نيويورک تايمز، قمار« دونالد ترامپ» رييس جمهوري آمريکا با ايران، ماه آينده (ميلادي) زماني که دولت وي تحريم‌ها عليه تهران را مجددا اعمال مي‌کند به يک نقطه عطف مي‌رسد، تحريم‌هايي که هدف آن اعمال فشار اقتصادي سخت بر دولت ايران است.

اين اقدامات سخت و بي‌رحمانه که بخشي از تصميم ترامپ در هشتم ماه مه براي خروج از توافق هسته‌اي 2015 با ايران است، تلاش بيشتر است براي رد آنچه رييس جمهوري قبلي آمريکا انجام داده است. اين نشان‌دهنده يک شکاف اساسي واشنگتن با نزديک‌ترين متحدانش، يعني بريتانيا، فرانسه و آلمان است که به طور قوي و جدي کماکان متعهد به اين توافق هستند.

ترامپ براي بازگرداندن اين تحريم‌ها اميدوار است که ايران را ملزم به پذيرش خواسته‌هاي غيرواقع‌بينانه آمريکا، شامل پايان دادن به تمام فعاليت‌هاي هسته‌اي و نقش خود در سوريه و يمن کند. مشخص نيست که آيا دولت واقعا پيامدهاي اقدامات خود را بررسي کرده است يا نه. ممکن است اين رويکرد حتي نتيجه‌اي عکس داشته باشد و به تقويت تندروها در ايران و بي‌ثباتي بيشتر در منطقه بينجامد.

دونالد ترامپ حتي نتوانسته است انگليس، فرانسه، آلمان، روسيه و چين را که همگي امضاکنندگان توافق هسته‌اي هستند در جنگ خود عليه ايران همراه کند. اروپايي‌ها تاکيد مي‌کنند که اين توافق به نفع امنيت ملي‌شان است و از خروج يکجانبه ترامپ از توافق نيز به خشم آمده‌اند.

اکنون نيز اروپايي‌ها تلاش مي‌کنند با ايجاد يک سازوکار مالي ويژه تحريم‌هاي آمريکا را دور زنند، توافق هسته‌اي را حفظ کنند و از اين طريق به شرکت‌هايشان اجازه مي‌دهند به تجارت نفت با ارز داخلي يا از طريق تهاتر به جاي دلار ادامه دهند. هدف ايجاد يک مسير جايگزين براي نقل و انتقال پول به ايران در شرايطي است که بانک‌هاي غربي پس از اعمال تحريم‌هاي ترامپ از اين کار سر باز مي‌زنند.

طرح اروپايي‌ها براي دورزدن تحريم‌هاي آمريکا نشان‌دهنده عمق عصبانيت اين متحدان از ترامپ است. اين‌که اين سازوکار موثر باشد يا خير، هنوز مشخص نيست اما تحليلگران مي‌گويند که در نهايت به نفع رقبايي خواهد بود که خواهان جايگزيني براي دلار به عنوان ارز رايج جهان هستند و مي‌خواهند خسارتي بلندمدت به آمريکا بزنند.

ترامپ در اين ميان، با يک مشکل ديگر نيز مواجه است. فارغ از اين‌که وضع مجدد اين تحريم‌ها چه اندازه پرزحمت خواهد بود، به طور قطع به اندازه زماني که قدرت‌هاي بزرگ در اجرايشان متحد بودند موثر نخواهد بود. چين، هند و ژاپن اين پيام را ارسال کرده‌اند که دست کم‌ خواهان ادامه خريد بخشي از نياز نفتي خود از ايران هستند.

تاريخ نشان مي‌دهد که تحريم‌ها زماني که با قاطعيت و حمايت گسترده‌ بين‌المللي همراه است، بيشترين تاثير را دارد. اين رويکرد تند که مورد حمايت اسرائيل و عربستان سعودي است، ماه گذشته زماني که ترامپ و مشاوران ارشدش از يک سري سخنراني‌ها براي حملات لفظي‌ هماهنگ عليه دولت ايران استفاده کردند و به اين کشور هشدار دادند که اگر رفتارش را تغيير ندهد با پيامدهايي وحشتناک روبه‌رو خواهد شد، به اوج خود رسيد. عمده آن نيز سخنراني رييس جمهوري آمريکا در مجمع عمومي سازمان ملل بود که سران ايران را هدف حملات خود قرار داد و آنها را به ايجاد هرج و مرج و کشتار متهم کرد و به تهديداتي خطرناک‌تر همچون روسيه، چين و کره‌شمالي حتي اشاره‌اي هم نکرد. همان‌روز، مايک پمپئو وزير امور خارجه آمريکا و جان بولتون مشاور امنيت ملي در نشست اتحاديه عليه ايران هسته‌اي در نيويورک به سخنراني پرداختند و عليه ايران لفاظي کردند. بولتون گفت که اگر ايراني‌ها آسيبي به آمريکا، شهروندانش يا متحدان آن وارد کند، هزينه‌اش را خواهد پرداخت. بنابراين آيا اين رويکرد سخت و تند ترامپ مي‌تواند به تغيير نظام در ايران منجر شود؟ چه زماني؟ اما کارشناسان مي‌گويند که با وجود نارضايتي و فشار اقتصادي، انتظار نمي‌رود که دولت ايران به اين زودي از هم فروپاشد.

نيويورک تايمز در ادامه نوشت: همچنين لازم به ذکر است که سوابق آمريکا براي کودتا در ايران و برکنار کردن دولت‌ها در عراق و ليبي پايان‌خوشي نداشته است. در حقيقت، ايران برنده بزرگ جنگ عراق بود که منجر به سقوط صدام ديکتاتور اين کشور شد.

در نهايت، گفت‌وگو بهترين راه براي حصول يک نتيجه صلح‌آميز است و ترامپ، با وجود جنگ طلبي‌اش پيشنهاد ديدار با حسن روحاني رييس جمهوري ايران را مطرح کرده است. اگر او به توافق هسته‌اي پايبند مي‌ماند، اين فرصت را با همراهي ديگر قدرت‌ها داشت تا به موضوعات مورد نگراني ديگر در خصوص ايران همچون برنامه موشکي اين کشور و نقش منطقه‌اي تهران بپردازد، اما ترامپ در ازاء، از نزديک‌ترين متحدان آمريکا جدا شد و شرايط يک مناقشه را ايجاد کرد که به راحتي مي‌تواند از کنترل خارج شود.


 تحقيق از 11 نظامي و بازداشت يک نفر در رابطه با حادثه اهواز 

محکوميت يک جاسوس به 8 سال و نيم حبس

سخنگوي قوه قضاييه گفت: در تهران از ابتداي اقداماتي که براي مبارزه با اخلالگران اعم از ارزي و قاچاق سازمان يافته دست داشتند، داشتيم 196 نفر دستگير شدند.به گزارش ايسنا، حجت الاسلام والمسلمين غلامحسين محسني اژه‌اي در يکصد و سي و دومين نشست خبري خود ضمن تبريک فرارسيدن هفته نيروي انتظامي، گفت: نيروي انتظامي در ماه‌هاي اخير به طور خاص در خصوص اخلالگران ارزي کشور يار جدي قوه قضاييه بوده است و قوه قضاييه هم توانسته به ياري نيروي انتظامي قدم‌هاي خوبي بردارد.وي افزود: در تهران از ابتداي اقداماتي که براي مبارزه با اخلالگران اعم از ارزي و قاچاق سازمان يافته دست داشتند، داشتيم که 196 نفر دستگير شدند که 13 نفر در همين روزهاي اخير دستگير شدند. غير از مساله اعدام، احکامشان قطعي است و هيچ اغماضي نمي‌شود. در شرايطي که دشمن در سخت گرفتن معيشت مردم دارد، دور از انصاف است که عده‌اي براي سودجويي و همدستي با دشمن بخواهند فشار آورند.وي افزود: در تهران بيش از 49 کيفرخواست صادر شده است و حدود 100 نفر کيفرخواستشان صادر شده و تعيين وقت شده است. البته بيشتر از اينها هستند. مثلا همين امروز صبح يک کيفرخواست تعيين شده ولي به طور کلي اين 100 کيفرخواست تعيين وقت شده و بعضي‌ها در حال رسيدگي است. در استان سيستان و بلوچستان 17 نفر دستگير شدند و 100 ميليون دلار گرفته‌اند و 300 ميليون دلار نزديک بود بگيرند که از آن جلوگيري شد.محسني اژه‌اي در پاسخ به سوال ايسنا درباره آخرين وضعيت پرونده حسين هدايتي گفت: پرونده وي با پرونده متهمان بانک سرمايه و صندوق ذخيره فرهنگيان است و در صحبتي که با معاون دادستان داشتم گفت که به زودي کيفرخواست صادر مي‌شود و بطور کلي وي بازداشت است وکيفرخواست پرونده هنوز صادر نشده است.محسني اژه‌اي در پاسخ به سوال خبرنگاري مبني بر اينکه در راستاي مقابله با پروژه نفوذ شخصي دو تابعيتي دستگير شده آيا براي اين فرد حکمي صادر شده است يا نه و دقيقا به چه اتهامي دستگير شده گفت: آقاي توکلي حکم‌شان قطعي شده و گزارش اوليه توسط وزارت اطلاعات داده شده است. زير نظر قاضي اين فرد به 8 سال و 6 ماه حبس محکوم شده و اين حکم قطعي است. همچنين اموال ايشان که از اين طريق تحصيل شده بود ضبط شده که شامل 48 هزار دلار مي‌شود. اتهام اين فرد جاسوسي است و جزئيات پرونده در حکم وجود دارد. معمولا اين افراد توامان براي آمريکا و اسرائيل فعاليت مي‌کنند. محسني اژه‌اي در پاسخ به سوالي مبني بر اينکه ايا پرونده‌اي در خصوص حادثه تروريستي اهواز تشکيل شده است؟ گفت: پرونده در اين زمينه تشکيل شده و به تهران احاله شده است. تا الان از 11 نفر تحقيق شده و يک نفر در بازداشت است و چون در رسيدگي مقدماتي است از ذکر اسامي معذور هستم و همه متهمان، نظامي هستند و در سازمان قضايي نيروهاي مسلح از آنها تحقيق خواهد شد. وي در پاسخ به سوالي درباره شکايت خاتمي رييس جمهور دوره اصلاحات از سردار نقدي و برخي نمايندگان، گفت: تا جايي که من مي‌دانم از سه نفر شکايت کرده است و نمي‌دانم اين سه نفر چه کساني هستند. پرونده در دادسرا است.