تاریخ 1397/07/19 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره 4878 برو جستجو جستجوی پیشرفته   همزمان با روز ملي روستا و عشاير اعلام شد:
 400 پنل خورشيدي رايگان براي عشاير استان  

سمنان- مديرکل امور عشاير استان سمنان بابيان اينکه 400 پنل خورشيدي رايگان در اختيار عشاير استان قرار داده شد، گفت: براي خريد اين پنل‌ها اعتباري معادل هفت هزار و 700 ميليون ريال هزينه شد.

به گزارش خبرنگار مهر، حميدرضا حسيني بعدازظهر چهارشنبه در نشست خبري به مناسبت روز ملي روستا و عشاير به ميزباني سالن جلسات مديريت امور عشايري سمنان بابيان اينکه در استاني زندگي مي‌کنيم که از ميزان بيشترين تابش آفتاب طي سال برخوردار است، ابراز داشت: اين ظرفيت ويژه فرصت مناسبي است تا با در اختيار گذاشتن پنل‌هاي خورشيدي به عشاير بتوانيم بخش عمده‌اي از نيازهاي آن‌ها شامل تهيه آب گرم و برق موردنياز و غيره را تأمين کنيم.

وي بابيان اينکه در مدت شش‌ماهه نخست سال جاري 400 پنل خورشيدي بين عشاير استان سمنان به‌صورت رايگان توزيع‌شده است، افزود: براي اين تعداد پنل هفت هزار و 700 ميليون ريال اعتبار هزينه شده است که اميدواريم با اين اقدامات توانسته باشيم در تأمين نيازهاي عشاير مؤثر وارد عمل شويم.

کاهش هدر رفت نهاده‌هاي دامي عشاير

مديرکل امور عشاير استان سمنان بابيان اينکه مهم‌ترين دغدغه در حوزه عشاير تأمين آب موردنياز است، ابراز داشت: تلاش شد تا امسال بخش عمده‌اي از اعتبارات را به سمت به‌سازي قنوات، لايروبي چشمه‌ها و تأمين آب آشاميدني سوق دهيم که در اين راستا 68 هزار و 730 متر لوله پلي‌اتيلن و تانکر پلي‌اتيلن خريداري‌شده است.

حسيني ضمن بيان اينکه با بهره‌گيري از روش‌هاي نوين ميزان هدر رفت نهاده‌هاي دامي در بخش عشاير از 20 درصد اکنون به کمتر از پنج درصد رسيده است، تصريح کرد: عشاير بايد تعليف دام را با اهداف افزايش بهره‌وري به سمت روش‌هاي نوين ارتقا دهند اکنون با اين روش‌ها بره زايي از 70 درصد به 120 درصد افزايش پيداکرده است.

وي بابيان اينکه عشاير استان سمنان سالانه 9 هزار و 330 تن گوشت قرمز توليد مي‌کنند، افزود: اين ميزان گوشت توليدي چهار هزار و 600 ميليارد ريال را شامل مي‌شود همچنين در حوزه دام براي هر خانوار 250 رأس دام وجود دارد.

تامين نقدينگي عشاير

مديرکل امور عشاير استان سمنان بابيان اينکه 130 ميليارد ريال تسهيلات ارزان‌قيمت با سود چهار درصد به‌منظور تأمين نقدينگي به عشاير پرداخت‌شده است، ابراز داشت: عشاير مي‌توانند از اين تسهيلات در راستاي رونق اقتصادي بخش عشاير استفاده کنند که ازجمله آن‌ها مي‌توان به گردشگري، پرورش زنبور، کشت گياهان دارويي، پرورش قارچ و توسعه صنايع‌دستي اشاره کرد.

حسيني بابيان اينکه 32 فراورده لبني توسط عشاير استان سمنان تهيه مي‌شود، تصريح کرد: سالانه 640 تن فرآورده لبني به ارزش 400 ميليارد ريال در بخش عشايري توليد مي‌شود و همچنين در بخش صنايع‌دستي نيز عشاير تهيه 16 هزار مترمربع انواع صنايع‌دستي باارزش 40 ميليارد ريال را عهده‌دار است.

وي بابيان اينکه ميانگين سواد عشاير استان سمنان 73 درصد است، افزود: در تلاش براي ارتقا سواد و آموزش و همچنين تقويت مهارت‌هاي اجتماعي در بين آن‌ها هستيم که اميدواريم با همکاري فني و حرفه‌اي بتوانيم با حرفه‌آموزي زمينه اشتغال هر چه بيشتر جوانان عشايري را فراهم کنيم.

به گزارش خبرنگار مهر عشاير 2.8 درصد از جمعيت استان سمنان را تشکيل مي‌دهد و 15 مهرماه به نام روز ملي عشاير و روستا نام‌گذاري شده است.


 دانشگاه آزاد سمنان ميزبان جشنواره ملي اختراعات و ابتکارات رويش مي‌شود 

سرويس خبر

جشنواره ملي اختراعات و ابتکارات رويش دماوند و خاوران به ميزباني دانشگاه آزاد اسلامي سمنان برگزار مي‌شود.

رئيس دانشگاه آزاد اسلامي استان سمنان اظهار کرد: «جشنواره ملي اختراعات و ابتکارات رويش دماوند و خاوران به مدت 2 روز به ميزباني اين دانشگاه برگزار مي‌شود.»

دکتر عبدالله خالصي دوست با اشاره به زمان برگزاري اين جشنواره گفت: «جشنواره ملي اختراعات و ابتکارات رويش دماوند و خاوران از روز گذشته 18 مهرماه آغاز و تا امروز 19 مهرماه ادامه دارد.»

وي با بيان اينکه اين جشنواره به صورت منطقه‌اي برگزار مي‌شود از حضور مخترعاني از 10 استان در اين جشنواره خبر داد و افزود: «مخترعاني از استان‌هاي تهران، مازندران، سيستان و بلوچستان، قزوين، خراسان شمالي، خراسان رضوي و جنوبي، گلستان، کرمان، و سمنان در اين جشنواره حضور دارند.»

رئيس دانشگاه آزاد اسلامي استان سمنان با اشاره به تعداد اختراعات پذيرش شده براي حضور در جشنواره ملي اختراعات و ابتکارات رويش گفت: «در مجموع از تعداد اختراعات ثبت شده در سامانه با داوري‌هاي صورت گرفته تعداد 103 اختراع براي مرحله نهايي در جشنواره ملي اختراعات و ابتکارات رويش دماوند و خاوران پذيرفته شده است.»

خالصي‌دوست با اشاره به حضور داوران مطرح کشوري در اين جشنواره گفت: «يک تيم داوري 30 نفره در گروه‌هاي تخصصي مختلف اختراعات را داوري مي‌کنند.»

وي افزود: «اختراعات در 6 گروه تجهيزات پزشکي، شيمي و نفت، کشاورزي، مکانيک، الکترونيک و عمران داوري مي‌شود.»

رئيس دانشگاه آزاد اسلامي استان سمنان با اشاره به برخي از برنامه‌هاي جنبي جشنواره ملي اختراعات و ابتکارات رويش گفت: « در حاشيه اين جشنواره ملي اختراعات و ابتکارات رويش جشنواره آب و خشکسالي نيز برگزار مي‌شود.»

خالصي‌دوست با اشاره به دغدغه‌هاي موجود درباره آب و همچنين خشکسالي‌هاي متناوب در استان سمنان و کمبود منابع آبي در کشور و به ويژه استان سمنان اضافه کرد: «جشنواره آب و خشکسالي با حضور شرکت‌هاي فناوري‌هايي که در حوزه آب و خشکسالي فناوري جديدي ارائه کردند، برگزار مي‌شود.»

وي با اشاره به برگزاري کارگاه‌هاي آموزشي متعدد در جشنواره آب و خشکسالي گفت: «کارگاه تصفيه آب خانگي و صنعتي، اقليم و منابع آب در راستاي توسعه و مديريت فشار در شبکه توزيع آب شهري بدون حفاري از کارگاه‌هاي آموزشي است که از سوي دانشگاه آزاد اسلامي سمنان برگزار مي‌شود.»

رئيس دانشگاه آزاد اسلامي استان سمنان گفت: «کارگاه آب، خلاقيت، مهندسي ارزش- آب منطقه‌اي نيز از سوي شرکت آب منطقه‌اي استان سمنان و کارگاه روش‌هاي نوين شيرين‌سازي آب از سوي شرکت آب و فاضلاي شهري سمنان برگزار مي‌شود.»

خالصي‌دوست اضافه کرد: «آبياري قطره‌اي زيرسطحي، و ارائه پژوهش‌هاي انجام شده در زمينه مديريت مصرف آب، تأثير آبياري تحت فشار بر مديريت منابع آب، تأمين آب در مناطق خشک حاشيه کوير از طريق احداث بندهاي زيرزميني، پهنه‌بندي خطرپذيري خشکسالي کشاورزي در استان سمنان از جمله کارگاه‌هاي آموزشي است که از سوي سازمان جهاد کشاورزي استان سمنان برگزار مي‌شود.»

وي از برگزاري نمايشگاه فناوري‌هاي نوين آب، خشکسالي و محيط زيست همزمان با برگزاري جشنواره ملي اختراعات و ابتکارات رويش دماوند و خاوران خبر داد.»

به گزارش آنا، در جشنواره ملي اختراعات و ابتکارات رويش دماوند و خاوران تهران با 33 اختراع بيشترين آثار ارسالي به جشنواره امسال را داشته و استان‌هاي سمنان با 17 اختراع، خراسان رضوي با 12 اثر و مازندران با 11در رتبه‌هاي بعدي قرار دارند.


 در هفته کودک؛
 دوره آموزشي آشنايي با تاريخچه سفالينه‌هاي تاريخي در سمنان برگزار شد 

سرويس خبر

رئيس اداره ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري شهرستان سمنان گفت: دوره آموزشي آشنايي با تاريخچه سفالينه‌هاي تاريخي توسط کارشناسان اين اداره به مناسبت گراميداشت هفته کودک برگزار شد.

به گزارش روابط عمومي اداره کل ميراث‌فرهنگي، صنايع‌دستي و گردشگري استان سمنان، «حميدرضا دوست‌محمدي» امروز و در گفت‌و‌گويي افزود: اين دوره آموزشي در موزه گرمابه پهنه سمنان و کانون پرورش فکري کودک و نوجوان سمنان برگزار شد.

وي گفت: در اين دوره‌هاي آموزشي، کودکان با تاريخچه سفالينه‌هاي تاريخي و المان‌ها و نقوش طراحي شده بر روي سف‌ها از جمله نقش بز و... آشنا شدند و برداشت خود از اين طرح‌ها را بر روي سفال‌هاي دست‌ساز خود طراحي کردند.

دوست محمدي با بيان اينکه استان سمنان پايتخت سفال و سراميک هنري ايران است، افزود: کارشناسان اين اداره با بيان قصه و... تاريخچه سفال در کشور و استان سمنان را براي کودکان تبيين کردند.


 سرويس خبر 

سهم 6,5 ميليارد توماني زکات براي نيازمندان سمنان

سرويس خبر

معاون توسعه مشارکت‌هاي مردمي کميته امداد استان سمنان گزارشي از هزينه‌کرد زکات جمع‌آوري‌شده در نيمه نخست سال جاري را براي مددجويان تحت حمايت کميته امداد استان سمنان و نيازمندان ارائه کرد.

به گزارش سايت خبري کميته امداد، محمد قوسي، معاون توسعه مشارکت‌هاي مردمي کميته امداد استان سمنان با اشاره به اينکه جمع‌آوري 9 ميليارد و 200 ميليون تومان زکات تا پايان سال جاري در استان سمنان پيش‌بيني شده بود، افزود: با مشارکت هفت ميليارد و 964 ميليون توماني مؤديان زکات، 155 درصد تعهد اين نهاد نسبت به برنامه پيش‌بيني ‌شده محقق شده است.

وي بيان کرد: 82 درصد از مجموع کل زکات با اعتبار شش ميليارد و 537ميليون تومان سهم مددجويان تحت حمايت کميته امداد و فقرا استان سمنان شده است.

معاون توسعه مشارکت مردمي کميته امداد استان سمنان از اختصاص 92 فقره کمک‌هزينه جهيزيه با اعتبار 600 ميليون تومان از محل جمع‌آوري زکات به مددجويان و نيازمندان در شرف ازدواج استان سمنان خبر داد و گفت: 222 کمک‌هزينه با اعتبار 182 ميليون تومان براي درمان بيماران تحت حمايت کميته امداد استان سمنان هزينه شده است.

وي با اشاره به آغاز سال تحصيلي جديد و حمايت کميته امداد از دو هزار و 300 دانش‌آموز در استان سمنان افزود: 410 کمک‌هزينه تحصيلي به دانش‌آموزان و دانشجويان تحت حمايت کميته امداد با اعتبار 60 ميليون توماني اختصاص يافت.

محمد قوسي با اشاره به اينکه هشت هزار و 872 کمک‌معيشت با اعتبار يک ميليارد و 864 ميليون تومان به مددجويان تحت حمايت کميته امداد و نيازمندان استان سمنان از محل زکات در نيمه نخست سال جاري پرداخت ‌شده است، يادآور شد: هفت هزار و 456 کمک‌هاي موردي به فقرا با هزينه‌کرد سه ميليارد و 503 ميليون تومان از محل جمع‌آوري زکات همراه شد.

معاون توسعه مشارکت‌هاي مردمي کميته امداد استان سمنان از ساخت 18 مسکن از محل مشارکت مؤديان در پرداخت زکات با اعتبار 83 ميليون تومان در نيمه نخست سال جاري خبر داد و گفت: در همين مدت 36 مسکن با هزينه‌کرد 235 ميليون تومان مرمت و بازسازي‌ شده است.

وي به اختصاص 18 درصدي زکات جمع‌آوري‌شده براي ساخت و بهسازي پروژه‌اي عام‌المنفعه با اعتبار يک ميليارد و 437 ميليون توماني اشاره کرد و گفت: 22 پروژه در نيمه سال 97 ساخته و مرمت‌ شده و بازسازي شده است.

اصناف، سفيران استاندارد مي‌شوند

سرويس خبر

در جلسه‌اي كه به مناسبت هفته استاندارد در اداره كل استاندارد استان سمنان در زمينه ترويج فرهنگ استاندارد با نمايندگان اتاق اصناف سمنان و شاهرود و نيز نمايندگاني از استانداري و سازمان صنعت، معدن و تجارت استان برگزار شد، حول راهكارها و روش‌هاي همكاري اصناف اين دو شهرستان با اداره كل استاندارد استان در زمينه ترويج فرهنگ استاندارد و آشناسازي اقشار مختلف مردم با استانداردها و اهميت آن‌ها، بحث و تبادل‌نظر شد.

به گزارش روابط عمومي اداره كل استاندارد استان سمنان، در اين نشست، محمد يوسفي، معاون استانداردسازي و آموزش اين اداره كل اعلام كرد: «استاندارد يكي از اركان اقتصادي كشور است و توجه به آن متضمن سلامت و ايمني افراد جامعه است. لذا آشنايي مردم با اين مهم نه تنها تامين‌كننده منافع خود ايشان است بلكه در سال حمايت از كالاي ايراني مي‌تواند به رشد اقتصادي و اشتغال‌زايي نيز كمك شاياني بنمايد.»

در اين نشست پس از بحث و بررسي راهكارهاي همكاري دوجانبه اصناف و استاندارد دراين خصوص، مقرر شد؛ اين اداره كل بروشورها و كتب ترويجي خود را جهت توزيع و نيز آموزش‌هاي لازم در اختيار اتاق اصناف اين دو شهرستان قرار دهد، در دوره‌هاي آموزشي كه توسط اتاق اصناف برگزار مي‌شود يك نفر كارشناس، از اداره كل استاندارد استان نيز جهت آموزش مفاهيم استانداردي به شركت‌كنندگان فرستاده شود. پيام‌ها و تراكت‌هاي استاندارد جهت قرارگيري در سايت و ارسال از طريق پيامك در اختيار اتاق اصناف قرار گيرد و نيز دوره‌هاي آموزشي استاندارد با هماهنگي سازمان صنعت معدن تجارت استان جهت اطلاع‌رساني به بازرسين اين حوزه، جهت آشنايي و دروني‌سازي فرهنگ استاندارد براي اين گروه، برگزار شود.

تالار بزرگ شهر، خواسته به‌حق شهروندان

سرويس خبر

رئيس شوراي اسلامي شهر سمنان با بيان اينکه تالار بزرگ شهر از مصوبات سفر رياست جمهوري به شهر سمنان است، خواستار پيگيري و تحقق آن شد.

به گزارش روابط عمومي شوراي اسلامي شهر سمنان، مسعود سيادتي در ديدار با مديرکل فرهنگ و ارشاد اسلامي، ضمن تاکيد بر تحقق خواسته‌هاي شهروندان، خواستار پيگيري اجراي مصوبات سفر رياست جمهوري به سمنان شد.

مجيد نظري عضو شورا در اين ديدار گلايه‌مندي دستگاه‌هاي اجرايي و غير‌اجرايي را از نداشتن مجموعه‌اي مدون در شهر ذکر کرد و گفت: بزرگترين خواسته جامعه ادبي، هنري و مردمي اين شهر تالار بزرگ است.

مهدي خراسانيان عضو ديگر شورا دغدغه جامعه را به‌هم‌ريختگي فرهنگي نام برد و افزود: متولي اجراي امور فرهنگي شهرداري نيست. تعامل و همکاري شهرداري با دستگاه‌هاي اجرايي صرفا کمک و خدمت به شهروندان بوده و اجراي فعاليت‌هاي فرهنگي شهرداري در سطح شهر از متوليان امر گسترده‌تر است.

وي بيان کرد: متاسفانه به دليل عدم بودجه کافي و ‌گستردگي بسيار زياد فعاليت‌هاي شهرداري، بسياري از طرح‌هاي نيروهاي توانمند و خوش‌ذوق سازمان فرهنگي ورزشي شهرداري اجرا نمي‌شود.

ديگر عضو شوراي شهر دو قطبي بودن فرهنگ در جامعه را معضل فرهنگي خواند و بيان کرد: آنچه بيشتر فضاي فرهنگ جامعه را به سمت و سوي تضاد ناشي از دو قطبي شدن سوق مي‌دهد منجر به قضاوت‌هاي نادرست و حتي فروپاشي اجتماعي مي‌شود.‌

همتي افزود: ما بايد بپذيريم حقيقت براي همه يکسان نبوده بنابراين زاويه ديد و موقعيت و ديدگاه افراد و گروه‌ها نسبت به فرهنگ تا اندازه‌اي متفاوت است.

در ادامه مدير عامل سازمان فرهنگي ورزشي شهرداري خواستار ارتباط تنگاتنگ اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامي با شهرداري شد و گفت: هدف همه دستگاه‌ها در حوزه فرهنگي ارتقا کيفيت زندگي مردم است. همه ما وظيفه داريم با توجه به سليقه‌هاي مختلف، در هم‌افزايي که ماحصل آن سرمايه اجتماعي و تقويت آن است بکوشيم.‌

شهردار سمنان که سخنگوي پايان اين ديدار بود گرايش به سمت فضاي مجازي را از عوامل بازدارنده رشد و توسعه فرهنگ کتاب و‌ کتابخواني در جامعه عنوان کرد و گفت: شهر هوشمند فرصتي است که مفاهيم فرهنگي را از بستر فناوري اطلاعات و شبکه‌اي شدن ارتباطات مردمي منتقل کنيم.

ناظم رضوي از اتفاق بزرگ فرهنگي و همايش مهر محرم در شهر سمنان نام برد و‌ گفت: براي اولين بار شهر سمنان ميزبان اجلاسيه نماز خواهد بود.