تاریخ 1397/07/19 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره 4878 برو جستجو جستجوی پیشرفته   جزئيات دستگيري متهم اصلي سکه ثامن از زبان رييس پليس فتاي ناجا
 اقدامات براي استرداد مبالغ خارج شده از کشور در حال انجام است 
 ???? ميليارد تومان تراکنش گزارش شده است

رييس پليس فتاي ناجا جزئيات دستگيري متهم اصلي سکه ثامن و همسرش را تشريح کرد.

به گزارش ايسنا، سردار سيدکمال هاديانفر در نشست خبري صبح امروز خود درباره دستگيري متهم اصلي سکه ثامن اظهارکرد: از حدود دو سال قبل فردي به نام زاهدي فرد، در يکي از شهرستان‌هاي کشور مجوز فعاليت خود براي خريد و فروش سکه را دريافت کرد، اما مدتي بعد فعاليت خود را به فضاي مجازي و ديگر شهرهاي کشور از جمله تهران گسترش داد.

وي با بيان اينکه بيش از 35 هزار نفر عضو اين سايت بودند، افزود: حدود 6000 نفر هم در اين سايت تراکنش مالي داشتند.

رييس پليس فتاي ناجا درباره نحوه فعاليت اين سايت، گفت: در اين سايت فضايي تحت عنوان سيگنال به وجود آمده بود که کاربران هرچه بيشتر فعاليت مي‌کردند، به عنوان افراد موفق در سايت معرفي مي‌شدند. به طوريکه در اين ميان فردي شناسايي شد که 100 ميليون سرمايه‌گذاري کرده و بعد از سه ماه سرمايه‌اش به هفت ميليارد افزايش يافته بود.

وي با بيان اينکه در اين سايت بحث تبادل فيزيکي سکه مطرح نبود، ادامه داد: اين فرد سايت را به حالت يک سايت قماربازي تبديل کرده و افراد تنها امتياز سکه را تحت عنوان ثامن خريداري مي‌کردند، اما در واقع سکه و طلايي به آنان داده نمي‌شد و افراد در سود آن سهيم مي‌شدند که البته سودي به آنان پرداخت نمي‌شد.

هاديانفر درباره مبالغي که در مورد سکه ثامن مطرح مي‌شود، گفت: مبالغي که تحت عنوان 10 هزار تا ‌15 هزار ميليارد تومان مطرح مي‌شود صحيح نيست وعمدتا از سوي ضدانقلاب مطرح مي‌شود، گزارش‌هاي ما 1700 ميليارد تومان تراکنش بود که تاکنون 1800 نفر از مالباختگان آن شناسايي شده و به فتا يا مرجع قضايي مراجعه کرده‌اند.

وي افزود: اين افراد مدعي هستند مبالغي از 10 ميليون تومان تا 10 ميليارد تومان از آنان کلاهبرداري شده است.

رييس پليس فتاي ناجا شهرهاي تهران، مشهد و تبريز را داراي بيشترين مالباخته در پرونده سکه ثامن اعلام کرد و افزود: اين فرد کاملا با برنامه ريزي در تاريخ 23 شهريورماه به دوبي رفته و از آنجا به کشور ثالث گريخته بود که با هماهنگي به موقع پليس فتا، دستگاه قضايي و دستگاه ديپلماسي اين فرد دستگير شد و به کشور منتقل شد.

هاديانفر با بيان اينکه متهم از مدت‌ها قبل برنامه فرار خود و همسرش را چيده بود، گفت: اين فرد حتي پس از دستگيري اعلام کرد که زمان فرارش از کشور را طوري برنامه ريزي کرده بود که کشور درگير تعطيلات تاسوعا وعاشوراي حسيني باشد، اما خوشبختانه مأموران ما لحظه‌ به لحظه اين فرد را رصد مي‌کردند.

وي با بيان اينکه همسر اين فرد نيز در کشور ثالث دستگير شده و در فرودگاه تبريز به کشور تحويل داده شد، خاطرنشان کرد: اين فرد و همسرش در 31 بانک کشور حساب داشتند که 80 ميليارد تومان پول نقد در آنها بود که اموال اين فرد نيز توقيف شد. رئيس پليس فتاي ناجا همچنين از دستگيري شش متهم اصلي سکه ثامن خبر داد و گفت: شش نفر از همدستان اين فرد نيز دستگير شدند و حتي طراح اين سايت نيز 7 ميليارد تومان براي طراحي آن پول گرفته بود.

هاديان‌فر با بيان اينکه اين اقدام يک نوع کلاهبرداري و مصداق بارز قماربازي است گفت: متاسفانه مجوزهاي لازم از سوي صنف مربوطه از آن شهرستان و وزارت صمت که اين نهاد را صادر کرده بود در اختيار اين سايت قرار گرفته، اما اين فرد با سوء استفاده از اين مجوزها کار ديگري کرده بود و متاسفانه نهادهاي صادر کننده مجوز نيز نظارتي بر فعاليت اين فرد نداشتند.

وي با بيان اينکه عدم نظارت دستگاه‌هاي صادر کننده، مجوز را به دستگاه قضايي منتقل کرديم، خاطرنشان کرد: براساس قانون مبارزه با پولشويي وزارت اقتصاد موظف بوده که بر فعاليت اين سايت نظارت کند اما کم کاري کرده از سوي ديگر اين مجوزها سبب اعتماد نسبي مردم به اين سايت‌ شده بود.

رئيس پليس فتاي ناجا با اشاره به فعاليت دو ساله سايت سکه ثامن افزود: تا پيش از التهابات بازار اين سايت چندان رونقي نداشت، اما پس از بروز نوسانات در بازار مشتريان اين سايت افزايش يافته چرا که با افزايش قيمت سکه و طلا ارزش سرمايه‌گذاري‌ها نيز افزايش مي‌يافت.هاديان‌فر در پاسخ به پرسش ايسنا مبني بر اينکه آيا صدور مجوز براي فعاليت اين سايت غير قانوني بوده؟ اظهارکرد: مجوزي که اين سايت دريافت کرده براي فعاليتي که بعدها انجام داده نبوده است و اتفاقا انتقاد ما از عدم نظارت نيز مربوط به همين مورد است، چرا که اين فرد ابتدا از صنف مربوطه مجوز خريد و فروش خرد طلا را دريافت کرده و سپس براي خريد و فروش اينترنتي مجوز اي‌نماد گرفته، اما در ادامه بحث خريد و فروش طلا مطرح نبوده و اين فرد تنها به شکل کلاهبرداري و قماربازي فعاليت کرده است.

هاديان‌فر در بخش ديگري از سخنان خود با بيان اينکه متهم اصلي سکه ثامن بخشي از پول‌ها و اموال کلاهبرداري شده را از کشور خارج کرده است گفت: بايد براي استرداد اين اموال اقدامات لازم صورت بگيرد.

وي درباره مبالغ کلاهبرداري شده نيز خاطرنشان کرد: خود «زاهدي‌فر « مبالغي را مطرح مي‌کند که همسرش نيز يکسري مبلغ را مطرح کرده است اما براي پليس عدله مهم است به همين دليل ما در حال ريکاوري و بررسي سرورهاي اين سايت در تهران و مشهد هستيم.

به گفته هاديان‌فر تنها در يک مورد متهم 50 ميليارد تومان را از کشور خارج کرده که اقدامات براي استرداد اين مبلغ در حال انجام است.

وي همچنين درباره رسانه‌اي شدن ماجراي دستگيري اين فرد نيز گفت: رسانه‌اي شدن خبر آمدن اين فرد به کشور سبب شد تا آسيب‌هايي را در رسيدگي به اين پرونده ببينيم و مشکلاتي را براي ما ايجاد کرد، با اين وجود ما در حال رسيدگي و بررسي اين پرونده هستيم و تحقيقاتمان همچنان در اين زمينه ادامه دارد.

هاديان‌فر درباره استرداد و دستگيري اين فرد نيز گفت: خوشبختانه با هماهنگي به موقع ميان دستگاه قضايي،‌ پليس،‌ اينترپل و دستگاه ديپلماسي روند استرداد اين فرد به سرعت انجام شد به طوري که متهم طي پنج روز دستگير و به کشور منتقل شد که به نظر مي‌رسد در مورد ديگر متهمان اگر چنين هماهنگي انجام شده بود ما زودتر مي‌توانستيم موارد ديگر را نيز دستگير کنيم.

وي در پاسخ به پرسش خبرنگاري مبني بر اينکه به نظر مي‌رسد که مقامات غير دولتي راحت‌تر از مقامات دولتي فراري از کشور دستگير مي‌شوند چرا که در مورد خاوري چنين اقداماتي انجام نشد گفت: از نظر پليس مجرم، مجرم است و فرقي نمي‌کند که چه مقامي داشته باشد. بنابراين مجرم فراري دولتي و غير دولتي نداريم، اما اگر هماهنگي‌ها بهتر انجام شده بود قطعا در موارد ديگر نيز به نتايجي نيز مي‌رسيديم.


 رييس دفتر رييس جمهور: ‌
 در اولين جلسه مجلس، وزراي پيشنهادي معرفي مي‌شوند 
 کارت سوخت احيا مي شود

رييس دفتر رييس جمهور گفت: در اولين روزي که مجلس بعد از تعطيلات خود تشکيل جلسه داد، اسامي وزراي پيشنهادي معرفي مي‌شود.

به گزارش ايسنا، محمود واعظي در حاشيه جلسه ديروز هيات دولت در جمع خبرنگاران درباره دليل معرفي نشدن وزراي پيشنهادي دولت به مجلس اظهار کرد: ما بنا داشتيم پس از اينکه لايحه‌ي تغيير ساختار دولت در مجلس تصويب شد، تغييرات وزرا را انجام دهيم اما هفته گذشته متوجه شديم مجلس تمايلي به تصويب آن لايحه ندارد.

وي در ادامه افزود: وزراي اقتصاد و کار، تعيين شده‌اند، ممکن است يکي دو تغيير ديگر نيز در ساير وزراتخانه‌ها ايجاد شود ما اين آمادگي را داشتيم که ديروز وزرا را معرفي کنيم اما مجلس هفته آينده تعطيل است. هيات رييسه هم گام‌هايي برداشت که تعطيلي هفته آينده مجلس را لغو کند اما چون نمايندگان براي حضور در حوزه‌هاي انتخابيه خود برنامه‌ريزي کرده بودند، ظهر دوشنبه به ما اعلام کردند که وزرا در فرصت ديگري معرفي شوند چون يک هفته پس از معرفي وزراي پيشنهادي، بايد بررسي راي اعتماد آغاز شود.

واعظي ادامه داد: در اولين روز مجلس پس از تعطيلات، وزراي پيشنهادي را دولت به مجلس معرفي مي‌کند.

رئيس دفتر رئيس جمهور درباره نامه اقتصاددانان به دولت درباره مشکلات اقتصادي کشور اظهار کرد: ما از همه دلسوزاني که به دولت پيشنهاد مي‌دهند، به ويژه اقتصاددانان تشکر مي‌کنيم. ما اين پيشنهادها را براي وزارتخانه‌هاي ذيربط ارسال مي‌کنيم. در ستاد اقتصادي دولت هم اين پيشنهادات بررسي مي‌شود. ما به وزراي ذيربط توصيه کرده‌ايم که با اقتصاددانان جلسه داشته باشند. آقاي نوبخت هم در اين زمينه جلسه‌اي تشکيل داده است و دوستان ديگر هم اين کار را خواهند کرد. ما همچنين بنا داريم جلسه‌اي با حضور تعدادي از اقتصاددانان و رئيس جمهور تشکيل
دهيم.

واعظي در پاسخ به اين پرسش که آيا احتمال جابه‌جايي اعضاي دولت در داخل دولت وجود دارد گفت: ممکن است اين اتفاق بيفتد. مثلا اگر جايي سمتي ايجاد شود، چون شناخت بيشتري نسبت به توانايي اعضاي داخل کابينه وجود دارد، از داخل کابينه کسي براي اين سمت انتخاب شود. اگر وزيري هم استيضاح شود، مي‌توان او را در جاي ديگري به کار گرفت.

وي در پاسخ به سوالي در مورد برنامه دولت براي سهميه‌بندي بنزين گفت: نرخ بنزين در ايران 1000 تومان و در کشورهاي همسايه بين 6 تا 9 هزار تومان است. به همين دليل مقدار قاچاق بنزين خيلي زياد است. اولين اقدامي که ما مي‌توانيم انجام دهيم، اين است که کارت سوخت را احيا کنيم تا از اين طريق بر مصرف بنزين نظارت داشته باشيم. در اين زمينه گام اول را داريم برمي‌داريم. با توجه به قاچاق بنزين، محدوديت در واردات بنزين و مسائل زيست‌محيطي کميته‌اي در حال بررسي اين موضوع است.

رئيس دفتر رئيس جمهور درباره همکاري ايران با اتحاديه اروپا خاطرنشان کرد: همکاري ما با اتحاديه اروپا در حال گسترش است به ويژه در مورد برجام. اگر روال عادي طي شده و موافقت مراجع ذيربط به دست آيد، مي‌تواند براي همکاري اقتصادي ما با اتحاديه اروپا مفيد باشد.

وي در مورد استعفاي آخوندي و استفاده از وي به عنوان شهردار تهران بيان کرد: من از اين موضوع خبري ندارم.


 برلين مصونيت ديپلمات ايران را نقض کرد
 استرداد غيرديپلماتيک به بلژيک 
 سفير آلمان به وزارت امور خارجه احضار شد

رسانه‌ها در حالي از استرداد ديپلمات ايراني به بلژيک با ادعاي دست داشتن وي در طرح بمبگذاري در تجمع منافقين خبر دادند که مقامات کشورمان تاکيد مي‌کنند اين يک سناريوي دروغين براي ضربه زدن به ايران است.

به گزارش ايسنا، خبرگزاري فرانسه گزارش داد که آلمان اسدالله اسدي، يکي از ديپلمات‌هاي سفارت جمهوري اسلامي در وين پايتخت اتريش را که حدود سه ماه پيش به اتهام دست داشتن در طرح بمب‌گذاري در گردهم‌آيي گروهک تروريستي منافقين دستگير شده بود، به بلژيک تحويل داده است.

اين خبرگزاري به نقل از دفتر دادستاني فدرال بلژيک همچنين گزارش داد که آقاي اسدي روز چهارشنبه 10 اکتبر (ديروز) در دادگاه حاضر شد. در پي اقدام دولت آلمان، سفير آلمان در تهران به وزارت امور خارجه احضار شد و مراتب اعتراض شديد ايران به وي ابلاغ گرديد. در اين ديدار تاکيد شد که اين توطئه در راستاي تخريب مناسبات ايران و اروپا و نيز يک حرکت نمايشي براي جبران شکست‌هاي گروهک تروريستي نفاق و رژيم صهيونيستي بوده و ما بر اين باوريم که رفتار خارج از عرف در قبال ديپلمات کشورمان و خلاف قواعد پذيرفته شده حقوق ديپلماتيک است و جمهوري اسلامي ايران خواستار بازگشت سريع ديپلمات کشورمان به ايران است. بدون ترديد اين توطئه نيازمند بررسي مفصل و دقيق مي‌باشد.

دادگاهي در آلمان روز 27 سپتامبر حکم استرداد «اسدالله اسدي» به بلژيک را صادر و تصريح کرد، به اين علت که اين ديپلمات ايراني (هنگام بازداشت) در تعطيلات به سر مي‌برده و در کشور محل مأموريتش يعني اتريش حضور نداشته است، بنابراين فاقد مصونيت ديپلماتيک بوده و مي‌توان او را محاکمه کرد.

بنابر اين گزارش، بازداشت اين ديپلمات پس از آن انجام شد که يک زن و مرد ايراني در بلژيک به دليل همراه داشتن حجم زيادي از مواد منفجره در خودروي‌شان بازداشت شدند.

ادعا مي‌شود که اين زن و مرد در همکاري با ديپلمات ايراني بازداشت شده در آلمان قصد حمله به تجمع منافقين در 30 ژوئن را داشته‌اند.

اعتراضات تند تهران

روزگذشته، »بهرام قاسمي» در گفت وگو با ايسنا ، در پاسخ به سوالي در مورد اقدام اخير دولت آلمان در تحويل ديپلمات بازداشت شده ايراني به کشور بلژيک، ضمن رد اتهامات نارواي وارده شده اظهار کرد : «جمهوري اسلامي ايران مراتب تاسف و ناخرسندي عميق خود را از اين اقدام دولت آلمان ابراز و اعلام مي‌کند وضعيت اين ديپلمات قرباني توطئه معاندين و بدخواهان روابط سازنده تر ايران با آلمان و ديگر کشورهاي اروپايي را تا اثبات حقايق و روشن شدن چگونگي اين اقدام خبيثانه گروههاي تروريستي با عزمي راسخ و از مجاري ديپلماتيک پيگيري خواهد کرد.»

اين ديپلمات عالي رتبه کشورمان تاکيد کرد: «پس از خروج غيرقانوني و يکجانبه آمريکا از برجام، مخالفان و دشمنان روابط ايران و اروپا همچون گذشته و اين بار در طراحي مزورانه ديگري ضمن دسيسه چيني و سناريوسازي‌هاي ابلهانه تلاش‌هاي محکوم به شکست خود را در جهت مقابله با شکل گيري دوره جديدي از همکاري‌هاي ايران و اروپا در دوران برجام بدون آمريکا تشديد کردند. ويژگي بارز و منحصربفردِ دوران جديدِ همکاري‌هاي ايران و اروپا که مي‌تواند نقش مهمي در حفظ صلح ، ثبات و امنيت بين المللي، مبارزه با تروريسم و افراط گرايي داشته باشد، مقابله با رويکرد يکجانبه گرايي افسار گريخته برخي از قدرت‌هاي مدعي و سلطه طلب و کمک به حرکت رو به رشد جامعه بين المللي به سوي عصر پايان سلطه بي چون و چراي دلار بر اقتصاد جهاني است.»

وي تصريح کرد :«طبيعي است که شکل گيري چنين نظمي در جهان، به سادگي و بدون هزينه و مخالف و معاند نخواهد بود. بي شک سنگ اندازي ، کارشکني، ايجاد ابهام و وارد ساختن اتهام و ساختن فضاي غبار آلود بر آسمان روابط خارجي ايران در راه تعامل ايران و اروپا را از جنس اين مخالفت‌ها و عداوت‌ها مي‌دانيم.

اين ديپلمات کشورشان در پاسخ به اين سووال که برخي معتقدند که واکنش و اقدام ايران در برابر اين موضوع ديرهنگام بوده است، اظهار کرد : »در اين ارتباط از سوي وزارت امور خارجه اقداماتي انجام شده که به زودي اخبار آن اعلام مي‌شود .»

پيشتر، «محمدجواد ظريف» وزير امورخارجه کشورمان در واکنش به خبر بازداشت اين ديپلمات ايراني گفت: چه همزماني جالبي. همزمان با شروع سفر رئيس‌جمهور به اروپا يک عمليات ايراني، افشا و عوامل آن دستگير مي‌شوند. ايران هرگونه خشونت و ترور را در هر مکاني محکوم مي‌کند و آماده همکاري با همه مقامات ذي‌ربط براي کشف آنچه تنها يک عمليات پليد براي دادن نشاني غلط است، مي‌باشد.

همزمان با بازداشت اين ديپلمات کشورمان، حسن روحاني رئيس جمهور ايران در راس يک هيئت سياسي و اقتصادي ابتدا به سوئيس و سپس به اتريش سفر کرده بود. به گفته بهرام قاسمي، اين سناريو براي تخريب روابط ايران و اروپا در اين مقطع مهم و حساس طراحي و اجرا شده و اسناد و مدارک متقن براي روشن شدن ابعاد ماجرا آماده ارائه است.

در پي دستگيري اين ديپلمات کشورمان در آلمان که به درخواست پليس فرانسه صورت گرفت، سفراي فرانسه، بلژيک و کاردار آلمان (در غياب سفير) نيز به وزارت امور خارجه کشورمان فراخوانده شدند و مراتب اعتراض ايران به اين کشورها ابلاغ شد.

«سيد عباس عراقچي»، معاون سياسي وزارت امور خارجه ايران نيز در ديدار با سفير فرانسه و کاردار آلمان مراتب اعتراض شديد جمهوري اسلامي نسبت به دستگيري ديپلمات ايراني را اعلام و با تأکيد بر مصونيت ديپلمات‌ها براساس کنوانسيون وين، خواستار آزادي فوري و بدون قيد و شرط ديپلمات جمهوري اسلامي ايران شد.

وي اين اقدام را سناريو و توطئه‌اي براي تخريب روابط ايران و اروپا دانست که همزمان با سفر رئيس‌جمهور کشورمان به اروپا و در آستانه اجلاس وزراي خارجه ايران و کشورهاي 1+4 صورت مي‌گيرد و هدف آن تحت‌الشعاع قرار دادن اجلاس مزبور در راستاي اهداف آمريکا و رژيم صهيونيستي مي‌باشد. عراقچي همچنين با اشاره به سياست‌هاي اصولي جمهوري اسلامي ايران در محکوميت هرگونه اقدام تروريستي، تأکيد کرد: با توجه به اسناد و مدارک موجود نقش گروهک منافقين در طراحي اين نمايش مضحک روشن است، کمااينکه مواد انفجاري نزد دو نفر از اعضاي دستگير شده اين گروهک کشف شده است.

بهرام قاسمي، سخنگوي وزارت امور خارجه ايران نيز در واکنش به حکم دادگاه آلمان ابراز اميدواري کرده بود که دولت آلمان به واقعيت‌ها وقوف کامل پيدا کند و ديپلمات مزبور تبرئه و به ايران عودت داده شود. مقام‌هاي بلژيک در ماه ژوئيه درخواست استرداد اسدلله اسدي و مرد ديگري را ارائه دادند که با نام «مهراد الف» معرفي شده و در پاريس دستگير شده بود.

پليس بلژيک مدعي است که مهراد الف همدست زن و شوهري بوده که در بروکسل به دليل حمل نيم کيلوگرم مواد منفجره و يک چاشني انفجاري دستگير شده بودند.


 وزير کشور:
 براي کاهش هزينه ويزاي اربعين تلاش مي‌کنيم 
 بين 12 تا 15 ميليون ليتر بنزين در روز قاچاق مي شود

وزير کشور اعلام کرد: تلاش مي‌کنيم با بانک مرکزي مذاکره کنيم تا معادل ريالي‌ صدور ويزاي اربعين را کم‌تر کنند، رقمي که آن‌ها تعيين کردند، بالا است.

به گزارش ايسنا، عبدالرضا رحماني فضلي در جمع خبرنگاران در حاشيه جلسه هيات دولت در ارتباط با هزينه سفر اربعين امسال اظهار کرد: هزينه‌هاي سفر اربعين چند قلم است. اصلي‌ترينش ويزا است که تغيراتي داشته است. مابقي هزينه‌ها مثل بيمه تغيير چنداني نکرده است.

وي ادامه داد: ويزا همان 41 دلاري است که عراق مي گيرد تا ويزا صادر کند، اما از لحاظ ريالي برمبناي مقداري که بانک مرکزي اعلام کرده است،
بالا است.

رحماني فضلي افزود: ما تلاش مي کنيم که با بانک مرکزي مذاکره کنيم معادل ريالي‌اش را کم‌تر کنند. رقمي که آنها تعيين کردند ، يعني هشت هزار تومان بالا است.

وي در پاسخ به پرسش خبرنگاري مبني بر سهميه بندي بنزين گفت: هنوز بحث سهميه بندي مطرح نيست. هم در جلسه شوراي امنيت و هم در جلسه مبارزه با قاچاق کالا و ارز گزارش هايي داده شد که با اعداد متفاوت از 10 -12 ميليون تا 15 ميليون ليتر در روز بنزين قاچاق مي شود . در مجموعه استان‌هاي مرزي بيش‌ از 500 تا 600 کارت سوختي که بايد دست مردم باشد، به آنجا رسيده است. پيشنهاد اين بود ما مجددا اين کارت ها را احيا کنيم تا يکي از روش‌ها براي جلوگيري از قاچاق کالا باشد.

وزير کشور در ادامه با اشاره به پيش رو بودن مراسم اربعين امسال گفت: از هفته بعد از مراسم اربعين سال گذشته،‌ ستاد اربعين تشکيل شد. همه اقداماتي که يک سفر خوب، راحت و امن مي خواهد را با کمک دستگاه‌هاي حاضر پيش‌بيني کرديم. از نظر ما زير ساخت‌ها و امنيت از سال قبل بهتر است . همه برنامه‌هايي که پيش‌بيني شده به خوبي پيش مي‌رود.

وي در بخش ديگري از اين گفت‌وگو در ارتباط با پاسخ ديوان محاسبات به استعلام اخير وزارت کشور در ارتباط با حقوق شهرداران خاطرنشان کرد: براي اين که حقوق شهرداران با توجه به تفسيري که هم شوراي عالي استان‌ها انجام داده است و هم شهرداري تهران، حفظ شود، راه‌هايي که بايد به قطعيت برسيم را طي مي کنيم . از معاونت امور حقوقي و استخدامي رياست جمهوري نظر خواستيم و ديوان هم نظر داده است .

رحماني فضلي با اشاره به قانون منع به کار گيري بازنشستگان گفت: اين قانون حدود چهارده استاندار را شامل مي شود. نيت ما اين است که اولويت را به معاونين استانداري بدهيم؛ چراکه وقتي استاندار تغير مي‌کند در معاونت‌هايش هم تغيراتي ايجاد مي‌شود. خدمت رئيس جمهور محترم هم اعلام کرديم و منتظر نظر
ايشان هستيم.


 اخبار 

با حکم رهبر انقلاب اسلامي

حجت الاسلام کريمي تبار امام‌جمعه ايلام شد

آيت‌الله خامنه‌اي رهبر معظم انقلاب اسلامي با صدور حکمي حجت الاسلام الله نور کريمي تبار را به‌عنوان نماينده‌ ولي‌فقيه در استان و امام جمعه‌ شهر ايلام منصوب کردند.

به گزارش ايسنا، متن حکم رهبر انقلاب اسلامي به اين شرح است:

بسم الله الرحمن الرحيم

جناب حجت الاسلام آقاي حاج شيخ الله نور کريمي تبار دامت‌افاضاته

در پي استعفاي جناب حجت الاسلام آقاي لطفي دامت توفيقاته از امامت جمعه ايلام، با قدرداني و تشکر از خدمات چندين ساله ايشان، جنابعالي را که از ميان مردم مؤمن و وفادار آن استان برخاسته و مدتها به خدمت در آن سامان اشتغال داشته و بحمدالله از صلاحيت لازم برخوردار ميباشيد، به امامت جمعه و نمايندگي خود منصوب مي‌کنم.

مردم عزيز آن استان مرزي، دوران‌هاي دشواري را در سال‌هاي دفاع مقدس و پس از آن گذرانيده و با همه مشکلات، وفاداري خود به نظام اسلامي را حقاً به اثبات رسانيده‌اند. اکنون جنابعالي در ميان اين مردم بزرگوار و فداکار به قبول وظيفه سنگيني مفتخر گشته‌ايد. انتظار ميرود با همه توان در خدمتگزاري به آنان کوشيده و با تقويت مجموعه‌هاي دلسوز و انقلابي به مجاهدات فکري و عملي در زمينه‌هاي گوناگون مدد رسانيد. ارتباط نزديک و صميمي با جوانان و سلوک مردمي با همگان و بهره‌گيري از نخبگان و دانشگاهيان را توصيه مي‌کنم و مزيد توفيقات الهي را براي جنابعالي مسألت مي‌نمايم.

90 ميليارد ريال اعتبار براي جبران
خسارات ناشي از وقوع سيل

هيأت وزيران با اختصاص مبلغ 90 ميليارد ريال اعتبار براي جبران خسارات ناشي از وقوع سيل در استان‌هاي گيلان، مازندران، گلستان و خراسان شمالي موافقت کرد.

به گزارش ايسنا، در جلسه هيأت دولت که ديروزبه رياست حجت الاسلام والمسلمين حسن روحاني رئيس جمهوري برگزار شد، مبلغ 30 ميليارد ريال به صورت هزينه اي به منظور بازسازي اماکن مسکوني، ساختمان‌ها و تأسيسات زيربنايي خسارت ديده از سيل اختصاص يافت که سهم استان‌هاي مازندران و گيلان هرکدام 10 ميليارد ريال و استان‌هاي گلستان و خراسان شمالي هرکدام پنج ميليارد ريال خواهد بود.

همچنين مبلغ 60 ميليارد ريال به صورت تملک دارايي سرمايه اي به منظور بازسازي زيرساخت‌ها و اماکن مسکوني آسيب ديده در استان‌هاي ياد شده اختصاص يافت که از اين ميزان، مبلغ 20 ميليارد ريال به هريک از استان‌هاي مازندران و گيلان و مبلغ 10 ميليارد ريال به هريک از استان‌هاي گلستان و خراسان شمالي اختصاص مي‌يابد.

علاوه بر اين مبالغ، يک هزار ميليارد ريال نيز براي بازسازي زيرساخت‌هاي آسيب ديده در استان‌هاي مذکور از محل اعتبارات سازمان برنامه و بودجه کشور اختصاص يافت. هيأت دولت در ادامه، ضمن اعلام نظر درخصوص تعدادي از طرح‌هاي نمايندگان مجلس شوراي اسلامي، نماينده خود را براي پيگيري موضوع تعيين کرد. در ادامه جلسه، تعداد ديگري از پيشنهادهاي دستگاه‌هاي اجرايي پس از بررسي، تصويب شد.

موافقت با يک فوريت طرح کاهش
عوارض خروج از کشور مرزنشينان

نمايندگان مجلس شوراي اسلامي با يک فوريت طرحي موافقت کردند که در صورت تصويب نهايي، عوارض خروج از کشور مرزنشينان همانند زائران عتبات محاسبه مي‌شود.به گزارش ايسنا، يک فوريت طرح اصلاح بند ح تبصره 11 قانون بودجه سال 97 در دستور کار جلسه علني صبح ديروز (چهارشنبه) مجلس قرار گرفت.اين طرح که از سوي 114 نماينده امضا شده، کاهش عوارض خروج مرزنشينان را پيش‌بيني کرده است. پيش از اين در قانون بودجه سال 97 زائران عتبات در ايام اربعين از پرداخت عوارض خروج معاف شده بودند که طراحان طرح، خواستار برخورداري مرزنشينان نيز از معافيت پرداخت عوارض شدند.طبق قانون عوارض خروج از کشور زائران عتبات در سفرهاي زميني 25 هزار تومان و در سفرهاي هوايي 75 هزار تومان محاسبه مي شود که در صورت تصويب نهايي اين قانون مبلغ عوارض خروج از کشور مرزنشينان نيز برهمين اساس محاسبه مي شود.پس از اظهارات مخالفان و موافقان، نمايندگان با 108 راي موافق، 74 مخالف و 9 راي ممتنع از نمايندگان حاضر با يک فوريت اين طرح موافقت کردند.

دو کارت زرد مجلس به وزير فرهنگ و ارشاد

وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي ديروز دو کارت زرد از مجلس گرفت. سوال اول مربوط به بازيهاي يارانه‌اي بود که نصرالله پژمان‌فر در جريان طرح سوال خود از وزير ارشاد درخصوص نظارت بر آنچه عملکرد ضعيف و شائبه‌دار بنياد ملي بازيهاي رايانه‌اي خواند گفت: بازيهاي رايانه‌اي به دستگاه ضد فرهنگي تبديل شده است.درپاسخ، وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي با بيان اينکه روند بازي‌هاي داخلي ايراني در سال‌هاي اخير حرکت رو به رشد از لحاظ سهم بازار در کيفيت و کميت داشته است، گفت: بر اساس پژوهش‌هاي دقيق در سال 96 گردش مالي بازي‌هاي ايراني يارانه‌اي حدود 920 ميليارد تومان بوده است. در ادامه اين جلسه نمايندگان پس از استماع سوال نماينده مشهد و پاسخ‌هاي وزير با 80 راي موافق، 83 راي مخالف و 4 راي ممتنع از مجموع 198 نماينده حاضر پاسخ‌هاي وزير را قانع کننده ندانستند و در نتيجه وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي ديروز دو کارت زرد از مجلس گرفت.

نمايندگان مجلس همچنين در سوال دوم هم از پاسخ‌هاي وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي درباره علت عدم نظارت بر سامانه‌هاي ويدئوي درخواستي (VOD) از سوي اين وزارتخانه قانع نشدند.اين سوال را هم نصرالله پژمان فر نماينده مشهد از صالحي پرسيد.

لاريجاني با اشاره به راي مجلس به اولين سوال پژمان فر از وزير فرهنگ و ارشاد که نتيجه آن قانع نشدن نمايندگان از پاسخ‌هاي وزير بود، گفت: در راي گيري قبلي تعداد زيادي از نمايندگان راي نداده بودند لذا نمايندگان در راي گيري مشارکت کنند. در نهايت نمايندگان با 94 راي موافق و 74 راي مخالف و چهار راي ممتنع از مجموع 195 نماينده حاضر در مجلس اعلام کردند از پاسخ‌هاي وزير قانع نشدند و دومين کارت زرد را در يک روز به صالحي دادند.