تاریخ 1397/07/09 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره 4869 برو جستجو جستجوی پیشرفته   نماينده مردم و شاهرود و ميامي در مجلس:
 تجربه برجام باعث عدم اعتماد ما به معاهدات بين‌المللي شد  

شاهرود- خبرنگار روزنامه پيام استان سمنان

نايب‌رئيس کميسيون اقتصادي مجلس شوراي اسلامي با بيان اينکه تجربه برجام باعث عدم اعتماد ما به معاهدات بين‌المللي شد، گفت: بومي‌سازي FATF و شفافيت پولي براي کشور ضروري است.

سيد‌حسن حسيني شاهرودي در نشست هم‌انديشي جمعي از دانشجويان در‌خصوص بررسي لايحه FATF در محل دفتر خود در شاهرود، با بيان اينکه تجربه برجام نشان مي‌دهد که توفيقي در بسياري از معاهدات بين‌المللي که داوطلبانه در آن عضويت پيدا کرديم، نداشتيم، ابراز داشت: شديدترين و بيشترين فشارهاي بين‌المللي و نظارت‌ها را بر ما در دوران پسا برجام اعمال کردند.

وي با بيان اينکه ايران به تمام تعهدات خود در برجام عمل کرده است، افزود: در برجام شاهد بوديم که بدعهدي از جانب آمريکا اتفاق افتاد و اروپا نيز به ‌واسطه منافع مشترک به‌ نوعي در ظاهر حمايت از برجام را در باب حيثيتي داشت ولي در عمل هيچ گشايشي در مشکلاتي که داشتيم، ايجاد نشد.

عضو خانه ملت با بيان اينکه تجربه برجام باعث عدم اعتماد ما به معاهدات بين‌المللي شد، ابراز داشت: هر معاهده بين‌المللي که مي‌خواهيم ببنديم احساس مي‌کنيم منافع ملي ما را خصوصاً از نظر امنيتي تحت شعاع قرار مي‌دهد. لذا با ملاحظه کار را پيش مي‌بريم.

حسيني شاهرودي در ادامه تصريح کرد: در FATF نبايد خودمان را متعهد به دستگاه‌ها و سازمان‌هاي بين‌المللي کنيم، در شرايط موجود احساس مي‌شود حتي اگر همه شرايط و الزامات و 41‌بندي که براي ما تعيين‌شده است را بپذيريم و عملياتي کنيم با دشمني آشکاري که آمريکا با ما دارد، نخواهد گذاشت که ما از ليست خاکستري خارج و در ليست سفيد قرار گيرم.

وي افزود: در يک‌ماه آينده هم شاهد خواهيم بود که عربستان و اسرائيل نيز به ‌عنوان عضو ناظر FATF‌ پذيرفته خواهند شد و قطع به‌يقين آن‌ها نخواهند گذاشت ايران از اين ليست خارج شود و حتي اگر اين اتفاق نيز رخ دهد با اقدامات خصمانه آمريکا و ايادي آن در اعمال تحريم‌ها، بود و نبود ما در FATF علي‌السويه است از اين‌ جهت مخالف هستيم.

نماينده مردم و شاهرود و ميامي در مجلس با بيان اينکه از 41 بند معاهده FATF بسياري از گزينه‌هاي آن داخلي است، ابراز داشت: همان‌طور که درگذشته نيز گفته شد مي‌توانيم آن‌ها را با بومي‌سازي، قوانين شفافي را براي نظام پولي و مالي کشور ايجاد کرد.

حسيني شاهرودي در ادامه با تاکيد بر اينکه در FATF خودمان بايد قانون تصويب کنيم، تصريح کرد: چالش‌هاي عظيم اقتصادي که درخصوص ارز و سکه وجود دارد و نتوانستيم آن را مهار کنيم و تورمي که باعث آسيب به اقشار ضعيف شد نيز ناشي از عدم شفافيت مالي و پولي در کشور است.

وي افزود: حقوق شهروندي ايجاب مي‌کند که هر شهروندي داراي حساب شفاف و ورود و خروج نقدينگي روشن باشد اما به هرحال بومي‌سازي بسياري از بندهاي لوايح بين‌المللي از ضروريات و به نفع کشور است.نايب‌رئيس کميسيون اقتصادي مجلس با بيان اينکه نبايد عدم‌پذيرش FATF باعث شود تا ما قوانيني که در مسير شفاف‌سازي بومي است را ناديده بگيريم، ابراز داشت: نظر بنده FATF موجود منفي است زيرا اصلاحات لازم انجام‌ نشده و اگر کشور ما زير بار تعهدات ناشي از الزامات FATF برود و به هريک از اين الزمات عمل نکنيم به ‌راحتي مي‌توانند ما را به دليل تخلف از اجراي بندهاي مختلف آن، به شوراي امنيت بکشانند.


 گرامي‌داشت هفته‌ي دفاع مقدس در کانون پرورش فکري استان سمنان 

سرويس خبر

اعضاي کودک و نوجوان مراکز فرهنگي‌هنري کانون پرورش فکري استان سمنان در هفته‌ي دفاع مقدس با فرهنگ ايثار و شهادت آشنا شدند.

به‌گزارش روابط‌عمومي اداره‌کل کانون استان سمنان، در هفته‌ي دفاع مقدس به‌منظور پاسداشتِ ايامِ سرشار از حماسه‌آفريني‌ها و سلحشوري‌هاي بهترين و دلاورترين فرزندان اين مرز و بوم، فعاليت‌هاي فرهنگي، هنري و ادبي به‌همت مربيان و اعضاي کودک و نوجوان در مراکز فرهنگي‌هنري و مدارس تحت پوشش برگزار شد. مهدي جمال مديرکل کانون پرورش فکري استان سمنان، هدف از اين ‌برنامه را ترويج فرهنگ شهادت، ايثار و مقاومت، آشنايي اعضا با فرماندهان و قهرمانان دفاع مقدس، ترويج سبک زندگي ايراني- اسلامي بر‌اساس الگوي زندگي شهدا و رزمندگان عنوان و خاطرنشان کرد: فضاسازي ساده و هنرمندانه متناسب با حال و هواي هفته‌ي دفاع مقدس، تجليل از خانواده شهدا و ايثارگران، حضور در گلزار شهدا و عطرافشاني قبور شهدا، بازگويي عمليات دفاع مقدس در قالب فعاليت‌هايي مانند معرفي شخصيت، معرفي سرزمين، معرفي کتاب، قصه‌گويي، برگزاري کارگاه‌هاي ادبي و هنري با موضوع هفته‌ي دفاع مقدس، برگزاري کرسي آزادانديشي ويژه اعضاي نوجوان، پخش سرودها و نواهاي دفاع مقدس و حضور در آيين زنگ مهر و مقاومت از فعاليت‌هاي اجرايي در اين هفته بود.

بر‌اساس اين گزارش، گفتمان ديني با موضوع دفاع مقدس و هم‌چنين کرسي آزادانديشي با دعوت از کارشناس حوزه علميه در مرکز فرهنگي‌هنري کانون پرورش فکري شهرستان ميامي برگزار شد.شايان ذکر است؛ با همکاري مرکز فرهنگي‌هنري کانون پرورش فکري بيارجمند و خواهران حوزه مقاومت بسيج فضيلت، يک دوره بازي‌هاي بومي و محلي در قالب مسابقه ويژه دختران در سوله صالحين برگزار و در پايان از 20 عضو کودک و نوجوان کانون بيارجمند که در مسابقه برگزيده شدند، تجليل شد.


 سردبير مجله فرهنگي هنري بخارا:
 در بين خشونت‌طلب‌هايي که در دوران حاضر ظهور کردند ردپاي هيچ ايراني وجود ندارد 

شاهرود- خبرنگار روزنامه پيام استان سمنان

سردبير مجله فرهنگي هنري بخارا با بيان اينکه کتاب‌هاي هزارساله ما در جاي‌جاي دنيا مورد اقبال انديشمندان قرار دارد، گفت: راز ماندگاري فرهنگ اصيل ايران‌زمين، زبان و ادبيات پارسي است.

علي دهباشي در شب بخارا در شاهرود به ميزباني کتابخانه بي‌طرف اين شهر، با بيان اينکه بسياري از فرهنگ‌هاي اصيل در کشورهاي اطراف نتوانستند درون‌مايه خود را حفظ کنند و از بين رفتند، ابراز داشت: فرهنگ ايراني با وجود داشتن شاهنامه فردوسي در تهاجم اقوام مختلف طي تاريخ توانست جان سالم به ‌در برده و ماندگار شود.

وي با بيان اينکه آثار بزرگ شاعران قرون گذشته فرهنگ ما را حفظ و انتقال دادند، افزود: راز ماندگار ما در اين پهنه تاريخ زبان و ادبيات فارسي است به‌نحوي‌که هيچ تمدني در دنيا نمي‌توان يافت که باوجود چنين ستارگاني نظير حافظ، مولانا، سعدي و غيره منادي صلح در جهان باشند.

سردبير مجله فرهنگي هنري بخارا با بيان اينکه کتاب‌هاي هزار ساله ما در جاي‌جاي دنيا مورد اقبال انديشمندان قرار دارد، ابراز داشت: در هيچ کجا نمي‌توان مردماني را يافت که اين‌چنين با شعر عجين باشند، ما در عصر حاضر نيز با شاعران گذشته زندگي مي‌کنيم.دهباشي در ادامه تصريح کرد: حفظ، توسعه و گسترش زبان فارسي اصل مهم فرهنگ ايراني قلمداد مي‌شود و بخارا به مرزهاي سياسي تنظيم‌ شده توجه ندارد بلکه جغرافياي تاريخي زبان فارسي از پامير تا هند، پاکستان و چين، موضوع حائز اهميت است.

وي افزود: بسياري از متون بزرگان علم و ادب فارسي به زبان‌هاي مختلف ترجمه شده است، لذا امروز براي حفظ دستاوردهاي فرهنگي خودمان بايد از مسئولان بخواهيم که در اين راستا اقدام کنند.

سردبير مجله فرهنگي هنري بخارا با بيان اينکه 70 سال شوروي تلاش کرد تا مردم را از گذشته خود دور کند اما در اين راه موفق نشد، ابراز داشت: مرم تاجيکستان احترام زيادي براي رودکي، شعر فارسي و خاک ايران قائل هستند.دهباشي در ادامه تصريح کرد: در بين خشونت‌طلب‌هايي که در دوران حاضر ظهور کردند ردپاي هيچ ايراني وجود ندارد زيرا در داخل فرهنگي بزرگ شديم که اين موارد در آن مذموم است که نشان مي‌دهد ايرانيان بالاترين درجه فرهنگ را دارند.وي با بيان اينکه بزرگ‌ترين دستاوردهاي فرهنگي را مديون زبان فارسي هستيم، افزود: تمام تلخي‌ها را مي‌توان در پناه زبان فارسي فراموش کرد و اين مهم را مديون ترويج فرهنگ ايراني در آثار بزرگان فارسي هستيم.


 سرويس خبر 

40 جهيزيه در هفته دفاع مقدس توسط فرمانده

تيپ 10 محرّم اهدا شد

شاهرود- خبرنگار روزنامه پيام استان سمنان

40 جهيزيه در هفته دفاع مقدس به ارزش هرکدام يکصد و پنجاه ميليون ريال به نوعروسان محروم توسط فرمانده تيپ 10 محرم سردار ابراهيميان و قرارگاه محروميت‌زدايي سپاه اهدا شد. در همين حال 250 بسته لوازم التحرير در هفته دفاع مقدس به ارزش هرکدام سيصد هزار ريال به دانش‌آموزان خانواده‌هاي محروم تقديم شد.

در هفته دفاع مقدس، فرماندهي تيپ 10 محرم شاهرود و قرارگاه محروميت زدايي سپاه با اهداي 40 جهيزيه به نوعروسان آنها را در تشکيل يک زندگي ياري نمودند. در همين حال سردار ابراهيميان 250 بسته لوازم‌التحرير تقديم دانش‌آموزان خانواده‌هاي کم‌برخوردار شاهرودي نمودند.

در راستاي پروژه کاهش تلفات انجام شد؛

احداث سه ايستگاه هوائي توزيع برق

در شهرستان مهديشهر

سرويس خبر

در راستاي پروژه کاهش تلفات انرژي الکتريکي، سه ايستگاه هوائي توزيع برق در شهرک‌هاي 11هکتاري و فاطميه و خيابان 17 شهريور شهرستان مهديشهر با قدرت 300 کيلوولت آمپر داير و بهره‌برداري شدند.

مدير توزيع برق شهرستان مهديشهر با عنوان اين مطلب گفت: احداث 144 متر شبکه 20 کيلوولت هوائي تک‌مداره و يک دستگاه ترانس با ظرفيت 100 کيلولت آمپر در شهرک 11 هکتاري مهديشهر به اجرا درآمده است.

حسين حافظي به برقراري 151 متر شبکه فشار متوسط هوائي تک‌مداره و يک ايستگاه توزيع برق با قدرت 100 کيلولت آمپر در شهرک فاطميه اشاره نمود و بيان داشت: احداث 265 متر شبکه 20 کيلوولت زميني تک‌مداره و نصب پست هوائي با ظرفيت 100 کيلوولت آمپر در خيابان 17 شهريور به بهره‌برداري رسيده است.

وي همچنين يادآور شد: تقليل خاموشي‌هاي ناخواسته، کاهش تلفات برق و رفع ضعف ولتاژ، افزايش راندمان و کاستن شعاع تغذيه شبکه فشار ضعيف، از اهداف اين پروژه‌هاي برق‌رساني به شمار مي‌رود.

وي خاطرنشان کرد: به منظور اجراي فعاليت‌هاي ذکر شده، مبلغ يک ميليارد و 631 ميليون ريال اعتبار صرف شده است.

افتتاح سايت BTS روستاي صوفي‌آباد

شهرستان سرخه

سرويس خبر

در راستاي افزايش ظرفيت، كيفيت و پوشش شبكه ارتباطات سيار، سايت BTS روستاي صوفي‌آباد شهرستان سرخه مورد بهره‌برداري قرار گرفت.

به گزارش روابط‌عمومي مخابرات منطقه سمنان، طي مراسمي با حضور دکتر همتي، نماينده مردم شهرستان‌هاي سمنان، مهدي‌شهر و سرخه در مجلس شوراي اسلامي، مهندس دارائي، مدير مخابرات منطقه سمنان، جمعي از مديران مخابرات سمنان، بخشدار سرخه و اعضاي شوراي اسلامي و مردم روستاي صوفي‌آباد، سايت BTS اين روستا با اعتباري بالغ بر 4 ميليارد ريال افتتاح شد.

در ابتداي اين مراسم دکتر همتي، ضمن ابراز رضايت از اقدامات مخابرات منطقه سمنان، از تلاش‌هاي مهندس دارائي و مجموعه مخابرات استان تقدير و تشکر نمود. سپس مهندس دارائي ضمن اشاره به خدمات ارتباطي ارائه شده در اکثر نقاط شهري و روستايي استان و ارائه گزارشي از مشخصات فني سايت BTS روستاي صوفي‌آباد، اضافه کرد: مخابرات منطقه سمنان با آماده‌سازي بستر مناسب ارتباطي و مخابراتي در سطح استان، آماده خدمات‌دهي مطلوب به روستائيان عزيز و رفع هرگونه مشکل ارتباطي در کوتاه‌ترين زمان ممکن مي‌باشد.

در ادامه سايت BTS روستاي صوفي‌آباد به دست پدر شهيد والامقام اين روستا، شهيد محمد شرفيه افتتاح شد.

در پايان، اهالي روستاي صوفي‌آباد مشکلات ارتباطي روستا را مطرح نمودند که مهندس دارائي ضمن پاسخگويي به تک‌تک سؤالات، عنوان کرد: مجموعه مخابرات در چارچوب ضوابط، حداکثر تلاش خود را در جهت حل مسائل عنوان شده به کار خواهد بست.

به مناسبت هفته دفاع مقدس انجام گرفت:

ديدار بانوان بسيجي شرکت برق منطقه‌اي سمنان

با خانواده شهيد همکار در شاهرود

سرويس خبر

به مناسبت گراميداشت هفته دفاع مقدس بانوان بسيجي شرکت برق منطقه‌اي سمنان با حضور در منزل شهيد همکار حميد‌رضا محمدي‌کياء نسبت به مقام شامخ اين شهيد و خانواده وي، اداي احترام نمودند.

در اين ديدارکه با حضور مشاور امور بانوان و چند تن از بانوان بسيجي شرکت برق منطقه‌اي سمنان انجام شد، حاضران با مادر و خواهر شهيد ديدار و گفتگو نموده و خانواده اين شهيد گرانقدر نيز به بيان خاطراتي از زندگاني و روحيات و اخلاقيات اين شهيد پرداختند.

در پايان اين ديدار با اهداء لوح يادبود، از مقام رفيع اين شهيد والامقام و خانواده ايشان تجليل به عمل آمد.

لازم به ذکر است شهيد حميدرضا محمدي‌کيا در تيرماه سال 1367 در عمليات مرصاد در منطقه عملياتي غرب (دهلران) به اسارت نيروهاي بعثي درآمد و پس از بازگشت به ميهن در سال 1369 در همان سال در شرکت برق منطقه‌اي سمنان مشغول به خدمت گرديد. اين آزاده سرافراز در دي ماه سال 1373 پس از سال‌ها تحمل درد و رنج ناشي از اثرات بمب‌هاي شيميايي در سن 28 سالگي به درجه رفيع شهادت نايل آمد و پيکر مطهرش در گلزار شهداي شاهرود به خاک سپرده شد.

همچنين به همين مناسبت بانوان همکار با حضور در گلزار شهداي گمنام در ارتفاعات شهر شاهرود و قرائت فاتحه، ياد و خاطره شهيدان 8 سال دفاع مقدس را گرامي داشتند.