تاریخ 1397/07/09 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره 4869 برو جستجو جستجوی پیشرفته   توصيه فعالان سياسي به رئيس جمهور
 دولت زودتر سخنگو معرفي کند 

سخنگوي دولت در ايران با استقرار دولت‌ها از طرف رئيس‌جمهوري انتخاب مي‌شود. اين مسئوليت به عنوان اصلي‌ترين مرجع اطلاع‌ رساني عملکرد دولت‌ها، وظيفه پاسخگويي به افکار عمومي را برعهده دارد. يک سخنگوي دولت وظيفه انتقال بيشترين ميزان اخبار و اطلاعات به جامعه را دارد تا ضمن اينکه اذهان عمومي را از توجه به اخبار دروغ و شايعات دور کند، فشارهاي موجود را از دولت که در معرض سوال‌هاي مختلف است، بردارد.

اين روزها اما نزديک به دو ماه از استعفاي نوبخت از سخنگويي دولت مي‌گذرد و هنوز هيچ فردي از سوي رئيس‌جمهور براي اين جايگاه تعيين نشده است.

دولت زودتر سخنگو معرفي کند

در اين رابطه مرتضي مبلغ در گفت‌وگو با خبرنگار جماران، درباره چرايي و علل معرفي نشدن سخنگو از جانب دولت گفت: از همان ابتداي دولت يازدهم، يکي از اشکالاتي که نسبت به دولت مطرح مي‌شد، بحث رسانه و ارتباط رسانه‌اي با جامعه به صورت دوسويه و موثر بود. البته در کنار اين اشکالات، دولت يازدهم مشکلات زيادي داشت و وارث خرابي‌هاي گسترده‌اي بود که به شدت گرفتار حل و فصل آنها بود.

وي افزود: در چهارسال اول دولت آقاي روحاني، ضمن اينکه اقدامات بسيار مثبت و زيادي انجام شد، اما خلاءها و ضعف‌هاي جدي نيز وجود داشت که دولت عليرغم تذکرات لازم، توجهي به آنها نکرد. از اين رو، شايد بتوان گفت که چون گرفتاري‌ها و مشکلات بسيار زياد بوده، رسيدگي و حل و فصل مسائل از اولويت بالاتري برخوردار بوده است. اما متاسفانه اين مسائل در دولت دوازدهم هم تداوم پيدا کرده و هيچ راهي براي توجيه باقي نگذاشته است.

مبلغ گفت: اين اميدواري وجود دارد که دولت به‌زودي فردي را به عنوان سخنگو انتخاب کند تا بتواند سازمان و ساماني کارآمد و موثر براي حل اين معضل و خلاء بزرگ ايجاد کند. اما اينکه دولت براي بخش اقتصادي سخنگويي را انتخاب کرده، قابل فهم است. به اين دليل که امروز مسائل اقتصادي فوق العاده مهم و از مشکلات اصلي جامعه هستند. بنابراين، تعيين سخنگو در اين بخش قابل فهم و درک است، منتها اينکه آقاي رئيس‌جمهور وزير کشور را که مسئول اداره حوزه سياسي دولت است، سخنگوي تبليغات اقتصادي معرفي کرده بسيار عجيب است.

دولت هنوز اهميت ارتباط با افکار عمومي را
درک نکرده است

در همين رابطه دکتر امير محبيان نيز در گفت و گو با خبرنگار جماران، با اشاره به عدم انتخاب سخنگوي دولت از سوي رئيس‌جمهور پس از گذشت نزديک به دوماه گفت: يک زماني فروغ فرخزاد مي‌گفت، «چراغ‌هاي رابطه تاريک اند». اين سخن اکنون به نظر مي‌رسد در مورد رابطه دولت با افکار عمومي صادق است؛ دولت هنوز اهميت ويژه ارتباط با افکار عمومي را در اين مقطع خاص درک نکرده است. زيرا بسياري از مشکلاتي که براي دولت ايجاد شده به اين بازمي‌گردد که دولت نمي‌تواند خواسته‌هاي خودش را به مردم انتقال داده و خواسته‌هاي مردم را آنگونه که بايد و شايد دريابد. وي افزود: اين مسأله نشان مي‌دهد که کانال‌هاي ارتباطي، اگر نگوييم مسدودند اما بي ترديد به خوبي عمل نمي‌کنند. پيش از اين نيز بارها در دوره اول رياست‌جمهوري آقاي روحاني مطرح کرديم که هرچند دولت چهره‌هاي مطلعي را در حوزه رسانه خود به‌کار گرفته، اما فاقد استراتژي رسانه اي است. به عبارتي، ما در شرايط جديد بيشتر از نگاه به روابط عمومي و ارتباطات، بايد مديريت ادراک و برداشت داشته باشيم.

اين فعال سياسي اصولگرا در ادامه گفت: دولت بايد بتواند منطق رفتار خودش را به مردم انتقال دهد، نه اينکه صرفاً يکسري داده‌ها و اطلاعات را منتقل کند. ذهن مردم به دليل وقايع و تحولاتي که وضعيت آينده را تاريک ترسيم مي‌کنند، دچار بدبيني شده است. اين مسائل باعث شده که مردم با شک و ترديد با اخبار و اطلاعات برخورد کنند. اگر دولت نتواند ذهن افکار عمومي را در اين زمينه آماده و اقناع کند، طبيعتاً اطلاعات و داده‌هايي که به جامعه انتقال پيدا مي‌کنند، اثري منفي خواهند داشت.

رئيس‌جمهور بايد يک سخنگوي حرفه‌اي انتخاب کند

عبدالله ناصري نيز در گفت و گو با خبرنگار جماران در خصوص سخنگو نداشتن دولت در شرايط فعلي کشور اظهار داشت: دولت در اين پنج سال کاميابي‌هايي هم داشته که براي افکار عمومي بيان و پررنگ نشده است. بنابر اين يکي از مهمترين عرصه‌هاي کشور که شايد بيشترين آسيب را به دولت رساند حوزه اطلاع رساني و سخنگويي بود. اما حوزه سخنگويي و برقراري ارتباط با افکار‌عمومي براي دولت خيلي اهميت ندارد. چون اگر اقناع افکار عمومي براي دولت اهميت داشت اين پنج سال بدون برقراري ارتباط شايسته با افکار عمومي سپري نمي‌شد.

اين فعال سياسي اصلاح‌طلب ادامه داد: الآن هم به نظر مي‌رسد سخنگو را در حوزه‌هاي مختلف از وزيران کابينه قرار دهند. اما من نفهميدم چرا وزير کشوري که قاعدتا بايد نماد سياسي دولت باشد و هيچ اطلاعاتي از حوزه اقتصاد ندارد سخنگوي اقتصادي شد. وزيران ديگري مثل آقاي شريعتمداري هم بودند که مي‌توانند اين مسئوليت را بهتر انجام دهند.

ناصري در پايان گفت: بالاخره چه آقاي روحاني بخواهد و چه نخواهد، غير از نخبگان و کنشگران سياسي، فضاي عمومي جامعه اين است که عامل اصلي اين وضعيت دولت است و دولت هم کار را رها کرده است. اين امر امتياز منفي براي دولت و آقاي روحاني است. خروج از اين فضا خيلي مشکل است. به نظر مي‌رسد اگر در سطح دولت جا‌به‌جايي معناداري انجام دهند مي‌توان فضاي عمومي جامعه را مديريت کرد. در همين قالب است که رئيس‌جمهور بايد يک سخنگوي حرفه‌اي انتخاب کند.

دليل اين تعلل در معرفي سخنگوي جديد چيست؟

غلامعلي رجايي نيز در گفت و گو با خبرنگار جماران، در اين باره گفت: سناريويي بسيار پيچيده، گسترده، دقيق و فني در عمليات رواني از سوي دشمنان طراحي شده که چند هدف را دنبال مي‌کند، هدف اول اين است که ناکارآمدي دولت را اثبات کند و از دل اين ناکارآمدي، عدم مشروعيت را نتيجه بگيرد که متاسفانه دولت با برخي از بي تدبيري‌هاي خودش به اين مسأله دامن مي‌زند. براي نمونه، نزديک به دوماه از استعفاي آقاي نوبخت به عنوان سخنگوي دولت مي‌گذرد که از ابتدا نيز گزينه اي مناسبي براي اين جايگاه نبود، به دليل اينکه مسائل عمومي دولت را بازگو نمي‌کرد.

وي افزود: بايد پرسيد که دليل اين تعلل در معرفي سخنگوي جديد چيست؟ بهتر است آقاي روحاني يک سخنگو مانند آقاي کي‌روش که سرمربي تيم ملي فوتبال است، از بيرون دولت بياورد. دولت بايد بعد از استعفاي آقاي نوبخت جايگزين معرفي مي‌کرد؛ چرا که سناريوي عمليات رواني دشمن بر خاستگاه برخي ضعف‌هاي موجود در کشور و بدنه اقتصاد کشور سوار مي‌شود. به نظر مي‌رسد که دولت برخي مسائل را رها کرده است؛ چرا که بايد به خنثي سازي عمليات رواني مي‌پرداخت. وقتي دولت حتي يک سخنگو براي خود انتخاب نمي‌کند، چگونه مي‌توان انتظار داشت که در راستاي خنثي سازي سناريوي دشمن گام بردارد؟


 وزير امور خارجه ايران در نيويورک به بروکسل هشدار داد
 خروج ايران از برجام درصورت شکست سازوکار ويژه اروپا 
 نيويورک‌تايمز: تهران در حال دستيابي به توافقي نفتي با بروکسل است

وزير امورخارجه ايران که براي شرکت در مجمع عمومي سازمان ملل به نيويورک سفر کرده است، روز گذشته (يکشنبه) در ميزگردي با خبرنگاران ضمن تشريح سيستم مالي جديد اتحاديه اروپا براي حفظ برجام به اروپا اخطار دارد «که اگر سازوکار ويژه اروپا موثر نباشد، ايران از برجام خارج خواهد شد.» گويا سازوکار تبادل بانکي و تجاري ميان ايران و بروکسل که ظريف از آن سخن گفته، قبل از 13 آبان اعلام مي‌شود. اروپا سرانجام اولين گام عملي را براي حفظ برجام برداشته است. اين اقدام بروکسل از همان ابتدا با خشم و انتقاد آمريکا همراه بوده است.

«محمدجواد ظريف» روز جمعه تاکيد کرده بود که «حداقل 7 بانک مرکزي اروپايي توافق کرده‌اند که يک راهکار ويژه مالي را براي ارتباط با ايران ايجاد کنند، راهکاري که قرار است در آينده به موسسه‌اي تبديل شود که خود اروپايي‌ها را نجات دهد.»

«فدريکا موگريني» نيز در اين زمينه اعلام کرده است که «راهکار ويژه مالي فقط مختص به اروپا نيست، بلکه به نحوي طراحي شده است که ساير کشورها و شرکت‌هايي که با ايران تعامل مالي دارند بتوانند پول را به اين حساب واريز کنند و هزينه‌هاي صادرات را نيز از اين حساب برداشت کنند.»

مقامات دو طرف ايراني و اروپايي بارها تاکيد کرده اند که هدف آنها ايجاد سيستم مالي مستقل از امريکا براي تعامل همه طرف هاي تجاري با ايران است و اين که روي فعاليت‌هاي شرکت‌هاي متوسط و کوچک و سرمايه گذاري آنها در کشورمان حساب کرده‌اند.

پيش از اين نيز عنوان شده بود که در طراحي اين سازوکار ويژه به مباحث بانکي، نفت و انرژي، دعوت و تشويق شرکت‌ها و موسسات متوسط اروپايي و ديگر کشورها به تعامل با ايران، بانک‌ سرمايه‌گذاري و قانون انسداد و ... توجه شده است.

در حالي که هنوز 5 هفته تا اجرايي شدن تحريم‌هاي نفتي آمريکا عليه ايران مانده است، اما ظريف در جمع خبرنگاران نيويورک اعلام کرده بود که «تهران علي‌رغم تحريم‌هاي آمريکا، در حال دستيابي به توافقي نفتي با کشورهاي اروپايي است.»

استفاده از ارزي غير از دلار در مبادلات

روزنامه واشنگتن پست به ميزگرد ظريف با خبرنگاران پرداخته است. به نوشته اين روزنامه آمريکايي ظريف در اين نشست تصريح کرده است که ايران براي دور زدن تحريم‌هاي نفتي آمريکا مي‌خواهد در مبادلات بين‌المللي و فروش نفت خود ارزهايي غير از دلار را به کار گيرد.

ظريف در اين نشست که در محل استقرار هيئت نمايندگي ايران در سازمان ملل برگزار شد، گفت: سازوکار اصلي، استفاده نکردن از دلار است. کشورها شروع به انجام توافقاتي براي استفاده از پول ملي خودشان در تجارت‌هاي دوجانبه کرده‌اند.

وي افزود: شما مي‌توانيد از ارزهاي خودتان استفاده کنيد. کالا را با ارز خود بفروشيم و خريدمان را با ارز کشور فروشنده انجام دهيم و در پايان دوره‌اي مشخص، آن را بر اساس يک ارز غير دلار تراز مي‌کنيم. انجام اين کار کاملا ممکن و سودمند
است.

رئيس دستگاه ديپلماسي کشورمان همچنين گفت که اگر سازوکار ويژه اروپا موثر نباشد، ايران از برجام خارج خواهد شد.

وي در پاسخ به اين سوال که آيا چنين کاري راه را براي حمله نظامي آمريکا باز نخواهد کرد، اظهار داشت: من فکر مي‌کنم که اگر آمريکا بر اين باور بود که در صورت انجام چنين حمله‌اي موفق خواهد شد، آن را انجام مي‌داد.

ظريف در بخش ديگري از سخنانش با رد ادعاهاي آمريکا مبني بر دست داشتن ايران در مناقشات منطقه، آمريکا را بزرگترين متجاوز در منطقه توصيف و بيان کرد: تا به حال آن نقشه‌ را ديده‌ايد که پايگاه‌هاي آمريکايي در اطراف ما ترسيم شده است. چرا ايراني‌ها خود را در ميان اين همه پايگاه قرار داده‌اند؟ ما در منطقه خودمان هستيم. ما به هيچ کشوري حمله نکرده‌ايم. ما به هيچ جايي که ازمان خواسته نشده نيروهايمان را نفرستاده‌ايم.

وي افزود: ما هيچ جا را بمباران نکرده‌ايم. ما خاک هيچ کشوري را نگرفته‌ايم. ما از اندازه کشورمان، جغرافياي آن و منابعش راضي هستيم. ما به خاک، مردم و منابع هيچ کشور ديگري چشمداشت نداريم.

قرارداد نفتي ايران با بروکسل

«محمدجواد ظريف»، وزير امور خارجه ايران روز گذشته در نيويورک با حضور در ميزگرد خبرنگاران اعلام کرد که تهران علي‌رغم تحريم‌هاي آمريکا، در حال دستيابي به توافقي نفتي با کشورهاي اروپايي است. ظريف همچنين در اين گفت‌وگوي يک ساعته با خبرنگاران درباره مسائل ديگري از جمله «سيستم مالي جديد اتحاديه اروپا براي کمک به ايران» سخن گفته است. وي بيان کرد: اين سيستم براي ماست تا نفت‌مان را به فروش برسانيم و پيشرفت کنيم.

به گزارش نيويورک تايمز، وزير امور خارجه کشورمان همچنين اشاره کرد که پس از انعقاد برجام در سال 2015 و مطابق با قطعنامه‌هاي سازمان ملل، تمامي کشورها از حق مشروع براي دادوستد با ايران برخوردار هستند.

وي در ادامه به خبرنگاران اعلام کرد که علاقه چنداني به انعقاد قرارداد جديدي با آمريکا ندارد.

وزير خارجه ايران در پاسخ به اين سوال که آيا آمريکا با اعمال فشارهاي مالي مي‌تواند نظام ايران را براندازد؟ تنها خنديد. وي همچنين احتمال حمله آمريکا به تاسيسات کليدي ايران را رد کرد و گفت: اگر آمريکا باور داشت که با چنين حمله‌اي به موفقيت مي‌رسد، اين کار را پيش‌تر انجام مي‌داد.

وزير امور خارجه کشورمان در انتهاي گفت‌وگوي خود اعلام کرد که در صحبت‌هايش با «جان کري»، وزير امور خارجه پيشين آمريکا، پيامي ساده نهفته است. او (کري) ما را براي ماندن در توافق (هسته‌اي) ترغيب کرد.

ايران و 1+4 به همراه اتحاديه اروپا توافق کرده‌اند براي حفظ توافق هسته‌اي سازوکاري ويژه را براي پرداخت پول به ايران پس از بازگشت اين تحريم‌هاي واشنگتن ايجاد کنند. طرف‌هاي باقيمانده در توافق هسته‌اي تاکيد دارند که اين توافق کارساز بوده و حفظ آن ضروري است.

آمريکا براي مخالفت با ايران در برابر اروپا ايستاده است. ايستادگي اروپا در برابر زياده خواهي ترامپ سنگ بزرگي بر سر راه آمريکا خواهد بود. گرچه بسياري از تحليلگران نسبت به حفظ توانايي ايران در فروش نفت توسط اروپا بدبين هستند، اما سخنان روز گذشته ظريف مبني بر اينکه تهران علي‌رغم تحريم‌هاي آمريکا، در حال دستيابي به توافقي نفتي با کشورهاي اروپايي است، نقشه‌هاي آمريکا را نقش بر آب کرده است. گرچه استواري اروپا بر اقداماتش از اهميت بالايي برخوردار خواهد بود، اما اخطار وزير خارجه ايران مبني بر اينکه اگر سازوکار ويژه اروپا موثر نباشد، ايران از برجام خارج خواهد شد نشان مي‌دهد که ايران معطل اروپا نخواد ماند و درصورت کوتاهي اقدامات خود را ادامه خواهد داد. ايران در صورتي به برجام پايبند خواهد ماند که اتحاديه اروپا نيز به وعده‌هاي خود عمل کند.


 اخبار 

تقريظ رهبر انقلاب بر کتاب «فرنگيس»

در مراسم هفتمين پاسداشت ادبيات جهاد و مقاومت با موضوع بررسي نقش بانوان در دوران دفاع مقدس که صبح ديروز (يکشنبه) در مؤسسه‌ي پژوهشي فرهنگي انقلاب اسلامي برگزار شد، تقريظ آيت‌الله خامنه‌اي بر کتاب «فرنگيس» منتشر شد.

به گزارش ايسنا، متن يادداشت رهبر انقلاب بر اين کتاب -که روايتي است از مقاومت بانوي روستايي مرزنشين کُرد کرمانشاهي در مقابل حملات رژيم متجاوز بعثي- به شرح زير است:

بسم الله الرّحمن الرّحيم

بخش ناگفته و بااهمّيّتي از حوادث دوران دفاع را به مناسبت شرح حال اين بانوي شجاع و فداکار، در اين کتاب ميتوان ديد. بانو فرنگيس دلاور با همان روحيّه‌ي استوار و پُرقدرت، و با زبان صادق و صميمي يک روستايي، و با عواطف و احساسات رقيق و لطيف يک زن، با ما سخن گفته و منطقه‌ي ناشناخته و مهمّي از جغرافياي جنگ تحميلي را با جزئيّاتش به ما نشان داده است. ما از روستاهاي مرزي در دوران جنگ و مصائب فراوان آنان و آوارگي‌ها و گرسنگي‌ها و خسارتهاي مادّي و ويراني‌ها و داغ عزيزان آنها، هرگز به اين وضوح و تفصيلي که در اين روايت صادقانه آمده است، خبر نداشتيم؛ و نيز از فداکاري جوانان آنان که در شمار اوّلين شتابندگان به مقابله با دشمن مهاجم بودند. ماجراي قتل و اسارت دشمن به دست اين بانوي دلاور هم که خود يک داستان مستقل و استثنائي است که نظير آن فقط در سوسنگرد، در همان اوان، اتّفاق افتاده بود. بانو فرنگيس را بايد بزرگ داشت و از نويسنده‌ي کتاب -خانم فتّاحي- به‌خاطر قلم روان و شيوا و هنر مصاحبه‌گيري و خاطره‌نويسي، بايد بسيار تشکّر کرد.

بيانيه نمايندگان مجلس
براي رفع مشکلات کاميون‌داران

نمايندگان مجلس با صدور بيانيه‌اي از کاميون‌داران بين شهري در امور حمل و نقل کشور حمايت وخواستار رفع مشکلات آنها شدند.

اين بيانيه که به امضاي بيش از 153 نفر از نمايندگان رسيده و توسط اکبر رنجبرزاده عضو هيات رييسه مجلس قرائت شد، به شرح زير است:

«جناب آقاي رييس جمهور حسن روحاني با سلام و احترام؛

در شرايطي که اولويت امروز کشور حل مشکلات و مسائل مرتبط با حوزه اقتصادي است، آمادگي، هماهنگي و انسجام فرماندهان و مديران دلسوز و هوشمند جبهه اقتصادي و اجتماعي کشور مي‌تواند ما را از موانع پيش‌رو عبور دهد. در اين راستا عدم ساماندهي و رفع مشکلات صنف کاميون‌داران با جمعيت بالغ بر 400 هزار نفر در روزهاي اخير حمل و نقل کالا و سوخت در کشور را مختل کرده، در صورتي که با تدبير به موقع مي‌شود جلوي اينگونه مسائل را گرفت و مانع نارضايتي شد. مطالبات و خواسته‌هاي به حق دارندگان وسائل نقليه بين‌شهري بايد مورد حمايت جدي قرار گيرد.

افزايش قيمت‌ اقلام و قطعات مورد نياز وسائل نقليه سنگين و پايين‌بودن نرخ کرايه‌هاي حمل و نقل موجب شده اين صنف زحمت‌کش نتوانند به فعاليت خود ادامه دهند. ضرورت دارد يک بسته حمايتي کارشناسي شده با فوريت براي ادامه‌ي کار آنها تهيه شود. ضرورت دارد پليس راهور اين قشر عزيز را بيشتر مورد حمايت قرار دهد و ناجا نيز در ايجاد امنيت جاده‌اي تلاش بيشتري داشته باشد. سازمان تامين اجتماعي براي بيمه‌ آنها و دولت در تهيه اقلام مورد نياز و پرداخت کرايه‌ها براساس کيلومتر اقدام فوري کند. در پايان ضمن تعقيب مطالبات به حق کاميون‌داران انتظار مي‌رود با رفتار هوشمندانه و مسئولانه از اقدامات نا امن کننده دشمنان جلوگيري شود.

دو کارت زرد مجلس به وزير علوم در يک روز

نمايندگان مجلس ديروز دو کارت زرد به وزير علوم تحقيقات و فناوري دادند که دومين کارت زرد به دليل قانع نشدن از پاسخ‌هاي وزير درخصوص دليل گسترش بي رويه دانشگاه‌ها بود. به گزارش ايسنا، در جلسه علني ديروز (يکشنبه) سوال ملي و مشترک محمدرضا صباغيان و جواد ابطحي نمايندگان بافق و خميني شهر از وزير علوم در خصوص علت گسترش بي رويه دانشگاه‌ها در اشکال مختلف و اقدامات اين وزارتخانه براي ساماندهي آموزش عالي مطرح شد. صباغيان بعد از ارائه جزئياتش گفت: بنده مي‌دانم گسترش بي رويه دانشگاه‌ها تا حد زيادي متوجه آقاي وزير علوم است اما بايد نمايندگان با راي‌شان را اعلام کنند که از اين وضعيت راضي هستند يا خير.

در نهايت نمايندگان 58 راي موافق، 130 راي مخالف و 4 راي ممتنع از مجموع 222 نماينده حاضر در مجلس اعلام کردند از پاسخ‌هاي وزير قانع نشدند. قبل از طرح اين سوال نيز قاضي پور نماينده اروميه سوال ديگري از وزير علوم درخصوص وضعيت دانشگاه‌ها پرسيد که در آن سوال نيز نمايندگان از پاسخ‌هاي وزير قانع نشدند، لذا امروز وزير از مجلس دو کارت زرد گرفت.


 زينب (ع) آزاده‌ترين آزاده‌ي تاريخ 
نويسنده : حاجيان

« السّلامُ عَلَيکِ اَيَّتُهَا الکامِلَةُ العالِمَةُ العامِلَةُ،اَلسَّلامُ عَلَيکِ اَيَّتُهَا الکَريمَةُ النَّبيلَة »

سلام بر تو ‌اي بانوي کامل داناي عامل و سلام بر تو ‌اي بانوي گرامي و نجيب و بزرگوار

اي زينب، ‌اي که بي‌توحقيقت زبان نداشت

خون آبرو، محبّت و ايثار جان نداشت

بي‌تو حيا، به خاک زمين دفن گشته بود

بي توشرف، ستاره به هفت آسمان نداشت

تاريخ صابران جهان جانگدازتر

از قصّه‌ي صبوري تو داستان نداشت

هفتاد داغ بر جگرت بود و باز خصم

تنها نه از سخن، ز سکوتت امان نداشت

کاخ ستم به خطبه‌ي تو گشت زير و رو

تابي به پيش قلّه‌ي آتشفشان نداشت

(قطعه‌اي از شعر غلامرضا سازگار)

پنجمين روز از پنجمين ماه قمري(جمادي‌الاول) سال پنجم هجرت، زهراي ثاني، زينت پدر(زينب(ع)) همدم حسنين (ع) پا به عرصه‌ي وجود گذاشت و پنجمين عضو اين خانواده شد.

دو سال پس از برادرش حسين(ع) به دنيا آمده بود و حدود دو سال پس از آن حضرت به لقاء حقّ شتافت.(57 سال)

زندگي زينب(ع) سراسر حيات طيّبه‌اي بود که به درازاي تاريخ تشيّع برگ و بر، ميوه و ثمر داد. قضاوت و داوري در مورد آن از حدّ و قواره‌ي ما انسان‌هاي خاکي گرفتار در ظلمات مادّي خارج است. امّا آن چه که در اين چند سطر به عنوان عرض ارادت به پيشگاه آن حضرت ارائه مي‌شود، اشاره به چند نکته‌ي کوتاه از بسياري از تجلّيات معنوي و جلوه‌هاي آزادگي اين قهرمان تاريخ است:

1- اين دختر پرورش‌يافته در دامان فاطمه(س) در خاندان وحي، چنان محبوبه‌ي اين جمع است که در دوران نوجواني هرگاه علاقه‌مند بود به زيارت قبر جدّ بزرگوارش برود، و در دل شب‌ها درد دلي با مادر بزرگوارش داشته باشد، برادران گرامي‌اش او را همراهي مي‌کردند و دوشادوش او با جلال و عظمتي در خور شأن و مقام او در کنار او بودند.

2- در دوران حکومت علي‌(ع) درکوفه، تحت رهبري و هدايت پدر، استاد معارف الهي و مفسّر قرآن براي بانوان آن شهر بود.

3- در جريان عاشورا که برجسته‌ترين نماد آزادگي اين خاندان بود، با آن همه جناياتي که بر عليه آن‌ها به وقوع پيوست، و دشمن، زشت‌ترين چهره‌ي خويش را به تماشا گذاشت و تصوّر مي‌کرد که با اين وحشي‌گري‌ها، اسلام را، خاندان وحي را، و اهل بيت عصمت و طهارت را به ذلّت و بردگي و نابودي کشانده، اين بانوي آزاده‌ي به ظاهر اسير، در برابر عبيدالله بن زياد در کوفه که با تکبّر و نخوت از او مي‌پرسد: چگونه ديدي کار خدا را درباره‌ي برادرت حسين(ع)؟

با تمام عزّت و سربلندي مي‌فرمايد: «ما رَأيتُ إلّا جَميلاً» من جز زيبايي نديدم!

از نظر يک تحليل سياسي، کربلا، خون بود و ستم، درد بود و وحشي‌گري، اسارت بود و زشتي. اين چگونه مي‌تواند زيبا باشد؟ امّا در ديدگاه اين آزاده‌ي به ظاهر شکست‌خورده همه زيبايي بود.

حقيقت اين است که هيچ واقعه‌اي در تاريخ بشريّت به زيبايي واقعه‌ي عاشورا نيست. در جهاني که همه‌ي امکانات آن در جهت قدرت‌طلبي، وحشي‌گري، کشتار، تجاوز، غارت و به بردگي کشاندن انسان، بسيج شده است، مگر کاري زيباتر از دفاع از انسانيّت، دفاع از عدالت و شرف، دفاع از حقّ، دفاع از آزادگي، آن هم با به صحنه آوردن همه‌ي هستي خود، به همراه زيباترين و شريف‌ترين برگزيدگان، امکان دارد؟

حسين(ع) و خاندانش براي اجراي اين نقش و طرح زيبا، طفل شش ماهه، نوجوان و جوانان رشيد، پيرمردان شجاع، زن و مرد، لاله‌هاي گلگون و نخل‌هاي تنومند، در محضر محبوب به صحنه آوردند، صحنه‌اي که ايستادگي تمام حقّ بود در برابر تمام باطل.

آزادمرداني که در شب عاشورا با ديدن صحنه‌هاي زيباي بهشت با تصرّف ملکوتي امام(ع) در چشم‌هايشان و با شنيدن صداي(يا أّيَّتُهَا النَّفسُ‌المُطمَئِنَّة) سر از پاي نمي‌شناختند و آن‌ها که ماندند با صبري جميل طرح زيباي عاشورا را کامل و در معرض ديد جهانيان قرار دادند.

اين زيبايي با کدام بيان قابل وصف است. زينب(س) با اين نداي تاريخي خود تمام زشتي‌ها و پلشتي‌هاي دشمن را به هم ريخت و از درون آن‌ها را متلاشي کرد.

4- و در مجلس يزيد آن زمان که با نخوت و تبختر از پيروزي دم مي‌زد و از قهرماني‌هاي اجداد خود مي‌گفت، سخنراني زينب(س) چنان بر سر يزيد و بني‌اميّه آوار شد که اگر دم بر مي‌آوردند، همه‌ي حيثيّت خيالي خود را هم مي‌باختند.

در آن مجلس ظلم و بيداد، آن هم از يک زن که داغ‌هاي فراوان ديده، بدن مطهّر عزيزترين عزيزانش که جان او بودند جلوي چشم او زير سمّ ستوران در هم کوبيده شده‌اند، خسته از راه طولاني اسارت، وقتي مستي غرور و قدرت‌طلبي دشمن را ملاحظه مي‌کند، با تمام توان در سخنراني کوبنده‌اش مي‌فرمايد: « أمِنَ العَدلِ يَابنَ الطُُّلَقاءِ.... آيا اين از عدل و انصاف توست ‌اي پسر آزادشدگان که زنان و کنيزان خود را پرده‌نشين‌سازي و دختران رسول خدا را اسير نموده و شهر به شهر بگرداني و پرده‌ي حرمت ايشان را چاک زني؟»

و در بخشي ديگر از سخنان زيباي خود فرمودند: «چقدر شگفت‌انگيز و تعجّب‌آور است کشتن پرهيزکاران و فرزندان پيامبران و اولاد اوصياي پيامبران به دست بنده‌ها و آزادشدگان پليد(اَلطُّلَقاءُ الخَبيثَة) و نسل حرامزادگان بدکار که خون‌هاي ما به دست ايشان جاري شد.».

به کار بردن کلمه‌ي طلقاء، تمام حيثيّت پدران و اجداد يزيد را درهم کوبيد، مردم را به ياد داستان فتح مکّه انداخت که ابوسفيان و معاويه و بني‌اميّه و هند و... اسير مسلمانان و در قانون آن‌ها برده‌ي آن‌ها مي‌شدند. بني‌اميّه که در کنار همه‌ي مشرکين مکّه بيست و يک سال تمام، مسلمانان را شکنجه کردند، از مکّه اخراج نمودند جنگ‌هاي بزرگ بر عليه آن‌ها به راه انداختند، انتظار مي‌رفت که پيامبر(ص) و مسلمانان انتقام اين همه جنايت را با يک فرمان قتل عام از آن‌ها بگيرد، امّا پيامبر(ص) با همه‌ي بزرگواري خود فرمود:«إذهَبوا اَنتُمُ الطَُّلَقاء – برويد شما آزاد شدگانيد»

اين لطف پيامبر رحمت و لفظ طلقاء براي بني اميّه‌ي متکبّر و لجباز بسيار سنگين بود، و سعي کرده بودند با حکومت خود خاطره‌ي آن را از حافظه‌ي مردم پاک کنند، امّا زينب(س) با يادآوري اين واژه تمام کاخ کبر و نخوت يزيد را به هم ريخت.

و با همين سخن به تمام دنيا پيام داد که دختران پيامبر(ص)، دختران زهرا(س)، و همه‌ي دختران شيعه تحت رهبري حسين(ع) که فرمود هَيهات مِناّ الذِّلَّة هرگز تن به ذلّت و خواري نمي‌دهند و آزاده‌ترين زنان تاريخ بشريّتند. و همين‌ها هستند که در کنار آخرين ذخيره‌ي الهي حجّة بن الحسن العسکري(عج)، آزادگي را به جهان عرضه خواهند کرد.

و چه زيبا سروده است(فرحناز پيرمرادي)

من اسيري نيستم کز همرهان وامانده‌ام

کوه صبرم کز هبوط عشق برجا مانده‌ام

من ضعيفي نيستم بشکسته پر بي‌آشيان

معني صبرم که با صد داغ برپا مانده‌ام

مي‌تراود نور سبز ايزدي از نام من

چون زمرّد روي اين خاک مطلّا مانده‌ام

من اذانم بر سر گلدسته‌هاي غرق خون

من نماز حاجتم تا حشر برپا مانده‌ام

همچو ني در نينوا ناليده‌ام از ظلم‌ها

ليک تا جاويد گردد حقّ، شکيبا مانده‌ام

تا بهار عشق گردد در محرّم، جاودان

اندرين باغ خزان ديده، شکوفا مانده‌ام