تاریخ 1397/06/22 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره 4856 برو جستجو جستجوی پیشرفته   ساخت داروي زانو درد با استفاده از گياهان بومي ايران 

پژوهشگران دانشگاه آزاد واحد خلخال با پشتيباني صندوق حمايت از پژوهشگران و فناوران معاونت علمي و با استفاده از گياهان بومي ايران موفق به توليد داروي جديد ضد آرتروز و زانو درد شدند.

به گزارش ايرنا از معاونت علمي و فناوري رياست جمهوري، زانو درد را مي‌توان يکي از مشکلات شايع دانست که عمدتا بر اثر التهاب ايجاد مي‌شود. آرتروز، روماتيسم، عفونت مفصل زانو، ايجاد برجستگي زير کشکک موجب تورم و التهاب در اين عضو مي‌شوند. براي تسکين درد، از مسکن هاي مختلف موجود در بازار دارويي استفاده مي‌شود که داراي عوارض مختلفي هستند.

اما امروزه اغلب مردم داروهاي گياهي را ترجيح مي‌دهند چراکه گفته مي شود داروها با منشأ گياهي، داراي عوارض کمتري نسبت به داروهاي شيميايي و سنتتيک هستند. با توجه به اين موضوع طرحي با عنوان 'ساخت و فرمولاسيون داروي جديد ضد آرتروز و ضد درد زانو با منشأ گياهي' با پشتيباني صندوق حمايت از پژوهشگران و فناوران معاونت علمي و پژوهشگران دانشگاه آزاد واحد خلخال انجام شد.

در اين طرح براي توليد يک نوع داروي گياهي از گياهان بومي ايران براي رفع درد زانو با تکيه بر اثر ضد التهابي آن اقدام شده است.

بررسي، شناسايي و تعيين مقدار مواد مؤثره موجود در چهار گونه گياهي دارويي شامل 'بابونه کبير'، 'رزماري'،'بيد' و 'سويا' و ترکيب آنها به منظور ساخت دارويي گياهي براي رفع التهاب و درد زانو، رفع نياز بيماران و تبديل علم به ثروت از اهداف اين طرح پژوهشي است.

درباره ضرورت انجام اين طرح نيز بايد گفت اغلب دردهاي زانو ناشي از التهاباتي است که بنا به دلايل مختلف ايجاد مي‌شود؛ بنابراين بايد اين التهابات به طريقي کاهش داده شود تا شدت درد نيز کاهش يابد.

يکي از مهمترين اين روش‌ها استفاده از داروهاي ضد التهاب و مسکن است. داروهايي که امروزه در بازار دارويي کشور وجود دارند، اغلب شيميايي بوده و داراي عوارض هستند و به ساير اندام‌هاي بدن انسان صدمات جبران ناپذيري وارد مي‌کنند. بنابراين توليد دارويي گياهي براي رفع درد زانو با تکيه بر اثر ضد التهابي ضروري است.


 يک متخصص پوست و مو مطرح کرد؛
 علت کدر شدن موها 
  اهميت شوينده ها در حفظ سلامت مو

يک متخصص پوست و مو، گفت: در استفاده از شامپو براي سلامت، در درجه اول کيفيت آب بکار رفته و در مرحله بعد نوع پاک کننده ها و مواد ديگر موجود در شامپوها تعيين کننده است.

به گزارش خبرگزاري مهر، مو، يکي از دارايي هاي ارزشمند ماست. براي تامين بهداشت و شستشوي خوب موي سر ابتدا نوع شامپو و پس از آن نوع آبي که موها را با آن مي شويند، از اهميت ويژه اي برخوردار است. هر مويي به طور طبيعي سالم و زيباست، ولي فعاليت هاي روزمره، آلودگي ها، استرس ها و پرتوهاي ماوراي بنفش نور خورشيد (از طريق ايجاد راديکال هاي آزاد) موجب تخريب ساختمان مو، به خصوص ريشه موها مي‌شوند. به اين ترتيب مو آسيب ديده و شانه کردن موها مشکل مي‌شود.

دکتر جاويد حسيني متخصص پوست و مو، در مورد کيفيت نوع شامپوهايي که بايد توسط مردم استفاده شود، گفت: همانطور که مي دانيم 70 تا 80 درصد حجم شامپو از آب تشکيل شده است اما اين آب معمولي نيست، بلکه آب «ديونيزه» يا يون زدوده شده است. تنها اين نوع آب است که موجب مي شود شوينده هاي محلول در شامپو بتوانند به بهترين وجه عملکرد صحيح داشته و موجب خشکي و شکنندگي موها نشوند.

وي درباره ارتباط سلامت مو و استفاده از شوينده ها، افزود: اگر شامپو کيفيت بالايي داشته باشد حتي در مناطقي که آب لوله کشي يا استحمام آن هم نامرغوب و يا اصطلاحا آب سخت باشد، خشکي و شکنندگي موها اتفاق نمي افتد و بيشتر اين مسئله سبب کدورت موها خواهد شد. پس در مورد سلامت موها در باب استفاده از شوينده ها در درجه اول کيفيت آب بکار رفته در شامپوها و در مرحله بعد نوع پاک کننده ها و مواد ديگر موجود در شامپوها تعيين کننده است. البته فاکتورهاي زيادي نظير تغذيه، استراحت کافي، سلامت کلي دروني از حيث بيماري هاي داخلي و يا غدد درون ريز، ژنتيک و...، نيز در حفظ سلامت موها اهميت دارند.

حسيني همچنين در زمينه شستشوي بيش ازحد موها، اظهارداشت: اغلب اوقات از شامپو براي شستن موها کمک مي‌گيريم و گمان مي‌کنيم که شستن آلودگي‌ها از روي مو براي سلامت آن خوب است. اما شايد ندانيم که شامپو علاوه بر آلودگي‌ها مي‌تواند چربي طبيعي مو را که براي نرمي و استحکام آن ضروري است، از بين ببرد و مو را خشک و ضعيف کند.

اين متخصص پوست و مو با اشاره به مواد داخل شامپو، افزود: در اين مورد تحقيقات و بررسي هاي فراواني انجام شده است. يکي از اين مواد کمپلکس کافئين است. در آزمايش‌هاي متعددي که صورت گرفته، ديده شده است که کمپلکس کافئين به طور موضعي(حل شده در شامپو)در ريزش موي ارثي، نقش مکمل درمان را دارد، به خصوص در نوع ريزش آندروژنيک طي برخي مطالعات نقش مثبت و کمکي کافئين اثبات شده است. از اين رو شامپوي حاوي کمپلکس کافئين مي تواند نقش درماني در اين افراد(البته به همراه ساير درمان هاي خوراکي و موضعي لازم)داشته باشد.

وي افزود: بايد توجه کنيم وجود ماده کافئين به تنهايي نمي تواند اثرگذار باشد بلکه کمپلکس کافئين که غير از کافئين حاوي ساير مواد تغذيه کننده فوليکول مو است، مي تواند تاثيرگذار باشد.


 خبر 

داروي غير آنتي بيوتيک سل توليد شد

محققان انگليسي دانشگاه منچستر موفق به توليد اولين داروي غير آنتي بيوتيک سل شدند.

به گزارش ايرنا از پايگاه خبري مديکال ساينس،‌ سل (TB) يک بيماري عفوني ناشي از باکتري مايکوباکتريوم توبرکلوزيس است که اغلب به ريه ها حمله مي کند. درمان هاي متداول براي اين عارضه به دليل مقاومت در برابر آنتي بيوتيک با مشکل مواجه شده است.

باکتري عامل سل مولکولي به نام Virulence Factors ترشح مي شود که سيستم ايمني را غير فعال مي کند. در اين حالت سيستم ايمني ديگر قادر به مبارزه با عفونت نيست. در حين مطالعات محققان يک نوع از مولکول Virulence Factors را شناسايي کردند که حتي در صورت مسدود شدن سيستم ايمني نيز به سلول هاي سفيد امکان دفاع از بدن را مي دهد. اين مولکول MptpB نام دارد و محققان اين مولکول را در داروي خود هدف قرار داده اند. نتايج آزمايشات 10 ساله اين دارو روي حيوانات موفقيت آميز گزارش شده و اميد مي رود ظرف 3 تا 4 سال آينده در انسان قابل استفاده شود.

گرچه واکسن اين بيماري حدود 10 سال پيش ساخته شده است، با اين حال تعداد مبتلايان هنوز هم زياد است و سالانه حدود 1.7 ميليون نفر در سراسر جهان بر اثر اين عارضه جان خود را از دست مي دهند. در سال 2018 ميلادي 7.3 ميليون نفر با اين عارضه تشخيص و درمان شدند. اين بيماري بيشتر در آفريقا،‌ هند و چين ديده مي شود و در اروپا، به ويژه انگلستان نيز شمار مبتلايان رو به افزايش است.

در حال حاضر بيماران براي درمان دوزهاي قبل توجه آنتي بيوتيک را به مدت 6 تا 8 ماه دريافت مي کنند که عوارض جانبي ناخوشانيدي دارد و احتمال بازگشت بيماري حدود 20 درصد است.

بيماري سل يکي از 10 علل اول مرگ و مير در سراسر جهان است. سل مهمترين عامل مرگ بيماران مبتلا به ايدز است.

نتايج اين مطالعه در نشريه Medicinal Chemistry منتشر شده است.

رشد مجدد بافت دندان از سلول هاي بنيادي

محققان چيني به روشي دست يافتند که بافت مرده دندان با استفاده از سلول هاي بنيادي بيمار مجددا رشد مي کند. اين روش در ترميم آسيب هاي ريشه کاملا ايمن و موثر است.

به گزارش ايرنا از پايگاه خبري مديکال ساينس، فعاليت و شيطنت هاي کودکان معمولا منجر به زمين خوردن آنان مي شود و آسيب و ضربه به دندان ها بسيار شايع است. مشکل زماني است که آسيب شديدي به دندان هاي دايمي نابالغ وارد شود. اين حالت مي تواند مانع از خون رساني به ريشه شود. در اين حالت دندان به اصطلاح مي ميرد.

در حال حاضر روش هايي براي نجات ريشه وجود دارد که در بهترين حالت قادر به جايگزيني بافت آسيب ديده نيست يا باعث رشد غير طبيعي ريشه مي شود.

محققان چيني براي حل اين مشکل از سلول هاي بنيادي دندان بيمار کمک گرفته اند. در اين روش حساسيت دندان کاملا باز مي گردد و دما را احساس مي کند. پيگيري دندان هايي که به اين روش ترميم مي شوند طي سال ها نشان داده که اين روش بسيار ايمن و موثر است. سلول هاي بنيادي دندان که در اين روش مورد بررسي قرار گرفته اند،‌ hDPSC نام دارد.

محققان اميدوارند اين روش به يک درمان معمولي باليني تبديل شود.

نتايج اين مطالعه در نشريه Science Translational Medicine منتشر شده است.