تاریخ 1397/06/22 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره 4856 برو جستجو جستجوی پیشرفته   آمريکا به متحدان ايران در عراق هشدار داد
 بازي واشنگتن با تهران در عراق 

گروه سياسي: واشنگتن با اتهامات واهي به تهران هشدار داده است. آمريکا به دنبال بازي تازه‌‌اي با ايران اينبار در عراق است. در حالي که تلاش واشنگتن براي بيرون راندن ايران از سوريه به سرانجام نرسيد، حالا به فکر از ميان برداشتن ايران در عراق افتاده است. در حالي که عراق در روزها اخير به واسطه مشکلات اقتصادي و بي‌ثباتي سياسي روزهاي متشنجي را پشت سر مي‌گذارد آمريکا و همپيمانانش در خاورميانه به دنبال صيد ماهي خود در اين آب گل‌آلود هستند. عربستان که در سال‌هاي اخير شکست در سوريه، عراق و يمن را تجربه کرده و از سوي ديگر از قدرت گرفتن ايران در منطقه خشمگين است به فکر ضربه زدن به تهران از طريق بصره افتاده است. حمله و به آتش کشيدن کنسولگري ايران در بصره يکي از شواهد اين مدعا است. پس حوادث بصره، جمعه گذشته سه خمپاره در منطقه خضراي بغداد که سفارت آمريکا نيز در آن واقع است اصابت کرد. همچنين روز شنبه کنسولگري آمريکا در بصره که در نزديکي فرودگاه اين شهر قرار دارد مورد حمله موشک قرار گرفت. بنا به گزارش ارتش عراق هيچکدام از اين اتفاقات تلفات يا خسارتي به دنبال نداشته است.

حالا کاخ سفيد در اتهامات واهي به تهران هشدار داده است که هرگونه حمله از سوي متحدان ايران در عراق که منجر به آسيب ديدن مواضع آمريکا در عراق شود واکنش سريع و قاطع نشان خواهد داد. در واکنش به اين ادعا، وزارت امور خارجه ايران با رد و محکوميت بيانيه اخير کاخ سفيد، آن را حيرت انگيز، غيرمسئولانه دانسته است. همچنين روز گذشته کنسولگري جديد ايران در بصر افتتاح شد.

هشدار واشنگتن به تهران

آمريکا در ادامه لفاظي‌هايش در برابر ايران، به تهران هشدار داد که به هرگونه حمله‌اي که از سوي متحدان ايران در عراق صورت گيرد و به آمريکايي‌ها يا مواضع آمريکا آسيب برساند، واکنش سريع و قاطع نشان مي‌دهد.

به گزارش ايسنا، به نقل از خبرگزاري رويترز، اين بيانيه که از سوي «سارا سندرز»، سخنگوي کاخ سفيد ايراد شد، ايران را به عدم ممانعت از حمله به کنسولگري آمريکا در بصره و سفارت اين کشور در بغداد متهم کرد.

در اين بيانيه ادعا شده است: ايران در راستاي توقف اين حملات از سوي وابستگانش در عراق که آنان را تامين مالي کرده، به آنان آموزش مي‌دهد و سلاح در اختيار آنان مي‌گذارد، اقدام نکرده است.

در ادامه اين بيانيه آمده است که آمريکا نظام ايران را مسئول هرگونه حمله‌اي مي‌داند که به مجروح شدن نيروهاي ما يا آسيب رسيدن به تجهيزات دولت آمريکا منجر شود. آمريکا در دفاع از جان آمريکايي‌ها، واکنشي سريع و قاطع خواهد داشت.

واکنش ايران به ادعاي آمريکا

پس از اعلام ادعاي واهي آمريکا، «بهرام قاسمي»، سخنگوي وزارت امور خارجه ايران با رد و محکوميت بيانيه اخير کاخ سفيد، آن را فاقد هرگونه وجاهت، حيرت انگيز، تحريک آميز و غيرمسئولانه دانست.

به گزارش ايسنا، بهرامي سياست‌هاي تنش زا و اقدامات مداخله جويانه و دخالت‌هاي تجاوزکارانه دولت آمريکا را عامل و علت اصلي بي‌ثباتي، ناآرامي و ايجاد تنش و تفرقه در منطقه عنوان کرد.

وي افزود: سياست‌هاي اين کشور در عراق حاصل و ثمري جز ايجاد ناامني و بي‌ثباتي نداشته و آشوب‌هاي اخير در عراق از جمله حمله و آتش زدن ساختمان سرکنسولگري جمهوري اسلامي ايران در بصره نتيجه اين سياست‌ها و حمايت‌هاي آشکار و نهانِ نابخردانه از گروه هايي است که خشونت و افراط گرايي را توسعه و ترويج مي‌دهند.

سخنگوي وزارت خارجه کشورمان در ادامه تاکيد کرد که دولت آمريکا بايد پاسخگوي حمايت‌هاي چندين ساله خود از اينگونه گروه‌ها در منطقه باشد و صدور چنين بيانيه‌هاي فرافکنانه و مشکوک که به نوعي فرار به جلو قلمداد مي‌شود هم نمي‌تواند از بار مسئوليت آنها در ايجاد تنش و حمله به اماکن ديپلماتيک و ساختمان‌هاي دولتي در آن کشور و ديگر مناطق جهان بکاهد.

به گفته قاسمي امروز بسياري از دولتمردان، سياست ورزان و روشنفکران در جاي جاي جهان به نقش فزاينده ايالات متحده در ايجاد بي‌ثباتي، ناامني و زياده خواهي‌هاي قلدر مابانه آن به خوبي آگاه‌اند.

قاسمي تاکيد کرد: آمريکا بايد بداند با اين گونه فرافکني‌هاي ناشيانه قادر به سرپوش نهادن به نتايج سياست‌هاي غلط، بي‌حاصل و ثبات‌زداي خود در منطقه نيست.

سخنگوي وزارت امور خارجه در ادامه ضمن تأکيد بر سياست اصولي و هميشگي جمهوري اسلامي ايران در حفظ صلح و ثبات و امنيت در کشورهاي منطقه، گفت: عراقِ امن و توسعه يافته همواره از خواسته ها و اولويت‌هاي جمهوري اسلامي ايران است و توطئه‌هاي طرف‌هاي ثالث نمي‌تواند مانع توسعه و ارتقاء اين روابط ديرينه و مستحکم شود.

افتتاح کنسولگري ايران در بصره

ساختمان جديد کنسولگري جمهوري اسلامي ايران در بصره با حضور سفير ايران در بغداد، استاندار بصره و جمعي از نمايندگان مجلس عراق و سران قبايل و علماي شيعه و سني افتتاح شد و پرچم ايران بر فراز آن به اهتزاز درآمد.

سفير جمهوري اسلامي ايران در بغداد گفت که حمله به کنسولگري ايران در بصره تاثيري بر روابط دوجانبه ما نمي‌گذارد زيرا روابط ما با عراق استراتژيک و برادرانه است. به گزارش ايسنا به نقل از پايگاه خبري المربد، «ايرج مسجدي»، سفيرجمهوري اسلامي ايران در بغداد در حاشيه افتتاح کنسولگري جديد ايران در بصره گفت: تبادلات تجاري ميان ايران و عراق تحت تاثير حمله به کنسولگري ايران در بصره قرار نخواهد گرفت و به دليل نياز دوجانبه افزايش نيز خواهد يافت.

وي با بيان اينکه کساني که کنسولگري را به آتش کشيدند ارتباطي با عراق ندارند و هيچ طرفي را متهم نمي‌کنيم، ادامه داد: سالانه حدود 6 ميليون زائر به ايران و عراق سفر مي‌کنند و دشمن مشترک ما به دنبال تخريب روابطمان است.

وي در رابطه با مشکلات آب گفت: مشکل کم آبي بصره به ما مربوط نمي‌شود، مشکل آب بصره به دليل خشکسالي و بارش کم در تمام منطقه است و جنوب ايران نيز از مشکل کم آبي رنج مي‌برد.


 معاون پارلماني رئيس‌جمهور:
 لوايح مربوط به FATF هيچ ربطي به برجام ندارد 

معاون پارلماني رئيس‌جمهور تاکيد کرد: لوايح مربوط به FATF هيچ ربطي به برجام ندارد و براي استانداردسازي و سروسامان دادن به نظام بانکي،‌ ارتباط بانک‌هاي جمهوري اسلامي ايران با بانک‌هاي ديگر دنيا و موسسات مالي دنيا به اين لوايح نياز است.

به گزارش ايلنا، حسينعلي اميري ظهر ديروز در پايان جلسه امروز هيات دولت در جمع خبرنگاران درخصوص بررسي لايحه مبارزه با پولشويي گفت: لوايح متعددي در مجلس داريم که يکي از مهمترين آنها، لايحه‌ چهارم از لوايح چهار گانه درباره مقررات مالي کشور است.

وي با بيان اينکه مي‌شود از اين لايحه به عنوان لايحه FATF نام برد، اظهار داشت: اين لايحه با نظر نمايندگان مجلس، دو ماه مسکوت ماند که ان‌‌‌‌شاءالله در جلسات پاييز به نتيجه خواهد رسيد و در دستور مجلس شوراي اسلامي قرار مي‌گيرد.

معاون پارلماني رئيس‌جمهور با بيان اينکه برخي از محافل، اين لايحه را به برجام ارتباط مي‌دهند، تصريح کرد: لايحه مربوطه هيچ ربطي به برجام ندارد و براي استانداردسازي و سروسامان دادن به نظام بانکي،‌ ارتباط بانک‌هاي جمهوري اسلامي ايران با بانک‌هاي ديگر دنيا و موسسات مالي دنيا به اين لوايح نياز است.

اميري با ابراز اميدواري به تصويب لايحه FATF در مجلس شوراي اسلامي با توجه به ضرورت‌ها و نياز کشور خاطرنشان کرد: قطعا چنين قانون و مقرراتي که سه مورد آنها از تصويب مجلس گذشته است، يک موردش نهايي شده و دو مورد ديگر آن ميان مجلس شوراي اسلامي،‌ شوراي نگهبان و مجمع تشخيص مصلحت نظام در رفت و آمد است و مورد چهارم منتظر راي نمايندگان محترم مردم براي کشور لازم است.

وي با بيان اينکه تهيه و تدوين اين لوايح به عنوان يکي از ضرورت‌هاي کشور براي ساماندهي امور مالي و بانکي در مجامع مالي بين‌المللي و بانک‌هاي بين‌المللي و موسسات مالي دنيا است، ابراز داشت: زماني که اين قانون در مجلس تصويب شود و به تاييد شوراي نگهبان برسد، فرآيند الحاق به کنوانسيون‌هاي جهاني شروع
خواهد شد.


 ابتکار خبر داد
 ارتقاي چشمگير بودجه معاونت امور زنان در دولت دوازدهم 

معصومه ابتکار با اشاره به اين که بودجه معاونت امور زنان و خانواده در سال 97 با رشد حدود 30 درصدي مواجه شده، از نگاه ويژه رئيس‌جمهوري و رئيس سازمان برنامه و بودجه به موضوعات مرتبط با زنان قدرداني کرد.

به گزارش ايسنا، معاون امور زنان رياست‌جمهوري با قدرداني از نگاه ويژه رئيس سازمان برنامه و بودجه به موضوع زنان در جريان بودجه‌هاي سنواتي سال‌هاي اخير، گفت: واقعيت آن است که در حوزه زنان با عنايت به نگاه ويژه رئيس‌جمهوري و توجه خاص شخص رئيس سازمان برنامه و بودجه تا به امروز مشکلي نداشتيم و بودجه مورد نياز اين معاونت مبتني بر وظايف و مأموريت‌هايش تخصيص و تأمين شده است که اميدواريم در آينده هم اين نگاه حمايتي ادامه داشته باشد. ابتکار در ادامه با تأکيد بر رشد کيفي و کمي حضور زنان در مناصب مختلف مديريتي، گفت: يکي از برنامه‌هايي که در جريان هفته دولت مورد بررسي قرار گرفت، سهم زنان در بخش‌هاي مديريتي بود که بر اساس دستور صريح رئيس‌جمهوري، اين سهم بايد در ساختارهاي اجرايي به 30 درصد افزايش يابد که اين برنامه با حمايت‌هاي سازمان برنامه و بودجه از پروژه‌هاي مربوط به زنان در حال پيگيري است.

او در ادامه تأکيد کرد: با نگاهي به مشارکت‌هاي زنان در حوزه‌هاي مديريتي در استان‌ها روشن مي‌شود که نگاه کلي دولت به بحث زنان نگاهي روبه جلو و توأم با واقعيت بوده است و دولت به اندازه توان و ظرفيت خود در اين زمينه به مطالبات بانوان پاسخ داده است. معاون رئيس‌جمهوري در پاسخ به اين پرسش که آيا در فرآيند اجراي برنامه‌هاي تدارک ديده شده در بخش زنان با مشکلات بودجه‌اي مواجه بوده است، گفت: خوشبختانه تمام وعده‌هاي بودجه‌اي دولت در امور زنان تا به امروز اجرايي شده که با توجه به نگاه حمايتي دکتر نوبخت از مسائل مربوط به زنان در ادامه هم با توکل به خدا مشکلي نخواهيم داشت. پيش از اين، معاون امور زنان و خانواده رياست‌جمهوري در نخستين نشست خبري خود پس از تصدي اين معاونت گفته بود که براي اجراي برنامه‌هاي مربوط به زنان نيازمند توجه ويژه به بودجه اين بخش است.


 انتخاباتي شدن فضاي مجلس آفتي براي کشور است 

يک عضو فراکسيون اميد مجلس شوراي اسلامي گفت: متاسفانه ما شاهد هستيم که فضاي مجلس شوراي اسلامي خيلي زود انتخاباتي مي‌شود و انرژي نمايندگان که بايد صرف حل مسائل ملي و منطقه‌اي شود مصروف انتخابات مي‌شود.

علي بختيار در گفت‌وگو با ايسنا، با اشاره به افق‌ها و فرصت‌هاي پيش‌روي نمايندگان در دو سال باقي‌مانده از مجلس دهم، بيان کرد: تقريبا نيمه دوم عمر مجلس دهم آغاز شده است و در سال آينده فضاي مجلس شوراي اسلامي انتخاباتي خواهد شد و انرژي نمايندگان که بايد صرف خدمت و حل مسائل ملي و منطقه‌اي شود، متاسفانه صرف مسائل انتخاباتي مي‌شود که اين يک آسيب و آفت براي کشور است. وي در ادامه گفت: متاسفانه فضاي انتخاباتي خيلي زود آغاز مي‌شود. بنده امسال در حوزه انتخابيه خود شاهد هستم با وجود اين‌که دو سال به اتمام مجلس دهم باقي‌مانده است فضا انتخاباتي شده و بخشي از انرژي ما صرف اين موضوعات مي‌شود. نماينده مردم گلپايگان در مجلس شوراي اسلامي ادامه داد: يکي از مهمترين اقداماتي که مجلس شوراي اسلامي در اين دو سال باقي‌مانده بايد انجام دهد و حتي مجالس و دولت‌هاي مختلف نيز آن را انجام نداده‌اند حل مساله‌ اقتصاد است که از ضروري‌ترين اقداماتي است که مجلس شوراي اسلامي بايد به آن بپردازد. بختيار تصريح کرد: مجلس شوراي اسلامي در دو سال اول، دوران رشد و بلوغ را سپري مي‌کرد، اما امروز مجلس شوراي اسلامي به جايي رسيده که مي‌تواند گام‌هاي موثري بردارد. اين عضو فراکسيون اميد مجلس خاطرنشان کرد: متاسفانه ما امروز شاهديم که بخشي از به‌هم ريختگي بازار ارز ناشي از فشارهاي رواني است. با وجود اين‌که خيلي از بخش‌ها به ارز وابسته نيستند، اما به هر مغازه‌اي که مراجعه مي‌کنيد مي‌گويند چون قيمت ارز افزايش يافته است قيمت‌ها بالا مي‌رود. دليل اين امر اين است که زيرساخت‌هاي اقتصادي بر پايه تنظيم بازار ارز بنا شده است.


 به مقدمات قانون منع به‌کارگيري بازنشستگان توجه شود 

يک فعال سياسي اصلاح‌طلب با بيان اينکه قانون منع بکارگيري بازنشستگان، قانون مفيد و سازنده‌اي است، گفت: اين قانون داراي الزامات و مقدماتي از جمله شناسايي نيروهاي جوان و باسواد، آموزش آنها و مجرب کردن جوانان در کنار مديران باتجربه که اگر به آن‌ها توجه نشود، در سيستم اداري کشور پويايي ايجاد نمي‌شود.

رسول منتجب نيا در گفت و گو با ايسنا، با اشاره به اينکه سن مديريت در کشور بالاست و در نتيجه سيستم اداري کشور ما به يک سيستم تنبل و تا حدي بي انگيزه يا کم انگيزه تبديل شده است، اظهارکرد: مردم با مراجعه به ادارات ناراضي شده و نسبت به نظام و مسئولان بدبين مي‌شوند، بنابراين بايد خون جديدي در نظام اداري ما تزريق شود و نيروهاي جوان وارد اين سيستم شده تا با انگيزه‌اي که دارند در اين نظام اداري حرکت و پويايي ايجاد کنند. وي با تاکيد بر اينکه اقدام مجلس شوراي اسلامي در تصويب قانون منع بکارگيري بازنشستگان جاي تقدير و تشکر دارد، خاطرنشان کرد: گرچه اين اقدام دير و کم است اما به نوبه خود سازنده و انقلابي است به شرط آنکه به سرعت اين قانون اجرا شود. يکي از مسئولان کشور به من گفت که در دولت يا بخش‌هايي از نهادهاي مشمول اين قانون، گويي خبري از اجراي اين قانون نيست که اين مسئله جاي تاسف دارد. وقتي قانون منع بکارگيري بازنشستگان با اين حساسيت تصويب شده است، چرا هنوز اجرا نمي‌شود؟ اين فعال سياسي ادامه داد: اگر در اين قانون استثناي ديگري به وجود نيايد و مانعي براي اجراي آن ايجاد نشود، مفيد است. تلاش شده است که حدود و ثغور اين قانون به درستي مشخص شود، اما ممکن است عده‌اي از هر کلمه‌اي در اين قانون براي رسيدن به اهداف خود، تفسير نامطلوبي داشته باشد، بنابراين بايد به اين مسائل توجه جدي شود.


 دلار سلاح دشمن در جنگ اقتصادي است 

رييس سازمان پدافند غير عامل کشور افرادي را که مردم را تحريک به خريد سکه و ارز مي‌کنند سربازان دشمن در جنگ اقتصادي عليه ملت دانست و تاکيد کرد: عمليات رواني و شبکه‌هاي اجتماعي اصلي ترين نقش را در شرايط جنگ اقتصادي دارند، ما بايد در جنگ اقتصادي برنامه راهبردي و نقشه راه داشته باشيم.

به گزارش ايسنا، غلامرضا جلالي رئيس سازمان پدافند غيرعامل کشور در همايش آگاه سازي حفاظتي کارکنان اين سازمان با گرامي داشت ياد و خاطره شهدا و امام شهدا گفت: با توجه به اينکه همه خانواده‌ها از فضاي مجازي استفاده مي کنند ضروري است که مقدماتي را در خصوص حفظ اطلاعات و نحوه استفاده از فضاي مجازي همه ما بدانيم. وي در ادامه به شرايط فعلي کشور اشاره کرد و گفت: امروز مقام معظم رهبري خودشان وارد ميدان شده‌ و پرچم مبارزه با دشمن را در دست گرفته اند پس ما هم به عنوان بخشي از حافظان انقلاب اسلامي بايد شرايط فعلي را خوب درک کنيم و وظيفه خود را به درستي انجام دهيم. جلالي گفت: ما در چهلمين سالگرد انقلاب اسلامي هستيم. فلذا طبيعي است که در اين شرايط دشمنان ما برنامه‌ريزي کرده‌اند تا برخورد جدي را با نظام اسلامي داشته باشند. جلالي در ادامه سخنانش به مولفه‌هاي جنگ اقتصادي دشمن عليه کشورمان اشاره کرد و گفت در جنگ اقتصادي ابزار بسيار متفاوت از جنگ نظامي است، در اين جنگ از تحريم و فشار اقتصادي استفاده مي شود و ابزار اين جنگ آنچنان پيشرفته و پيچيده است که به سختي مي توان آن را تشخيص داد. وي دلار را سلاح دشمن در جنگ اقتصادي دانست و گفت: مردم ما بايد بدانند که دلار برنده ترين سلاح دشمن در جنگ اقتصادي عليه کشور ماست و فکر نکنند که دلار کالا و يا اوراق بهادار است.


 سياسي 

به‌دنبال سلاح هسته‌اي نيستيم

رئيس مجلس شوراي اسلامي گفت: اکنون 12 سالي است که با ماجراي هسته‌اي در چالش هستيم اين در حالي است که جمهوري اسلامي در مسائل بين‌المللي و هسته‌اي، استراتژي روشني را دنبال کرده است به گزارش ايسنا، علي لاريجاني در نشست با علماي اهل تسنن و تشيع شهرستان لار اظهار داشت: مسئله وحدت در عالم اسلام امري ضروري است و بايد بيشتر مسيرهايي که محور وحدت هستند مورد توجه قرار گيرند.

لاريجاني با بيان اينکه بايد وقوفي نسبت به مسائل بين‌المللي و اقتصادي داشته باشيم زيرا بر يکديگر تأثير دارند، تصريح کرد: از ابتداي انقلاب جريان شر بين المللي عليه ايران مسئله‌سازي مي‌کرده که بعد از جنگ مسئله هسته‌اي را عَلَم کردند و اکنون 12 سالي است که با ماجراي هسته‌اي در چالش هستيم .

رئيس مجلس شوراي اسلامي ادامه داد: در موضوع هسته‌اي اعلام کرديم که اگر حق غني‌سازي را از ما بگيرند مقابل آنها ايستادگي مي‌کنيم اما به دنبال سلاح هسته‌اي نيستيم و مقام معظم رهبري در اين خصوص فتوا صادر کرده و آن را حرام دانستند، دشمنان به بهانه‌هاي مختلف اعلام کردند که اطلاع داريم شما به دنبال سلاح هستيد و قطعنامه‌هايي عليه ما صادر کردند، جمهوري اسلامي ايران از زمان به دست آمده استفاده کرده و دانش هسته‌اي را در درون کشور تکميل کرد.

رييس کل دادگستري تهران:

«مشايي» به 6 سال و نيم و «جوانفکر»

به 4 سال حبس محکوم شدند

پرونده اتهام جاسوسي رئيس‌دفتر احمدي‌نژاد

همچنان مفتوح است

رييس کل دادگستري استان تهران از صدور راي پرونده اسفنديار رحيم مشايي و جوانفکر خبر داد.به گزارش خبرنگار سياسي ايلنا، غلامحسين اسماعيلي رئيس کل دادگستري تهران در جمع خبرنگاران در خصوص راي صادره از سوي دادگاه درباره اسفنديار رحيم مشايي و علي اکبر جوانفکر عنوان کرد:‌ آقاي مشايي براي سه فقره از جمله داير کردن اجتماع و تباني عليه امنيت کشور طبق قانون مجازات‌هاي اسلامي به پنج سال حبس و علي اکبر جوانفکر به چهار سال حبس محکوم شدند.

وي ادامه داد: مورد ديگري که آقاي مشايي براي آن تحت محاکمه قرار گرفتند. تبليغ عليه نظام مقدس جمهوري اسلامي ايران است که طبق مجازات‌ قانوني به يک سال حبس و براي توهين به مقامات قضايي به 6 ماه حبس طبق ماده 609 قانون مجازات‌هاي اسلامي محکوم شدند. اسماعيلي خاطرنشان کرد: درست است که توهين به مقامات قضايي جنبه عمومي داشته و نياز به شاکي خصوصي ندارد اما دو تن از مقامات قضايي از آقاي مشايي شکايت کردند. رئيس دادگستري تهران در خصوص اتهام جاسوسي اسفنديار رحيم‌مشايي گفت: اين اتهام و ساير موارد ديگر که نام برده شده در دادسرا مفتوح است و هنوز به اظهارنظر نرسيده است. اسماعيلي خاطرنشان کرد: ذکر چهار نکته ضروري است؛ نخست اينکه راي صادره غيرقطعي است و در مورد آقاي مشايي ايشان مي‌توانند در دادگاه تجديدنظر استان تقاضاي تجديدنظر کنند و آقاي جوانفکر به جهت آنکه راي به صورت غيابي صادر شده مي‌توانند واخواهي داشته باشند.رئيس دادگستري تهران ادامه داد: با توجه به اينکه فضاسازي رسانه‌اي همزمان با برگزاري جلسات در برخي از شبکه‌هاي اجتماعي شکل گرفت، دادستان محترم کل کشور طبق ماده 253 قانون آيين دادرسي با اجازه رياست قوه قضائيه اجازه دادند که جريان دادرسي و روند رسيدگي به پرونده و مشخصات افراد بيان شود.اسماعيلي ادامه داد: راي صادره صرفا در ناحيه دادسراي عمومي و انقلاب اسلامي صادر شده است.وي با بيان اينکه اتهامات اسفنديار رحيم مشايي سه فقره بوده است، گفت: براي چنين احکامي مجازات مورد نظر در نظر گرفته شده اما در صورت تاييد اشد مجازات براي متهم اجرا خواهد شد و براي آقاي جوانفکر که يک اتهام داشتند هم حداکثر مجازات در نظر گرفته شده است. اسماعيلي خاطرنشان کرد: اسفنديار رحيم‌مشايي درمجموع به 6 سال و نيم حبس محکوم شده که همين راي پس از تاييد نظر قابليت اجرا خواهد داشت. ما اين راي را به متهمان ارسال کرده‌ايم و آنان ظرف 20 روز مي‌توانند درخواست تجديدنظر يا واخواهي داشته باشند.

اين روند به صلاح مملکت نيست

دبير شوراي نگهبان با تأکيد بر برخورد با محتکران و اخلالگران اوضاع اقتصادي کشور، ساماندهي هر چه سريع‌تر اوضاع اقتصادي را خواستار شد.

به گزارش ايلنا، آيت‌الله احمد جنتي دبير شوراي نگهبان در ابتداي جلسه هفتگي ديروز اين شورا، با اشاره به فرارسيدن ماه محرم و ايام سوگواري سرور و سالار شهيدان حضرت اباعبدالله الحسين(ع) اظهار داشت: امام‌حسين (ع) هدف از قيام خود را اصلاح امت جدش پيامبر اسلام (ص) اعلام کرد.دبير شوراي نگهبان در ادامه با برشمردن بعضي از معضلات اقتصادي و اجتماعي جامعه، بي‌ثباتي بازار ارز و سکه، احتکار کالاهاي ضروري و ايجاد بازار سياه را غير قابل قبول دانست و تأکيد کرد اين روند به هيچ عنوان به صلاح مملکت نيست.وي وجود شرکت‌هاي کاغذي جعلي و کشف انبارهاي وسيع کالاهاي احتکاري را نشانه ضرورت توجه و فعاليت بيشتر دستگاه‌هاي نظارتي و اطلاعاتي دانست و گفت: افراد سودجو در مدتي کوتاه پول‌هاي ميلياردي از اموال مردم را غارت کردند. آيت‌الله جنتي در پايان، توزيع هر چه سريعتر کالاهاي احتکاري در بازار را خواستار شد و ابراز اميدواري کرد با تلاش نيروهاي انقلابي و مؤمن، اوضاع اقتصادي به زودي به سامان برسد.