تاریخ 1397/06/22 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره 4856 برو جستجو جستجوی پیشرفته   رييس جمهور در جلسه هيات دولت:
 نبايد مردم را نسبت به آينده مأيوس کنيم 
 کسي تصور نکند که با تخريب دولت در انتخابات ???? رأي مي‌آورد

رئيس‌جمهور با تسليت ايام سوگواري سرور و سالار شهيدان ابا عبدالله الحسين(ع)، تاکيد کرد که امروز روز وفاداري و پيمودن راه ابوالفضل(ع) و پشت سر نظام قرار گرفتن و سينه سپر کردن در برابر دشمن و با ايستادگي دشمن را از پاي در آوردن است؛ اين کار را ملت بزرگ ايران به تبعيت از راه امام حسين(ع) به حول و قوه الهي انجام خواهد داد و ما پيروز نهايي اين نبرد تاريخي خواهيم بود.

حجت‌الاسلام والمسلمين دکتر حسن روحاني ديروز در جلسه هيأت دولت گفت: ماه محرم همواره براي ما يادآور فداکاري و ايثار سالار شهيدان و ياران باوفاي آن حضرت است.اين صفحه ماندگار تاريخ هرساله براي ما درس‌آموز است که چگونه بايد در برابر پيچيدگي‌ها و مشکلات بزرگي که براي جامعه اسلامي و مردم مسلمان پيش مي‌آيد، ايستادگي، استقامت و فداکاري کرده و چگونه مي‌توانيم پيروزي بزرگ فرهنگي و سياسي ابدي را کسب کنيم.

رئيس‌جمهور افزود: امروز متحدان آمريکا از لحاظ سياسي در کنار آنها قرار نداشته و حتي متحدين سنتي آمريکا نيز از اين کشور فاصله گرفته و نسبت به اين فاصله گرفتن افتخار مي‌کنند و اين در حالي است که زماني آنها براي اينکه در کنار آمريکا بودند، افتخار مي‌کردند.

دکتر روحاني با بيان اينکه امروز به جز چند کشور معدود معلوم‌الحال هيچ‌کس در کنار آمريکا قرار ندارد، گفت: امروز آمريکا در بدترين شرايط جهاني قرار گرفته و حتي سازمان‌هاي بين‌المللي مانند يونسکو، سازمان ملل متحد، سازمان بين المللي انرژي اتمي و دادگاه دادگاه کيفري بين‌المللي با سياست‌هاي آمريکا موافق نيستند.

رئيس جمهور با اشاره به اينکه امروز آمريکا بدترين شرايط را در درون خود دارد، تصريح کرد: امروز ايران علي‌رغم اينکه با جنگ اقتصادي ناخواسته روبرو است و در برابر افرادي قرار گرفته که به هيچ قانون بين‌المللي احترام نمي‌گذارند، اما روحيه و ايستادگي ملت ايران بويژه در اين ايام که پرچم امام حسين(ع) به اهتزاز در مي‌آيد، مثال‌زدني است. دکتر روحاني افزود: امروز صاحبان تريبون، رسانه‌دارها و کساني که ندا و صدايشان در کشور قابل شنيدن است، يک رسالت و وظيفه سنگيني برعهده دارند، چرا که امروز در يک آزمايش بسيار بزرگ قرار گرفته‌ايم و تمام رسانه‌هاي حقيقي و مجازي و همه مسئولان و کساني که قدرت دارند به ملت بزرگ ايران کمک کنند، بار بسيار سنگيني بر دوش دارند.

رئيس جمهور با بيان اينکه مسئولان و کارگزاران و رسانه‌ها در اين آزمايش يا پيروز خواهند شد و يا شکست مي‌خورند، اما ملت ايران قطعاً پيروز اين صحنه خواهد بود، تصريح کرد: اگر ايستادگي کرده و به مردم روحيه بدهيم، هزينه ملت را کاهش داده‌ايم، اما اگر ترس، هراس و نااميدي ايجاد کنيم، هزينه ملت را بالا برده‌ايم و چه کاري ضدانقلابي‌تر از اين که ما در صفحه اول روزنامه‌ها، سايت‌ها و خبرگزاري‌ها و رسانه‌هاي خود، در دل مردم هراس ايجاد کنيم. دکتر روحاني با اشاره به اينکه نبايد نادرست و ناعادلانه سخن گفته و حقايق را به مردم نگوييم، تصريح کرد: البته مردم در اين جنگ بدون مشکل نخواهند بود، چرا که جنگ بدون کشته و مجروح نمي‌شود، اما اين جنگي است که مطمئن هستيم، پيروزي نهايي با ماست و دشمن را در آن شکست خواهيم داد. رئيس جمهور با انتقاد از عدم گفتن حقايق و واقعيات به مردم و ايجاد ترس و دلهره در مردم گفت: مگر ارز خارجي در اقتصاد کشور ما چند درصد نقش دارد؟ اگر توليد ناخالص داخلي(GDP) را برمبناي قدرت خريد يا ارزش بازار محاسبه کنيم، واردات کالا و خدمات که متکي به ارز است درصد بسيار کمي است و براساس برخي محاسبات حدود 5 درصد و براساس برخي ديگر که ارزش و قدرت خريد را در آن در نظر نمي‌گيرند، حدود 10 درصد است.

دکتر روحاني با بيان اينکه نبايد به مردم ظلم کرده و آنها را نسبت به آينده مأيوس کنيم، گفت: عده‌اي مداوم مي‌گويند که بايد مشکل مردم را درک کنيد و اين درست است که مردم مشکل دارند و ما در جنگ اقتصادي و رواني قرار داريم، اما اين دليل نمي‌شود که حقايق را تحريف کرده و نقاط مثبت را به مردم نگوييم.

رئيس جمهور ادامه داد: با مقايسه رشد اقتصادي در 4 سال گذشته نسبت به 35 سال گذشته، در مي‌يابيم که اين رشد به طور متوسط 2 برابر بوده است. صاحب‌نظران، متخصصان و صدا و سيما مي‌توانند اين را بررسي کنند اما بحث اينجاست که اگر اينگونه بوده، چرا واقعيات را به مردم نمي‌گوييم.

دکتر روحاني افزود: در همين شرايط سال 97، صادرات و واردات کشور تغيير کرده و تراز تجاري ما نسبت به پارسال بهتر بوده است، اما به محض اينکه دولت اين موفقيت‌ها را بازگو مي‌کند، عده‌اي پيدا مي‌شوند و در گوشه‌اي کل اقتصاد را بر مبناي همان يک درصد، محاسبه مي‌کنند و اين عدالت و انصاف نيست.

رئيس جمهور با اشاره به سخنان مقام معظم رهبري در ديدار اعضاي مجلس خبرگان رهبري، گفت: سخنان ايشان هيچ‌ نقطه ابهامي را باقي نگذاشت و ايشان به صراحت گفتند که امروز زمان آن نيست که کسي بخواهد پشت دولت را خالي کند. دکتر روحاني ادامه داد: تا انتخابات زمان بسياري باقي مانده است.هيچ کس نبايد تصور کند که تخريب دولت مي‌تواند براي آنها چه در انتخابات سال آينده و چه در انتخابات سال 1400 رأي بوجود بياورد و کساني که اينگونه فکر مي‌کنند مردود اين آزمايش تاريخي در ايران خواهند بود و ملت ايران راجع به آنها قضاوت خواهد کرد و پس از آنکه از اين گردنه عبور کرديم، تاريخ حرف‌ها، رفتار و جملات آنها باقي خواهد ماند و مردم قضاوت مي‌کنند که در شرايط سختي آنها براي کاهش يا افزايش دشواري مردم چه رفتاري داشته‌اند.

رئيس جمهور با بيان اينکه مقام معظم رهبري از اينگونه رفتار به ويروس بدبيني تعبير کردند، اظهار داشت: برخي امروز ويروس بدبيني را در کشور در سخنانشان و تريبون‌ها و رسانه‌هايشان منتشر مي‌کنند.


 در ديدار کمال خرازي با وزير بين‌الملل حزب کمونيست چين تاکيد شد
 حفظ برجام و ضرورت ايفاي تعهدات 4+1 

رئيس شوراي راهبردي روابط خارجي در ادامه سفر خود به چين، با «سانگ تائو»، وزير امور بين‌الملل حزب کمونيست چين ديدار و درباره زمينه‌هاي مختلف همکاري‌هاي دو کشور رايزني کرد.

به گزارش ايسنا، «سانگ تائو» وزير امور بين‌الملل حزب کمونيست چين با اشاره به سابقه تاريخي و تمدني دو کشور ايران و چين اظهار کرد: جهان دستخوش تحولات بي‌سابقه‌اي است؛ با توجه به اينکه ايران و چين هر کدام در منطقه خود تاثيرگذارند، بايد بررسي شود که چگونه اين دو کشور مي‌توانند با همکاري يکديگر با چالش‌ها و مخاطرات موجود مقابله کنند. وي گفت: لازم است در اين باره طرحي شرقي داشته باشيم تا کشورهاي فاقد سابقه تاريخي نتوانند نظام سياسي خود را بر ديگران تحميل کنند و مدعي مديريت جهاني باشند. «کمال خرازي،» رئيس شوراي راهبردي روابط خارجي نيز در گفتگوهاي خود به همکاري‌هاي خوب دو کشور تاکنون اشاره کرد و با توجه به صحبت‌هاي تائو گفت: بستر توسعه همکاري‌هاي بيشتر دو کشور در منطقه وجود دارد. وي با اشاره به توسعه بندر چابهار و اتصال آن به گوادر و از چابهار به غرب ايران گفت: اين همکاري‌ها مي‌تواند در روند بازسازي عراق و سوريه موثر باشد و تا مديترانه کشيده شود.

دو طرف همچنين درباره مسئله انتقال انرژي چه به سمت شرق از طريق خط لوله صلح و چه به سمت غرب ايران از طريق عراق و سوريه تا مديترانه نيز رايزني کردند. همکاري‌هاي دو کشور درباره تداوم خريد نفت از ايران و همچنين حفظ برجام و ضرورت ايفاي تعهدات 1+4 براي حفظ اين توافق نيز دستور کار بعدي اين گفتگوها بود.

رييس شوراي راهبردي روابط خارجي جمهوري اسلامي ايران با بيان اينکه در بحث برجام منتظر اقدامات عملي بيشتري از سوي اروپا هستيم تاکيد کرد اگرچه اروپا اقداماتي انجام داده، اما هنوز اين تلاش‌ها، انتظارات ما را برآورد نکرده است و بايد ديد چه قدر به تعهداتشان وفادار خواهند بود.

به گزارش ايرنا، «کمال خرازي» شامگاه سه‌شنبه در نشست پرسش و پاسخ با دانشجويان دانشگاه مطالعات بين‌المللي پکن با بيان اينکه اروپا برخلاف آمريکا که از برجام خارج شده است همچنان به اين تعهد پايبند است افزود: اروپا متعهد است وظايفش را در چارچوب برجام به خوبي انجام دهد و در موضع گيري‌هاي سياسي از برجام حمايت کند تا اين قرارداد بين المللي به قوت خود باقي بماند.

رييس شوراي راهبردي روابط خارجي جمهوري اسلامي ايران افزود: اروپا در راستاي حمايت از برجام گام‌هايي مانند اجراي قانون انسداد برداشته است هرچند آنطور که بايد به روشني به تعهدات خود عمل نکرده است.

خرازي تصريح کرد: مذاکرات خوبي با اروپا انجام شده است، اما بسته حمايتي اروپا هنوز عملياتي نشده است و هنوز اميدواريم که در ماه‌هاي آينده اين بسته به تمامي اجرايي شود و بتواند تضميني براي شرکت هاي اروپايي باشد.

او تاکيد کرد اگر اروپا نتواند نيازهاي ايران را تامين کند ايران هم آن وقت تصميم خود را خواهد گرفت در آن صورت وجود يا عدم وجود برجام تفاوتي نخواهد داشت ايران حق دارد در آن شرايط بخشي يا تمام تعهدات خود را در برابر برجام متوقف کند ولي ما هنوز اين کار را نکرده‌ايم و منتظر تعهدات طرف مقابل هستيم.


 گزارش بلومبرگ از بازگشت کشور به استراتژي قديمي در آستانه تحريم‌هاي آمريکا
 ذخيره سازي نفت ايران در نفتکش‌هاي روي دريا 

تحريم‌هاي جديدي که از سوي دونالد ترامپ، رييس جمهور آمريکا، عليه نفت ايران وضع شده در اوايل نوامبر قرار است به اجرا گذاشته شود، اما برخي از خريداران شامل فرانسه و کره جنوبي در نتيجه فشارهاي واشنگتن خريدشان را محدود کرده‌اند.هري چلين گويريان مدير استراتژي بازارهاي کالا در بانک «بي ان پي پاريبا» از لندن به بلومبرگ گفت: انتظار مي‌رود ذخيره‌سازي ذخاير نفت شناور ايران در دوران تحريم‌هاي جديد آمريکا، در ماه‌هاي آينده افزايش پيدا کنند.پايگاه خبري بلومبرگ در گزارشي نوشت ايران در آستانه بازگشت تحريم‌هاي آمريکا، ذخيره‌سازي نفت در ناوگان نفت‌کش‌هاي خود روي دريا را آغاز کرده است.تاکنون عمده کشتي‌هاي مورد بحث که همگي آنها به ايران تعلق دارند نفت را تنها به مدت چند هفته روي دريا نگه داشته‌ بودند، درحالي که در دوران تحريم‌هاي قبلي در فاصله سال 2012 تا 2016 اين زمان به چند ماه مي‌رسيد.

تقريبا همه مشتريان اصلي ايران در اوت نسبت به آوريل پيش از آنکه تحريم‌هاي آمريکا اعلام شود، نفت کمتري از ايران خريداري کردند.طبق گزارش بلومبرگ، دست کم پنج نفتکش حامل نفت در دو هفته و نيم گذشته در آب‌هاي نزديک سواحل ايران لنگر انداخته‌اند. دو کشتي حامل ميعانات ايران هفته‌هاست که نزديک دوبي قرار دارند.ايران از زمان برچيده شدن تحريم‌هاي قبلي در اوايل سال 2016 حدود 3.7 ميليون بشکه در روز نفت توليد کرده که نسبت به زمان تحريم‌ها بيش از يک ميليون بشکه در روز افزايش داشته است. نفتکش‌هاي مورد استفاده براي ذخيره نفت همگي به شرکت ملي نفت ايران تعلق دارد.آمريتا سان، مدير تحليلگر نفت در شرکت «انرژي اسپکتس» در يادداشتي به مشتريان اين شرکت نوشت: طبق برنامه بارگيري مقدماتي، ميزان صادرات ايران در سپتامبر به 1.5 ميليون بشکه در روز بالغ خواهد شد، در حالي که اين رقم در آوريل و مه حدود 2.8 ميليون بشکه در روز بود.

فضاسازي آمريکايي‌ها

در آستانه تحريم‌هاي نفتي ايران

اداره اطلاعات انرژي آمريکا در گزارشي مدعي شد توليد نفت خام ايران در اوت نسبت به ماه پيش از آن 200 هزار بشکه در روز کاهش يافته و به 3.52 ميليون بشکه در روز رسيد.اداره اطلاعات انرژي آمريکا (EIA) اعلام کرد توليد نفت ايران از آوريل 310 هزار بشکه در روز کاهش پيدا کرده است.پايگاه خبري «اس اند پي گلوبال پلاتس آناليتيکس» پيش‌بيني کرد پس از اجراي تحريم‌هاي ثانويه در پنجم نوامبر، 1.44 ميليون بشکه در روز صادرات نفت و ميعانات ايران از بازار خارج مي‌شود.اداره اطلاعات انرژي آمريکا اعلام کرده اقدام براي پوشش ريسک در بازار اختيارات معامله نشان مي‌دهد که معامله‌گران به دليل انتظار براي بالا رفتن قيمت‌هاي نفت پس از بازگشت تحريم‌هاي آمريکا، حمايت مالي را افزايش داده‌اند.اين آژانس همچنين اعلام کرد توليد نفت اوپک 230 هزار بشکه در روز در اوت نسبت به ژوييه افزايش يافت و به 32.56 ميليون بشکه در روز رسيد.در گزارش اداره اطلاعات انرژي آمريکا پيش بيني شده است ميانگين توليد نفت اوپک 32.35 ميليون بشکه در روز در سال 2018 خواهد بود که نسبت به دورنماي ماه گذشته تغييري نداشته است اما توليد اين گروه در سال ميلادي آينده 32.20 ميليون بشکه در روز پيش بيني شد که 110 هزار بشکه در روز نسبت به گزارش ماه پيش افزايش داشته است.بر اساس اين گزارش، عربستان سعودي توليد خود را در اوت به 10.42 ميليون بشکه در روز در مقايسه با 10.48 ميليون بشکه در روز در ژوييه کاهش داد.توليد نفت ونزوئلا نيز در نتيجه فروپاشي اقتصادي اين کشور در مدت مذکور به 1.26 ميليون بشکه در روز کاهش يافت اما توليد ليبي با 290 هزار بشکه در روز افزايش، به 950 هزار بشکه در روز رسيد.توليد نفت عراق با 70 هزار بشکه در روز افزايش نسبت به ژوييه، به 4.67 ميليون بشکه در روز رسيد و توليد نيجريه با همين ميزان افزايش، 1.54 ميليون بشکه در روز بود.

هشدار روسيه نسبت به تاثير تحريم‌ها روي بازارهاي نفت

وزير انرژي روسيه در اظهاراتي گفت: بازارهاي نفت جهاني به دليل مسائل ژئوپليتيکي و افت توليد در مناطق متعدد شکننده مانده‌اند، اما اين کشور مي‌تواند در صورت لزوم توليدش را افزايش دهد.اين اظهارات در حالي مطرح شد که قيمت هر بشکه نفت در شرايط اختلالات عرضه و در آستانه بازگشت تحريم‌هاي آمريکا عليه ايران، به مرز 80 دلار نزديک شده است.الکساندر نواک، وزير انرژي روسيه، در يک کنفرانس اقتصادي در شهر ولادي‌وستوک اظهار کرد: امروز وضعيت کاملا شکننده است و اين به دليل اين حقيقت است که همه کشورها موفق نشدند توليدشان را احياء کنند.نواک همچنين نسبت به تاثير بازگشت تحريم‌هاي آمريکا عليه صادرات نفت ايران که از نوامبر اجرايي خواهد شد، هشدار داد.

وي گفت: تحريم‌هاي آمريکا ابهام عظيمي را براي بازارها ايجاد کرده که چگونه کشورهايي که تقريبا دو ميليون بشکه در روز نفت ايران را خريداري مي‌کنند واکنش نشان خواهد داد.

اين کشورها در اروپا و منطقه آسيا – اقيانوسيه هستند. وي در ادامه افزود: ابهام زيادي وجود دارد. اين وضعيت بايد از نزديک ديده شده و تصميم درستي گرفته شود.واشنگتن کشورهاي ديگر را براي توقف واردات نفت ايران تحت فشار قرار داده است. با وجود مخالفت دولت‌هاي اروپايي و آسيايي، بسياري از شرکت‌ها به دليل واهمه از مجازات آمريکا خريد نفت خود را محدود کرده‌اند.در صورتي که بازارها بيش از حد داغ شده و قيمت‌ها افزايش پيدا کنند احتمال اين وجود دارد که برخي از کشورها توليدشان را افزايش دهند.وزير انرژي روسيه گفت: کشورش مي‌تواند علاوه بر سطح توليد اکتبر سال 2016، توليد خود را به ميزان 300 هزار بشکه در روز در ميان‌مدت افزايش دهد.

قيمت نفت در مرز 80 دلار

قيمت نفت در پايان معاملات سه شنبه شب به دليل پيش بيني رشد کمتر از انتظار توليد نفت در آمريکا بيش از 2 درصد افزايش يافت.به گزارش خبرگزاري رويترز انگليس، کاهش صادرات نفت کشورمان به دليل فشارهاي آمريکا نيز به افزايش قيمت نفت در روز گذشته کمک کرد.از نهم فروردين امسال که «دونالد ترامپ» رئيس جمهوري آمريکا اعلام کرد، تعليق تحريم‌هاي هسته‌اي ايران را تمديد نمي‌کند، معامله گران احتمال مي‌دادند که بازار نفت دچار کسري عرضه شود. اينک هر چه به زمان تحريم صادرات نفت ايران (چهارم نوامبر يا 12 مهر) نزديک مي‌شويم، اندازه اين احتمال افزايش مي‌يابد. بهاي نفت خام برنت درياي شمال که دو سوم نفت‌هاي جهان از جمله نفت اوپک بر پايه آن قيمت گذاري مي‌شوند، در پايان معاملات روز گذشته بازار لندن با يک دلار و 69 سنت يا 2.2 درصد افزايش نسبت به روز پيش از آن به 79 دلار و شش سنت رسيد.بهاي نفت خام وست تگزاس اينترمديت آمريکا نيز در بازار نايمکس اين کشور با يک دلار و 71 سنت يا 2.5 درصد افزايش نسبت به روز پيش از آن به 69 دلار و 25 سنت رسيد.


 اخبار 

حمايت مجدد موگريني از برجام

مسئول سياست خارجي اتحاديه اروپا با بيان اينکه اختلاف اصلي اين اتحاديه با اروپا بر سر چند جانبه‌گرايي است، بار ديگر تاکيد کرد که به پشتيباني از توافق هسته‌اي با ايران ادامه مي‌دهد.

به گزارش ايسنا، «فدريکا موگريني»، مسئول سياست خارجي تحاديه اروپا در آغاز جلسه پارلمان اروپا با موضوع روابط اتحاديه اروپا _ آمريکا بار ديگر به دفاع از توافق هسته‌اي ايران و گروه موسوم به 1+5 پرداخت.

بنابر گزارش پايگاه اينترنتي اتحاديه اروپا، موگريني در سخنراني خود با اشاره به روابط اين اتحاديه با آمريکا گفت: از هيچ کس پنهان نيست که ما يک اختلاف اساسي داريم که مرتبط با چند جانبه‌گرايي و نظام مديريت جهاني است. ما اروپايي‌ها کماکان چند جانبه‌گرايي را به‌عنوان بهترين راه براي جلوگيري از ناآرامي و هرج‌ و مرج، مناقشات و درگيري‌ها در يک جهان چند قطبي است.

وي ادامه داد: حمايت ما از چند جانبه‌گرايي بر مبناي ارزش‌هاي ما به عنوان بهترين جايگزين براي موقعيتي است که حق به کسي داده مي‌شود که زور دارد اما منافع ما همچنان در حفظ چند جانبه‌گرايي و تقويت
آن است.

مسئول سياست خارجي اتحاديه اروپا همچنين خاطر نشان کرد: به همين دليل است که ما به دفاع از توافق هسته‌اي با ايران، توافق آب و هوايي پاريس و حمايت از تلاش‌هاي سازمان ملل (در زمينه‌هاي مختلف) ادامه مي‌دهيم. ما از اين باور بنيادي حمايت مي‌کينم که قوانين بين‌المللي نبايد به عنوان محدوديت‌هاي براي برخي افراد تلقي شود، بلکه يک الزام و تضمين براي همگان است.

ابلاغ تصويب‌نامه «برنامه جامع اصلاح نظام اداري»

رئيس‌جمهور تصويب‌نامه برنامه جامع اصلاح نظامي اداري را براي اجرا به دستگاه‌ها، وزارتخانه‌ها، نهادهاي عمومي و استانداري‌ها ابلاغ کرد.

به گزارش ايلنا، حجت‌‌الاسلام والمسلمين حسن روحاني تصويب‌نامه برنامه جامع اصلاح نظام اداري را ابلاغ کرد که بر اساس آن دستگاه‌هاي اجرايي بايد مستقيماً اصلاح نظام اداري و تحول در روش‌هاي مديريت را به‌عنوان يک برنامه اصلي و هدف جدّي در دستور کار خودشان داشته باشند.در اين تصويب‌‌‌‌‌‌‌نامه آمده است: در اجراي سياست‌هاي کلي نظام اداري ابلاغ شده توسط مقام معظم رهبري و اجراي نقشه راه اصلاح نظام اداري مصوب شوراي عالي اداري، همچنين دستور رييس‌‌‌جمهور در جلسه هيات وزيران، برنامه سه ساله اصلاح نظام اداري در دولت يازدهم با محوريت برنامه‌هاي «مهندسي نقش و ساختار دولت»، «توسعه دولت الکترونيک و هوشمندسازي اداري»، «خدمات عمومي در فضاي رقابتي»، «مديريت سرمايه انساني»، «فناوري‌‌‌هاي مديريتي»، «توسعه فرهنگ سازماني»، «صيانت از حقوق مردم و سلامت اداري» و «نظارت و ارزيابي» توسط معاونت توسعه مديريت و سرمايه انساني (سابق) تهيه و براي سير مراحل تصميم گيري ارائه شد که طي تصويب‌‌‌‌نامه 127675ت/50642هـ مورخ 28 /10 /1393 مقرر گرديد تا:

1- تمامي دستگاه‌هاي اجرايي نسبت به تهيه برنامه عملياتي اصلاحات اداري خود ظرف سه ماه از تاريخ ابلاغ اين تصويب‌نامه در چارچوب برنامه‌هاي ارايه شده اقدام و پس از تأييد سازمان مديريت و برنامه‌ريزي کشور اجرا نمايند.

2- سهم هر يک از دستگاه‌هاي اجرايي در سقف درصدهاي پيش‌بيني شده در احکام برنامه‌هاي يادشده براساس تفاهم‌نامه بين دستگاه مربوط و سازمان مديريت و برنامه‌ريزي کشور تعيين مي‌شود.

براين اساس شوراي‌عالي اداري در صد و هشتاد و دومين جلسة مورخ 97/5/30 به منظور اجراي سياست‌هاي کلي نظام اداري ابلاغي مقام معظم رهبري و نقشه‌‌‌راه اصلاح نظام اداري و تداوم اصلاحات در نظام اداري کشور، دورة دوم برنامة جامع اصلاح نظام اداري را تصويب و رئيس‌جمهوري نيز در 97/6/14 آن را ابلاغ کرده است.

طرح تفکيک وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعي
هنوز در دستور است

رئيس سازمان اداري و استخدامي کشور اظهار داشت: دولت لايحه‌اي به نام تفکيک وزارت کار و تعاون از رفاه اجتماعي ارائه کرد که هنوز در دستور کار مجلس است و مجلس در خصوص آن تصميم گيري نکرده است.

جمشيد انصاري در گفت‌وگو با ايلنا، درخصوص طرح تفکيک وزارتخانه که اخيرا بارها در مورد چندين وزارتخان, در دستور کار مجلس قرار گرفته و رد شده بود اظهار داشت: ما يک لايحه‌اي براي تفکيک وزارت صنايع و معادن از بخش تجارت، راه و ترابري از مسکن و شهرسازي و همينطور جوانان از بخش ورزش و جوانان که کليات آن توسط مجلس رد شد. وي افزود: مدتي پيش دولت لايحه‌اي ديگر به نام تفکيک وزارت کار و تعاون از رفاه اجتماعي ارائه کرد که هنوز در دستور کار مجلس است و مجلس در خصوص آن تصميم‌گيري نکرده است. معاون رئيس‌جمهور خاطرنشان کرد: نمايندگان اخيرا طرحي مبتني بر تفکيک بخش تجارت از وزارت صنعت و معدن ارائه کرده‌اند که در دستور کار مجلس است و بايد در خصوص آن تصميم‌گيري شود.

ارزان شدن قيمت سکه طلا

در جريان معاملات بازار آزاد تهران، قيمت هر قطعه سکه تمام بهار آزادي طرح جديد با 150 هزار تومان کاهش به 4 ميليون و 330 هزار تومان رسيد.به گزارش خبرنگار مهر، در جريان معاملات روز چهارشنبه بازار آزاد تهران، هر قطعه سکه تمام بهار آزادي طرح جديد با 150 هزار تومان کاهش نسبت به روز گذشته با رقم 4 ميليون و 330 هزار تومان به فروش رسيد. همچنين هر قطعه سکه تمام بهار آزادي طرح قديم با 220 هزار تومان افت نسبت به روز سه‌شنبه به ارزش 3 ميليون و 986 هزار تومان داد و ستد شد.از سوي ديگر، ديروز در بازار آزاد هر قطعه نيم سکه بهار آزادي با 60 هزار تومان کاهش در مدت مشابه 2 ميليون و 104 هزار تومان و هر قطعه ربع بهار آزادي نيز با 10 هزار تومان افت به ارزش يک ميليون و 103 هزار تومان معامله شد.بر اساس اين گزارش، هر قطعه سکه گرمي بدون تغيير نسبت به روز سه‌شنبه به قيمت 622 هزار تومان معامله شد و هر گرم طلاي 18 عيار نيز با 14 هزار و 310 تومان کاهش به ارزش 362 هزار و 690 تومان فروخته شد.


 ظريف در راه نيويورک 

طبق برنامه پيش‌بيني شده، وزير امور خارجه کشورمان اواخر هفته آتي به نيويورک سفر مي‌کند. به گزارش ايسنا، وزير امور خارجه کشورمان در جريان سفر به نيويورک علاوه بر همراهي کردن رييس‌جمهور جهت شرکت در نشست مجمع عمومي سازمان ملل متحد (در صورت سفر روحاني به نيويورک)، احتمالا در اجلاس وزيران خارجه عضو سازمان همکاري‌هاي اقتصادي (اکو) نيز شرکت مي‌کند.

از مهم‌ترين برنامه‌هاي ظريف در جريان سفر به نيويورک حضور در نشست وزيران خارجه ايران و گروه 1+4 در ارتباط با موضوع برجام و حفظ اين توافق بين‌المللي است.

اين ديپلمات ارشد کشورمان در جريان سفر به نيويورک به مانند سال‌هاي گذشته با تعدادي از همتايان خارجي خود و همچنين مقامات ارشد سازمان ملل و اتحاديه اروپا رايزني خواهد کرد .

به نظر مي‌رسد محور اصلي گفت‌وگوهاي ظريف در جريان سفر به نيويورک موضوع برجام و همچنين اعمال تحريم‌هاي مجدد آمريکا عليه ايران باشد.

گفت‌وگو با تعدادي از رسانه‌هاي آمريکايي و سخنراني در برخي از انديشکده‌هاي آمريکايي در نيويورک از ديگر برنامه‌هاي احتمالي ظريف در جريان اين سفر است.

طبق اعلام برخي از مقامات آمريکايي ، قرار است در 26 سپتامبر ( چهارم مهر )جلسه شوراي امنيت سازمان ملل متحد به رياست دونالد ترامپ رييس جمهور آمريکا برگزار شود . يکي از محورهاي اصلي اين جلسه در کنار ديگر موضوعات خاورميانه موضوع ايران خواهد بود.

هنوز مشخص نيست که ايران در چه سطحي در اين نشست حضور پيدا مي‌کند. گرچه برخي از کارشناسان معتقدند در صورتي که تهران تصميم بگيرد در اين نشست حضور پيدا کرده و به اتهامات واهي آمريکا - که احتمالا در اين جلسه از سوي ترامپ بار ديگر مطرح خواهد شد- پاسخ دهد، بهترين فرد محمدجواد ظريف است.

آمريکا در ماه سپتامبر رياست شوراي امنيت سازمان ملل را به عهده دارد. پيش بيني مي‌شود حسن روحاني، در صورت سفر به نيويورک ، روز سوم مهر( 25 سپتامبر ) در مجمع عمومي سازمان ملل سخنراني کند.