تاریخ 1397/06/22 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره 4856 برو جستجو جستجوی پیشرفته   «مشق‌ روز» شماره 52 
نويسنده : سيد‌رضا اکرمي

در مسافرت به شهر گرگان و حضور در جلسات طلايه‌داران امر به معروف و نهي از منکر قريب به اتفاق از گراني‌هاي اين ايام ناليدند و از گرانفروشي آب معدني و آب ميوه ، مرغ ، گوشت، برنج و ميلگرد، آهن و پوشک و شيرخشک تا اجاره مسکن و ارز و دلار و سکه گفتند و از همه مهمتر اين سوال که در آينده چه مي‌شود؟ سوال کردند حال که ترامپ شيپور تحريم را دميده و مي‌خواهد در آبان ماه فروش نفت ايران را کليد بزند وضع چگونه مي‌شود؟ در حد امکان عرض مي‌کردم اصلاح وضع موجود که در طول 40 سال پيروزي انقلاب اسلامي به طور مداوم در چندين مرحله به صورت شديد به وجود آمده، چندين راه‌حل دارد.

هر تهديدي و هر تحريمي را به فرصت تبديل کنيم و از اقتصاد مقاومتي و حمايت از توليد داخلي پيروي کنيم. کارشناسان مي‌گويند 80 درصد مشکلات و اشکالات ريشه در داخل دارد که متاسفانه همه چيز در قيمت‌گذاري رها و بدون نظارت موثر مي‌باشد و محصولات پتروشيمي ، بطري آب معدني، روغن ماشين همگي جزو توليد داخل مي‌باشند و قيمت مسکن و اجاره آن در دست بنگاه‌داران است و بليت هواپيما که در قيمت و صدور بليت و کارت پرواز به زبان انگليسي است، مربوط به داخل مي‌باشد. شرکت‌هاي هواپيمايي حاضرند هواپيمايشان خالي و کم‌مسافر پرواز کند ولي قيمت بليت را کاهش ندهند. همگان مسابقه براي افزايش قيمت به وجود آورده‌اند و رحمي به پوشک نوزادان و شيرخشک بچه ندارند و عصاي پيرمرد را نيز گران مي‌‌کنند و وزن پنير بسته‌بندي را کم مي‌گذارند، داستان خودرو که شنيدني خنديدني است به بهانه نبود قطعه مي‌باشد.

مي‌بايست به حمايت از توليد داخلي بپردازيم و انصاف را در قيمت‌گذاري رعايت کنيم و بايد کنترل مصرف در دارو و انرژي و سوخت و آب و مواد غذايي و لوازم آرايش و برنج و شکر و نان انجام گيرد "کلوا واشربوا ولاتسرفوا" توصيه اخلاقي صرف نيست بلکه الفباي زندگي مي‌باشد قاعده و ضابطه است. مي‌گويند 15 ميليون تن مواد غذايي اضافي و دورريز و اسراف از زمان توليد تا توزيع و مصرف داريم که مي‌تواند نياز غذايي 15 ميليون نفر را تامين نمايد. آمريکا سيگار خود را در ايران تحريم نکرده و نيز صدور لوازم آرايشي را بايد قناعت که خود اصلي مسلم در خريد و توزيع بوده و به نوعي سرمايه‌گذاري است "القناعه کنز لاينفد" را پاس بداريم. در گرماي تير و مرداد با صرفه‌جويي 10 درصدي در مصرف برق مشکل را برطرف نموديم. بايد هر تحريم و تهديدي را به فرصت تبديل سازيم و به توليد در درون بپردازيم. اگر مي‌توانيم در توليد موشک بازدارنده و خودکفا شويم و اگر مي‌توانيم به غني‌سازي اورانيوم و فروش آب سنگين برسيم، چرا نتوانيم به توليد قطعه خودرو برسيم. اگر در جنگ توانستيم لامپ‌هاي سوخته رادارهاي پدافند هوايي را تعمير کنيم و همه رادارها را به کار بگيريم، چرا در اصل ساخت رادار نتوانيم. در حديث شريف نبوي داريم هر دردي درمان دارد پس مي‌توانيم در توليد دارو، بنزين و گازوييل، تلفن همراه و هواپيماسازي خودکفا شويم. بايد به خوداتکايي و خودکفايي روي آوريم و از ظرفيت‌هاي بالقوه و بالفعل خود بهره گيريم.


 رئيس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان سمنان:
 انبارهاي فاقد شناسه به عنوان محتکر کالا ضبط مي‌شوند 

سمنان- خبرنگار روزنامه پيام استان سمنان

رئيس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان سمنان گفت: انبارهاي فاقد شناسه و انبارهايي که نسبت به اعلام موجودي کالا اقدام نکرده‌اند به عنوان انبار احتکار کالا ضبط مي‌شوند.

به گزارش روابط‌عمومي و اطلاع‌رساني سازمان صنعت، معدن و تجارت استان سمنان، بهروز اسودي در دومين جلسه ستاد استاني مبارزه با احتکار، اختفاء و امتناع از عرضه کالا که به ميزباني سازمان صنعت، معدن و تجارت استان برگزار شد، گفت: با احتکار و اختفاء کالاهايي نظير دارو، وسايل خانگي، نهاده‌هاي دامي، مواد پتروشيمي و کالاهاي اساسي به شدت برخورد مي‌شود و انبارهاي نگه‌داري اينگونه کالاها، موظف هستند نسبت به ثبت شناسه و اعلام موجودي کالا اقدام نمايند.

وي با اشاره به وجود وحدت رويه در بازرسي‌ها و گشت‌هاي مشترک بين اعضا افزود: با هماهنگي بين دستگاه‌هاي مرتبط، به صورت سيستماتيک و پيوسته بايد با احتکار کالا برخورد شود و اگر در اين امر کوتاهي شود اعتماد بين دولت و مردم از بين مي‌رود.

رئيس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان سمنان اظهار داشت: با توجه به سياست‌هاي ابلاغي براي تامين، عرضه و نظارت بر کالاهاي اساسي، حساس و ضروري و نيز اهميت مبارزه جدي با احتکار، اختفاء و گرانفروشي کالاهايي که از طريق سازوکار تامين ارز به نرخ رسمي وارد و يا توليد مي‌شوند ستاد استاني مبارزه با احتکار، اختفاء و امتناع از عرضه کالا در استان سمنان به رياست سازمان صنعت، معدن و تجارت و با حضور دستگاه‌هاي مرتبط نظير استانداري، تعزيرات حکومتي، نيروي انتظامي، گمرک، اصناف و جهاد کشاورزي تشکيل شده است.

اسودي تصريح کرد: با تشکيل اين ستاد، ضمن نظارت بر کليه واحدهاي توليدي و تجاري مشمول و انجام بازرسي‌هاي برنامه‌اي و ميداني در سراسر زنجيره تامين استان، با به‌کارگيري از اطلاعات مردمي، تشکل‌هاي صنفي، انجمن‌ها، اتحاديه‌هاي توليدکنندگان و استفاده از ظرفيت‌هاي ساير نهادهاي دولتي و مردمي نسبت به مبارزه با احتکار کالا و برخورد با محتکران اقدام مي‌شود.


 با حضور معاون اول رئيس جمهور مبادله شد؛
 موافقت‌نامه سرمايه‌گذاري دو طرح صنعت آب و فاضلاب استان سمنان 

سمنان- خبرنگار روزنامه پيام استان سمنان

موافقت‌نامه سرمايه‌گذاري دو طرح صنعت آب و فاضلاب استان سمنان در مراسمي با حضور معاون اول رئيس‌جمهور مبادله شد.

در اين مراسم که در تهران و با حضور معاون اول رئيس‌جمهوري و وزير نيرو برگزار شد، وزارت نيرو در اجراي تبصره 19 قانون بودجه امسال، 46 پروژه بزرگ آب و برق کشور به ارزش 243 هزار ميليارد ريال را براي مشارکت بخش خصوصي معرفي کرد.

از استان سمنان، احمد همتي نماينده مردم سمنان، مهديشهر و سرخه در مجلس شوراي اسلامي و محمد طاهري مديرعامل شرکت آب و فاضلاب شهري استان سمنان در اين مراسم حضور داشتند.

در اين مراسم قرارداد سرمايه‌گذاري بخش خصوصي در 23 پروژه آب و فاضلاب به امضا رسيد که دو طرح در استان سمنان اجرا شده است. محمد طاهري مديرعامل شرکت آب و فاضلاب استان سمنان گفت: يکي از اين دو طرح، پروژه آب‌شيرين‌کن سرخه به ظرفيت روزانه سه هزار مترمکعب و ديگري پروژه هيدرو پاور (سيستم برق آبي) در مسير خط انتقال آب چشمه‌روزيه به سمنان است.

طاهري افزود: آب‌شيرين‌کن سرخه با سرمايه‌گذاري 15 ميليارد ريال و نيروگاه برق آبي روي خط انتقال چشمه‌روزيه با سرمايه‌گذاري 86 ميليارد ريال درحال اجرا هستند و به زودي تکميل مي‌شوند.

به گفته وي، آب‌شيرين‌کن سرخه در مدار قرار گرفته و مردم از مواهب آن بهره‌مند شده‌اند و نيروگاه برق آبي روي خط انتقال چشمه‌روزيه 95 درصد پيشرفت فيزيکي دارد که در سفر روزهاي آتي وزير نيرو به سمنان بهره‌برداري مي‌شود.