تاریخ 1397/06/18 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره 4852 برو جستجو جستجوی پیشرفته   در گفتگوي روزنامه پيام با صاحب نظران و کارشناسان مطرح شد؛
 ضرورت استفاده از محصولات نوين در صنعت ساختمان 

بر‌اساس آمار موجود اکنون کمتر از 2 درصد ساخت و سازها در کشور با انواع محصولات نوين انجام مي‌شود که با تحقق اين مهم در صنعت ساختمان به گفته کارشناسان، مصرف انرژي تا 50 درصد و يک‌سوم زمان ساخت صرفه‌جويي، هزينه ساخت تا 20 درصد کاهش و عمر بنا تا چهار برابر در مقايسه با مصالح سنتي بيشتر خواهد شد.

تخريب کمتر محيط زيست، سبک‌سازي، مقاوم‌سازي، کيفيت ساختمان، صرفه‌جويي در ابعاد مختلف فرايند ساخت، پيش‌بيني کيفيت ساختمان و افزايش عمر و کنترل و نظارت در طرح‌ها از جمله مزاياي محصولات نوين هستند که با توجه به واقع شدن ايران در روي گسل زلزله و نياز واقعي کشور به مسکن، به‌کارگيري اين مهم بيش از پيش احساس مي‌شود.

مسوولان امر هم علاوه بر نهادينه‌سازي فرهنگ توليد اين مصالح در کشور طوري برنامه‌ريزي کنند تا اين مصالح به صورت انبوه در دسترس مردم و انبوه‌سازان قرار گيرد.

برايندها نشان مي‌دهد، عمر مفيد ساختمان‌ها در بسياري از کشورهاي جهان به بيش از 100 سال افزايش و در ايران به حدود 20 سال کاهش يافته است که دولت تدبير و اميد در نظر دارد با اعمال ضوابط و مقررات سختگيرانه عمر مفيد ساختمان را ارتقا دهد.

کارشناسان معتقدند اگر بتوان يک سال به طول عمر ساختمان‌ها در کشور اضافه شود، سالانه به طور متوسط بين 50 تا 60 هزار ميليارد ريال به نفع اقتصاد ملي خواهد بود.

به همين منظور ميزگرد با عنوان «ضرورت استفاده از محصولات نوين در ساخت‌و‌سازها» با حضور عبدالرضا دامغانيان رييس کميسيون تخصصي عمران سازمان نظام مهندسي استان، بشير تشرفي عضو هيات علمي دانشکده فني دانشگاه سمنان، حميدرضا کاشي کارشناس نظارت عالي اداره کل مسکن و شهرسازي استان، رحمان عقيلي کارشناس دفتر فني استانداري و سه نفر انبوه‌ساز به نام‌هاي مصطفي خراساني، حميد ضميري و علي‌اکبر پهلواني برگزار شد.

ساخت‌و‌ساز در سمنان
به روش سنتي است

رييس کميسيون تخصصي عمران سازمان نظام مهندسي استان سمنان گفت: ساخت‌و‌سازها‌کننده‌ها در اين استان در زمان حاضر سنتي‌ساز هستند.

عبدالرضا دامغانيان بهره‌گيري از گروه متخصص براي هريک از مصالح نوين به صورت جداگانه و کمبود نيروي متخصص براي استفاده از اين محصولات را عمده‌ترين مشکل در زمينه استفاده از محصولات برشمرد و افزود: قيمت بالاي اين محصولات، شرايط حمل و نقل متفاوت، شرايط نگهداري و انبارداري متفاوت برخي از مشکلات استفاده از مصالح نوين در ساخت‌و‌ساز هاست.

وي با بيان اين که مصالح نوين داراي محدوديت‌هاي کيفي از لحاظ داشتن علامت استاندارد، تاييديه فني و گواهينامه فني هستند، اظهار داشت: براساس مبحث پنجم قانون مصالحي مجاز به استفاده در ساخت‌و‌سازهاست که داراي يکي از اين سه شرط باشند.

دامغانيان در دسترس نبودن مصالح نوين را يکي ديگر از چالش‌ها دانست و اضافه کرد : ممکن است در زمان افزايش تقاضا ميزان محصولات توليدي کم باشد و جوابگو ي نياز بازار نباشد و خطر توقف و تعطيلي طرح را به دنبال داشته باشد.

رييس کميسيون تخصصي عمران سازمان نظام مهندسي استان، نبود اطمينان و پذيرش عمومي نسبت به مصالح نوين و به دنبال آن کُندي انجام بررسي‌هاي طراحي از سوي مراجع فني تاييد‌کننده طرح را از ديگر مشکلات استفاده از مصالح نوين برشمرد.

وي ادامه داد: احتمال بروز خطا در برآوردهاي مهندسي در زمينه مالي، فني و زماني، نداشتن و نبود قيمت واحد در فهارس بهاي پايه و درج نشدن مشخصات فني اين محصولات در مشخصات فني طرح‌ها و مشکلات در نظارت و قضاوت محدوديت‌هايي را براي استفاده از محصولات نوين در ساخت‌و‌سازها ايجاد کرده است.

وي تصريح کرد: مصالح نوين داراي دستورالعمل‌هاي خاص ايمني هستند و در زمان حاضر به دليل نبود آموزش عمومي کنترل اين محصولات مشکل است و باعث شده رغبت براي استفاده از اين محصولات کم باشد.

دامغانيان تعريف الگو و درجه‌بندي ساختمان‌ها بر‌اساس نوع و کيفيت محصولات به کار رفته را راهکاري اثرگذار براي ترويج استفاده از محصولات نوين در ساخت‌وسازها اعلام کرد و گفت: برخي سازنده‌ها از دوام کم برخي محصولات نوين در ساخت‌و‌سازها گله مند هستند.

استفاده از مصالح نوين اجتناب‌ناپذير است

کارشناس نظارت عالي اداره کل مسکن و شهرسازي استان سمنان گفت : بايد به مبحث ضرورت استفاده از مصالح نوين در ساخت‌و‌سازها ريشه‌اي بپردازيم.

حميدرضا کاشي افزود: در قانون نظام مهندسي و کنترل ساختمان مباحثي که وجود دارد به ريز مسايل ساخت‌و‌ساز اشاره شده است ولي متاسفانه در اجرا دچار مشکل هستيم.

وي، اجرايي شدن مجري ذي‌صلاح، داشتن کارت مهارت عوامل اجرايي و کنترل کيفيت استاندارد مصالح را سه رکن اساسي و لازمه عرصه ساخت‌وسازها اعلام و اضافه کرد: ناظر ساختمان به صورت تمام وقت در کارگاه حضور ندارد که بتواند بر محيط کارگاه و کيفيت مصالح احاطه و کنترل داشته باشد و اگر ناظر بر کيفيت مصالح نقدي داشته باشد قدرت قانوني براي ملزم کردن مالک ساختمان نسبت به استفاده از مصالح ساختماني استاندارد ندارد.

کارشناس نظارت عالي اداره کل مسکن و شهرسازي سمنان با اشاره به اين که در طرح‌هاي عمراني به دليل اين که سرمايه‌گذار دولت است، مي‌توان دولت را نسبت به اجراي قانون ملزم کرد، گفت : در طرح‌هاي عمراني دفتر فني قوي حضور دارد و مصالح ساختماني را از لحاظ نوع، کيفيت و استاندارد مصالح کنترل مي‌کند.

وي اضافه کرد: در ساخت‌و‌سازهاي شهري دفتر فني مستحکم وجود ندارد تا بتواند نقشه‌هاي اجرايي و کارگاهي طراحي کند.

کاشي با بيان اين که نقشه‌کشي‌ها در حوزه ساختمان‌سازي بسيار ضعيف است، به طور مثال هنوز براي نماي ساختمان الزامي براي طراحي وجود ندارد تا مالک ملزم به اجرا شود.

وي ادامه داد: اين اداره کل و شهرداري به عنوان متولي ساخت‌و‌ساز شهري به دليل آنکه مديريت مالي برعهده مالک است، نمي‌توانند درباره نوع و کيفيت مصالح به‌کارگيري شده تصميم بگيرند و مالک تصميم مي‌گيرد چه مصالحي را خريداري و استفاده کند.

وي خاطرنشان کرد: براساس ماده 35 اداره مسکن و شهرسازي سالانه حدود 500 تا 600 ساختمان در استان بازديد مي‌شود ولي متاسفانه تعداد ساختمان‌هاي استفاده شده از مصالح نوين بسيار کم است.

کاشي بيان داشت: مردم نسبت به استفاده از مصالح نوين در ساخت‌و‌سازها بي‌اعتماد هستند چرا که تعداد نمونه‌هايي که در شهر وجود دارد بسيار محدود است.

وي تصريح کرد: گرايش به محصولات نوين در ساخت‌وسازهاي استان سمنان به 2 درصد هم نمي‌رسد و کمک گرفتن از رسانه براي تبليغ کارهاي انجام شده و انعکاس نتايج استفاده از محصولات نوين درساخت‌وسازها در زمينه صرفه‌جويي انرژي و مقاومت نقش مهمي در تشويق و استفاده محصولات نوين در ساخت‌وسازها دارد.

کاشي اضافه کرد: دفتر فني و مهندسي متشکل از چند متخصص در زمينه‌هاي مختلف است که هر يک از متخصصان به وسيله يکديگر کنترل مي‌شود چرا که هر اشتباه فرد کار دفتر را زير سوال مي‌برد و حتي ممکن است پروانه فعاليت دفاتر لغو شود.

وي بيان داشت: اگر ساخت‌و‌سازها به روش سنتي صحيح، قانونمند و درست انجام شود، خود انگيزه‌اي براي استفاده از محصولات نوين براي مقابله با زلزله ايجاد خواهد کرد.

ساخت‌و‌ساز در کشور کارشناسي نيست

کارشناس دفتر فني استانداري سمنان گفت: در کشور هر فردي با هر سوادي وارد عرصه ساخت‌و‌ساز شده‏ و امروز ما با انبوهي از ساختمان‌هاي بي‌کيفيت مواجه هستيم که توسط افراد فاقد صلاحيت ساخته شده‌اند.

رحمان عقيلي افزود : زماني مي‌توان بناهاي با‌کيفيت داشت که بر‌اساس قانون در همه ساخت‌وساز ها مجري ذي‌صلاح عهده‌دار ساخت طرح باشد.

وي نداشتن آشنايي کامل، نبود آموزش کافي درباره اجرا و فقدان فرهنگي را از عوامل کمتر استفاده شدن محصولات نوين در ساخت‌و‌ساز اعلام کرد و خاطرنشان کرد: براساس مقايسه‌ها مصالح نوين نسبت به مصالح سنتي داراي صرفه اقتصادي بالايي هستند اما متاسفانه در شرايط کنوني در ساخت‌وسازها قيمت پايين بر کيفيت مصالح غلبه کرده و براي سازندگان مصالح ارزان قيمت نسبت به کيفيت در ارجحيت قرار دارد.

وي اضافه کرد: بايد علت‌يابي شود چرا مهندسان تمايلي به طراحي ساختمان با استفاده از محصولات نوين ندارند.

عقيلي ادامه داد: اگر دستگاه‌هاي دولتي در استفاده از محصولات نوين در ساخت‌وسازها پيشتاز باشند ساختمان‌هاي دولتي به عنوان ويتريني از محصولات نوين استفاده شده نقش مهمي در گسترش و تشويق بخش خصوصي در استفاده از اين محصولات دارد.

کارشناس دفتر فني استانداري سمنان گفت: با توجه ميزان هزينه پرداخت شده ناظر موظف به نظارت تمام وقت نيست و اينجاست که حضور مجري موثر است.

وي تصريح کرد : مجري ذي‌صلاح مسووليت حضور و نظارت تمام وقت بر طرح دارد که نتيجه اين نظارت ساخت‌و‌ساز با‌کيفيت است.

عقيلي گفت: در نظر گرفتن محصولات نوين در طراحي به وسيله مهندسان طراح لازمه اجرايي شدن استفاده از محصولات نوين در ساخت‌و‌سازهاست.

وي شناسايي و الويت‌بندي برخي محصولات نوين و الزام و اجبار جايگزيني و حذف برخي مصالح سنتي را از ديگر راهکارهاي سوق دادن ساخت‌وساز به استفاده از محصولات نوين برشمرد.

وي خاطرنشان کرد: در استانداري تحقيقاتي درباره ضرورت استفاده از مصالح نوين در ساخت‌و‌ساز شکل نگرفته ولي بايد به سمت پژوهش و تحقيق در اين زمينه رفت.

عقيلي اضافه کرد: در مرکز تحقيقات مسکن اقدامات و پژوهش‌هايي درباره محصولات نوين انجام مي‌شود که نيازمند حمايت دربحث توليد هستند.

وي اظهارکرد : به دليل اين که براي استفاده از محصولات نوين در کشور اجباري وجود ندارد و فرهنگ‌سازي نشده نتيجه تحقيقات در اين زمينه ابتر مانده است.

زلزله ساختمان‌ها را تهديد مي‌کند

عضو هيات علمي دانشکده فني دانشگاه سمنان گفت: به دليل زلزله خيز بودن کشور استفاده از محصولات نوين در ساخت‌و‌سازها يک ضرورت اجتناب‌ناپذير براي حفظ جان انسان‌هاست.

بشير تشرفي سبک‌سازي سازه‌ها مهمترين پارامتر در رويايي و مقابله با زلزله دانست و گفت : استفاده از مصالح نوين در ساخت‌وسازها باعث سبک‌سازي سازه شده و در نتيجه در برابر زلزله مقاوم مي‌شود.

وي اظهارداشت: با توجه به مهم بودن سرعت ساخت‌و‌ساز بعد از زلزله استفاده از اين محصولات در سريع‌سازي و انبوه‌سازي نقش موثري دارد.

تشرفي با بيان اين که برخي کارها بايد در مبدا مورد آزمايش و کنترل استاندارد و کيفيت انجام شود، بيان داشت: با استانداردسازي و کنترل مصالح در مبدا مي‌توان از ورود بسياري از مصالح غيراستاندارد در جامعه جلوگيري کرد.

عضو هيات علمي دانشکده فني دانشگاه سمنان تصريح کرد: براساس آمار که مسوولان اعلام کردند 98 درصد مصالح موجود در بازار غيراستاندارد هستند.

وي خاطرنشان کرد: اگر استفاده از محصولات نوين در ساخت طرح‌هاي عمراني به وسيله دولت اجرايي شود در ترويج فرهنگ استفاده از اين محصولات در بين مردم اثرگذار خواهد بود.

استفاده از مصالح نوين نيازمند فرهنگ‌سازي

پيمانکار بخش خصوصي و انبوه‌ساز استان سمنان گفت: بسياري از مصالح نوين استفاده شده در ساختمان‌ها بعد از گذشت مدت زمان کوتاه آسيب ديده‌اند و کارايي خوبي نداشته‌اند.

حميد ضميري افزود: نامرغوب بودن، بي‌کيفيتي، نداشتن خدمات پس از فروش و نبود فردي مشاور و پاسخگو در قبال مشکلات و ايرادات مصالح نوين سبب شده رغبت بخش خصوصي نسبت به استفاده از اين مصالح کم باشد.

وي با اشاره به مبحث 19 قانون نظام مهندسي که درباره 50 درصد صرفه جويي در انرژي است، اظهار داشت: محصولاتي که نمايندگان مصالح نوين در نمايشگاه‌ها ارائه مي‌دهند با محصولي که به دست سازنده مي‌رسد بسيار متفاوت و بي‌کيفيت است و براساس مشخصات تعريف شده در صرفه‌جويي انرژي نقش ندارند.

وي بي اعتمادي و نوپا بودن نسبت به برخي مصالح نوين را از ديگرضعف هاي مصالح نوين موجود در بازار برشمرد و اضافه کرد : اين مصالح هنوز امتحان خود را پس نداده‌اند که سازنده با اعتماد و بدون دغدغه از خرابي آن در ساخت و ساز استفاده کند.

ضميري ادامه داد : در سال هاي اخير ساخت و سازها به سمت استفاده از مصالح نوين رفته است مانند لوله هاي آب گالوانيزه در گذشته جاي خود را امروز به لوله هاي پنج لايه داده است.

وي در عين حال با بيان اين که امروز ساخت‌و‌سازها از وجود مهندسان ناظر بي‌تجربه و کم‌اطلاع رنج مي‌برد، گفت: ديدگاه حاکميتي در ساخت‌و‌سازها بايد تغيير کند و از کميت و ايجاد درآمد از اين راه به سمت کيفيت برويم اگر اين مهم تحقق يابد شاهد ساخت‌وسازهاي ايمن و باکيفيت خواهيم بود.

به گفته ضميري اگر نگاه جزيره‌اي به سمت نگاه ملي پيش برويم در رسيدن به اهداف موفق خواهيم بود.

وي اظهارداشت: در بسياري موارد مانند ساخت منازل مسکوني براي مددجويان کميته امداد و بهزيستي از مصالح نوين استفاده شود تا يک مددجوي کم‌درآمد هم بتواند از مزاياي اين نوع محصولات که صرفه‌جويي در انرژي است بهره‌مند شود در فراگيري و فرهنگ‌سازي استفاده از اين محصولات به عنوان نمونه نقش اثرگذاري دارد.

پيمانکار بخش خصوصي و انبوه‌ساز سمنان ادامه داد: مجري که توانمند و باتجربه باشد همه انبوه‌سازان استقبال مي‌کنند ولي در شرايط کنوني مجريان کارآمد و زبده نيستند.

نظارت براي استفاده از مصالح نوين در ساخت‌و‌سازها کم است

پيمانکاران بخش خصوصي و انبوه‌سازان سمنان گفت: قيمت ساختمان در نقاط مختلف شهر سمنان يک قيمت است اگر قيمت ساختمان در مناطق مختلف شهر و با توجه به نوع مصالح به کاربرده شده قيمت‌گذاري و درجه‌بندي شود نقش تاثيرگذاري براي افزايش رغبت سازنده در استفاده از مصالح نوين در ساخت‌و‌سازها دارد.

مصطفي خراساني طرح درجه‌بندي ساختمان براساس نوع مصالح به کار رفته را يکي از راهکارهاي تشويق سازنده به استفاده از مصالح نوين و با کيفيت در ساخت‌و‌سازها برشمرد.

وي ادامه داد: بخش خصوصي به عنوان دلسوز ساختمان خود موافق نظارت صد درصد هست.

خراساني تصريح کرد: برخورد جدي با مهندس متخلف و درجه‌بندي مهندسان نقش مهمي در ساخت اصولي ساختمان‌ها دارد.

اين انبوه‌ساز خاطرنشان کرد: تراکم جمعيتي در سمنان بسيار ضعيف است و ساخت‌وساز در اين شهر در عملا مرده هست.

وي تصريح کرد : در شرايط فعلي سازنده در عمل نشسته است و اگر بخواهيم هزينه اضافي بردوش وي قرار دهيم ديگر توان ادامه نخواهد داشت.

وي گفت: رتبه‌بندي ساختمان‌ها و نظارت بر سازه‌ها نقش مهمي در سوق دادن ساخت‌وسازها به سمت استفاده از محصولات نوين دارد.

خراساني يادآورشد: زماني که ضابطه بر رابطه ارجحيت پيدا کند بسياري از مشکلات ساخت‌وساز امروز حل خواهد شد.

پيمانکار بخش خصوصي و انبوه‌ساز سمنان ادامه داد: ساخت‌و‌ساز سود دارد و اشتباه و نبود نظارت درست در اين کار موجب ضرر مصرف‌کننده است.

وي با بيان اين که در شهر سمنان کمبود مسکن وجود دارد، اظهار داشت: بايد تجربيات گذشته درس گرفت و با نظارت بيشتر و حذف واسطه‌گري در ساخت‌و‌سازها به سمت ساخت‌وسازهاي باکيفيت پيش برويم.

در استان بيش از 700 هزار نفري سمنان حدود 400 هزار واحد مسکوني وجود دارد.