تاریخ 1397/06/18 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره 4852 برو جستجو جستجوی پیشرفته   دکتر کواکبيان در نشست اداري پيگيري مشکلات منطقه 6:
 نبايد مشکلات املاک اطراف دانشگاه تهران و اميرکبير و سازمان انرژي اتمي ناحل باقي بماند 

جلسه اداري رسيدگي به مشکلات مردم منطقه‌ 6 تهران از سلسله جلسات مناطق 22 گانه تهران که به همت دکتر مصطفي کواکبيان نماينده مردم تهران در مجلس شوراي اسلامي و با همياري فرماندار تهران از سال قبل و به طور منظم برگزار مي‌شود، دوشنبه 12 شهريور 97، درفرمانداري تهران با حضور دبيران شوراياري محلات منطقه6، مسئولين اجرايي و مديران دستگاه‌هاي دولتي تهران، غلامرضا حيدري و عليرضا محجوب، نمايندگان مردم تهران در مجلس شوراي اسلامي‌ و همچنين محسن‌هاشمي رفسنجاني رئيس شوراي شهر تهران،ري و تجريش، افشين حبيب زاده و زهرا نژاد بهرام اعضاي شوراي شهر برگزار شد.

اين نشست براي پيگيري جلسه مردمي منطقه 6 و هماهنگي دستگاه‌هاي اجرايي و شهرداري منطقه جهت تصميم گيري براي حل مشکلات مطرح شده در جلسه مردمي برگزار شده و مصوبات آن از فرمانداري تهران تا رسيدن به مرحله اجرايي پيگيري مي‌شود.

در آغاز جلسه دبيران شوراياري محلات منطقه 6 مسائل عمده منطقه را بيان کردند.

شب مردگي و لزوم احياي زندگي شبانه در منطقه 6 جهت ايجاد درآمدهاي پايدار‌ شهري، جمعيت شناور بين 1.5 تا 3 ميليون نفر که روزانه وارد منطقه 6 شده يا از آن عبور مي‌کنند و مشکلات ناشي از عدم وجود برخي زيرساخت‌هاي لازم جهت مديريت جمعيت شناور، لزوم احداث «همراه سرا» جهت اسکان همراهان بيماران که به دلايل پزشکي به منطقه مراجعه مي‌کنند، عدم استفاده عمومي از ظرفيت‌هاي ورزشي منطقه و لزوم استفاده از ظرفيت ورزشي و فضاي سبز مدارس در بعد از ظهر، مشکلات مربوط به دانشگاه تهران، دانشگاه اميرکبير، سازمان انرژي اتمي و اراضي فريز شده اطراف آن‌ها از جمله مسائل مطرح شده توسط دبيران شوراياري منطقه 6 تهران بود.

محمدرضا دهداري پور شهردار منطقه 6 گفت: طرح توسعه دانشگاه تهران يکي از مسائل مهم منطقه 6 است که در زمان رياست دکتر عارف در دانشگاه تهران مطرح شد. از ميان دو گزينه جابجايي دانشگاه به چيتگر و توسعه دانشگاه تهران در همين مکان، توسعه در محل فعلي تصويب شد.

وي افزود: قرار بر اين شد که با کمک شهرداري، دولت و خود دانشگاه تهران اين طرح اجرايي شود. 39 ملک در محدوده طرح توسعه قرار داشت که 28 مورد تملک شده و در مجموع تملک9300 متر مربع از املاک در حال انجام است.

شهردار منطقه 6 خاطرنشان کرد: در تلاش هستيم طرح توسعه دانشگاه تهران هرچه سريع تر اتفاق بيافتد و براي تصاحب تمام املاک به کمک دولت محترم نياز داريم.

دهداري‌پور گفت: پل گيشا از 50-60 سال قبل در آن مکان قرار دارد و مقرر گرديد دو زيرگذر جلال آل احمد و کردستان تکميل شوند. 20درصد اين پروژه در منطقه6 و 80 درصد در منطقه 2 قرار دارد. با مشخص شدن سهم هر منطقه تأمين اعتبار اين پروژه انجام شده و تا مهرماه سال آينده شاهد بهره برداري و تکميل پروژه خواهيم بود.

شهردار منطقه‌ 6 افزود: براي احياي زيست شبانه منطقه 6 طرح‌هايي ارائه شده که محورهايي همچون بلوار کشاورز، ميدان هفت تير و خيابان وليعصر (عج) و خيابان انقلاب را شامل مي‌شود. اميدواريم با توجه به تصويب کليات اين طرح هرچه زودتر به مرحله اجرايي برسد تا شاهد زندگي شبانه در تهران و منطقه 6 باشيم.

دهداري‌پور تصريح کرد: در خصوص همراه سراي بيماران با توجه به شرايط ويژه منطقه6 و وجود مراکز درماني متعدد، ملکي را اجاره کرده و سالانه 1ميليارد و 100 ميليون تومان اجاره مي‌دهيم. هرچند اين کار از وظايف شهرداري نيست هر شب 110 نفر از همراهان بيماران را رايگان اسکان مي‌دهيم. در حال مذاکره با خيرين جهت ساخت يک همراه سراي ديگر جهت اسکان همراهان بيماران هستيم.

در ادامه اين نشست حيدري مدير اداره برق شمال غرب تهران گفت: در خصوص تعرفه برق سراهاي محله به دليل اينکه تلفيقي از آموزشي، ورزشي، فرهنگي و تجاري است، طي استعلام از توانير مشخص شد براساس قانون در مواردي که تعرفه تلفيقي است بالاترين تعرفه که در اين مورد تعرفه تجاري است منظور مي‌شود. سپس بازگير، رئيس اداره محيط زيست تهران گفت: پروژه‌هاي عمراني و موقت همان طور که از نامشان پيداست استقرار موقتي دارند و پس از انجام عمليات بايد جمع آوري شوند. 7سال است ميدان 7تير به کارگاه توليد بتن تبديل شده و روزانه شکايت‌هاي مردمي بسياري را در اين خصوص دريافت مي‌کنيم.

وي تصريح کرد: ساخت و سازي در اين مکان صورت نمي‌گيرد و اين کارگاه بايد جابجا شود، چراکه بتن در اين محل توليد شده و به ساير مناطق منتقل مي‌شود.

رئيس اداره حفاظت از محيط زيست افزود: هدر رفت بسيار زياد آب در آبياري فضاي سبز شهري موجب شده روزانه شکايت‌هاي مردمي فراوان و تصاويري از اين موضوع دريافت کنيم که در شرايط کم آبي فعلي تأسف‌آور است.

زهرا نژادبهرام، عضو شوراي شهر تهران گفت: معابر منطقه 6 دچار چالش‌هاي جدي هستند. با توجه به حضور دستگاه‌ها، سازمان‌ها، مجتمع‌هاي تجاري و واحد‌هاي درماني در منطقه 6 زيست شبانه در اين منطقه از اهميت بالايي برخوردار است که اميدواريم شاهد احياي آن باشيم.

وي افزود: استفاده چندمنظوره از ظرفيت‌هاي شهري ضروري است. سوله‌ها مي‌توانند در راستاي مديريت بحران باشند اما در زماني که بحراني وجود ندارد، استفاده از ظرفيت اين سوله‌ها در مواردي همچون ورزش بانوان با نظارت شهرداري منطقه مانعي ندارد.

در ادامه عاقدمنش معاون سازمان پارک‌ها و فضاي سبز شهرداري تهران گفت: منطقه 6 داراي 66 بوستان، 3ميليون و 112 هزار متر مربع فضاي سبز و سرانه فضاي سبز 12.21 مترمربع است. در خصوص آبياري تمامي پيمانکاران موظف به رعايت صرفه جويي در مصرف آب هستند و در صورت مشاهده موردي اسراف منابع آبي برخورد مي‌کنيم.

مهندس آرام معاون فني و‌عمراني فرمانداري تهران گفت: کار بزرگ و مهمي توسط سازمان بوستان‌ها انجام گرفت که موجب شد امسال شهروندان با مشکل سفيدبالک‌ها مواجه نباشند و مزاحمت آن‌ها کاملا حل شود.

رئيس پليس راهور منطقه طي سخناني گفت: ترافيک خيابان کارگر شمالي در مقابل دانشکده فني مشکلاتي براي ساکنين و عابرين منطقه ايجاد کرده که با طرح‌هاي ارائه شده اميدواريم شاهد رفع آن باشيم. عليرضا محجوب نماينده مردم‌ تهران در مجلس گفت: برخي از مشکلات مطرح شده در اين نشست نيازمند جلسات جداگانه اي است که با ا‌ولويت بندي و بررسي دقيق پيگير آن‌ها خواهيم بود.

وي افزود: مناطق مرکزي تهران همچون ميدان هفتم تير و دانشگاه تهران درگير مشکلاتي هستند که اگر هرچه سريع تر به حل آن‌ها نپردازيم به مشکلات جدي‌تري تبديل خواهند شد.

حجت الاسلام والمسلمين مازني ديگر نماينده تهران گفت: در خصوص طرح توسعه دانشگاه تهران پيگيري‌هايي را انجام داده ايم و با مکاتباتي که انجام داده‌ايم به پيچيدگي اين موضوع پي برديم.

رئيس کميسيون فرهنگي مجلس شوراي اسلامي افزود: در مورد استاندارد نبودن خانه تئاتر خيابان سميه در صورتي که گزارش مستندي ارائه شود ‌پيگيري خواهيم کرد تا ايمني شهروندان به خطر نيفتد.

غلامرضا حيدري نماينده مجلس گفت: گاهي با يک تصميم ما مسئولين ظلم فاحشي در حق عده زيادي از مردم صورت مي‌گيرد که نشان دهنده سنگيني بار مسئوليت و لزوم بررسي‌هاي دقيق پيش از تصميم‌گيري و اجراست.

محسن‌هاشمي رفسنجاني رئيس شوراي اسلامي شهر تهران گفت: اين جلسات از اهميت بالايي برخوردار است، چرا که از طريق ارتباط مستقيم با مردم امکان آگاهي از برخي مشکلات پنهان فراهم مي‌شود.

وي افزود: مواردي که در اين جلسه به شوراي شهر تهران مربوط باشد را پيگيري خواهيم کرد و در صورت نياز بازديدهايي را نيز خواهيم داشت تا بتوانيم به بهترين نحو تصميم گيري کنيم.

رئيس شوراي شهر تهران، ري و تجريش خاطرنشان کرد: با پيگيري مردم در خصوص مشکلات شهري، مخصوصا مسائل مزمن که از قديم باقي مانده، همچون طرح توسعه دانشگاه تهران دوچندان شده و با کمک مجلس پيگير آنها خواهيم بود. محسن‌هاشمي رفسنجاني افزود: در مورد مشکلات مربوط به ساختمان وزارت اطلاعات و عکاسي در محدوده آن پيگيري‌هاي لازم را انجام مي‌دهيم. به خاطر دارم وقتي در انگلستان بودم توريست‌ها با ساختمان 6 MI عکس مي‌گرفتند و مشکلي هم وجود نداشت.

وي تصريح کرد: يکي از مشکلات اصلي شهرداري تهران اختلافاتي است که بين بنياد تعاون سپاه و شهرداري بر سر بدهي‌هاي مالي وجود دارد. اين موضوع باعث کندشدن روند پروژه‌هاي شهري تهران شده است.

رئيس شوراي شهر تهران گفت: قرارگاه خاتم الأنبيا تک پيمانکار بيش از 80 درصد پروژه‌هاي شهر تهران شده بود و لذا ارتباط مالي با تبادل ملک، هلوگرام و تراکم ميان شهرداري و اين قرارگاه وجود داشته که هم اکنون طلب 9هزار ميلياردي قرارگاه از شهرداري و طلب 5700 ميلياردي شهرداري از بنياد تعاون سپاه مطرح است. از نمايندگان محترم مجلس تقاضاي ورود به اين موضوع را داريم.

مهندس‌هاشمي تاکيد کرد : مهندس افشاني عملکرد خوبي داشته اند و بدون هياهوي رسانه اي بسياري از پروژه‌ها را به جريان انداخته اند و اميدواريم با ادامه پيگيري از نهادهاي نظامي رکود پروژه‌هاي تهران رفع شود.

در پايان دکتر مصطفي کواکبيان نماينده مردم تهران در مجلس گفت: فرداي شبي که در مسجد سادات بوديم در جريان سؤال از وزير راه و شهرسازي در خصوص فريز شدن املاک اطراف سازمان انرژي اتمي، دانشگاه اميرکبير و دانشگاه نيز صحبت کردم.

عضو شوراي ساماندهي امور پايتخت گفت: معاون وزير راه امروز در شوراي ساماندهي امور پايتخت گفت: مشکل 25 ساله باغات کن در حال حل شدن است که خبر بسيار خوبي است. اميدوارم با پيگيري، مشکلات املاک اطراف دانشگاه تهران و اميرکبير و سازمان انرژي اتمي هم حل شود.

عضو کميسيون امنيت ملي و سياست خارجي مجلس افزود: مسائل امنيتي تعريف دارد و در خصوص املاک اطراف سازمان انرژي اتمي بايد تصميم گيري شود. اگر موضوع به قدري امنيتي است که نبايد خانه‌اي در اطراف اين ساختمان باشد بايد املاک مردم به قيمت مناسب خريداري شود.

دکتر کواکبيان تصريح کرد: در خصوص احياي زيست شبانه تهران مهم ترين موضوع مسئله امنيتي است. البته شب براي آرامش است و خداوند در قرآن فرموده است شب را براي آرامش قرار داده ايم.

دبيرکل حزب مردم سالاري خاطرنشان کرد: دبيرخانه تشکيل شده در فرمانداري تهران پيگيري‌هاي لازم در خصوص مشکلات مردم را خواهد داشت و به زودي در مرحله بعدي اين جلسات گزارش اقدامات انجام شده را به مردم شريف تهران خواهيم داد.


 خبر 

ديدار دبيرکل سازمان بين‌المللي دريانوردي با ظريف

ايسنا: «کيتاک ليم» دبيرکل سازمان بين‌المللي دريانوردي (IMO) با وزير امور خارجه کشورمان ديدار و گفت‌وگو کرد. در اين ديدار دو طرف در خصوص راه‌هاي تقويت همکاري‌هاي ايران و اين سازمان بين‌المللي گفت‌وگو و تبادل نظر کردند.

انهدام يک تيم تروريستي در کردستان

روابط عمومي قرارگاه حمزه سيدالشهدا(ع) از انهدام يک تيم تروريستي در منطقه مرزي استان کردستان و هلاکت شش تروريست و زخمي و متواري شدن بقاياي آن خبر داد. روابط عمومي قرارگاه حمزه سيدالشهدا(ع) در اطلاعيه‌اي اعلام کرد: يک تيم از اشرار گروهک تروريستي پژاک که در شامگاه بيست‌ونهم تير ماه سال جاري به پايگاه دري واقع در منطقه مريوان استان کردستان حمله کرده بود، عصر امروز (جمعه، 16 شهريور) طي يک عمليات پيچيده و دقيق اطلاعاتي، در کمين رزمندگان غيور قرارگاه حمزه سيدالشهدا(ع) نيروي زميني سپاه در منطقه عمومي کامياران گرفتار و منهدم شد. طي اين درگيري شش تن از تروريست‌ها به هلاکت رسيده و تعدادي نيز زخمي و متواري شدند. در اين اطلاعيه با اشاره به ضبط سلاح، مهمات و تجهيزات ارتباطي اين تيم تروريستي توسط رزمندگان اسلام، تأکيد شده است: همان‌گونه که به ملت ايران وعده داده شده است، آتش انتقام رزمندگان غيور دامان همه تروريست‌هاي مزدور و وابسته به استکبار جهاني را که در پي ايجاد ناامني، خرابکاري و بر هم زدن آرامش در ميهن اسلامي هستند، خواهد گرفت.

ورود کميسيون امنيت ملي به بررسي ابعاد حمله به کنسولگري ايران در بصره

سخنگوي کميسيون امنيت ملي و سياست خارجي مجلس با تاکيد بر لزوم شناسايي آمران و عاملان تهاجم به کنسولگري ايران در بصره گفت که اين کميسيون در اولين جلسه ابعاد اين حادثه را بررسي مي‌کند. به گزارش ايسنا، علي نجفي خوشرودي در واکنش به حمله تعدادي به کنسولگري ايران در بصره گفت: تعرض به سرکنسولگري جمهوري اسلامي ايران در بصره و آتش کشيدن ساختمان آن که خسارات مالي زيادي به بار آورده خلاف اصول و موازين بين‌المللي است. وي با محکوم کردن اين اقدام تاکيد کرد که دولت عراق بر اساس موازين بين‌المللي مسئوليت حفاظت از اماکن ديپلماتيک را دارد. نجفي در پايان گفت: دولت عراق بايد در اسرع وقت نسبت به شناسايي، دستگيري و مجازات آمران و عاملان اين تهاجم اقدام کند.

واکنش دي‌ميستورا به نشست تهران

آسوشيتدپرس: نماينده سازمان ملل در سوريه گفته است که پيام‌هاي نشست تهران حاکي از آن است که ايران، روسيه و ترکيه خواهان ادامه گفت‌وگوها براي پرهيز از وقوع فاجعه در ادلب هستند. «استفان دي‌ميستورا» در ادامه تاکيد کرد که بايد از تمام شبه نظاميان و جنگجويان خواسته شود تا در يک ضرب‌الاجل تعيين شده به حضور نظامي خود را (در اين منطقه) پايان دهند.