تاریخ 1397/06/14 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره 4849 برو جستجو جستجوی پیشرفته   براي جلوگيري از سرمازدگي محصولات کشاورزي تکنولوژي‌هاي جديد به کارگيري شود 

سمنان- خبرنگار روزنامه پيام استان سمنان

مديرکل هواشناسي استان سمنان با اشاره به سرمازدگي محصولات باغي اين استان با توجه به سرماي ديرهنگام هوا در ارديبهشت‌‌ماه امسال گفت: ورود تکنولوژي‌هاي جديد براي جلوگيري از سرمازدگي محصولات کشاورزي ضروري است.

غلامرضا حسني غربا، اظهار داشت: با توجه به تغيير اقليم و جابه‌جايي فصل‌ها و برودت هوا در فصل بهار ورود تجهيزات نوين کشاورزي براي جلوگيري از سرمازدگي و خسارت‌هاي مالي به کشاورزان استان سمنان ضروري است.

وي با تأکيد بر مجهز شدن باغات به‌ويژه در فصل بهار و شکوفه دادن درختان ميوه به تجهيزات گرمايشي و سامانه‌هاي نوين افزود: سالانه کشاورزان استان خسارت‌هاي ميلياردي را متحمل مي‌شوند.

مديرکل هواشناسي استان سمنان نصب و راه‌اندازي بخاري‌ها صنعتي، ماشين‌هاي باد، بالگردها، آب‌پاش‌ها، آبياري سطحي، مه‌سازها را از روش‌هاي جلوگيري از سرمازدگي برشمرد و گفت: اجراي هر يک از اين روش‌ها و جايگزين شدن آن با روش‌هاي سنتي مانند آتش درست کردن مي‌تواند از خسارت‌هاي زيادي در بخش کشاورزي جلوگيري کند.

حسني غربا با اشاره به اينکه امروز دنيا با پديده تغيير اقليم مواجه شده است، خاطرنشان کرد: اين پديده بر اثر افزايش گاز‌هاي گلخانه‌اي اتفاق افتاده و در هر نقطه از دنيا به نوعي خود را نشان مي‌دهد.

وي با اشاره به اينکه در برخي نقاط دنيا تغيير اقليم به شکل توفان و گردباد ـ نظير آنچه در آمريکا و کانادا مشاهده مي‌شود ـ است اضافه کرد: در کشور ما نيز خشکسالي و جابجايي فصول از نشانه‌هاي تغيير اقليم است که با آن مواجه هستيم.

اتصال 38 هزار کشاورز و راننده ناوگان عمومي سمنان به سامانه "تهم"

مديرکل هواشناسي استان سمنان گفت: 35 هزار بهره‌بردار عرصه کشاورزي و سه هزار راننده ناوگان عمومي بين‌شهري استان سمنان به سامانه تهم (توسعه هواشناسي کاربردي) با هدف کاهش خسارت ناشي از خطرات احتمالي سرمازدگي، سيل و مسدود شدن راه‌ها متصل شدند.

حسني غربا با بيان اينکه سامانه «تهم» از سال 95 جز برنامه‌هاي اقتصاد مقاومتي در استان سمنان عملياتي شد، اظهار داشت: هدف از اجرا شدن اين پروژه ارسال اطلاعات مربوط به شرايط جوي براي دو يا سه روز آينده به‌منظور کاهش خسارت‌ها به‌ صورت مستقيم براي آگاهي کشاورزان و رانندگان عمومي بين‌شهري است.

وي از تحت پوشش قرار گرفتن تمام کشاورزان در سامانه «تهم» با همکاري سازمان جهاد کشاورزي استان سمنان در سال 95 خبر داد و گفت: 35 هزار بهره‌بردار عرصه کشاورزي استان سمنان زيرپوشش اين سامانه قرار گرفته و اطلاعات هواشناسي به‌صورت مستقيم به‌ صورت برخط در قالب پيامک دريافت مي‌کنند.

مديرکل هواشناسي استان سمنان با اشاره به اينکه تمام اطلاعات از قبيل پيش‌بيني بروز سيل، سرمازدگي و بارش باران و هشدار در قالب پيامک به کشاورزان قبل از وقوع به آنان به‌ صورت پيامک ارسال مي‌شود، افزود: فعاليت اين سامانه در استان سمنان به دو سال رسيده است.

تغيير اقليم افزايش دماي هوا پس از انقلاب صنعتي

مديرکل هواشناسي استان سمنان با بيان اينکه تغيير اقليم رطوبت را کاهش مي‌دهد منجر به افزايش پديده‌هاي حدي مي‌شود، افزود: در اوايل سال 1900 ميلادي هيچ‌گونه تغيير اقليم وجود نداشت اما با به روي کار آمدن انقلاب صنعتي و افزايش سوخت‌هاي فسيلي منجر به افزايش دما و درنتيجه تغيير اقليم شد.

وي با اشاره به اينکه همچنان اين تغيير اقليم و افزايش جهاني دما به روند خود ادامه داده و حتي بيم افزايش دماي هوا در دنيا وجود دارد، بيان کرد: در خوش‌بينانه‌ترين حالت از اين شرايط خارج نخواهيم شد.

گرما مهمان جهان تا سال 2050

حسني غربا با اشاره به اينکه چندين درس گروهي بزرگ با حضور سران کشورها درباره ميزان مصرف گازهاي گلخانه‌اي برگزارشده است، خاطرنشان کرد: نتيجه اين درس گروهي‌ها مشخص کرده است تا سال 2050 کاهش دما نخواهيم داشت و گرما مهمان همه مردم دنيا است.

وي با تأکيد بر اينکه کاهش گاز co2 (گلخانه‌اي) به عملکرد و ميزان مصرف مردم، کارخانه‌ها از سوخت‌هاي فسيلي بستگي دارد، اظهار داشت: در خوشبينانه‌ترين حالت و با توجه به رشد جمعيت در جهان از اين شرايط خارج نخواهيم شد.


 مديرکل مديريت درمان تأمين اجتماعي استان سمنان خبر داد؛
 حذف صد در صدي دفترچه‌هاي بيمه در مراکز درماني تأمين اجتماعي استان  

سمنان- خبرنگار روزنامه پيام استان سمنان

مديرکل مديريت درمان تأمين اجتماعي استان سمنان گفت: طرح حذف دفترچه‌هاي بيمه و جايگزين شدن آن با کدملي و کد بيمه‌شده با پوشش 100 درصدي در مراکز ملکي متعلق به تأمين اجتماعي براي بيمه‌شدگان اين صندوق در همه شهرستان‌هاي استان سمنان اجرايي شد.

سيد مجتبي اکرم، با بيان اينکه حذف دفترچه بيمه‌اي در مراکز ملکي سازمان تأمين اجتماعي استان سمنان در مراحل اخذ نوبت، ويزيت تا گرفتن دارو تنها با شماره ملي انجام مي‌شود، خاطرنشان کرد: اين خدمات الکترونيکي در مرکز ملکي سازمان تأمين اجتماعي استان سمنان به پوشش 100 درصدي رسيده است.

اکرم با بيان اينکه طرح حذف فيزيکي دفترچه‌هاي درماني در مرکز طرف قرارداد و مراکز غير ملکي سازمان تأمين اجتماعي استان سمنان در دستور کار قرار دارد، افزود: اين طرح مطابق با طرح پزشک خانواده و با فراهم شدن زيرساخت‌هاي مناسب در استان سمنان اجرايي مي‌شود.

افزايش 300 درصدي تعرفه‌ها و هزينه‌ها براي مراکز درماني با اجراي طرح تحول سلامت

مديريت درمان تأمين اجتماعي استان سمنان گفت: هزينه‌هاي درمان از آغاز طرح تحول نظام سلامت در سال 93 تاکنون 300 درصد افزايش داشته است.

اکرم با اشاره به اينکه طرح تحول نظام سلامت يکي از طرح‌هاي برجسته دولت است، خاطرنشان کرد: خريد و هزينه‌کرد خدمات درماني برعهده بيمه‌ها است.

350 مرکز درماني غيرمستقيم طرف قرارداد با تأمين اجتماعي استان سمنان

وي با اشاره به اينکه 350 مرکز درمان در قالب مراکز دانشگاهي، مطب، آزمايشگاه فيزيوتراپي در استان سمنان طرف قرارداد با سازمان تأمين اجتماعي هستند، اظهار داشت: اين تعداد 99 درصد از پزشکان فعال در استان سمنان را شامل مي‌شود.

اکرم بيان کرد: برخي از پزشکان متخصصان راديولوژي به دليل اختلاف تفاوت تعرفه و نوع کار با سازمان بيمه‌اي تأمين اجتماعي طرف قرارداد نيستند.

69 درصد از جمعيت استان سمنان معادل 486 هزار نفر تحت پوشش سازمان تأمين اجتماعي‌اند.


 معاون باغباني وزير جهاد کشاورزي:
 2.9 ميليون هکتار باغ در کشور وجود دارد 

سرويس خبر

معاون وزير جهاد کشاورزي سطح باغات کشور را حدود 2 ميليون و 900 هزار هکتار عنوان کرد.

به گزارش روابط عمومي سازمان جهاد کشاورزي استان سمنان، محمدعلي طهماسبي در جشنواره ملي پسته دامغان با اشاره به سياست‌هاي مهم وزارت جهاد کشاورزي براي توسعه باغات اظهار داشت: جوان‌سازي و جايگزيني باغات قديمي و سنتي با هدف افزايش بهره‌وري از باغات در دستور کار اين وزارتخانه قرار دارد.

وي با بيان اينکه در کشور حدود 900 هزار هکتار باغ نيازمند جوان‌سازي است، تصريح کرد: با جايگزيني و تغيير اين باغات زمينه افزايش بهره‌وري فراهم مي‌شود.

معاون وزير جهاد کشاورزي با بيان اينکه عمده باغات کشور به صورت سنتي است، اضافه کرد: بايد براي افزايش بهره‌وري کشت ارقام جديد در باغات انجام شود.

طهماسبي با بيان اينکه بايد کشت ارقام تجاري در دستور کار قرار گيرد، گفت: اين مهم از طريق مراکز تحقيقات کشاورزي و تبادل اطلاعات با کشورهاي اروپايي در حال انجام است.

وي با اشاره به ميزان توليد محصولات باغي در کشور گفت: توليدات سردرختي باغي در کشور به حدود 20 ميليون تن مي‌رسد.

معاون وزير جهاد کشاورزي در امور باغباني گفت: پيش‌بيني مي‌شود ميزان توليد محصولات گلخانه‌اي امسال به دو ميليون و 700 هزار تن برسد.

طهماسبي با اشاره به کمبود منابع آبي در کشور گفت: توسعه سطح گلخانه‌ها يکي از راه‌هاي صرفه‌جويي در مصرف آب و افزايش بهره‌وري است.

وي با بيان اينکه با کشت محصولات گلخانه‌اي در مصرف آب حدود 90 درصد صرفه‌جويي مي‌شود، افزود: توسعه کشت گلخانه‌اي يکي از سياست‌هاي وزارت جهاد کشاورزي است.

معاون وزير جهاد کشاورزي با اشاره به برخي سياست‌هاي جهاد کشاورزي براي توسعه باغات گفت: توسعه گلخانه‌ها و همچنين ايجاد سايبان از ديگر سياست‌هاي وزارت جهاد کشاورزي براي افزايش بهره‌وري از باغات است.

طهماسبي با بيان اينکه با ايجاد طرح سايه‌بان در مصرف آب حدود 40 درصد صرفه‌جويي مي‌شود، گفت: طرح ايجاد سايه‌بان بر روي باغات در اين وزارت‌خانه پيگيري مي‌شود.


 مديرکل فرهنگ و ارشاد اسلامي استان سمنان
 هنر بهترين ابزار بسترسازي براي توسعه و تعالي فرهنگ و آموزه‌هاي ديني 

سمنان- خبرنگار روزنامه پيام استان سمنان

مديرکل فرهنگ و ارشاد اسلامي استان سمنان با تاکيد بر استفاده از ظرفيت‌هاي هنري براي گسترش فرهنگ ديني گفت: بايد براي توليد محتوا، از پژوهش و آموزش‌محوري در ترويج فرهنگ ديني و اسلامي بهره ببريم.

حجت‌الاسلام والمسلمين علي‌اصغر فضيلت در نشستي با مسئول دبيرخانه کانون‌هاي فرهنگي هنري مساجد استان سمنان، استفاده از ابزار هنر را در ترويج و گسترش فرهنگ ديني تاثيرگذار خواند و گفت: با توجه به تغيير ذائقه‌ها به ويژه در نسل جوان و نوجو ان بايد از ظرفيت‌هاي هنري براي توسعه فرهنگ ديني استفاده کرد.

وي با بيان اينکه هرچه جاذبه‌هاي بصري در فعاليت‌ها بيشتر باشد مخاطب بيشتري را جذب مي‌کند، اضافه کرد: بهترين ابزار براي بسترسازي فرهنگ و دين استفاده از ابزار هنري از جمله فيلم، نماهنگ، شعر، هنرهاي تجسمي و... است.

فضيلت با اشاره به اينکه هدف نظام سلطه که محصور کردن کارکردهاي مسجد در عبادت است، گفت: در زمان پيامبر‌(ص) مسجد فقط يک کاربرد نداشته است بلکه هم محل سجده و عبادت و هم محل تجمع براي اتخاذ تصميمات اجتماعي، اتاق جنگ، درمانگاه و فعاليت‌هاي امدادي و محل تدريس و... بوده است.

مديرکل فرهنگ و ارشاد اسلامي استان سمنان رونق مساجد را لازمه و پيش‌نياز استمرار نظام جمهوري اسلامي عنوان کرد و افزود: هم‌اکنون دشمنان نظام به خوبي به اهميت جايگاه مسجد به عنوان مرکز راهبردي واقف بوده و تضعيف مسجد را در دستور کار خود قرار داده‌اند، بايد هوشيار باشيم که در زمين دشمن بازي نکنيم و با تدابير شيطاني نظام سلطه همراه نشويم.

وي هدف از تهاجم فرهنگي دشمن را با استفاده از تکنولوژي جديد تضعيف اين جايگاه و خالي کردن اين سنگر دانست و گفت: اعضاي کانون‌ها امروز در خط مقدم جبهه انقلاب فرهنگي، رسالت بزرگي برعهده دارند.

فضيلت تصريح کرد: کانون‌هاي فرهنگي و هنري مساجد از بدو تشکيل آن تاکنون هميشه يک فرصت عبادي، مذهبي، هنري و فرهنگي بوده است.

مديرکل فرهنگ و ارشاد اسلامي استان سمنان با اشاره به تاثيرگذاري کانون‌هاي فرهنگي هنري مساجد در جهت تقويت ارزش‌ها، اظهار داشت: اين کانون‌ها به عنوان سد محکمي در برابر هجمه فرهنگي دشمنان و استکبار مي‌تواند انديشه‌هاي ديني اسلامي و انقلابي را محافظت کنند.

وي تصريح کرد: رويکرد اداره‌کل فرهنگ و ارشاد اسلامي استان سمنان و همچنين مجموعه کانون‌هاي فرهنگي هنري مساجد توجه حداکثري به کيفيت برنامه‌ها و نيز حفظ کارکردهاي متنوع مسجد مبني بر سيره نبوي و علوي است.


 سرويس خبر 

افتتاح طرح‌هاي اشتغال روستايي در سمنان

سمنان- خبرنگار روزنامه پيام استان سمنان

چهار طرح اشتغال روستايي با حمايت بيش از يک ميليارد توماني صندوق کارآفريني اميد در سمنان به بهره‌برداري رسيد.

به گزارش خبرگزاري صدا و سيما، اين طرح‌ها در زمينه‌هاي سفالگري، ميناکاري، پرورش آلوئه‌ورا و اقامتگاه‌هاي بوم‌گردي است و در مجموع براي 20 نفر شغل ايجاد کرد.

مدير صندوق کارآفريني اميد استان سمنان در مراسم افتتاح اين طرح‌ها گفت: از ابتداي امسال 154 ميليارد ريال تسهيلات براي اشتغال روستاييان اختصاص يافته است.

شهرکي با اشاره به اينکه دريافت تسهيلات منوط به ايجاد و توسعه اشتغال در روستاست، افزود: کارآفرينان با دريافت تسهيلات با نرخ بهره 6 درصد در مدت هفت سال اقساط تسهيلات را مي‌پردازند.

رئيس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان سمنان خبر داد:

يازده هزار ميليارد ريال تسهيلات

به واحدهاي توليدي پرداخت مي‌شود

سمنان- خبرنگار روزنامه پيام استان سمنان

رئيس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان سمنان از آغاز ثبت‌نام واحدهاي توليدي استان جهت دريافت تسهيلات طرح رونق توليد سال 97 در استان خبر داد.

به گزارش روابط عمومي و اطلاع‌رساني سازمان صنعت، معدن و تجارت استان سمنان، بهروز اسودي با اعلام اين خبر افزود: در راستاي حمايت از توليد و رفع مشکل نقدينگي واحدهاي توليدي، اين تسهيلات به کليه واحدهاي توليدي استان که مشمول طرح مي‌شوند، پرداخت مي‌گردد.

وي تصريح کرد: در سال جاري جهت هموارسازي مسير توليد ملي و حمايت از بنگاه‌هاي اقتصادي در راستاي تحقق شعار حمايت از کالاي ايراني و تامين مالي توليدکنندگان داخلي، بسته تسهيلات رونق توليد همانند سال گذشته و با افزايش حدود 22 درصدي ابلاغ و قابل اجرا مي‌باشد.

رئيس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان سمنان اظهار داشت: تامين سرمايه در گردش بنگاه‌هاي اقتصادي، تامين تسهيلات مورد نياز طرح‌هاي نيمه‌تمام با پيشرفت فيزيکي 60 درصد، تامين مالي طرح‌هاي بازسازي و نوسازي در اولويت اين بسته رونق توليد قرار دارد که پيش‌بيني گرديده اين اهداف با تخصيص حدود 11 هزار ميليارد ريال تسهيلات در سال جاري محقق گردد.

بهروز اسودي با اشاره به اينکه فرايند ثبت‌نام به صورت کاملا الکترونيکي صورت مي‌گيرد، يادآور شد: متقاضيان مي‌توانند درخواست خود را در سامانه بهين‌ياب ثبت‌نام نمايند تا پس از بررسي توسط سازمان واحد به بانک معرفي گردد.

وي در‌خصوص ميزان پرداخت تسهيلات در سال گذشته عنوان کرد: در سال گذشته، 900 واحد توليدي استان بيش از 5770 ميليارد ريال تسهيلات رونق توليد از بانک‌هاي عامل دريافت نموده‌اند که حدود 60 درصد از سهم پرداختي تسهيلات در استان بوده است.

همکاري بسيج اصناف براي شناسايي محتکران در سمنان

سمنان- خبرنگار روزنامه پيام استان سمنان

رئيس سازمان بسيج اصناف کشور از همکاري اين سازمان براي بازرسي و شناسايي محتکران خبر داد.

غلامرضا حسن‌پور در گرمسار گفت: بسيج اصناف در بخش‌هاي نظارتي در کنار دولت قرار دارد و از معتمدان بسيج اصناف در حوزه نظارت بر بازار و برخورد با متخلفان بهره خواهيم برد.

وي افزود: بيش از 600 هزار بازاري در بسيج اصناف عضويت دارند و از آنجا که بسيج اصناف عضو هيات عالي نظارت بر صنوف کشور است، در بخش‌هاي شناسايي و معرفي احتکار‌کنندگان فعال مي‌شود اما حضور فيزيکي در ورود به انبارها را نخواهد داشت.

حسن‌پور خاطرنشان کرد: به دولت پيشنهاد داده‌ايم که براي توزيع سريع اقلام احتکار شده تعاوني‌هاي صنفي وارد عمل شوند تا دست دلالان کوتاه و قيمت‌ها عادي شود.

در راستاي رزمايش خدمت صورت گرفت؛

خدمات‌رساني بسيجيان استان سمنان در مناطق محروم

سمنان- خبرنگار روزنامه پيام استان سمنان

بسيجيان استان سمنان همزمان با آغاز رزمايش به خدمت‌رساني در مناطق حاشيه‌نشين و کم‌برخوردار پرداختند.

رزمايش سراسري اقتدار عاشورايي بسيج با رمز "يا رسول‌الله(ص)" با حضور پررنگ بسيجيان در استان سمنان در روزهاي اخير برگزار شد.

در رزمايش خدمت همه آمده‌اند، پير و جوان، نوجوان و دانش‌آموز، معلم و استاد، همه اقشار آمده‌اند تا بگويند پشتيبان ملت و دولت خود هستند.

در اين رزمايش که از روز يکشنبه 11 شهريورماه آغاز شده و قرار است تا 29 شهريور ادامه يابد، بسيجيان در مناطق حاشيه‌نشين و کم‌برخوردار استان حضور پيدا کرده و به خدمت‌رساني در عرصه‌هاي مختلف اجتماعي، فرهنگي، بهداشت و درمان، اقتصادي و آموزشي خواهند پرداخت.

بسيجيان استان نيز با در دست داشتن پرچم‌هاي سرخ «يا مهدي» و «يا حسين» و «لبيک يا روح‌الله» آمادگي خود را براي خدمت‌رساني در صحنه‌هاي مختلف اعلام کردند.

در برخي از شهرستان‌ها نيز گروه‌هاي بسيج اين استان همزمان با آغاز رزمايش به خدمت‌رساني در مناطق حاشيه‌نشين و کم‌برخوردار پرداخته‌اند.

از سوي شرکت توزيع برق انجام شد؛

ارائه دو خدمت رايگان به مشترکان استان سمنان

در هفته دولت

سرويس خبر

به مناسبت هفته دولت، دو خدمت رايگان مربوط به خدمات پس از فروش انشعاب برق، به صورت رايگان به مشترکان استان سمنان ارائه شد.

مديرعامل شرکت توزيع برق استان با بيان اين مطلب گفت: "جابه‌جائي داخلي لوازم اندازه‌گيري تک‌فاز مشترکان" در صورت دارا بودن شرايط فني، يکي از خدمات رايگان اين شرکت به مشترکان بوده که تعداد 54 اشتراک درخواست مربوطه را ارائه نموده و به انجام رسيده است. سيد محمد موسوي‌زاده با اشاره به اين که خدمت "تغييرنام اشتراک برق تک‌فاز" در هفته دولت امسال به صورت رايگان عملياتي شد، اظهار داشت: تعداد 158 درخواست در اين زمينه ثبت گرديده و اجرائي شده است.

وي افزود: خدمات مذکور به ميمنت هفته دولت و از تاريخ سوم لغايت هفتم شهريورماه سال جاري از طريق دفاتر پيشخوان دولت بدون اخذ هزينه مربوط به اين شرکت انجام شده است.

وي يادآور شد: هزينه جابه‌جائي داخلي لوازم اندازه‌گيري و همچنين تغيير نام اشتراک برق تک‌فاز به ترتيب 272 هزار ريال و 109 هزار ريال مي‌باشد که در مدت قيد شده اين دو خدمت به طور رايگان صورت پذيرفته است.