تاریخ 1397/06/14 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره 4849 برو جستجو جستجوی پیشرفته   رييس جمهور در مراسم بهره‌برداري از چند طرح بزرگ پتروشيمي:
 وارد مرحله جديدي از توطئه بيگانگان شده‌ايم 

رئيس جمهور در مراسم بهره برداري از چند طرح بزرگ پتروشيمي با بيان اينکه تلاشگران صنعت نفت، امروز گام بلندي در مسير عزت ايران، توليد و اشتغال برداشتند، اظهارداشت: بهره برداري 3 واحد عظيم پتروشيمي در يکروز، ثابت مي‌کند که از مشکلات عبور خواهيم کرد و دشمنان قادر به توقف ملت ايران در مسير پيشرفت نيستند.

به گزارش ايسنا، حسن روحاني ديروز در مراسم افتتاح طرحهاي بزرگ پتروشيمي مرجان ، دماوند و پرديس در عسلويه ، با اشاره به اينکه دشمن فقط زماني موفق مي‌شود که اميد و حرکت ما متوقف شود، تصريح کرد: دشمنان مشکلاتي بر مردم تحميل مي‌کنند، اما محال است بر ايران و ايرانيان مسلط شوند و اينکه ما را به قبل از 57 برگردانند، آرزويي است که محقق نمي‌شود.

رئيس جمهور با اشاره به افتتاح اين طرح‌هاي عظيم پتروشيمي گفت: اجراي اين طرح‌ها گامي در مسير اشتغال آفريني براي جوانان ، خودکفايي، اقتصاد مقاومتي و ارزآوري بيشتر براي کشور و مايه افتخار همه ما است.

روحاني با بيان اينکه در دوران شکوفايي نظام و کشور، وارد مرحله جديدي از توطئه بيگانگان شده ايم، خاطرنشان کرد: همان‌هايي که مي‌خواستند مانع پيروزي ما در انقلاب و دفاع 8 ساله شوند اما ناموفق بودند امروز هم در روز شکوفايي اين کشور در برابر عظمت ملت ايران توطئه‌هاي جديد خودشان را آغاز کرده‌اند.

رئيس جمهور گفت: برخي از طرح‌ها و پروژه‌هايي که امروز افتتاح شد در دوران تحريم شروع و امروز هم در دوره‌اي که دشمن در فکر تحريم‌هاي جديد و اجراي تحريم‌هاي جديد است، افتتاح شده و پروژه‌هايي نيز هزمان امضاء شد که آغاز مي‌شود.

رئيس جمهور اضافه کرد: ملت بزرگ ايران در طول تاريخ با مشکلات زيادي به صورت جنگ و خشکسالي و دعواهاي منطقه‌اي مواجه بوده اما مردم همواره عزت خودشان را نفروختند. اين قنات‌ها مفهومش چيست؟ اينکه بخشي از کشور ما در طول قرن‌ها به صورت کوير بوده ، معنايش اين است که بارندگي به اندازه کافي نيست و هميشه مشکلاتي در اين زمينه داشته‌ايم اما پيوسته در برابر مشکلات ايستادگي و عزت خودمان را حفظ کرده ايم.

رئيس جمهور با قدرداني از زحمات همه تلاشگران عرصه صنعت نفت گفت: ما در چند سال اخير در عرصه توليد نفت، دفاع از حقمان در سازمان اوپک، در حوزه گاز و خودکفايي در اين حوزه و همچنين پتروشيمي به موفقيت‌هاي خوبي دست يافتيم.

روحاني اظهارداشت: امروز روز جنگ اقتصادي و رواني در برابر ملت ايران است و در صف مقدم اين جنگ، بخش‌هايي هستندکه بار اقتصاد را بر دوش دارند که از مهم‌ترين آنها صنعت نفت و گاز و پتروشيمي است. وقتي دشمن مي‌خواهد ما را تحريم کند دست روي نفت و صادرات نفت و پتروشيمي مي‌گذارد و اين نشان مي‌دهد که در اين مبارزه شما تلاشگران عرصه صنعت نفت، در خط مقدم اين مبارزه هستيد.

رييس جمهور در ادامه با اشاره به اينکه عسلويه به تعبيري پايتخت انرژي کشور و منطقه بسيار مهم وارزشمندي است، گفت: مردم بومي اين منطقه بايد از اين حرکت اقتصادي به خوبي بهره بگيرند. اين کاري که آقاي مهندس زنگنه گفتند که اينجا و در غرب کارون کلاس‌هاي تقويتي و آموزشي براي بچه‌ها گذاشتند و بچه‌ها توانستند با اين کلاس‌ها در کنکور رتبه‌هاي بالايي را کسب بکنند و به دانشگاه بروند و چند سال ديگر در همين محيط‌هاي صنعتي مديريت را به عهده بگيرند، اقدام ارزشمندي است . در اين منطقه هر مقدار کاري که مردم بومي مي‌توانند انجام دهند، اولويت کار با مردم اين منطقه است. بايد کار را به اينها واگذار کنيم.

رئيس جمهور در پايان بار ديگر از همه مديران، مهندسين، کارگران و مردم بسيار خوب اين منطقه و مردم استان بوشهر قدرداني کرد.

در اين مراسم و پيش از سخنان روحاني، امير حاتمي وزير دفاع و پشتيباني نيروهاي مسلح نيز گزارشي از روند احداث و فعاليت‌هاي پتروشيمي‌هاي مرجان و پرديس ارائه کرد.

همچنين مهندس بيژن نامدار زنگنه وزير نفت نيز ضمن ارائه گزارشي از وضعيت توليد و صادرات محصولات پتروشيمي در پنج سال گذشته، به بيان برنامه‌ها و طرح‌هاي در دست اقدام در راستاي توسعه و تکميل پتروشيمي کشور پرداخت.

در مراسم افتتاح طرح‌هاي پتروشيمي مرجان، دماوند و پرديس، قراردادهاي جمع آوري گازهاي همراه نفت(مشعل) در حضور رئيس جمهور ميان، شرکت ملي نفت مارون، شرکت ملي نفت خيز جنوب و شرکت هلدينگ پتروشيمي خليج فارس به امضاء رسيد.


 پنجمين اجلاسيه مجلس خبرگان رهبري ديروز آغاز به کار کرد
 جنتي: چرا نابساماني‌ها را به پاي رهبري مي‌گذارند 

پنجمين اجلاسيه مجلس خبرگان رهبري (دوره پنجم) صبح امروز در حالي برگزار شد که يکي از اعضاي هيات رئيسه اين مجلس و همچنين رئيس جمهوري از غايبان شاخص آن بودند. به گزارش ايسنا، ساعت 8:35 صبح سه‌شنبه بابه صدا درآمدن زنگ مجلس قديم و قرائت دستور جلسه از سوي احمد خاتمي، پنجمين اجلاسيه مجلس خبرگان رهبري (دوره پنجم) به طور رسمي آغاز به کار کرد.

سخنراني احمد جنتي رئيس مجلس خبرگان رهبري در حالي آغاز شد که در ابتدا تنها قريب به 60 نفر از اعضا حضور داشتند، اما در حين صحبت‌هاي او اعضاي ديگر اندک اندک وارد صحن مجلس شده و در جايگاه خود حضور يافتند. در اين جلسه آنچه که بيش از هر موضوعي به چشم مي‌خورد، غيبت شخصيت‌هايي شاخص بود. از جمله اين افراد حسن روحاني بود که به دليل سفر به عسلويه جهت افتتاح چند پروژه پتروشيمي و عمراني در جلسه حضور نيافت. در جايگاه هيات رئيسه نيز که احمد جنتي رئيس محلس خبرگان، موحدي کرماني نائب رئيس دوم، عباس کعبي منشي هيات رئيسه و احمد خاتمي سخنگوي هيات رئيسه حضور داشتند، غيبت‌هاشمي شاهرودي نائب رئيس اول در جايگاه هيات رئيسه به چشم مي‌خورد. حسيني بوشهري و ابراهيم رئيسي ديگر اعضاي هيات رئيسه مجلس خبرگان رهبري نيز در کنار ساير اعضاي حاضر در اجلاسيه نشسته بودند.در ميان صندلي‌هاي اعضاي خبرگان رهبري نيز تصاويري از مرحوم ايماني نماينده فارس در خبرگان رهبري و مهمان‌نواز نماينده خراسان شمالي در اين مجلس که طي شش ماه گذشته از دنيا رفته‌اند، قرار گرفته بود.

احمد جنتي در اين اجلاسيه طي سخناني گفت: ما مسئله اي که الان گرفتارش هستيم اين است که نابساماني‌هايي که در مملکت است را به پاي رهبري مي‌گذارند، انگار که فعال مايشا در همه امور اقتصادي و اجتماعي و سياسي رهبري است و مجلس و دولت بيکاره هستند. بايد مراقب باشيم که اين نقشه شوم دشمن است و اين درحالي است که رهبري پيگيري اجراي برنامه‌هايي براي حل مشکلات کشور است.

جنتي با تاکيد بر اينکه بايد با آسيب‌هاي اجتماعي برخورد شود، گفت: اين کار را چه کسي بايد انجام دهد؟ معلوم است که وظيفه قواي اجرايي در کشور است. اين کار نمايندگان مردم و قواي اجرايي است. رهبري هم مرتب دارند در اين زمينه رهنمود مي‌دهند و مسائل را پيگيري مي‌کنند.

وي با اشاره به خروج آمريکا از برجام، اظهار کرد: هرچند اروپا اعلام کرده که از برجام خارج نمي‌شود اما الان در مورد مسائلي مثل قدرت موشکي ما، همان راهي را مي‌رود که آمريکا رفته است و در اين زمينه پيگير همان خواسته‌هاست، پس اعتماد به شيطان بزرگ اشتباه است. وي تاکيد کرد: مردم ناراضي هستند و حق دارند که ناراضي باشند اما ما مسئولان بايد طوري عمل کنيم که قلب آنان آرام شود و بتوانند راحت تر اين شرايط را پشت سر بگذارند و سياست پولي و ارزي درست در کشور حاکم شود و جلوي احتکار سود جوياني که خون مردم را در شيشه کرده اند گرفته شود. رئيس مجلس خبرگان رهبري افزود: اين محتکران به گونه‌اي عمل کرده‌اند که حتي پوشک نوزادان را در انبارها نگه داشته‌اند و مردم را حتي در اين زمينه دچار مشکل کرده‌اند. در اين شرايط نبايد مديري حقوق نجومي دريافت کند. در اين شرايط بايد اهتمام جدي مجلس و دولت را براي حل مشکلات مردم وجود داشته باشد و تريبون‌ها بايد در اختيار اين موضوع باشند.


 ترامپ همزمان با نشست تهران و عمليات ادلب حمله لفظي کرد
 هشدار آمريکا به متحدان دمشق 

سوريه به دنبال آزادسازي ادلب به عنوان آخرين منطقه تحت کنترل مخالفان است. اين منطقه در حال حاضر در محاصره نيروهاي دولتي سوريه قرار دارد. ادلب مقر اصلي شورشيان مسلحي است که با ورود به روند آشتي‌ها با دولت سوريه مخالفت کرده‌اند.

در حالي که ارتش سوريه براي بازپس‌گيري ادلب آماده مي‌شود، ترامپ براي سوريه، روسيه و ايران خط و نشان مي‌کشد. از هشدار‌هاي گاه و بيگاه ايالات متحده و تکرار ادعاي احتمال حمله شيمياي اينگونه مي‌توان برداشت کرد که ترامپ براي حمله نظامي ديگر به دمشق به دنبال بهانه مي‌گردد.

ادعاي حمله شيمياي ارتش سوريه به ادلب در حالي تکرار مي‌شود که پيشتر «سرگئي لاوروف»، وزيرخارجه روسيه خبر داده بود که گروه‌هاي شورشي مستقر در استان ادلب در تدارک حمله شيميايي به قصد اتهام‌زدن به دولت سوريه هستند.

از سوي ديگر نشست سه جانبه تهران جمعه آينده با حضور «ولاديمير پوتين»، «رجب طيب اردوغان» و «حسن روحاني» برگزار خواهد شد. گفته مي‌شود که يکي از محورهاي اصلي اين مذاکرات وضعيت شهر ادلب خواهد بود و حتي مي‌تواند پاياني بر جنگ سوريه باشد .به نظر مي‌رسد سرنوشت ادلب در تهران مشخص خواهد شد. اين اجلاس به بررسي چگونگي برخورد با گروه افراطي و تروريستي از جمله تحريرالشام مي‌پردازد.

روز گذشته (سه‌شنبه) «دونالد ترامپ» رئيس‌جمهوري آمريکا نسبت به حمله احتمالي ارتش سوريه به ادلب هشدار داد و آن را اشتباه انساني فاحش دانسته بود. به گزارش الجزيره، «دونالد ترامپ» در نوشت بود: «بشار اسد، رئيس‌جمهوري سوريه نبايد به استان ادلب به طور بي‌پروا و بي‌باکانه حمله کند.» رئيس جمهوري آمريکا در ادامه اين توئيت آورده است که روس‌ها و ايراني‌ها با مشارکت در آنچه آن را فاجعه انساني احتمالي خواند مرتکب اشتباه انساني فاحش خواهند شد. در ادامه توئيت ترامپ آمده است که «در صورت حمله به ادلب صدها هزار تن کشته مي‌شوند. اجازه ندهيد اين اتفاق بيفتد.»

سفير آمريکا در سازمان ملل نيز در تاييد توييت «دونالد ترامپ» با زدن هشتگ #نه_به_سلاح_‌هاي_شيميايي نوشت: «چشم‌مان را به اقدامات ايران، روسيه و اسد در ادلب دوخته‌ايم.»

«مايک پمپئو»، وزير خارجه آمريکا نيز روز جمعه مدعي شده بود که عمليات نظامي ارتش سوريه در منطقه ادلب اقدامي در راستاي تشديد درگيري در جنگ داخلي سوريه است.

پيش از اين نيز آمريکا، فرانسه و بريتانيا به دولت سوريه هشدار داد بودند که چنانچه حکومت سوريه در عمليات نظامي خود براي کنترل ادلب از جنگ‌افزارهاي شيميايي استفاده کند، با واکنش آن‌ها روبه‌رو خواهد شد. ترامپ در حالي براي جلوگيري از حمله ارتش سوريه به ادلب رجزخواني مي‌کند که «وليد معلم»، وزير خارجه سوريه به نقل از «بشار اسد» تاکيد کرده است که «بازپس‌گيري ادلب يک اولويت است و اين امر يا با صلح يا با اقدام نظامي انجام خواهد گرفت.»

کرملين روز گذشته (سه‌شنبه) اعلام کرد که هشدار «دونالد ترامپ» در مورد حمله به ادلب را بي‌مورد مي‌داند. به نظر روسيه اين شهر «لانه تروريست‌ها» است و بايد به حاکميت دولت سوريه برگردد.

«دميتري پسکوف»، سخنگوي کرملين، خطاب به ترامپ گفته است که او به جاي توجه به وضعيت بسيار خطرناک ادلب، به هشدار دادن اکتفا کرده است. سخنگوي کرملين اعلام کرده است که حضور گسترده شورشيان مسلح در ادلب باعث شده که اين شهر به مانعي در برابر تلاش‌هاي دولت «بشار اسد» در راه صلح تبديل شود و هم به پايگاهي براي مبارزه با نيروهاي روسي در سوريه.

«محمدجواد ظريف»، وزير امور خارجه ايران نيز در جريان سفر خود به دمشق تاکيد کرده بود که شبه‌نظاميان بايد به‌طور کامل از استان ادلب سوريه «پاک‌سازي»
شوند. در گزارش‌هاي ميداني آمده است که ارتش سوريه تجهيزات سنگيني را به مناطق هم‌جوار ادلب فرستاده و منتظر ساعت صفر براي شروع حمله نظامي گسترده براي بازپس‌گيري ادلب از دست شورشيان جبهه النصره است.


 زنان سرپرست خانوار و معضل بيکاري و زنان 
نويسنده : محمد عليان

زنان سرپرست خانوار و معضل بيکاري و زنان

گاهي اوقات در گوشه و کنار جامعه پرهياهو به ويژه در حوالي اماکن شلوغ و پر جمعيت زيارتي، گردشگري زنان جوان با دستفروشي و دوره‌گردي مشغول کسب درآمد حلال و امرار معاش روزانه هستند که متاسفانه سد معبر با اعمال قانون بساط و متاع ارزان قيمت و ناچيز اين زنان نان‌آور و سرپرست خانوار را جمع‌آوري کرده و به ناچار در نقاط ديگر شهر با ترشرويي و نگراني پراکنده مي‌شوند که داد و فرياد و ازدحام جمعيت مواجه مي‌شويم و هرکس طبق سليقه و مشاهدات خود يعني دفاع از اين قشر ضعيف و آسيب‌پذير تفسير مي‌کند که چنان است و چنان. و لذا اين قانونمندي و نفوذ قدرت در شرايطي است که بعضي از کسبه و تجار بازار و خيابان بساط روزانه خود را براي فروش نيمي از محل عبور مردم پهن و به حقوق شهروندي ديگران اجحاف کرده که شايد اين قانون‌گريزي و قانون‌ستيزي از چشم ماموران سد معبر پنهان و مخفي مانده است. چرا مکان مشخص در اختيار اين زنان به صورت دايم قرار نمي‌گيرد؟ امروزه هنوز آمار صحيحي از زنان سرپرست خانوار در ميهن اسلامي‌مان به ويژه در استان و شهرمان در دست نداريم که با دشواري و مشقت و نگراني شبانه‌روزي در اين گراني و تورم سرسام‌آور و نفس‌گير امورات خويش و فرزندان خردسال خود را بدون سرپناه مي‌گذرانند، به چندين هزار مي‌رسد اما مشاهدات اين زنان آبرومند دستفروش گواه مدعاست که در حد هشدار رسيده و زنگ خطري است در جامعه که بايد براي شناسايي و تحت پوشش قرار دادن چتر حمايتي دولت، مسئولين ذيربط دور از هر گونه شعار و گزارش آماري، راهکاري براي درمان اين درد اجتماعي جستجو کنند.

برخي از زنان جوان و هنرمند که با دوره گردي کالاي صنايع دستي خود را از نوع کاغذي، گچي، چوبي، پارچه‌اي، سراميک، گل‌هاي مصنوعي و طبيعي و... با ذوق و شوق هنرمندانه و با خلاقيت و ابتکار قابل تحسين در بازار و خيابان با نازل‌ترين قيمت حتي با التماس به فروش مي‌رسانند آيا نبايد با سامان‌دهي و پرداخت وام کم‌بهره بانکي در مکاني امن واحد توليدي حمايت شده و با ايجاد شغل مناسب ديگران که جوياي کار مناسب هستند در بازار کار جذب شوند؟

به خاطر داشته باشيم مبلغ پرداختي وام بانکي به اين عده زنان هنرمند دستفروش براي توليد صنايع‌دستي چندان کلان و هنگفت نيست که براي ضمانت باز پرداخت با مشکلات پيچيده‌اي مواجه باشند، اما برنامه‌ريزي و مديريت در اين زمينه مي‌طلبد که جذب کار مناسب و توليد داخلي شوند.

فراموش نکنيم که انسان‌ها در مقابل آسيب‌هاي اجتماعي از توان بالقوه‌اي برخوردار نيستند و شايد بعضي‌ها آسيب‌پذير و در برابر کوچکترين رخداد چندان مقاومت و تزکيه نفس نداشته باشند و در دام تبهکاران حرفه‌اي گرفتار شوند و لذا اين خصلت در همه مردان و زنان به ويژه جوانان کاملا مشهود است شايد برخي از ساده‌انديشان در باندهاي مافيايي سودجو قرارگرفته که در نهايت زيان اين آسيب و تاوان اجتماعي برجامعه سرايت خواهد کرد. البته نمونه‌هاي بسياري سراغ داريم که در اين مقوله نمي‌گنجد.

همه مي‌دانيم که نام ديگر فقر، بدنامي و فساد است که هر روز در اين شرايط خاص اقتصادي هر لحظه بيداد مي‌کند ابعاد گسترده‌اي بخود مي‌گيرد. امروز با سياست‌گذاري و برنامه‌ريزي البته با آسيب‌شناسي زنان سرپرست خانواده را در برنامه کاري قرار دهيم ؛ چون فردا دير است.

انشاالله


 اخبار 

سوال 31 نماينده درباره پخش فيلم

دوتابعيتي‌ها در مجلس

يک عضو هيات رييسه مجلس گفت که 31 نماينده از وزير دفاع درباره نحوه‌ي پخش فيلم دوتابعيتي‌ها سوالي را مطرح کرده است که تقديم هيات رييسه شد.

عليرضا رحيمي در گفت‌وگو با ايسنا، اظهار کرد: بنده سوالي از وزير دفاع درباره‌ي نحوه دسترسي به فيلم مستند مربوط به دوتابعيتي‌ها و علت پخش آن در جلسه علني را مطرح کردم که 30 نماينده ديگر آن را امضاء کرده‌اند. اين عضو کميسيون امنيت ملي و سياست خارجي مجلس شوراي اسلامي يادآور شد: قبلا اين مستند در کميسيون امنيت ملي توسط سازمان اطلاعات سپاه پخش و اعلام شد که محرمانه و غيرقابل نقل است.

ناظران مجلس در هيات امناي صندوق

توسعه ملي مشخص شدند

نمايندگان مجلس شوراي اسلامي دو عضو ناظر در هيات امناي صندوق توسعه ملي را انتخاب کردند. در جلسه علني مجلس شوراي اسلامي انتخاب دو عضو ناظر در هيات امناي صندوق توسعه ملي در دستور کار قرار گرفت. براين اساس فريد موسوي عضو کميسيون اقتصادي مجلس شوراي اسلامي با 137 راي و محمد حسيني عضو کميسيون برنامه و بودجه با 138 راي از مجموع 169 راي ماخوذه انتخاب شدند.

طرح اصلاح قانون حمايت از خانواده

اعلام وصول شد

طرح الحاق يک تبصره به ماده 43 قانون حمايت از خانواده اعلام وصول شد.

احمد اميرآبادي فراهاني در جلسه علني ديروز مجلس شوراي اسلامي موارد اعلام وصولي را قرائت کرد. براين اساس طرح اصلاح موادي از قانون شوراهاي حل اختلاف و طرح لغو مجوزهاي ناظر بر وزارتخانه‌ها، موسسات و سازمان‌هاي مستلزم ذکر نام يا تصحيح نام از شمول قوانين و مقررات عمومي اعلام وصول شد.

تصويب يک فوريت طرح تمديد مهلت

پرداخت بدهي توليدکنندگان

نمايندگان مجلس با يک فوريت طرحي موافقت کردند که در صورت تصويب نهايي آن مدت زمان تسويه بدهي توليدکنندگان به بانک‌ها و موسسات مالي و اعتباري تا پايان بهمن‌ماه سال 1397 تمديد مي‌شود. نمايندگان مجلس شوراي اسلامي در جلسه مجلس شوراي اسلامي يک فوريت طرح اصلاح قانون بودجه سال 1397 با 140 راي موافق، 20 راي مخالف و 7 راي ممتنع از مجموع 220 نماينده حاضر در مجلس شوراي اسلامي تصويب کردند.