تاریخ 1397/06/07 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره 4844 برو جستجو جستجوی پیشرفته   گزارش «مردم سالاري آنلاين» از جلسه سوال از رئيس جمهور
 روحاني ناگفته‌اي نداشت ؛ مجلس قانع نشد 

گروه سياسي: حسن روحاني رئيس‌جمهور کشور براي پاسخ به سوالات 82 تن از نمايندگان در مجلس حضور يافت. روحاني در مجلس حرف را ناگفته‌اي را مطرح نکرد و چيزي در مورد وجود «دست‌هاي پنهانِ» احتمالي که باعث شده‌اند تا شرايط اقتصادي کشور در ماه‌هاي گذشته نابسامان شود، نگفت. صحبت‌هاي روحاني بيشتر ادامه رويه او در آخرين گفتگوي تلويزيوني‌اش بود و اين صحبت‌ها حتي نمايندگان مجلس را هم قانع نکرد!

به گزارش مردم سالاري آنلاين، سوالات نمايندگان در 5 محور تنظيم شده بود. در نهايت پس از سخنان رئيس‌جمهور در مجلس مشخص شد که نمايندگان از پاسخ وي به چهار سوال (در مورد قاچاق، بيکاري، رکود و افزايش نرخ ارز) قانع نشده‌اند و تنها پاسخ رئيس جمهور به سوال مربوط به تحريم‌هاي بانکي و روابط با بانک‌هاي دنيا پس از برجام، قانع‌کننده‌ بوده است.

زماني که سوال از رئيس‌جمهور در دستورکار مجلس قرار گرفت، روحاني در نامه‌اي به رئيس مجلس ضمن انتقاد از سوال نمايندگان که آن را در چارچوب قانون اساسي ندانسته بود، گفته بود: [سوال نمايندگان] مي‌تواند فرصت خوبي باشد تا برخي از حقايق را براي مردم عزيز کشورم بازگو نمايم که آن‌ها صاحب واقعي کشورند و مشروعيت من و شما نيز از آراء آنها است. نامه رئيس‌جمهور اين تصور را ايجاد کرده بود که وي ناگفته‌هاي بسياري دارد که آن‌ها را در جلسه علني مجلس مطرح خواهد کرد تا مردم به‌طور کامل در جريان امور قرار بگيرند.

اما جلسه سوال نمايندگان از رئيس‌جمهور به نحو ديگري رقم خورد و روحاني عمده تأکيد خود را بر حفظ وحدت و اتحاد بين دولت و مجلس گذاشت. وي سعي کرد با سخنان خود اين تصور را ايجاد کند که دولت و مجلس همراه هم‌اند و اختلاف بزرگي بين اين دو قوه وجود ندارد. البته اين استراتژي روحاني جوابگو نبود و در نهايت مجلس پاسخ‌هاي روحاني به سوالات را قانع‌کننده ندانست.

روحاني تنها در بخش کوتاهي از سخنراني خود به قضاياي مدرسه فيضيه و تهديد شدن‌اش توسط يک مداح اشاره کرد و گفت: چه شد که يک عده جرأت کردند رئيس جمهور کشور را تهديد به مرگ کنند، علت اين بود که به غلط فکر کردند بين مجلس، دولت و قوه قضاييه فاصله افتاده است. اگر وحدت و اتحاد يکپارچه داشته باشيم فيضيه مرکز انقلاب تبديل نمي‌شود به جايي که يک عده آب به آسياب دشمن بريزند. بنابراين همه ما بايد با هم متحد شده و دست به دست هم داده و پشت سر رهبري حرکت کنيم.

حال که نمايندگان از پاسخ‌هاي رئيس‌جمهور قانع نشدند بر اساس ماده 213 آيين‌نامه داخلي مجلس شوراي اسلامي، گزارش سوالات مطرح شده و پاسخ‌هاي رئيس جمهور و نيز قانع نشدن نمايندگان به قوه قضائيه ارسال مي‌شود تا در چارچوب قانون به آن رسيدگي شود. نتايج بررسي قوه قضاييه بايد به مجلس ارسال شود تا مجلس بار ديگر در مورد آن تصميم‌گيري کند.

سوالات نمايندگان از رئيس جمهور چه بود؟

سوالات نمايندگان در پنج محور تنظيم شده بود: (1) چرا دولت جنابعالي در کنترل قاچاق که يکي از مهم‌ترين عوامل فلج توليد ملي است، موفق نبوده است؟ (2) علت استمرار تحريم‌هاي بانکي باگذشت بيش از دو سال و علي‌رغم اجراي همه تعهدات برجامي ايران چيست؟ (3) چرا دولت تدبير و اميد نسبت به کاهش بيکاري مفرط اقدام شايسته‌اي ندارد؟ (4) علت رکود اقتصادي شديد چندين ساله، در دولت جنابعالي، علي‌رغم وعده‌ها و اعلام‌هاي عبور از رکود چيست؟ (5) علت افزايش شتابان ارزهاي خارجي و کاهش شديد ارزش پول ملي چيست؟

نمايندگان سوال‌کننده چه انتقاداتي مطرح کردند؟

محمد دهقان نماينده مردم طرقبه و شانديز در نطق خود گفت: آقاي جهانگيري، زماني که ارز 4200 تومان را اعلام کرد، گفت که هرکسي هرچه مقدار مي‌خواهد، ارز بگيرد. در آن زمان مجلس طرح دوفوريتي را آماده کرد تا با اين کار مقابله کند، اما دولت شما مقاومت کرد. سه ماه و نيم طول کشيد تا نظر کارشناسان و مجلس شوراي اسلامي را پذيرفتيد، اما در اين مدت چه خسارت‌ها به کشور وارد شد؟ آقاي رئيس جمهور همه مردم، مقامات و نمايندگان از شما و دولت مي‌خواهند که فهرست دريافت کنندگان ارز 4000 توماني را مشخص کنيد، چون کساني بودند که ارز 4200 توماني را گرفته و کالاهايي با قيمت ارز 10 هزار توماني به فروش رساندند. شما هم تاکيد داشتيد که بايد اين کار انجام شود، اما شما رئيس جمهور هستيد چه کس ديگري بايد اين کار را انجام دهد؟ برخي از دولتمردان از چه چيزي مي‌ترسند؟ ارز ناشي از صادرات کالا توسط شرکت‌هاي شبه‌دولتي و خصولتي 10 ميليارد دلار است، اما کمتر از دو ميليارد دلار آن در بازار توزيع شد. اين شرکت‌ها زيرنظر پنج وزارتخانه نفت، صنعت، دفاع، رفاه و اقتصاد هستند. در اين شرايط وزارتخانه‌ها يا ارز را احتکار کرده يا خلاف قانون اقداماتي را انجام دادهاند. بايد اين وضعيت مشخص شود.

محمد دهقان همچنين عنوان کرد: بعد از اين همه خسارت، وزير نفت مامور شد با شرکت‌هاي شبه‌دولتي و خصولتي که ارز نمي‌فروشند، برخورد کنند، چرا اين کار چهار پنج ماه پيش انجام نشد. اگر شما توان نداشتيد چرا بازار را تحريک کرديد و مردم را به سوي خريد سکه سوق داديد؟ اين باعث شد بيش از 61 تن سکه به افراد معدودي به فروش رسيده و هزاران ميليارد تومان به جيب دلالان رود. بعد از آن اگر ذخائر کافي بود، چرا فروش سکه را مجددا گرفتيد که به 4000 ميليون تومان برسد.

حميدرضا فولادگر نماينده مردم اصفهان هم در طرح سوال خود گفت: آقاي رئيس‌جمهور شما و همکاران و مشاورين اقتصادي‌تان در سال 92 به درستي بيش از آنکه مشکلات اقتصادي را ناشي از تحريم‌هاي اقتصادي و بانکي بدانيد ناشي از مشکلات ساختاري و مديريتي برشمرديد آيا امروز هم همچنان به اين تحليل پايبند هستيد؟ اگر هستيد چه اقدام اساسي درخصوص اصلاح ساختارهاي اقتصادي به ويژه در امور بانکي، پولي و ارزي انجام داده‌ايد و در آنچه در حيطه مسائل مديريتي و اجرايي بوده است چه اصلاحي صورت داده‌ايد؟

محمد حسين فرهنگي نماينده مردم تبريز در مجلس شوراي اسلامي هم به‌عنوان يکي ديگر از نمايندگان سوال‌کننده تصريح کرد: رکود سنگين و بي‌سابقه در شرايطي است که در طول سال‌هاي دولت شما، مدام بودجه جاري کشور افزايش پيدا کرده است، چرا دولت در مهار و هدايت نقدينگي موفق نبوده است؟ براساس گزارش‌هاي رسمي، در حال حاضر نقدينگي بيش از توليد ناخالص داخلي شده است در حاليکه گفته بوديد سياست‌هاي مالي خود را به گونه‌اي تنظيم کرده‌ايد که نقدينگي رشد نکند، تورم اعلام شده بانک مرکزي در مردادماه 9.7 درصد بوده است در حاليکه واقعيت‌هاي ملموس و مردم آن را تائيد نمي‌کنند، تورم نقطه به نقطه ماهانه نويد تورم 60 درصدي در سال جاري را مي‌دهد که بالاترين ميزان تورم در تاريخ معاصر کشور است، افزايش نقدينگي و فشار توامان عرضه و تقاضا، رکود تورمي را شکل مي‌دهد.

کوروش کرم‌پور نماينده فراشبند هم در انتقاد از رئيس‌جمهور گفت: عدم توانايي دولت در مهار قاچاق کالا و ارز چيست. موانع و مشکلات پيش روي شما در جلوگيري از قاچاق کالا و ارز چيست؟ آقاي رئيس‌جمهور خطر جدي است و لازم است با جديت تمام با آن مبارزه شود. لطفا نفرماييد نمي‌شود و نمي‌گذارند!

مجتبي ذوالنوري نماينده مردم قم آخرين نفري بود که به نيابت از نمايندگان سوال‌کننده، سخنراني کرد. وي پس از پايان بخش اول سخنان روحاني، سخنان خود را را ايراد کرد. در واقع، نمايندگان سوال‌کننده، وقت 30 دقيقه‌اي خود را به دو بخش و رئيس جمهور نيز يک ساعت وقت خود را به دو بخش تقسيم کرده بودند. ذولنوري نماينده محافظه‌کار قم که خود طراح اصلي سوال از رئيس جمهور بود، گفت: 6 سال است که شما رئيس دولت هستيد تاکنون هنوز نماينده ويژه در ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز نداشتيد، شما از ابتداي دولت يازدهم تاکنون يک جلسه ستاد را با حضور خودتان تشکيل نداديد اين مساله يک اهتمام جدي لازم است که اتفاق افتاده باشد. ردم يادشان هست که شما گفتيد با روز اول اجرايي شدن برجام تمامي تحريم‌ها به صورت آني لغو خواهد شد؛ همچنين در تبليغات انتخاباتي خود گفتيد که به مردم قول مي‌دهم که مي‌توانم علاوه بر تحريم‌هاي هسته‌اي همه تحريم‌هاي اقتصادي را هم برطرف کنم.

روحاني در دفاع از عملکرد خود چه گفت؟

روحاني در آغاز سخنان خود گفت: هيچ کس فکر نکند که پاسخگو بودن به عنوان يک نقطه ضعف است بلکه به عنوان بالاترين نقطه قوت مسئولان نظام جمهوري اسلامي ايران است که همه مسئولين بايد پاسخگو باشند. هيچ کس از مردم شريف ايران از دوستان ما در جهان و يا دشمنان ما فکر نکنند امروز آغاز شکافي بين دولت و مجلس است. کاملاً اين تصور اشتباه است؛ مجلس و دولت هدف بسيار بزرگي را بر دوش دارند و اين بار مسئوليت را با همکاري همديگر بايد به مقصد برسانند.

روحاني عنوان کرد: به نظر من سوال نمايندگان محترم که در پنج بند تدوين شده است و بسياري از سوالات ديگر مشابه اين سوالات، سوالات ملت ايران هم است. نه تنها يک چهارم نمايندگان امروز مجلس شوراي اسلامي اين سوالات را دارند بلکه به اعتقاد من بسياري از مردم اين سوالات را دارند که چرا بيکاري، چرا وضع بانک‌ها اين چنين، چرا قاچاق آن چنان، چرا رکود و رونق شرايطي را طي مي‌کند که مورد انتظار مردم نيست و چرا رشد قيمت ارز؟ شما اگر به هر کوچه و بازار برويد شايد بخشي از سوالات مردم همين گونه باشد و حق دارند مردم بپرسند. مردمي که در دولت يازدهم در طول 4 سال و در ماههاي اوليه دولت دوازدهم شاهد تحول مثبت در اقتصاد، فرهنگ، مسائل اجتماعي، امنيت ملي و در سياست داخلي و خارجي بودند امروز برايشان اين سوال مهم مطرح شده است که چه شده است که مردم ما بايد از آينده زندگي، خود و کشور خود نگران باشند.

روحاني با بيان اينکه سوال اصلي اين است که چرا ما در طول چهار سال و نيم، در رشد اقتصادي، تورم، اشتغال، تعادل قيمت ارز و رونق اقتصادي حرکت‌مان به سرعت رو به جلو بود، اظهار داشت: همه آمار و ارقام وجود دارد و همه چيز شاهد است، چيزي مخفي نيست. اما در اين هفت هشت ماهه اخير، چرا ناگهان شرايط جديدي آغاز شد؟ شما ممکن است بفرمائيد که اين شرايط نو از اشتغال يا ارز و رکود بود، از قاچاق بود، از سيستم بانکي بود. به نظر حقير، اشکال از تصور مردم و ترسيم ملت ايران نسبت به آينده ايران بود. ناگهان تصور مردم نسبت به آينده ايران دچار تغيير شد و اين، درد بزرگ است. اشتغال بسيار مهم است، بيکاري درد بسيار بزرگي است؛ من قبول دارم. نابساماني بانکي هم مشکل است و قبول دارم. مسئله رونق هم مهم است، قيمت ارز هم مهم است.

پاسخ روحاني به مسأله قاچاق

رئيس جمهور با بيان اينکه اولين سوال اين است که چرا دولت در زمينه قاچاق کالا و ارز موفق نبوده است؟ اظهار داشت: همه شما مي‌دانيد موضوع قاچاق کالا و ارز در سال 81 با فرمان مقام معظّم رهبري مبارزه با آن شروع شد و بعد هم نمايندگان محترم مجلس شوراي اسلامي در سال 92 قانون مربوطه را نوشتند و ابلاغ کردند و دولت، همه آيين‌نامه‌هاي آن را تدوين و ابلاغ کرد و 600 ميليارد تومان پول براي تشکيل سامانه‌هاي لازم در زمينه مبارزه با قاچاق و اتصال اين سامانه‌هاي به يکديگر تهيه کرد.

روحاني ادامه داد: چرا قاچاق ايجاد مي‌شود؟ دليل آن چيست؟ چرا جنس از بيرون مي‌آيد و کالاي ما به بيرون منتقل مي‌شود؟ وقتي ما براي کالاهايي يارانه مي‌دهيم در داخل و وقتي قيمت، قيمت متعادل نيست و يارانه‌اي است، خود به خود اين کالا تمايل پيدا مي‌کند به خارج برود چون قيمت داخل و خارج نامتعادل مي‌شود. هرچه قيمت ارز پايين بيايد، واردات قاچاق بيشتر مي‌شود. هر چه قيمت ارز بالا برود، واردات قاچاق و کالا کم‌تر مي‌شود و به عکس، خروجي‌اش بيشتر مي‌شود.

وي با بيان اينکه اساس براي جلوگيري از قاچاق، توليد با کيفيت داخلي است، تصريح کرد: همه بايد به توليد داخلي و خدمات در داخل کمک کنيم. اگر اين‌ها را به پا کنيم از لحاظ کيفيت کميت و قيمت، معني ندارد قاچاق از خارج وارد شود. حالا اگر برخي جنس‌ها که از لحاظ فرهنگي ما به سمت آن نمي‌توانيم برويم گوشه‌اي کسي متقاضي باشد آن بحث ديگري است. ما چطور توانستيم از 25 ميليارد دلار قاچاق برسيم به 12 و نيم ميليارد دلار در عرض چهار سال و خرده‌اي. اين تحول بزرگ چطور ايجاد شد؟ چون شما مي‌دانيد که ستاد مبارزه با قاچاق و کالا و ارز مخصوص قوه اجرايي تنها نيست؛ فراقوه‌اي است، سه قوه‌اي است. نمايندگان محترم مجلس و قوه قضائيه هم هستند. نيروهاي مسلّح هم نماينده‌شان در آن ستاد حضور دارد. مبارزه با قاچاق تنها کار دولت نيست، همه با هم داريم تلاش مي‌کنيم.

پاسخ روحاني به سوال تحريم‌هاي بانکي پس از برجام

روحاني گفت: من از شما مي‌پرسم برجام براي چه بود. يک کلمه من از شما سوال مي‌کنم برجام براي اين بود که ما به دنيا بگوييم فعاليت صلح‌آميز هسته‌اي که آنها به دروغ گفته‌اند غيرصلح‌آميز است و برمبناي همين دروغ و اتهام ناروا قطعنامه‌هاي فراواني را عليه ما تصويب کردند و به ذهن دنيا اين چنين رسانده‌اند که برنامه هسته‌اي ايران خطري براي صلح و امنيت جهاني است و لذا ما را به فصل هفتم منشور سازمان ملل متحد برده‌اند برجام آمد تا اين را بگويد، برنامه هسته‌اي ايران صلح‌آميز است، هيچ صلح و امنيتي را تهديد نمي‌کند، شوراي امنيت سازمان ملل به جاي اينکه بگويد تحريم بايد بگويد تشويق و همه کشورها را به کمک ايران تشويق کند و ما به همين جا رسيديم. در برجام ما يک دستاوردهايي داشتيم که آن دستاوردها است و هيچ وقت از بين نمي‌رود. اين دستاوردها بين‌المللي، سياسي و اخلاقي است، پي‌ام‌دي را از بين برديم اينها دستاوردهايي است که باقي است و تحريم تسليحاتي کشور را که اين تحريم مي‌گفت ايران حق ندارد نه سلاحي بفروشد، نه سلاحي بخرد. اين را به 5 سال تقليل داديم که 2 سال و نيم آن گذشته و 2 سال و نيم ديگر اين تحريم از بين مي‌رود اين کار برجام است.

روحاني بيان داشت: کار برجام روشن است در زمينه اقتصادي هم برجام گشايش‌هايي را به وجود آورد، همه مي‌دانيد اگر ديروز ترديد داشتيد امروز ترديد نداريد، حالا که اين شرکت‌ها دارند مي‌روند معلوم است يک روزي آمده‌اند که الان دارند مي‌روند، چه جوري مي‌روند نيامده دارند مي‌روند. اگر مي‌گوييد فلان بانک از ديروز با ما کار نمي‌کند معلوم است قبلاً با ما کار مي‌کرده است، اگر کار نمي‌کرده که ادبيات و عبارات فارسي را بايد از نو عوض کنيم. پس بنابراين برجام آمده و بخش بزرگي از مشکلات اقتصادي را هم حل کرده است. ما با 278 بانک امروز رابطه کارگزاري داريم و هزاران حواله و گشايش اعتباري از طريق بانک‌هاي خارجي انجام داديم. يک گزارشي بانک مرکزي به من داده که در سال‌هاي 94، 95، 96 و تا امروز چند ميليارد دلار چيزي حدود 70 ميليارد دلار پول از طريق سيستم بانکي تبادل شده است.

پاسخ روحاني به سوال مربوط به بيکاري

رئيس قوه مجريه گفت: در زمينه بيکاري کارنامه دولت يازدهم و دوازدهم بسيار درخشان است و جزو کارنامه‌هايي است که کمتر در کشوري مي‌يابيد. شما ببينيد ما در سال 84 تا 91 اشتغالمان چقدر بود؟ اشتغال خالص‌مان را نمي‌توانم بگويم چقدر بوده است. آن‌قدر کم بوده است که نمي‌شود گفت؛ 84 تا 91 اشتغال خالص ما 10 هزار نفر بوده است. امروز اشتغال خالص ما در طول 5 سال گذشته 2 ميليون و 700 هزار نفر است که اين افتخاري بزرگ براي کشور است؛ شما به آمار بانک مرکزي و آمار مرکز آمار توجه کنيد و مقايسه کنيد،‌ البته که اشتغال، سرمايه خارجي، امنيت داخلي و شرايط خاص سکون و آرامش سياسي لازم دارد اما در عين حال در زمينه اشتغال موفقيت بسيار بزرگي داشته‌ايم و براي اولين بار در بهار 97 بيش از آنچه‌که داوطلب کار بوده‌اند، ما کار را ايجاد کرديم؛ 711 هزار نفر جوياي کار بودند که 756 هزار اشتغال ايجاد کرديم.

وي‌ ادامه داد: بنابراين ما از لحاظ بيکاري کارنامه خوبي داريم، اما البته مردم ما قانع نيستند و درست است چون هنوز بيکاري فراواني داريم، اين درست است؛ ما بيکاري مزمن چندين ساله داريم، اين حرف درست است؛ رقم بيکاري ما 12.1 دهم درصد است و بسيار زياد است به نظر من قابل قبول نيست. من از شما يک نکته را خواهش مي‌کنم که توجه کنيد؛ اگر دولت يازدهم و دوازدهم مثل دولت نهم و دهم در اشتغال کار مي‌کرد امروز رقم بيکاري ما 22 درصد بود به جاي 12 درصد؛ اين هنر دولت يازدهم و دوازدهم است، البته در همه اين زمينه‌ها قواي ديگر و مجلس کمک کردند.

پاسخ روحاني به سوال مربوط به رکود

رئيس جمهور گفت: در سوال چهارم درباره رکود چندين ساله؛ شما مي‌دانيد اولين دولتي بوديم که بعد از جنگ روي کار آمديم با رشد منفي؛ تنها دولتي هستيم که پس از جنگ با رشد منفي 7.7 دهم روي کار آمديم اما بلافاصله در سال 93 رشد مثبت داشتيم، البته سال 94 وضع ما خوب نبود چون قيمت نفت يک‌مرتبه کاهش پيدا کرد اما از آخرين فصال سال 94 تا امروز همه فصول ما، يعني 9 فصل متوالي پشت هم، ما داراي رشد اقتصادي هستيم. رشد اقتصادي سال 95 ما 12.5 درصد بوده است که در دنيا کم‌نظير است و بسيار مهم است و رشد متوسط ما در طول اين 5 سال بالاي 4 درصد است که رشد متوسط دو دولت قبلي 2.2 است. بنابراين ما در زمينه رونق اقتصادي تلاش کرديم. بحمدالله رکود در اين 9 فصل نداشتيم و اين راه را بايد ادامه دهيم و البته به آن رونقي که مطلوب دولت ما هست فاصله داريم.

پاسخ روحاني به سوال مربوط به افزايش شديد نرخ ارز

رئيس قوه مجريه گفت: ارز چرا شرايطش اين چنين شد؟ دليلش چه بود؟ آيا عامل اقتصادي بود؟ يا عامل سياسي؟ يا عامل رواني؟ يا همه اينها بود؟ در زمينه ارز مسائل اجتماعي، رواني و سياست خارجي آثارش بيشتر بوده است تا مسائل اقتصادي. ينکه ما در يک مقطعي تصميم گرفتيم و بعد تصميمان را عوض کرديم، طبيعي است؛ ما قبل از تحريم آمريکا يک جور و پس از تحريم آمريکا جور ديگر تصميم گرفتيم و اگر بر آن تصميم قبلي مانده بوديم اشکال بود، البته تصميم قبلي هم اجماع همه اقتصاددانان ما بود، در آن شرايط، يعني 20 فروردين. ما بايد يک نرخ واقعي اعلام کنيم و مي‌دانستيم چه مشکلاتي دارد و اجرايش مشکلاتي خواهد داشت؛ اينکه مي‌گوييد چرا به مسافر ارز داديد؟ خب اگر به مسافر ارز ندهيم، او مي‌رود از کوچه و پس‌کوچه ارز مي‌خرد و همان ارز کوچه و پس‌کوچه است که تبديل به نرخي مي‌شود که روي زندگي مردم و کسبه تأثير مي‌گذارد و اين اعطاي ارز به مسافر براي کنترل بازار بوده است، البته در هر برنامه جديدي سوءاستفاده هم مي‌شود.

بخش دوم سخنان روحاني، صريح‌تر بود

روحاني در بخش دوم سخنان خود تصريح کرد: نکته اساسي اين است که چه شد کشور، کشوري که در يک مسير کاملاً آرامي حرکت مي‌کرد و حتي همين ترامپ هم سرکار آمده بود، آمد در منطقه خليج‌فارس در عربستان و همان ايام زمان انتخابات بود که مردم آن حماسه بزرگ را آفريدند و ضربه بسيار محکمي را به ترامپ و کشورهاي کوچکي که اطراف آن جمع شده بودند، زدند. چه شد که يک مرتبه جو تغيير پيدا کرد؟

رئيس جمهور خطاب به نمايندگان مجلس، گفت: خواهش مي‌کنم به اين نکته توجه فرماييد، تاريخ اين تغيير 5 دي ماه سال 96 است، هر کس تاريخ ديگري بدهد به اعتقاد من آدرس غلط به مردم داده است. 5 دي ماه سال 96 بود که مردم ناگهان ديدند در خيابان‌ها عده‌اي آمده‌اند و شعار مي‌دهند و شعارها کم‌کم تبديل به شعارهاي هنجارشکن و غيرقابل قبول براي همه مردم شد. مردم دچار حيرت شده‌اند، درست است که بعد مردم آمدند پاسخ قاطع در راهپيمايي‌هايشان دادند اما در عين حال اين حادثه يک حادثه کم‌نظيري بود و در سال‌هاي گذشته چنين حادثه‌اي را نداشتيم.

وي تصريح کرد: حادثه دي ماه آقاي ترامپ را به طمع انداخت تا اينکه در اواخر دي ماه اعلام کند من در برجام نمي‌مانم مگر آنکه اروپا و ديگران با من راجع به منطقه و مسأله موشک همراه شوند و اگر همراه نشوند يک‌جانبه خارج مي‌شوم. سپس بعد از اين تهديد مي‌بينيم با آن ناآرامي داخل و تهديدهاي بيرون مردم نگران شده‌اند، برادران و خواهران عزيز من بدانيد تخريب خرابي مي‌آورد.

روحاني به قضاياي مدرسه فيضيه و تهديدهاي اخير نيز اشاره کرد و گفت: البته اگر شعار عليه فردي مثل حسن روحاني داده شود اهميت ندارد چون حسن روحاني نوکر و سرباز مردم است و من دلم براي اينها نمي‌سوزد. من اگر تهديد به ترور شوم براي من مهم نيست. چه شد که يک عده جرأت کردند رئيس جمهور کشور را تهديد به مرگ کنند، علت اين بود که به غلط فکر کردند بين مجلس، دولت و قوه قضاييه فاصله افتاده است. اگر وحدت و اتحاد يکپارچه داشته باشيم فيضيه مرکز انقلاب تبديل نمي‌شود به جايي که يک عده آب به آسياب دشمن بريزند. بنابراين همه ما بايد با هم متحد شده و دست به دست هم داده و پشت سر رهبري حرکت کنيم.

روحاني در بخش ديگري از سخنان خود گفت: اگر برجام هيچ بود پس چه غصه‌اي امروز داريم؟ در هر صورت آمريکا از برجام خارج شده، بقيه کشورها نيز خارج مي‌شوند و ما هم بيرون مي‌آييم چون هيچ است، از هيچ که نبايد آدم بترسد؛ شما گفتيد هيچ شرکتي به ايران نيامده پس چرا از بيرون رفتن شرکت‌ها از ايران گلايه مي‌کنيد؟ شما حتي مي‌گوييد هيچ هواپيمايي نيامده و هواپيماها کاغذي بوده است و حالا انتقاد مي‌کنيد که چرا هواپيما نمي‌آيد؟

شما اعلام کرديد که برجام هيچ رابطه بانکي را درست نکرده به گونه‌اي که وقتي ما گفتيم سوئيفت درست شده باور نکرديد و ما ناچار شديم خبرنگاران را به بانک مرکزي ببريم تا يک آقايي که متخصص در اين امور هم بود به يکي از بزرگان نوشته بود که هرچيزي که درست شود سوئيفت امکان ندارد. وي با طرح اين پرسش که ما اکنون بايد چه کار کنيم؟ اظهار کرد: مردم بايد نسبت به آينده خود آرامش داشته باشند.

نمايندگان محترم شما مي‌فرماييد زندگي مردم مطلوب و ايده‌آل نيست و ناراحتند، اين حرف شما کاملاً درست است اما من از شما مي‌پرسم آيا دولت يازدهم براي رفاه مردم کاري نکرد؟

آيا اگر تورم در طول 4 سال که در جمع حدود شصت و چند درصد شد به تبع آن حقوق کارمند را به 2 برابر افزايش نداديم؟ ما براي مبارزه با فقر مطلق آيا پرداخت به مستمري بگيران را 3.4 برابر و در بعضي موارد به 4 برابر افزايش نداديم؟ اگر قرار است به اينها تکيه کنيم بايد همه را بگوييم.

قيمت ارز متعادل مي‌شود

رئيس‌جمهور درباره قيمت ارز گفت: مردم ما بدانند تلاش دولت بر اين است که اين قيمت متعادل‌تر بشود. در روزهاي اخير، نسبت به هفته قبل، قيمت ارز مقداري متعادل شده است. در هفته‌هاي بعد، متعادل‌تر خواهد شد. همه تلاش ما اين است که مردم احساس نگراني نکنند. روحاني با بيان اينکه ذخاير ارزي را داريم بالا مي‌بريم، اظهار داشت: يکي از نمايندگان گفت که ارز دولت که کم نشده راست؛ راست هم مي‌گويند؛ در اين روزها ارز ما کم نشده است. صادرات غيرنفتي ما افزايش پيدا کرده است. صادرات غير نفتي، غير از ميعانات گازي، در سه ماه اول سال، 19 درصد افزايش پيدا کرده است. ارز ما کاهش نيافته. ما ذخاير را در داخل بانک مرکزي و در بانک‌هاي دنيا داريم اضافه مي‌کنيم. ما داريم براي ماه‌هاي آينده و سال آينده کار احتياطي انجام مي‌دهيم. اين احتياط دولت است که دارد اين کار را مي‌کند و گرنه اگر الان به رئيس بانک مرکزي بگويم مثل شهريور سال قبل نسبت به ارز عمل کند، در عرض دو هفته، قيمت ارز به قيمت سال گذشته برمي‌گردد. روحاني با بيان اينکه به رئيس بانک مرکزي گفته‌ام که حق استفاده از ذخاير بانک مرکزي را نداريد، اظهار داشت: مي‌توانستيم يک مقدار طلا را به داخل جامعه بياريم اما دست ما باز نيست و در جاهايي، طلاي ما به عنوان پشتوانه اسکناس است و حق نداريم به آن دست بزنيم.

نظر مجلس نسبت به پاسخ‌هاي رئيس‌جمهور

سوال اول نمايندگان در خصوص علت ضعف عملکرد دولت در کنترل پديده قاچاق و واردات بي رويه بود که نمايندگان با 123 رأي موافق، 138 رأي مخالف و 6 رأي ممتنع از مجموع 271 نماينده حاضر در صحن، پاسخ‌هاي رئيس جمهور را قانع‌کننده تشخيص ندادند. سوال دوم در خصوص علت استمرار تحريم‌هاي بانکي با وجود گذشت بيش از دوسال از آغاز اجراي برجام بود که نمايندگان در اين بخش با 137 رأي موافق، 130 رأي مخالف و 3 رأي ممتنع از مجموع 271 نماينده حاضر در صحن پاسخ‌هاي حسن روحاني را قانع‌کننده تشخيص دادند. سوال سوم نمايندگان مردم در مجلس در خصوص علت افزايش بيکاري بود که در اين بخش نيز نمايندگان با 74 رأي موافق، 190 رأي مخالف و 8 رأي ممتنع از مجموع 272 نماينده حاضر در صحن پاسخ‌هاي رئيس جمهور را قانع‌کننده ندانستند. سوال چهارم وکلاي ملت از رئيس‌جمهور در خصوص علت استمرار رکود با وجود اعلام مکرر اخبار خروج از رکود و وعده‌هاي مکرر بود که در اين رابطه نيز نمايندگان با 116 رأي موافق، 150 رأي مخالف و 6 رأي ممتنع از مجموع 272 نماينده حاضر در صحن پاسخ‌هاي حسن روحاني را قانع‌کننده تشخيص ندادند.

و در نهايت سوال پنجم در خصوص علت افزايش شتابان نرخ ارزهاي خارجي به ويژه دلار و کاهش ارزش پول ملي بود که در اين رابطه نيز نمايندگان با 68 رأي موافق، 196 رأي مخالف و 8 رأي ممتنع از مجموع 272 نماينده حاضر در صحن، پاسخ‌هاي رئيس جمهور را قانع‌کننده ندانستند.


 توييت‌هاي برخي سياسيون درباره جلسه بهارستان 

چهره‌هاي سياسي با انتشار توييت‌هايي نسبت به جلسه امروز سوالات مجلس شوراي اسلامي از رئيس جمهور واکنش نشان دادند.

به گزارش ايسنا؛ مصطفي تاجزاده فعال سياسي اصلاح‌طلب در توييتر خود نوشت:

«روحاني مي‌توانست با تبيين علل و عوامل اصلي مشکلات کشور گام بلندي در جهت رشد آگاهي‌هاي عمومي بردارد و مشارکت ملت را براي حل معضلات، خنثي‌کردن کارشکني‌هاي دولت پنهان و طمع‌ورزي‌ ترامپ جلب کند. راي منفي مجلس نشان داد نگفتن حقايق رقيب را جري و مردم را نااميد مي‌کند.»

‏در مقابل انتقاد تاجزاده ، عليرضا زاکاني فعال سياسي اصولگرا نوشت:

«بايد به دولت و مجلس تبريک گفت.سئوالات مجلس شفاف و محترمانه بود و پاسخ‌ها گرچه اقناع کننده نبود اما بويي از لجاجت نداشت. ‏بلوغ مسئولان کشور مهمترين دستاورد امروز مجلس بود که در کنار استفاده درست سئوال از رئيس جمهور، اميد است با پيگيري مسئولان شاهد کاهش مشکلات مردم باشيم.»

حسام الدين آشنا مشاوررييس جمهور ، در حمايت از رئيس جمهور نوشت:

روحاني يکبار ديگر هزينه حفظ آرامش و عدم ايجاد تنش در کشور را پرداخت. او مي داند که بايد سنگ زيرين آسياب باشد. موفقيت دولت در گرو اصلاح مسير و ارتقاي تدبير و تعامل فعال تر با مجلس و مردم است.

‏ سر خم مي سلامت شکند اگر سبوئي

علي شکوري راد، دبير کل حزب اتحاد ملت به حاشيه جلسه امروز مجلس وعدم استقبال نمايندگان از شفافيت راي‌هاي خود اشاره کرد:

اکثريت نمايندگان مجلس به پيشنهاد 22 نفر از نمايندگان طرفدار شفافيت که تقاضا کرده بودند رأي‌گيري در مورد پاسخ‌هاي رئيس‌جمهور به سوالات با ورقه و علني باشد رأي ندادند. معنايش اين است که آنها حاضر نيستند مسئوليت رأي خود را بپذيرند. رئيس‌جمهور بازنده شد ولي مجلس نيز برنده نبود.

آذر منصوري، فعال سياسي اصلاح طلب نيز خاطرنشان کرد: پايان شاهنامه اي که امروز نمايندگان بيت اول آن را براي رئيس‌جمهور نوشتند، اجراي بند ده اصل يکصد و دهم قانون اساسي است.

محمد علي ابطحي ، معاون پارلماني رئيس دولت اصلاحات نيز در تقبيح رفتار سياسي مخالفان روحاني در صفحه توييتر خود نوشت:

آقاي روحاني امروز بدجوري در سياست رو دست خورد. به جاي هر توضيح جدي يک منبر ، واقعا منبر ، در فضيلت وحدت رفت. ناصح امين شده بود.

‏ولي مخالفانش در عوض سکوت کردند و چراغ خاموش و بدون هزينه فقط راي ندادند.

‏فاعتبروا يا اولي السياسه


 اخبار 

انتصاب اعضاي هيأت امناي سازمان تبليغات اسلامي
با حکم رهبر انقلاب

رهبر انقلاب اسلامي در حکمي اعضاي هيأت امناي سازمان تبليغات اسلامي را منصوب کردند.به گزارش ايسنا، متن حکم رهبر انقلاب در اين باره به شرح زير است:

بسم الله الرحمن الرحيم

بدينوسيله حضرات حجج اسلام سيد مهدي خاموشي، محمد قمي، احمد واعظي، محمدحسين روحاني نژاد و محمدرضا فلاح را براساس ماده 8 و 9 اساسنامه سازمان تبليغات اسلامي به عنوان اعضاي هيأت امناي آن سازمان منصوب مي‌کنم.لازم است آقايان محترم در چارچوب وظايف آمده در اساسنامه و با جهت‌گيري‌هاي مذکور در حکم رئيس سازمان اقدامات مقتضي را مجدّانه دنبال نمايند.

توفيقات الهي براي همگان را مسألت مي‌نمايم.

گفت‌وگوي وزير خارجه بريتانيا
با ظريف درباره زاغري

يک روزنامه بريتانياي اعلام کرد: وزير امور خارجه بريتانيا روز جمعه با «محمدجواد ظريف» درباره «نازنين زاغري» گفت‌وگو کرده است.

به گزارش ايسنا به نقل از تلگراف، «ريچارد راتکليف»، همسر «نازنين زاغري» اعلام کرده است که «جرمي هانت»، وزير خارجه بريتانيا به زاغري بيشتر از وظايفش به عنوان وزير امور خارجه اهميت مي‌دهد.جرمي هانت خود روز يکشنبه اعلام کرده بود که روز جمعه با «محمدجواد ظريف» صحبت کرده است، اما صحبت‌هايش کافي نبوده‌اند. وي با انتشار توئيتي اعلام کرد که براي آزادي زاغري به تلاشش ادامه خواهد داد. پنجشنبه گذشته «نازنين زاغري» به منظور ديدار با خانواده‌اش به مدت سه روز از زندان اوين به مرخصي رفت.جرمي هانت پس از آن، با ابراز خوشحالي از مرخصي سه روزه وي اعلام کرد: اميدوارم اين اقدام همان‌گونه که از سوي خانواده زاغري نيز عنوان شده است، به آزادي دائمي وي منجر شود.

همکاري ترکيه با فرانسه در برابر تحريم‌هاي ايران

وزير خزانه‌داري و دارايي ترکيه گفت، آنکارا در برابر فشارهاي آمريکا براي اعمال تحريم‌ها عليه ايران و ساير نزاع‌هاي تجاري آمريکا، با فرانسه همکاري خواهد کرد.به گزارش ايسنا، به نقل از پايگاه خبري احوال، «برات آلبايراک»، وزير دارايي ترکيه و داماد «رجب طيب اردوغان»، رييس جمهوري ترکيه در کنفرانس خبري مشترک خود با «برونو لومير»، ‌وزير اقتصاد فرانسه اظهار کرد، «پاريس از اقتصاد خاورميانه حمايت و با اقدامات آمريکا عليه ترکيه مخالفت کرده است.»آلبايراک افزود: دولت «دونالد ترامپ»، رييس جمهوري آمريکا با اعمال تحريم‌ها عليه کشورهايي همچون ايران و ترکيه، خود را منزوي و از متحدان جهاني دور مي‌کند و به اعتبار دلار به عنوان يک واحد پولي تجاري در سطح جهان لطمه مي‌زند و به همين دليل کشورها به تدريج تجارت با واحدهاي پولي مشترکي به جز دلار را در نظر مي‌گيرند؛ مانند ترکيه که تجارت خود با اتحاديه اروپا را با واحد پولي يورو صورت مي‌دهد. «دونالد ترامپ» از همه کشورها و کارآفرينان تجاري درخواست کرده است که به تحريم هاي واشنگتن عليه تهران پايبند بمانند و به آنان هشدار داده است که در غير اين صورت با اقدامات تنبيهي آمريکا مواجه خواهند شد. ترامپ همچنين دو وزير ترکيه‌اي را تحت تحريم قرار داده و عوارض گمرکي واردات فولاد را در نزاع با ترکيه بر سر بازداشت يک کشيش آمريکايي به دو برابر رسانده است.

رسيدگي به پرونده‌هاي اخلالگران در نظام اقتصادي

رييس شعبه دودادگاه ويژه رسيدگي به پرونده‌هاي اخلالگران در نظام اقتصادي خطاب به 19 متهم به توزيع‌ غير قانوني ارز گفت: اين کار شما اولا به مردم لطمه وارد مي‌کند و ثانيا دشمن را شاد کرده است.به گزارش ايسنا حجت‌الاسلام احمد زرگر در آغاز اولين جلسه دادگاه 19 متهم به توزيع غيرقانوني ارز که صبح ديروز در شعبه دوم دادگاه ويژه رسيدگي به اتهامات اخلالگران در نظام اقتصادي برگزار شد، اظهار کرد: اين جلسه دادگاه رسيدگي به اتهامات 19 تن از متهمين اخلال در نظام اقتصادي است و ما در ارتباط با عزيزاني که در رابطه با توزيع غيرمجاز ارز با شگردهايي که شما بهتر از من مي‌دانيد فعاليت داشتند تشکيل شده است.وي افزود: تعداد متهمين 19 نفر است و ارزش ريالي فعاليتي که باعث شده نظام ارزي کشور لطمه وارد شود براساس آمار دقيق پرونده‌ها 2500 ميليارد تومان است يعني هر کدام از شما خبر نداشتيد ديگراني هم هستند و اين مجموعه 2500 ميليارد تومان ارز که مي‌توانست براي براي آذوقه و معيشت مردم خرج شود را براي آدم‌هايي که برايشان کار مي‌کرديد خرج کرديد.وي افزود: اين حرکت شما اولا به مردم لطمه وارد مي‌کند و ثانيا دشمن را شاد کرده است.در ادامه حسيني نماينده دادستان با حضور در جايگاه به قرائت کيفرخواست پرداخت. او اتهام اين افراد را شرکت در اخلال در نظام ارزي کشور به صورت عمده از طريق خريد و فروش غيرقانوني دلار به صورت صوري و با استفاده از کارت‌هاي ملي اشخاص مختلف ذکر کرد و گفت: لازم مي‌دانم توضيح دهم که پرونده نسبت‌ به برخي متهمان که عمدتا شامل صرافي‌هايي است که با آنها همکار داشتند در دادسرا مفتوح است و تحقيقات در اين رابطه ادامه دارد.

افزايش دوباره قيمت ارز و سکه

يک عضو فراکسيون اميد گفت بعد از جلسه سوال از رئيس جمهور جامعه به اين نتيجه رسيد بين مجلس و دولت وفاق وجود ندارد لذا بازخورد را در افزايش قيمت ارز و سکه نشان داد. محمدرضا نجفي در گفت‌وگو با ايسنا با تاکيد بر اين که وفاق نقطه کانوني و ضروري و لازم براي حل مسائل کشور است، گفت: وفاق همان بستر و زمينه‌اي است که براي عبور از بحران‌ها و مشکلات و مسائل کشور را کمک مي‌کند. وي افزود: براين اساس هر چيزي که نشان دهنده عدم وفاق، تفرقه، جدايي، تشتت و اصطکاک باشد نشانه‌ خوبي براي مردم و جامعه و افکار عمومي نخواهد بود. تشخيص اين که اتفاق جلسه‌ مجلس در بررسي سوال از رئيس جمهور افتراق يا وفاق بوده بحث ديگري است ما اکنون نمي‌خواهيم در مقام تشخيص قضاوت و داوري قرار گيريم کما اين که جلسه سوال از رئيس جمهور را بيشتر بايد به حساب دموکراسي،؛ پاسخگوبودن و حق نمايندگان براي سوال از رئيس جمهور دانست.