تاریخ 1397/05/24 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره 4834 برو جستجو جستجوی پیشرفته   معدن بوکسيت شاهوار مجوز فعاليت از محيط ‌زيست ندارد 

شاهرود- خبرنگار روزنامه پيام استان سمنان

فعاليت معدن بوکسيت تاش در بلندترين منطقه البرز شرقي و مرز بين استان‌هاي سمنان و گلستان، چندي است، مورد اعتراض NGOهاي مختلف مردمي و توجه رسانه‌ها قرار گرفته است.

فعاليت اين معدن در دامنه‌ي کوه شاهوار که در شمال شهرستان شاهرود و شرق روستاي تاش قرار دارد از سال 91 آغاز شده و برخي از شاهرودي‌ها بر اين عقيده‌اند که فعاليت‌هاي معدني در جوار قله‌ي «شاهوار» علاوه بر ضربه زدن به نماد عظمت و قدرت مردم اين ديار، بيش از مجوز فعاليتش انجام شده و تخريب‌هاي زيست محيطي را به دنبال دارد.

بهرام علي ظاهري معاون محيط طبيعي اداره کل حفاظت محيط زيست استان سمنان با بيان اينکه در خصوص صدور مجوز براي فعاليت اين معدن استعلامي از محيط زيست به عمل نيامده است، گفت: مجوز فعاليت براي اين معدن با استعلام از منابع طبيعي انجام نشده و از آنجا که "تاش" در مناطق آزاد يعني خارج از مناطق تحت حفاظت محيط زيست قرار دارد، دستگاه متولي حتما ضابطه يا قانوني دارد که بدون استعلام از محيط زيست، مجوز فعاليت صادر کرده است.

ظاهري با بيان اينکه گزارشات، حساسيت‌ها و اعتراضات مردمي در اين خصوص به دستگاه‌هاي نظارتي و متولي امر انعکاس داده شده است، افزود: تمام شکواييه‌ها در اين خصوص ارسال شده و اين موضوع هم در سطح استان و هم در سطح کشور در حال پيگيري است.

معاون محيط طبيعي اداره کل حفاظت محيط زيست استان سمنان با قدرداني از حساسيت رسانه‌ها و انجوهاي مختلف مردمي در‌خصوص هشدار و بيدار کردن به موقع برخي مسئولان، گفت: يکي از مواردي که محيط زيست با کمک مردم توانست انجام دهد اين بود که شرکت مذکور را ملزم به ارائه‌ي طرح مديريت زيست محيطي در خصوص فعاليت‌هاي معدني کرد و اين طرح بايد جامع و کامل باشد و پس از تاييد محيط زيست با رعايت ملاحظات زيست محيطي به کار خود ادامه دهد.

وي با بيان اينکه هر نوع فعاليت عمراني، توسعه‌اي و معدني در داخل طبيعت، تخريب‌هايي را به دنبال دارد، اظهار کرد: طبق لازمه‌ي محيط زيست اين نوع موارد و فعاليت‌ها بايد به گونه‌اي باشد که اگر تخريب زياد باشد با ادامه‌ي فعاليت مخالفت شود و يا ادامه‌ي فعاليت با کمينه کردن اثرات تخريبي انجام شود.

ظاهري تصريح کرد: در خصوص تخريب طبيعت علاوه بر محيط زيست دستگاه اصلي متولي اداره کل منابع طبيعي و آبخيزداري است که با جلوگيري از تخريب‌هاي بي‌رويه، بايد در حفظ پوشش گياهي کوشا باشد.

معاون محيط طبيعي اداره کل حفاظت محيط زيست استان سمنان در خصوص زمزمه‌هايي مبني بر آلودگي آب سرچشمه بر اثر فعاليت معدن بوکسيت، بيان کرد: تا بررسي‌هاي جامع انجام نشود اين مطلب تاييد يا رد نمي‌شود و براي اظهارنظر در اين خصوص بايد منتظر بمانيم تا کل طرح مديريت انجام و پايش شود.

احمد خرم معاون سياسي اجتماعي فرمانداري شاهرود نيز با بيان اينکه اين معدن براساس فرايندهاي قانوني که وجود داشته مجوز برداشت گرفته است، گفت: در سال‌هاي گذشته استعلامات لازم در خصوص فعاليت معدن از دستگاه‌هاي متولي که اصل آن صنعت و معدن و منابع طبيعي ست، اخذ شده و صنعت و معدن نيز پروانه بهره‌برداري برايش صادر کرده و مشغول به فعاليت شده است.

معاون سياسي اجتماعي فرمانداري شاهرود با اشاره به بازديد نماينده وزير صنعت و معدن از محل فعاليت معدن، اظهار کرد: در حال حاضر ابهاماتي در خصوص فعاليت اين معدن به وجود آمده و فعالين زيست محيطي معتقد هستند که برداشت بيش از حد و غير‌اصولي انجام شده يا مضراتي براي محيط زيست به وجود آورده است که بر همين اساس اين موضوع به طور جدي در حال پيگيري است، جلسات متعددي در سطح مديران کل و استان انجام شده و دستگاه‌هاي متولي اعم از امور آب، منابع طبيعي، محيط زيست و خود صنعت و معدن در حال انجام بررسي‌هايشان هستند.

وي افزود: بررسي‌هاي قانوني بر روي پاسخ‌هاي داده شده در حال انجام است و چنانچه تخلفي انجام شده باشد، برخورد لازم صورت مي‌گيرد.

محمد‌رضا کاملي رئيس اداره صنعت و معدن شهرستان شاهرود با بيان اينکه تاکنون مستندي براي اعتراضات صورت گرفته در‌خصوص معدن تاش ارائه نشده است، گفت: طبق روال معمول براي رسيدن به ماده‌ي معدني، تخريب‌ها و کنده‌کاري در داخل معدن انجام مي‌شود و چنانچه رعايت مسائل قانوني در خصوص فعاليت معدن انجام نشده بود، قطعا با آن برخورد مي‌کرديم.

رئيس اداره صنعت و معدن شهرستان شاهرود با اشاره به بازديد معاون وزير و رضايتمندي وي از رعايت اصول و قواعد معدني انجام شده است، افزود: از آنجا که اين معدن خصوصي نيست و وابسته به صنايع آلومينيوم ايران است و منافع شخصي ندارد خواه ناخواه خود را نسبت به رعايت استانداردها و مسائل زيست محيطي، موظف مي‌کند چرا که هزينه‌هاي انجام شده در اين راستا مورد پذيرش سازمان مرکزي‌شان مي‌باشد.

کاملي تصريح کرد: طبق برگزاري جلسه‌اي که بهمن ماه سال 96 در سازمان با حضور مديران منابع طبيعي، محيط زيست، دفتر نماينده شاهرود، استانداري و فرماندار وقت، مقرر شد دستگاه‌هاي متولي انتظاراتشان را از معدن اعلام کنند و اداره آب هم يک شرکت مشاور را براي انعقاد قرارداد به معدن معرفي کرد و همين روزها با طرح جامع زيست محيطي معدن از طرف همان شرکتي که محيط زيست تعيين کرده به معدن اعلام مي‌شود و از اينجا به بعد معدن بايد طبق همان طرح جامع زيست محيطي فعاليت کند.


 مدير امور شعب بانک مهر اقتصاد استان سمنان در مراسم تقدير از خبرنگاران:
 خبرنگاران طلايه‌داران راهيان وادي آگاهي و نيک‌انديشي هستند 

سرويس خبر

همزمان با فرارسيدن 17 مرداد ماه رئيس اداره امور شعب بانک مهر اقتصاد استان سمنان طي مراسمي از خبرنگاران تقدير کرد.

به گزارش روابط عمومي بانک مهر اقتصاد استان سمنان، "حسين زندي‌مقدم" در اين مراسم گفت: هفدهم مرداد ماه يادمان شهادت مظلومانه محمود صارمي "روز خبرنگار" ناميده شد تا يادآور مجاهدت‌هاي زنان و مرداني حقيقت‌طلب باشد که با هدف روايت حقيقت، بيرق بزرگ " آگاهي‌بخشي" را بر دوش کشند و خاضعانه و بي‌ادعا وجود خويش را چراغ راه کنند.

وي افزود: خبرنگاران با به تصوير کشيدن واقعيت و حقيقت، رسالت خطير و سترگ آگاهي‌بخشي از طريق اطلاعات دقيق، تلاش مي‌کنند که در اين راه با وجدان، اخلاق و شرافت حرفه‌اي توام با رعايت احترام به حقوق فردي، حريم و اسرار خصوصي را حفظ کرده و با رعايت انسانيت مطابق با قوانين ملي و بين‌المللي حقوق شهرت با معيارهاي اخلاقي را مراقبت مي‌کنيد.

رئيس امور شعب بانک مهر اقتصاد استان سمنان تصريح کرد: شما طلايه‌داران راهيان وادي آگاهي و نيک‌انديشي هستيد و مجاهداني که در نگارش خبر از جوهر جان خويش مرکّب مي‌سازند و در سپهر شهادت و ايثار، ستارگاني جاويد هستيد.

زندي مقدم اذعان داشت: گراميداشت اين روز را فرصت مغتنمي مي‌دانم تا حق‌گويي، حق‌جويي و پاسداشت قلم را به همه‌ي خبرنگاران، نويسندگان و روزنامه‌نگاران، صاحبان انديشه، قلم و آزادگان عرصه‌ي اطلاع‌رساني صميمانه تبريک و تهنيت عرض نمايم.

وي با بيان اينکه در برهه‌اي از زمان هستيم که رسانه‌ها و خبرنگاران نقش اساسي در زندگي آحاد مردم به لحاظ فرهنگي و اقتصادي برعهده دارند، تصريح کرد: اين روز بزرگ را که متعلق به تمامي اصحاب قلم و رسانه است گرامي داشته و قدردان تلاش‌ها و زحمات شما عزيزان در عرصه اطلاع‌رساني و خبرنگاري هستم.

حسين زندي مقدم با اشاره به اهميت استقلال اقتصادي کشور، تنها راه اصلاح ساختار اقتصادي را تحقق سياست‌هاي اقتصاد مقاومتي دانست و گفت: گفتمان‌سازي در حوزه اقتصاد مقاومتي از اصول مهمي است که بايد مورد توجه رسانه‌ها به ويژه دست‌اندر‌کاران حوزه روابط عمومي قرار گيرد.

وي ادامه داد: وظيفه اصلي رسانه‌ها در قبال گفتمان‌سازي اقتصاد مقاومتي تبيين و روشنگري در ميان مردم و خواص و پيگيري و مطالبه گري از مسئولان است رو سانه‌ها مي‌توانند فضاي گفتماني بين مردم و دولت را فراهم کرده و مردم را به مشارکت دعوت نمايند تا اين مهم را به مطالبه مردمي تبديل کنند.

وي گفت: بانک مهر اقتصاد داراي سرمايه انساني با انگيزه، وفادار و متخصص است به صورتي که رفتار و فرهنگ سازماني کارکنان بانک در نظام بانکي کشور زبانزد مي‌باشد و اميدواريم با همراهي و حمايت همکاران عزيز بتوانيم مسير رشد و ترقي را با سرعت بيشتري طي کنيم.

رئيس اداره امور شعب بانک مهر اقتصاد استان سمنان در راستاي مسئوليت اجتماعي بانک مهر اقتصاد به فعاليت‌هاي عامل‌المنفعه و محيط زيستي انجام داده اشاره کرد و گفت: اين مجموعه با حذف برخي هزينه‌هاي مرتبط با چاپ تقويم و سالنامه اقدام به جنگل‌کاري در 180هکتار از اراضي استان خوزستان به منظور مقابله با پديده گرد و غبار و ريزگردها و بهبود شرايط محيطي نموده است.

وي ادامه داد: درسال جاري استان سمنان نيز در همين راستا اقدام به احيا و غني‌سازي 10هکتار از جنگل‌هاي مخروبه شهرستان مهديشهر، روستاي اوپرت با همکاري اداره کل منابع طبيعي و آبخيزداري نموده است.

زندي مقدم خاطرنشان کرد: بانک مهر اقتصاد تحقق شعار سال مقام معظم رهبري‌(مد‌ظله‌العالي) مبني بر حمايت از کالاهاي ايراني را در اولويت برنامه‌هاي خود قرار داده است.

وي افزود: در پنج ماه ابتداي سال 97 پرداخت تسهيلات مطابق با بودجه ابلاغي مرکز 315 درصد رشد داشته که در قالب وام قرض‌الحسنه و عقود اسلامي در راستاي خريد کالاي ايراني در بخش فروش اقساطي، خريد دين، مشارکت، مرابحه پرداخت نموده که به حمدالله رضايتمندي مشتريان را در پي داشته است.

رئيس اداره امور شعب بانک مهر اقتصاد استان سمنان اذعان داشت: اين بانک به عنوان يک بنگاه ارزشي توانسته است با ارائه تسهيلات به واحدهاي توليدي و صنعتي و حمايت از طرح‌هاي اقتصاد مقاومتي اقدامات قابل توجهي در اين عرصه صورت داده و اين برنامه را همچنان در دستور کار خود دارد.

وي با بيان اينکه حمايت از توليد داخلي و تحقق اقتصاد مقاومتي تنها راه برون‌رفت از مشکلات اقتصادي است، تصريح کرد: بانک‌ها و واحدهاي توليدي دو بال اقتصاد در کشور هستند و اميدواريم شبکه بانکي با همراهي بيشتر در اين زمينه و با حمايت از توليد‌کنندگان و صنعتگران بتوانند نقش موثري در رشد و شکوفايي اقتصاد کشور ايفا کنند.

زندي مقدم اضافه کرد: در بخش جذب منابع در پنج ماهه اول سال 97، مطابق با بودجه ابلاغي مرکز 200 درصد رشد داشته که در بخش سپرده‌هاي سرمايه‌گذاري، طرح‌هاي ميثاق 5 و مهر 5 و شميم مهر 3 جذب شده است.

وي به جايگاه استان اشاره‌اي داشت و افزود: استان سمنان از لحاظ جذب منابع و مصرف بين بانک‌هاي دولتي و خصوصي رتبه 5 در اختيار بانک مهر اقتصاد مي‌باشد.

رئيس اداره امور شعب بانک مهر اقتصاد استان سمنان در پايان بيان کرد: در آخرين درجه‌بندي صورت گرفته از مرکز، سرپرستي و شعب استان سمنان ارتقاء درجه داشته و در حدود 80 درصد شعبه استان 1 الي 2 درجه ارتقاء يافته‌اند.


 افزايش 20 درصدي گندزدايي و شستشوي سطل‌هاي زباله نسبت به تابستان سال گذشته 

سرويس خبر

مديرعامل سازمان مديريت پسماند شهرداري سمنان از افزايش 20 درصدي شستشو و گندزدايي سطل‌هاي زباله نسبت به سال گذشته خبر داد.

به گزارش مديريت ارتباطات و امور بين‌الملل شهرداري سمنان، حميدرضا پيوندي با اشاره به اينکه ميکروب شيرابه‌ها 40 هزار برابر زباله‌هاي معمولي است و شيرابه‌ها سلامت شهر را تهديد مي‌کنند، طي اعلام اين خبر گفت: امروزه با توجه به افزايش جمعيت سمنان که به 189هزار800 نفر مي‌رسد روزانه 100تن زباله‌تر از سطح شهر سمنان جمع‌آوري مي‌شود که از اين ميزان 80 درصد اين پسماندها به دليل فصل گرما و وجود ميوه‌هاي آبدار،عدم رطوبت‌گيري از مبداء و منازل و خروج زباله‌ها در خارج از ساعت جمع‌آوري زباله، رطوبت دارند.

اين مقام مسئول مي‌افزايد: رطوبت مايع سياه رنگ و بدبوي است که در سطل‌هاي زباله توليد مي‌شود و در پسماندهاي شهري موجود است که اين آب زباله‌ها اگر درون پسماندها باقي بمانند مواد سمي و خطرناک ايجاد مي‌کنند که به آنان "شيرابه " مي‌گويند.

وي افزود:توليد شيرابه در فصول مختلف متفاوت بوده و به نوع رفتار شهروندان و مصرف شهروندان نيز بستگي دارد که در فصل تابستان و گرما به دليل استفاده از ميوه‌هاي آبدار (همچون خربزه، هندوانه، طالبي و..) توليد شيرابه و بوي نامطبوع آن افزايش مي‌يابد که با تلاش‌هاي زحمتکشان سازمان مديريت پسماند به دليل رفع آلودگي، گندزدايي و شستشو سطل‌هاي زباله به صورت مکانيزه هرشب و شستشوي کاورها و ريل‌هاي سطل زباله نيز روزانه انجام مي‌شود.

وي ادامه داد: هر انسان تحصيل‌کرده و آگاهي که او را دغدغه‌اي هرچند اندک نسبت به آينده‌نگري و مال‌انديشي نوع بشر باشد به نيکي آگاه است که در دوراني پاي به عرصه وجود نهاده که تمدن پرادعاي انسان، زمين را با مخاطرات بس جدي و هولناکي به چالش طلبيده است. شيرابه پسماندهاي خانگي در شهر سمنان به طور ميانگين روزانه 1500 ليتر و در ماه به 46 هزار و 500 ليتر مي‌رسد که اين شيرابه پسماندها به دليل ايجاد محيط اسيدي علاوه بر سطل‌هاي زباله، خودروهاي حمل پسماند و ماشين‌آلات و تجهيزات آن، آسفالت معابر و جذب حشرات و جانوران خسارت زيادي وارد مي‌کند.

پيوندي در خصوص اقدامات سازمان در زمينه مديريت پسماندهاي شهري عنوان کرد: 22 دستگاه خودرو جمع‌آوري زباله مجهز به مخزن جمع‌آوري شيرابه شدند و زباله‌ها هرشب به صورت مکانيزه از ساعت 20 الي 4 بامداد جمع‌آوري مي‌شوند و در سال گذشته در اين فصل 13هزار و 796 سطل پسماند ‌تر شستشو شدند که در سال 97 اين آمار به 15هزار و 555 سطل زباله مي‌رسد که به صورت مکانيزه شستشو و گندزدايي شده و کاور و ريل‌ها نيز با خودرو نيسان و دستگاه واتر جک توسط دو نيروي کارگر نيز از اثرات شيرابه‌ها پاکسازي و گندزدايي مي‌شوند.

در اين ميان از 1740 سطل پسماند‌ تر سطح شهر سمنان روزانه به طور متوسط 7 عدد و درماه تقريبا 237 مورد سطل سطل زباله به دليل خسارت افزايش شيرابه‌ها توسط اوامر سازمان شناسايي و مورد تعمير قرار مي‌گيرند و 5 عدد سطل نيزدر هرماه از چرخه خارج و اسقاطي مي‌شود.

وي در ادامه بيان کرد: براي به دست آوردن تصوري از ميزان آلودگي و مسموميتي که در شيرابه موجود است، کافي است بگويم که ميزان ميکروب‌هاي موجود در شيرابه بالغ بر 40هزار برابر زباله‌هاي معمولي است و حتي حل شدن چند قطره از آن در هر آبي بسان آزاد شدن يک بمب ميکروبي خطرناک است که عامل سرايت انواع بيماري‌ها به انسان و دام و گياه مي‌باشد. بر اساس پژوهش‌هاي صورت گرفته فقط يک ليوان شيرابه قادر است يک درخت تناور را بطور کامل از ريشه بخشکاند.

مديرعامل سازمان مديريت پسماند شهرداري سمنان با اشاره به اينکه مقداري از شيرابه‌ها در پسماندهايي که در مرکز دفن تخليه مي‌شوند، باقي مي‌ماند، تصريح کرد: در مرکز دفن سمنان در اسفند سال 96 سپتيک (مخزن تصفيه) توسط سازمان طراحي و احداث شد تا شيرابه‌ها به لوله مخصوص هدايت و در مخزن جمع‌آوري گردد و از خطرات احتمالي و آلودگي محيط جلوگيري شود.


 سرويس خبر 

«سخني از بي‌سخني» توسط حوزه هنري

استان سمنان کتاب شد(عکس 19)

سرويس خبر:

کتاب «سخني از بي‌سخني»، بررسي روايت‌هاي تحول شخصيت‌ها در تذکره‌الاولياي عطار، توسط حوزه هنري استان سمنان منتشر شد.

به گزارش روابط عمومي حوزه هنري استان سمنان، کتاب «سخني از بي‌سخني» بررسي روايت‌هاي تحول شخصيت‌ها در تذکره‌الاولياي عطار به نويسندگي محمد‌تقي حسن‌زاده توکلي توسط دفتر آفرينش‌هاي ادبي حوزه هنري استان سمنان به چاپ رسيد.

کتاب «سخني از بي‌سخني» در هفت فصل با عناوين: روايت تحول شخصيت و چرخه پي رفتي، روايت تحول شخصيت و نمادشناسي اسطوره شناختي، تحول شخصيت و اثبات آن، روايت‌هاي تحول شخصيت و سازه‌هاي مشترک، تحول و نموهاي ميان دو قطب تحولي، واکنش و نقش آن در تحول شخصيت، روايت تحول شخصيت و نمادشناسي روان شناختي، به چاپ رسيده است.

در بخشي از مقدمه کتاب به قلم محمد‌تقي حسن زاده توکلي آمده است: «از زماني که نگارنده اين پژوهش را آغاز کرد، با متني روبه رو بود که از هر منظري به آن مي‌نگريست، با جهاني ديگر رو‌به‌رو مي‌شد که گاه هيچ‌گونه نزديکي‌اي به جهان پيشين نداشت. گاه پس از بررسي روايت‌ها از يک منظر، اصل روايت نيز پيش چشم نگارنده تغيير مي‌يافت؛ تا بدانجا که بسياري از روايت‌هاي ساده و کوتاه، که فقط در حد چند جمله کوتاه بودند، پس از بررسي نمادشناسانه پيش چشم نگارنده به قصه‌اي کامل و تصويري بدل مي‌شد. از همين رو، کار روي اين روايت‌ها هيچ‌گاه به پايان نرسيد و به گمانم نخواهد رسيد، اما به ناچار بايد اين تلاش به سرانجامي مي‌رسيد.»

کتاب «سخني از بي‌سخني»، بررسي روايت‌هاي تحول شخصيت‌ها در تذکره‌الاولياي عطار، به نويسندگي محمد‌تقي حسن‌زاده توکلي در 444 صفحه با قطع رقعي و شمارگان 2500 نسخه و با قيمت 320,000 ريال از سوي دفتر آفرينش‌هاي ادبي حوزه هنري استان سمنان توسط انتشارات سوره مهر منتشر شده است.

ساخت فيلم«تمام مريم‌ها» با همکاري حوزه هنري استان و صدا و سيماي مرکز سمنان

سرويس خبر

فيلم داستاني «تمام مريم‌ها»، کار مشترک حوزه هنري استان سمنان و صدا و سيماي مرکز سمنان به توليد رسيد. به گزارش روابط عمومي حوزه هنري استان سمنان، ساخت فيلم داستاني تمام مريم‌ها به نويسندگي و کارگرداني «محمد اسکندرزاده» توليد مشترک حوزه هنري استان سمنان و صدا و سيماي مرکز سمنان به پايان رسيد.

بر‌اساس اين گزارش، داستان اين فيلم درباره مادر مفقودالاثري است که نامه‌اي از پسرش مبني بر خواستگاري از دختري به نام مريم دريافت مي‌کند و جستجوي مادر براي پيدا کردن مريم آغاز مي‌شود که...

محمد اسکندرزاده نويسنده و کارگردان، عمار خطي تهيه‌کننده، امين رنجبر دستيار کارگردان و برنامه‌ريز، محمد رحمانيان طراح صحنه و لباس، زهرا بابايي طراح چهره‌پردازي، اهورا جواهري مدير تدارکات، امير صدهزاري مدير توليد، صابر جعفري آهنگساز،‌ هادي ساعد محکم صدابردار، احسان افشاريان صداگذاري و ترکيب صدا، حسين صدقي اصلاح رنگ و نور، مهدي مهرنيا تدوين، حسن سلطاني مدير فيلمبرداري و مهري آل‌آقا، مينا نوروزي، فريبا طالبي، سلمان خطي، سحر روانبخش و مرجان حق‌پناه از بازيگران فيلم داستاني «تمام مريم‌ها» هستند.

فيلم داستاني تمام مريم‌ها با مشارکت حوزه هنري استان سمنان و صدا و سيماي مرکز سمنان به مدت 38 دقيقه به توليد رسيده است.

مديرکل فرهنگ و ارشاد اسلامي استان سمنان

روايات امام جواد‌(ع) در باب مديريت

از نيازهاي امروز جامعه است

سمنان- خبرنگار روزنامه پيام استان سمنان

مديرکل فرهنگ و ارشاد اسلامي استان سمنان با بيان اينکه روايات حضرت امام جواد در باب مديريت از نيازهاي امروز جامعه است، گفت: حضرت امام جواد (ع) در روايتي بر کنترل و شناخت ورودي‌ها براي نداشتن مشکل در خروجي‌ها‌ تاکيد دارند.

محمدرضا سوقندي در آيين افتتاحيه کارگاه آموزشي جام باشگاه‌هاي کتابخوان کودک و نوجوان استان سمنان افزود: اگر در ورودي‌ها دقت نشود در خروجي‌ها مشکل خواهيم داشت و اين مبناي علم مديريت در عصر حاضر است.

وي با بيان اينکه از امام جواد (ع) روايات کمي به جا مانده است، گفت: روايات ائمه اطهار‌(ع) به کميت نيست بلکه به کيفيت آنها است و در اين روايات نيز نکات بسيار ارزنده‌اي نهفته است که مورد نياز نسل جديد است.

وي با اشاره به اجزاي هر سيستم گفت: هر سيستم داراي ورودي، فرايند و خروجي است و امام جواد‌(ع) نيز مي‌فرمايند براي ورود در هرکاري داشتن معرفت و شناخت لازم است و امام جواد‌(ع) تاکيد دارند، براي نداشتن مشکل در امر فرايند و خروجي بايد ورودي‌ها را شناخت تا در نهايت دچار مشکل نشد.

سوقندي با اشاره به برگزاري اين دوره آموزشي اين سوال را مطرح کرد که چرا معجزه اسلام و پيامبر اکرم‌(ص) "کتاب" (قرآن) است و افزود: معجزات پيامبران بر‌اساس سطح فهم مردمان هر عصر بوده است و عقلانيت و خردورزي مبناي دين اسلام محسوب مي‌شود و کتاب نماد عقلانيت و خردورزي است.

وي با بيان اينکه جام باشگاه‌هاي کتابخوان، جام عقلانيت و خردورزي است، تصريح کرد: کتاب امروز رقباي جدي و خطرناکي پيدا کرده است و توسعه کتابخواني در جامعه به ويژه در بين نسل نو و جديد يک ضرورت است.

مديرکل فرهنگ و ارشاد اسلامي استان سمنان گفت: ترويج کتاب و مطالعه در جامعه امروز نيازمند تبليغ، تشويق و الگو است و بايد براي رسيدن به اين هدف بايد جهاد کنيم.

جام باشگاه‌هاي کتابخوان کودک و نوجوان از مهرماه امسال در قالب گروه‌هاي هفت تا 12 نفره و با مشارکت دستگاه‌هاي مختلف در استان سمنان اجرايي مي‌شود. در اين کارگاه مربيان شرکت‌کننده پس از کسب آموزش‌هاي لازم، اطلاعات خود را به گروه‌هاي تسهيل‌گر که در ارتباط مستقيم با کودکان و نوجوانان و والدين آنها هستند، منتقل مي‌کنند و در نهايت به صورت مسابقه در مراحل شهرستاني، استاني و ملي برترين‌هاي جام باشگاه‌هاي کتابخوان کودک و نوجوان انتخاب و معرفي مي‌شوند.