تاریخ 1397/05/24 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره 4834 برو جستجو جستجوی پیشرفته   معاون درمان دانشگاه علوم پزشکي شاهرود:
 دو پروژه اورژانس و کلينيک ويژه تا پايان سال در شاهرود افتتاح مي‌شود 

شاهرود- خبرنگار روزنامه پيام استان سمنان

معاون درمان دانشگاه علوم پزشکي شاهرود، در بازديد اصحاب رسانه و مطبوعات از روند تکميل اورژانس و پارکلينيک تخصصي بيمارستان امام حسين‌(ع) با بيان اينکه يکي از مهمترين بخش‌هاي هر بيمارستاني بخش اورژانس بيمارستان است، گفت: پروژه‌هاي بيمارستان امام حسين‌(ع) از چند قسمت افزايش سطح نموده است و بخش اورژانس و پارکلينيک ويژه، ام آر آي،‌ آي‌سي‌يو و فضاي تکميلي به مساحت تقريبي 25 هزار متر از جمله مواردي هست که در حال ساخت است.

دکتر شيباني با بيان اينکه نسبت تخت ويژه به جمعيت شهرستان شاهرود در صدر بيمارستان‌هاي کشور قرار دارد، گفت: دو پروژه اورژانس به مساحت5200 مترمربع و کلينيک ويژه تا پايان سال افتتاح مي‌شود و اورژانس احداثي و به گونه‌اي ساخته شده که ساختار اورژانس تروما را داشته باشد.

شيباني با اشاره به بخش اطفال اورژانس و دو اتاق عمل فعال و 14 تخت و 18 تخت اورژانسي در دو بخش جدا گانه افزود: 72 تخت مصوب در اورژانس پيش‌بيني شده و نياز‌هاي اين اورژانس علاوه بر تجهيزات شامل نيرو متخصصين،پرستاري و نيروي پشتيباني مي‌باشد.

وي با اشاره به آزمايشگاه تخصصي اورژانس که طبقه منفي يک است، گفت: حدود دوسال و نيم ساخت اورژانس به طول انجاميده و اين اورژانس با ارزان‌ترين قيمت و بالاترين کيفيت ساخته شده است.

شيباني با بيان اينکه مشاغل خبري و حوزه سلامت از پيچيدگي و سختي خاص و همچنين از قداست خاصي برخوردار است، گفت: اگر حوزه سلامت و خبر با هم فعاليت کنند موفقيتي که در حوزه سلامت به دست مي‌آيد دو چندان است و حاصل تعامل اطميناني هست که مردم مشکلات را مي‌گويند و ما هم دنبال حل مشکلات مردم هستيم.

انباشت خشم اجتماعي با محترم شمرده نشدن تماشاگران از سوي مديران ورزشي (با ارائه خدمات نازل و بي‌کيفيت) منجر به کنش‌هاي اعتراضي و وقوع رفتارهاي ايضايي و مخرب مي‌گردد.

معاون درمان دانشگاه علوم پزشکي شاهرود تصريح کرد: ما نگران اين هستيم تعداد ام‌آر‌آي‌ها بيشتر از حد استاندارد است، اما مردم دوست دارند بيشتر برخوردار باشند و مردم دوست دارند همه‌چيز آماده باشد، اما ما مي‌خواهيم استاندارد‌ها رعايت شود که اصحاب رسانه مي‌توانند کمک کنند.

وي با اشاره به ويزيت روزانه 1100 تا 1200 نفر در درمانگاه پاسارگاد شاهرود گفت: ما بايد استاندارد‌ها را رعايت کنيم و اين ميزان حضور بيماران خيلي بيشتر از استاندارد‌هاي در نظر گرفته شده است.

معاونت توسعه و مديريت منابع دانشگاه علوم پزشکي شاهرود نيز در اين بازديد با بيان اينکه در طرح تحول سلامت، اورژانس‌هاي مختلفي در کشور استارت خورد و با کمک مسئولين دانشگاه علوم پزشکي شاهرود منابع بودجه‌اي مختلف در اين خصوص لحاظ گرديد و توانستيم بزرگترين اورژانس کشور را در شاهرود به بهره‌برداري برسانيم.

دکتر حميد کلاليان افزود: 55 پروژه بهداشتي نيز در مجموعه اين دانشگاه با پيشرفت 65 درصدي در حال انجام است در ظرف يک سال گذشته در شهرستان شاهرود 11 هزار متر توسعه بيمارستان امام حسين آماده بهره‌برداري شده است.

وي با اشاره به ايجاد بخش سوختگي بيمارستان بهار با مساحت 1800 متر که قابل افتتاح است، افزود: در بخش آموزش، خوابگاه براي دختران با مساحت 3500 متر و 250 نفر گنجايش احداث و خوابگاه پسران نيز با پيشرفت فيزيکي 50 درصد و مرکز آموزش بهورزي با پيشرفت 70 درصد در مساحت 1700 متر در شهرک بهارستان در حال ساخت مي‌باشند و ايجاد مرکز حوادث و فوريت‌هاي پزشکي نيز در حال تکميل است.

کلاليان با بيان اينکه طبقه مثبت يک اورژانس شامل قسمت‌هاي اداراي و آموزش دستيار‌هاي پزشک طب اورژانس است، افزود: در اين طبقه دو فضا براي حضور بيماران وجود دارد.

معاونت توسعه دانشگاه علوم پزشکي شاهرود با بيان اينکه معماري کلي بيمارستان‌ها و بخش‌ها در سطح کشور ابلاغي وزارت‌خانه است، گفت: يکي از بزرگترين پارکلينيک‌هاي ويژه کشور در شاهرود ساخته شده و زيباترين پارکلينيک در کشور است.

وي با تقدير و تشکر از دفتر فني دانشگاه علوم پزشکي که با فکر و زحمت و انديشه کار کرده‌اند از پيمانکار با وجدان و مسلمان که با فراز و نشيب‌ها در حال انجام اين کار هست نيز تشکر و قدرداني کرد.


 حفظ و حراست از منابع طبيعي جزء بهترين شاخص‌هاي توسعه‌يافتگي هر کشور مي‌باشد 

سرويس خبر:

رئيس اداره منابع طبيعي و آبخيزداري شهرستان مهديشهر گفت: کلاس آموزشي اطفاء حريق در منطقه رسم رودبار پايگاه اطفاي حريق شهرستان مهديشهر با حضور اعضاي شوراهاي اسلامي روستا، دهياري‌هاي حوزه شهرستان مهديشهر، فرمانده يگان حفاظت اداره کل منابع طبيعي و آبخيزداري استان سمنان سرهنگ ابوطالبي، رييس اداره آموزش و ترويج اداره کل مهندس رهايي و نيروهاي يگان حفاظت ادارات شهرستان‌هاي مهديشهر، سمنان و سرخه به اجرا درآمد.

به گزارش مرکز اطلاع‌رساني اداره کل منابع طبيعي و آبخيزداري استان سمنان، در اين دوره گزارشي از وضعيت عرصه‌هاي منابع طبيعي، جنگلي و مشکلات پيش‌رو از لحاظ خشکسالي و آتش‌سوزي ارائه گرديد سپس مباحث آموزشي، نحوه جلوگيري از آتش‌سوزي و در صورت ايجاد حريق نحوه مهار آتش براي حاضرين در دوره توضيح داده شد.

حميدرضا عبدوس رئيس اداره منابع طبيعي و آبخيزداري شهرستان مهديشهر گفت: با توجه به اهميت حفظ منابع طبيعي و ضرورت انجام اقدامات پيشگيرانه جهت پيشگيري از وقوع حريق در اراضي ملي و مراتع اکيپ اضطراري در شهرستان تشکيل شد.

عبدوس تصريح کرد: منابع طبيعي شهرستان مهديشهر جهت پيشگيري از وقوع حريق اطلاعات لازم را منعکس و چندين دوره‌هاي آموزشي و ترويجي را در سطح شهرستان برگزار کرده، همچنين به منظور آمادگي و مقابله با حريق‌هاي احتمالي، اداره شهرستان نسبت به تشکيل اکيپ‌هاي مردمي جوامع محلي و استفاده از پتانسيل همياران طبيعت و تجهيز يگان حفاظت اداره به وسايل اطفاي حريق و ايجاد پايگاه مردمي اطفاي حريق اقدام کرده است.

در ادامه دوره مهندس عبدوس با اشاره به اينکه کوچکترين سهل‌انگاري و خطاي انساني و هرگونه اقدام نسنجيده حتي جزئي مي‌تواند به وقوع حوادث ناگوار و تحمل خسارات جبران‌ناپذيري منجر شود و به منابع طبيعي نيز آسيب برساند، اظهار داشت: به منظور جلوگيري از آتش‌سوزي‌هاي احتمالي ضرورت ايجاب مي‌کند شوراهاي اسلامي ضمن رعايت نکات ايمني روستاييان را براي پيشگيري و مقابله با آتش‌سوزي مراتع و منابع طبيعي آگاهي دهند.

در ابتدا دوره مهندس جعفر‌آبادي استاد کلاس آموزشي منابع طبيعي را يکي از نعمت‌هاي با‌ارزش و مهم خداوند عنوان کرد وگفت: حفظ و حراست از منابع طبيعي جزء بهترين شاخص‌هاي توسعه‌يافتگي هر کشور مي‌باشد و بايد براي حفظ آن تمام تلاش و توان خود را به کار ببريم. جعفرآبادي افزود: آتش‌سوزي بزرگترين دشمن منابع طبيعي است، وي تصريح کرد: آتش‌سوزي در عرصه‌هاي منابع طبيعي تاثيرات منفي و زيانباري همچون نابودي موجودات مفيد و زنده خاک را به دنبال دارد و تاثيرات زيان باري بر پوشش گياهي جنگلي و مرتعي وارد مي‌آورد.

استاد دوره جعفر‌آبادي گفت: منابع طبيعي متعلق به شخص يا گروهي نيست و تمام مردم صاحبان آن هستند و همه آحاد جامعه در حفظ و نگهداري از اين منابع ارزشمند مسئوليت دارند. در ادامه اين جلسه در خصوص انواع آتش‌سوزي و به وجود آمدن آتش در جنگل‌ها، مراتع و چگونگي مهار آنها براي روستائيان توضيحاتي ارائه شد.


 «مشق‌ روز» شماره 191 
نويسنده : سيد‌رضا اکرمي

ماه ذي‌الحجه فرارسيد ماهي که نام روشن و صريح حج را دارد که حج ستون اسلام محمدي(ص) مي‌باشد (لايزال الدين قائما) و دين عزيز بر دو ستون قرآن و خانه کعبه قوام دارد که دشمنان چون گلاد ستون بر زوال و نابودي هر دو اهتمام داشتند و طواف خانه کعبه در مراسم حج ستوني محکم و متقن است که به گونه‌اي فرموده‌اند (الطواف بالکعبه صلوه) طواف خانه جايگاه نماز را دارد.

در اين ماه عزيز و عظيم رويدادهاي شگرف چون ازدواج امام علي(ع) و حضرت زهرا(س) و شهادت حضرت باقرالعلوم(ع) و مسلم بن عقيل و هاني بن عروه و روز عرفه را دارد. در اين ماه عزيز عيد شکوهمند قربان و عيد اکبر غدير را داريم و برگزاري مراسم ارجمند حج در اين ماه انجام مي‌گيرد.

نخستين رويداد اين ماه وصلت امام علي(ع) با فاطمه اطهر(س) است که اسوه و الگوي ازدواج مي‌باشند و در زندگي نه ساله اين زن و شوهر تنازع و تخاصم و تقابل پديد نيامد و حضرت زهرا(س) به امام علي(ع) گفت: به ياد نداري که در زندگي مشترک خطا و خيانت و دروغ و مخالفتي با تو داشته باشم و در عين حال از تو حلاليت مي‌طلبم و امام علي‌(ع) فرمود: من نيز همراه و همدل با تو بودم. در زندگي دو رکن داشتم که پيامبر اسلام و حضرت زهرا بودند پس از تو به چه کسي دل ببندم؟

4- در يک سخنراني کوتاه گفتم بايد حداقل سه اصل مشترک در زندگي مشترک رعايت شود که عبارتند از: صداقت و درستي و راستي، دوم صميمت و يکديگر را با تمام وجود خواستن و همراه بودن و سوم صبر و شکيبايي در همه حال. در قرآن مجيد مي‌خوانيم که زن و شوهر لباس و پوشش يکديگرند و بايد (الصادقين و الصادقات) پديدار شود و (الصابرين و الصابرات) را شعار و شعور و شوق و عمل قرار دهند تا بتوانند در برابر همه فرازها و نشيب‌ها ثابت و استوار بايستند.