تاریخ 1397/05/20 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره 4830 برو جستجو جستجوی پیشرفته   به مناسبت روز خبرنگار صورت گرفت؛
 حضور استاندار در جمع تحريريه روزنامه پيام استان سمنان 

سمنان- خبرنگار روزنامه پيام استان سمنان

سيد شهاب‌الدين چاوشي استاندار سمنان به مناسبت هفدهم مرداد روز خبرنگار، با حضور در دفتر روزنامه پيام سمنان از تلاش‌ها و فعاليت‌هاي دکتر مصطفي کواکبيان مدير مسئول، ابوالقاسم کواکبيان سرپرست و خبرنگاران اين نشريه وزين در عرصه اطلاع‌رساني قدرداني کرد.

استاندار سمنان در اين بازديد با حضور سعيد ناجي معاون سياسي امنيتي و اجتماعي استانداري، دکتر همتي نماينده مردم شهرستان‌هاي سمنان، سرخه و مهدي‌شهر در مجلس، سعيد متقي به‌عنوان مديرکل امور سياسي، انتخابات و تقسيمات کشوري استانداري و دکتر خدايي‌راد معاون روابط عمومي و تشريفات اداره کل دفتر استاندار سمنان و جمعي از اعضاي هيات اجرايي حزب مردم‌سالاري، از مدير مسئول و سرپرست، خبرنگاران، اعضاي تحريريه و کارکنان سرويس‌هاي مختلف اين روزنامه قدرداني و از تلاش‌ها و زحمات خستگي‌ناپذير خبرنگاران، روزنامه‌نگاران، صاحبان انديشه و فعالان عرصه قلم در انعکاس مطلوب رويدادها و اخبار استانداري قدرداني کرد.

استاندار سمنان در اين آيين با گراميداشت ياد شهيد صارمي، هفدهم مرداد را گرامي داشت و بر نقش خبرنگاران در عرصه اطلاع‌رساني و توسعه آگاهي در جامعه تاکيد کرد.

سيد شهاب‌الدين چاوشي فعاليت خبرنگاران را در توسعه فرهنگي اقتصادي کشور بسيار مهم و تاثير گذار خواند و گفت: اگر نظامي مي‌خواهد دموکراتيک بماند بايد به دنبال تقويت احزاب و مطبوعات باشد.

وي افزود: اعتقاد داريم دولت تدبير و اميد در اين سمت و مسير حرکت کرده است و در حد توان، اين آزادي را تامين کرده است.

استاندار سمنان اظهار داشت: شوراي اطلاع‌رساني استان به سمت و سويي حرکت مي‌کند تا بين مديران و رسانه‌ها پيوند برقرار کند و مديراني را که از اين ظرفيت مهم غافل شده‌اند به اين مسير حرکت دهد.

چاوشي با بيان اين که خوشبختانه مطبوعات استان از وضعيت قابل قبولي برخوردارند، گفت: عليرغم توسعه فضاي مجازي، هيچ چيز جاي فضيلت روزنامه خواندن را پر نمي‌کند و روزنامه‌ها توانسته‌اند در مسير توسعه سياسي، حفظ حقوق شهروندي و آزادي‌هاي فردي تلاش خوبي داشته باشند.

نماينده عالي دولت در استان گفت: مطبوعات يک فرصت براي مردم براي بيان دغدغه‌ها و آينه افکار عمومي است و ظرفيتي براي مسئولين است تا از مطالبات مردم آگاه شوند.

استاندار سمنان گفت: استان سمنان به لحاظ سياسي و فرهنگي ظرفيت بالايي دارد و چهره‌هاي شاخص و مفاخر بزرگي به کشور معرفي کرده است و در راس آن يک روحاني آزاده و آگاه که کشور را اداره مي‌کند و نشان داد هم‌استاني‌ها در کشور مي‌درخشند.

چاوشي افزود: استان با اين سابقه تمدني درخشان بايد هويت فرهنگي خود را احيا کند و از ارباب قلم مي‌خواهم موضوع دارالمرحمه را جدي بگيرند که تقويت اين بحث منجر به عاملي براي وفاق و همدلي در استان است.

عالي‌ترين مقام اجرايي استان اظهار داشت: اخلاق، ادب تخاطب، گفتگو و مدارا از ويژگي‌هاي مردم استان است و افتخار خدمت‌گزاري به زائران امام هشتم (ع) را در طول تاريخ داشته اند و مطبوعات استان تلاش کنند تا افکار عمومي متوجه اين هويت فرهنگي فاخر شوند.

استاندار سمنان با اشاره به نقش و جايگاه تاثيرگذار خبرنگاران در آگاهي بخشي و اطلاع‌رساني به جامعه ياد آور شد: خبرنگاران بايد بلندگوي فقرا و مستضعفين باشند تا پيام آنها را به گوش مسئولين برسد و دغدغه هاي آنان از طريق خبرنگاران بازگو شود.

چاوشي گفت: خبرنگار متعهد کسي است که خبرها رو درست منعکس مي‌کند اما الزاما انعکاس هر خبري هم به نفع جامعه نيست، بعضي اوقات در فرهنگ معارف ديني ما توصيه شده که هر حقيقتي را لازم نيست بگوييد و مطرح کردن بعضي از حقايق ممکن است سبب بروز نگراني هايي در بخشي از جامعه شود و لذا هنر خبرنگاران در اين زمينه‌ها بسيار مهم است و من خبرنگاران را هنرمند مي‌دانم.

استاندار سمنان افزود: خبرنگاري فقط به عنوان يک حرفه و صنف شناخته نمي‌شود، عشق و علاقه، خداباوري، مردم‌دوستي مي‌خواهد و نوع‌دوستي، سرمايه و سرلوحه کار شماست و اگر شما مي‌خواهيد خبري منعکس کنيد، هدف و غرضتان اين است که مردم را از بي‌خبري بيرون بياوريد چرا که بي‌خبري براي مردم سم مهلکي است چون بي‌خبري بستر رشد شايعات بسيار مخرب است.

وي اظهار داشت: بحمدلله مجموعه دوستان در اين روزنامه توفيقات خوبي دارند و من هم اين فرصت را مغتنم مي‌شمارم تا از تلاش‌هاي صورت پذيرفته صميمانه تشکر کنم.

دکتر مصطفي کواکبيان مدير‌مسئول روزنامه پيام استان و رئيس خانه مطبوعات کشور هم، با تبريک فرا‌رسيدن هفدهم مرداد روز خبرنگار و گراميداشت ياد و خاطره شهيد محمود صارمي، گفت: انتشار روزنامه پيام سمنان به عنوان اولين و تنها روزنامه استان از سال 1370 به صورت رسمي آغاز و دستاوردهاي خوبي در بخش‌هاي مختلف از جمله فرهنگ عمومي داشته است.

وي به سه ويژگي بارز اين روزنامه اشاره کرد و گفت: پرهيز از شهرگرايي و قوم‌گرايي از جمله خصوصيات اين روزنامه است بدين صورت که سعي کرديم در تنظيم اخبار، گزارش، مقالات، تيتر و يادداشت‌ها مسائل را استاني ببينيم و به مسائل و مشکلات شهرگرايي دامن نزنيم.

کواکبيان با بيان اين که ايجاد اميد در بين مردم و جامعه دومين ويژگي اين روزنامه است، اظهار کرد: اين روزنامه در همه حال سعي کرده مردم را به نظام، آينده و شرايط جامعه اميدوار کند و هرگز به دنبال سياه‌نمايي و حاکم کردن روش‌هاي ژورناليستي نبوديم و نخواهيم بود.

مدير‌مسئول روزنامه پيام استان سمنان صداي مردم بودن را سومين ويژگي اين روزنامه دانست وگفت: در مدت 27 سال از چاپ روزنامه سعي کرديم صداي مردم باشيم و مطالبات و خواسته‌هاي آنان را در اولويت قرار داده و به مسئولان منتقل و در مقابل پاسخ مديران را به گوش مردم برسانيم چرا که معتقديم مسئولان مي‌توانند به بخشي از مطالبات مردم پاسخ دهند.

رئيس شوراي مرکزي خانه مطبوعات استان سمنان با بيان اين که مطبوعات ابزار جامعه مدني و واسط بين مردم و مسئولان هستند، اظهار کرد: خوشبختانه روزنامه پيام سمنان در اين بحث نقش خود را به خوبي ايفاء کرده است.

کواکبيان با اشاره به اين که مسئولان استان نسبت به اين روزنامه حساسيت ويژه‌اي دارند و اخبار و مطالب آن را به دقت رصد مي‌کنند، گفت: اين روزنامه در دولت هاي مختلف همراه و هميار مسئولان بوده و مشکل خاصي در اين خصوص نداشته است.

وي با اشاره به دستاوردهاي مهم روزنامه در طول 27 سال انتشار، گفت: اگر به صورت واقعي بخواهيم دستاوردهاي اين نشريه را فهرست کنيم حداقل به ده‌ها شمارگان مي‌رسد و مهمترين دستاورد را مي‌توان در حوزه فرهنگ عمومي بيان کرد.

دکتر احمد همتي نماينده مردم شهرستان‌هاي سمنان، سرخه و مهدي‌شهر در مجلس شوراي اسلامي هم از دکتر مصطفي کواکبيان و حاج‌ابوالقاسم کواکبيان به عنوان پيش‌قراولان مطبوعات استان ياد کرد که زحمات زيادي براي شکل‌گيري اين روزنامه تقبل کردند، گفت: اميدوارم شاهد هم‌افزايي و جهش‌هاي خوبي در عرصه مطبوعات و خبرنگاري استان باشيم.

سرپرست روزنامه پيام استان سمنان هم با تشريح کامل روند شکل‌گيري و انتشار اين روزنامه از ابتدا، گفت: در حال حاضر 50 نفر از نويسندگان، خبرنگاران، صاحب‌نظران و اهالي فرهنگ و هنر به صورت مستقيم و غير‌مستقيم با اين روزنامه همکاري دارند.

ابوالقاسم کواکبيان با اشاره به قطع اشتراک روزنامه‌ها از سوي دستگاه‌هاي اجرايي در هفته‌ها و روزهاي اخير، بيان داشت: اين مساله به بهانه صرفه‌جويي اعتباري اتفاق افتاده و بايد گفت اين دست صرفه‌جويي‌ها بايد در جاهاي ديگري اتفاق بيفتد نه اينکه اشتراک رسانه‌ها قطع شود.

وي با اشاره به نقش و جايگاه رسانه‌هاي مکتوب در جامعه و مردم، يادآور شد: فضاي مجازي هرچه رشد کند باز هم مطبوعات و رسانه‌ها به عنوان نشريات مکتوب بايد جايگاه‌هاي خود را در بين مردم و مسولان داشته باشند.

به گفته وي دستگاه‌هاي اجرايي در استان بايد به طور جدي نشريات محلي را حمايت کنند و اشتراک آن‌ها را قطع نکنند زيرا حيات نشريات محلي بسيار حساس‌تر است.

دبير شوراي اجرايي حزب مردم‌سالاري استان سمنان با اشاره به حضور جمعي از اعضاي هيات اجرايي اين حزب در اين جلسه، به تاريخچه شکل‌گيري حزب مردم‌سالاري و نقش احزاب و گروه‌ها در جامعه پرداخت.

سيد منصور عمادي مدير روابط عمومي روزنامه پيام نيز در اين جلسه با انتقاد از برخي دستگاه‌هاي اجرايي استان براي قطع اشتراک و عدم حمايت آنان از روزنامه‌هاي محلي، گفت: متاسفانه برخي از دستگاه‌ها خبرنگاران را از خودشان نمي‌بينند و حمايت لازم را از اين قشر ندارند. صرفاً همکاري آنان يک‌طرفه و براي چاپ خبر در روزنامه است و اخبار را از سايت ها و فضاي مجازي دنبال مي کنند.

فرهنگ شکوهي عضو هيات تحريريه روزنامه پيام هم لزوم حمايت جدي از مطبوعات را خواستار شد و در ادامه با قرائت ابياتي به زبان سمناني بر غني بودن فرهنگ و زبان سمناني تاکيد کرد.

محمد عليان دبير صفحه حقوقي روزنامه هم با اشاره به درج خبري مبني بر «سمنان، سوئيس ايران» در روزنامه اطلاعات سال 1346 ، گفت: سمنان مهد بزرگان و مشاهير و مفاخر بوده و امروز نيازمند توجه بيشتر مسئولان به اين شهر است.

ميثم دهرويه دبير صفحه هنري روزنامه هم قلم زدن و دغدغه خبرنگاران و روزنامه‌نگاران در بخش‌هاي مختلف را براي توسعه کشور و استان دانست و گفت: مسئولان بايد جايگاه و حرمت نويسندگان و خبرنگاران را حفظ و به دغدغه‌ها و خواسته‌هاي آنان که برآمده از مطالبات مردمي است، توجه داشته باشند.

در ادامه اين جلسه پازوکي و مرادي از اعضاي هيات اجرايي حزب مردم‌سالاري استان سمنان به بيان‌نظرات و ديدگاه‌هاي خود در حوزه‌هاي مختلف سياسي و اجتماعي پرداختند.

مرادي که رئيس شاخه جوانان حزب مردم‌سالاري استان سمنان است، گفت: متاسفانه امروز ظرفيت اجتماعي نظام و اعتماد عمومي مردم در حال کاهش است که مهمترين خطر محسوب مي‌شود.

وي اظهار داشت: براي بازگشت اعتماد مردم نيازمند وحدت، انسجام و همدلي بيشتر در همه گروه‌ها هستيم.

مرادي با بيان اين که مسئولان بايد با فساد و تبعيض مقابله کنند، گفت: خوشبختانه در دولت تدبير و اميد روحيه مطالبه‌گري در مردم ايجاد شده و از اين فرصت بايد استفاده شود. ضمن اين که بايد به جوانان هم فرصت بدهيم.