تاریخ 1397/05/10 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره 4822 برو جستجو جستجوی پیشرفته   13 مورد حريق جنگل‌ و مرتع در استان سمنان به‌وقوع پيوست 

سرويس حوادث:

فرمانده يگان حفاظت محيط‌زيست استان سمنان با بيان اينکه سال گذشته 13 مورد آتش‌سوزي جنگل‌ها و مراتع در استان گزارش شد، گفت: تجهيزات اطفاي حريقي در محيط‌زيست استان به‌روز نيست.

حسن قاضي نژاد ضمن بيان اينکه طي سال گذشته 13 مورد آتش‌سوزي جنگل‌ها و مراتع به يگان حفاظت محيط‌زيست استان سمنان گزارش‌شده است، ابراز داشت: هيچ تجهيزات اطفاي حريقي در محيط‌زيست استان وجود ندارد لذا از شهروندان تقاضا داريم شيشه و پلاستيک و هر شيء که مي‌تواند مانند ذره‌بين عمل و باعث آتش‌سوزي شود را هرگز در طبيعت رها نکنند.

وي افزود: با توجه به خشکسالي، کم بودن منابع آبي و خشک بودن مراتع در ايام تابستان احتمال آتش‌سوزي در مراتع و جنگل‌ها وجود دارد که با توجه به کمبود نيرو و تجهيزات بخش محيط‌زيست در صورت وقوع آتش‌سوزي با چالش‌هاي بسياري مواجه خواهيم شد.

فرمانده يگان حفاظت محيط‌زيست استان سمنان با بيان اينکه در آتش‌سوزي‌هاي سال گذشته قسمت عمده‌اي از جنگل رودبارک مهدي‌شهر و جنگل ابر شاهرود جمعا حدود 25 هکتار را از دست داديم، ابراز داشت: احساس مسئوليت هموطنان مي‌تواند در اين بخش بسيار به محيط‌زيست کمک کند لذا از هم استاني‌ها مي‌خواهيم در صورت مشاهده دود و آتش بلافاصله به محيط‌زيست اطلاع دهند.

قاضي نژاد با بيان اينکه به طور کلي وقوع جرائم محيط زيستي در استان سمنان 25 درصد کاهش داشت، تصريح کرد: سال گذشته 31 قبضه سلاح غير مجاز و 68 قبضه اسلحه مجاز در استان سمنان کشف شد که در مقايسه با سال قبل آن رشد 20 درصدي را نشان مي‌دهد.

وي با بيان اينکه در حال حاضر 25 پاسگاه محيط‌باني در استان وجود دارد، افزود: طي هفته دولت سال گذشته هشت پاسگاه افتتاح و امسال نيز کلنگ پاسگاه محيط‌باني در زميني به وسعت 500مترمربع با 85مترمربع زيربنا در حسين‌آباد کالپوش بااعتبار 200ميليون تومان به زمين زده شد.

فرمانده يگان حفاظت محيط‌زيست استان سمنان با بيان اينکه عليرغم پوشش خوب در زمينه پاسگاه‌هاي محيط‌باني همچنان با کمبود نيرو در اين بخش دست و پنجه نرم مي‌کنيم، ابراز داشت: 20 درصد مساحت مناطق حفاظت‌شده کشور در اين استان قرار دارد لذا در برخي مناطق مانند پرور امکان نصب دوربين وجود دارد اما برخي مناطق نظير خارتوران با وسعت زيادي مواجه هستيم که اين کار حفاظت بيشتر را نيروهاي محيط‌باني با تمام قوا بر دوش مي‌کشند.

قاضي‌نژاد با بيان اينکه خشکسالي در مناطق تحت حفاظت محيط‌زيست بسيار اثرگذار بوده است، ابراز داشت: در برخي مناطق نظير پرور با کاهش 50 درصدي منابع آب مواجه هستيم که خوشبختانه با تبليغات رسانه‌اي موضوع نذر طبيعت فزوني يافته است و خيران عنايت مطلوبي در پارک ملي کوير و پارک ملي خارتوران دارند و اين به تنهايي کافي نيست و بايد افراد بيشتري به اين پويش ملحق شوند.

وي با بيان اينکه خوشبختانه در مناطق تحت حفاظت محيط‌زيست استان سمنان در خشک‌سالي مشکلي در تامين آب نداريم، افزود: به‌تازگي در پارک ملي توران شاهرود دو تانکر 10 هزار ليتري آب با مشارکت 82 خير، نذر طبيعت شد و شاهد خريداري 15 مخزن هشت هزار ليتري از سوي محيط‌زيست براي مناطق محيط‌زيست استان بوديم.


 خواهران سارق در شاهرود دستگير شدند 

سرويس حوادث:

فرمانده انتظامي شاهرود از دستگيري 2 خواهر غيربومي خبر داد و گفت: اين 2 به 38 فقره سرقت از بانوان به شيوه کيف بازکني اعتراف کردند.

سرهنگ «سيد مجتبي اشرفي» اين مطلب را در گفت‌و‌گو با خبرنگار پايگاه خبري پليس بيان کرد و اظهار داشت: از چندي قبل شکايت تعدادي از شهروندان مبني بر سرقت لوازم داخل کيف‌هاي‌شان از قبيل وجوه نقد، طلاجات، مدارک شناسايي، گوشي تلفن همراه و...به پليس اعلام شد.

وي با اشاره به حساسيت موضوع، از تشکيل تيم ويژه‌اي براي پيگيري پرونده خبر داد و گفت: ماموران تحقيقات خود را براي دستگيري عامل يا عاملان اين سرقت‌ها آغاز و تمام سرنخ‌هاي موجود و صحنه‌هاي سرقت را به دقت بررسي کردند.

اين مسئول انتظامي خاطرنشان کرد: تلاش‌ها براي کشف پرونده ادامه داشت تا اين که وقوع سرقتي به همين شيوه در امامزاده محمد(ع) بسطام به پليس گزارش شد.

اشرفي از اعزام ماموران به محل اعلام شده خبر داد و اضافه کرد: در تعقيب و مراقبت‌هاي نامحسوس پليس 2 متهمي که قصد سرقت از يک خانم را در همان محل داشتند، شناسايي و دستگير شدند.

به گفته سرهنگ اشرفي متهمان، دو خواهر غيربومي بودند که از مدت‌ها پيش با حضور مقطعي در شاهرود اقدام به سرقت مي‌کردند.

اشرفي اضافه کرد: يکي از خواهرها، 35 ساله و سابقه‌دار بوده و تاکنون چند بار به علت جعل عنوان و هويت‌هاي متفاوت دستگير و راهي زندان شده است.

فرمانده انتظامي شهرستان شاهرود از کشف 38 فقره سرقت از بانوان به روش کيف بازکني خبر داد و گفت: اين افراد در استان‌هاي ديگر نيز مرتکب سرقت شده‌اند که پرونده‌شان در حال رسيدگي است.


 بيش از 23 هزار مورد تخلف رانندگي در جاده‌هاي استان سمنان ثبت شد 

سرويس حوادث:

مديرکل حمل‌ونقل و پايانه‌هاي استان سمنان از تقويت سامانه‌هاي هوشمند ترددشمار و مديريت ترافيکي در استان سمنان خبر داد و گفت: در تيرماه امسال بيش از 23 هزار مورد تخلف رانندگي در جاده‌هاي استان ثبت شد.

احسان منصور کيايي در جمع خبرنگاران اظهار داشت: هم‌زمان با آغاز ايام تعطيلات تابستاني ميزان مسافرت‌هاي مردم نيز در سطح کشور افزايش يافت.

وي با اشاره به افزايش تردد خودرو در تيرماه امسال در مقايسه با ساير ماه‌هاي عادي سال خاطرنشان کرد: ميزان تردد خودروها به‌صورت الکترونيکي در سطح استان سمنان شمار مي‌شود.

مديرکل حمل‌ونقل و پايانه‌هاي استان سمنان با اشاره به اينکه تعطيلات نوروز و ايام تابستان از زمان‌هاي پيک مسافرتي است، افزود: تقويت سامانه‌هاي هوشمند ترددشمار، مديريت ترافيکي و ثبت تخلف در مسيرهاي مواصلاتي استان سمنان در دستور کار قرار دارد.

وي با تأکيد بر لزوم حفظ امنيت مسافران در مسير جاده‌ها و کاهش نقاط حادثه‌خيز براي کاهش مي زان تصادفات تصريح کرد: 54 دستگاه تردد شمار و 59 سامانه ثبت تخلف در سطح جاده‌هاي استان فعال است.

منصور کيايي با بيان اينکه در اين مدت بيش از 23 هزار تخلف از سوي اين سامانه‌ها ثبت‌شده است تأکيد کرد: پرترددترين محور استان سمنان واقع در شريف‌آباد – ايوانکي بود و بايد براي سامان‌دهي مسافران در اين مسير اقدامي اساسي شود.

وي ابراز داشت: 23 درصد از ترددهاي ثبت‌شده از مجموع ترددهايي که در يک ماه اخير از سوي اين سامانه‌هاي هوشمند ثبت‌شده بود شامل خودروهاي سنگين مي‌شود.

مديرکل حمل‌ونقل و پايانه‌هاي استان سمنان با اشاره به موقعيت جغرافيايي اين استان بيان کرد: عموم مردم مي‌توانند از شماره تلفن گويا 141 نسبت به وضعيت راه‌ها پيش از سفر مطلع شوند.