تاریخ 1397/05/10 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره 4822 برو جستجو جستجوی پیشرفته   کواکبيان عضو شوراي ساماندهي امور پايتخت در سوال از عباس آخوندي
 ظاهرا مسوولان ذي ربط و وزارت راه و شهرسازي هيچ دغدغه‌اي براي ساماندهي امور پايتخت ندارند 
 مافيا و اخلالگران اقتصادي و مفسدان في الارض را در چهارراه‌ استانبول به دار بکشيد تا مردم آرامش خاطر پيدا کنند

نماينده مردم تهران گفت: رئيس محترم قوه قضاييه مي‌فرمايد دست‌هاي مافيا پشت سر افزايش نرخ سکه و دلار است. خب چند نفر از اين مفسدان في‌الارض را بياوريد و چهارراه استانبول که مرکز دلارفروشي است در برابر چشم مردم به جوخه دار بکشيد تا مردم آرامش پيدا کنند.

به گزارش خبرنگار پارلماني مردم‌سالاري، مصطفي کواکبيان نماينده مجلس شوراي اسلامي در سوال از عباس آخوندي وزير راه و شهرسازي در صحن علني مجلس اظهارداشت: آقاي آخوندي آنقدر مشغله‌اش زياد است که فرمود جلسه شوراي ساماندهي امور پايتخت در اسفندماه تشکيل شده اما اين جلسه 12 دي‌ماه آن هم بعد از اينکه در مهرماه سال گذشته از او سوال کرديم تشکيل شد و الان 8 ماه است که باز يادشان رفته است.

وي افزود: ديشب بنده به يک مسجد در منطقه 6 رفتم که يکي از نمازگزاران بلند شد و گفت آقاي کواکبيان آيا شما رويتان مي‌شود به مجلس برويد؟ کدام وزارتخانه حرفتان را مي‌خواند؟ به ما گفتند شما در همين منطقه 6 ببينيد که مردم نمي‌توانند در زمين‌هايشان در اطراف سازمان انرژي اتمي آجر روي آجر بگذارند و در اطراف دانشگاه اميرکبير و دانشگاه تهران هم همينگونه است و من گفتم وزارت راه و شهرسازي در طرح تفصيلي نقشه‌اي که مي‌دهد به تنها چيزي که توجه نمي‌کند مردم هستند.

نماينده مردم تهران در مجلس شوراي اسلامي ادامه داد: من به آقاي آخوندي گفتم يک مقدار از وزارتخانه‌تان پايين بياييد تا با هم راه برويم و مشکلات را ببينيم. مردم شريف کن براي خودشان نقشه تفصيلي مي‌خواهند اما مي‌بينند مجمع تشخيص مصلحت نظام در آنجا برج 20 طبقه مي‌سازد ولي اهالي کن 25 سال است که به خواسته‌شان نمي‌رسند. اخيراً نيز مردم کن به همه مسئولين نظام نامه نوشته‌اند و گفته‌اند به داد ما برسيد تا قبل از اينکه خدايي نکرده بخواهيم خودجوش کاري انجام دهيم.

کواکبيان تأکيد کرد: چرا ما مي‌خواهيم مردم را اذيت کنيم و به فکرشان نيستيم؟ ما در اين خصوص قانون داريم و اين قانون در مجلس نهم و سال 94 تصويب شده است اما الان وزارت راه و شهرسازي چقدر به فکر تهران است؟

وي تصريح کرد: قرار بود 2 ماه يکبار شوراي ساماندهي امور تهران تشکيل جلسه دهد اما چه شد؟ 20 درصد جمعيت کشور در تهران زندگي مي‌کنند من در ابتداي مجلس دهم گفته بودم تهران را آزاد کنيم تا ايران را آباد کنيم اما چقدر وزارتخانه‌هاي ما به فکر تهران هستند؟ در زمان وزارت آقاي آخوندي چقدر جلوي مهاجرت به تهران گرفته شد؟ چقدر حاشيه‌نشيني در تهران کم شد؟ چقدر با طرح‌هاي ايشان در حوزه شهرسازي، تهران يک شهر مدرن شده است؟

اين نماينده مجلس ادامه داد: اگر در تهران زلزله بيايد در منطقه يک برج‌هايي کنار هم ساخته شده‌اند که يکي دو متر بيشتر فاصله ندارند و يک آمبولانس هم نمي‌تواند از آنجا رد شود. البته همه اين امور به دست وزارت راه و شهرسازي نيست اما اين وزارتخانه دبير تشکيل شوراي ساماندهي امور پايتخت است و در قانون گفته شده رئيس جمهور، رئيس اين شوراست و وقتي نباشد رئيس شورا معاون اول اوست. از طرفي معاون برنامه و بودجه، وزير راه و شهرسازي، وزراي کشور، اطلاعات، نيرو، رئيس ميراث فرهنگي، رئيس حفاظت محيط زيست، رئيس شوراي شهر، شهردار تهران، رئيس ستاد کل نيروهاي مسلح و تعدادي از نمايندگان مجلس عضو اين جلسات هستند.

کواکبيان در ادامه سخنانش تصريح کرد: مردم مشکلات زيادي از جمله افزايش روز افزون نرخ سکه و ارز دارند اما وزارت راه و شهرسازي در خصوص اجاره نشيني و افزايش سرسام آور قيمت اجاره چه پاسخي دارد؟ بياييد با مردم صادقانه صحبت کنيد.

وي تاکيد کرد: رئيس محترم قوه قضاييه مي‌فرمايد دست‌هاي مافيا پشت سر افزايش نرخ سکه و دلار است. شما که مي‌گوييد اينها مفسد في‌الارض هستند خب چند نفر از اين مفسدان في‌الارض را بياوريد و در خيابان و چهارراه استانبول که مرکز دلارفروشي است در برابر چشم مردم به جوخه دار بکشيد تا مردم باور کنند که ما داريم برايشان کار مي‌کنيم.

وي خاطرنشان کرد: ما در تهران مشکلات متعددي از جمله آلودگي صوتي، آلودگي هوا و قرار گرفتن روي 2 گسل زلزله را داريم که پدر علم زلزله شناسي مي‌گويد اگر در تهران زلزله بيايد بهتر است زنده نباشيم چون هيچ امکاني براي فرار از زلزله نيست و تمام متروها از بين مي‌رود.

کواکبيان افزود: آيا وقت مردم در ترافيک سرسام آور تهران براي ما ارزش ندارد؟ آيا بحث کارتن‌خواب‌ها را نبايد ساماندهي کرد؟ حداقل 24 هزار معتاد متجاهر در تهران داريم که فقط يک کمپ 10 هزار نفري براي آنها زده شده. آيا نبايد آنها را ساماندهي کرد؟ آيا دستفروشان سد معبرکننده براي مسئولين اهميتي ندارند؟ آيا حمل و نقل عمومي در تهران رو به راه است؟ آيا تهران ام القراي کشورهاي اسلامي است؟ آيا مسئولين از صنوف مزاحم در تهران خبر دارند؟ آيا براي صنايع آلاينده فکري شده است؟ آيا براي 3 هزار و 600 هکتار بافت فرسوده در تهران برنامه‌اي داريم؟

نايب رئيس مجمع نمايندگان استان تهران در ادامه گفت: خدا شاهد است که من آقاي آخوندي را دوست دارم اما ايشان خيلي برج عاج‌نشين است و يک خرده بايد کوتاه بيايد.

وي افزود: از زمان مرحوم آيت‌الله مهدوي کني اين مشکل در کن وجود داشته است؛ مردم کن مي‌گويند توتستان‌ها و باغات ما توسط اتباع بيگانه در حال غارت شدن است و شما به ما اجازه يک ديوارکشي نمي‌دهيد اما از آن طرف اجازه مي‌دهيد که 20 طبقه برج مجمع تشخيص مصلحت نظام ساخته شود؛ مردم مي‌گويند ما حاضريم تحريم‌ها را به جان بخريم اما فساد و بي‌عدالتي را تحمل نمي‌کنيم.

کواکبيان با تأکيد بر اينکه در همه 22 منطقه تهران و تمامي نواحي حضور يافته و مشاهده کرده است که همه مردم از طرح تفصيلي تهران ناراحتند، گفت: کار که به شوراي عالي معماري و شهرسازي مي‌رسد قفل مي‌شود و انگار که به يک برج غيرقابل عبور رسيده است.

وي ادامه داد: آقاي رئيس جمهور گفت که ما مي‌خواهيم مسکن ويژه بسازيم؛ الان ماه مرداد است، وزير راه و شهرسازي گزارش دهد که در اين چند ماه چه اقداماتي براي آن در تهران صورت داده‌اند؟

نماينده مردم تهران در مجلس شوراي اسلامي گفت: يکبار به آقاي روحاني اظهار داشتم «آقاي روحاني! همشهري عزيزم! بجنبيد وقت دارد دير مي‌شود»؛ اينکه بگوييم حتماً نماينده سؤال کند تا جلسه تشکيل شود پس وظيفه قانوني شما کجا مي‌رود؟ به ويژه وزارت راه که وظيفه دبيري اين جلسات را بر عهده دارد.

وي ادامه داد: آقاي جهانگيري معاون اول رئيس‌جمهور دستور داده بود که کميته‌اي تشکيل شود و بحث انتقال پايتخت سياسي را پيگيري کند؛ وزير راه و شهرسازي بگويد براي انتقال پايتخت سياسي چه کاري صورت گرفته است؟

کواکبيان گفت: انتقال پايتخت سياسي پيشکش، براي انتقال پادگان‌هاي نظامي به بيرون از شهر چه کرده‌ايد؟

عضو فراکسيون اميد مجلس شوراي اسلامي خاطرنشان کرد: من با برخي از مسئولان نظامي در اين باره صحبت کردم پاسخ دادند که ما حاضريم؛ وزارت راه بيايد و با ما هماهنگ کند تا پادگان‌ها را به خارج از شهرها انتقال دهيم.

شايان ذکر است پس از آنکه وزير راه و شهرسازي قول داد که ظرف يک ماه جلسه شوراي ساماندهي امور پايتخت را تشکيل دهد کواکبيان از نائب رئيس مجلس خواست که لازم نيست سوال را به راي بگذارد.


 رئيس جمهوري آمريکا خواهان ملاقات بدون پيش شرط با ايران شد
 چرخش لفظي ترامپ از جنگ به مذاکره 

«دونالدترامپ» که آمريکا و ايران را تا يک قدمي جنگ نظامي رسانده، حالا حرف از مذاکره بدون پيش شرط با ايران سخن گفته است.

به گزارش سي ان ان، رئيس جمهوري آمريکا از آمادگي خود براي مذاکره با مقامات ايران خبر داد و گفت: «اگر آنها آمادگي داشته باشند حاضرم بدون هيچ پيش شرطي در هر مکاني اين کار را انجام دهم.»دونالد ترامپ اين مطلب را در نشست مشترک خبري با «ژوزپه کونته» نخست وزير ايتاليا مطرح کرد.

وي مدعي شد: «بنابراين به ملاقات اعتقاد دارم، البته آنها کمي مشکل دارند، من به تعهد خودمان در برجام پايان دادم، اگر رهبران ايران بخواهند ديدار کنند، هيچ پيش شرطي هم ندارم و هر وقت بخواهند با آنها ديدار مي‌کنم.»

وي افزود: «من حاضرم با هر کسي ملاقات کنم، وقتي ظرفيت جنگ يا گرسنگي وجود داشته باشد، بهتر است مذاکره انجام شود. ترامپ با اين حال گفت که اگر بتوانيم کاري کنيم که بدون اين که کاغذ پاره اي همچون برجام باشد، من حاضرم و هيچ پيش شرطي ندارم.»

وي اظهار کرد: «اين موضوع هم براي ما، هم براي آنها و هم براي جهان خوب است. اگر آنها بخواهند ،من هم ديدار خواهم کرد. من ملاقات خوبي با کيم رهبر کره شمالي داشتم و از آن به بعد شما شاهد بوديد که يک موشک هم شليک نشد.»

رئيس‌جمهوري آمريکا به ديدار خود با ولاديمير پوتين رئيس‌جمهوري روسيه در هلسينکي هم اشاره کرد و گفت: «ما درباره ايمني، عمران، اقتصاد و حفاظت از اسرائيل صحبت کرديم.»

ولع تيم ترامپ براي ملاقات

ساعاتي پس از سخنراني دونالد ترامپ شامل پيشنهاد مذاکره «بدون شرط» با مقامات ايراني، «مايک پمپئو»، وزير خارجه آمريکا شرايطي را براي چنين مذاکراتي تعيين کرد و در مصاحبه با شبکه تلويزيوني آمريکايي سي‌ان‌بي گفت که «ما اين موضوع را پيشتر مطرح کرده‌ايم که رئيس جمهوري مايل به ملاقات با ديگران براي حل مشکلات است» اما افزود که براي موفقيت در چنين مذاکراتي، شرايطي هم وجود دارد.

پمپئو با پافشاري روي اتهامات پيشين گفت که «اگر ايرانيان تعهد خود براي تغيير اساسي در نحوه رفتار با مردم خود را نشان دهند، رفتار مخرب خود را کنار بگذارند، بتوانند قبول کنند که ارزش دارد که وارد يک توافق هسته‌اي شوند که در عمل مانع از تکثير سلاح‌هاي هسته‌اي خواهد، آنگاه رئيس جمهوري (آمريکا) گفته است که آماده است تا بنشيند و با آنها گفتگو داشته باشد.» مشخص نيست که آيا منظور پمپئو آمادگي دولت ايران براي مذاکره در مورد پذيرش اين شرايط است يا اينکه معتقد است که بايد اين شرايط را قبل از مذاکره پذيرفته باشد.

«گرت مارکوس» سخنگوي شوراي امنيت ملي آمريکا نيز درباره تمايل اين کشور براي مذاکره با ايران هم گفت: که «ترامپ آماده مذاکره با ايران و حتي پايان دادن به چهار دهه دشمني ميان دو کشور است به شرط آنکه ايران به طور اساسي تغيير کند.»

مارکوس افزود: «آمريکا حاضر است براي پايان تحريم‌ها و برقراري مجدد و کامل روابط ديپلماتيک و تجاري وارد عمل شود و به ايران اجازه دهد که فناوري پيشرفته داشته باشد و از پيوستن دوباره اقتصاد ايران به نظام اقتصادي بين‌المللي حمايت کند.»

وي در ادامه گفت: «هر چند اين مساله تنها در صورتي ممکن است که تغييرات آشکار، قابل لمس و ماندگار در سياست‌هاي ايران ايجاد شود. تا آن زمان اگر نظام اين کشور تغييري (در رفتار خود) ندهد، درد تحريم‌ها افزايش خواهد يافت.»

حملات چک کشي واشنگتن به تهران

نکته حائز اهميت درباره پيشنهاد مذاکره ترامپ اين است که تيم جنگ طلبان پس از ورود به کاخ سفيد عليه ايران دست به هر اقدام تحريک آميزي زده اند.

در ماه مه و پس از خروج آمريکا از برجام، وزير خارجه آمريکا دوازده شرط مشخص را براي مذاکره با ايران مطرح کرد و اخيرا نيز ضمن انتقاد از حکومت جمهوري اسلامي در زمينه سياست داخلي و نحوه برخورد با مردم اين کشور و متهم کردن برخي از مقامات جمهوري اسلامي به فساد مالي و رفتار مافيايي متهم کرد.

رئيس جمهوري آمريکا نيز در موارد متعدد، ضمن انتقاد شديد از سياست داخلي و خارجي ايران، گفته‌ است که دولت آمريکا از خواسته‌هاي مردم ايران حمايت مي‌کند. او از دولت سابق آمريکا را متهم کرده است که به جاي حمايت از مردم ايران در برابر فشار داخلي، مصالحه با حکومت را ترجيح داده است. مقامات آمريکايي اظهارات رئيس جمهوري و وزير خارجه آمريکا در مورد وضعيت حقوق بشر در ايران را به شدت محکوم کرده و دخالت در امور داخلي خود دانسته است.

اوج جنگ طلبي آمريکايي‌ها زماني بود که «جان بولتن» به همراه تعدادي از مقامات آمريکايي به نشست منافقين در پاريس رفت و عليه تهران موضع‌گيري کرد.

لزوم بحث و بررسي در تهران

تهران تا لحظه تنظيم اين گزارش واکنش رسمي از خود نشان نداده بود. تنها ،«حجت السلام و السلمين علي اکبر ناطق نوري» در حاشيه بازديد از اتاق خبر ايرنا گفت:« اصل قصه و چنين چيزي منفي نيست و پيش بيني هم مي‌شد و مي‌شود، نوع خلقيات آقاي ترامپ هم همين است.»

وي ادامه داد: «ترامپ اول توپ‌هاي محکمي را مي‌زند و با توپ پر مي‌آيد، اگر مقابلش مرعوب شوند و جا بزنند، ادامه مي‌دهد، ولي اگر ببيند آن طور نيست خيلي سريع نظرش عوض مي‌شود و سناريوي بعدي را پيدا مي‌کند.»

عضو مجمع تشخيص مصلحت نظام ادامه داد: «ابتدا به ساکن ما نبايد مذاکره را رد کنيم و بگوييم بيخود کرده است؛ بايد تامل داشته باشيم و دستپاچه نشويم، ذوق زده هم نشويم که ترامپ از همين ذوق زدگي ممکن است سوء استفاده کند، ممکن است ما را تست باشد.»

وي اضافه کرد: «مسئولان ذي ربط بايد با تدبير و درايت موضوع را رصد کنند. در شوراي عالي امنيت ملي مورد بحث قرار بگيرد و نهايتا با توجه به موخراتي که شايد داشته باشد ببينند چگونه عمل کنند.نبايد همين طوري اين پيشنهاد را رد کنيم که بگويند ايران به دنبال خشونت و جنگ است و متهم نشويم از اين طرف هم ذوق زده نشويم بايد به عنوان يک موضوع از طريق مسئولان ذيربط مورد بررسي و تحليل قرار بگيرد و بعد تصميم گيري شود.»

عضو مجمع تشخيص مصلحت نظام درباره سفر يوسف بن علوي وزير خارجه عمان به آمريکا و انتشار برخي اخبار درباره احتمال سفر وي به تهران در روزهاي آينده و اينکه آيا عمان برنامه اي براي ميانجي گري بين دو طرف دارد، گفت: «ممکن است اين گونه باشد، چون عمان اين سابقه را دارد، در برجام هم عمان پيشقدم بود.»

عشق ترامپ براي ملاقات و مذاکره

رئيس شوراي راهبردي روابط خارجي هم گفت: «به نظر مي‌رسد آقاي ترامپ عاشق ملاقات براي ملاقات است و چندان به نتايج ملاقات‌هاي خود و سخنان متناقض خويش نمي‌انديشد.»

سيدکمال خرازي اظهار داشت: «ما با توجه به تجربه تلخي که از مذاکره با آمريکا و نقض مکرر تعهدات دولتمردان آن کشور داشته‌ايم، طبيعي است که ارزشي براي پيشنهاد وي قائل نباشيم. ترامپ بايد قبل از هر چيز، خروج آمريکا از برجام را جبران کند و نشان دهد که براي تعهدات اسلاف خود و قوانين بين‌المللي احترام قائل است.»

سردرگمي کاخ سفيد

«حميدرضا آصفي» با بيان اين‌که پيش از اين از آمريکا در مورد ايران صداهاي مختلفي مي‌شنيديم چنان‌که دموکرات‌ها يک موضع مي‌گرفتند و جمهوري‌خواه‌ها موضع ديگري و در واقع صداي واحدي از آمريکا بيرون نمي‌آمد، اظهار کرد: «اکنون مي‌بينيم که صداي واحدي از کاخ سفيد در مورد ايران نيز بيرون نمي‌آيد.»

سخنگوي پيشين وزارت امورخارجه با اشاره به اظهارات وزير امور خارجه آمريکا پس از صحبت‌هاي ترامپ در مورد مذاکره واشنگتن و تهران، تصريح کرد: «لازم است که ترامپ ابتدا تکليف خود را با تندروهاي کاخ سفيد مشخص کند. بولتون و پمپئو دنبال ماجراجويي هستند، اين در حالي است که آقاي ترامپ صحبت از مذاکره با ايران مي‌کند. ما درواقع در درون کاخ سفيد يک سردرگمي مشاهده مي‌کنيم و بهترين راهنمايي براي آقاي ترامپ اگر واقعا به دنبال مذاکره با ايران است، اين است که افراد تندرو را از خود دور کند، چرا که اولين مانع براي اين موضوع افرادي چون پمپئو و جان بولتون هستند.»

سخنگوي پيشين وزارت خارجه کشورمان همچنين در ادامه تصريح کرد:«از ديگر سو بايد ترامپ تکليفش را با خودش مشخص کند. او استاد تخريب توافقات است چنانکه ديديم برجام را زيرپا گذاشت و نقض معاهده پاريس، توافقات صورت گرفته با ناتو و ... از جمله توافقات ديگري است که ترامپ زير پا گذاشته است. درواقع مساله اين است که ترامپ بايد تکليف خود را با مواضع متفاوتي که اتخاذ مي‌کند مشخص کند.»

اين ديپلمات پيشين کشورمان در ادامه خاطر نشان کرد: «آقاي ترامپ بايد بتواند تعهد دهد که اگر با ايران توافقي کرد به آن توافق متعهد باشد. به نظر من آقاي ترامپ قبل از اين‌که منتظر واکنش ايران باشد بايد به اين سه نکته بپردازد و بتواند جواب قانع کننده‌اي در ارتباط با اين موارد براي افکار عمومي ايران داشته باشد.»

ايجاد بحران،حل بحران

نيويورک تايمز در تحليل وضع پيش آمده معتقد است که ترامپ ابتدا بحران مي‌سازد و سپس براي حل آن تلاش مي‌کند. رئيس جمهوري آمريکا چند روز قبل در حساب شخصي خود در توييتر با حروف بزرگ به تهديد ايران پرداخت و آنگاه از مذاکره با ايران سخن گفت. آيا اين مدلي (کاري ترامپ )است که (پيشتر) کره شمالي را تهديد کرده و سپس درهاي مذاکره را باز کرد.

تحليلگر نشريه نيويورک تايمز تاکيد کرد که ترامپ بحران مي‌سازدوآنگاه براي ازميان بردن آن تلاش مي‌کند، اما مشکلي که در اينجا وجود دارد اين است که اگر بگوييم، اين استراتژي ترامپ است که پيشتر آن را براي کره شمالي به کاربرده و پيشرفتي داشته است، اما اين قضيه کره شمالي درمورد ايران صدق نمي‌کند و جواب نمي‌دهد.

خبرنگار کاخ سفيد نشريه نيويورک تايمز است، اضافه کرد که ايرانيان قبل از پيشنهاد اخير ترامپ، هرگونه مذاکره با آمريکا را رد کرده بودند، در واقع با خروج آمريکا از توافق هسته اي، ايران با پنج کشور اروپايي باقي مانده در اين توافق از لحاظ فني براي حفظ اين توافق کار مي‌کند. انجام چنين ملاقاتي وارائه چنين ايده اي درحال حاضر بسيار اندک و بي‌معني است مگر آنکه تغييرات زيادي در جهان صورت گيرد که امکان آن ضعيف است.


 سفر وزيرخارجه عمان از واشنگتن به تهران در ابهام است
 آمادگي امان براي ميانجيگري بين تهران و واشنگتن 

وزير مشاور در امور خارجي سلطان‌نشين عمان برخي خبرها مبني بر ميانجي‌گري کشورش ميان ايران و آمريکا را در جريان سفر اخير به واشنگتن تکذيب کرد، ولي در عين حال گفت براي ميانجي‌‌گري آماده است. او که هم اکنون در واشنگتن به سر مي‌برد، روز جمعه به تهران خواهد آمد. يوسف بن علوي به شبکه الجزيره در جريان سفر به آمريکا گفت کشورش براي کمک به منظور اجتناب از بروز نزاع ميان واشنگتن و تهران آماده است. وي درباره سفر خود به واشنگتن گفت: «اولا حامل پيام از سوي هيچ طرفي نيستم نه از سوي ايران و نه از سوي دولت آمريکا، معتقدم امکان آغاز گفت‌وگو وجود دارد.» بن علوي اظهار داشت: «دو طرف نياز دارند که فرصتي را پيدا کنند، نزاع سودي ندارد و به نفع منطقه نيست.» او در آنجا با مقامات آمريکايي، مانند پومپئو، جيم متيس، وزير دفاع، و مايک پنس، معاون رئيس جمهور ديدار کرده و قرار است در جمعه آينده به تهران سفر کند.به گمان برخي ناظران اين سفرها نشانه اين است که عمان بار ديگر کانال ميانجيگري خود بين تهران و واشنگتن را فعال کرده و مي‌کوشد اختلافات بين تهران و واشنگتن را حل کند. سخنگوي وزارت امور خارجه کشورمان در پاسخ به سوال خبرنگار ايسنا در خصوص اخبار منتشره در مورد سفر يوسف بن علوي وزير امور خارجه عمان به تهران در روز جمعه گفت: برخي رسانه‌ها طي روزهاي اخير خبري را پيرامون سفر قريب الوقوع آقاي بن علوي به تهران منتشر کرده‌اند در حالي که تاکنون هيچگونه تماسي از طريق مجاري و کانال‌هاي رسمي و ديپلماتيک براي هماهنگي‌هاي لازم متعارف براي اين سفر صورت نپذيرفته است. اين خبر، خبري نادرست است و از مبنايي واقعي برخوردار نيست. پادشاهي عمان در جريان مذاکرات پيش از برجام نيز کانال ميانجيگري بين تهران و واشنگتن بوده است و برخي رسانه‌هاي آمريکا از مذاکرات محرمانه بين ايران و آمريکا در زمستان سال 1391 در عمان خبر داده‌اند. چند روز پيش از سفر يوسف بن علوي به تهران، خبرگزاري ارم‌نيوز، مدعي شد که محافل ديپلماتيک در آمريکا، سفر بن علوي به واشنگتن و ديدار او با جيم متيس را با تلاش‌هاي ايران براي تنش‌زدايي و ايجاد کانال تماس با دولت ترامپ مرتبط دانستند.


 اخبار 

نامه 200 نماينده مجلس به رييس‌جمهور
براي تغيير تيم اقتصادي دولت

نماينده مردم تهران در مجلس از افزايش امضاهاي نامه نمايندگان به رييس‌جمهور با 200 امضاء براي تغيير در تيم اقتصادي دولت خبر داد و گفت: امروز با رييس جمهور و دولت اتمام حجت کرديم و قطعا وزراي اقتصاد و صنعت، معدن و تجارت را عوض مي‌کنيم.ابوالفضل سروش در گفت‌وگو با ايسنا، گفت: مجلس با رد لوايح تفکيک وزارتخانه‌هاي اقتصادي به روشني به دولت مي‌گويد شما «سرخط» را گم کرده ايد. رييس جمهور و تيم اقتصادي دولت ابتدا بايد مباني اقتصاد بحران زده را سامان دهند بعد دنبال تغيير ساختار اداري باشند.اين عضو فراکسيون اميد مجلس تغيير رييس کل بانک مرکزي را به تنهايي رافع مشکلات اقتصادي کشور ندانست و تاکيد کرد: اگر وزراي اقتصاد، تعاون و کار، صنعت و معدن و حتي رييس سازمان برنامه و بودجه توسط رييس جمهور عوض نشوند قطعا مجلس استيضاح و برکناري آنان را اگر چه براي کشور هزينه ايجاد مي‌کند، به جريان مي‌اندازد.وي ورود مجلس براي برکناري وزراي اقتصادي را براي دولت داراي هزينه دانست و متذکر شد: اگر اين سه چهار مدير اقتصادي دولت با تفاهم مجلس و دولت تغيير نکنند، مجبور خواهيم بود اين آقايان را با استيضاح برکنار کنيم. با اين کار تلاش داريم درد مردم را که اين روزها افزايش غيرعادي پيدا کرده درمان کنيم.نماينده مردم تهران در مجلس گفت: متاسفانه در حالي که مردم از شدت مشکلات اقتصادي همچون اسپند روي آتش بالا و پايين مي‌پرند، تيم اقتصادي دولت هيچ عکس العملي ندارند و هيچ تکاني نمي‌خورند.از سوي ديگر نايب رئيس کميسيون شوراها و امور داخلي کشور گفت: تيم اقتصادي دولت کارآيي لازم را براي مديريت وضعيت کنوني ندارد بنابراين رئيس‌جمهور نبايد فرصت را براي ترميم تيم اقتصادي کابينه از دست دهد.امير خجسته در گفت‌وگو با ايسنا در خصوص ضرورت ترميم تيم اقتصادي کابينه از سوي رئيس‌جمهور، اظهار داشت: باتوجه به اينکه تيم موجود نمي‌تواند برنامه اقتصادي مناسبي با تحريم و جنگ اقتصادي داشته باشد بايد هر چه سريعتر نسبت به ترميم اين تيم اقدام شود.وي در ادامه گفت: وضع دلار و بازار آشفته است و اين آشفتگي ناشي از سوء مديريت است لذا نمايندگان اعتقاد دارند که تيم اقتصادي دولت توانمندي مديريت وضعيت فعلي را ندارد لذا يکي از ضرورت‌هاي امروز اين است که دولت سريعا نسبت به ترميم کابينه اقدام کند.نماينده مردم همدان در مجلس شوراي اسلامي با بيان اينکه «خود رئيس‌جمهور نيز اعلام کردند که از تيم اقتصادي راضي نيستند» اظهار کرد: رئيس‌جمهور نبايد فرصت را از دست بدهد، بايد سريعا از افراد تحول‌گرا و کساني که مي‌توانند در جنگ اقتصادي خوش بدرخشند استفاده کنند، ما امروز در جنگ اقتصادي هستيم و يک ساعت آن نيز براي ما ارزشمند است. اگر ما غفلت کنيم ديگر قابل جبران نخواهد بود.وي تاکيد کرد: ما امروز فرصت برنامه‌ريزي و تعيين چارچوب‌هاي لازم براي مقابله با جنگ اقتصادي را داريم اما اگر اين فرصت را از دست دهيم در آينده با مشکلاتي مواجه خواهيم شد که غير قابل جبران است.رييس فراکسيون مبارزه با مفاسد اقتصادي بيان کرد: امروز 44 ميليارد دلار ال‌سي باز شده است و دلارهاي ما به خارج از کشور رفته است اما به ازاي آن کالايي وارد کشور نشده است. اين يعني با توجه به شرايط کنوني کار اقتصادي به طور صحيح انجام نمي‌شود، اين نمايانگر ناکارآمدي تيم اقتصادي دولت است.خجسته خاطرنشان کرد: مجلس به دنبال عوض کردن تيم اقتصادي نيست بلکه خود رئيس‌جمهور به اين نتيجه رسيده‌اند و اگر ايشان تعلل کنند مجلس به اين موضوع ورود پيدا مي‌کند لذا ما انتظار داريم رئيس‌جمهور هر چه سريعتر تيم اقتصادي را ترميم کنند در غير اين صورت ما ناچار هستيم تيم اقتصادي دولت را از طريق استيضاح بازبيني کنيم.نايب رييس کميسيون شوراها افزود: ما بايد هر چه زودتر براي جنگ اقتصادي آماده شويم. در آبان ماه تحريم‌ها آغاز مي‌شود، آنچه که به نظر مي‌رسد ما آمادگي کافي را نداريم. هرج و مرج بازار فشار زيادي را بر دوش مردم آورده است. تيم اقتصادي توانايي مديريت وضعيت کنوني را ندارد. ما در جنگ نظامي مشکلي نداريم بلکه مشکل اصلي ما در جنگ اقتصادي است.خجسته در پايان گفت: مردم از مجلس انتظار نظارت عالي دارند. اگر مجلس نظارت قوي داشته باشد ما شاهد چنين وضعيتي نخواهيم بود. مجلس بايد از قدرت نظارتي خود استفاده کند.

مجلس تصويب کرد

ضبط اموالي که جرائم کودک‌آزاري

به وسيله آنها انجام مي‌شود

نمايندگان مجلس شوراي اسلامي به ضبط و مصادره اموال و اشيايي که زمينه‌ساز ارتکاب جرائم کودک‌آزاري مي‌شود، راي داد.به گزارش ايسنا، نمايندگان مجلس شوراي اسلامي در جلسه علني امروز (سه‌شنبه) چهار ماده لايحه حمايت از کودکان و نوجوانان را به شرح زير تصويب کردند:ماده 24: از اموال و اشيائي که به‌منظور ارتکاب جرائم موضوع اين قانون اختصاص يافته و استفاده شده باشد و نيز عوايد حاصل از ارتکاب آنها، درصورت موجود بودن حسب مورد ضبط يا مصادره و در غير اين صورت مرتکب يا مرتکبان به تناسب ميزان نقش خود علاوه بر مجازات‌هاي مقرر، به پرداخت جزاي نقدي معادل بهاي کارشناسي تمام يا بخشي از اموال در هنگام وقوع جرم محکوم مي‌شوند. تبصره- هرگاه اموال و اشياء استفاده‌شده موضوع اين ماده متعلق به غير بوده و اثبات شود مالک آنها را براي ارتکاب جرم در اختيار مرتکب قرارداده باشد، معاون جرم محسوب و علاوه بر مجازات مقرر قانوني، اموال مزبور مصادره مي‌شود.ماده 25: اعمال مجازات‌هاي موضوع اين قانون، مانع از اجراي مجازات‌هاي حدود، قصاص و ديات نخواهد بود و در صورتي که در ساير قوانين براي مرتکب جرم موضوع اين قانون مجازات شديدتري مقرر شده باشد، مرتکب به همان مجازات محکوم مي‌شود.ماده 26: در اجراي حکم محکوميت مرتکبان جرائم عليه اطفال يا نوجوانان به جزاي نقدي يا مصادره اموال يا ساير محکوميت‌هاي مالي، پرداخت ديه و خسارات طفل و نوجوان بزه‌ديده مقدم بر وصول مطالبات دولت است.ماده 27: هريک از مسؤولين يا کارکنان نهادهاي حکومتي يا دستگاه‌هاي اجرائي که از انجام وظايف مقرر در اين قانون امتناع نمايد به انفصال از خدمات دولتي و عمومي درجه پنج محکوم مي‌شود.