تاریخ 1397/05/10 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره 4822 برو جستجو جستجوی پیشرفته   معاون استاندار:
 حمايت از سرمايه‌گذاران معادن در دستور کار است 

سمنان- خبرنگار روزنامه پيام استان سمنان

معاون استاندار گفت: حمايت از سرمايه‌گذاراني که بر اساس نظرات کارشناسي مي‌توانند دوباره به مسير فعاليت و استخراج بازگردند، در دستور کار قرار دارد.

معاون امور هماهنگي و توسعه منابع استانداري سمنان در شوراي معادن با اشاره به نقش و جايگاه تصميم‌سازي و تصميم‌گيري شوراي عالي معادن استان، نظرات کميته‌هاي تخصصي را راهگشاي رفع مشکلات معادن بلاتکليف و معطل مانده دانست.

حشمت الله عسگري از مسئولان خواست علاوه بر برخورد قانوني با واحد‌هاي بدون بازده، حمايت از سرمايه‌گذاراني که بر اساس نظرات کارشناسي مي‌توانند دوباره به مسير فعاليت و استخراج بازگردند را در دستور کار قرار دهند.

وي همچنين بررسي مصداقي و ميداني معادني نيمه‌فعال و غير‌فعالي که مدت زيادي از دريافت مجوزها و پروانه بهره‌برداري آن مي‌گذرد را خواستار شد.

اعضاي شوراي عالي معادن استان سمنان، 13 پيشنهاد و درخواست بهره‌برداران، سرمايه‌گذاران و صاحبان معادن استان را بررسي و ادامه فعاليت، تمديد اعتبار پروانه بهره‌برداري، کاهش يا افزايش ظرفيت، معافيت جرائم مالياتي و بخشودگي هزينه تبصره 3 ماده 6 قانون معادن بحث و تصميم‌گيري کردند.

بهروز اسودي رئيس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان سمنان و دبير اين شورا نيز از اهتمام جدي مسئولان براي استقرار صنايع فرآوري در کنار معادن غني و منحصربه‌فرد استان خبر داد و تصريح کرد: خام‌فروشي يکي از معضلاتي است که بهره‌برداري کامل از معادن استان در زمينه اشتغال‌زايي و ارز‌آوري را به شدت کاهش مي‌دهد.

در اين جلسه مصوبات جلسه قبل پيگيري و پيرامون رونق و ايجاد ارزش افزوده بيشتر در معادن نمک استان بحث شد. در استان سمنان 33 پروانه بهره‌برداري نمک صادر شده است که 22 معدن در اين قسمت فعاليت مي‌کنند.


 از سوي مديرعامل شرکت شهرک‌هاي کشاورزي کشور اعلام شد:
 حمايت دولت از توسعه کشت گلخانه‌اي استان 

سرويس خبر

مديرعامل شرکت شهرک‌هاي کشاورزي کشور با اشاره به حمايت دولت از توسعه گلخانه‌ها گفت: استان سمنان ظرفيت مناسبي براي توسعه کشت گلخانه‌اي دارد. به گزارش روابط‌عمومي‌سازمان جهاد کشاورزي استان سمنان، علي اشرف منصوري در حاشيه سفر به استان سمنان، با اشاره به برنامه‌هاي خود در اين سفر و ديدار با استاندار سمنان اظهار داشت: يکي از موضوعاتي که ما امروز با حضور استاندار بررسي کرديم اين استان مي‌تواند در حوزه توسعه گلخانه‌ها نقش‌آفرين باشد و يک توسعه جهشي را در بخش گلخانه‌اي استان‌ها داشته باشيم.

وي اضافه کرد: ظرفيت خوبي در گذشته (در راستاي توسعه کشت گلخانه‌اي استان سمنان) ايجاد شده و ما در اين استان 21 شهرک و مجتمع داريم و‌ سازمان جهاد کشاورزي چه در حوزه دامپروري،کشاورزي چه در حوزه گلخانه‌اي کارهاي آن در حال انجام است.مديرعامل شرکت شهرک‌هاي کشاورزي کشور افزود: برخي از واحدهاي مستقر در اين شهرک‌ها و مجتمع‌هاي بخش کشاورزي به بهره‌برداري و توليد رسيده است و توليد آن‌ها موفق بوده است.منصوري اضافه کرد: تعدادي از پروژه‌هاي مستقر در اين مجتمع‌ها و شهرک‌هاي کشاورزي تقريبا زير ساخت‌هاي آن‌ها آماده است که تعداد آن به حدود 570 واحد مي‌رسد و اميدواريم هم اين‌ها را در فراخوان جديد که از سوي ‌سازمان جهاد کشاورزي اعلام شده سرمايه‌گذاران را جمع کنيم و واگذاري‌ها انجام شود و کار‌هاي اجرايي صورت بگيرد.

وي با اشاره به ظرفيت‌هاي جديد که کار‌هاي استعداديابي آن‌ها انجام شده است، افزود: اميدواريم بتوانيم در زمينه ايجاد زيرساخت به آن‌ها کمک کنيم.اين مقام مسئول با مقايسه توليد در فضاي گلخانه‌اي و توليد در فضاي باز تأکيد کرد: يکي از موضوعاتي که براي دولت اهميت دارد و به آن توجه دارد، اين است که در فضاي گلخانه‌اي بهره‌وري مصرف آب و بهره‌وري توليد نسبت به منابع آن بسيار بالا است.منصوري گفت: به ازاي هر ليتر در ثانيه مصرف آب در هکتار مي‌توانيم بالغ بر 30 تا 40 تن محصول صيفي در فضاي باز برداشت کنيم ولي در فضاي گلخانه‌اي توليد اين محصول بين 10 تا 20 برابر افزايش مي‌يابد.وي با تأکيد بر اينکه ميزان بهره‌وري مصرف آب در کشت گلخانه‌اي بالا مي‌رود بيان کرد: بسته به اينکه در فضاي گلخانه‌اي چه محصولي برداشت شود تناژ توليد محصولات گلخانه‌اي متفاوت است؛ اما آن چيزي که اکنون ما در کشت‌هاي متراکم در سطح کشور توليد مي‌شود در محصولاتي مانند صيفي‌جات و محصولاتي مانند خيار گلخانه‌اي در هر هکتار گلخانه بيش از 300 تن محصول در هر سال برداشت مي‌شود که اين ميزان در برخي گلخانه‌ها به 500 تن در هر هکتار نيز مي‌رسد.مديرعامل شرکت شهرک‌هاي کشاورزي کشور عنوان کرد: در محصولات ديگري مثل توليد گل و گياهان زينتي که توسعه آن يکي از برنامه‌هاي وزارت جهاد کشاورزي است که آن را ترويج کرده و توسعه مي‌دهيم؛ ميزان توليد آن قابل مقايسه با توليد در فضاي باز نيست.منصوري اظهار داشت: در واقع قطعا مي‌توانيم سطح زير کشت آن ميزان محصول که در فضاي باز توليد مي‌شود را در فضاي گلخانه‌اي به 10 درصد سطح زير کشت فضاي باز تقليل دهيم.وي يادآور شد: به طور مثال ميزان محصول برداشت شده در حدود 450 هزار هکتار سطح زير کشت سبزي و صيفي‌جات در فضاي باز که در کشور وجود دارد؛ با روش توليد گلخانه‌اي به 10 درصد (45 هکتار) کاهش مي‌يابد و اين مقايسه مناسبي است تا اهميت توسعه کشت گلخانه‌اي را مشخص کند.مديرعامل شرکت شهرک‌هاي کشاورزي کشور با اشاره به ميزان اشتغال‌زايي ناشي از توسعه کشت گلخانه‌اي در کشور بيان کرد: اشتغال خوبي را در فضاي گلخانه‌اي ايجاد مي‌کنيم؛ چراکه هيچ فعاليت کشاورزي وجود ندارد که به اندازه کشت گلخانه‌اي بتواند اشتغال ايجاد کند.منصوري با بيان اينکه توسعه کشت گلخانه‌اي بخشي از مشکل اشتغال کشور را حل مي‌کند، گفت: به ازاي هر هکتار توسعه کشت‌هاي گلخانه‌اي بالغ بر 20 نفر طرفيت اشتغال ايجاد مي‌شود که مي‌تواند به حل معضل بيکاري کمک کند.


 تعيين تکليف مشمولان غايب تا پايان سال 97 

سمنان- خبرنگار روزنامه پيام استان سمنان

معاون وظيفه عمومي استان سمنان گفت: به منظور تعيين تکليف وضعيت خدمتي مشمولان غايب، پيامکي از سوي سازمان وظيفه عمومي براي اين دسته از مشمولان ارسال مي‌شود.

سرهنگ حسن رستميان در گفت و گو با خبرنگار پايگاه خبري پليس،در خصوص تعيين تکليف مشمولان غايب اظهار داشت: قانون جريمه مشمولان غايب تنها تا پايان سال 97 اجرا خواهد شد لذا به منظور تاکيد بر تعيين تکليف وضعيت خدمتي مشمولان غايب و اطلاع‌رساني بيشتر، پيامکي از سوي سازمان وظيفه عمومي براي اين دسته از مشمولان ارسال مي‌شود.

وي افزود: آن دسته از افرادي که واجد شرايط قانون جريمه مشمولان غايب هستند، مي‌توانند با پرداخت نقدي و يا اقساطي مبلغ جريمه، وضعيت خدمتي خود را تعيين تکليف کنند.

رستميان ادامه داد: با بررسي‌هاي صورت گرفته در بين مشمولان غايب، گروهي مبتلا به بيماري روحي، رواني و جسمي هستند که براي معافيت پزشکي اقدام نکرده اند و به علت عدم تعيين تکليف وضعيت خدمتي خود، براي انجام اموري مانند: بيمه، خروج از کشور و..... دچار مشکل شده اند. لذا اين دسته از مشمولان مي‌بايست از طريق دفاتر خدمات الکترونيک انتظامي (پليس+10) براي معافيت پزشکي اقدام کنند تا از ليست مشمولان غايب خارج شوند.

اين مقام مسئول يادآور شد: افرادي که در سال‌هاي گذشته خدمت کرده‌اند ولي به دلايلي مانند: عدم تعويض کارت قديمي پايان خدمت به هوشمند و يا عدم دريافت کارت پايان خدمت، در ليست مشمولان غايب قرار دارند، مي‌بايست از طريق دفاتر (پليس+10) براي صدور کارت پايان خدمت اقدام کنند.

معاون وظيفه عمومي استان سمنان خاطرنشان کرد: در سال آينده محدوديت‌ها و محروميت‌هاي اجتماعي بيشتري براي مشمولان غايب در نظرگرفته مي‌شود، لذا اين دسته از مشمولان مي‌بايست از فرصت‌هاي ايجاد شده جهت تعيين تکليف وضعيت خدمتي خود استفاده کنند.