تاریخ 1397/05/09 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره 4821 برو جستجو جستجوی پیشرفته   نقد و تحليل خبر هفته  

• شکايت ايران از آمريکا

دادخواست نوزده صفحه‌اي به دبيرخانه‌ي ديوان لاهه مبني بر شکايت ايران از آمريکا در موضوع خروج آمريکا از برجام و بازگرداندن تحريم‌ها، تسليم شد و ديوان بين‌المللي دادگستري هم تاريخ رسيدگي به شکايت ايران را عليه آمريکا اعلام کرد.

نکته‌ي قابل توجه ، رويکرد ايران از منظر حقوق بين‌الملل و از مجاري قانوني، بسيار کار پسنديده‌اي است که مي‌تواند حمايت افکار عمومي جهان را به خود جلب کند و متانت فرهنگي و تقيد به حقوق بين‌الملل ايران را بالا ببرد که اين موقعيت براي ما بسيار مهم است.

• تامين دارو، واجب‌تر از نان و آب

وزير بهداشت درمان و آموزش پزشکي گفت تمام تلاش ما بايد اين باشد که مردم در حوزه‌ي دارو، احساس درد و رنج نکنند و مطمئن باشيد که در اين امر، کوتاهي نخواهيم کرد. وي در مورد افزايش قيمت، فقط 9 درصد را منظور کرده‌ايم. وي تامين دارو را، واجب‌تر از نان و آب دانست. البته مهم اين است که نظارت کافي در امر دارو درمان نيز صورت بگيرد و مردم هم در اين زمينه بايد به نظارت مسئولان امر کمک نمايند.

• هزينه‌ي پيش دبستاني‌ها افزايش نمي‌يابد

معاون ابتدايي وزير آموزش و پرورش گفت: پيش دبستاني به عنوان يک دوره‌ي رسمي به دو صورت دولتي و غيردولتي اداره خواهد شد. در مورد دولتي، اين دوره با استفاده از اعتبار دولتي در مناطق محروم مرزي و حاشيه‌ي شهرهاي پرجمعيت و با استفاده از فضاهاي مازاد دولتي برگزار خواهد شد. وي گفت:در پيش دبستاني‌هاي غيردولتي استانداردهاي موجود در امر آموزش و پرورش با دولتي يکسان است و ضمن نظارت بيش‌تر در نحوه‌ي فعاليت آنها، بر هزينه‌هاي آنها اضافه نخواهد شد.

• خروج آمريکا از سوريه، منوط به خروج ايران

از جمله موضوعاتي که در ديدار ترامپ و پوتين در هلسينکي مورد بحث قرار گرفت، موضوع خروج نيروهاي آمريکايي از سوريه بود که ترامپ آن را منوط به خروج نيروهاي ايراني از سوريه کرد.

در اين زمينه، تفاوت ماهوي حضور اين دو نيروست که نيروهاي ايراني به دعوت دولت سوريه به آن کشور رفته‌اند اما نيروهاي آمريکايي کشور سوريه را اشغال کرده‌اند. مورد دوم، حضور آمريکايي جهت تقويت نيروهاي تکفيري و داعش است در حالي که ايراني‌ها براي دفاع از مردم سوريه و مقابله با نيروهاي مخرب مهاجم به آن سرزمين رفته‌اند بنابراين در اينجا يک با يک برابر نيست. دليل آن که دولت دمشق به حضور ايراني‌ها و تاثير آنها اذعان دارد و از اشغالگري آمريکايي شاکي است.

• بايد هشدار سردار را جدي گرفت

واکنش رسانه‌هاي غربي به سخنان سردار سليماني خطاب به رئيس جمهور آمريکا، تامل برانگيز است. از جمله، «نيويوريک تايمز » در گزارش به سخنان سردار سليماني نوشت که: سردار پرقدرت ايراني بر شدت دوئل ميان ايران و آمريکا افزود و البته که اظهارات وي از سوي تحليل گران، نگران‌کننده خوانده شده است. از طرفي، کارشناسان مي‌گويند احتمال جنگ ميان ايران و آمريکا، بسيار پايين است اما کارشناسان مسائل سياسي، نگران آن هستند به اين که افزايش تنش ميان دو طرف بتواند تبعات بسيار جدي‌تري به دنبال داشته باشد.

اما با توجه به مسائل اخير و فضاي نظري کشور، ما با هيچ کشوري جنگ نداريم و مثل آمريکا ورود اشغالگرانه را به هر سرزميني جايز نمي‌دانيم اما هميشه به دفاع از هستي و کيان خود ايستاده‌ايم.

• افکار عمومي آمريکا مخالف جنگ با ايران است

«‌هافينگتون پست » در نظر سنجي به کمک موسسه‌ي افکار سنجي « يوگاو » اعلام کرد که اکثر آمريکايي مخالف جنگ با ايران هستند لازم به توضيح است که 53 درصد مخاطبان به پرسش‌ها پاسخ گفته‌اند که مخالف جنگ هستند و 37 درصد هم گفته‌اند که به شدت مخالف جنگ هستند و تنها درصد کمي گفته‌اند که در صورت اعلان جنگ حمايت مي‌کنند.

بديهي است که ملت آگاه آمريکا به روشني اعلام مي‌دارد که ماليات را براي زندگي بهتر مي‌پردازد نه براي آتش و خون و آوارگي ملت‌ها و نيز جامعه‌ي خود چون به هرحال شومي جنگ را تجربه کرده است و جنازه‌ي پياپي سربازان آمريکايي را که به کشور بازگردانده مي‌شود.

• نويد هفته‌اي در کنار هم آمدن شخصيت‌هاي نمادين

سخنان جهانگيري نويدي با خود به همراه داشت و دارد که اگر صورت واقعي به خود بگيرد، آن صميميت و وفاق دوباره به جامعه‌ي ما بازخواهد گشت البته اگر بيمارگونگي تندروهاي دو طرف بگذارد.

درباره فضاي بسيار مثبت بالا، جهانگيري گفت: « دشمنان علاوه بر نظام و دولت تلاش مي‌کنند شخصيت‌هاي موثر و سرمايه‌هاي نمادين را تخريب کنند » و خبر داد به اين که « همه‌ي مسئولان عالي رتبه کشور بايد نمايش بزرگي از اتحاد داخلي را به صحنه بياورند. در همين راستا به فضل الهي در هفته‌هاي آينده، شاهد بخشي از اين نماي خواهيم بود و جريانات و شخصيت‌هاي نمادين کشور در کنار هم قرار خواهند گرفت » براستي اگر چنين شود اميد دشمنان به کلي از درون کشور قطع خواهد شد.

• خويشاوند‌سالاري، نگران‌کننده است

اشرف بروجردي، رئيس کتابخانه‌ي ملي، درباره‌ي طرح منع به کارگيري بازنشستگان، دو عامل را مضر به حال دستگاه‌هاي اجرايي کشور مي‌داند. ضمن اين که به نظر ايشان، اين طرح، فرصتي است براي ورود جوانان به چرخه‌ي مديريت کشور.

و اما آن دو عامل مضر، نخست خالي شدن دستگاه‌هاي اجرايي کشور از تجارب حاصل شده به قيمت ساليان عمر و دوم، خويشاوند‌سالاري به جاي شايسته‌سالاري.

واقعيت مسلمي که متاسفانه در سال‌هاي اخير، عجيب برجسته بوده است! با نگاهي به اطرافيان مشخص مي‌شود که قرابت‌هاي سببي و نسبي چگونه به عدالت و قسط اسلامي؛ يعني همان شايسته‌سالاري، دهن‌کجي کرده است و مديريت‌ها نخبه و قابل را به حاشيه رانده است.

30 ميليون ايراني از فيلترشکن استفاده مي‌کنند.

محمود صادقي، نماينده‌ي حقوقدان مجلس به زمزمه‌اي اشاره دارد که حاکي از احتمال رفع فيلترينگ تلگرام است چرا که در عصر انفجار اطلاعات و با ابزارهاي موجود در دسترس، محدودکردن ممکن نيست.

درباره‌ي اين موضوع فراگير بايد گفت که هدايت و جهت بخشيدن به افکار و انديشه‌ها و نظريات مهم‌تر از طرد و دفع است چون اين موانع باعث حساسيت و حرص مي‌شود و زيانش چندين برابر منافع آن خواهد بود. پرسش اين است که چرا در مقابل پديده‌ها، فرهنگ سازي نکنيم و پيشامد‌هاي هرچند ناگوار را به فرصت تبديل نکنيم ؟

زيبا کلام گفت: چيزي عوض نمي‌شود

استاد معروف سياست و از فعالان مبرز سياسي گفت: آن قدر وضع اقتصاد ما نا‌به‌سامان است که اگر به جاي «نوبخت» و «کرباسيان » يا «شريعتمداري» اقتصاد‌دانان نامي جهان همچون «کنيز»، «ريکاردو» و «آدام اسميت» هم بيايد، چيزي عوض نمي‌شود. از طرفي پيشنهاد تغيير وزرا هم زيبا کلام دادن نشاني غلط مي‌خواند. مقصود اين است که سرنادر دست آدم ناشي از سرگشاده زده مي‌شود!

زيبا کلام مي‌خواهد بگويد که خشت اول اقتصاد را مثل سياست و هنر و فرهنگ و... کج نهاده‌ايم، حال هرچه بالاتر برويم، کجي آن بيش‌تر خواهد شد

خشت اول را نهد ديوار کج

تا ثريا مي‌رود ديوار کج

چرا با تهمت زنندگان برخورد نمي‌شود ؟

طيبه سياوشي، عضور فراکسيون اميد مجلس گفت: تعدادي از افراد منتصب به جريان پايداري در فضاي مجازي با انتشار توئيت‌هايي، سعي در بي اعتماد کردن مردم نسبت به مسئولان دارند. مسئولان، مانند اين افراد، بخشي از نظام جمهوري اسلامي ايران هستند حال اين که چه فرايندي سبب شده تا اين افراد تصور کنند که دلسوزي بيشتري از مسئولان نسبت به نظام دارند...

بايد گفت: که اين عزيزان، تافته‌ي جدا بافته‌اند و از آن سو از مصونيت آهنين هم برخوردارند و از آن سوء، خود را صاحب انقلاب و ارزش‌هاي آن و ايران عزيز را نيز ملک طلق خود مي‌دانند و مهم‌تر از همه از پسکوب محکم و سنگيني هم بهره مي‌برند.

توافق کردهاي سوريه با دمشق

نيروهاي سوريه دموکراتيک و دمشق، بر سر انجام مذاکرات براي پايان دادن به جنگ توافق کردند. در اين باره بايد گفت که بنا به دو عامل، کردها چاره‌اي جز توافق با بشار اسد ندارند. نخست شکست استقلال خواهي کردهاي کردستان عراق و دوم، پيروزهاي پياپي ارتش سوريه و حاميان حکومت خاندان اسد، به همين جهت کردهاي دموکراتيک سوريه، ناچار بايد به امتيازات حداقلي در چارچوب سوريه‌ي مستقل، قناعت کنند.

برخورد با پزشکان زيرميزي!

دکتر حميدرضا همتي، در نشست خبري با اصحاب مطبوعات و رسانه به دو موضوع مهم اشاره کرد: نخست عدم تغيير قيمت دارو و دوم: برخورد با پزشکاني که بابت خدمات دهي در بيمارستان، از بيمار پول بگيرند. تصريح مدير عامل بيمارستان، برخورد با چنين پزشکاني است.

لازم به توضيح است که از عوارض عالم درماني، پديده‌ي زشت زيرميزي است که نخست به منش شغلي آن کساني برمي گردد که جز به پول به چيز ديگري نمي‌انديشد و غايت آنها در درمان، فقط جنبه‌ي مادي آن مطرح است و دوم، ضعف قانون است هم آنجا که پزشک، مزد زحمات خود را با تعرفه‌هاي موجود نمي‌گيرد و دوم عدم اعمال قانوني در مورد چنين پزشکاني است.

روابط عمومي‌ها فاصله‌ها را کاهش دهند

حميدرضا خدايي‌راد، اصلي‌ترين رسالت کاهش فاصله‌ها بين مردم و مسئولين است تا موجب افزايش اعتماد مردم شود. البته تصريح شوراي اطلاع رساني استان سمنان حاوي نکات منطقي و درستي است چون فاصله‌هاي بين مدير و مسئول و ارباب رجوع را رئيس دفتر و مشاور و محرم راز و... پر کرده است. به خاطر دارم که شهيد بهشتي در آغاز کار جهاد سازندگي، هرگز مايل نبود که جهاد که کار ميداني موفق داشت، تبديل به اداره شود چون دو عيب بزرگ و فاحش برآن مترتب بود: نخست بروکراسي پر زحمت اداري که انقلاب کرديم تا از آن نجات يابيم و دوم وجود موانع پرهزينه‌اي که مانع بزرگ مردم و مسئولان است. چيزي که پررنگ‌تر از پيش از انقلاب را اکنون در واسطه‌هاي اداري به وفور مي‌بينيم.

ائتلاف عربي ترامپ عليه ايران!

رئيس جمهور ترامپ در پي تشکيل، « ناتوي عربي » است. تا با دست اعراب پولدار اما بي‌عقل و خود‌بزرگ‌بين، مار را از سوراخ بيرون بياورد در حالي که خود هيچ اعتقادي به ناتوي اروپا ندارد و اگر ترس از رقيب روس نباشد، پيش از اين از آن خارج شده بود. مورد دوم، ترامپ با اين پيشنهاد که مثل آن ائتلاف عربي با حمايت اروپا و آمريکا هم هيچ خاصيتي ندارد، دوشيدن و سوء استفاده‌ي بيش‌تر از اين رهبران مفت‌خور و خود‌ترس و بي‌خاصيت است. بايد از اين تفکر و آن شيوخ خنثي پرسيد وقتي که با آن ائتلاف از پس يمني‌هاي پابرهنه و فقير اما مصمم برنيامديد با شيران رزه‌ي ايراني چه خواهيد کرد؟

لزوم طرح ارائه شده از شوراي عالي استان‌ها

دکتر کواکبيان در نشست عمومي بررسي مشکلات مردم منطقه‌ي 7 تهران، در زمينه‌ي مديريت يک پارچه‌ي شهري تهران گفت: نبايد منتظر لايحه‌ي دولت بمانيم چرا که دولت لايحه‌اي نخواهد داد. ارائه‌ي لايحه‌اي به مجلس از سوي شوراي عالي استان‌ها براي هماهنگي دستگاه‌هاي اجرايي در اين زمينه راه‌گشا خواهد بود.

لازم به توضيح است که اغلب کشورهاي پيشرفته‌ي غربي، در زمينه‌ي مديريت شهري، يکپارچه و متحد هستند به همين علت بين همه‌ي دستگاه‌هاي اجرايي، هماهنگي تام و تمامي برقرار است تا جايي که نه توانمندي‌هاي هم را خنثي مي‌کنند و نه اقدامات موازي دارند.

پيشنهادهاي اروپايي‌ها معقول است

لاريجاني، رئيس خانه‌ي ملت گفت: پيشنهادهاي اروپايي در مذاکره با ايران، در سطح کلان معقول به نظر مي‌رسد که البته بايد درباره‌ي دستور العمل‌هاي اجرايي آن، شيوه نامه‌ي عملي تدوين شود چون در اجراست که کاستي‌ها و عدول از پيشنهادهاي مطرح شده، آفتابي خواهد شد.

از حرف بي‌ربط، ترامپ تنها نيست

به گزارش آسوشيتدپرس، 10 سناتور جمهوري خواه در نامه‌اي خطاب به سفراي انگليس، فرانسه و آلمان، به اين کشورها هشدار دادند که در صورت مانع تراشي مسير بازگشت تحريم‌هاي واشنگتن عليه تهران يا تضعيف آن، با دردسر و اقدام کنگره رو به رو خواهند شد.

معلوم مي‌شود که فقط ترامپ فاقد عقل حقوقي نيست بلکه ياران همراه و همگام هم در کنگره دارد که از فقدان ابتدايي‌ترين منشور حقوق بشري رنج مي‌برند.

عشق ترامپ به مذاکره با ايران !

حميد آصفي، سخنگوي وزارت امور خارجه‌ي ايران در دولت اصلاحات هم نکات مهمي از شخصيت اين رئيس جمهور آمريکا، ترامپ مي‌گويد که در نوع خود بسيار جالب و قابل تامل است و آن، اينگه اگر با ايران مذاکره نکند، دق خواهد کرد. به همين دليل براي رسيدن به غايت آرزوي خود دست به هرکاري مي‌زند. شناخت آصفي از شخصيت ترامپ، امر مورد تاييدي است. همان گونه که پس از ديدار با « اون » آن چنان شيفته شد ارضا گرديد که بدون هيچ شيوه نامه‌اي به کاخ سفيد برگشت و هرگز به دستاوردهاي خود نينديشيد و آن را به آينده واگذاشت.

توقف صادرات عربستان از درياي سرخ

انهدام ناوچه‌ي پيشرفته‌ي عربستان و حمله‌ي حوثي‌ها به نفتکش رژيم سعودي، اين رژيم با هدف بين‌المللي کردن و جلب حمايت غرب و کشورهاي عربي اعلام کرد که به سبب نداشتن امنيت، از اين مسير، نفت صادر نخواهد کرد. نکته‌ي قابل تامل ديگر تنگه‌ي باب‌المندب است که به سخنان رئيس جمهور کشورمان حمل خواهد شد که خطاب به ياوه‌گويي‌هاي ترامپ از تنگه‌هاي مختلفي گفت. در اين باره بايد گفت که مقصود رئيس جمهور کشورمان کاربرد تنگه‌ها، استعاره از راه‌هاي مختلف دفاع در برابر راه‌هاي گوناگون حمله‌ي آمريکا بوده است نه آن که به مصداق تنگه‌ي باب منصوب باشد.

نمي‌گذاريم فروش نفت با

مشکل مواجه شود

جهانگيري در مراسم توريع و معارفه رئيسان پيشين و کنوني بانک مرکزي ايران گفت: نمي‌گذاريم فروش نفت با مشکلي مواجه شود. بديهي است که در مقابل رفتار ظالمانه، يک‌جانبه و غيرحقوقي ترامپ، ايران در فروش نفت با مشکلات عديده‌اي روبه رو خواهد شد. از جمله، سه کشور آسيايي هند، ژاپن و کره‌ي جنوبي که بيش از نيمي از صادرات نفت ما را به آنها اختصاص دارد، از آمريکا در اين امر، اطاعت خواهند کرد. بنابراين وحدت رويه‌ي دستگاه سياست‌گذاري ما مي‌تواند بخشي از مشکلات را با درايت خود حل کند.

-مزايده‌ي اموال موسسات مالي

از جمله مشکلاتي که ديگران تنيدند و دولت دوازدهم به عوارضش گرفتار شد، بحث موسسات مالي به اصطلاح قرض‌الحسنه بود که اموال مردم ساده دل و مضطر را بالا کشيدند و چالشي و تنشي آفريدند که دولت ناگزير شد از کيسه‌ي ملت، بدهي‌هاي خرد و کلان آنها را بپردازد تا آرامش جامعه از کف نرود. حال به گفته‌ي پزشکيان، نايب رئيس اول مجلس شوراي اسلامي، قرار بر اين شده است که با تصميم نمايندگان سران قوا، ميزان دارايي‌هاي اين موسسات مالي و اعتباري، محاسبه و اموال آنها به مزايده گذاشته شود.

البته نکته‌ي مهم، نظارت دقيق نمايندگان سران سه قوه‌ي است تا نگذارند، از آنچه مانده است، حيف و ميلي صورت گيرد.

تقويت روابط با ايران

از گفته‌هاي برنده‌ي انتخابات اخير پاکستان، که رويکرد تازه‌اي بود و نتايجي دور از انتظار ناظران را به منصه‌ي ظهور نشاند، بعد از پيروزي، بيان دو نکته در سياست داخلي و خارجي است: در سياست داخلي، پيگيري فساد مالي سياستمداران است که نيرو و انرژي بسياري را از همسايه‌ي شرقي ما گرفته است که يک نمونه اش، موضوع سوء‌استفاده‌هاي نواز شريف، نخست وزير سابق است و دوم، اظهار صريح در سياست خارجي است که اول، تقويت رابطه با ياران است که هميشه در قبال پاکستان با صداقت عمل کرده است و دوم، تجديد نظر در مناسبات با آمريکاست که اين روزها حال و روز خوشي ندارد و مردم پاکستان از اين رابطه‌ي ديپلماسي زور آمريکا، زيان‌هاي بسياري را متحمل شده‌اند.

فرزامي