تاریخ 1397/05/09 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره 4821 برو جستجو جستجوی پیشرفته   استاندار سمنان:
 کم‌کاري فرمانداران سمنان در جذب اعتبارات روستايي پذيرفتني نيست 

سمنان - استاندار سمنان بابيان اينکه جذب تسهيلات اعتباري طرح‌هاي روستايي منجر به ايجاد اشتغال پايدار در روستاها مي‌شود، گفت:کم‌کاري فرمانداران استان در جذب اعتبارات روستايي پذيرفتني نيست.

به گزارش خبرنگار مهر، سيد شهاب‌الدين چاوشي ظهر دوشنبه در چهارمين جلسه شوراي برنامه‌ريزي استان سمنان به ميزباني سالن يادگار امام(ره) استانداري ضمن بيان اينکه جذب تسهيلات اعتباري طرح‌هاي روستايي منجر به ايجاد اشتغال پايدار در روستاها مي‌شود، ابراز داشت: کم‌کاري فرمانداران استان در جذب اعتبارات روستايي پذيرفتني نيست و مديران مربوطه بايد در راستاي جذب اعتبارات و ارائه طرح‌هاي اشتغال‌زايي اهتمام ويژه اي داشته باشند.

وي بابيان اينکه فرمانداران بازوان مديريت مطلوب در شهرها هستند، افزود: جذب تسهيلات و مشکلاتي که در اين حوزه براي متقاضيان وجود دارد بايد توسط فرمانداران پيگيري و دنبال شود قطعا رفع چالش هاي موجود مي‌تواند استان را در مسير رشد و پيشرفت قرار دهند.

استاندار سمنان بابيان اينکه دولت منابع اعتباري خوبي را براي طرح‌هاي اشتغال‌زايي منظور کرده است، ابراز داشت: هنر مديران جذب اين اعتبارات در حوزه شهري و روستايي و رونق بخشيدن به اقتصاد استان بايد باشد لذا هماهنگي دستگاه‌هاي اجرايي در شهرستان‌ها با فرمانداران به منظور جذب اعتبارات لازم امري ضروري است.

چاوشي بابيان اينکه انضباط در امور باعث پيشرفت مي‌شود ضمن کلايه از عدم حضور برخي مديران، تصريح کرد: ناظر بر عملکرد مديراني که بدون عذر موجه در کارگروه‌هاي مختلف حضور ندارند، هستيم و اين افراد در صورت تکرار اقدام خود تذکر دريافت مي‌کنند.

وي بابيان بي نظمي آشفتگي در امور و عدم اجرايي شدن مصوبات را به دنبال دارد، افزود: از مديران انتظار مي‌رود که در جلسات به صورت منظم حضور پيدا کنند و معاونان خود را در جريان ريز جلسات قرار دهند تا بتوان با برنامه‌ريزي بهتر شرايط خدمت مطلوبي را براي شهروندان فراهم کنيم.


 مديرکل ميراث فرهنگي استان سمنان:
 اکوماراتن جنگل ابر زمينه‌ساز معرفي استان سمنان است 

سرويس خبر

مديرکل ميراث‌فرهنگي، صنايع‌دستي و گردشگري استان سمنان گفت: برگزاري اکوماراتن جنگل ابر زمينه‌ساز معرفي ظرفيت‌هاي گردشگري و جاذبه‌هاي استان سمنان است.

به گزارش روابط عمومي اداره كل ميراث‌فرهنگي، صنايع‌دستي و گردشگري استان سمنان، «محمد جهانشاهي» امروز و در اولين نشست هماهنگي اکوماراتن جنگل ابر که با حضور جمعي از مسئولان، سازمان‌هاي مردم نهاد و بخش خصوصي در اداره کل ميراث فرهنگي استان سمنان برگزار شد، افزود: اکوماراتن جنگل ابر، برد تبليغاتي بسيار خوبي براي معرفي استان دارد.

وي گفت: اکوماراتن جنگل ابر با هدف معرفي پتانسيل‌هاي گردشگري استان سمنان، توسعه پايدار و حفاظت از منابع طبيعي انجام مي‌شود.

مدير برگزاري اکوماراتن جنگل ابر نيز در رابطه با با اين رويداد گفت: اولين اکوماراتن جنگل، هشتم شهريور ماه در استان سمنان برگزار مي‌شود.

«معين افضلي» با اشاره به اينکه اين اکوماراتن در جنگل ابر شاهرود در دو بخش ماراتن 42 کيلومتر و نيمه ماراتن 21 کيلومتر برگزار مي‌شود، افزود: اکوماراتن سمنان يک رويداد گردشگري ورزشي است که با حمايت اداره کل ميراث فرهنگي استان سمنان برگزار مي‌شود.وي با بيان اينکه اين رويداد تا کنون در سال‌هاي 2016 و 2017 در بيابان لوت استان کرمان اجرا شده است، افزود: معرفي ظرفيت‌هاي گردشگري، فراهم شدن زمينه حضور گردشگران خارجي و پخش مستندهاي اين برنامه از شبکه‌هاي ملي و بين‌المللي از جمله دستاوردهاي اين رويداد بوده است.وي افزود: اين مسير پس از گذشتن از روستاي قطري و جنگل‌هاي باستاني هيرکاني و درختان سرخدار و... انجام مي‌شود.افضلي از حضور دوندگان بين‌المللي در اين اکوماراتن خبر داد و گفت: دوندگاني از جمله "پائولو ونتوريني" دارنده رکورد گينس از کشور ايتاليا که در تابستان 2017 موفق به ثبت رکورد جديد از دويدن در کوير لوت به عنوان گرمترين منطقه کره زمين به مدت 12 ساعت شده است و "محمد الحنصال" از دوندگان مطرح و صاحب نام اولترا ماراتن کشور مراکش برگزار مي‌شود.

وي با بيان اينکه تا کنون در ايران اکوماراتن جنگلي برگزار نشده است، گفت: برگزاري اين رويدادها در تغيير نگاه جهان به ايران موثر است.

افضلي از حضور 50 دونده مطرح کشوري در اين اکوماراتن خبر داد و افزود: در نظر است اين اکوماراتن در سال آينده و در استان سمنان در سطح بين الملل برگزار شود.

رئيس اتاق بازرگاني، صنايع، معادن و کشاورزي استان سمنان نيز در اين جلسه از تلاش‌هاي اداره کل ميراث فرهنگي استان سمنان براي معرفي ابعاد گردشگري استان، قدرداني کرد و گفت: برگزاري اين اکوماراتن مي‌تواند نقش موثري در معرفي هر چه بيشتر ظرفيت‌هاي استان داشته باشد.

«علي اصغر جمعه اي» با بيان اينکه تمامي نقاط استان سمنان داراي جاذبه توريستي است، افزود: برگزاري رويدادهاي گردشگري در معرفي ظرفيت‌هاي ناشناخته استان موثر است.

اولين اکوماراتن جنگل در استان سمنان هشتم شهريور ماه در جنگل ابر شاهرود برگزار مي‌شود.

منطقه ابر در 40 کيلومتري شمال شرقي شهرستان شاهرود واقع شده است. اين منطقه که به نام جنگل‌هاي ابر معروف است در ارتفاعات آن عمدتاً به صورت چمنزار و يا مراتع مشجر و در پايين دست آن به جنگل با گونه‌هاي متنوع ديده مي‌شود. به دليل فراگيري سطح جنگل با ابر، در اين جنگل روياي قدم زدن روي ابرها محقق مي‌شود.

علاقمندان براي شرکت و ثبت نام در نخستين اکوماراتن جنگل در استان سمنان مي‌توانند به پايگاه اينترنتي به آدرس www.luttravel.com مراجعه کنند.


 مدير عامل شرکت برق منطقه‌اي سمنان در نشست شوراي معاونين و مديران شرکت:
 در شرايط کنوني بايد تمام توان خود را براي پايدار نگهداشتن شبکه و مديريت مصرف برق به کار گيريم 

سرويس خبر

با حضور مدير عامل، اعضاء هيئت مديره و معاونين و مديران شرکت برق منطقه‌اي سمنان، جلسه شوراي معاونين و مديران در سالن اجتماعات اين شرکت برگزار شد. مهندس سيد علي اکبر صباغ رئيس هيات مديره و مدير عامل شرکت برق منطقه‌اي سمنان با تقدير از کارکنان صنعت برق استان به دليل زحمات و فشارکاري در شرايط پيک بار برق در تابستان جاري بيان داشت: در شرايط کنوني بايد تمام توان خود را براي پايدار نگهداشتن شبکه و مديريت مصرف برق به کار گيريم. مهندس صباغ، اقدامات فني و مهندسي انجام شده در گذشته در خصوص توسعه و بهسازي شبکه برق در سطح استان را مناسب دانست و افزود: طي سال‌هاي اخير، زيرساخت‌هاي مناسبي در زمينه صنعت برق در سطح استان سمنان ايجاد شده است و مشکلات به وجود آمده در تابستان امسال ناشي از کمبود توليد انرژي الکتريکي بوده و در مورد تاسيسات و تجهيزات برق استان، نقص و کمبودي وجود ندارد. مدير عامل شرکت برق منطقه‌اي سمنان با اشاره به تغيير شيوه‌هاي زندگي و توصيه به پرهيز از اسراف در مصرف برق اظهار داشت: کارکنان زحمتکش صنعت برق استان با بسيج تمام امکانات، تعهد و تخصص خود چون گذشته در مسير خدمت به مردم عزيز استان و کشور گام برداشته و جهت عبور از پيک تابستان با اعمال کمترين خاموشي، تمام تلاش خود را به کار خواهند بست. در ادامه اين نشست، حاضرين به بيان نظرات و پيشنهادات خود پرداختند.


 مدير امور باغباني سازمان جهاد کشاورزي استان سمنان:
 طرح ايجاد سايه‌بان در باغات ميوه استان سمنان اجرايي مي‌شود 

سرويس خبر

مدير امور باغباني سازمان جهاد کشاورزي استان سمنان با هدف جلوگيري از اثرات مخرب خشکسالي بر روي محصولات باغي اين استان طرح شيد‌هاوس (ايجاد سايه‌بان) در باغات ميوه استان سمنان اجرايي مي‌شود.

به گزارش روابط عمومي سازمان جهاد کشاورزي استان سمنان، مهدي قرائيان با اشاره به ابلاغ شيوه نامه اجرايي طرح ايجاد سايه‌بان در باغات ميوه اظهار داشت: اين طرح با هدف حفاظت از باغات استان در مقابله با خشکسالي و ساير آسيب‌ها اجرا مي‌شود.

وي با اشاره به اهميت توليد بخش کشاورزي در محيط‌هاي کنترل شده خاطرنشان کرد: با ابلاغ دستورالعمل طرح ايجاد سايه‌بان بر روي باغات ميوه به عنوان زير بخش طرح‌هاي گلخانه‌اي اين مهم به جد در دستور کار مديريت باغباني سازمان جهاد کشاورزي استان سمنان قرار گرفت.

مدير امور باغباني سازمان جهاد کشاورزي استان سمنان به برخي از فوايد ايجاد سايه‌بان بر روي باغات ميوه اشاره کرد و گفت: با توجه به کم آبي و شرايط خشکسالي حاکم بر استان، براي افزايش بهره‌وري آب علاوه بر روش‌هاي آبياري تحت فشار استفاده از اين سايه‌بان نيز مي‌تواند مثمرثمر باشد و در استفاده بهينه آب مؤثر باشد.

قرائيان اضافه کرد: با هدف حفاظت باغات استان از اثرات مخرب خشکسالي استفاده از مواد حافظ رطوبت نظير مواد آلي، زئوليت و انواع مالچ‌ها براي جلوگيري از آسيب جدي به باغات توصيه مي‌شود.

وي اضافه کرد: براي احداث سايه‌بان‌ها از توري‌هاي خاص با ضريب‌هاي متفاوت از عبوردهي نور بر روي سازه‌هاي سبک و ارزان قيمت طراحي شده است و گاهي نيز اين توري‌ها بدون استفاده از سازه مستقيماً بر روي درختان کشيده مي‌شود.

مدير امور باغباني سازمان جهاد کشاورزي استان سمنان با اشاره به وجود انواع سايه‌بان‌ها گفت: انواع سايه‌بان‌ها شامل نت‌هاوس، شيد‌هاوس و اسکرين‌هاوس به منظور کنترل عوامل زنده و غيرزنده محيطي بر روي باغات نصب مي‌شود و مي‌تواند درختان را از آسيب‌هايي نظير آسيب تگرگ، پرندگان، حشرات، سرمازدگي، آفتاب‌سوختگي، حفظ کند و مهم‌تر از همه سايه‌بان‌ها با کاهش تبخير و تعرق باعث کاهش مصرف آب مي‌شود و صرفه‌جويي در اين بخش مي‌شود.

قرائيان با اشاره به امکان صدور مجوز احداث سايه‌بان از سوي سازمان جهاد کشاورزي استان سمنان اظهار داشت: در راستاي تسريع در اجراي طرح ايجاد سايه‌بان بر روي باغات ميوه، معاونت بهبود توليدات گياهي سازمان جهاد کشاورزي استان سعي دارد تا زمينه را براي اعطاي تسهيلات بانکي به کشاورزان علاقمند به اجراي اين طرح فراهم کند و در حال پيگيري براي اعطاي تسهيلات به بهره‌برداران اين بخش است.


 اخبار 

بيمارستان سوانح سوختگي سمنان

به‌زودي تکميل مي‌شود

نماينده مردم شهرستان‌هاي سمنان مهدي‌شهر و سرخه در مجلس گفت: متولي ساخت بيمارستان سوانح سوختگي سمنان وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکي است که با قول مساعد سعيد نمکي معاون اجتماعي سازمان برنامه‌وبودجه اين پروژه تسريع يافته و تکميل مي‌شود.

محمد همتي در گفت‌وگو با خبرنگار تسنيم در سمنان، اظهار داشت: بيمارستان سوانح و سوختگي و مرکز جامع مبارزه با بيماري‌هاي سرطان استان سمنان از پروژه بزرگ حوزه بهداشت و درمان استان سمنان است.

وي زيربناي بيمارستان سوانح و سوختگي سمنان را 12 هزار مترمربع عنوان کرد و افزود: تلاش‌ مي‌شود تا در آينده نزديک زمينه افتتاح اين بيمارستان فراهم شود.

نماينده مردم شهرستان‌هاي سمنان مهدي‌شهر و سرخه در مجلس شوراي اسلامي با اشاره به اينکه متولي ساخت بيمارستان 85 تختخوابي شهرستان مهدي‌شهر وزارت راه شهرسازي است افزود: جلسات متعددي با حضور محمدجعفر عليزاده معاون وزير راه و شهرسازي و مديرعامل سازمان مجري ساختمان‌ها و تأسيسات دولتي و عمومي براي رفع مشکلات پيش‌آمده برگزارشده است.

همتي با تأکيد بر اينکه دريافت ويزيت از بيماران خارج از مصوبه غيرقانوني است خاطرنشان کرد: تعرفه‌ها بر اساس چارچوب وزارت بهداشت مصوب و تعيين‌شده و نظام پزشکي مسئول رسيدگي به شکايات مردم است.

مدير زراعت سازمان جهاد کشاورزي استان سمنان:

خربزه استان سمنان به 6 کشور اروپايي

صادر مي‌شود

سمنان - مدير زراعت جهاد کشاورزي استان سمنان بابيان اينکه چهار هزار و 800 هکتار از زمين‌هاي کشاورزي استان زير کشت خربزه است، گفت: خربزه رقم زرد جلالي به شش کشور اروپايي صادر مي‌شود.

به گزارش خبرنگار مهر، ابوالفضل شاه‌مرادي ظهر شنبه در جمع خبرنگاران بابيان اينکه خربزه از استان سمنان به شش کشور اروپايي صادر مي‌شود، ابراز داشت: صادرات رقم زرد جلالي يا زرد ارگون به ميزان يک هزار و 700 تن و به ارزش چهار ميليون دلار است.وي بابيان اينکه 9 رقم خربزه در استان سمنان توليد مي شود، افزود: چهار هزار و 800 هکتار از زمين‌هاي کشاورزي استان سمنان زير کشت خربزه قرار دارد که پيش‌بيني برداشت 150 هزار تن خربزه چندان دور انتظار نيستمدير زراعت سازمان جهاد کشاورزي استان سمنان ضمن بيان اينکه با کاهش سطح زير کشت خربزه به ميزان دو هزار و 500 هکتار به نسبت سال گذشته شاهد عملکرد مطلوب توليد اين محصول بوديم، ابراز داشت: ميانگين عملکرد کشت خربزه در هر هکتار 25 تن است که اين ميزان در برخي شهرها به 40تن در هکتار مي‌رسد.شاه‌مرادي بابيان اينکه گرمسار داراي بيشترين سهم در توليد خربزه استان است، تصريح کرد: در يک هزار و 500 هکتار از اراضي گرمسار خربزه کشت مي شود که اين ميزان 30 درصد کل اراضي زير کشت خربزه در استان سمنان به شمار مي‌رود.وي بابيان اينکه از اوايل تير تا اواسط مردادماه فصل برداشت خربزه است، افزود: پيش‌بيني مي‌شود بتوانيم امسال شاهد افزايش بهره وي توليد خربزه در استان باشيم و در واقع نه تنها درکشت خربزه بلکه در ساير محصولات نيز مي کوشيم تا با اتخاذ روش هاي مناسب توليد را بهبود بخشيم.

50 درصد منابع آبي منطقه حفاظت شده پرور سمنان از بين رفت

سمنان - ايرنا- مديرکل حفاظت محيط زيست سمنان گفت : 50 درصد منابع آبي منطقه حفاظت شده پرور که داراي 52 گونه پستاندار، 60 گونه پرنده، 40 نوع خزنده و 6 گونه دوزيست است در اثر خشکسالي از بين رفته است.

عباسعلي دامنگير روز دوشنبه در گفت و گو با ايرنا افزود : نيمي از منابع آبي منطقه حفاظت شده پرور واقع در

شهرستان مهديشهر دچار خشکسالي است.

وي خاطرنشان کرد : به دليل حساسيت موقعيت حيات وحش مهم اين منطقه حفاظت شده ، آبرساني و علوفه رساني به حيات وحش منطقه پرور از سوي حفاظت محيط زيست انجام مي شود.

وي با اشاره به قرارگرفتن منطقه صيدوا در زيستگاه حفاظت شده پرور در مهديشهر استان سمنان، تصريح کرد :

زيستگاه پرور داراي سه منطقه حفاظت شده است که منطقه صيدوا با مصوبه ملي از منطقه حفاظت شده به پارک ملي تبديل شده که نياز به حفاظت و رسيدگي در سطح بالاتري دارد.

مديرکل حفاظت محيط زيست سمنان، پرور، صيدوا و رودبارک را سه بخش زيستگاه پرور برشمرد و افزود : هر کدام از اين مناطق يک منطقه امن که حفاظت و مراقبت ويژه مربوط به حيات وحش خود را دارد.

دامنگير با اشاره به 2 منطقه آزاد چاشم و خطيرکوه در مجاورت منطقه پرور، بيان کرد : رودخانه تلار در اين ناحيه در اثر خشکسالي هاي چند ساله در استان سمنان به خشکسالي دچار شده است.

وي با بيان اين که جنگل رودبارک در شمال منطقه حفاظت شده پرور اکنون از نظر آبي در بدترين شرايط ممکن قرار دارد، تاکيد کرد : درختان اين جنگل اکنون در اثر خشکسالي فقط 20 درصد ميوه آوري دارند.

مديرکل حفاظت محيط زيست استان سمنان با اشاره به نزديک شدن و ورود حيات وحش به روستاهاي جوار مناطق جنگلي رودبارک براي تامين غذا، يادآور شد : علت اصلي اين حرکت حيوانات خشکسالي منطقه جنگلي است.

وي با بيان اين که فاصله خرداد تا شهريور به دليل بي مهري طبيعت در اثر خشکسالي بيشترين ورود حيات وحش به حريم روستاها اتفاق مي افتد، تاکيد کرد: روستاييان طبق قانون بايد با هدف حفاظت از ورود حيوانات، باغ هاي خود را حصارکشي کنند و در صورت نبود آن، پرداخت خسارت به آنان ميسر نيست.

دامنگير با اشاره به زياده خواهي برخي شهروندان در بهره کشي از مناطق جنگلي و برداشت از مراتع، بيان داشت :

ورود دام به مراتع بايد طبق قانون و بر اساس ظرفيت مراتع تعريف شود.

وي تاکيد کرد: مميزي پروانه مراتع براي بهره برداري دام ها چند ساله انجام مي شود و اثرات خشکسالي بر مراتع بايد در اين مميزي ها لحاظ شود تا دام مازاد وارد مراتع نشود.

مديرکل حفاظت محيط زيست سمنان، کمبود نيروي حفاظتي را از مشکلات مراقبت از زيستگاه هاي استان برشمرد و

گفت : اميدواريم از 300 نيرويي که مقرر است وارد اين سازمان شود، سهم قابل توجه و مناسبي به استان اختصاص يابد تا نيازهاي حفاظتي زيستگاه هاي حساس سمنان برطرف شود.

منطقه حفاظت شده پرور در 50 کيلومتري شمال شرقي سمنان و داراي اقليم معتدل و جنگلي است و از شمال، سمنان را به استان مازندران متصل مي کند. 25 درصد وسعت استان سمنان مناطق تحت حفاظت محيط زيست است که با 131 محيط بان از آن مراقبت مي شود، 16 درصد از مناطق حفاظت شده کشور در استان سمنان قرار دارد و اين استان ميزبان 30 درصد از تنوع گياهي و جانوري شناسايي شده در کشور است.


 آيين روز خبرنگار به صورت استاني و شهرستانيدر استان سمنان برگزار مي‌شود 

سرويس خبر

آيين روز خبرنگار به صورت استاني و شهرستاني در استان سمنان برگزار مي‌شود.

معاون فرهنگي و رسانه‌اي اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامي استان سمنان از برگزاري آيين گراميداشت روز خبرنگار به صورت استاني و شهرستاني خبر داد.

به گزارش روابط عمومي اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامي استان سمنان، ابوالفضل دلآرام گفت: در نشست هماهنگي برگزاري آيين روز خبرنگار مقرر شد در هر شهرستان به صورت جداگانه مراسمي برگزار و از فعالان رسانه‌اي اين استان تجليل شود.

وي با بيان اينکه مراسم استاني روز خبرنگار پنجشنبه هجدهم مرداد در مجتمع فرهنگي هنري کومش سمنان برگزار مي‌شود، افزود: مراسم روز خبرنگار به صورت شهرستاني در سمنان نيز برگزار خواهد شد.

در اين نشست که عصر يکشنبه و در دفتر معاونت فرهنگي و رسانه‌اي اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامي استان سمنان با حضور دبير شوراي اطلاع‌رساني استان، رييس انجمن خبرنگاران استان، دبيرخانه مطبوعات، رييس بسيج رسانه و جمعي از فعالان و مسوولان فرهنگي برگزار شد در خصوص هر چه بهتر برگزاري آيين روز خبرنگار در استان و شهرستان‌ها بحث و تبادل نظر شد.

هفدهم مرداد سالروز شهادت محمود صارمي خبرنگار ايرنا در مزار شريف افغانستان به دست نيروهاي مزدور طالبان به عنوان روز خبرنگار نامگذاري شده است.