تاریخ 1397/05/09 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره 4821 برو جستجو جستجوی پیشرفته   جهانگيري:
 بانک مرکزي با جديت به دنبال ارائه بسته پيشنهادي جديد براي مديريت بازار است 

جلسه ستاد فرماندهي اقتصاد مقاومتي ظهر ديروز (دوشنبه) به رياست معاون اول رييس جمهور برگزار شد.

به گزارش ايسنا، اسحاق جهانگيري با تاکيد بر اينکه بايد در شرايط جديد پيش روي کشور از زندگي آحاد جامعه مراقبت کنيم و اجازه ندهيم که وضعيت معيشتي مردم و بخصوص طبقات ضعيف دچار آسيب شود، گفت: اولويت دولت حمايت از زندگي مردم به خصوص اقشار ضعيف در مقابل تحريم است و کالاهاي اساسي، دارو و نيازهاي ضروري مردم بايد با ارز رسمي تامين شود و به وفور در اختيار جامعه قرار گيرد.

معاون اول رييس جمهور با اشاره به گزارش دبيرخانه ستاد در خصوص راهکارهاي مواجهه فعالانه با تحريم‌ها،‌گزارش ارائه شده را مثبت ارزيابي کرد و افزود: آمريکا پيش از آنکه تحريم‌ها را اجرايي کند و به تعبير خودشان جنگ اقتصادي عليه ملت ايران راه بياندازد، در صدد تاثير بر افکار عمومي مردم است و مي‌خواهد با تخريب اميد و اعتماد مردم به آينده، اهداف سياسي و برنامه‌هاي تحريمي خود را در ايران عملياتي کند.

وي با تاکيد بر اينکه وضعيت جديد پيش روي کشور دائمي نيست و در مقطعي کوتاه مدت خواهد بود، تصريح کرد: اگر بتوانيم اين وضعيت را به خوبي مديريت کنيم و کشور را از اين مرحله عبور دهيم، اقتصاد کشور به ثبات خواهد رسيد و شاخص‌هاي اقتصادي دوباره مثبت خواهد شد.

دکتر جهانگيري توجه به وضعيت مردم و تامين نيازهاي اساسي جامعه را نخستين اولويت و مهمترين دستور کار تيم اقتصادي دولت دانست و با تاکيد بر اينکه بايد به گونه اي برنامه ريزي کنيم که آثار تحريم در زندگي مردم به حداقل برسد، از سازمان برنامه و بودجه خواست راهکارهاي لازم را براي تامين منابع مالي مورد نياز جهت کمک به وضعيت معيشتي مردم تدوين و با کمک وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعي زمينه اجرايي شدن بسته پيشنهادي براي کمک به معيشت مردم را فراهم کند.

رييس ستاد فرماندهي اقتصاد مقاومتي ادامه داد: البته تحريم علاوه بر مشکلات، فرصت‌هايي نيز براي کشور به همراه دارد که يکي از اين فرصت‌ها در بخش صنعت است که با تغييرات نرخ ارز فرصتي براي افزايش توليدات داخلي و خودکفايي و نيز افزايش صادرات خواهد بود و بايد با برنامه ريزي از اين فرصت استفاده مطلوب کرد.

معاون اول رييس جمهور همچنين با اشاره به گزارش ديگر دبيرخانه ستاد در خصوص راهکارهاي مديريت بازار ارز گفت: بانک مرکزي با جديت به دنبال بازنگري سياست‌هاي ارزي و ارائه بسته پيشنهادي جديد براي مديريت بازار ارز است که لازم است پس از نهايي شدن بسته بانک مرکزي، همه دستگاه‌هاي ذي ربط نيز هماهنگي‌هاي لازم را براي اجرايي شدن اين بسته پيشنهادي و مديريت بازار ارز انجام دهند تا ثبات به بازار ارز کشور برگردد.

در اين جلسه دکتر پزشکيان نائب رييس اول مجلس شوراي اسلامي نيز با تاکيد بر ضرورت کنترل هزينه‌ها در همه بخش‌ها گفت: با کاهش هزينه‌هاي دستگاه‌هاي دولتي و ساير بخش‌ها، شاهد اثرات مثبتي در صرفه جويي منابع مالي و امکان کمک به اقشار ضعيف جامعه خواهيم بود. در اين جلسه که وزراي امور اقتصادي و دارايي، نفت، ارتباطات و فناوري اطلاعات، صنعت، معدن و تجارت، راه و شهرسازي، دفاع و پشتيباني نيروهاي مسلح،‌جهاد کشاورزي‌، نيرو، تعاون، کار و رفاه اجتماعي، فرهنگ و ارشاد اسلامي، رييس سازمان برنامه و بودجه، معاون علمي و فناوري رييس جمهور، معاون رييس جمهور در امور زنان و خانواده، رييس سازمان ميراث فرهنگي، رييس سازمان امور اداري و استخدامي، رييس سازمان صدا و سيما، رييس هيات عامل صندوق توسعه ملي و رييس اتاق بازرگاني نيز حضور داشتند، نماينده سازمان برنامه و بودجه کشور گزارشي از راهکارهاي مواجهه فعالانه با تحريم‌ها ارائه کرد.

در اين گزارش که حاوي راهکارهاي کاهش آثار تحريم‌ها بر بازار ارز و معيشت مردم بود مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت و مقرر شد اين راهکارها در اسرع وقت از سوي دستگاه‌هاي اجرايي مورد بررسي قرار گيرد و نقطه نظرات خود را به دبيرخانه ستاد ارائه نمايند.


 سخنگوي وزارت خارجه در نشست خبري مطرح کرد:
 رد احتمال وقوع جنگ ميان ايران و آمريکا 

به گزارش فارس، «بهرام قاسمي» سخنگوي وزارت امور خارجه کشورمان روز گذشته (دوشنبه) در نشست هفتگي با خبرنگاران به تشريح آخرين تحولات در عرصه سياست خارجي پرداخت و به سؤالات خبرنگاران پاسخ داد.

سخنگوي وزارت خارجه در ابتدا و در پاسخ به سوالي درباره سفر «يوسف بن علوي» وزير خارجه عمان به واشنگتن براي ميانجيگري بين ايران و آمريکا گفت: من از محتواي مذاکرات و اهداف سفر ايشان به آمريکا اطلاعي ندارم. قاسمي ادامه داد: روابط ما به طور مستمر و متمادي با عمان روابط خوبي است و در تماس دائم هستيم. اين ديپلمات ارشد کشورمان به سفر هفته‌هاي گذشته ظريف به مسقط اشاره کرد و افزود: نبايد به دنبال پيوست دادن اين سفرها به هم بود.

وي درباره تمايل آمريکايي‌ها براي مذاکره با ايران گفت: ممکن است بخش‌هايي از آمريکا آرزوهايي را مطرح کنند، ولي با توجه به شرايط موجود و اقدامات خصمانه آمريکا، خروج اين کشور از برجام و ادامه سياست‌هاي خصمانه آمريکا، تلاش براي فشار اقتصادي بر ملت ايران و تحريم‌ها، فکر مي‌کنم شرايط براي چنين بحثي اصلا وجود ندارد. سخنگوي وزارت خارجه بيان کرد: تا مراحلي که عنوان مي‌کنيد، فاصله‌هاي بسيار طولاني داريم؛ با اين آمريکا و اين سياست‌ها قطعا امکان گفتگو و تعامل وجود نخواهد داشت و آمريکا نشان داده و مي‌دهد که غيرقابل اعتماد است.

رد احتمال وقوع جنگ

سخنگوي وزارت خارجه همچنين بيان داشت که وقوع جنگ بين ايران و آمريکا را متصور نمي‌داند و افزود: من جنگ را متصور نمي‌بينم و بعيد مي‌دانم که آمريکا اينقدر از خردمندان تهي شده باشد که درصدد چنين اقدامي برآيد. وي افزود: اين را محتمل نمي‌دانم ولي سياست‌هاي خصمانه ترامپ عليه ايران ادامه مي‌يابد و ايران خود را براي اين رفتار آماده کرده و با تمام توان سعي مي‌کند اين توطئه‌ها و سياست‌هاي خصمانه را خنثي کند. وي ادامه داد: ترامپ بايد روزي برگردد و نهايتا خواسته‌هاي خود را به شکل ديگري از ايران مطرح کند.

بازداشت ديپلمات ايراني در آلمان

سخنگوي دستگاه دستگاه ديپلماسي درباره وضعيت «اسدالله اسدي» دبير سوم سفارت ايران در وين که در آلمان در بازداشت به سر مي‌برد، گفت: وي ديپلمات جمهوري اسلامي در وين بود که در خاک آلمان و زماني که به همراه همسر و فرزندش در مرخصي تفريحي بود، دستگير شد. قاسمي افزود: پيگيري‌ها و تماس‌هاي ما با دولت آلمان و مقامات ذيربط ادامه دارد و اميدواريم هر چه زودتر اين سوءتفاهم و اتهام برطرف شود.

تلاش براي تخريب روابط ايران و اروپا

وي افزود: در فضاي فعلي يک جنگ رواني به نظر مي‌رسد با رهبري آمريکا و رژيم صهيونيستي عليه ايران وجود دارد و سعي در تخريب روابط ايران و اتحاديه اروپا است، فکر مي‌کنم اين اتفاقات و مسائل را چه بحث هلند و چه بحث آقاي اسدي را بايد در اين چارچوب ديد که درست در روزي که ما در وين مذاکره داشتيم اين اتفاق افتاد و اين نشان مي‌دهد عناصري درصدد ايجاد خدشه در روابط ايران و اروپا هستند.

رد ادعاي تسليح نيروها طالبان

سخنگوي دستگاه ديپلماسي در پاسخ به سوالي ادعاي يکي از نمايندگان پارلمان افغانستان مبني بر استفاده نيروهاي طالبان از سلاح ايراني را تکذيب کرد و گفت: تسليح نيروها در افغانستان چه از طالبان و چه گروه هاي ديگر در برنامه جمهوري اسلامي نيست و ايران تمام تلاشش اين است که افغانستان به عنوان کشور همسايه، کشوري با ثبات، امن و توسعه يافته باشد.

تکذيب سفراي دوتابعيتي

قاسمي در پاسخ به سوال ديگري درباره هشدار نمايندگان مجلس براي خروج مديران دوتابعيتي و برنامه وزارتخارجه در اين زمينه و اينکه در سفراي جديد انتخاب شده، افراد دوتابعيتي هستند؟ بيان کرد: دو تابعيتي که سفير نمي‌شود.

وي افزود: بحث دوتابعيتي بحث عجيبي در کشور شده است و متاسفانه برخي ناآگاهانه آمار، عدد، رقم و ليست منتشر مي‌کنند در حالي که نهادها و ارگان‌هاي امنيتي آن را تکذيب مي‌کنند.

شعار ناتوي عربي

قاسمي در ادامه و در خصوص بحث تشکيل ناتوي عربي با بيان اينکه اين بحث جديدي نيست و در گذشته در محافل و انديشکده‌ها مطرح بود خاطرنشان کرد: شايد امروز اين موضوع با صداي بلندتري مطرح مي‌شود.

سخنگوي دستگاه ديپلماسي ادامه داد: آنچه ما در مجموعه روابط بين‌العربي ديده‌ايم و شرايط موجود و عدم انسجام و اتفاق و فاصله‌هاي که بين اين کشورها وجود دارد بايد به اين موضوع بيشتر در حد يک شعار توجه کرد.

قاسمي يادآور شد: اگرچه ترامپ باز در دوران رياست جمهوري خود نشان داده که متاسفانه به دليل ضعف کشورهاي اسلامي و عربي در تلاش است با ايجاد ترفندهايي از درآمدهاي ناشي از نفت اين کشورها و ديگر درآمدها در اين کشورها به نفع خود استفاده کند.

رايزني با دولت هلند

سخنگوي دستگاه ديپلماسي در خصوص عدم اقدام متقابل ايران در قبال اخراج دو ديپلمات ايراني از هلند که سؤال يکي از خبرنگاران بود، گفت: بعد از اقدام دولت هلند و يک روز بعد سفير اين کشور به وزارت خارجه احضار و مراتب اعتراض شديد دولت جمهوري اسلامي به آن ابلاغ شد. قاسمي افزود: با دولت هلند در تماس و در حال گفت‌وگو هستيم و جمهوري اسلامي اين حق را براي خود قائل است که در زمان لازم و شرايط مقتضي اقدام لازم را انجام دهد.

تلاش بي فايده نتانياهو

خبرنگاري به اقدامات نتانياهو نخست‌وزير رژيم صهيونيستي و تهيه کليپ‌هايي تصويري عليه ايران به منظور تاثيرگذاري بر افکار عمومي ملت ايران اشاره کرد که سخنگوي وزارت خارجه در اين باره گفت: طبيعي است که نخست‌وزير رژيم صهيونيستي در ادامه جنگ رواني و سياست‌هاي خصمانه‌اي که عليه ايران در دهه‌هاي گذشته داشته اين اقدامات را انجام مي‌دهد که قطعا با شکست مواجه مي‌شود و تلاشي بي‌فايده است.

انتصاب سفيران جدبد

وي درباره انتخاب سفير ايران در چين با بيان اينکه با اصرار و پيگيري و پيشنهاد مقامات کشور و تصويب رياست جمهوري، «عبدالناصر همتي» که اخيرا به عنوان سفير ايران در پکن منصوب شده بود، رياست بانک مرکزي را پذيرفت، عنوان کرد: در حال بررسي براي گزينه تصدي سفارت ايران هستيم که هر چه زودتر و با توجه به اهميت چين براي ايران و نوع روابط و همکاري بين دو کشور، سفير جديد را معرفي کنيم. قاسمي همچنين گفت که تعداد زيادي از سفرايي که مدت ماموريتشان پايان يافته در حال بازگشت هستند و سفراي جديد منصوب شده‌اند.

شکايت ايران از آمريکا

قاسمي در پاسخ به سؤال ديگري درباره شکايت ايران از آمريکا به دادگاه لاهه،‌ خاطرنشان کرد: اين شکايت اعلام وصول شده و در شهريور ماه جلسه استماع برگزار خواهد شد.

وي با بيان اينکه ايران از اين سازوکار و ساير سازوکارها براي احقاق حقوق خود استفاده خواهد کرد، اظهار داشت: ما براي صيانت از منافع خود از همه ابزارها استفاده مي‌کنيم. بايد صبور بود و اين بحث حقوقي است، پيش خواهيم رفت و تلاش خواهيم کرد و اميدوارم بتواند به نتايج مطلوبي برسد.

از ترامپ بپرسيد

سخنگوي دستگاه ديپلماسي در پاسخ به اين سؤال که چرا ترامپ مي‌گويد ايران ديگر کشور سابق نيست و مطمئن است ايران براي گفت‌وگو و تعامل با وي تماس مي‌گيرد؟ اظهار داشت: از آقاي ترامپ بپرسيد. من نه جاي آقاي ترامپ نشسته‌ام و نه ذهن ايشان را مي‌خوانم. قاسمي با بيان اينکه اين صحبت‌ها خيلي قابل اعتنا نيست، اظهار داشت: شايد آقاي ترامپ در اطراف خود تغييراتي را مي‌بيند و آن را به همه جهان تسري مي‌دهد.

ديدار سفير فرانسه با جابري‌انصاري

قاسمي درباره ديدار اخير سفير فرانسه در تهران که به عنوان نماينده ويژه رئيس‌‌جمهور فرانسه در امور سوريه تعيين شده، با حسين جابري‌انصاري دستيار ارشد وزير خارجه کشورمان نيز عنوان کرد: ماموريت سفير فرانسه در تهران پايان پذيرفته و اخيرا به عنوان نماينده اين کشور در امور سوريه تعيين شده است و در حال انجام ديدارهاي خداحافظي خود با مقامات ايراني است.

فرافکني امارات

وي درباره اظهارات وزير خارجه امارات که مدعي شده حمله انصارالله به دو نفتکش سعودي در باب المندب با تهديدات ايران درباره تنگه هرمز ارتباط مستقيم دارد، گفت: عليرغم نگاه سازنده و مثبت جمهوري اسلامي ايران با همسايگان خود دارد متاسفانه او هر از گاهي سخنان بي جا و بي ربطي را مطرح مي‌کند که نبايد مطرح کند و اين نوع سخنان در حد و اندازه وي نيست و اين کشور در اين حد و قامت نيست که مشکلات خودشان را که توسط اين کشور و ديگر شريکش درباره يمن رخ داده بخواهد فرافکني کرده و پاي ديگران را به اين صحنه باز کند.

قاسمي افزود: مردم يمن مردم مقاوم در مبارزه با متجاوزان بودند و از کشور خود دفاع کردند و به سلاح‌هاي خود متکي هستند و ايران هيچ نقشي در ارسال سلاح و نيرو به يمن نداشته است.

رد بسته پيشنهادي روسيه به ايران

اين ديپلمات ارشد کشورمان در پاسخ به سوالي درباره خبر منتشر شده مبني بر اينکه دولت روسيه قرار است در ازاي خروج ايران از سوريه بسته تشويقي که شامل برخي امتيازات در حوزه نفت و گاز به ايران ارائه دهد، بيان کرد: روابط ايران و روسيه روابط خوب و رو به رشدي است و دو کشور در مسائل مختلف از جمله مسائل منطقه‌اي همکاري‌هاي زيادي داشته و خواهند داشت.

قاسمي گفت: من در مورد بسته پيشنهادي يا تشويقي و يا هر آنچه که اسمش را بخواهيد بگذاريد چيزي نشنيدم و مواضع ما و روسيه در مورد سوريه و مسائل منطقه روشن و شفاف است با هم همکاري کرده و اميدوارم اين همکار‌ي‌ها ادامه يابد.


 دولت ترميم نشود ، مجلس وارد عمل مي‌شود 

يک عضو کميسيون برنامه و بودجه مجلس شوراي اسلامي با بيان اينکه «تغيير تشکيلات و تفکيک وزارتخانه‌ها در شرايط فعلي مي‌توانست فشار را بر دولت کمتر کند»، در عين حال گفت که اگر دولت نسبت به ترميم کابينه اقدامي نکند، مجلس وارد عمل خواهد شد.

محمدرضا تابش در گفت‌وگو با ايسنا اضافه کرد: تغيير تشکيلات و اصلاح ساختار دولت خون جديدي را به کابينه تزريق مي‌کرد و افراد جديدي که مسئوليت مي‌گرفتند، مي‌توانستند خيلي از مشکلات را حل کنند که متاسفانه نمايندگان به اين لايحه راي ندادند. تابش يادآور شد: ظاهرا تيغ دولت براي ترميم کابينه کند شده است، دولت قرار بود در مورد سه چهار پست اقداماتي را انجام دهد که حداقل تيم اقتصادي با هم هماهنگ شوند اما اين کار متوقف شد، البته تلاش‌هايي مي‌شود ولي افرادي که در اين موقعيت مسئوليت بپذيرند هم کم هستند و در مورد اينکه اختيارات‌شان چه باشد حرف و حديث‌هايي است اما نهايتا اگر دولت خودش در اين زمينه اقدام نکند، مجلس وارد عمل خواهد شد اگرچه لابي‌هاي قدرتمند دولت هم موثر است که آيا مجلس از اين معرکه پيروز بيرون مي‌آيد يا نه؟


 زمان محاکمه متهمان اقتصادي مشخص نيست 

معاون اول و سخنگوي قوه قضاييه گفت: پرونده شهرام جزايري به تهران ارجاع خواهد شد.

به گزارش ايسنا، غلامحسين محسني اژه‌اي در حاشيه جلسه مسئولان عالي قضايي در اين باره اظهار کرد: باتوجه به نحوه خروج از کشور شهرام جزايري و پيشنهاد رشوه‌اي که داده است قطعا به پرونده او رسيدگي خواهد شد و به علت سوابقي که از قبل داشته رسيدگي به اين پرونده او نيز در تهران انجام خواهد شد و بر همين اساس هم خود نامبرده و هم پرونده‌اش به تهران منتقل مي‌شود.

وي در پاسخ به سوالي مبني بر اينکه آيا به تعداد دستگيرشدگان اخلالگران اقتصادي کشور افزوده شده است، گفت: تا ديشب 29 نفر را اعلام کرديم و هنوز اطلاع کسب نکردم که آنها که قرار بود ديشب و امروز هم دستگير شوند، دستگير شدند يا نه.

وي درباره زمان برگزاري دادگاه اين افراد گفت: نمي‌توان زمان دقيقي تعيين کرد چون بايد تشريفات قضايي طي و کيفرخواست نيز صادر شود اما به طور قطع اين پرونده با سرعت هرچه بيشتر پيگيري خواهد شد.


 اسب گراني همچنان مي‌تازد 
نويسنده : محمد عليان

در چند روز اخير با کمال حيرت و ناباوري شاهد و ناظر افزايش نرخ‌هاي عجيب و غريب دلار، سکه و... روبرو هستيم که هر کس را به تعجب وامي‌دارد که چرا هيچ ارگاني نظارت و کنترل در بازار خريد و فروش ندارد که قيمت‌هاي بي‌رويه در اين شرايط نابسامان اقتصادي به اوج رسيده تا کجا پيش مي‌رود؟ به کجا چنين شتابان؟ همين افزايش نرخ کاذب سکه مشکلات بس حاد براي خانواده‌هايي ايجاد نموده که کارشناسان مجرب اقتصادي در حل اين معضل و گره کور ناتوان مانده‌اند تا راه حل اساسي جستجو کنند.

اگر پرونده‌هاي طلاق دادگاه‌هاي خانواده را مورد بررسي قرار دهيم با توجه به آمار و ارقام مستند طلاق که بيداد کرده و شيرازه زندگي جوانان را از هم پاشيده مي‌کند است هر چند زوج جوان يکي به جدايي مي‌انجامد که متاسفانه برخي‌ها با پيروي از فرهنگ غلط اروپا و آمريکا گاهي جشن طلاق مي‌گيرند.

حال از اين جدايي و متارکه بگذريم اما زوجي که ملزم به پرداخت سکه يعني مهريه به صورت توافقي يا حکم دادگاه خانواده محکوم شده، چگونه مي‌تواند هر دو ماه يک قطعه سکه بهار آزادي کاملي را به قيمت روز خريداري و به زوجه تحويل نمايد؟ هرچند که اين حق شرعي و قانوني زوجه و حلال است و در اين خصوص هيچ گونه شک و شبهه‌اي وجود ندارد. آيا براي خانواده‌ها در اين شرايط حساس گراني و تورم کشور مشکلات را کي پس از ديگري به دنبال ندارد؟

آقازاده‌اي که با پول هنگفت و بادآورده که معلوم نيست از کدامين منابع مالي تامين شده و هنوز در پرده ابهام است 2 تن سکه را خريداري کرد پس چگونه بايد به اقتصاد بيمار فلج‌گونه معتقد باشيم و به تثبيت نرخ‌ها ايمان بياوريم؟ پس از افزايش نرخ کاذب سکه و دلار با گراني مسکن، خودرو به نرخ دولتي ارزاق عمومي، مايحتاج مصرفي و خوراکي روزانه مردم به نرخ دلخواه فروشنده روبرو شديم که عين مهمان ناخوانده سر سفره‌هاي خالي و تهي اقشار مختلف براي مدتي نامعلوم نشسته که برخي از خانواده‌هاي کم‌درامد را به عزا و ماتم اجتماعي مي‌نشاند. به راستي چگونه باور کنيم اين اختلافات عميق طيقاتي جامعه را که برخي‌ها به نان شب محتاج و عده‌اي بازار طلا و طلا را در يد قدرت خريد خود دارند؟

به راستي آيا خريد 2 تن سکه طلا از عهده هر کسي برمي‌آيد يا مگر اينکه از قدرت اجتماعي و نفوذ سياسي برخوردار نباشند؟ چرا قبل از وقوع چاره انديشي يا جلوگيري به عمل نمي‌آوريم ولي پس از اينکه اختلال اقتصادي در بازار و سر و صداي رسانه‌اي و تجزيه و تحليل‌هاي دشمنان ماهواره‌اي ايجاد شد تازه نوشدارو و پس از مرگ سهراب که نتيجه‌اي دربر ندارد. اميد است سياست‌گذاران اقتصادي براي بهبودي وضع معيشتي مردم تدابيري نوين انديشند.