تاریخ 1397/05/09 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره 4821 برو جستجو جستجوی پیشرفته   مديرکل منابع طبيعي و آبخيزداري استان سمنان:
 طرح آبخيزداري در 200 هزار هکتار اراضي استان سمنان انجام شد 

سرويس خبر

مديرکل منابع طبيعي و آبخيزداري استان سمنان، گفت: طرح آبخيزداري با هدف جلوگيري از پيشروي سيلاب‌ها در اراضي کشاورزي در 200هزار هکتار اراضي استان انجام شد.

علينقي حيدريان در گفتگو با خبرنگار مهر، درباره اجراي طرح‌هاي آبخيزداري توسط اداره کل منابع طبيعي استان سمنان بيان کرد: طبق هدف‌گذاري برنامه پنجم و ششم مي‌بايست در استان پنج ميليون هکتار آبخيزداري انجام شود که فقط 200 هزار هکتار آن صورت گرفته است.

وي افزود: دليل اصلي اين امر کمبود اعتبارات است که متأسفانه در سال‌هاي اخير غالب طرح‌هاي اداره کل منابع طبيعي استان سمنان را به‌زانو درآورده است.

مديرکل منابع طبيعي و آبخيزداري استان سمنان با بيان اينکه اين استان به دليل کمبود اعتبارات از پيش‌بيني‌هاي طرح آبخيزداري عقب است، گفت: براي اجراي طرح آبخيزداري در سطح پنج ميليون هکتار اراضي استان 50 ميليارد تومان اعتبار نياز است که البته عدم تأمين آن و عدم اجراي طرح‌هاي آبخيزداري مي‌تواند استان را با چالش‌هايي روبرو سازد.

حيدريان در بيان مثالي از خسارات ناشي از عدم اجراي طرح‌هاي آبخيزداري، توضيح داد: در 10 سال گذشته بيش از هزار هکتار از اراضي کشاورزي سمنان به دليل اجرا نشدن طرح‌هاي آبخيزداري و جاري شدن سيل از بين رفته که بازگرداندن آن‌ها نيز کاري شبيه غيرممکن است.

وي با بيان اينکه دولت، مجلس، بخش خصوصي حتي خيران، سازمان‌هاي مردم‌نهاد، ان جي او‌ها، دوستداران طبيعت، نيکوکاران و شهروندان مي‌بايست به اداره کل منابع طبيعي براي اجراي طرح‌هاي آبخيزداري کمک کنند، افزود: اجراي طرح‌هايي نظير آبخيزداري مي‌تواند به کاهش تبعات خشکسالي کمک کند که اين امر قطعاً از مهاجرت روستائيان و مسائل اجتماعي و اقتصادي ناشي از آن جلوگيري مي‌کند.


 170 هزار هکتار عرصه طبيعي سمنان يک جنگل‌بان دارد 

سرويس خبر

فرمانده يگان حفاظت اداره کل منابع طبيعي و آبخيزداري سمنان گفت: هر 170 هزار هکتار عرصه‌هاي منابع طبيعي اين استان يک جنگل‌بان دارد که پاسخگوي نيازها نيست.

سرهنگ عليرضا ابوطالبي در گفت و گو با خبرنگاران وسعت عرصه‌هاي طبيعي استان را 9.7 ميليون هکتار اعلام کرد و افزود: اکنون 59 نفر جنگل‌بان در استان فعاليت دارد و نقش مشارکت مردم و افراد بومي در حفاظت از عرصه‌ها بسيار اثرگذار است.

وي اظهار داشت: سمنان چهارمين استان پهناور کشور است که با توجه به گستردگي منطقه تعداد نيروي انساني نسبت به وسعت عرصه‌ها کم است.

وي تصريح کرد: طبق استاندارد هر 10 هزار هکتار جنگل يک نفر و هر 50 هزار هکتار مرتع يک نفر به عنوان قرقبان و در مناطق بيابان به ازاي هر يکصد هزار هکتار يک نفر جنگل‌بان تعيين شد، گفت: صيانت از عرصه‌هاي جنگلي وظيفه همگاني است.

فرمانده يگان حفاظت اداره کل منابع طبيعي و آبخيزداري سمنان اضافه کرد: جنگل‌بانان مردان بي‌ادعايي هستند که براي حفاظت از عرصه‌هاي طبيعي مورد تهديد، ضرب و شتم قرار مي‌گيرند که تاکنون 15 جنگل‌بان در کشور شهيد و 50نفر مجروح شدند.

وي با اشاره به برگزاري جشنواره جنگل‌بانان استان در نهم ماه جاري در شهرهاي مهدي شهر و شاهرود گفت: شغل جنگل‌باني با محيط باني متفاوت است و به مراتب وظايف جنگل‌بانان خطيرتر و حساس‌تر است.

وي تکريم و معرفي شغل طاقت فرساي جنگل‌بانان را از اهداف برگزاري اين جشنواره اعلام و اضافه کرد: آنان از جان و آسايش خود در راه حفظ و نگهداري جنگل‌ها، مراتع و عرصه‌هاي طبيعي مي‌گذرند تا اين ميراث ارزشمند به سلامت در اختيار آيندگان قرار گيرد.

روز نهم مردادماه از سوي اتحاديه بين‌المللي جنگل‌بان به عنوان روز جهاني جنگل‌بان نامگذاري شد.

براساس آمار سرانه جنگل در کشور 17 صدم درصد در هکتار و سرانه جهاني جنگل 62 صدم درصد در هکتار است.

از 9.7 ميليون هکتار وسعت استان سمنان، 55 درصد را نواحي بياباني و خشک، 38.5 درصد را مراتع، 2 درصد را اراضي کشاورزي و 3.6 درصد را هم جنگل تشکيل مي‌دهد.

از مجموع مناطق جنگلي در استان سمنان، 58 هزار هکتار جنگل‌هاي هيرکاني و پهن برگ شامل جنگل ابر و جنگل رودبارک، 150 هزار هکتار جنگل سوزني برگ و 144 هزار هکتار جنگل کويري و بياباني است.


 «مشق‌ روز» شماره 186 
نويسنده : سيد‌رضا اکرمي

1- ايران اسلامي روزها و هفته‌ها و ماه‌هاي ويژه‌ دارد که پس از گذشت از نيمه فروردين 97 موضوع خروج آمريکا از برجام مطرح شد و پس از آن موضع‌گيري اروپا بر بقا در برجام بود و عليه آمريکا موضع‌گيري نمود. آمريکا و گروه 7 در کانادا و سپس اتحاديه اروپا و آمريکا و ديدار ترامپ و رئيس جمهور کره شمالي در سنگاپور و النهايه ديدار ترامپ و پوتين در هلسينکي انجام گرفت و همه اين حوادث از جهت سياسي بر ايران تاثيرگذار بود.

2- موضع‌گيري تند آمريکا عليه ايران و جواب‌هاي ايران عليه آمريکا بدجوري در بازار سياه زده است و بر سياست‌زدگان اثر منفي گذاشت و کالاي مصرفي و خدماتي و واردات را به شدت دگرگون نمود و همه جا صحبت از (ارز و سکه و کاهش قيمت ريال)، گران شدن همه چيز از جمله مسکن و اجاره‌خانه و خدمات مطرح است. طرفه اين که روزنامه ايران مي‌نويسد تورم تير ماه به 7/8 رسيده است ظاهرا اين بندگان خدا در خيابان و مغازه‌ها نيستند که بفهمند وضع چگونه است. برخي از دولتمردان نيز همين‌گونه هستند وضع عمومي و اجتماعي جامعه ايراني به شدت حالت جو زده به خود مي‌گيرد و سياست‌زده مي‌شود و از دولت درايت و کياست و سياست‌گذاري فاصله مي‌گيرد.

3- راننده درمانده مسکن اجاره‌اي بنده در چند محل دنبال خانه‌ اجاره‌اي است که صاحبخانه‌اي واحدي را براي فرزند 18 ساله خود خالي گذارده و مي‌خواهد پس از ازدواج به وي واگذار نمايد. پسر 18 ساله به فکر ازدواج نيست و خانه خالي مي‌باشد و به اجاره نمي‌رود. اين مورد نشان مي‌دهد در جامعه ما عقل اجتماعي به جاي عقل عاطفي قرار ندارد و در جمعي از برادران روحاني در دفتر مرجع تقليدي در تهران گفتم بايد علماي روحاني، امام جمعه و جماعت و تبليغ با مردم بگويند، مردم عزيز خانه خالي را در معرض اجاره يا فروش قرار دهيد و انصاف و اخلاق را پاس بداريد. بنگاه‌هاي املاک در قيمت اصلي مسکن و اجاره‌اي نقش جدي دارند و نگذارند قيمت مسکن و اجاره از حد طبيعي فراتر رود و سوم اين که وزارت مسکن و شهرسازي در مورد خانه‌هاي خالي به ويژه در عرضه منازل خالي وارد شود و از صاحبان خانه بخواهد بر عرضه منازل اقدام نمايند و در صورت استنکاف صاحبان مسکن قانون واگذاري را طبق قانون به مرحله اجرا درآورندو نمي‌شود 5/2 ميليون مسکن در کل کشور و در تهران پانصد هزار خانه خالي رها باشد و افرادي بدترين شرايط را در اجاره مسکن پيدا کنند. از خداي متعال خواهان همت و شرافت و اخلاق براي صاحبان منازل مسکوني مي‌باشم.

4- در شهرالرضا صاحب‌خانه‌اي به مستاجر خود امر کرد که خانه را تخليه نمايد مستاجر پولي نداشت و خانه‌اي نيافت ناگزير خانه را تخليه کرد و اثاثيه خود را در گوشه کوچه قرار داد. مستاجر مستاصل به همسرش گفت کنار اثاثيه باش تا به حرم بروم و به حضرت رضا‌(ع) گزارش دهم. با دل شکسته و گرفتن وضو يک راست به حرم امام معصوم رفت و گفت (يابن‌ رسول‌اله) هر نوع اذيت و آزار درباره تو را چون خارج کردن از مدينه‌النبي و سفر چند هزار کيلومتري و چند ماهه با همه خستگي و رنج تا ولايتعهدي اجباري و دور ماندن از خانه و خانواده و تحقير و توهين مامون و عباسيان را قبول دارم و در نهايت مسموم کردن و شهادت را ولي هرگز تو مستاجر نشدي و اجاره‌نشيني نکرده‌اي و وضعيت مرا نيافتي مرا درياب و بدادم برس.

در حال گزارش به امام و عرض حاجت بود که مردي دست به شانه وي زد و گفت: پس از زيارت بيا پاي ستون. بعد از زيارت به سراغ وي رفت و سوار ماشين وي شد و به محلي رفت و کليد خانه‌‌اي را به وي داد و گفت: ديشب حضرت رضا‌(ع) را در خواب ديدم و فرمود مهماني دارم با اين خصوصيت و سراغ من مي‌آيد و تو وضع مالي خوبي داري واحدي را در اختيار وي بگذار و مشکل وي را برطرف نما.