تاریخ 1397/05/07 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره 4819 برو جستجو جستجوی پیشرفته   «ارميان» روستايي با باغ‌هاي مينياتوري  

محور پرتردد تهران-سمنان-مشهد، عمدتا از حاشيه کوير مي‌گذرد اما در گوشه گوشه اين کوير، زيبايي‌هاي پنهان و آشکار زيادي وجود دارد، زيبايي‌هايي که بسياري از آنها همچنان از چشم بسياراني از رهگذران اين راه پررفت و آمد، پنهان مانده است.

به گزارش ايسنا سمنان، روستاي زيباي ارميان که بيش از همه به بقعه ارمياي نبي شهره است، يکي از اين زيبايي‌ها است که تا در کوچه‌ها و معابرش قدم نزني و لطافت و خنکاي صبحگاهي‌اش را همراه با موسيقي آرام چشمه‌ساري که کيلومترها راه را مي‌پيمايد تا در طواف چناري کهنسال که بقعه‌اي شريف را قرن‌ها است به آغوش کشيده، از نزديک با گوش جان نشنوي، نمي‌تواني به توصيف حقيقي آن بپردازي.

در جهت غربي-شرقي از شاهرود به سمت ميامي که عزم سفر کني، تا ارميان و چنار کهنسال و مردمان ساده و بي‌پيرايه‌اش راهي نيست. در جهت غربي-شرقي از شاهرود به سمت ميامي در کيلومتر حدودا 50، يک تابلوي سبزرنگ که بر روي آن نام دو روستاي ارميان و جودانه نوشته شده راهي در جهت شمال-جنوب باز مي‌کند که به يک دو راهي ختم مي‌شود که يکي به جودانه مي‌رود و ديگري به ارميان و قدس که روستايي است در شرق ارميان. کمي در اين جاده روستايي که پيشتر بروي، دوباره، ارميان راه خود را جدا مي‌کند، جاده به دو جانب مي‌رود يکي به قدس و ديگري به ارميان.

به ارميان که رسيدي جداي از سرسبزي و خنکاي هوا، اولين چيزي که به چشمت مي‌خورد يک تابلوي رنگ و رو رفته است که با خط نازيبايي بر روي آن نوشته شده ارمياء نبي(ع).

روستاي ارميان در طول جغرافيايي 55 درجه و 24 دقيقه و عرض جغرافيايي 36 درجه و 37 دقيقه از خط استوا و در ارتفاع يک‌هزار و 50 متري از سطح دريا و در جوار يک رشته کوه نسبتا کم ارتفاع واقع شده و شايد لطافت آب و هواي آن هم از همين رو باشد.

برخلاف روستاهاي مرکز و غرب استان سمنان که در چند دهه اخيز از گزند مواهب مدرنيته در امان نمانده و با سرعت پرشتابي سيماي شهري پيدا کرده‌اند؛ ارميان اما هنوز بوي گاه‌گل مي‌دهد.

هنوز هم مي‌توان زيبايي زمخت خانه‌هاي کاه‌گلي با سقف‌هاي چوبين را که چتري از شاخساران درخت‌هاي گوناگون و از جمله چنار و توت آنها را در برگرفته در آن به فراواني ديد.

مردمان ارميان عمدتا به کشاورزي، باغداري و دامداري اشتغال دارند، مشاغلي که خشکسالي‌هاي پياپي اين چند دهه و کمبود آب، آنها را به مخاطره انداخته، با اين همه بخشي از مردم اين ديار، برخلاف برخي از هم‌ولايتي‌هاي خود، ارميان را به حاشيه شهرهاي بزرگ‌تر ترجيح داده‌اند.

يکي از دغدغه‌هاي اکثريت آنها، وضعيت نامطلوب راه دسترسي به روستا و مشکل کم‌آبي است. دغدغه‌اي که اگر مرتفع شود جدا از رونق مشاغل روستايي، مي‌تواند ارميان را به يک مقصد مهم گردشگري تبديل کند؛ امري که خشت بناي آن نيز با تلاش شورا و دهياري روستا و علاقه و انگيزه بالاي مدير جوان ميراث فرهنگي شهرستان ميامي و البته با همراهي بنياد مسکن که در حال بهسازي معابر روستا است؛ بنا نهاده شده است.

علي‌اکبر عامري عضو شوراي اسلامي و از کهنسالان روستاي ارميان درباره بناي فعلي ارمياي نبي(ع) مي‌گويد: بناي قديمي اين بقعه متبرکه که مورد احترام مردم است از سنگ و گل بود اما بعد از انقلاب دانشگاه شاهرود به بازسازي اين بنا پرداختند و ساختمان فعلي را که بزرگتر از بناي پيشين نيز هست را ساختند.

وي ادامه داد: تنها بخشي که از بقعه مربوط به بناي قديمي است همين صندوق چوبي است که بر روي مقبره قرار دارد.

اين عضو شوراي روستاي ارميان با بيان اينکه بر روي صندوق چوبي، نوشته‌هايي کنده‌کاري شده وجود دارد افزود: اين بقعه مورد احترام مردم منطقه است و کساني بوده‌اند که با توسل به ارمياي نبي(ع) به حاجات خود نيز رسيده‌اند و از همين رو مردم منطقه احترام خاصي براي اين بقعه متبرکه قائل‌اند.

وي در پاسخ به پرسشي در خصوص وجود اسنادي در خصوص اين بقعه و انتساب آن به ارمياي نبي به داستان اختلاف بين دو روستاي مجاور اشاره و خاطرنشان کرد: سال‌ها پيش و در جريان بازسازي و مرمت اين بقعه، برخي از مردم روستاي قدس که در مجاورت ارميان هستند معترض بودند که بيشتر اعتباري که داده مي‌شود براي اين بقعه در ارميان هزينه مي‌شود اما در روستاي قدس هزينه‌اي نمي‌شود لذا مسوول پروژه از متوليان و هيات امناي بقعه خواست که اسناد و مدارکي در خصوص ارمياء نبي و اين بقعه متبرکه پيدا کنيم لذا بعد از تحقق و جستجو سرانجام به سندي در کتابخانه حضرتي مشهد دسترسي پيدا کرديم که در خصوص ارمياي نبي(ع) بود و در آن آمده بود که ارمياء از خراسان به سمت اين منطقه آمده و دشمناني که در پي او آمده‌اند رد وي را تا اين محدوده مي‌گيرند و در اين منطقه رد وي را گم مي‌کنند.

وي با بيان اينکه در آن کتاب بر شهادت ارميا از طريق اره تصريح شده اظهار کرد: گفته مي‌شود که رد ارميا نبي را تا يک درخت پي مي‌گيرند و لذا مي‌گويند ارميا در اين درخت پنهان شده از اين رو يک اره دو سر مي‌آورند و آنقدر درخت را اره مي‌کنند که دنده‌هاي درخت خوني مي‌شود.

اين کهنسال ارمياني با بيان اينکه آبي که اين درخت چنار را سيراب مي‌کند از دو کيلومتر آن‌طرف‌تر به سمت اين بقعه مي‌آيد گفت: ما مردم ارميان باور داريم که آب اين چشمه که در همه سال‌هاي خشکسالي نيز خشک نشده از دو کيلومتر آن طرف‌تر به برکت اين پيامبر مي‌آيد.

وي در پاسخ به پرسشي در خصوص درخت کهنسالي که بقعه متبرکه ارمياء نبي را دربرگرفته گفت: رمضان سال 1342 يک شب با سر و صداي مردم متوجه شديم عده‌اي به اينجا آمده و زير صندوق را حفر کرده‌اند آن شب مردم با فانوس و چراغ‌هاي سوزني آمدند و حفاران گريختند.

اين کهنسال ارمياني خاطرنشان کرد: از طريق حفاري که آن افراد انجام داده بودند به هم‌ريشه بودن اين چنار پي برديم در واقع اين چنارها يک ريشه واحد دارد و در بالا به صورت پاجوش رشد کرده‌اند.

وجود باغ‌ها و باغچه‌هاي کوچک در روستاي ارميان که به‌صورت پلکاني بافت‌هاي قديمي و تاريخي روستا را دربرگرفته‌اند زيبايي چشم‌نوازي به اين روستا داده است. زيبايي‌هاي چشم‌نوازي که مي‌تواند گردشگران زيادي را هر ساله به ارميان بکشاند.

وجود بافت تاريخي، کوچه‌ها و معبر سنگ‌فرش روستا که هم‌اکنون به همت بنياد مسکن استان سمنان در حال احداث است در کنار باغ‌ها و کوچه‌باغ‌ها و پياده‌روي در خنکاي اين روستاي زيبا و مهمتر از همه مهرباني و صفاي مردم اين روستا مي‌تواند سفري خاطره‌انگيز را براي هر گردشگري رقم بزند.

چنار ارميان 800 تا 900سال قدمت دارد

سيدمحمد صادق رضويان مسئول نمايندگي ميراث‌فرهنگي، صنايع‌دستي و گردشگري شهرستان ميامي از ارميان به عنوان يکي از جاذبه‌هاي مهم اين شهرستان نام برد و گفت: وجود مقبره ارمياي نبي، چنار کهنسال، چاپارخانه صفوي، قلعه مخروبه و بافت قديمي روستا از مهمترين ظرفيت‌هاي گردشگري در ارميان است.

رضويان با بيان اينکه چنار ارميان 800 تا 900سال قدمت دارد، افزود: پرونده ثبت اين چنار کهنسال آماده و ثبت استاني شده است.

وي ادامه داد: برآورد ما اين است که اين درخت کهنسال بين 800 تا 900سال عمر دارد و با کار کارشناسي دقيق‌تر چه بسا عمر بيشتري نيز داشته باشد.

مسئول نمايندگي ميراث‌فرهنگي، صنايع‌دستي و گردشگري شهرستان ميامي به وجود مقبره در ميانه اين چنار کهنسال اشاره و اضافه کرد: اين بقعه از اين نظر که آن را درخت چناري دربرگرفته نيز منحصر به فرد است و مي‌تواند گردشگران زيادي جذب کند.

وجود تنها چاپارخانه

استان سمنان در ارميان

رضويان با بيان اينکه چاپارخانه ارميان، تنها چاپارخانه استان سمنان است، افزود: تعدد بناهاي تاريخي و از جمله وجود اين چاپارخانه حکايت از اين دارد که ارميان در عصر صفوي محل تردد بسياري از مسافران و رهگذران بوده است. وي از چاپارخانه‌ها به عنوان يکي از بناهاي مهم در دوران پيش و پس از اسلام نام برد و خاطرنشان کرد: معمولا از چاپارخانه‌ها براي استراحت چاپارها و تعويض اسب‌هاي خسته با اسب‌هاي تازه نفس استفاده مي‌شده است.

مسئول نمايندگي ميراث‌فرهنگي، صنايع‌دستي و گردشگري شهرستان ميامي با بيان اينکه چاپارخانه‌ها بين دو مقر حکومتي يا بين دو شهر تعبيه و جانمايي مي‌شدند تصريح کرد: چاپارخانه‌ها شامل يک جاي نگهداري اسب‌ها، يک اتاق مسوول چاپارخانه‌ و يک مال‌بند و...بودند. وي با بيان اينکه چاپارخانه ارميان مربوط به دوره صفوي است، افزود: اگر کار باستان‌شناسي دقيقي در اين ارتباط انجام شود ممکن است پيشينه اين اثر به عصر ساسانيان نيز برگردد اما به هر حال در حال حاضر به خاطر قرار گرفتن در مسير آثار صفوي ما آن را به عنوان يک اثر تاريخي دوران صفويه مي‌شناسيم.

رضويان با اشاره به اهميت چاپارخانه‌ ارميان اظهار اميدواري کرد: در آينده نزديک اين بناي تاريخي استحکام‌بخشي و مرمت شود.

وي با بيان اينکه ارميان ظرفيت‌هاي گردشگري متنوعي دارد، خاطرنشان کرد: ايجاد و راه‌اندازي مراکز اقامتي بوم‌گردي در اين روستا در اولويت است و با توجه به وجود چند بنا در بافت تاريخي و قديمي روستا مذاکراتي با مردم محل براي ايجاد مراکز بوم‌گردي در اين روستا صورت گرفته است.

ارميان روستايي با باغ‌هاي مينياتوري

رئيس نمايندگي ميراث فرهنگي شهرستان ميامي از روستاي ارميان به عنوان روستايي با باغ‌هاي مينياتوري ياد کرد و گفت: جدا از مقبره ارمياي نبي و چاپارخانه؛ وجود باغ‌هايي با قطعات فرح‌بخش 1000 و 2000 متري که به صورت پلکاني در حاشيه بافت‌ قديمي و تاريخي روستا قرار گرفته زمينه خوبي براي رونق گردشگري در اين منطقه ايجاد کرده است.

وي به وجود يک غار طبيعي در چند کيلومتري اين روستا اشاره و اظهار کرد: اين غار کمتر از 15 دقيقه تا روستا فاصله دارد و علاوه بر جاذبه‌هاي طبيعي و زيست‌شناسي مي‌تواند مقصدي براي گردشگران و علاقمندان به طبيعت باشد.

ارميا به روايت تاريخ

مديريت بقعه متبرکه ارمياي نبي با اداره کل اوقاف و امور خيريه استان سمنان است، در پايگاه جامع امامزادگان و بقاع متبرکه ايران که وابسته به سازمان اوقاف و امور خيريه است در خصوص مقبره ارمياي نبي در روستاي ارميان، به مطلبي برگرفته از کتاب مطلع شمس و نوشته‌اي از صنيع‌الدوله استناد شده و آمده است: «جناب ارميا (عليه‌السلام) يکي از پيامبران الهي است که مردم محل معتقدند، قبر موجود در روستاي ارميان، ازآن ارمياي نبي (عليه‌السلام) است.

صنيع‌الدوله و برخي ديگر در مورد ارمياي نبي مي‌نويسند: ارمياي پيامبر در روستاي ارميان(ارميا) ميامي که از منازل بين راه مشهد به شاهرود و تهران و بلوک بسطام بوده و داراي چاپارخانه و تردد قافله‌هاي مسافرتي و مردم است و اهالي ارميان و روستاهاي آنجا اصالتاً عرب بوده و به عقيده اهالي آنجا سه نفر از انبياء الهي که يکي از آنها ارمياي پيغمبر(عليه‌السلام) است در آنجا مدفونند. يکي از پيامبران بني اسرائيل حضرت يرمياشليکو (عليه‌السلام)يا ارميا بود که نسب او به بنيامين فرزند يعقوب مي‌رسد. وي کتابي داشته که مشتمل بر 50 فصل بود و ظهور نبوتش در سال 766 پيش از ميلاد بوده است. برگرفته از: (مطلع الشمس ج 3 ص 248 تاريخ النبياء عمادزاده اصفهاني ص677 و 696)

بر پايه برخي کتب و کتيبه‌ها و بر اساس باور عموم مقبره پنج پيامبر در استان سمنان واقع شده که شامل بقعه پيغمبران سمنان که منسوب به سام و لام نبي است. همچنين بقعه ارمياي نبي در روستاي ارميان شهرستان ميامي واقع شده و همان‌طور که از نام روستا پيدا است، زيارتگاهي در روستاي ارميان قرار دارد به نام ارمياي نبي، اين زيارتگاه در بين انبوهي از درختان چنار قرار گرفته و از پاي اين چنارها جوي آبي روان است. مردم منطقه و مسافران و گردشگران زيادي سالانه از اين بقعه متبرکه ديدن مي‌کنند.

ارمياي نبي از پيامبران بني اسراييل است که واقعه مرگ وي و زنده شدنش بعد از صد سال در منابع ذکر شده است.

علاوه بر اين مقبره جرجيس نبي، در بيارجمند شاهرود و بقعه‌اي به نام دانيال پيغمبر در کالپوش ميامي نيز از جمله بقاع منسوب به پيامبران در استان سمنان هستند.