تاریخ 1397/05/07 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره 4819 برو جستجو جستجوی پیشرفته   چگونه شاداب و پر‌انرژي باشيم؟ 

در زندگي به نقطه‌اي رسيده‌ايد که از خود مي‌پرسيد چه اتفاقي بر سر من آمده است؟ انرژي دروني من از دست رفته است و مهم نيست که چقدر تلاش کنم، زودتر از هميشه خسته مي‌شوم. در حالي که دلايل خستگي و کمبود انرژي روزانه را در دنياي بيرون جستجو مي‌کنيد، علت بخش بزرگي از شادابي از دست رفته در درون خود شما نهفته است و کليد بازيابي انرژي و شادابي روزانه در دستان خود شما قرار دارد. خستگي ناشي از کمبود انرژي در بين بزرگسالان بسيار رايج است. ساعات کاري پر فشار و طولاني، عادات خواب نامناسب، رژيم غذايي غير سالم و عدم تحرک کافي همگي بخشي از دلايلي هستند که باعث مي‌شوند همواره در طول روز احساس خستگي کنيم. در اين مقاله در واقع قصد داريم يک سبک زندگي جديد به شما معرفي کنيم که با پيروي از آن بيش از هميشه شاداب و پر انرژي خواهيد بود.

دوش آب سرد صبح گاهي

دوش آب سرد براي آنهايي که هميشه از آن گريزان بوده‌اند ممکن است ترسناک به نظر برسد. اما پس از اولين تجربه به شيوه‌اي که در ادامه خواهيم گفت به يک عادت دلپذير بدل خواهد شد.

در ابتدا گرماي آب را به اندازه‌اي تنظيم کنيد که با حداقل گرما در زير دوش به هيچ وجه احساس سرما نکنيد.

خود را بشوييد. شستشوي بدن در آب گرم بهتر صورت مي‌گيرد. همچنين لايه برداري پوست بدن و باز شدن منافذ خود به احساس سرزندگي کمک مي‌کند.

در پايان شستشو آب را در 4 تا 5 مرحله خنک کنيد.

کاهش 20 درصدي گرما در هر مرحله به شما حس خوشايندي مي‌دهد.

براي 30 ثانيه تا يک دقيقه در همان دما دوش بگيريد.

سپس آب را يک مرحله ديگر کمي سرد کنيد. حس دلپذير و احساس انرژي دوباره تکرار خواهد شد.

در پايان با آب کاملا خنک دوش بگيريد.

نکته 1: توجه داشته باشيد که دوش آب سرد پاياني نبايد با آب بسيار خنک و در مرز يخ زدگي و لرز کردن انجام شود.

نکته 2: احساس سرما يک امر تقريبا نسبي است بنابراين در پايان هنگامي که از زير آب خارج مي‌شويد بر خلاف تصور رايج، به دليل دماي بالاتر محيط احساس سرما نخواهيد کرد.

رژيم غذايي

خوردن صبحانه. هر روز صبح حتي اگر وقت کافي نداريد و احساس گرسنگي نمي‌کنيد، حتما صبحانه بخوريد. خوردن صبحانه نه تنها انرژي بيشتري در آغاز روز به شما مي‌دهد بلکه نشان داده شده که سطح استرس را نيز کاهش مي‌دهد. نيازي به خوردن يک غذاي چرب و سنگين نيست؛ تنها يک صبحانه سالم که پس از آن احساس انرژي و سرزندگي کنيد.

هر 3 تا 4 ساعت يک ميان وعده بخوريد: يک ساندويچ کوچک يا فقط مقداري آجيل، ماست، تکه کوچکي شکلات و بستني

از وعده‌هاي غذايي سنگين پرهيز کنيد:

بر خلاف آنچه رايج است، صبحانه مي‌بايست سنگين‌ترين وعده غذايي شما باشد؛ نهار سبک و شام نيمه سنگين باشد. صبحانه قرار است بخش بزرگي از انرژي روزانه را تامين کند و يک نهار سبک از احساس سنگيني، سستي و خواب الودگي در ميان روز جلوگيري مي‌کند. شام نيمه سنگين کمک مي‌کند که در ميانه شب از گرسنگي بي‌خواب نشويد. وعده‌هاي غذايي بايد شامل پروتئين، کربوهيدرات و سبزيجات باشند.

فيبر بيشتري مصرف کنيد:

فيبر‌ها نسبت به کربوهيدرات، آرام‌تر و پيوسته‌تر وارد جريان خون مي‌شوند. به همين جهت انرژي بيشتري در طول روز به شما مي‌دهند.

مولتي ويتامين و امگا 3 فراموش نشود: ماهي، گردو و روغن کانولا منابع خوبي براي تامين امگا 3 در بدن خواهند بود. امگا 3 به سلامت سلول‌ها مغز و در نتيجه هشياري بيشتر فرد کمک مي‌کند. سعي کنيد هر روز يا يک روز درميان ماهي، گردو و ديگر مواد حاوي امگا 3 مصرف کنيد.

نوشيدن آب بيشتر

کم آبي حتي به ميزان خفيف مي‌تواند باعث احساس خستگي شود. بنابرين بايد مطمئن شويد که در طول روز آبي کافي بنوشيد. هميشه يک بطري آب با خود داشته باشيد. همچنين خوردن مواد غذايي آبدار مانند هندوانه، طالبي، مرکبات، ماست و...

درصورت امکان يک چرت کوتاه

حداقل 15 دقيقه‌اي

پريشاني افکار مخصوصا پس از يک نيمروز پرمشغله باعث خستگي ذهن مي‌شود و ذهن براي بازيابي دوباره خود به استراحت نياز دارد. حداقل 15 دقيقه و حداکثر 1 ساعت خواب در ميانه روز، به افزايش انرژي و همچنين بهره وري فرد کمک مي‌کند. حتي بر هم گذاشتن چشم‌ها و آرام کردن تنفس و ضربان قلب به تنهايي از خستگي شما به ميزان زيادي خواهد کاست و به افزايش هشياري کمک خواهد کرد.

توجه داشته باشيد که خواب ميان‌روز بيش از 1 ساعت مي‌تواند به صورت موقت احساس خوبي در شما ايجاد کند اما در واقع در طول روز شما را بيشتر کسل و خسته خواهد کرد.

گوش دادن به موسيقي مثبت و انرژي بخش

موسيقي شاد، انرژي بخش با محتواي مثبت و نه هر نوع موسيقي! قرار نيست اين موسيقي يادآور خاطرات بد گذشته باشد. بر روي يک CD، گوشي موبايل يا يک فلش مموري USB آهنگ‌ها شاد و مورد علاقه را کپي کنيد و به عنوان يک سپر دفاعي انرژي بخش از آن استفاده کنيد.

در اتومبيل به جاي گله کردن از ترافيک موجود و گوش دادن به صداي داد و فرياد و بوق ديگر ماشين‌ها، به موسيقي مورد علاقه خود گوش کنيد.

حتي اگر بدون ماشين شخصي با پاي پياده قرار است از يک شلوغي عبور کنيد، هدفون خود را به گوشي موبايل وصل کنيد. مي‌توانيد با گوش دادن به موسيقي خود را در ميان يک موزيک ويديو احساس کنيد که البته دوربين به دست شما سپرده شده است.

دوري کردن از اخبار و افراد منفي

واقعا به طور جدي از خود بپرسيد که: در ميان اخبار ناگوار به دنبال چه مي‌گردم؟ آيا گوش دادن يا خواندن اخبار ناگوار گره‌اي از مشکلات من وامي‌کند؟ آيا حس بهتري به من مي‌دهد؟ شايد در اين ميان از خود بپرسيد پس حس نوع دوستي چه مي‌شود؟ پاسخ اين است که حس نوع دوستي را در کمک به ديگران جستجو کنيد نه در ميان اخبار. مخارج يک کودک بي‌سرپرست را تامين کنيد. براي نيازمندان غذا تهيه کنيد و با يک تير دو نشان بزنيد. کمک به ديگران حس رضايتمندي در زندگي و درنتيجه سطح انرژي را در فرد افزايش مي‌دهد.

مشکل ديگري که وجود دارد رابطه با افرادي است که با خود موجي از اخبار و احساسات منفي را به سوي شما پرتاب مي‌کنند. اينکه از اخبار ناگوار دوري مي‌کنيد ديگر اهميت ندارد اين فرد خود گزيده‌اي از ناگوارترين اخبار را براي شما بازگو مي‌کند. حسادت، دروغ‌گويي و بدگويي تير‌هاي مرگبار بي‌شماري هستند که اطرافيان و گاها دوستان به سمت شما پرتاب مي‌کنند.

دايره افرادي که با آنها در ارتباط هستيد را به افراد موفق و مثبت محدود کنيد. اين کار البته گاهي غير ممکن است. آموزگار يا استاد کلاس درس و افراد خانواده را نمي‌توان کنترل کرد. در چنين شرايطي رفتار و صحبت‌هاي ناخوشايند را ناديده بگيريد و سعي کنيد در داستان غم‌انگيز آنها غرق نشويد.

دوستان و افراد خانواده را براي داشتن يک زندگي شاد و با انرژي با خود همراه کنيد. حتي مي‌توانيد در گفت و گو‌هاي خود جنبه‌هاي مثبت را گوشزد کنيد و بي‌آن‌که کسي از نيت شما آگاه باشد آنها را به فعاليت شاد و مفرح دعوت کنيد. تفريحات شاد، سفر و ماشاي يک فيم کمدي به کل فضاي خانه را تغيير خواهد داد.

از خانه يا محل کار بيرون بزنيد

گاهي به دلايل شرايط زندگي و يا شرايط کاري ساعت‌ها يا حتي روز‌هاي خود را در فضاي بسته سپري مي‌کنيد. به خودتان استراحت بدهيد و از خانه يا محل کار بيرون بزنيد. کمي هواي تازه تنفس کنيد و از انرژي جاري در دنياي بيرون احساس سرزندگي کنيد. گذراندن تنها 20 تا 30 دقيقه در روز در فضاي بيروني مخصوصا در فضاي سبز، تاثير قابل توجهي بر سطح انرژي شما خواهد داشت.

مي‌توانيد مقداري از کار‌هاي روزانه را در فضاي سبز مانند پارک‌ها به انجام برسانيد.

گسترش روابط اجتماعي

صحبت کردن با ديگران باعث افزايش سطح هشياري و انرژي مي‌شود. حتي در جلسات کاري يا کلاس درس درگير شدن در مباحث و مطرح کردن پرسش زمان سپري شده را کمتر خسته کننده و حتي لذتبخش خواهد کرد و کمک مي‌کند که ذهنتان همواره هشيار باشد. ملاقات و صحبت با دوستان در پايان روز انرژي بخش است. در محل کار نيز به جاي گريزان بودن از ديگران و ترجيح دادن ارتباطات غيرکلامي از طريق ايميل، کمي با آنها وقت بگذرانيد و سوالات کاري را گاهي حضوراً مطرح کنيد. راه رفتن و گفتگو با ديگران شما را سرحال نگه مي‌دارد.

در هفته حتما يک برنامه اجتماعي مانند ميهماني خانوادگي، دورهمي دوستانه و... را حتي در صورت خستگي و مشغله کاري، در برنامه‌هاي هفتگي خود بگنجانيد.

ورزش کنيد

تمرينات ورزشي قدرتي و هوازي با قوي‌تر شدن عضلات، کاهش وزن، بهبود سيستم قلبي عروقي و شش‌ها و اکسيژن رساني بهتر و در نهايت با افزايش سلامت فيزيکي به ايجاد حس سرزندگي کمک خواهد کرد. همچنين به دليل افزايش استقامت بدني، فعاليت‌هاي محدود روزانه ديگر باعث خستگي و کاهش انرژي سريع در فرد نخواهد شد. تمرينات ورزشي با ترشح اندورفين در مغز باعث کاهش استرس و اضطراب و ايجاد حس شادابي در فرد مي‌شود.

خواب کافي و با‌کيفيت

يکي از دلايلي که افراد در طول روز احساس خستگي مي‌کنند، اين است که در شب قبل به اندازه کافي نخوابيده‌اند. همچنين خواب نا کافي باعث ايجاد سياهي و پف در زير چشم‌ها مي‌شود و شما را در طول روز خسته نشان مي‌دهد. يک فرد بزرگسال سالم مي‌بايست به طور ميانگين 8 ساعت در شبانه روز خواب مفيد داشته باشد. علاوه بر ميزان خواب، کيفيت خواب نيز اهميت دارد.

شرايط دمايي اتاق بايد در حد مطلوبي باشد تا در فرايند خواب اختلال ايجاد نکند. دما خنکتر محيط به خواب بهتر کمک مي‌کند. در صورت امکان هنگام خواب دماي اتاق را بين 15 تا 21 درجه تنظيم کنيد.

تاريکي و سکوت در محيط نيز داشتن يک خواب راحت را تضمين مي‌کنند.

استفاده کردن از لوازم الکترونيکي مانند گوشي همراه در رخت خواب و در تاريکي علاوه بر ايجاد اختلال در خواب، باعث خستگي شديد چشم‌ها خواهد شد.

4 ساعت پيش از خواب از نوشيدني‌هاي محرک مانند قهوه، چاي و نوشابه پرهيز کنيد.

اضطراب و افسردگي:

اگر همواره احساس خستگي مي‌کنيد اما تمام آزمايش‌هاي انجام شده حکايت از سلامت کامل شما دارند، بهتر است سلامت احساسي خود را بسنجيد. اضطراب و افسردگي هر دو باعث ايجاد سستي و احساس خستگي در فرد مي‌شوند.

بعضي از علائم و نشانه‌هاي افسردگي شامل اين موارد مي‌شوند: احساس نا اميدي، خلأ يا بيهودگي، مشکلات تمرکزي، نبود اشتياق لازم براي انجام فعاليت‌هايي که پيش از اين لذتبخش بوده‌اند، افکار منفي غير قابل کنترل، تمايل به مصرف مواد و الکل يا ديگر رفتارهاي خطرپذير.

بعضي از علائم و نشانه‌هاي اضطراب شامل اين مواد مي‌شوند: احساس نگراني مداوم، احساس تنش يا فشار، دوري کردن از موقعيت‌ها يا فعاليت‌هايي که مي‌تواند باعث احساس اضطراب شوند (فعاليت‌هاي اجتماعي)، داشتن ترس‌هايي غيرمنطقي اما غير قابل کنترل، انتظار به وقوع پيوستن اتفاقات ناگوار.

در صورتي که از علائم افسردگي يا اضطراب رنج مي‌بريد براي غلبه بر اين علائم با يک پزشک يا روانپزشک مشورت کنيد تا در صورت لزوم داروهاي ضدافسردگي يا ضد اضطراب براي شما تجويز شود.

حسين قهرماني


 طعم دهنده‌هاي قليان و آسيب‌هاي آن‌ها 

آيا راجع به آسيب‌هاي مواد تشکيل دهنده طعم دهنده‌هاي قليان‌ها اطلاعي داريد و مي‌دانيد چه آسيب‌هايي به سلامتي تان وارد مي‌کنند

رئيس مرکز سلامت کار و محيط وزارت بهداشت نسبت به افزودني‌هاي معطر به تنباکوي قليان که سرطان‌زاست، هشدار داد و گفت: جاي تأسف است که يک جوان براي تهيه نان بايد نيم ساعت وقت بگذارد ولي براي تهيه سيگار حداکثر سه دقيقه وقت مي‌گذارد.

خسرو صادق‌نيت رئيس مرکز سلامت کار و محيط وزارت بهداشت راهکارهاي سازمان بهداشت جهاني به‌منظور کاهش دخانيات در کشورها را مثبت ارزيابي کرد و اظهار داشت: يکي از راهکارها افزايش ماليات به‌منظور کاهش مصرف است و ديگري ساماندهي عرضه است.

وي افزود: جاي تأسف است که يک جوان براي تهيه نان بايد نيم ساعت وقت بگذارد ولي براي تهيه سيگار حداکثر سه دقيقه وقت مي‌گذارد و ما با همکاري وزارت صنايع، ساماندهي اين کار را دنبال مي‌کنيم.

صادق‌نيت با بيان اينکه بسته‌بندي دخانيات نيز نبايد اغواکننده باشد، گفت: يکي ديگر از کارهايمان ساده‌سازي پاکت‌هاي سيگار است تا براي دختران جوان جذاب نباشد؛ ديگر اقدام نيز ممنوعيت استفاده از مواد معطر است که هم‌اينک در قليان استفاده مي‌شود. وي اين افزودني‌ها را صنعتي و سرطان‌زا دانست و گفت: يکي از مواد، بنزن است که ظرف سه سال ايجاد سرطان خون مي‌کند؛ تنباکوهاي معطر نيز عموماً کپک‌زده و خراب هستند که با مواد افزودني آن را قابل استفاده مي‌کنند.

صادق‌نيت با اشاره به عملکرد کلينيک‌هاي ترک سيگار گفت: اين شبکه در شهرها در حال تکميل است و در کنار آن، مراکز بهداشتي نيز به مراکز مشاوره ترک دخانيات مجهز مي‌شوند و مردم مي‌توانند اين خدمات مشاوره را به‌صورت رايگان دريافت کنند.

چرا سيگار ارزان است؟

همچنين عبدالرحمان رستميان نائب‌رئيس کميسيون بهداشت و درمان مجلس نهم شوراي اسلامي با انتقاد از ارزان شدن سيگار و اينکه امروزه در دانشگاه‌ها قليان بالاي 14 درصد مصرف مي‌شود، افزايش عوارض بر سيگار را يکي از راه‌هاي کاهش مصرف در ميان جوانان دانست و خاطرنشان کرد: نگاه دنيا نيز مبني بر اين است که کشورشان را به کشوري عاري از دخانيات تبديل مي‌کنند و ما نيز بايد در کاهش تقاضا و عرضه به اين سمت حرکت کنيم.

آسيب‌هاي رايج براي قليان

هرگز نبايد قليان را به جاي سيگار استفاده کنيد با اين کار عوارض جانبي بيشتري سلامتي شما را تهديد مي‌کند قليان يکي از مهمترين عوامل آسيب رسان به سلامتي شماست.

معاون بهداشت وزير بهداشت، در آستانه هفته بدون دخانيات، از مضرات مصرف سيگار و به ويژه قليان مي‌گويد.او معتقد است که خطرات قليان به مراتب بيشتر از سيگار است.بنابراين، قليان را هم به خانه‌هاي خود راه ندهيد.

دکتر علي اکبر سياري گفت: مصرف دخانيات، مهمترين عامل مرگ‌هاي قابل پيشگيري است.تنباکو و توتون حاوي بيش از 4 هزار ماد ه شيميايي است که بيش از 40 نوع از آن‌ها مواد محرک يا سمي و سرطان‌زا هستند.

معاون بهداشت وزير بهداشت، افزود:سيگاري‌هاي بزرگسال، به طور متوسط بيش از 13 سال از زندگي خود را به دليل مصرف سيگار از دست مي‌دهند و تقريبا 50 درصد سيگاري‌ها از بيماري‌هاي مرتبط با تنباکو مي‌ميرند.

اثرات نيکوتين بر بدن

سياري گفت: جزء اعتياد آورسيگار، نيکوتين است که با اثر بر دستگاه اعصاب مرکزي سبب اعتياد مي‌شود. نيکوتين سيگار و تنباکو، به سرعت جذب جريان خون مي‌شود و ظرف 30 ثانيه به مغز مي‌رسد و روي سلول‌هاي عصبي آن اثر مي‌گذارد.

معاون وزير بهداشت، ميانگين سن شروع سيگار در کشور در مردان را 19 سال و در زنان را 21 سال ذکر کرد و اظهار داشت: ميانگين تعداد سيگار مصرفي در کل کشور در روز بين 14-13 عدد و ميانگين گروه سني هم بين 65- 15 سال است.

به گفته سياري، مصرف دخانيات، سبب افزايش خطر بسياري از بيماري‌ها نظير بيماري‌هاي قلبي- عروقي، سکته مغزي،پوکي‌استخوان، ديابت، ناراحتي و عفونت‌هاي تنفسي، اختلالات عروقي و زخم‌هاي معده مي‌شود.

احتمال ناتواني جنسي مردان سيگاري، حدود دو برابر بيش از مردان غير سيگاري است.در زنان، کشيدن سيگار، مي‌تواند منجر به نازايي و ايجاد مشکلاتي در حين حاملگي شود. زناني که سيگار مي‌کشند بيشتر دچار نازايي، حاملگي خارج رحمي، سقط خود به خودي و زايمان جنين مرده مي‌شوند.

معاون وزير بهداشت خاطر نشان کرد: دخانيات، خطر انواع سرطان‌ها از سر تا پا را زياد مي‌کند که سرطان‌هاي سر و گردن، سرطان‌هاي ادراري مانند مثانه و کليه، و سرطان خون از جمله اين سرطان‌ها است.

سيگار را ترک کنيد ولي قليان را جايگزين آن نکنيد

سياري گفت: قليان را براحتي به خانه‌هاي خود راه ندهيد. خطرات قليان به مراتب بيشتر از سيگار است. توتون قليان، بسيار نامرغوب است و مواد مصنوعي افزودني به آن گازهاي سمي زيادي توليد مي‌کند.به گفته معاون وزير بهداشت، قليان 400 ماده سمي و سرطان‌زا دارد. تنباکوهاي ميوه‌اي علاوه بر اين 400 نوع سم، مواد مضرتري دارند که از پوست ميوه تخمير شده با مواد افزودني تهيه مي‌شوند و مي‌توانند باعث آلرژي، آسم و حساسيت شوند.

سياري تاکيد کرد: نيکوتين که ماده اعتيادآور تنباکو است، باعث مي‌شود فردي که قليان مي‌کشد براي تامين نياز خود در طول زمان قليان بيشتري بکشد.

به گفته او، افراد هنگام کشيدن قليان، پک‌هاي عميق‌تري مي‌کشند و همچنين مدت زمان زيادتري را صرف مي‌کنند در نتيجه، يک قليان ده‌ها برابر يک سيگار، دود و گاز وارد ريه مي‌کند.

سياري افزود: هروعده قليان معادل 100-50 نخ سيگار است. افرادي که سيگار مي‌کشند بيشتر از سيگاري‌ها، مستعد اعتياد به مواد مخدر و حشيش مي‌شوند.

به گفته معاون وزير بهداشت، انتقال عفونت‌هايي از قبيل سل، ويروس تبخال، ميکرب هليکوباکترپيلوزي(عامل زخم معده) هپاتيت و ويروس‌هاي عامل عفونت‌هاي تنفسي و سرماخوردگي و بيماري‌هاي روده‌اي تنها بخشي از بيماري‌هايي است که همگي از طريق مصرف قليان مشترک انتقال مي‌يابد. کشيدن قليان مي‌تواند سبب افسردگي، رنگ پريدگي، سردرد، سرگيجه، اختلالات گوارشي، بروز ناراحتي‌هاي قلبي و عروقي شود و احتمال ابتلا به سرطان را هم افزايش دهد. اگزماي دست، مشکلات دنداني و تحليل استخواني فک و صورت از ديگر عوارض مصرف قليان است.


 خواسته جوانان فقط شغل نيست
 خواسته‌هاي جوانان و تعريفشان از آزادي 

دل به دلشان که بدهي، هم درد را بازگو مي‌کنند و هم نسخه درمان را در آستين دارند. سر حوصله و شمرده‌شمرده، حتي ميان روايت مصايب‌شان‌گاهي لبخند مي‌زنند تا مبادا خداي‌ناکرده يک‌جفت گوش شنوا را که اين‌روزها دست‌نيافتني‌تر از هميشه شده، از خود برنجانند. نه تريبون مي‌خواهند، نه دوربين و ميکروفن آرم‌دار؛ نيازي به ميز گرد، مستطيل و ديگر اشکال هندسي مطبوع و دلچسب هم نيست؛ همين گوشه پياده‌روها در هر خياباني و هر شهري از کشورمان که جواني در تردد باشد، در ذهن او و همراه او رشته بزرگي از افکار، خواسته‌ها، کاستي‌ها، ضعف‌ها، ناکامي‌ها، ايده‌ها و رؤياها، در حرکت و پيکار است؛ يعني هرآنچه صدها چاره‌جو و سياست‌گذار در هزاران نشست، همايش، سمينار و... در پي آنند و کمتر مي‌جويند، همين‌جاست. گوشه پياده‌روها، مقابل در دانشگاه‌ها، کف بازارها، روي نيمکت پارک‌ها، مقابل کيوسک‌ها و... با ظاهرهاي مختلف حضور دارند و همه جوان‌اند. تحصيلکرده، بازاري، تحصيلکرده‌ بازاري، دانشجو، شاغل، بيکار، شاغل بيکار (اصطلاحي که برخي از جوانان در اين گزارش در مورد خودشان به ‌کار مي‌برند)، متاهل و مجرد بين‌شان هست.

پاي حرفشان که بنشيني، لايه‌هاي زخم، يکي‌يکي باز مي‌شود. زخم‌هاي کاري‌ترشان پشت غول بحران بيکاري قايم شده و آن‌قدر الفباي دردناک بيکاري را در نهان و آشکار زمزمه کرده‌اند که کمتر مي‌رسند به زخم‌هاي ديگر سر بزنند؛ زخم‌هايي که مدام کهنه و کهنه‌تر مي‌شوند و حتي گاهي زمزمه‌ها را فرياد مي‌زنند. دهه‌شصتي‌ها از اسارت بودن و ماندن در چنگال غول بيکاري و زخم‌هاي ديگري که روي دست مانده و تيمار نشده به ستوه آمده‌اند و دهه‌هفتادي‌ها از اينکه به‌زودي طعمه اين دام خواهند شد، تصوير پرآشوبي از آينده‌اي مبهم در ذهنشان نقاشي مي‌کنند.

وقتي از آنها بخواهي‌که دفتر قطور و پربحث بيکاري را ببندند و خواسته‌هايشان را خارج از سلول فولادين کار و بار مطرح کنند، سخنان‌شان گل مي‌کند به 2مطالبه؛ به 2زخم پنهاني و کهنه؛ پيش‌کشيدن بحث «آزادي» و به‌چالش‌کشيدن «اوقات فراغت»‌هايي ‌که بيهوده هدر مي‌رود. در ادامه روايت چند جواني مرور مي‌شود که در خيابان انقلاب پايتخت در حال تردد بودند و نشستند گرم و بي‌رودربايستي در مورد مسائلي که به آن اشاره شد، صحبت کردند؛ راسته ميدان انقلاب تا ميدان امام حسين. ديدگاه‌هاي جوانان رهگذر در پياده‌رو اين خيابان پرازدحام، متنوع است؛ از هر قشري، هر شهري، هر شغلي، هر تحصيلاتي، جنسيتي و طبقه‌اي بين‌شان ديده مي‌شود. هر کدام از آنها نظري در مورد مطالبه‌هايشان دارند و تعبيري متفاوت و البته قابل تامل از آزادي و نحوه گذران اوقات فراغت‌شان.