تاریخ 1397/05/07 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره 4819 برو جستجو جستجوی پیشرفته   رئيس جمهوري آمريکا به دنبال تشکيل «ناتوي عربي» است
 ائتلاف عربي ترامپ عليه ايران 

«دونالد ترامپ» به دنبال تشکيل ناتو عربي است. گويا رئيس جمهوري ايالات متحده آمريکا به دنبال راهکار تازه‌اي براي سرکيسه کردن شيوخ ثروتمند عرب مي‌گردد. ترامپ از اولين سفري خود به عربستان با يک قرارداد چندين ميلياردي فروش اسلحه به سعودي‌ها بازگشت. لقمه چربي که گويا ولع ترامپ براي اين تجارت پرسود را افزايش داده است و حالا نه تنها عربستان بلکه مي‌خواهد از ديگر اعراب حاشيه خليج فارس نيز سود کلاني به جيب بزند، و چه بهانه‌اي بهتر از مقابله با ايران براي رسيدن به هدف!

روز گذشته مسئولان کشورهاي عربي و آمريکا از تلاش دولت «دونالد ترامپ»، رئيس جمهوري آمريکا براي تشکيل يک ائتلاف جديد امنيتي و سياسي با کشورهاي عرب حوزه خليج فارس، مصر و اردن با هدف مقابله با گسترش نفوذ ايران در منطقه خبر دادند. به گزارش خبرگزاري رويترز عربي، چهار منبع در اين خصوص اظهار داشتند، کاخ سفيد مي‌خواهد همکاري‌هاي خود با اين کشورها در زمينه‌هاي دفاع موشکي، تمرينات نظامي، مبارزه با تروريسم و ديگر مسايل مانند حمايت از روابط اقتصادي و ديپلماتيک منطقه‌اي را تقويت کند.

مسئولان کاخ سفيد و خاورميانه معتقدند که هدف از اين طرح تشکيل نسخه عربي از پيمان آتلانتيک شمالي (ناتو) با همپيمانان عرب است که احتمالا منجر به افزايش تنش‌ها ميان آمريکا و ايران خواهد شد. البته در طول يک سال و نيم گذشته و پس از حضور ترامپ در کاخ سفيد ، تنش هاي آمريکا و ايران سير سعودي داشته است.

گفته شده نام اوليه‌اي که به اين ائتلاف داده شده، «مسا»، مخفف عبارت «ائتلاف راهبردي خاورميانه» است. منابع مختلفي اظهار داشتند، «دولت ترامپ» اميدوار است که درباره اين ائتلاف که موقتا ائتلاف استراتژيک خاورميانه خوانده مي‌شود، در نشستي که قرار است روزهاي 12 و 13 اکتبر در واشنگتن برگزار شود، به شکل اوليه بحث و گفت‌وگو شود. کاخ سفيد نيز تاکيد کرد، چند ماهي است که در حال بررسي طرح تشکيل اين ائتلاف با شرکاي منطقه‌اي خود هستيم.

يک منبع آمريکايي اظهار داشته است که مسئولان عربستاني طرح تشکيل ائتلافي امنيتي را کمي پيش از سفر سال گذشته ترامپ به عربستان ارائه کردند،‌ در آن سفر دو طرف درباره توافقنامه بزرگ تسليحاتي به توافق رسيدند، اما پيشنهاد تشکيل ائتلاف همچنان در جاي خود باقي ماند.

منابعي در برخي کشورهاي عربي شرکت کننده نيز اعلام کردند که از آغاز دوباره تلاش‌ها براي احياي طرح تشکيل ناتوي عربي مطلع بوده‌اند. سخنگوي شوراي امنيت ملي کاخ سفيد مدعي شده است که ائتلاف استراتژيک خاورميانه سهميه ما در مقابله با دشمن، تروريسم و افراط‌گرايي ايراني را تشکيل خواهد داد و صلح را در خاورميانه نهادينه مي‌سازد.

نکته جالب اينجاست که اين منبع از تاييد حضور ترامپ در نشست آتي خودداري کرد. ديگر منابع نيز اعلام کردند که هنوز مطمئن نيستند که آيا اين طرح امنيتي تا اواسط اکتبر تکميل خواهد شد يا نه. در گذشته اقدام‌هاي مشابه از سوي دولت‌هاي قبلي آمريکا براي تشکيل ائتلافي ‌رسمي‌تر با هم‌پيمانان عربي شکست خورده است. يکي از موانع پيش روي ايجاد اتحاد امنيتي و سياسي جديد مي‌تواند تنش‌هاي يک سال گذشته بين قطر و ديگر کشورهاي عربي حاشيه خليج فارس به ويژه عربستان و امارات متحده عربي باشد.

به گفته يک منبع آمريکايي ايده تنظيم اين پيمان نخستين بار سال گذشته در جريان سفر «دونالد ترامپ»، رئيس جمهوري آمريکا به عربستان سعودي، از سوي رياض مطرح شد، ولي آن زمان اقدامي در اين زمينه صورت نگرفت.

حال اما گزارش‌ها حاکي است که بار ديگر تلاش‌ها براي شکل‌گيري اين ائتلاف به جريان افتاده است. مقام‌هاي آگاه عربي نيز اين موضوع را تاييد کرده‌اند.

واشنگتن، رياض و ابوظبي، ايران را به برهم زدن ثبات منطقه و ايجاد تنش در برخي کشورهاي عربي متهم مي‌کنند. در حالي که رد پاي اين کشورها را به وضوح مي‌توان در کشتار غير نظاميان يمن و حمايت از گروه‌هاي تروريستي مانند داعش و طالبان مشاهده کرد.

اين ائتلاف بر همکاري دولت ترامپ با دو کشور عرب حوزه خليج فارس يعني عربستان و امارات عليه ايران متمرکز خواهد بود. در دولت ترامپ، روابط آمريکا با عربستان سعودي و امارات متحده عربي تقويت شده است و اين مثلث، به علاوه اسرائيل، گروه اصلي کشورهايي هستند که در ماه‌هاي اخير دست به اقدامات ضد ايراني زده‌اند.

نگاه مسکو به نقشه عربي واشنگتن

پيشتر، روزنامه ايزوستيا چاپ مسکو در مقاله‌اي از ترديد دولت روسيه به طرح آمريکايي ناتوي عربي خبر داده بود.گويا مسکو ايده اتحاد کشورهاي عربي با عنوان «ناتوي عربي» عليه ايران را آينده‌دار نمي‌داند. به نوشته ايزوستيا، واشنگتن عامل مذهبي را که در مسير ايجاد اين اتحاد مانع به وجود مي‌آورد، حساب نکرده است. جمعيت اعراب را نه تنها سني‌ها بلکه تعداد زيادي شيعه نيز تشکيل مي‌دهند.

اين روزنامه ادامه مي‌دهد، با اين وصف نوع واکنش نسبت به اعمال ستيزه جويانه عليه تهران کاملا مشخص است.

ايزوستيا تاکيد کرده است، هرگونه اقدام نظامي عليه ايران به افزايش تشنج در خاک بسياري از کشورهايي که بايد در بلوک «ناتوي عربي» متحد شوند، منجر خواهد شد و تمامي منطقه را به جنگ و آشوب مي‌کشد.