تاریخ 1397/05/07 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره 4819 برو جستجو جستجوی پیشرفته   به بهانه سالگرد عمليات غرورآفرين مرصاد:
 نقش تاثيرگذار، رزمندگان استان سمنان در عمليات مرصاد  

دوران پرافتخار دفاع مقدس برگ‌هاي زريني در خود دارد که در تاريخ ماندگار شده و از آنها به عنوان اوج مقاومت و ايثار رزمندگان اسلامي در سال‌هاي حماسه و خون ياد مي‌شود.

اين برگ‌ها که از آن به عنوان عمليات مختلف ياد مي‌شود هر کدام در زمان و موقعيت تاريخي خود تاثير بسزايي در مقابله با استکبار جهاني و روند رو به رشد انقلاب اسلامي ايفا کرده‌اند.

از جمله اين برگ‌ها مي‌توان به عمليات ظفرمند مرصاد در پايان هشت سال دفاع مقدس اشاره کرد که در نوع خود بي‌نظير و حتي کم نظير است و دشمنان زبون ايران به تصور باطل قصد تسخير تهران و پيروزي خلق‌الساعه داشتند.

عملياتي که فروغ جاويدان آنها را به ذلت و خواري دشمنان و منافقان و افتخار و پيروزي براي رزمندگان اسلام و ملت ايران تبديل کرد.

در اين ميان استان سمنان که همواره در دوران دفاع مقدس نقشي موثر و گسترده داشته است در عمليات مرصاد از خود سابقه‌اي درخشان برجاي گذاشت که رهبر فرزانه انقلاب اسلامي در سفر تاريخي خود به سمنان به نيکي از آن ياد کردند.

اين استان به رغم جمعيت کم آن همواره از افتخارآفرينان دوران دفاع مقدس بوده و نيروهاي آن در عمليات‌هاي مختلف نقش‌آفريني کردند.

رزمندگان اين استان در طول هشت سال حماسه و خون از عمليات طريق القدس تا آخرين آنها که مرصاد بود، حضوري تاثير‌گذار داشتند.

از جمله افتخارات رزمندگان استان سمنان عمليات مرصاد است که نقش نيروهاي اعزامي استان سمنان در قالب تيپ 12 قائم (عج) در آن بارز و ماندگار شد.

اين ماندگاري به حدي است که رهبر فرزانه انقلاب اسلامي در وصف آن در ديدار ايثارگران و رزمندگان دوران دفاع مقدس با ايشان در سمنان در فرازي فرمودند اگر نبود نقش تيپ قائم در عمليات مرصاد دشمن ممکن بود تا کرمانشاه پيش بيايد و کسي که ايستاد تيپ قائم بود و اين در تاريخ مي‌ماند. به گفته مسوولان و فرماندهان دوران دفاع مقدس ايستادگي و ايثار رزمندگان استان سمنان در عمليات غرورآفرين مرصاد کمر منافقان را شکست و عمليات فروغ جاودان آنها را به ذلت و حقارت تبديل کرد.رزمندگان استان سمنان در اين عمليات در قالب چهار گردان به مقابله با منافقان پرداختند.

يک گردان از سمنان، يک گردان از شاهرود و دو گردان از دامغان در اين عمليات مشارکت داشتند و در مدت کوتاهي تنگه مرصاد را به گورستان منافقان تبديل و آرزوي رسيدن سه ساعته آنان به تهران را به کابوس مرگ و نيستي و تباهي تبديل کردند.

در اين عمليات نيروهاي سمنان ساعت 9 شب به مقر رسيدند و در ساعت چهار صبح به مقابله به منافقان برخاستند.

اولين خاکريزي که توسط نيروهاي سمنان در منطقه زده شد باعث توقف منافقان در منطقه شد.اين تنها عملياتي بود که عرض آن 20 متر و طول آن به کيلومترها مي‌رسيد.

مقاومت و تهاجم نيروهاي استان سمنان به منافقين به گونه‌اي بود که منافقان را مجبور به تخليه اسلام‌آباد کرد.

به گفته فرماندهان نظامي حضور و عمليات نيروهاي سمنان در منطقه به گونه‌اي بود که برخي از آنها فرصت دريافت کارت و پلاک نداشتند و بلافاصله پس از ورود به منطقه به مقابله با منافقان پرداختند.

برخي از شهدا در اين عمليات با هم عهد و پيمان جاودانه‌اي بستند که رهبر معظم انقلاب در سمنان آن را نقل کردند.

رهبر معظم انقلاب در اين زمينه فرمودند سه نوجواني که از مهديشهر با هم پيمان مي‌بندند که هر کدام شهيد شدند يکديگر را در روز قيامت در پيشگاه خداوند شفاعت کنند.

پنجم مرداد سالروز عمليات غرورآفرين مرصاد است و استان سمنان در اين عمليات غرورآفرين 68 شهيد را تقديم اسلام و انقلاب اسلامي کرد.

مدت زمان اعزام، عمليات و تشييع شهداي استان سمنان در عمليات مرصاد به يک هفته نيز نمي‌رسيد.

استان سمنان در طول هشت سال دفاع مقدس در 25 عمليات حضور داشت که اوج اين حضور مرصاد بود.

(يک رزمنده هم‌استاني)


 لزوم توجه به کمبودها و مشکلات شهرستان ميامي 

ميامي، اين شهرستان تازه تاسيس 40 هزار نفري واقع در شرق استان سمنان از کمبودها و مشکلات زيادي در بخش‌هاي مختلف رنج مي‌برد. با وجود اقدامات انجام شده تاکنون اما مسوولان شهرستان و استان سمنان بايد تلاش‌هاي بيشتري انجام دهند تا مردم ميامي از امکانات نسبي برخوردار شوند.

با گذشت هفت سال از شهرستان شدن ميامي گويا برخي مسوولاني شهرستاني و استاني هنوز باور نکرده‌اند که ميامي شهرستان شده تا به همان ميزان خدمات خود را افزايش دهند.

انتظار ميرفت با گذشت هفت سال از اعلام شهرستان شدن ميامي،حداقل ادارات تاثيرگذار و خدمات رسان به مردم در اين شهرستان مستقر مي‌شدند.همان‌گونه که اين کار در ديگر شهرستان‌هاي تازه تاسيس ديگر انجام شده است.

با وجود استقرار نمايندگي تعدادي از ادارات دولتي متاسفانه مسوولان آنها از اختيارهاي ناچيزي برخوردار هستند به طوري که براي تصميم‌گيري در مسايل جزيي بايد از مسوولان بالادست خود اجازه بگيرند. اين شهرستان اکنون از ارايه خدمات‌ کامل به مردم در مراکز خدماتي نظير پليس 10+، غسالخانه، خدمات دندانپزشکي و بسياري ديگر از امور رفاهي محروم است که ضروري است مسئولان استاني نسبت به تامين نيازهاي اين اهالي تلاش مضاعف داشته باشند.متاسفانه امکانات بهداشتي در شان مردم منطقه نيست و بيمارستان در حال ساخت ميامي با 85 درصد پيشرفت فيزيکي هنوز به بهره‌برداري نرسيده است که مردم منطقه براي دريافت خدمات پزشکي ناگزيرند به ديگر شهرستان‌هاي اطراف به ويژه شاهرود مسافرت کنند. از سوي ديگر با توجه به قرار گرفتن ميامي در مسير بزرگراه حرم تا حرم و به دليل موقعيت جغرافيايي اين شهرستان و وجود ظرفيت‌هاي گوناگون و قابليت سرمايه‌گذاري که دارد مي‌تواند جوانان را در شهر و به ويژه در روستاها نگه دارد واز مهاجرت آنها جلوگيري کند.

پايه اقتصاد اين شهرستان کشاورزي و دامداري است و با اين وجود متاسفانه با کشاورزان منطقه به خوبي رفتار

نمي‌شود و بسياري از محصولات کشاورزان به سختي به فروش مي‌رسد.

از سوي ديگر مي‌توان در حوزه صنايع تبديلي و صنايع دستي زمينه را براي سرمايه‌گذاري فراهم کرد تا از مهاجرت روستاييان به شهر جلوگيري شود.

تفاوت آمار بيکاري در شرق و غرب استان بسيار معنادار و متفاوت است، به گونه‌اي که 85 درصد مردم ميامي روستايي هستند و برخي شهرستان‌ها ممکن است داراي 10 روستا باشند، ميلياردها ريال تسهيلات پرداخت مي‌شود اما در ميامي که 50 روستا دارد، وضعيت متفاوت است.

از آنجا که حمايت از محرومان،از جمله شعارهاي انقلاب اسلامي است لذا بايد عمل به اين شعار را از کشور، استان و شهر خود شروع کنيم.استان سمنان غني و با ظرفيت است؛ بايد تيمي اقتصادي اين ظرفيت‌ها را شناخته و در راستاي اقتصاد مقاومتي براي حل مشکلات معيشتي مردم برنامه‌ريزي کند.امروز با همه پيشرفت‌هاي کشور پس از انقلاب اسلامي، هنوز ضعف‌هايي داريم که سبب گستاخي استکبار شده است.يکي از اين نقطه ضعف‌ها که جامعه امروزي را فرا گرفته، مشکلات اقتصادي است که چند سالي رهبر معظم انقلاب بر اقتصاد مقاومتي تاکيد دارند که بر حمايت از کالاي ايراني بايد اهتمام بيشتري بورزيم.

بايد سياست‌هاي دائمي و کلي در کشور وجود داشته باشد که با تغيير دولت‌ها تغيير نکرده و زودتر بتوان رهنمودهاي رهبري را در خصوص اقتصاد مقاومتي و خودکفايي به اجرا درآورد.

در حالي که ترکيب جمعيتي کشور را 74 درصد شهرنشين و 26درصد روستايي تشکيل مي‌دهد، در شهرستان ميامي 40 هزار نفري ميامي، 88 درصد مردم روستانشين بوده و 12 درصد در شهرها سکونت دارند.

اين شهرستان داراي 2 بخش مرکزي و کالپوش است و 50 روستا دارد.

شهرستان ميامي با توليد 24هزار تن گندم، 2هزارتن جو و يک هزارتن حبوبات قطب توليد محصولات کشاورزي استان سمنان است.

وجود معادن گوناگون، اماکن تاريخي بسيار مهم مانند 10 کاروانسراهاي شاه عباسي و طبيعت بسيار زيباي دشت شاد و کالپوش، زمينه‌هاي مهمي براي رشد و توسعه اين منطقه هستند.

اين شهرستان سه هزار هکتار باغ دارد که محصولات مهمي مانند زردآلو و ديگر ميوه‌هاي سردسيري را توليد مي‌کند که امسال با معضل سرمازدگي هم دچار شد. به تاکيد کارشناسان، تاسيس صنايع فرآوري و تبديلي محصولات کشاورزي در اين شهرستان علاوه بر افزايش درآمد کشاورزان و دامداران، بيکاري جوانان را بسيار کاهش خواهد داد.

(يک شهروند هم‌استاني از ميامي)


 به بهانه تغيير رئيس بانک مرکزي:
 چند راهکار‌ براي برون‌رفت از انجماد اقتصادي 

تغيير اخير در سيستم نظام بانک مرکزي در کشور واکنش‌هايي را به دنبال داشته است.برخي‌ها آن را مفيد و برخي اين تغيير را کارساز نمي‌بينند. در واقع بانک مرکزي در برنامه اصلاح نظام بانکي ذوب دارايي‌هاي منجمد بانک‌ها را به‌منظور افزايش سودآوري شبکه بانکي و حل معضل تنگناي اعتباري در دستور کار قرار داده است، اما مهم‌ترين نکته در اين مورد اتخاذ راهکارهاي مناسب براي دستيابي به نتيجه اثربخش براي چرخش منابع مالي در اقتصاد و خروج از رکود اقتصادي است که بايد مورد توجه قرار گيرد. در حال حاضر، قسمت عمده معضل انجماد دارايي‌ها که به گفته رئيس اسبق کل بانک مرکزي 60‌ درصد کل دارايي‌هاي بانک‌ها را تشکيل مي‌دهد، به دليل مطالبات غيرجاري منجمد و فاقد دسترسي است و بخش اعظمي نيز از دارايي‌ها به دلايلي همچون املاک تمليکي غيرقابل فروش قابليت نقدشوندگي ندارند. شبکه بانکي در طول سال‌هاي گذشته به دليل مشکلات ساختاري و اتخاذ تصميمات نادرست با چالش انجماد دارايي‌ها و تنگناي اعتباري مواجه شده که ريشه آن در سرمايه‌گذاري‌ها و مشارکت‌ بانک‌ها در پروژه‌هايي زيان‌ده با قابليت نقد شوندگي پايين، مطالبات غيرجاري بانک‌ها و بدهي‌هاي دولت به شبکه بانکي است. به اعتقاد کارشناسان اقتصادي، حجم قابل‌توجه مطالبات غير جاري در بانک‌ها به علت بالابودن بدهي‌ها از بخش دولتي و رکود بخش ساختمان است که اين معضل در نسبت تسهيلات اعطايي به سپرده‌ها، نرخ بالاي سود و جنگ قيمتي بين موسسات مالي آثار خود را نشان داده و با ايجاد تنگناي مالي از مسير کاهش منابع در دسترس بنگاه‌ها، رکود اقتصادي را تشديد کرده است.در همين راستا، آغاز اصلاح نظام بانکي با نامه رئيس‌جمهور در تير ماه سال 94 به معاون اول درباره لزوم اصلاح نظام بانکي، بازار سرمايه و ساماندهي بدهي‌هاي دولت بود و بر اين اساس بانک مرکزي پروژه‌اي با همکاري پژوهشکده پولي و بانکي آغاز و تلاش کرد تا به‌طور جامع و اصولي وضعيت نظام بانکي آسيب‌شناسي و برنامه‌ريزي شود.بر همين اساس فاز اول برنامه اصلاح نظام بانکي در سه بسته «حل معضل جريان نقد و انجماد دارايي‌ها»، «ساماندهي بدهي‌هاي دولت» و «افزايش سرمايه بانک‌ها» تعريف شد‌ و اجراي آن در سال 95 در دستورکار قرار گرفت.به گفته کارشناسان، کشورهايي که طرح اصلاح نظام مالي را با موفقيت اجرايي کرده‌اند، با جهش رشد اقتصادي مواجه شده‌اند، زيرا رفع تنگناي مالي و انجماد مالي اثر مثبت در رشد اقتصادي دارد.اين موضوع که کيفيت اثرگذاري بر رشد اقتصادي به چه ميزان باشد، منوط به انجام دقيق موثر است. به هر حال بايد صبر کرد و ديد که پس از تغييرات احتمالي کابينه اقتصادي و ارايه برنامه‌هاي رئيس جديد بانک مرکزي آيا وضعيت اقتصادي کشور مطلوب‌تر خواهد شد.