تاریخ 1397/05/07 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره 4819 برو جستجو جستجوی پیشرفته   مبارزه با مفسدان دانه درشت 
نويسنده : ابوالقاسم کواکبيان

هم اکنون قريب به چهل سال از انقلاب اسلامي مردم ايران مي‌گذرد و در طول اين مدت کشور عزيزمان هيچ گاه از دشمني دشمنان اين مرز و بوم ايمن نبوده است و البته در کنار اين دشمني‌ها گاهي نيز با بي‌تدبيري برخي از دست اندرکاران دستخوش بحران اقتصادي شده است؛ کمااينکه هم اکنون قيمت سکه و طلا و کالاهاي ديگر به بيش از دو برابر رسيده است. بي‌شک فشار اصلي بر شانه‌هاي اقشار کم درآمد سنگيني مي‌کند. از آن سو عده‌اي سودجو که قرابتي با صاحبان قدرت دارند، با سوءاستفاده از اين موقعيت صاحب ميلياردها تومان ثروت مي‌شوند و به آن عالي مقامي که در يکي از تريبون‌ها فرمودند: « مگر خريد سکه حرام است؟ » بايد گفت به يقين خريد سکه حرام نيست؛ اما ايجاد بحران اقتصادي با خريد سکه و فروش آن به بيش از دو برابر ، به طور قطع حرام است و عاملان آن بايد بي‌درنگ مجازات شوند؛ کمااينکه کساني که پا به سن گذاشته‌اند، به خوبي مي‌دانند که در ابتداي انقلاب برخي از آقازاده‌ها که ساز مخالف کوک مي‌کردند، مجازات و مطرود و منزوي مي‌شدند. بزرگان ما حتما فراموش نکرده‌اند وقتي نوه امام خميني، سيد حسين، ساز مخالف زده بود، حضرت امام دستور داده بود او را دستگير کنند و اگر مقاومت مسلحانه‌اي کرد، با تير بزنندش و بزرگان ديگري که فرزندانشان يا اعدام مي‌شدند يا تا مرز اعدام پيش مي‌رفتند. مگر غلامحسين کرباسچي چه خلاف بزرگي انجام داده بود که محاکمه او چند روز پي در پي در صدا و سيماي ما پخش شد و سال‌ها محکوم به زندان و انفصال خدمت دولتي شد؟ !

پس چگونه است هم اکنون برخي از اختلاس‌گران بنيان اقتصاد ما را نشانه گرفته‌اند و قوه قضاييه آنان را دستگير نمي‌کند و صدا و سيماي ما محاکمه آنان را نشان نمي‌دهد تا دل مردم خنک شود؟ واضح است اکثر اين خلافکاران ظاهري آراسته دارند، مثل محمودرضا خاوري، مدير عامل بانک ملي ايران که دکمه پيراهنش را تا گلو مي‌بست و محاسنش مي‌آراست، بعدها به بهانه بيماري مزمن سر از ونکور کانادا درآورد. معلوم است که قبلا تابعيت آن کشور را براي خيانت گرفته بود. صد البته اين گونه افراد رياکار قلبي مملو از فساد و شرارت دارند. خوانندگان گرامي نيک مي‌دانند که ريا عملي است که به ظاهر خوب جلوه مي‌کند ولي در اصل نوعي تظاهر است به قصد فريب مردم که فرد رياکار خود را پاکدامن و نيکوکار جلوه مي‌دهد تا آسان‌تر بتواند اموال مردم را به يغما ببرد؛ کمااينکه خداوند سبحان حداقل پنج بار در قرآن مجيد خطر رياکاران را گوشزد کرده است و بديهي است رياکاري، خود، نوعي شرک است و وقتي کسي کار خيري براي فريب مردم انجام دهد، دچار شرک مي‌شود که طبق فرمايش امام جعفر صادق‌(ع) تشخيص آن بسيار سخت است؛ چون شرک مانند مورچه سياهي است که در دل شب سياه روي سنگ سياهي حرکت مي‌کند.

البته در دستگاه‌هاي دولتي و حکومتي افراد پاک‌دست و قانع به همان حقوق معمولي، فراوان هستند، ولي آناني که يک ميليارد تومان برايشان پول خرد است، مگر طي اين سال‌ها چقدر حقوق گرفته‌اند يا مگر چه گلي به سر مردم زده‌اند؟ از طرفي اگر فکر کنيم درآمد آن چناني ندارند، از چه رو در هر شرايطي راضي به استعفا نيستند؟ هم اکنون آناني که مسبب اين بلبشو در بازار ارز و طلا هستند، چرا نمي‌روند پي کارشان يا لااقل يک عذرخواهي از مردم نمي‌کنند؟ واقعا ارزش مردم مسلمان ما کمتر از مردم غيرمسلمان ژاپن يا کره جنوبي است که مسئولان آن دو ديار اگر خودکشي نکنند، هزار بار تا کمر براي مردم خم مي‌شوند و شأن مردم را والاتر و بهتر از هر مقام و منصبي مي‌دانند.

در پايان، نگارنده از مسئولان نظام جمهوري اسلامي به ويژه قوه قضائيه تقاضا دارد مثل ابتداي انقلاب اسلامي در مسير مبارزه با فساد اقتصادي جديت به خرج داده و در اين مسير از احدي نگذرند؛ به ويژه با فرزندان مقامات که از قانون تخطي مي‌کنند، مثل ابتداي انقلاب، در راه احقاق حق هيچ تعارفي نداشته باشند؛ چون اگر چند دانه درشت مجازات شوند، به طور قطع لازم نيست سالي شانزده ميليون پرونده در دادگستري‌هاي کشور تشکيل شود.