تاریخ 1397/05/03 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره 4816 برو جستجو جستجوی پیشرفته   نماينده ولي‌فقيه در استان سمنان
 واقفين و خيرين ناشناخته بايد شناسايي شوند 
  دهه کرامت دهه ارزش‌ها است

سمنان- خبرنگار روزنامه پيام استان سمنان

نماينده ولي‌فقيه در استان سمنان دهه کرامت را دهه ارزش‌ها دانست و بر ضرورت شناسايي واقفين و خيرين ناشناخته در جامعه تاکيد کرد.

حجت‌الاسلام والمسلمين سيدمحمد شاهچراغي در اولين نشست انجمن ياوران وقف ترويج امر به معروف ونهي از منکر کشور در سمنان اظهار داشت: وقف صدقه جاريه است و همه بايد تلاش کنند تا فرهنگ وقف در جامعه توسعه يابد.

وي با اشاره به جمعيت کم استان سمنان خاطرنشان کرد: سمنان جمعيت کمي دارد اما خيرين آن بسيار زياد است و اگر اين استان، استان خيرين ناميده شود، مبالغه نکرده‌ايم.

امام جمعه سمنان ايجاد و توسعه وقف مشارکتي را در جامعه کاري جديد و داراي اسم خوبي دانست و گفت: با روش وقف مشارکتي شمار واقفان در جامعه توسعه يافته و زمينه فعاليت واقفان بيشتري در اين سنت نبوي فراهم مي‌سازد. وي تاسيس و فعال کردن انجمن ياوران وقف در ترويج امر به معروف و نهي از منکر را نيز اقدامي بسيار خوب و شايسته خواند و اظهار داشت: اين اقدام نيز سنت حسنه‌اي است که از سمنان آغاز شده و اميدواريم در کشور توسعه يابد.

نماينده ولي‌فقيه در استان و امام جمعه سمنان با اشاره به اهميت ترويج فريضه امر به معروف و نهي از منکر تاکيد کرد: خيرين و نيکوکاران لازم است براي توسعه اين فريضيه‌هاي موقوفاتي را وقف و به اين امر الهي اختصاص دهند.

در اين نشست احکام اعضاي اولين انجمن ياوران وقف در ترويج امر به معروف و نهي از منکر به آنان اعطا شد.


 سمنان پيشتاز در توسعه وقف قرآني در کشور 

سمنان- خبرنگار روزنامه پيام استان سمنان

مديرکل اوقاف و امور خيريه استان سمنان از پيشتازي اين استان در ترويج وقف قرآني در کشور خبر داد و گفت: اين استان در اين زمينه استان برتر کشور شده است.

حجت‌الاسلام عبدالله واحدي گفت: در بين شهرهاي کشور نيز شهرستان گرمسار با بيشترين وقف شهرستان برتر در وقف قرآني شده است.

وي گفت: استان سمنان سال گذشته بيش از 20 مورد وقف قرآني و شهرستان گرمسار 11 مورد وقف قرآني داشته اند و به همين دليل استان سمنان سال گذشته مورد تجليل قرار گرفت.

وي با اشاره به تشکيل اولين انجمن ياوران وقف در ترويج امر به معروف و نهي از منکر کشور در استان سمنان گفت: طرح وقف با هدف ترويج فرهنگ امر به معروف و نهي از منکر نيز براي اولين بار در اين استان به صورت وقف مشارکتي آغاز شده است.

واحدي با بيان اينکه در اين خصوصي حساب بانکي ايجاد و وجوهات جمع آوري شده با هدف ترويج امر به معروف و نهي از منکر در اين حساب صرف توسعه اين فرهنگ مي‌شود پيش بيني کرد بين 9 تا 10 ميليارد ريال با کمک خيرين استان در اين حساب جمع آوري شود.

وي گفت: اولين وقف در حوزه امر به معروف و نهي از منکر نيز در گرمسار با وقف تعدادي سهام يک کارخانه سيمان آغاز شد و دومين مورد نيز در شهرستان دامغان در شرف ثبت قرار دارد.

مديرکل اوقاف و امور خيريه استان سمنان ايجاد و توسعه وقف مشارکتي را در راستاي سياست سازمان اوقاف و امور خيريه و شعار "همه واقف باشيم" دانست و افزود: در استان سمنان نيز ظرفيت‌هاي فراواني براي توسعه وقف مشارکت وجود دارد.


 نشست هيئت رئيسه دانشگاه علوم پزشکي استان سمنان با فرماندار گرمسار 

سرويس خبر

دکتر دانايي سرپرست دانشگاه علوم پزشکي استان سمنان به همراه معاونين دانشگاه و سرپرست شبکه بهداشت و درمان شهرستان گرمسار با داريوش طاهري فرماندار شهرستان گرمساردر فرمانداري اين شهرستان ديدار و گفت‌وگو کردند.

به گزارش روابط عمومي دانشگاه علوم پزشکي استان سمنان، داريوش طاهري فرماندار شهرستان گرمسار با سپاس‌گزاري از زحمات و تلاش‌هاي دکتر شادنوش در زمان تصدي رياست دانشگاه علوم پزشکي استان سمنان، گفت: ان‌شاءالله همه زحمات و تلاش‌هايي که مسئولين و کارکنان اين دانشگاه براي ارتقا و پيشرفت حوزه سلامت در استان متقبل مي‌شوند، مورد رضايت و قبولي خداي متعال و مردم عزيزمان قرار گيرد.

فرماندار گرمسار گفت: الحمدالله در شهرستان گرمسار خدمات بهداشتي درماني در حد مطلوب و رضايت بخش مي‌باشد و ارتقاي شاخص‌هاي بهداشتي درماني در اين شهرستان نشان‌دهنده تلاش و زحمات کارکنان دانشگاه و به تبع آن شبکه بهداشت و درمان اين شهرستان مي‌باشد.

ياسر عربي شهردار گرمسار نيز با اشاره به نقش و تاثير طرح تحول سلامت در حوزه سلامت، بيان داشت: بنده به عنوان يک شهروند قدرداني از پزشکان و پرسنلي که در حوزه بهداشتي درماني مشغول به ارائه خدمت هستند، را لازم مي‌دانم.

در ادامه دکتر دانايي سرپرست دانشگاه علوم پزشکي استان سمنان ضمن تجليل از توجه ويژه فرماندار سختکوش و تلاشگر اين شهرستان به حوزه سلامت، از خدمات ارزشمند مسئولان و پرسنل شبکه اين شهرستان تقدير کرد و گفت: خدمت به مردم شريف استان به ويژه شهرستان گرمسار موجب افتخار ماست و قطعاً در راه ارائه خدمات مطلوب به اين عزيزان تمام تلاش خود را به کار خواهيم گرفت.

سرپرست دانشگاه با اشاره به اين که اين نشست، اولين جلسه هيئت رئيسه در شهرستان گرمسار مي‌باشد، ادامه داد: اميدوارم بتوانيم با تشکيل چنين نشست‌ها و جلسه‌هايي در تمامي شهرستان‌هاي تحت پوشش دانشگاه، مسائل و موضوعات مربوط به حوزه بهداشت و درمان را بهتر از گذشته سر و سامان دهيم.

دکتر دانايي تصريح نمود: با اجراي طرح تحول سلامت در کشور، تغييرات بسيار مشهودي به ويژه عدالت در سلامت در اين حوزه رخ داده و تمامي روستاها و شهرها از لحاظ خدمات بهداشتي درماني پيشرفت‌هاي چشمگيري داشتند.

وي حضور و تاثير خيرين سلامت را در حوزه بهداشت و درمان مهم دانست و تاکيد نمود: در حوزه سلامت حضور و ياري خيرين محترم هميشه لازم است و هدايت خيرين به اين حوزه بهترين کاري است که مي‌توان در جهت خدمت رساني مطلوب‌تر به مردم شريف استان انجام داد.

شايان ذکر است؛ مهندس ياسر عربي شهردار گرمسار نيز در اين نشست حضور داشت.


 برنامه‌ريزي کنگره بين‌المللي بزرگداشت مرحوم آيت‌الله العظمي سيد محمود شاهرودي 

سمنان- خبرنگار روزنامه پيام استان سمنان

جلسه شوراي ستاد برگزاري کنگره بين‌المللي آيت‌الله العظمي سيد محمود شاهرودي در دفتر نماينده ولي‌فقيه در استان سمنان برگزار شد.

مرحوم آيت‌الله سيد محمود شاهرودي فرزند سيد علي، در سال 1262 هجري شمسي در قلعه آقاعبدالله از توابع شهر بسطام در نزديکي شاهرود به دنيا آمد.

اين عالم والامقام پس از تحصيل دروس مقدماتي در زادگاه خود و نزد فاضل بسطامي، در 35 سالگي به اجتهاد رسيد و عازم نجف شد.

بيمه درماني طلاب، تأسيس بعثه حج بيت‌الله الحرام و ساخت آموزشگاه و مدرسه درنجف از جمله خدمات آيت‌الله العظمي سيد محمود شاهرودي است.

آيت‌الله العظمي سيدمحمود شاهرودي 14 شهريور 1353 هجري شمسي درگذشت و در حرم امام علي(ع) به خاک سپرده شد.

قرار است کنگره بين‌المللي بزرگداشت اين روحاني جليل القدر ارديبهشت سال 98 در قم برگزار شود.

پيش از آن دو پيش کنگره در نجف و شاهرود برگزار خواهد شد.

نماينده ولي‌فقيه در استان سمنان در جلسه برنامه‌ريزي برگزاري اين کنگره، معرفي چنين شخصيت‌هايي را براي ترويج فرهنگ ديني و اسلامي و آشنايي مردم با شخصيت‌هاي مذهبي مهم و ضروري دانست.

حجت‌الاسلام و المسلمين سيد محمد شاهچراغي گفت: دبيران کميته‌هاي برگزاري اين کنگره بايد مطالعات و تحقيقات دقيقي درباره اين مرجع شيعي داشته باشند تا فضائل و ويژگي‌هاي شخصيتي آيت‌الله العظمي شاهرودي در ابعاد مختلف بيان شود.

نماينده ولي‌فقيه در استان گفت: تبليغات براي برگزاري اين کنگره بايد گسترده و با تکيه بر مستندات زندگي اين عالم بزرگوار باشد.

در پايان اين جلسه احکام دبيران کميته‌هاي مختلف کنگره بين‌المللي بزرگداشت مرحوم آيت‌الله العظمي سيد محمود شاهرودي به آنان اعطا شد.


 فضاي کسب و کار حوزه فاوا در استان سمنان رونق مي‌گيرد 

سرويس خبر

سيد مسعود ميررضايي مديرکل ارتباطات و فناوري اطلاعات استان سمنان با اشاره به ضرورت توجه به فضاي کسب و کار استان و بهره‌گيري از قابليتهاي فناوري اطلاعات در راستاي ايجاد اشتغال گفت: با توجه به گسترش توسعه فناوري اطلاعات در همه زمينه‌ها مي‌توان به رونق فضاي کسب و کار حوزه فاوا در استان سرعت بخشيد.

به گزارش روابط عمومي اداره کل ارتباطات و فناوري اطلاعات استان سمنان، مدير کل ICT استان بعنوان دبير شوراي راهبري توسعه و رونق فضاي کسب و کار حوزه فاوا در استان در دومين جلسه اين شورا که به رياست حشمت ‌ا... عسگري معاون هماهنگي امور اقتصادي و توسعه منابع انساني استانداري سمنان برگزار گرديد،از توسعه اکوسيستم کسب و کار ديجيتال و تلاش در جهت رونق فضاي تجاري استان بعنوان اولين هدف تشکيل ستاد ياد کرد و خواستار تکيه و بهره‌گيري از قابليت‌هاي فناوري اطلاعات و ارتباطات جهت بهبود فضاي کسب و کارها و توسعه‌ي آن در استان شد و خاطرنشان کرد: تسهيل روند ايجاد، رشد و توسعه کسب و کارهاي حوزه فاوا و زمينه سازي براي تعامل آسان و آزاد و حرفه‌اي در حوزه‌ي آفرينش، رشد و توسعه کسب و کارهاي نوپاي حوزه فاوا نيز از ديگر اهداف مورد نظر جهت رونق فضاي کسب و کار در استان مي‌باشد.

وي در حاشيه اين جلسه در مصاحبه با خبرنگار باشگاه خبرنگاران جوان گفت: هدف اصلي تشکيل شوراي راهبري در استان، پيشگيري از اقدام جزيره‌اي توسط دستگاه‌هاي متولي از جمله ورزش و جوانان، پارکهاي علم و فناوري، دانشگاه‌ها و بنياد ملي نخبگان و استفاده از پتانسل آنان در راستاي هم افزايي بمنظور رونق توسعه کسب و کارهاي حوزه فاوا در استان مي‌باشد.

در ادامه حشمت ‌ا... عسگري با اشاره به ظرفيت استان در حوزه انباشت سرمايه و ايجاد اشتغال در حوزه فاوا خواستار مشارکت و کمک بخش خصوصي در اين حوزه شد و اظهار داشت: مداخله دولت در اين حوزه بايد بصورت حداقلي بوده واز شيوه‌هاي نوآورانه جهت تامين مالي در اين حوزه استفاده گردد. وي با تاکيد بر اينکه جاي اين مباحث در دانشگاه‌هاي استان است خواستار درگير شدن دانشگاه‌هاي استان دراين حوزه شد و افزود: بايد تلاش کنيم تا توليد‌کنندگان ما بدانند که موفقيت آنان در حوزه تعاملي با استارتاپ‌ها بسيار بيشتر از حوزه‌هاي ديگر است لذا بايد دنبال اين باشيم که متناسب با انجام کارهاي نو به ظرفيت‌هاي خود نيز تنوع ببخشيم.

معاون هماهنگي امور اقتصادي و توسعه منابع انساني استانداري سمنان با اشاره به عقب‌ماندگي استان در مباحث هوشمندسازي تصريح کرد: شاخص توسعه فناوري اطلاعات استان بسيار مناسب انجام فرايند هوشمندسازي در استان است چرا که نمي‌شود در يک نقطه از کشور ما شاهد سرعت هوشمندسازي در همه زمينه‌ها باشيم ولي در نقطه ديگر اين کار با سرعت بسيار پايين در حال انجام باشد.


 سرويس خبر: 

صدور 11 فقره گواهي و پروانه تحقيق و توسعه

براي واحدهاي صنعتي استان سمنان در سال 97

سرويس خبر:

رئيس اداره آموزش، پژوهش و فناوري سازمان صنعت، معدن و تجارت استان سمنان از صدور يازده فقره گواهي و پروانه تحقيق و توسعه براي واحدهاي صنعتي استان در سال 97 خبر داد.

به گزارش روابط عمومي و اطلاع رساني سازمان صنعت، معدن و تجارت استان سمنان، مهدي ميرکو با اعلام اين خبر گفت: از ابتداي سال 97 تاکنون تعداد 11 گواهي و پروانه تحقيق و توسعه در استان صادر گرديده که تعداد 3 عدد پروانه و مابقي گواهي تحقيق و توسعه مي‌باشد.

وي ضمن اشاره به اهميت گسترش فعاليت‌هاي تحقيق و توسعه در بين واحدهاي صنعتي استان خاطر نشان کرد: به منظور ايجاد نوآوري، ابتکار و دانش فني در سطح واحدهاي توليدي و صنعتي استان سمنان، گواهي تحقيق و توسعه R&Dواحد‌هاي توليدي صنعتي استان صادر مي‌گردد که پس از مدت دو سال و طي گذراندن دوره‌هاي آموزشي پروانه تحقيق و توسعه صادر مي‌شود.

رئيس اداره آموزش، پژوهش و فناوري سازمان صنعت، معدن و تجارت استان سمنان خاطرنشان کرد: پروانه‌هاي تحقيق و توسعه پس از بررسي شاخص‌هاي تحقيقاتي و توسعه‌اي واحد صنعتي از قبيل کاهش ضايعات، کاهش قيمت تمام شده، افزايش صادرات و بهره‌وري و... و تائيد توسط وزارت صمت با امضاي وزير محترم صادر و به واحدها ابلاغ مي‌شود.

وي با بيان اينکه پرونده پنج واحد صنعتي جهت صدور پروانه تحقيق و توسعه در دست بررسي مي‌باشد، اظهار داشت: پروانه واحد‌هاي توليدي صنعتي الگانت، صنايع لاستيکي پارميدا و توليدي دماوند دارو صادر که در مراسمي توسط رياست محترم سازمان به مديرعامل واحد‌ها اعطا گرديد.

ميرکو همچنين از صدور جواز فني و مهندسي شرکت مرکز مشاوره خانه کيفيت سمنان خبر داد و گفت: در سه ماهه نخست سال 97 تعداد 7 جواز فني و مهندسي در سازمان صنعت، معدن و تجارت استان صادر شده است.

اين مقام مسئول تصريح کرد: دارندگان جواز فني و مهندسي مي‌توانند با گسترش فعاليت‌هاي خود در زمينه‌هاي فني و مهندسي و نوآوري‌هاي علمي، اقدام به اخذ پروانه فني و مهندسي نمايند.

برنامه‌ريزي‌هاي جديد براي مدارس در سمنان

سمنان- خبرنگار روزنامه پيام استان سمنان

در شوراي آموزش و پرورش سمنان درباره اسکان مسافران در مدارس، کلاس‌هاي اوقات فراغت، احياي دبيرستان دهخدا و آغاز ساخت يک مدرسه خيرساز تبادل نظر شد.

سيد عباس دانايي فرماندار سمنان در اين جلسه از اسکان بيش از سه هزار زائر رضوي در 83 کلاس آموزشي اين شهرستان خبر داد. وي با اشاره به جذب بيش از پنج هزار نفر در 30 پايگاه اوقات فراغت آموزش و پرورش شهرستان سمنان افزود: اين برنامه‌ها با محوريت اردويي اجرا مي‌شود.

دانايي از احياي مجدد دبيرستان دهخدا با تحصيل 100 دانش آموز در مقطع متوسطه در رشته‌هاي رياضي فيزيک،علوم تجربي و علوم انساني در سال تحصيلي 98- 97 خبر داد.

فرماندار سمنان همچنين اعلام کرد: ساخت يک واحد آموزشي خيرساز همزمان با ميلاد امام رضا (ع) در سمنان آغاز مي‌شود.

حق‌التدريسي‌هاي سمنان در انتظار استخدام

سمنان- خبرنگار روزنامه پيام استان سمنان

435 نفر از نيروهاي حق التدريسي استان سمنان در انتظار تصويب قانون استخدامي در مجلس شوراي اسلامي هستند.

مديرکل آموزش و پرورش استان سمنان با اعلام اين خبر گفت: اميدواريم با تصويب قانون استخدامي معلمان، وضعيت حق‌التدريسي‌هاي اين استان تعيين تکليف شود.

محمد دستوراني با اشاره به بکارگيري 400 معلم از محل ماده 28 در سال تحصيلي 97- 96 گفت: در صورت تصويب قانون استخدامي حق‌التدريسي‌ها، با بکارگيري آنها، نياز استان سمنان به معلم در سال 98- 97 رفع خواهد شد.

به گفته وي، پارسال 400 نفر از فرهنگيان استان سمنان بازنشسته شدند که در روزهاي اخير قسط اول پاداش پايان خدمت آنها واريز شد و اقساط بعدي مرداد و شهريور ماه پرداخت مي‌شود.

پرداخت افزايش مستمري مددجويان بهزيستي

از ماه آينده

سمنان- خبرنگار روزنامه پيام استان سمنان

افزايش 14 درصدي مستمري مددجويان بهزيستي، از ماه آينده اعمال مي‌شود. مديرکل بهزيستي استان سمنان در گردهمايي مددجويان تحت پوشش مراکز توان‌بخشي شهرهاي استان در مجموعه فرهنگي طوبي در دامغان با اعلام اين خبر گفت: دريافتي مستمري‌بگيران 14 درصد افزايش يافته و از ماه آينده مابه‌التفاوت مستمري‌ها پرداخت خواهد شد.

عليرضا ايزدپور افزود: در استان سمنان چهار هزار و 500 نفر مستمري‌بگير تحت پوشش بهزيستي هستند که بر اساس خانوار از 150 تا 350 هزار تومان در يافت مي‌کنند. وي در خصوص اجراي طرح‌هاي اشتغال‌زايي مددجويان بهزيستي گفت: تاکنون چهار ميليارد تومان اعتبار اشتغال‌زايي به افراد تحت پوشش پرداخت شده است.

ساخت مدرسه در شهرک‌هاي مسکن مهر سمنان

سمنان- خبرنگار روزنامه پيام استان سمنان

ساخت فضاي آموزشي در شهرک‌هاي مسکن مهر سمنان در اولويت مدرسه سازي اين استان است.

سعيد هژبري مديرکل نوسازي، توسعه و تجهيز مدارس استان سمنان در بازديد از پروژه‌هاي مدرسه سازي گرمسار و ايوانکي با اعلام اين مطلب گفت: ساخت مدارس در مسکن مهر با توجه به تمرکز جمعيتي و سکونتي در اولويت است. هژبري با تاکيد بر لزوم اتمام پروژه‌هاي نيمه تمام و تحويل آنها تا مهر 97 گفت: تامين فضا‌هاي آموزشي با توجه به شاخص جمعيت دانش آموزي در نظر گرفته مي‌شود. وي افزود: سازمان نوسازي، توسعه و تجهيز مدارس در نظر دارد به هر مقدار که خيران براي اجراي طرحي کمک مالي کنند به همان اندازه بودجه و اعتبار دولتي در نظر‌بگيرد و مدرسه را به نام خير ثبت کند.

نمايش عکس‌هاي قاجاري از حرم رضوي در سمنان

سمنان- خبرنگار روزنامه پيام استان سمنان

به مناسبت دهه کرامت، نمايشگاه عکس‌هاي قاجاري از حرم مطهر رضوي در موزه گرمابه پهنه سمنان برپا شد.

مسئول موزه‌هاي اداره کل ميراث‌فرهنگي، صنايع‌دستي و گردشگري استان سمنان گفت: اين نمايشگاه شامل 25 تابلوي عکس قاجاري حرم رضوي است و تا پايان هفته داير است. وي افزود: نمايشگاه با مشارکت موزه ملک و موزه گرمابه پهنه سمنان برپا شده و عکس‌ها نمايشگر ظرافت خاص سبک معماري اسلامي و ايراني، تنوع بافت قديم حرم مطهر رضوي و در عين حال سادگي بناست.

علاقه‌مندان مي‌توانند صبح‌ها از ساعت 8:30 تا 12:30 و بعدازظهرها از ساعت 17تا20 از اين نمايشگاه ديدن کنند. موزه گرمابه پهنه در مجاورت راسته بازار قديم شهر سمنان واقع شده و بيش از 600 سال قدمت دارد.