تاریخ 1397/04/27 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره 4810 برو جستجو جستجوی پیشرفته   زهره افضلي‌پور دختر موفق سمناني:
 اولين خصيصه‌اي که دختران ايراني را از دختران جهان متمايز مي‌سازد، حجب و حيا است  

يک بيوگرافي از خودتان بگوييد.

زهره افضلي‌پور، متولد سال 1364 در سمنان و در خانواده‌اي متوسط. از کودکي به نقاشي و هنر علاقه مند بودم و اين شد که آخر هم سر از هنر درآوردم. سال 81 در رشته گرافيک از هنرستان سادات شريعت پناهي ديپلم گرفتم. بلافاصله در مقطع کارداني وارد دانشگاه نرجس سمنان شدم و در سال 83 در مقطع کارداني گرافيک فارغ‌التحصيل شدم. مدتي در شرکت‌هاي تبليغاتي، طراحي صحنه، دکور و لباس تئاتر فعاليت کردم و در سال 88 وارد دانشگاه سمنان شدم و در رشته کارشناسي فرش با گرايش بافت و مرمت مشغول به تحصيل شدم. در واقع اولين گروه و ورودي رشته فرش دانشگاه سمنان بوديم. در طي تحصيل موسس و باني انجمن علمي رشته فرش دانشگاه سمنان بودم. در مدت چهار سال تحصيل دبير انجمن علمي فرش دانشگاه سمنان بودم که در اين دوره در جشنواره‌هاي حرکت درون دانشگاهي و جشنواره‌هاي ملي حرکت حائز رتبه‌هاي برتر پژوهشي، اختراع، مقاله، تاليف و ترجمه شدم . بعد از اتمام دوره کارشناسي در سال 92 و با امتياز استعداد درخشان وارد دارالفنون فرش اردکان يزد شدم و در سال 94 در مقطع کارشناسي ارشد در گرايش مديريت و اقتصاد فرش فارغ‌التحصيل شدم.

در خصوص تحصيلات، فعاليت‌ها و موفقيت‌هاي خود بگوييد.

فعاليت‌ها:

- عضو پيوسته انجمن هنرهاي تجسمي سمنان از سال 81- عضو حوزه هنري سمنان از سال 83- موسس و دبير انجمن علمي فرش دانشگاه سمنان از سال 89 تا 92- دبير شوراي دبيران انجمن‌هاي علمي دانشکده هنر دانشگاه سمنان سال 91 و 92- عضو پيوسته انجمن علمي فرش ايران از سال 90- عضو اتحاديه صنفي توليدکنندگان، بافندگان و حرف وابسته فرش دستباف تهران از سال 90- عضو اتحاديه صنفي بافندگان و توليدکنندگان فرش دستباف شهرستان سمنان از سال 94- مديرمسئول دوماهنامه علمي تخصصي رشته فرش دانشگاه سمنان «تان» سال 91 تا 92- شوراي برگزار‌کننده نمايشگاه دستبافته‌هاي سنتي ايران دردانشکده هنر دانشگاه سمنان 89- شوراي برگزار‌کننده سخنراني استاد حسن پاکزاديان در هفته پژوهش سال 89- شرکت در همايش کشوري فرش دستباف ورامين 90- شرکت در ششمين المپياد ملي فرش در مشهد مقدس در گرايش بافت 91- دبير اجرايي همايش «انديشه فرش دستباف در دانشگاه» در دانشکده هنر دانشگاه سمنان با حضور چهره‌هاي سرشناس کشوري- دبير اجرايي نمايشگاه آثار برگزيده طراحي دانشجويان رشته فرش دانشگاه سمنان 91- دبير اجرايي کارگاه آموزشي بافت با حضور استاد محمد علي زرينه کفش 91- مربي بافت،مرمت، رنگرزي سنتي در کارگاه اورنگ در خانه تاريخي تدين سمنان زير نظر سازمان ميراث فرهنگي و گردشگري و صنايع دستي سمنان از سال 91 تا 96- شرکت در نمايشگاه صنايع دستي دانشجويان دانشکده هنر دانشگاه سمنان به مناسبت روز جهاني صنايع دستي در فرهنگسراي کومش 91- شوراي برگزاري و کادر اجرايي سومين جشنواره ملي فرش برتر و دومين مسابقه طرح و نقشه فرش دستباف 92- شرکت در نمايشگاه ميراث معنوي در پارک سيمرغ سمنان 93 و برگزاري ورکشاپ رنگرزي گياهي در اين نمايشگاه- شرکت در نمايشگاه ازدواج آسان در محل نمايشگاه دائمي سمنان 93- شرکت در سومين جلسه داوري نشان ملي صنايع دستي سال 94- شرکت در نمايشگاه‌هاي بين المللي فرش دستباف از سال 89 تاکنون

موفقيت‌ها:

- کسب مقام اول در رشته نقاشي مداد رنگي در مسابقات فرهنگي هنري استان سمنان 87- کسب مقام اول در رشته نقاشي مداد رنگي در مسابقات فرهنگي هنري کشوري نيشابور 87- کسب مقام برتر در بخش پژوهش در دومين جشنواره حرکت دانشجويي دانشگاه سمنان 91- کسب مقام برتر در بخش پژوهش در پنجمين جشنواره ملي حرکت دانشجويي 91- کسب مقام انجمن علمي برتر در بخش اختراع در سومين جشنواره حرکت دانشجويي دانشگاه سمنان 92- کسب مقام انجمن علمي برتر در بخش تاليف و ترجمه در سومين جشنواره حرکت دانشجويي دانشگاه سمنان 92

مهم‌ترين علت موفقيت خود را در چه مواردي مي‌دانيد؟

تلاش و پيگيري، پشتکار، صبر، اعتمادبه‌نفس، همراهي و حمايت خانواده و توکل بر خدا.

با تبريک روز دختر خدمت شما، بفرماييد دختران ايراني داراي چه ويژگي‌هايي هستند؟

شايد اولين خصيصه‌اي که دختران ايراني را از دختران جهان متمايز مي‌سازد حجب و حيا باشد، دختران ايراني علاوه بر اينکه مهربان، دلسوز و خانواده دوست هستند،در مقايسه با دختران ساير کشورهاتحصيل‌کرده‌ترند، شايد در کمتر کشوري اين ميزان علاقه به درس خواندن در دختران ديده شود و از اين حيث مي‌توان به دختران ايراني باليد.

نقش خانواده‌ها در راهنمايي دختران به سمت قله‌هاي موفقيت چيست؟

بالطبع اولين اجتماعي که انسان به چشم مي‌بيند خانواده‌اش است، بعد مدرسه، دانشگاه و جامعه شهري و کشور، بديهي است مادر و پدر، به خصوص مادر اولين آموزگاران‌اند و موثرترين. به هرحال بيشترين ساعات هر فرد تا رسيدن به سن بالا،در خانواده‌اش سپري مي‌شود و در اين ميان مادر بيشترين اوقات را با فرزندانش مي‌گذارند به همين ميزان مي‌تواند بيشترين تاثير را بر خودباوري و اعتماد به نفس، اهميت دادن به علايق و استعدادها و جهت‌دهي به اهداف فرزندان خود بگذارد. اگر خانواده‌ها بين پسر و دخترانشان تفاوت قائل نشوند و مسير را براي همه آنها به يک اندازه هموار و مهيا سازند شاهد نتيجه بهتري خواهيم بود.

مهم‌ترين آسيب اجتماعي که امروزه متوجه دختران و زنان است؟

متأسفانه امروزه همراه با پيشرفت تکنولوژي شاهد پيشرفت آسيب‌هاي اجتماعي هستيم که بيشتر دختران و زنان را درگير کرده است. ورود مواد مخدر صنعتي جديد که امروزه در بين جوانان بسيار باب شده و مي‌توان گفت دختر و پسر به يک ميزان با آن درگير هستند. علاوه بر اين مسئله تن فروشي به دليل فقر و عدم اشتغال بانوان مسئله مهم ديگري است که متاسفانه جامعه ما را تا درجات پايين آلوده کرده که‌اي کاش مسئولان به فکر پيشگيري از اين معضل اجتماعي باشند.

راهکار‌هاي کاهش و رفع خطراتي که در کمين دختران وجود دارد، چه مي‌باشد؟

همه ما از بزرگان خود بسيار شنيده‌ايم: « مغز و دستي که بيکار باشد خانه شيطان است» فرقي ندارد جوان دختر يا پسر با وجود تحصيلات دانشگاهي وقتي نتواند شغل مناسب و دلخواه خود را پيدا کند و بيکار باشد (مسئله‌اي که امروز اکثر جوانان اين مرز و بوم گرفتار آن هستند) اوقات خود را با پرسه زدن در شبکه‌هاي اجتماعي، دوست‌يابي و حتي همسريابي در اين شبکه‌ها، مواد مخدر، مشروبات الکلي و صنعتي، مهماني‌ها و پارتي‌هاي مختلط، تن‌فروشي و غيره مي‌گذراند. گاهي خيلي از معضلات اجتماعي که براي دختران و زنان به وجود مي‌آيد از سر اجبار و براي ارتزاق است. دولتمردان و مسئولان بايد به اين نکات توجه کنند که دختران امروز مادران فردايند و اگر انتظار دارند جوانان نسل آينده کارآمد، پرانگيزه با سلامت جسماني و رواني و آينده‌ساز اين کشور باشند، بايد مادران آنها و دختران امروز را دريابند و جايگاه شغلي مناسب، درآمد کافي، اهميت دادن به ورزش بانوان و ايجاد زيرساخت‌هاي مناسب در اين راستا را مورد توجه قرار دهند. البته همه امر نيز به مسئولان ختم نمي‌شود. خانواده، پدر و مادر، دوستان و خود ما اگر هر يک از خودمان شروع کنيم و سعي کنيم علي‌رغم سختي‌ها و ناملايمات با خلاقيت، انرژي مثبت جواني، اتحاد و همدلي دوران سختي زندگي را پشت سر گذاشته و به ساحل امن آرامش برسيم،کمي مشکلات راحت‌تر مي‌شود.

سخن شما با دختران نوجوان چيست؟ چه توصيه‌اي به آن‌ها داريد؟

دختران نوجوان با خودباوري و اعتماد به نفس،اول به شناخت از خود برسند و با توجه به اين شناخت از خود به استعداد و علايق شان اهميت داده و در مسير صحيح پرورش دهند، براي خود احترام قائل شوند، به روح و جسم خود احترام بگذارند تا ديگران نيز به آنها احترام بگذارند و توصيه ديگر که به نظرم مهم‌تر از همه نکات قبلي است، احترام به پدر و مادر است و در سايه اين احترام دوستي و رفاقت با آنها،مادر بهترين دوست و همدم دختر و پدر صميمي‌ترين رفيق پسر است.پدر و مادر هميشه بهترين‌ها را براي فرزندانشان مي‌خواهند و از اين رو بهترين و امين‌ترين دوستان انسانند.

خوب بهتر است وارد حوزه تخصصي شما شويم. بفرماييد از چه زماني به فرش بافي و مرمت فرش علاقه‌مند شديد؟

من بدون شناخت قبلي از رشته فرش و بسيار اتفاقي در انتخاب رشته دانشگاه وارد اين رشته شدم. اين شناخت آنقدر ناچيز بود که تصميم داشتم بعد از اعلام نتايج رشته‌هاي نيمه متمرکز به سراغ رشته ديگري بروم، در آزمون رشته‌هاي نيمه متمرکز در رشته نقاشي و طراحي صنعتي قبول شدم اما پس از گذشت حدود يک ترم و انگيزه و شناختي که مدير گروه وقت و بعضي از اساتيد از رشته فرش به ما دادند به اين رشته اصيل علاقه‌مند شدم تا جايي که در مرحله دوم آزمون عملي رشته‌هاي نيمه‌متمرکز شرکت نکرده و از ادامه کار انصراف دادم و با علاقه بسيار به همين رشته عزيز فرش ادامه دادم.دو سال اول همه دانشجويان در يک سطح به تحصيل مي‌پردازيم و سال سوم هر فرد بسته به علاقه و شناختش بايد گرايش مورد علاقه‌اش را انتخاب کند، با توجه به اينکه دانشکده هنر دانشگاه سمنان به تازگي رشته فرش را تاسيس کرده بود و ما اولين ورودي اين رشته بوديم و با کمبودهايي در ايجاد امکانات براي هر سه گرايش مواجه بود، ناگزير گرايش رنگرزي را به خاطر عدم تجهيزات کارگاهي حذف کردند و فقط دو گرايش باقي ماند.گرايش «طراحي» و گرايش« بافت و مرمت». من هم با توجه به علايق شخصي وارد گرايش بافت و مرمت شدم.

براي شروع کار چقدر هزينه کرديد و چه مشکلاتي داشتيد؟

همزمان با تحصيل در دانشگاه از سال 1390 و با همکاري سازمان ميراث فرهنگي سمنان، کارگاهي در اختيار من و دو تن از همکلاسي‌هايم قرار گرفت که در آن کارگاه آموزش و توليد را شروع کرديم. تقريباً با سرمايه بسيار ناچيزي که براي خريد دار و ابزار و مواد اوليه( نخ چله،پود و خامه). استقبال مردم هم از آموزش بسيار خوب بود و ما خيلي اميدوار به آينده رشته مان هم درس مي‌خوانديم و هم فعاليت مي‌کرديم.يکي از مشکلاتي که ما در ابتدا داشتيم کمبود سرمايه کافي براي گسترش توليدات بود که علي‌رغم دوندگي‌ها و تلاش‌هاي بسيار موفق به جذب سرمايه از طريق وام و تسهيلات سرمايه‌گذار نشديم اما نااميد نشديم و دست از تلاش بر نداشتيم تا اينکه با اداره هنرهاي زيبا وابسته به اداره ارشاد تهران همکاري خود را آغاز کرديم. بدين صورت که با طرح و نقشه‌هايي که جديد بود و خودمان طراحي مي‌کرديم آثاري در ابعاد کوچک ولي با کيفيت بسيار خوب توليد مي‌کرديم و اين آثار مستقيم به هند و چين صادر مي‌شدکه البته بعد از برجام و تحريم‌ها اين روند متوقف شد و متاسفانه توليدمان کاهش چشمگيري يافت.

آيا فرشبافي كار سختي است؟

فرش‌بافي مانند همه مشاغل هم سختي خود را دارد و هم شيرين است. اگر علاقه داشته باشي و البته به صورت ارگونومي به اين حرفه بپردازي خسته‌کننده نيست. منظور از ارگونومي دارها و تجهيزات جديد استاندارد و مطابق با سلامت بدن است که زاويه ديد بافنده و زاويه بدن بافنده با دار، نحوه نشستن بافنده که به جاي زمين بر روي صندلي استاندارد است، نور کافي،محيط بافت روشن، کاشي‌کاري يا سفيد‌کاري و ساير موارد است.

فکر مي‌کنيد در اين راه تا چه حد به خواسته‌هاي خود رسيده‌ايد؟

صادقانه تا زماني که در سمنان فعاليت داشتم خيلي به خواسته‌هاي خود نرسيدم. سمنان علي‌رغم پتانسيل‌هاي بالا و خوبي که دارد هنوز به اين هنر صنعت بي‌اعتناست هم مسئولان و هم مردم. اما از زماني که به تهران عزيمت کردم خدا را شکر شرايط خيلي بهتري به وجود آمده. بستر اين رشته و کار در تهران بسيار فراهم است و افسوس مي‌خورم که کاش زودتر آمده بودم و افسوس ديگر هم اين است که کاش در سرزمين مادري‌ام فضا براي کار وجود داشت!

تاكنون چند فرش بافته ايد و سبك كارتان چيست؟

من کارشناس فرش هستم. کارشناس فرش به اين معناست که در مسائل فني، طراحي و نقشه، رنگ و نقطه طرح، نظارت بر مراحل اجراي کار و مراحل پس از بافت کار، در تهيه مواد اوليه، عملکرد طراح، رنگرز و بافنده نظارت کند. البته گه‌گاه فرش هم بافته‌ام. اما به عنوان کارشناس بيشتر ناظر فني بافت بودم. سبک کار در فرش دستباف را مي‌توان اينگونه تعريف کرد: سبک شهري، سبک روستايي و سبک عشايري. در سبک شهري نقشه‌ها گردان، شيوه بافت لول باف، جنس چله پنبه و ابريشم،جنس خامه اکثراً کرک و گاهي ابريشم است، رنگرزي شيميايي.

در سبک روستايي نقشه‌ها نيمه گردان و نيمه شکسته، شيوه بافت نيم لول بافت، جنس چله پنبه يا پشم،جنس خامه بيشتر پشم و رنگرزي شيميايي و گياهي استفاده مي‌شود.

و در سبک عشايري نقشه‌ها عموماً شکسته و هندسي، شيوه بافت تخت باف و اثر ذهني‌باف، جنس چله، پود و خامه از پشم است. رنگرزي گياهي از ديگر خصيصه‌هاي اين شيوه و سبک بافت است.

علاقه ذاتي من سبک عشايري است اما به ايجاب سفارش و خواسته مشتري فرش‌هاي شهري هم توليد کرده‌ايم.

در كدام نمايشگاه‌هاي داخلي وخارجي شركت كرديد؟

در بخش فعاليت‌ها نمايشگاه‌ها را ذکر کردم اما در داخل کشور هر ساله از سال 89 در نمايشگاه بين المللي فرش دستباف که معمولاً هفته اول شهريور ماه برگزار مي‌شود، شرکت داشته‌ام و در نيمه دوم سال 97 نيز به خواست خداوند قصد دارم در چندين نمايشگاه خارجي در آلمان ترکيه و کشورهاي ديگر شرکت کنم و اگر خدا بخواهد ممکن است موفق به کسب رتبه هم بشوم.

شما طرح‌هاي کاريتان را از کجا مي‌گيريد؟

فرش يک کار تيمي است من به همراه دوستانم که در مقطع کارشناسي با هم همکلاسي بوديم يک تيم تشکيل داده‌ايم و از سال 90 با هم همکاري داريم تا کنون حتي با وجود بعد و مسافت باز هم به صورت غيرحضوري با هم همکاري مي‌کنيم. گاهي خودم طراحي مي‌کنم و گاهي نيز از طرح دوستانم استفاده مي‌کنم. کار تيمي فرش به اين شکل است که يک يا دو نفر طراح، يک يا دو نفر رنگرزي الياف، يک يا دو نفر استادکار بافت (نقشه اصلي بافت) و يک يا دو نفر شاگرد بافت (ساده بافت) که بسته به ابعاد فرش اگر بزرگ باشد دو استاد کار و هر استاد کار يک شاگرد بافت دارند که در مجموع چهار نفر: دو نفر استاد و دو نفر شاگرد باف کار مي‌کنند و اگر فرش کوچک باشد يک نفر بافنده ولي گاهي خودم براي کارهاي خودم طراحي کردم و و خودم بافتم.

آيا در انجام طرح‌هايتان اساتيد ديگري هم با شما همکاري دارند؟

منظورتان از طرح ايده است در حال حاضر با يکي از اساتيد بسيار گرانقدرم آقاي محمدعلي زرينه کفش «رئيس اتحاديه فرش دستباف تهران » و« نايب رئيس اتحاديه کشوري فرش دستباف»، در خصوص يکي از ايده‌هايي که در زمينه فرش دستباف دارم، مشغول به همکاري هستيم که در کنار يشان بسيار آموخته‌ام و منتظر اتفاق‌هاي بسيار خوبي در اين زمينه هستيم.

ادامه دارد