تاریخ 1397/04/27 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره 4810 برو جستجو جستجوی پیشرفته   وزير اطلاعات خبر داد
 کشف فساد اقتصادي به ارزش 21هزار ميليارد تومان در يک ساله گذشته 

وزير اطلاعات گفت: امروز ضرورت وحدت در کشور بيش از هر زماني است و هر کس کلمه‌اي بگويد که زمينه را براي پيوند هر چه بيشتر فراهم کند، بزرگترين خدمت را به نظام کرده و به خون شهدا حرمت گذاشته است.

به گزارش ايلنا، حجت الاسلام محمود علوي روز سه شنبه در نشست شوراي اداري استان زنجان با بيان اينکه اکنون ديدگاه‌ها در کشور درباره مسائل ملي بسيار نزديک به هم است، افزود: شرايط حاضر نخستين گردنه اي نيست که مقابل حرکت کشور قرار گرفته و مردم انقلابي ايران گردنه‌هاي زيادي را در 40 سال گذشته با موفقيت و سربلندي پست سر گذاشته است.

وي ادامه داد: به طور قطع اين مقطع را نيز با هدايت‌هاي رهبر معظم انقلاب اسلامي پشت سر خواهيم گذاشت.

حجت الاسلام علوي به پيشرفت‌هاي کشور در زمينه‌هاي مختلف به ويژه در مواضع راهبردي اشاره کرد و افزود: امروز جبهه مقاومت در اوج قدرت قرار گرفته و جمهوري اسلامي سنگر به سنگر پيشروي کرده و هر بار که دشمن به ترفند پيچيده‌اي دست زده، اين ترفند با هدايت‌هاي رهبر معظم انقلاب، نقش بر آب شده است.

وي به لزوم حرکت حساب شده در برابر دشمن تاکيد کرد و گفت: اگر علت خيلي از مسائلي را که با آنها مواجه هستيم جست‌وجو کنيم، منشا حدود 70 درصد مشکلات خودمان هستيم و دشمن نقشي در آن ندارد بلکه از آن بهره‌برداري مي‌کند.

وي به نارآمي‌هاي دي ماه سال گذشته اشاره کرد و گفت: پيام دي ماه 96 را خودمان به خودمان داديم نه دشمن؛ اگر رهنمودهاي رهبر معظم انقلاب را عملياتي کنيم و نقشه راه تنظيم شده اي را داشته باشيم، به طور قطع دشمن نمي‌تواند کاري از پيش ببرد.

حجت الاسلام علوي با بيان اينکه اکنون دشمن بدون نقاب وارد عرصه نبرد شده است، خاطر نشان کرد: اين جنگ، جنگ اقتصادي است و ما نيز بايد برنامه ريزي متناسبي با آن داشته باشيم.

وي تصريح کرد: عبور از اين مقطع نياز به وحدت فرماندهي دارد که در اين زمينه ما فرمانده توانمند، کارآمد و هوشمندي مانند رهبر معظم انقلاب را داريم، بنابراين اگر اين فرماندهي را پاس بداريم مي‌توانيم دشمن را به عقب برانيم.

حجت الاسلام علوي صبر و تحمل در برابر ناملايمات را از ديگر عوامل مهم پيروزي در برابر دشمن برشمرد و گفت: اگر مردم احساس کنند مشکلات پيش آمده از ناحيه دشمن است، بر مشکلات صبر مي‌کنند ولي اگر احساس کنند نارسايي‌ها بر اثر سهل انگاري و ناکارآمدي مسئولان است تحمل مشکلات برايشان سخت مي‌شود.

وزير اطلاعات به ضرورت پرهيز از سياه نمايي و يأس آفريني در جامعه تاکيد کرد و گفت: سياه نمايي‌هايي که از تريبون‌هاي مختلف پي گرفته مي‌شد به حوادث دي ماه 96 منجر شد.

وي خاطرنشان کرد: سياه نمايي‌ها به جاي اينکه بخشي از نظام را به زانو درآورد، به تمام نظام آسيب وارد مي‌کند.

حجت الاسلام علوي وحدت را نياز مهم کشور در مقطع کنوني عنوان کرد و گفت: براساس آيات و روايات اسلامي، نتيجه اختلاف، زمين خوردن است ولو اينکه يک ملت حق باهم دچار اختلاف شوند.

وي با بيان اينکه اختلاف، عزت آفرين نيست، گفت: بايد سخنان و مواضعي که باعث اختلاف مي‌شود را رها و به جاي آن زمينه‌هاي برادري و همدلي و هم فزايي بيشتر را فراهم کنيم.

وزير اطلاعات به ضرورت خدمت بي منت به مردم اشاره کرد و افزود: خدمت رساني به مردم، حق آنان است و ما بدهکار مردم هستيم.

وي به لزوم انعکاس خدمات و برجسته کردن اقدامات دولت در رسانه ملي اشاره کرد و گفت: انتقاد بايد در تريبون‌هاي مختلف و رسانه‌ها با زبان منصفانه و مشفقانه و اميد آفرين باشد.

21 هزار ميليارد تومان در نتيجه رسيدگي به موارد فساد اقتصادي به بيت المال بازگشت

وزير اطلاعات با بيان اينکه در کنار تامين و حمايت از امنيت اقتصادي، با فساد اقتصادي نيز بايد مبارزه بي امان داشته باشيم گفت: طي يک سال گذشته در نتيجه پيگيري موارد فساد اقتصادي در کشور، 21 هزار ميليارد تومان به بيت‌المال بازگردانده شد.

وي اظهار کرد: بنا به فرمايش رهبر معظم انقلاب، مبارزه با فساد اقتصادي بيش از آنکه اعلامي باشد، اعمالي ست، بنابراين با موارد فساد بايد بدون تعارف برخورد کنيم.

حجت الاسلام علوي با بيان اينکه وزارت اطلاعات در خط مقدم مبارزه با مفاسد اقتصادي است، خاطرنشان کرد: ما نياز به سلامت اقتصادي داريم چرا که اقتصاد يک کشور زماني مقاوم خواهد بود که در آن فساد نباشد.

وزير اطلاعات در بخش ديگري از سخنان خود از دستگيري يک گروه تروريستي چهار نفره در کشور در چند روز اخير خبر داد و گفت: داعش سرزمين را ازدست داده ولي اسلحه را زمين نگذاشته است و همواره در فکر ضربه زدن به امنيت کشورهاي اسلامي به ويژه ايران است.

وي به اشراف اطلاعاتي سربازان گمنام امام زمان (ع) اشاره کرد و افزود: روز گذشته نيز با رصد اطلاعاتي انجام شده، يکي از سر تيم‌هاي قاچاق مواد مخدر در کشور به هلاکت رسيد.


 سخنگوي دولت در نشست خبري:
 صفر شدن فروش نفت ايران حرف پوچ و بيهوده‌اي است 
 دولت به تصويب لوايح چهارگانه نياز دارد

سخنگوي دولت تاکيد کرد: دولت مبلغي بالغ بر هشت هزار ميليارد تومان به بانک مرکزي بدهکار است که چيزي حدود پنج هزار و 800 ميليارد تومان از اين بدهي مربوط به سال 89 و 90 است، آن زمان براي پرداخت يارانه‌‌‌ها از بانک مرکزي استقراض کردند.

به گزارش خبرنگار سياسي ايلنا، محمدباقر نوبخت صبح امروز در نشست خبري با اصحاب رسانه با اشاره به جلسه هيات دولت در 24 تيرماه گفت: در اين جلسه تبصره 5 و 18 مورد بررسي قرار گرفته شده که بر اساس بند «و» تبصره 5 اجازه داده شد 100 هزار ميليارد تومان از افرادي که از دولت طلبکار هستند و بدهي هم به بانک دارند قرار شد، دولت بدهي آنان را پرداخت کند.

وي ادامه داد: اين افراد غالبا کساني هستند که فعاليت اقتصادي مي‌کنند. اين کار باعث مي‌شود افراد سبک شوند. در واقع با اين کار ما مي‌مانيم و بانک مرکزي و بدهي دولت که دارد.

رئيس سازمان برنامه و بودجه با تاکيد بر اينکه دولت به تقليل بدهي خود به بانک مرکزي متعهد است، اظهار داشت: دولت مبلغي بالغ بر هشت هزار ميليارد تومان به بانک مرکزي بدهکار است که چيزي حدود پنج هزار و 800 ميليارد تومان از اين بدهي مربوط به سال 89 و 90 است، آن زمان براي پرداخت يارانه‌‌‌ها از بانک مرکزي استقراض کردند.

محل منابع اعتبار تصميم جديد دولت

نوبخت افزود: اقدامي که در روز يکشنبه به تصويب رسيد مربوط به آئين‌نامه تبصره 18 است که بر اساس آن، يک ميليون و 33 هزار فرصت شغلي براي زنان و جوانان ايجاد شد.

وي با بيان اينکه قرار است 65 هزار و 400 ميليارد تومان براي اين کار اختصاص داده شود، تصريح کرد: اين اعتبار قرار است از محل هدفمندي يارانه‌ها به مبلغ پنج هزار ميليارد تومان، 12 هزار ميليارد تومان از محل اعتبارات عمراني، 15 هزار ميليارد تومان از صندوق توسعه ملي و 30 هزار ميليارد تومان نظام بانکي تامين شود.

سخنگوي دولت با بيان اينکه ايجاد اشتغال براي جوانان ربطي به ارز، ترامپ و تحريم‌‌‌ها ندارد، خاطرنشان کرد: در همين بازار مسکن مي‌‌توان 300 هزار فرصت شغلي ايجاد کرد. قرار است با ترميم بافت‌‌‌هاي فرسوده اين تعداد فرصت شغلي ايجاد شود.

نوبخت درخصوص ميزان سود وام براي خريد خانه در اين محل‌‌ها ابراز داشت: نرخ سود براي کساني که قصد خريد خانه دارند که عمدتا هم خانه اولي هستند، شش درصد است. آجر، سيمان، کاشي و هرچه که در اين خانه استفاده مي‌‌‌شود، داخلي است که مي‌‌تواند 300 هزار فرصت شغلي ايجاد کند.

روحاني از مجلس براي تغيير در کابينه درخواستي نداشته است

معاون رئيس‌جمهور درباره اينکه رئيس‌‌جمهور خواسته است که مجلس درخصوص تغيير در کابينه اقدام کند، اظهار داشت: خير اينچنين نيست.

نوبخت درباره نقش خود درباره جدا شدن معاون اول از دولت تصريح کرد: تمام اين شايعات دروغ است.

وي با تاکيد بر لزوم انعکاس خدمات دولت خاطرنشان کرد: اخبار منفي و مايوس‌‌‌کننده اقتصادي، همه اقتصاد ما نيست. اين اخبار باعث مي‌‌شود تا رئيس‌‌جمهور کشوري به دروغ بگويد اقتصاد ايران در حال فروپاشي است. دولت پروژه‌‌هاي خوبي در دست اجرا دارد؛ مانند شبکه ريلي که راه‌‌آهن مراغه ظرف ماه آينده افتتاح خواهد شد.

رئيس سازمان برنامه و بودجه ادامه داد: کار منتقدان اين است که ما را نقد کنند و انتظار تمجيد نداريم اما از رفقايمان نيز انتظار حمايت و روحيه دادن داريم.

وي درباره ايجاد ستاد اطلاع‌‌‌رساني تحريم‌‌‌ها عنوان کرد: ما بايد براي شرايط جديد نهادسازي کنيم. ذيل تصميمات شوراي عالي هماهنگي اقتصادي مقرر شد ستادي را براي اطلاع‌‌‌رساني فعال کنيم. معاون رئيس‌جمهور درخصوص بسته پيشنهادي اتحاديه اروپا به ايران و فروش نفت گفت: نفت يکي از موضوعاتي است که ما از طرف‌‌‌هاي برجام انتظار داريم. نظام بانکي، پتروشيمي، کشتيراني و غيره ديگر مواردي است که مطرح مي‌‌شود. اينکه فروش نفت ايران صفر شود، حرف پوچ و بيهوده‌‌اي است که جواب آن داده شد. ما به دنبال اين هستيم که به جز سهيمه اوپک محدوديت ديگري نداشته باشيم.

وي درخصوص وضعيت زلزله‌‌‌زدگان شهر سرپل ذهاب تصريح کرد: دولت تعهداتش در قبال زلزله‌‌زدگان را انجام مي‌‌دهد. شما خودتان ببينيد به تعهدات عمل شده يا خير. هر کس بايد خودش خانه بسازد و دولت به آنها کمک مي‌‌کند. دولت فرمول مشخصي براي کمک به زلزله‌‌‌زدگان دارد.

فعلا به عراق برق صادر نمي‌کنيم

سخنگوي دولت درباره سفر علي اکبر ولايتي به روسيه نيز خاطرنشان کرد: در اين سفر همه توافقاتي که وجود داشت، روسيه بر آنها باقي بود و نه تنها انگيزه‌‌‌اش تقليل پيدا نکرده بود بلکه انگيزه مضاعفي داشتند و آمادگي سرمايه‌‌گذاري عظيمي در طرح هاي زيربنايي ما دارند.

نوبخت درباره قطع صادرات برق از ايران به عراق ابراز داشت: صادرات برق به عراق داشتيم اما در شرايط فعلي که ما خودمان کمبود برق داريم، چنين کاري انجام نمي‌‌شود.

وي در واکنش به تاکيد خطيب نماز جمعه تهران مبني بر لزوم استقلال بانک مرکزي از دولت گفت: اين مسئله خوبي است و به دنبال آن هستيم اما يک خطيب ديگر از همان تريبون، بانک مرکزي را موظف به پرداخت بدهي موسسات مالي و اعتباري کردند. اين حرف لوکسي است اما يادمان نرود بانک مرکزي مستقل شود، ديگر نهاد دولتي و مردمي نخواهد بود و ما نمي‌‌‌توانيم مساله لوکسي را خارج از بافت اقتصادي کشور بيان کنيم پس بايد يک مکتب اقتصادي داشته باشيم و بر پايه آن اظهارنظر کنيم.

دستور رئيس‌جمهور مبني بر اعلام کالاهايي که ارز دولتي مي‌گيرند

وي درخصوص اظهارات اخير احمد توکلي مبني بر نرخ ارز 3500 تومان و اصلاح نظام کوپني خاطرنشان کرد: اين اعداد و ارقام همگي مباني نظري دارد و بر پايه تئوري اقتصادي نسبت به متغيرها است. تئوري ما مکتب اقتصادي دولت - بازار است و براي ارز هم سياست‌مان شناور و مديريت شده است کمااينکه نرخ‌‌‌هاي غيررسمي فعلي نيز مکانيزمي براي قيمت‌‌‌‌‌يابي است.

معاون رئيس‌جمهور اضافه کرد: در هر شرايطي کالاهاي اساسي مردم را امکان ندارد با قيمتي بيشتر از 4200 يا 4300 وارد کنيم. رئيس‌‌‌‌جمهور هم اعلام کردند که همه کالاهايي که با ارز دولتي وارد مي‌‌‌شود، اعلام شوند. براي ما قابل تحمل نيست زماني که بيش از 11 ميليارد دلار ارز دولتي داده‌‌‌ايم، مردم سختي بکشند و از دستگاه‌‌‌هاي نظارتي مي‌‌‌خواهيم برخورد جدي داشته باشند.

وي درخصوص نرخ بنزين و نان بيان کرد: بازگشت کارت‌‌‌‌هاي سوخت به جايگاه‌ها براي کنترل مصرف است و نظام کنترلي ما را قوي مي‌‌‌کند، اما لزوما معناي دونرخي شدن بنزين و سهميه‌‌‌بندي را ندارد.

سخنگوي دولت درباره ايراد شوراي نگهبان به لوايح چهارگانه FATF عنوان کرد: دولت به دنبال تصويب لوايح چهارگانه است و تاکيد مي‌‌‌کند که اين لوايح بايد در چارچوب قانون اساسي به تصويب برسد. تمام تلاش ترامپ اين است که کشورها را با خود عليه ما همراه کند اما ناموفق است. نگاه دولت بر اين است که اگر شوراي نگهبان نظري دارد، مجلس آن را برطرف کند چراکه دولت به تصويب اين لوايح نياز دارد.


 معاون وزير اقتصاد:
 تحريم‌ها اثر خود را نشان خواهد داد 

معاون وزير امور اقتصادي و دارايي با بيان اينکه کشور وارد يک جنگ اقتصادي شده است گفت که در چنين شرايطي ما هم بايد در اقتصادمان يک آرايش جنگي بگيريم.به گزارش ايسنا، حسين ميرشجاعيان در نشست خبري در مورد احتمال بروز تورم در ماه‌هاي پيش رو اظهار کرد: براي حجم نقدينگي موجود بايد تصميماتي بگيريم. در کشور ما حجم نقدينگي هر 5 سال دو برابر مي‌شود که اين مي‌تواند باعث ايجاد تورم شده و به اقتصاد آسيب بزند.وي ضمن اشاره به اينکه چالش‌هاي پيش روي ما چالش‌هاي کوچکي نيستند ادامه داد: ما پيشنهادات خوبي براي مواجه با چالش‌هاي پيش رو داريم.

ميرشجاعيان با بيان اينکه از الان بايد خود را براي تحريم ماه‌هاي آينده آماده کنيم گفت: اميدوارم از تصميم‌هاي عجولانه فاصله بگيريم و شوک را درست بسنجيم. واقعيت اين است تحريم‌ها اثر خود را خواهند گذاشت.

معاون وزير اقتصاد با بيان اينکه ما بايد در نظام فکري و تغيير رفتار خود تصميماتي بگيريم ادامه داد: احتمالا در بخش نفت و تورم اثراتي را خواهيم داشت که بايد تلاش کنيم اين اثرات را کم کنيم چرا که افزايش نرخ ارز افزايش تورم را در پي دارد.

ميرشجاعيان در ادامه با بيان اينکه برخي مواقع اقدامات در تضاد با سياست‌گذاري‌ها قرار مي‌گيرند، گفت: برخي اوقات تکانه‌هاي شديد در اقتصاد، ما را از مسير خود منحرف مي‌کند. بخشي از شوک ارزي در ماه‌هاي گذشته واقعي و بخشي هم غيرواقعي بود. در اين شرايط برخي از اتفاقات باعث شد تا به اين مسائل دامن زده شود.وي با بيان اينکه برخي اتفاقات خارج از کنترل دولت است، گفت: تصويب قانون ارزش افزوده در امارات روي بازار ما اثر منفي گذاشت.

همچنين FATF خارج از کنترل دولت است. سال‌هاست که دولت مي‌گويد FATF مي‌تواند مفيد باشد اما واقعيت اين است که مجموعه حاکميت با آن موافقت نمي‌کند. با اينکه عدم پيوستن به FATF به اقتصاد ما آسيب مي‌زند، اما اين مسئله خارج از کنترل دولت است.

ميرشجاعيان با اشاره به وقوع شوک‌هاي ارزي در اقتصاد کشور اضافه کرد: مردم در چنين شرايطي سعي مي‌کنند خود را با اين شرايط انطباق دهند و ارزش دارايي خود را از طريق بازارهاي مسکن و سکه حفظ کنند. در چنين شرايطي دولت بايد سياستگذاري‌هايي انجام دهد.وي با تشريح دو گزينه مختلف دولت براي مواجهه با شوک ارزي اظهار کرد: دولت تصميم گرفت تا ارز را تک نرخي اعلام کند.

چرا که معتقد است اگر آزادسازي قيمت‌ها اتفاق بيفتد، تورمي بزرگ در پشت آن به وجود مي‌آيد. دولت در تصميم گيري اخير خود سعي کرد تا از اين تورم فرار کند. در چنين شرايطي بايد قبول کنيم که دولت طرح مداخلات خود را در اقتصاد افزايش دهد.

معاون وزير اقتصاد با بيان اينکه شايد اگر در ابتداي کار دولت مي‌دانست که در پشت تک نرخي کردن ارز اين حجم از رانت وجود دارد، هرگز وارد آن نمي‌شد، گفت: واقعيت اين است که خيلي از ماها نمي‌دانستيم که آمريکا از برجام خارج مي‌شود يا نه. اما به هر حال اين تکانه‌ها اثر خود را بر اقتصاد گذاشت.

وي با بيان اينکه حجم زياد نقدينگي به تنهايي نمي‌تواند توجيه کننده وضعيت به وجود آمده باشد، گفت: بسياري از کشورهايي که حجم نقدينگي بالايي ندارند اما در شرايط جنگ اقتصادي با آمريکا هستند، وضعيت اقتصادي‌شان دچار بحران مي‌شود ما حتي اگر در کشورمان نقدينگي کمتري مي‌داشتيم، باز هم جنگ اقتصادي با آمريکا اين شوک را وارد اقتصاد ما مي‌کرد.


 سه تصميم مهم دولت براينوسازي بافت‌هاي فرسوده 

جلسه پيگيري روند اجراي برنامه ملي بازآفريني شهري اميد ( نوسازي بافت‌هاي فرسوده) روز سه شنبه به رياست حجت الاسلام و المسلمين حسن روحاني برگزار شد و سه تصميم مهم اتخاذ شد. به گزارش ايرنا از پايگاه اطلاع رساني رياست جمهوري، در اين جلسه که به رياست حجت الاسلام و المسلمين حسن روحاني و با حضور استانداران و شهرداران کلانشهرهاي کشور برگزار شد، تصميمات مهمي در جهت تسريع و توسعه طرح از جمله در ارتباط با تسهيلات بانکي اتخاذ شد. بر اين اساس يکي از مولفه‌هاي تشويقي در اين برنامه، سپرده وجوه اداره شده توسط سازمان برنامه و بودجه به منظور کاهش نرخ سود تسهيلات براي توسعه گران مشارکت‌کننده در اين برنامه خواهد بود. همچنين در رابطه با مقررات سهم مالکانه، هم در مورد زمين‌هاي دولتي که شناسايي شده و هم در مورد زمين‌هايي که تمليک مي‌شود، تصميماتي در راستاي رفع موانع در تسهيلاتي که بانک مسکن ارائه مي‌دهد، اتخاذ شد. در اين جلسه مقرر شد علاوه بر بانک مسکن ديگر بانک‌ها هم بتوانند در اجراي برنامه ملي بازآفريني شهري مشارکت کنند. در ادامه جلسه پيگيري اجراي طرح ملي بازآفريني شهري اميد، گزارشي درباره چگونگي پيشرفت کار از سوي استانداران و شهرداران کلانشهرها ارائه شد. سازمان ثبت و خزانه نيز پيشرفت کار طرح جامع املاک دولتي را گزارش کردند و قرار شد در آينده نزديک به طور ويژه در ارتباط با بررسي مسائل کلانشهرهاي هشت گانه کشور جلسه اي برگزار شود. در اين جلسه با توجه به تاکيد رييس جمهوري مبني بر اينکه بايد حاشيه شهرها هم در کنار بافت‌هاي فرسوده داخل شهرها مورد توجه و اهميت قرار گيرد، گزارشي از اقداماتي که در اين باره در کلانشهرهاي مشهد و تبريز انجام گرفته، ارائه شد. همچنين مقرر شد در جلسات بعدي تصميم گيري‌ها در ارتباط با تسهيلات بانکي و مشوق‌هاي شهرداري‌ها مورد بررسي قرار گرفته و دستگاههاي دولتي مسئول و به طور ويژه شرکت بازآفريني شهري وزارت راه و شهرسازي، بنياد مسکن انقلاب اسلامي و شرکت سرمايه‌گذاري شهري وزارت راه و شهرسازي گزارش اجرايي اين طرح ارائه کنند.


 مسجد جامع ساري، ميان آتش ندانم‌کاري 
نويسنده : محمد عليان

چند روز قبل، خبر تاسف‌انگيز و حيرت‌آور سوختن بزرگترين مسجد جامع شمال کشور به گوش رسيد که در آتش و دود سهل انگاري و بي‌توجهي همچون ساختمان پلاسکوي تهران سوخت و پس از دقايقي به تل خاکستر مبدل شد و قلب هر ايراني را در اقصي نقاط جهان به خصوص علاقمندان و دوستداران آثار باستاني را جريحه‌دار کرد و همگان را به تعجب و ناباوري واداشت که چرا تاکنون نتوانسته‌ايم از اين ميراث کهن ماندگار ايران سربلند به نحو شايسته و مطلوب پاسداري و نگهداري کنيم.اين امانت مقدس نياکان و اجداد را به آيندگان بسپاريم و به اصالت فرهنگ غني خود بباليم؟ خبر روز که شاهد آن بوديم برخي رسانه‌هاي گروهي خيلي مختصر و کوتاه اعلام داشتند:‌ مسجد جامع ساري به علت اتصال برق سهوا آتش گرفت و توسط آتش‌نشانان جان بر کف مهار شد و...

آيا اين خبر براي ما ناگوار و ناخوشايند نيست که بدون توجه و يا آسيب‌شناسي از آن ساده بگذريم؟! آيا پيشگيري از آتش سوزي مسجد جامع به دليل اتصالات داخلي و بازديد از سيستم برق رساني هزينه گزاف بايد مي‌پرداختيم؟ يا به عبارتي ديگر در نگهداري و کنترل دستگاه‌هاي سرمايش کولرهاي آب و گازي باخبر و ناتوان بوديم که مسجدي با قدمت 1100 ساله ناگهان فرو ريزد؟ و عده‌اي فقط نظاره‌گر آن باشند.متاسفانه اين اولين سانحه دردآور در کشور ما نيست که رخ مي‌دهد.يک روز شاهد آتش گرفتن بخاري در دبستان دخترانه شين آباد و سوختن کودکان معصوم و بي‌گناه نگون بخت، روزي ديگر فروريختن ساختمان پلاسکوي تهران، فرصتي ديگر آتش سوزي گمرک يا کارخانجات شهرک صنعتي شرق سمنان يا برخورد قطار هفتخوان که هنوز عده‌اي از هموطنان ما سوگوار و در ماتم و عزاي عزيزان خود شب را از روز نمي‌شناسند و هر لحظه مژگان اين بازماندگان نمناک از اشک و آه و تاسف است.بدون شک ميراث باستاني کشور ايران زبانزد عام و خاص مردم جهان است و امروزه برخي از کشورهاي پيشرفته و حتي در حال توسعه براي جذب گردشگران داخلي و خارجي از مساجد و آثار قديمي ايران زمين الگو‌برداري کرده و به سبک و سياق ميهن عزيزمان به ساخت و ساز بناي سنتي مشغول‌اند که نمونه‌هاي بارز را مي‌توان به ازبکستان، تاجيکستان و آلمان اشاره کرد که مساجد را به شکل و شمايل و نقشه کشور ما ساخته‌اند و بارها ديده‌ايم. اين اولين و آخرين آتش سوزي و سانحه نگران‌کننده غيرعمد نيست که در کشور ما شاهد هستيم. چرا نوشدارو پس از مرگ سهراب؟!

آيا قبل از وقوع اين حادثه‌هاي پي در پي نمي‌توان چاره جويي کرد و تدابيري جدي براي پيشگيري انديشيد؟ پس چگونه ديگر کشورها از ميراث باستاني خود با دل و جان يا با چنگ و دندان محافظت مي‌کنند؟ اگر خداي نخواسته در آن آتش‌سوزي عده‌اي از نمازگزاران در حال عبادت يا عده‌اي سرگرم برگزاري مجلس پرجمعيت بودند چگونه بايد جان انسان‌هاي شريف را ميان آتش و دود نجات مي‌داديم؟ آيا کاري از آتش نشانان زحمتکش که شبانه روز در خدمت مردم و جامعه هستند در مقابل تراکم جمعيت و کودکان و سالمندان به سهولت ساخته بود؟ چه کسي و کدامين ارگان بايد از مردم عذرخواهي کند و مسجد جامع عظيم کشور در قلب ساري را به حالت قرون گذشته با آن شکوه و عظمت معماري سنتي مرمت و بازسازي يا بازگرداند؟ بايد در سهل‌انگاري گناه نابخشودني را به پاي کدامين دشمن خارجي نوشت؟ آيا درس عبرتي خواهد شد براي ديگر مساجد و هيات مذهبي و تکايا و مراکز ديني، مذهبي، ورزشي و مدارس ما نبايد آگاه و به هوش باشند؟ لازم است ادارات ذيربط استان‌ها و شهرستان‌هاي کشور با همکاري و همياري مسئولين ذيربط و متوليان و هيات امناي مساجد، براي برون رفت از اين خطر احتمالي درآينده طرحي نو دراندازند. اميد است اين آتش‌سوزي در اماکن مقدسه آخرين رخداد تلخ باشد که تحمل و هضم اين درد اجتماعي براي هر ايراني بغرنج و دشوار است و دشمن ايران هم به اهداف شيطاني خود نزديک‌تر مي‌شود.