تاریخ 1397/04/27 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره 4810 برو جستجو جستجوی پیشرفته    افزايش همکاري‌هاي علمي - پژوهشي و فناوري دانشگاه سمنان با ستاد توسعه زيست فناوري 

سرويس خبر:

به دنبال تعاملات گسترده دانشگاه‌ها و مراکز تحقيقاتي زيست فناوري، توافق نامه‌اي بين دانشگاه سمنان و ستاد توسعه زيست فناوري مبادله شد.

به گزارش روابط عمومي دانشگاه سمنان، معاون پژوهش و فناوري دانشگاه سمنان با اعلام اين خبر گفت: اين توافق نامه به امضاء دکتر مسعود نصيري زرندي رئيس دانشگاه سمنان و دکتر مصطفي قانعي دبير ستاد توسعه زيست فناوري معاونت علمي و فناوري رياست جمهوري رسيده است.

دکتر حقيقي اصل افزود: اين توافق نامه در چارچوب طرح تقسيم کار ملي زيست فناوري با هدف حمايت از رساله‌هاي دکتري، فرصت‌هاي مطالعاتي، مقالات Q1 و طرح‌هاي منطبق با فراخوان‌هاي انجام شده مورد توافق طرفين و... مبادله شده است.

معاون پژوهش و فناوري دانشگاه سمنان با اشاره به وجود گروه زيست شناسي در دانشکده علوم پايه و نيز وجود پرديس علوم و فناوري‌هاي نوين در دانشگاه ادامه داد: با توجه به اين قابليت‌ها به کارگيري ميکروارگانيسم‌هاي بومي کلکسيون ميکروبي دشت کوير در فناوري‌هاي مختلف به ويژه توليد داروهاي آنتي‌بيوتيک، آنتي‌فانجال و آنتي‌کنسر، استفاده از زيست فناوري ميکروبي براي کاستن و از بين بردن ترکيبات شيميايي طبيعي در زنجيره غذايي و دام و طيور، شناسايي و مطالعه تک ياخته‌هاي آب‌هاي کويري از سوي ستاد توسعه زيست فناوري به دانشگاه سمنان واگذار شده است.

شايان ذکر است؛ دانشگاه سمنان در حال حاضر با توجه به توانمندي‌هاي علمي، پژوهشي و فناوري اعضاي هيأت علمي و دانشجويان تحصيلات تکميلي دانشگاه، با بسياري از مراکز و موسسات علمي، پژوهشي و تحقيقاتي ملي و بين‌المللي همکاري مي‌نمايد.


 معاون استاندار و فرماندار شاهرود:
 براي تعديل قيمت‌ها به سرعت کمبود کالاها تامين شود 

شاهرود- خبرنگار روزنامه پيام استان سمنان

معاون استاندار و فرماندار ويژه شهرستان شاهرود رصد روزانه بازار و ارائه گزارش به فرمانداري را خواستار شد و گفت: براي تعديل قيمت‌ها به سرعت کمبود کالاها تامين شود.

محمدکرم محمدي در جلسه ستاد تنظيم بازار شاهرود افزود: هرکيلو گوشت مرغ در کشتارگاه 53 هزارو 500 ريال است، اما به قيمت 85 هزار ريال به دست مصرف کننده مي‌رسد، بايد تلاش شود اين فاصله قيمتي با کاهش واسطه‌ها به سود مصرف کننده تمام شود.

فرماندار شاهرود از دستگاه‌هاي اجرايي مرتبط خواست نشستي با توليدکنندگان، مديران کشتارگاه‌ها و عمده‌فروشان برگزار کنند تا با توافق هم قيمت واقعي و با رعايت حال مردم اعلام شود.

وي رصد روزانه بازار و ارائه گزارش به فرمانداري را خواستار شد و تاکيد کرد: براي تعديل قيمت‌ها به سرعت کمبود کالا‌ها تامين شود.

فرماندار شاهرود درباره وضعيت گوشت قرمز در بازار گفت: براي تعديل قيمت، اگر ضرورت داشته باشد توزيع گوشت قرمز وارداتي در دستور کار قرار داده خواهد شد.

محمدي همچنين ساماندهي بازار‌هاي محلي و نيز دستفروشان را خواستار شد و گفت: نظارت بر فروشگاه‌ها و قيمت محصولات بايد تشديد شده و گزارش‌هاي روزانه هم اعلام گردد.

مديرجهاد کشاورزي شاهرود هم از آمادگي شرکت پشتيباني امور دام براي عرضه مرغ منجمد به قيمت هر کيلو 63 هزار ريال خبر داد و گفت: هر روز 9 تا 12 تن گوشت مرغ در شاهرود توزيع مي‌شود.

محمدرضا قاسمي با بيان اين که، هر کيلو گوشت گرم مرغ بايد 83 هزارو 500 ريال در مغازه‌ها عرضه شود، افزود: اين در حالي است که بيشتر فروشندگان حدود 2 هزار ريال گرانتر عرضه مي‌کنند.

وي قيمت هر کيلو گوشت بره در قصابي‌ها را 520 هزار ريال اعلام کرد و گفت: هر سال 550 تن ماهي سردآبي قزل آلا در اين شهرستان توليد و به قيمت هر کيلو 140 هزار ريال در بازار فروخته مي‌شود.

به گفته قاسمي، هرسال 150 تن ماهي گرمابي در شاهرود توليد مي‌شود.


 براي نخستين بار؛
 آغاز برداشت خاويار گياهيدر گرمسار 

سمنان- خبرنگار روزنامه پيام استان سمنان

کينوا که به خاويار گياهي يا برنج اينکا معروف است با موفقيت براي نخستين بار در سمنان کشت و برداشت آن آغاز شده است.کينوا، منبع جديد غذايي سرشار از پروتئين، آنتي اکسيدان، مواد معدني، ويتامين، فيبر، آهن و کلسيم است که کشت آن به علت سازگاري با شرايط آب و هوايي خشک و نياز کم به آب و هزينه‌هاي کم مقرون به صرفه است.مدير امور زراعت جهاد کشاورزي استان سمنان با اعلام موفقيت کشت آزمايشي کينوا در گرمسار گفت: ميزان برداشت کينوا در هر هکتار با توجه به شرايط کشت 2 تا 6 تن است و مصرف آب 20 برابر کمتر از گندم دارد.شاهمرادي افزود: دانه اين محصول مصرف خوراکي دارد و بر اساس برنامه‌ريزي سازمان غذا و دارو، مي‌تواند جايگزين 30 درصد از مصرف برنج خانوار ايراني شود.به گفته وي، از ساير قسمت‌هاي اين گياه هم مي‌توان در توليد خوراک دام استفاده کرد.

نادري عضو هيئت علمي مرکز تحقيقات کشاورزي استان سمنان هم گفت: اين گياه شبيه غلات است و مانند ديگر غلات پخته و مصرف مي‌شود.

وي افزود: گياه کينوا کلسترول ندارد و حاوي کالري کمي است و منبع غذايي خوبي براي افرادي است که رژيم لاغري دارند و مي‌تواند براي آنها جايگزين برنج و نان شود.اين گياه که کشت آزمايشي آن در سمنان و گرمسار موفقيت آميز بوده است، در دوره‌اي 110 روزه آماده برداشت شده است.

جهاد کشاوررزي استان سمنان براي کشاورزاني که به کشت اين گياه کم آب روي آوردند، تسهيلاتي نظير آموزش کاشت، داشت و برداشت، تهيه بذر و بازاريابي براي فروش محصول در نظر گرفته است.


 «مشق‌ روز» شماره 179 
نويسنده : سيد‌رضا اکرمي

خوشبختانه معاون محترم پشتيباني و تحول اداري نهاد رياست جمهوري با تذکار 14 گانه، از کارکنان نهاد رياست جمهوري خواست که صرفه جويي «برق و آب » را رعايت نمايند و بدانيم تذکار و نصيحت و خيرخواهي نسبت به خود و ديگران را وظيفه‌اي ديني و اخلاقي و قانوني و انساني بدانيم که قرآن مجيد مي فرمايد «و پند ده كه مؤمنان را پند سود بخشد» (ذاريات / 55)، چون (پند و موعظه ناصحين در آنها اثري نکرد) جمعي از آن گروه گفتند: چرا قومي را که از جانب خدا به هلاک و يا به عذاب سخت محکومند باز موعظه مي‌کنيد؟ ناصحان گفتند: پند ما معذرت (و اتمام حجت) است از جانب پروردگارتان، و ديگر آنکه شايد (اثر کند و) تقوا پيشه کنند. (اعراف/ 164) «وتعاونوا علي‌البر والتقوي و تواصوا بالحق و تواصوا‌ بالمرحمه و تواصوا بالصبر» بايد گفت و نوشت و دستور داد، گرچه نشنوند و نپذيرند و عمل نکنند (گلستان سعدي/ باب هفتم- در تاثير تربيت - حکايت 5)

گرچه داني که نشنوند بگوي

هر چه داني ز نيکخواهي و پند

زود باشد که خيره‌سر بيني

بدو پاي اوفتاده اندر بند

دست بر دست مي‌زند که دريغ

نشنيدم حديث دانشمند

2- توفيق دارم که با برخي از دوستان مجلسي و اداري و فرهنگي و روحاني در طول هفته ديدار داشته باشم و به مشورت بپردازم و بشنوم که يکي مي‌گويد: دي ماه 95 تا 96 که در حدود 80 شهر اعتراضاتي رخ داد که رصد کرديم؛ يافتيم در طول يک سال از برخي مطبوعات و صدا و سيما تريبون‌هاي نماز جمعه و جماعت, مجلس شوراي اسلامي و مصاحبه‌هاي قضايي، فقط القاي بي‌تدبيري شد و نااميدي و ناکارآمدي را اعلام داشتند و در نتيجه بر ناراحتي و نارضايتي مردم افزودند و شد آنچه نبايد بشود. عزيز ديگري مي‌گفت که در جامعه ما برخي فقط قسمت خالي ليوان را مي بينند و به قسمت پر ليوان توجهي ندارند و با زبان و قلم و کاريکاتور، قسمت خالي را پررنگ معرفي مي‌کنند. وجدانا بگوييم کدام کشور است که مشکل نداشته باشد و گرفتاري اقتصادي و فرهنگي و سياسي و اخلاقي در آن جامعه وجود نداشته باشند. راستي نبايد براي امنيت کشور، ارزش و اهميت قائل نشويم؟ که يک راننده از شمال کشور به جنوب و از غرب به شرق با خانواده خود در 24 ساعت در جاده‌هاي کشور در سفرند و بحمدالله با کمترين مشکل مواجه مي‌شوند. نبايد اين نعمت امنيت را قدر دانست، نعمت سلامت و طرح سلامت را قدر بدانيم، وجود همه نوع رفاه و امکانات در همه فروشگاه‌ها و مغازه‌ها و غذاخوري‌ها واقعا يک نعمت نيست؟! البته که هستند برخي و عده قابل توجهي که امکانات ندارند، فقط مرثيه آنها را نخوانيم بلکه به آنها کمک کنيم. با جلوگيري از دورريز غذا و صرفه‌جويي در توليد و توزيع اقلام کشاورزي مي‌توان 15 ميليون نفر را تامين نمود. بايد به کارهاي خلاف اعتراض نمود و از کارهاي مثبت و بايسته تجليل کرد.

3- متاسفانه عزيزي مي گفت در کشور «نخبه‌کشي و خودزني» وجود دارد که روزي اميرکبير را از پاي درآوردند و روز ديگري مرحوم آيت الله هاشمي را رد صلاحيت کردند. جوانان نخبه دانشگاهي توسط استعمارگران صيد مي شوند و شاگرد اولي‌ها را جذب مي‌نمايند و امکانات ادامه تحصيل در خارج را به آنها مي دهند. امام خميني (ره) حال فعلي افراد را ملاک صلاحيت و شايستگي دانست نه گذشته را؛ ولي برخي مطبوعات برچسب‌زني را کنار نمي‌گذارند و با عبارات غرب‌زده، ليبرال؛ کمونيست، زرد، خاکستري، ضد ولايت فقيه، ديروزي و...؛ افراد را مخدوش و مشکوک و مطرود مي سازند.

4- به روستايي رفتم و در هنگام نماز مغرب و عشاء به مسجد الزهرا رفتم، تعارف امامت در نماز نمودند و پس از آن سخنراني کوتاه خواستند که در سخنراني کوتاه آيه 119 سوره توبه را تلاوت نمودم. خداوند مي فرمايند اي باورداران خدا و معاد و نبوت و امامت و حساب و کتاب، بهشت و جهنم. در پيشگاه خدا پارسا باشيد و حريم و جايگاه خدا را پاس بداريد، خطوط قرمز را رعايت کنيد و حدود الهي را مهم بدانيد و در حيات اين دنيا همراه و همدل و همکار با صادقين و طرفداران صدق و درستي و امانت و عدالت و عهد و تعهد باشيد.