تاریخ 1397/04/26 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره 4809 برو جستجو جستجوی پیشرفته   پايان روياپردازي کروات‌ها با دومي جهان؛
 فرانسه 4- کرواسي 2؛ تاج خروس دو تا شد  

سرويس ورزشي:

شاگردان دشان با نمايشي مقتدرانه و پيروزي پُرگل مقابل کرواسي کاپ قهرماني جام جهاني را بالاي سر بردند.

تيم ملي فرانسه با کسب دو پيروزي مقابل استراليا و پرو و تساوي برابر دانمارک با 7 امتياز صدرنشين گروه C شدند و بعد از آن در سه مسابقه متوالي و در طول 90 دقيقه توانستند تيم‌هاي قدرتمند آرژانتين، اروگوئه و بلژيک را شکست دهند تا به فينال جام جهاني 2018 برسند و حريف کرواسي در ديدار پاياني شوند که شاگردان دشان در ادامه روند شکست‌ناپذيري و بردهاي خود امروز هم با نتيجه 4 بر 2 از سد کروات‌ها عبور کردند تا به مقام قهرماني جام جهاني برسند.

شاگردان داليچ که نمايش فوق‌العاده‌اي در دور اول داشتند و با سه برد برابر نيجريه، آرژانتين و ايسلند در صدر جدول گروه D ايستادند، بعد از آن در دو مسابقه پياپي و در ضربات پنالتي توانستند دانمارک و روسيه ميزبان را مغلوب کنند و سپس با برتري در 120 دقيقه مقابل انگليس، شگفتي‌ساز شوند و براي نخستين بار به فينال جام جهاني صعود کنند، نتوانستند به ماجراجويي و روند درخشان خود ادامه دهند تا با قبول شکست برابر خروس‌ها در جايگاه دوم جام جهاني بايستند؛ رتبه‌اي که بهترين نتيجه آنها در تاريخ جام جهاني بود.

فرانسوي‌ها با گل‌هاي ماريو مانژوکيچ(گل به خودي- 18)، آنتون گريزمان(38)، پل پوگبا(59) و کيليان امباپه(65) در مقابل دو گلي که ايوان پريشيچ(28) و مانژوکيچ(69) براي کرواسي به ثمر رساندند، فينال جام جهاني 2018 را با برتري 4 بر 2 به سود خود خاتمه دادند تا کاپ طلايي بعد از 20 سال دوباره به خروس‌ها برسد.

فينال جام جهاني 2018 روسيه

يکشنبه: 97/04/24 ؛ ساعت 19:30

استاديوم: لوژنيکي مسکو/ تماشاگر: 78011 نفر

داور: نستور پيتانا؛ کمک‌ها: هرنان ميدانا، خوان پابلو بلاتي و بيورن کويپرس(هلند)/ کمک داور ويدئويي: ماسيميليانو ايراتي(ايتاليا)/ کمک داور ذخيره: اروين زنيسترا(هلند).

اخطار

انگولو کانته(28) و لوکاس هرناندز(41) از فرانسه

سيمه ورساليکو(2+90) از کرواسي

تيم ملي فرانسه

هوگو لوريس، رافائل واران، ساموئل اومتيتي، بنجامين پاوارد، لوکاس هرناندز، پل پوگبا، انگولو کانته(54- استيون انزونزي)، کيليان امباپه، بليز ماتوئيدي(73- کورنتين توليسو)، آنتون گريزمان و اوليويه ژيرو(81- نبيل فکير).

سرمربي: ديديه دشان

تيم ملي کرواسي

دانيل سوباسيچ، ديان لوورن، دوماگوج ويدا، سيمه ورساليکو، ايوان استرينيچ(81- مارکو پياکا)، ايوان راکيتيچ، مارسلو بروزوويچ، لوکا مودريچ، آنته ربيچ(71- آندري کراماريچ)، ايوان پريشيچ و ماريو مانژوکيچ.

سرمربي: زلاتکو داليچ

شرح گل

فرانسه 1 - کرواسي صفر (دقيقه 18: گل به خودي ماريو مانژوکيچ): روي خطايي که بروزوويچ روي گريزمان انجام داده بود، اين ستاره ريز نقش فرانسوي با ارسال دقيق از روي ضربه ايستگاهي فرستاد که ضربه پشت سر مانژوکيچ براي تيمش دردسرساز شد و توپ به کنج دروازه کرواسي رفت تا خروس‌ها با اشتباه مهاجم حريف به گل برسند.

فرانسه 1 - کرواسي 1 (دقيقه 28: ايوان پريشيچ): ارسال مودريچ از روي ضربه ايستگاهي ميانه زمين به سمت راست محوطه جريمه را ورساليکو با ضربه سر زد که توپ روي سر مانژوکيچ خورد و در ادامه به ويدا رسيد که او با پاس به عقب موقعيت خوبي براي پريشيچ فراهم کرد تا او با آوردن توپ روي پاي چپ و شوت محکم دروازه فرانسه را باز کند

فرانسه 2 - کرواسي 1 (دقيقه 38: آنتون گريزمان): پنالتي اعلام شده به کمک سيستم VAR براي فرانسه را گريزمان خلاف جهت سوباسيچ که به سمت چپ شيرجه زده بود، تبديل به گل کرد تا خروس‌ها مجددا با يک گل پيش بيافتند.

فرانسه 3 - کرواسي 1 (دقيقه 59: پل پوگبا): امباپه با فرار سريع از سمت راست زمين موقعيت خطرناکي ترتيب داد و با پاس به عقب گريزمان را به توپ رساند که او هم با پاس به پشت محوطه پوگبا را در فرصت شوت‌زني قرار داد ولي ضربه محکم او در ميانه راه به لوورن برخورد کرد، اما در برگشت مجددا پوگبا صاحب توپ شد تا با شوت فني پاي چپ ديدني دروازه کرواسي را براي سومين بار باز کند.

فرانسه 4 - کرواسي 1 (دقيقه 65: کيليان امباپه): لوکاس هرناندز با حرکت از سمت چپ زمين و جاي گذاشتن مانژوکيچ و فريب ورساليکو با پاس در عرض توپ را به امباپه رساند و ستاره جوان فرانسه در حالي که ويدا را مقابل خود داشت، با شوت روي پاي فوق‌العاده که سوباسيچ را هم فريب داد، موفق به گلزني شد.

فرانسه 4 - کرواسي 2 (دقيقه 69: ماريو مانوژوکيچ): پاس به عقب اومتيتي را لوريس به شکل عجيب که يادآور اشتباه کاريوس، دروازه‌بان ليورپول در فينال ليگ قهرمانان اروپا بود با پاي مانژوکيچ زد تا توپ به تور دروازه بچسبد و اميدهاي کرواسي براي بازگشت به بازي زنده شود.

بهترين بازيکن

آنتون گريزمان مثل بازي‌هاي قبل ستاره فرانسه براي کسب پيروزي تيمش بود و بيشترين نقش را در کسب برتري برابر کرواسي و قهرماني خروس‌ها در جام جهاني داشت؛ او علاوه بر اينکه در جريان بازي موقعيت‌هاي زيادي خلق کرد، با دريبل‌ها و فرارهاي سريع خود مدافعان کرواسي را به دردسر انداخت و فرصت گلزني به وجود آورد، روي گل‌هاي تيمش بيشترين تاثير را داشت؛ گل اول فرانسه که با اشتباه مانژوکيچ به ثمر رسيد، روي ارسال او بود، دومين گل باز هم روي سانتر او و خطاي هند پريشيچ که منجر به پنالتي شد و دومين گل را به همراه داشت، توسط شماره 7 فرانسه ثبت شد؛ گريزمان قبل از شوت پوگبا روي گل سوم نيز به او پاس داد تا ستاره بازي فينال جام جهاني 2018 باشد.

لحظات حساس

دقيقه 5: ارسال خطرناک ورساليکو از جناح راست زمين را اومتيتي قبل از رسيدن توپ به مانژوکيچ با ضربه سر دفع کرد.

دققه 8: پاس زيباي راکيتيچ از سمت زمين با عبور از بين پاي پاوارد به استرينيچ رسيد ولي امباپه مقابل ارسال زميني او قرار گرفت تا يک کرنر نصيب کرواسي شود.

دقيقه 9: واران سانتر مودريچ از روي کرنر را با ضربه سر از مقابل دروازه فرانسه دور کرد.

دقيقه 17: امباپه با سر توپ و تغيير مسير در سمت راست محوطه جريمه کرواسي حرکت خطرناکي انجام داد که پاس بي‌دقت او را مدافعان حريف دور کردند.

دقيقه 21: سانتر مودريچ از روي ضربه ايستگاهي و ضربه سر ويدا راهي اوت شد.

دقيقه 24: ارسال مانژوکيچ از سمت راست زمين و شوت بي‌دقت راکيتيچ به بيرون رفت.

دقيقه 34: ارسال گريزمان از روي کرنر سمت راست زمين با عبور از روي سر ماتوئيدي در مقابل تيرک اول به دست چپ پريشيچ برخورد کرد و به کرنر رفت که پيتانا، داور آرژانتيني در اين صحنه اعتقادي به پنالتي نداشت ولي بعد از مشورت با کمک داور ويدئويي و بازبيني صحنه، تصميم خود را تغيير داد و اعلام پنالتي کرد.

دقيقه 40: سانتر پريشيچ از جناح چپ با شوت کم قدرت ربيچ همراه شد که ضربه او بعد از برخورد به واران و سردرگمي مانژوکيچ در زدن ضربه نهايي در اختيار لوريس قرار گرفت.

دقيقه 43: ارسال مودريچ از ميانه زمين را پريشيچ و در ادامه پاوارد با ضربه سر زد که شوت ربيچ به پوگبا برخورد کرد و راهي کرنر شد.

دقيقه 44: سانتر راکيتيچ از روي کرنر و ضربه پشت سر ربيچ را اومتيتي سراسيمه به کرنر زد.

دقيقه 1+45: ضربه سر ويدا روي توپ ارسالي راکيتيچ به شکل خطرناکي از کنار دروزاه فرانسه به بيرون رفت.

دقيقه 47: پاس ژيرو و شوت کم قدرت گريزمان از پشت محوطه جريمه به راحتي در اختيار سوباسيچ قرار گرفت.

دقيقه 47: شوت ناگهاني پاي چپ ربيچ روي پاس در عمق راکيتيچ را لوريس با واکنشي تماشايي از زير طاق دروازه راهي کرنر کرد.

دقيقه 49: لوريس با خروج به موقع از محوطه جريمه و مهار توپ با سينه اجازه نداد مانژوکيچ در موقعيت تک به تک قرار بگيرد.

دقيقه 87: شوت پشت محوطه فکير را سوباسيچ در اختيار گرفت.

دقيقه 89: شوت راه دور راکيتيچ با اختلاف زيادي از دروازه فرانسه راهي اوت شد.

دقيقه 3+90: ارسال عالي امباپه بين دو مدافع کرواسي را پوگبا نتوانست با بغل پا تبديل به گل کند و موقعيت خوب خروس‌ها از دست رفت.

اتفاق ويژه

ديديه دشان 20 سال قبل در جام جهاني 1998 به‌عنوان کاپيتان فرانسه کاپ قهرماني را بالاي سر برد و حالا توانست در قامت سرمربي، خروس‌ها را براي دومين بار به اين مهم برساند تا در فوتبال کشورش تاريخ‌ساز شود.

فرانسه بعد از قهرماني در جام جهاني 98، در فينال 2006 مغلوب ايتاليا شد ولي آنها اين بار فرصت کسب رتبه اول را از دست ندادند و توانستند دومين بار به مهم‌ترين جام فوتبال دنيا دست پيدا کنند.


 چهره ويژه کرواسي در روسيه 2018؛
 رئيس جمهوري که فينال جام جهاني را به هم ريخت!  

سرويس ورزشي:

کوليندا کيتاروويچ رئيس جمهور کرواسي يکي از چهره‌هاي مهم و مورد توجه جام جهاني روسيه 2018 بود.

کوليندا کيتاروويچ رئيس جمهور کرواسي يکي از چهره شاخص جام جهاني بود که حمايت او از تيم ملي کشورش به شدت مورد توجه رسانه‌ها و دوستداران فوتبال قرار گرفته بود.

البته نشست ناتو باعث شد کيتاروويچ قادر به تماشاي ديدار نيمه نهايي کشورش با انگليس و صعود آنها به فينال جام جهاني نباشد اما او براي ديدار فينال دوباره راهي مسکو شده و در کنار ديگر سياسيون بازي را تماشا کرد.

در جريان فينال جام جهاني، رئيس جمهور کرواسي با هيجان فراوان در طول بازي تيمش را مورد حمايت قرار داد و در پايان در مراسم اهداي جام نيز با تک تک بازيکنان کرواسي و حريف برخورد بسيار گرم و محترمانه‌اي داشته و هم از بازيکنان کرواسي دلجويي کرد و هم به فرانسه و رئيس جمهور اين کشور امانول ماکرون تبريک گفت.

رفتارهاي جالب کيتاروويچ در طول اين جام جهاني يکي از سوژه‌هاي مورد توجه عکاسان و هواداران فوتبال بود. در ادامه مرور کوتاهي به زندگي اين رئيس جمهور زن خواهيم داشت؛

کوليندا کيتاروويچ چند ساله است؟

کوليندا کيتاروويچ در تاريخ 29 آوريل 1968 در رجکا در بخش کروات‌نشين کشور يوگسلاوي متولد شد. رئيس جمهور 50 ساله کرواسي در دوران تحصيل يک سال در دبيرستان لس آلاموس در نيومکزيکو و در برنامه تبادل دانش‌آموزان که در آن مقطع احرا مي‌شد، حضور پيدا کرد.

در ادامه کوليندا کيتاروويچ در زاگرب، وين، واشنگتن دي سي و ‌هاوارد تحصيل کرده و در نهايت 3 سال قبل مدرک دکتراي خود را در کرواسي دريافت کرد. کيتاروويچ مسلط به زبان‌هاي کروات، انگليسي، اسپانيايي و پرتغالي بوده و همچنين قادر به درک زبان‌ها آلماني، فرانسوي و ايتاليايي نيز است.

کوليندا کيتاروويچ چه زماني به عنوان رئيس جمهور انتخاب شد؟

کيتاروويچ چهارمين رئيس جمهور کرواسي در فوريه 2015 انتخاب شده تا اولين رئيس جمهور زن تاريخ اين کشور گردد. پس از پيوستن به اتحاديه دموکراتيک کرواسي (HDZ) در سال 1993، کيتاروويچ پست‌هاي فراواني از جمله مشاوره وزارت امور خارجه کرواسي را نيز طي اين سالها بر عهده داشت. کيتاروويچ پس از تحصيل در واشنگتن، به بالکان بازگشته و به پارلمان آنجا ملحق شد.

پيش از انتخاب شدن به عنوان رييس جمهور، کيتاروويچ به عنوان سفير کرواسي در ايالات متحده و همچنين به عنوان معاون دبير کل ناتو مشغول به کار بود و در انتخابات سال 2015 با شکست دادن رئيس جمهور سابق کرواسي يعني ايوو جوزيپويچ، به عنوان رياست جمهور جديد اين کشور برگزيده شد.

همسر کوليندا کيتاروويچ کيست؟

در سال 1996 با جاکوو کيتاروويچ ازدواج کرده و حالا صاحب 2 فرزند است که دختر او، کاتريناي 17 ساله يک اسکيت باز در سطح قهرماني ملي است و پس او لوکا در سال 2003 متولد شده است.

البته جاکوو کيتاروويچ در حالي که همسرش در سال 2010 در واشنگتن دي سي خدمت مي‌کرد، از خودروي سفارت براي اهداف شخصي استفاده کرده و درگيري حواشي و رسوايي در آن مقطع گرديد. عليرغم ادعاي کوليندا کيتاروويچ در مورد فعاليت 24 ساعته، او هزينه ايتفاده خودرو از سوي همسرش را پرداخت کرد.


 سرويس ورزشي: 

سي و چهارمين سال خاموشي ستارة فوتبال سمنان

بيست وپنجم تيرماه سال 1397 شمسي مصادف با سي و چهارمين سال درگذشت شادروان منصور صفاري مُربي و فوتباليست محبوب شهر ما سمنان است، او در صبحگاه هفدهم فروردين ماه سال 1333 شمسي در شهر سمنان و در يک خانواده مذهبي در محله اسفنجان ديده به جهان گشود.

اين ستارة پر فروغ ورزش خود را که مي‌رفت با اندوخته‌ها و تجارب ارزنده و علاقه وافر خود در ورزش شهر و استان تحولي ايجاد نمايد، از دست رفت.

آري مربي محبوب ما درخرداد ماه سال 1363شمسي ناگهان در بستر بيماري افتاد و شعله شمع وجودش به سرعت به خاموشي گرائيد و با دنيايي از اميد و آرزو در 24 تير ماه 1363 شمسي در سن 30 سالگي دعوت حق را لبيک گفت و دار فاني را وداع کرد و به قول خود در ميان تل خاکي آرميد و جامعه ورزش، دوستان، همکاران و شاگردانش را داغدار کرد.

شادروان منصور صفاري علاوه بر فعاليت‌هاي ورزشي که به عنوان بازيکن و مربي شاخص فوتبال شناخته مي‌شد، او طبع شعري نيز داشت که در عنفوان جواني با رهنمود شاعران معاصر اشعاري هم سروده بود، که يکي از اين سروده‌ها اين چنين است:

اين خفته با خاک هم آغوش

هرگـز نشود ز مـا فـرامـوش

روزي که جهان سراي او بود

صـاحبنظر و سخن سرا بود

تا زنده بُـدو تجربه آموخت

جز علم و ادب توشه نيندوخت

اينک به ميـان تـلّ خـاکي

افـتاده بطـرز درد نـاکـي

بعد از فوت منصور، استاد حاج عبدالمحمّد خالصي (دايي مرحوم ) چهار بيت را به اشعار او به شرح ذيل افزوده است :

اين گُلبُن آرميده در گـور

صفاري و نام اوست منصور

کانون محبَت و صـفا بـود

دردا که زمـانه بي‌وفـا بود

افسوس به سَن نـوجواني

اينگونه نمـود نغـمه خواني

يا رَب برهان ز تَل خـاکش

شادي برسان به روح پاکش

روحش شاد و يادش گرامي باد

هري کين با 6 گل زده

آقاي گل جام‌جهاني 2018 شد

سرويس ورزشي:

مهاجم تيم ملي فوتبال انگليس عنوان آقاي گلي جام بيست‌ويکم را از آن خود کرد.

مهاجم انگليسي‌ها توانست عنوان آقاي گلي در جام جهاني را از آن خودش کند. هري کين که 6 گل‌ در اين رقابت‌ها زده بود دومين بازيکن انگليسي لقب گرفت که جايزه کفش طلايي را براي عنوان آقاي گلي جام جهاني به خود اختصاص مي‌دهد. پيش از وي گري لينه‌کر در جام جهاني 1986 به اين افتخار رسيده بود.

خنده‌هاي پوتين و اينفانتينو!

سرويس ورزشي:

ولادمير پوتين فينال جام جهاني را از ورزشگاه لوژنيکي به تماشا نشست.

بر خلاف تمام انتقادهاي 6 ساله گذشته، روسيه توانست جام جهاني را به شکلي آبرومند و بدون کوچکترين مشکلي ميزباني کند.پوتين که هزينه زيادي براي برگزاري اين مسابقات پرداخت و هيجان فوتبال را به مردم کشورش هديه داد و سودي سرشار را نصيب فيفا کرد تا آخرين ميزباني اروپايي جام جهاني در اين کشور پهناور بلوک شرق برگزار شود، براي با ي فينال همراه با جياني اينفانتينو در استاديوم بوژنيکي حاضر بود و اين دو حسابي در حين تماشاي بازي مي‌گفتند و مي‌خنديدند.

بسته پيشنهادي اميري براي تمديد

قرارداد با پرسپوليس

هافبک تيم ملي فوتبال ايران پيشنهاد خود را براي تمديد قرارداد يکساله با باشگاه پرسپوليس به مسئولان اين باشگاه ارائه مي‌کند.

به گزارش مهر، وحيد اميري که توانست نمايش قابل قبولي را در ترکيب تيم ملي فوتبال ايران در جام جهاني 2018 روسيه داشته باشد از چند تيم خارجي پيشنهاداتي دارد.

با اين حال هافبک پرسپوليس با توجه به محروميت اين تيم از حضور در نقل و انتقالات تابستاني تصميم دارد نيم فصل اول ليگ برتر را در اين تيم بماند اما شروطي براي امضاي قرارداد با پرسپوليس گذاشته است.

هافبک تيم ملي فوتبال ايران شروط خود را طوري تنظيم کرده است که بتواند در نيم فصل رقابت هاي ليگ برتر از جمع سرخپوشان جدا شود و راهي تيم هاي اروپايي شود. اميري حاضر نيست در صورت جدايي از پرسپوليس مبلغي را بابت رضايتنامه به باشگاه پرداخت کند. همچنين رقم پيشنهادي وي براي يک‌فصل به مراتب بالاتر از رقم قبلي قراردادش است که مي تواند او را تبديل به يکي از گران قيمت‌ترين بازيکنان اين تيم کند.