تاریخ 1397/04/26 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره 4809 برو جستجو جستجوی پیشرفته   نقد خبر هفته  

• نمايشگر اندازه‌گيري پارازيت

وزير جوان ارتباطات با همان صداقت جواني خود گفت: «در شهرهايي که ذهنيت وجود پارازيت‌هاي مضر وجود دارد، نمايش‌گر اندازه‌گيري پارازيت نصب مي‌شود. درست مثل نمايشگر آلودگي هوا، به اين اعتقاد که «سلامت مردم، حق الناس است»

»و ‌اي کاش دولت روحاني جوان مي‌شد چرا که وزراي پير تاکنون در دولت‌هاي مختلف، هرچه داشته‌اند، در طبق اخلاص هزينه کرده‌اند ضمن اين که آن شور و نشاط و نوگرايي جوانان را هم ندارند و باز‌اي کاش در همه‌ي سطوح نظام به جوانان کارآمد، اعتماد مي‌شد؛ جواناني که هم تخصص بالا دارند و هم با فضاي کنوني ايران و جهان آشنا هستند و خيلي هم در دنيا ريشه ندوانده‌اند که به سبب دلبستگي از آرمان‌هاي خود بگذرند.

• همه‌ي شايعات را براي دولت روحاني

متمرکز کرده‌اند

براستي که اگر به جاي صرف وقت در اتاق‌هاي فکر و تمرکز و اشاعه‌ي شايعات، همت خود را جهت اعتلاي کشور به کار مي‌بردند، ايران کنوني مدينه‌ي فاضله‌ي خيلي از عقايد و ملل و منحل مي‌شد. شايعاتي مثل شترهاي قطر در دشت‌هاي ايراني و انتقال آب شيرين به کويت و حال سوختن گاوميش‌ها در آتش « هور العظيم» و... در حالي که اين سوختگي مربوط است به اختلاف و دعواي قومي و به آتش کشيده شدن اصطبل و آغل يکي از دو طرف دعوا!

• اعتماد بيش از حد معقول به روسيه چرا؟

درست است که در اين شرايط چاره‌اي نداريم که از حمايت روسيه برخوردار باشيم اما تجارب تاريخي و عملکرد همسايه‌ي شمالي بايد براي مومنان درس عبرتي باشد تا از يک سوراخ، دو بار گزيده نشوند. نکته‌اي که بايد آويزه‌ي گوش « ولايتي »‌ها باشد به استناد آنچه گفت و اعتماد کرد که: « روسيه‌ي آماده‌ي سرمايه گذاري 50 ميليارد دلاري در حوزه‌ي نفت و گاز ايران است ؛ دو شرکت نفتي روس نفت و گاز گازپروم، آماده‌اند تا 10 ميليارد دلار، پروژه در ايران اجرا کنند و...»

باز بايد به «ولايتي»‌ها تذکر داد که ضمن مطالعه‌ي تاريخ روابط ايران و روس، عملکرد اين چشم‌هاي يخي در نيروگاه بوشهر و سامانه‌ي دفاع موشکي را از ياد نبرند.

• پايان يک درام سياسي!

قديمي‌ترين زنداني سياسي ايران در 86 سالگي درگذشت، احوال زندگاني اين دولت مرد سياسي و دستگيري و حکم اعدام و سپس زنداني ابد و نياز به تحقيق عميق دارد تا موجب آگاهي و مايه‌ي عبرت باشد. اينکه چرا بازرگان به شدت از او حمايت مي‌کرد حتي در تغيير حکم اعدام وي بسيار کوشيد اما از آن سو، ياران نهضت آزادي همچون يزدي، صباغيان و آيت الله طالقاني و عزت الله سحابي و... از پيشنهادها و نظريات امير انتظام روي برگردانيدند و عملکردش را نپسنديدند و...

• نياز به گفتمان جديد

برخي از صاحب نظران سياسي همچون علي صوفي وزير دوران اصلاحات، به دوعلت، نياز به گفتمان جديد را مطرح مي‌کند نخست به علت پشت کردن روحاني به مردم و بي‌اعتنايي به وعده‌هاي تبليغاتي و دوم شعارهاي دي ماهي و گذر معترضان از مشي دو طيف و دو جناح سياسي است چون اين نسل عبورکرده از دو جريان سياسي، نيازي به پناه بردن به دو جناحي که آزمايش نه چندان موفق خود را به مردم عرضه کرده‌اند، نمي‌بينند.

• وزير اطلاعات، مورد نقد

رهبري انقلاب در مقابل وزير اطلاعات، سيد محمود علوي که معتقد به عدم برخورد تند با مفسدان اقتصادي است، قاطعيت در مقابل مفسدان را به درستي مطرح مي‌کند و عدم توجه به آن را به زيان اقتصاد ملي مي‌داند.

مثلي در افواه مردم است که با صلوات و دعا،خرس از جنگل بيرون نمي‌رود، تفنگ و شمشير و نيروي قتاله لازم است چرا که گفته‌اند:

اظهار عجر پيش ستمگر روا مدار

اشک کباب، موجب طغيان آتش است

• آيا نهادي خارج از دولت مسئول

پارازيت است ؟

علي اکبري، نماينده‌ي اصلاح طلب شيراز، نهادي خارج از دولت را مسئول ارسال پارازيت مي‌داند چون به گمان ايشان هيچ کس خود را مسئول پاسخگويي نمي‌داند، پديده‌اي است که سلامت روحي و جسمي مردم را به خطر مي‌اندازد که سردردها و سرطان‌هاي گوناگون، محصول اين عارضه‌اند.

• ورود سپاه به جناح بندي‌هاي

داخلي حرام است

حجت الاسلام و المسلمين، عبدالله حاج صادقي، نماينده‌ي ولي فقيه در سپاه پاسداران انقلاب اسلامي: «سپاه در درون جبهه‌ي انقلاب که گروه‌ها و جناح‌هاي سياسي مختلفي حضور دارند،به هيچ کدام وابسته نبوده و وارد هيچ کدام از اين جناح بندي‌ها نشده و نخواهد شد.»

تصريح نماينده‌ي ولي فقيه در سپاه، عين نظر مرحوم امام و قانون اساسي جمهوري ايران است که دخالت در امور سياسي را براي نظاميان منع کرده است چون با دخالت نظام آن اصول و ساختار فکري و عملي اين نهاد مدافع مرزهاي کشور، مورد تهديد قرار مي‌گيرد. نکته‌اي که در تمامي دنيا ملحوظ نظر قانون‌مداران است.

• ورود مجلس و دستگاه‌هاي نظارتي

به موضوع ارزبگيران دولتي

احمد انارکي محمدي، عضو کميسيون اقتصادي مجلس گفت: در صورتي که کساني بخواهند در مسير انتشار اين فهرست‌ها ممانعت به عمل بياورند مجلس و دستگاه‌هاي نظارتي وارد خواهند شد.

درباره‌ي اين موضوع اگرچه مردم بسيار حساس شده‌اند اما بايد با دقت و موشکافي بسيار، اسامي اعلام شود چون با حيثيت افراد بستگي دارد و از آن سو هيچ تسامحي نبايد در اعلام اسامي صورت بگيرد و يا نبايد اجازه داد که فرد يا افرادي از نشر اسامي ممانعت کنند چون در اين فضاي ملتهب جرقه‌اي مي‌تواند همه جا را شعله‌ور کند و وضعي بدتر از دي ماه پيش بياورد.

• انحصار صدا و سيما را بشکنيد

دبير کل حزب مردم سالاري در جمع مديران توليد سينما گفت: « شما توليدکنندگان عرصه‌ي فرهنگ و سينما بايد دست به دست يکديگر داده، انحصار صدا و سيما را بشکنيد و نمايندگان مجلس نيز بايد مشکلات قانوني و حقوقي اين موضوع را برطرف کنند که قطعا اين موضوع به نفع مردم و نظام است و زيبنده‌ي کشور ما نيست از بسياري از کشورهاي منطقه عقب بماند.»

در تحليل چنين سخني بايد گفت در عرصه‌ي هنر و علم و فرهنگ اگر عرصه، فقط جولانگاه يک نظر و سليقه باشد، رخداد انحطاط قطعي است و نبايد چشم به راه هيچ ابتکار و بهبود و روزنه‌ي اميدي بود. در اين صورت، نگاه‌ها از داخل به خارج متمايل خواهد شد حاصلي که به سود فرهنگ ما نيست.

• اعتياد و طلاق، آسيب اجتماعي مهم استان ما

از سال 1345 که روزنامه‌ي اطلاعات، سمنان را « سوئيس » ايران خواند و زندان اين شهر را بدون زنداني و مراجعه به دادگستري را بسيار ناچيز دانست تا امروز که 52 سال از آن گزارش مي‌گذرد به نتايج اسف باري رسيده‌ايم که بسيار قابل تامل است تا جايي که در اين استان باسواد و فرهنگي بايد اعتياد از آسيب‌هاي مهم اجتماعي ما باشد و از هرسه ازدواج، يکي به طلاق بينجامد.

در اين زمينه بايد به ياري روان‌شناسان اجتماعي و جرم شناسي و نيز صاحب نظران جامعه شناسي بايد در نشست‌هاي عالمانه و کار شناسانه، به آسيب شناسي و يافتن راهکارهاي موثر همت کرد.

• فرماندار سمنان، خواهان دادن فاکتور به خريداران شد

فرماندار، وورد دستگاه‌هاي نظارتي در تعيين قيمت‌هاي واقعي کالا در واحدهاي صنفي را خواستار شد.

شنيده‌ها از بازار حاکي از لجام گسيختگي در امر فروش کالاست بدون آن که برگه‌ي خريدي ارائه شود. به زباني ديگر، هرچه که بگويد است و تازه منت هم مي‌گذارند که کالا نيست و عمده فروشان، تمايلي به عرضه ندارند. در اين ميانه، دو مورد نامشخص است: اول، وظيفه‌ي نهادهاي نظارتي در مهار قيمت‌ها چيست و دوم، اينکه بايد از نوابغ اقتصادي دولت پرسيد که تورم چند رقمي است و تکليف مردم بيچاره و دردمند چه مي‌شود و زير خط فقري‌ها چند ده ميليون‌اند ؟

• افزايش ماليات از راه منطقي و قانوني

استاندار سمنان با تاکيد بر لزوم بهبود وضعيت اقتصادي در جامعه گقت: افزايش درآمدهاي مالياتي از روش منطقي و قانوني در دستور کار قرار گيرد و واقعيت آن است که تا پذيرش و نهادينه شدن فرهنگ مالياتي در جامعه‌ي ما، فرسنگ‌ها راه پر از سنگلاخ باقي است ؛ يعني نه ما مي‌پذيريم که بايد جهت اداره‌ي کشور و حفظ مال و جان و ناموس ما، هزينه پرداخت کنيم و نه مسئولان امور مالياتي تمکين مي‌کنند تا از درآمدها ماليات بگيرند و بدتر از همه، نه از ما بهتران به امور مالياتي کشور وقعي مي‌گذارند و همچنان بناي آن دارند که بدون هيچ منطق و هنجار و استدلالي، از ماليات معاف باشند يا به راستي اين هم از عجايب روزگار و جامعه‌ي ماست!

• بنياد نيکوکاري بانوي نابغه‌ي ايراني، زنده‌ياد «مريم ميرزاخاني »

23 تيرماه 96، روز مرگ بانوي نابغه‌ي ايراني « مريم ميرزاخاني » نماينده‌ي تفکر علمي و منش ايراني بود و امسال، روز سالمرگ اوست و تاسيس بنياد نيکوکاري‌اش، يکي از راه‌هاي معقول و مناسبي است براي آيندگاني که مي‌خواهند در عين فقر و نيز سلامت نفس و سادگي راه عالمانه‌ي اين نابغه‌ي دوران را پي بگيرند. در اين راه خير و البته افتخارآميز، جا دارد که بزرگان و متفکران و عالمان ايراني، عضويت اين بنياد را بپذيرند و در جاودانگي نام خود و مريم ميرزا خاني و وزانت علمي نبوغ ايراني، همت کنند.

• کشت محصولات کم‌آب‌بر در استان

در نشست کميسيون کشاورزي اتاق بازرگاني سمنان از کشت محصولات کم آب برسخن گفتن شد و از درخت زيتون اما از ديگر محصولات مثل زيره، زعفران و... سخن به ميان نيامد. نکته اينجاست که فرهنگ بومي کشاورزي در استان ما بايد تغيير کند و اين جز با آموزش و حضور مروجان کشاورزي در روستاها و مزارع و همراهي با کشاورزان و باغداران ممکن نيست. البته نبايد منکر منافع و نتايج اين نشست‌ها شد منوط به اين که اين تصميم‌ها فقط بر روي کاغذ و ارائه آمارهاي دل‌خوش‌کنک نباشد.

• متهم پرونده‌ي ثامن‌الحجج هم گريخت!

محسن افتخاري، سرپرست دادگاه‌هاي کيفري يک استان تهران، از متواري شدن يکي از متهمان پرونده‌ي موسسه‌ي مالي و اعتباري ثامن‌الحجج خبرداد ؛ يعني از سه متهم، تاکنون يکي گريخته و لابد مهمان خاوري در کاناداست. اين هم از عجايب جامعه‌ي موسسات نوظهور مالي کشور ماست که بي‌جواز و بي‌اجازه اما با حمايت‌هاي پنهان آمدند و آشکارا اموال مردم بيچاره را بالا کشيدند و از دار مکافات هم بالا نرفتند و حالا مانده است بلاتکليفي 360 شاکي و 12 هزار ميلياردي که آنها خورده‌اند و از کيسه‌ي مردم بايد پاسخ شاکيان را داد، عجايبي که شايد فقط در جامعه اقتصادي ما اتفاق بيفتد.

• « وحيد شربتي » فعال روزنامه نگاري

سمنان در گذشت

وحيده شربتي، خبرنگار پيشکسوت سمنان پس از سال‌ها تحمل درد و رنج، از رنج و مصايب اين جهاني رست. وي در دهه‌ي هفتاد و هشتاد حضوري بسيار فعال و موثر در عرصه‌ي خبري استان داشت. شربتي به سبب بيماري، مدت‌ها خانه‌نشين بود اما همکاران اهل قلم خاطرش را گرامي مي‌داشتند و اکنون نيز با از دست دادنش، همچنان يادش را و نامش را در وادي سخت شغلي خويش، در دل محفوظ خواهند داشت. شربتي در جوار حرم زيباي امام زاده علي بن جعفر(س) در ميان انبوه دوستداران و خويشاوندان و همکاران اهل سخن و قلم،ب راي هميشه آرميد.

• مرجعيت عالي شيعيان عراق و حمايت از مطالبات مردم

دامنه تظاهرات بي‌سابقه و گسترده‌ي ضد دولتي عراقي‌ها در اعتراض به اوضاع بد اقتصادي و معيشتي به شهر مقدس «نجف» هم کشيده شد از اين سو نيروهاي امنيتي جهت مهار نا آرامي‌ها در اين شهر مقدس، منع آمد و شد برقرار کردند. از نکات مهم اين که مرجعيت عالي شيعيان عراق از مطالبات مردم، حمايت کردند.نکته‌ي قابل تامل، ايستادن مرجعيت شيعه‌ي عراق در طرف مردم است به همين جهت، هميشه مرجع و ماواي مردم است و به همين دليل است که با يک اشاره مي‌تواند مردم را بسيج کند. از نکات قابل ذکر زندگي ساده و مردمي و دور از اشرافيت آنهاست چون در مردم زندگي مي‌کنند و با مردم‌اند همراه و همدوش با درک صحيح از راز و نيازهاي مردم خويش.

• روند طولاني خلع سلاح اتمي کره شمالي

همان گونه که از اين قلم به بيان آمد، خلع سلاح کره شمالي، به اين زودي‌ها و به اين آساني‌ها نيست که ترامپ بتواند از آن در انتخابات ميان دوره‌اي کنگره در ماه نوامبر، بهره برداري تبليغاتي کند و نوشتيم که « اون » در دو طرف خود رهبران چين و روسيه را در مذاکره خواهد داشت و چنين نيست که همين امروز و فردا، آمريکا در کره‌ي شمالي اسب مراد بتازد. اظهارات ترامپ تاييدي است براين امر،آنجا که گفت: « خلع سلاح هسته‌اي کره شمالي، احتمالا بيش‌تر از آن چيزي که انتظار داشتيم، طول خواهد کشيد.»

نکته‌ي قابل تامل اين است که آمريکا مي‌خواهد بدون هيچ دادن امتيازي از موضع ديپلماسي زور، روند مذاکره را پيش ببرد و از اوضاع داخلي پيونگ يونگ و حواشي محيطي آن بي‌خبر است.

• نسل کشي حکومت امريکا

روزنامه‌ي «‌هافيتگتون پست » به صراحت نوشت: امريکا در حالي مي‌خواهد درس حقوق بشر به ديگران بدهد که خود مرتکب نسل کشي شده است. اين روزنامه به حمله‌ي اتمي آمريکا در جنگ جهاين دوم و جنايت بي‌سابقه‌اش در « هيروشيما » و « ناکازاکي » اشاره کرد. در صراحت اين روزنامه بايد گفت که آنچه بر جهان امروز حاکم است اقتدار زور و سلاح است که همه چيز را و هر جنايتي را توجيه مي‌کند. جنايت هولناکي که به کمک آمريکا در يمن، عراق، افغانستان، سوريه، باريکه‌ي غزه‌ي ليبي و... جريان دارد و سازمان ملل و شوراي امنيت و نهادهاي حقوقي بين‌المللي، چشم بر آن همه جنايات بسته‌اند و عجيب آن کشورهاي مدعي فرانسه و انگليس و آلمان و... همدوش و در راستاي جنايت آمريکا عمل مي‌کنند و سلاح مي‌فروشند!

• بمب‌هاي حاوي اورانيوم ناتو عليه ليبي

از آنجا که حقيقت پشت پرده نمي‌ماند، سرانجام نشانه‌هاي جنايات « ناتو » در جنگ با مردم ليبي و آوارگي و قتل و جنايت بي‌شمار و هولناک در حق مردم بي‌پناه اين کشور، مشخص شد و علني گرديد که از بمب‌ها و موشک‌هاي حاوي اورانيوم ضعيف شده در حملات هوايي عليه رژيم قذافي استفاده شده است. البته اين اعلان جنايت هولناک دانشمندان پس از هشت سال فقط مي‌تواند در تاريخ جنايات غرب ثبت شود وگرنه از آن کشور و آن مردم، جز آتش و خون و ويراني ديگر چيزي نمانده است.

جاي تاسف آنجاست که دادگاه جنايت بشر هيچ ادعا نامه‌اي عليه ناتو و رهبران جنايتکارش صادر نکرده است و مجازات ننموده تا تشفي‌ باشد براي مردم دردمند ليبي که تا پيش از جنگ اسير استبداد بودند و بعد از آن هم گرفتار حملات وحشيانه‌ي استبداد و استعمار نوين غرب.

• اعلام جزئيات فساد در واردات خودرو!

وزير صنعت در نامه‌اي به رئيس جمهور نوشت که وزارت صنعت متخلفان را علاوه بر معرفي به دستگاه اطلاعاتي، به هيئت رسيدگي به تخلفاتي اداري و مراجع قضايي بر حسب مورد معرفي مي‌کند.

ان شاءا... که همين طور خواهد بود و خواهد شد اما دو مورد هميشه مردم را آزار داده است: اول برخورد مي‌کنيم و به شدت هم برخورد مي‌کنيم و دوم به زودي اعلام مي‌کنيم و همه هم مي‌دانيم که آن برخورد و اين به زودي، به تجربه، هنوز از حرف به عمل در نيامده است!

• اتحاديه‌ي اروپا هم دشمن آمريکاست

خدا رو شکر که اين « دشمن انگاري » شترش در خانه‌ي ايران فقط نخوابيده که امريکا ما را دشمن فردي خود بداند بلکه در روزگار ترامپ به در خانه‌ي اروپا و روسيه و چين و مکزيک و کره‌ي شمالي و لبنان و حزب‌ا... هم رسيده است. خدا رحم به مشاعر نگارنده کند که نمي‌داند در مورد اين « آدم عجيب » چه بنويسد. آدمي که به صراحت در اظهاراتي بي‌سابقه، اتحاديه‌ي اروپا را در کنار چين و روسيه، دشمنان ايالات متحده خواند وگفت: اتحاديه‌ي اروپا در زمينه‌ي تجاري در حال سوء استفاده از آمريکاست!

• بايد با متخلفان در هر سطحي که هستند برخورد شود

اين سخن قاطع رهبري در ديدار رئيس جمهور و هيئت دولت بود که چند روز گذشته بيان شد و به راستي که اگر اجازه مي‌دادند و غمض عين نمي‌کردند و هرکس را به تناسب جرمش مجازات مي‌کردند اين کشور نه تنها دزد و فاسد و اهل اختلاس و آقازاده‌ي اصطلاحي نداشت، بلکه بهشت روي زمين مي‌شد و همه حسرت مي‌خوردند که چرا در اين بهشت موعود زندگي نمي‌کنند.