تاریخ 1397/04/26 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره 4809 برو جستجو جستجوی پیشرفته   41 ميليارد ريال به واحدهاي صنعتي و گردشگري استان سمنان پرداخت مي‌شود 

سمنان- خبرنگار روزنامه پيام استان سمنان

رئيس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان سمنان گفت: 41 ميليارد ريال تسهيلات رونق توليد به واحدهاي صنعتي و گردشگري استان سمنان پرداخت مي‌شود.

بهروز اسودي در جلسه کارگروه تسهيل و رفع موانع توليد استان سمنان اظهار داشت: ارائه تسهيلات رونق توليد در راستاي بهبود بخشي به اقتصاد و اشتغال استان سمنان يکي از مهم‌ترين اقداماتي است که از سوي دولت انجام مي‌شود.

وي با بيان اينکه در اين کارگروه با درخواست 3 واحد صنعتي و 2 واحد گردشگري در استان سمنان براي دريافت تسهيلات رونق توليد موافقت شد و به‌زودي تسهيلات رونق توليد به آن‌ها پرداخت مي‌شود، گفت: ايجاد اشتغال و به‌کارگيري جوانان تحصيل‌کرده دانشگاهي يکي از مهم‌ترين رويکردهاي ما در اين کارگروه است.

رئيس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان سمنان از پرداخت 41 ميليارد تسهيلات رونق توليد به اين واحدهاي خبر داد و افزود: تاکنون بالغ‌بر 889 واحد توليدي در استان سمنان تسهيلات رونق توليد دريافت کردند.

وي با تأکيد بر لزوم تسريع در عملکرد بانک‌ها براي پرداخت تسهيلات رونق توليد به متقاضيان بيان کرد: برخي از بانک‌ها در اين راستا همکاري خوبي نداشته و در پرداخت تسهيلات عملکرد خوبي نداشتند.

اسودي با اشاره به اينکه بانک‌ها بايد بيش از 70 درصد از سهميه تعيين‌شده را پرداخت کنند، اعلام کرد: رفع مشکلات بانک‌ها در عدم پرداخت تسهيلات در دستور کار اين کارگروه قرار دارد.

وي ابراز داشت: طرح تشديد نظارت بر واحدهاي توليدي که تسهيلات رونق توليد دريافت کردند در دستور کار قرار دارد.

رئيس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان سمنان بيان کرد: 100 واحد صنعتي دريافت‌کننده تسهيلات مورد بازرسي و نظارت اين کارگروه قرارگرفته است.

وي با بيان اينکه برخي بانک‌هاي عامل استان در تعهدات تسهيلات بهين‌ياب عملکردي بسيار انتقادآميز داشته‌اند، افزود: اين بانک‌ها حتي 70 درصد تعهداتشان را نيز انجام نداده‌اند.

وي افزود: اين در حالي است که عملکرد برخي بانک‌هاي ديگر حتي بيش از 100 درصد، يعني تعهد موجودشان بوده که عملکردي قابل‌تقدير محسوب مي‌شود.

رئيس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان سمنان، خواستار تغيير نگاه بانک‌هاي عامل در حوزه پرداخت تسهيلات بهين ياب شد و گفت: دولت به دنبال کمک به رفع موانع توليد است و در اين راه نيازمند همراهي بانک‌هاي عامل و تمام زيرمجموعه‌هاي اقتصاد مقاومتي و اعضاي کارگروه رونق توليد هستيم.


 مديرکل راه و ترابري استان سمنان:
 ايجاد گذرگاه سبز يوزپلنگ ايراني در انتظار تصميم‌ مسئولان استانداري است 

شاهرود- خبرنگار روزنامه پيام استان سمنان

مديرکل راه و ترابري استان سمنان گفت: ايجاد گذرگاه سبز يوزپلنگ ايراني در محور ايران دشت- عباس آباد به طول 11 کيلومتر براي حفاظت از اين سرمايه ايراني در انتظار تصميم‌گيري مسئولان استانداري سمنان است.

عبدالمجيد نژاد صفوي با اشاره به اينکه ايجاد گذرگاه سبز براي حفظ حيات يوزپلنگ ايراني در حال انقراض، ضروري است، اظهار کرد: ارتباطات مستقيم با تهران، ان.جي.او.هاي‌(سازمان‌هاي مردم‌نهاد) مرتبط در اداره کل راه ترابري براي حمايت و ادامه حيات يوز ايراني تشکيل‌شده است.

مديرکل راه و ترابري استان سمنان فرهنگ‌سازي را مقدم بر همه امور دانست و افزود: ايجاد ايستگاه، نمايشگاه و باغ‌وحش در محور ايران دشت- عباس آباد، توزيع بروشور براي هدايت مردم و آشنا شدن با فرهنگ يوز ايراني، اين سرمايه ملي نياز است.

نژاد صفوي با اشاره به اينکه هزينه زيادي براي ايجاد يک باغ‌وحش کوچک در اين محور نياز نيست يادآور شد: علاوه بر نهادينه کردن فرهنگ حيوان‌دوستي و حفظ جان يوزپلنگ ايراني، چند فرصت شغلي را به همراه دارد.

مديرکل راه و ترابري استان سمنان به پيشنهاد ايجاد فنس‌کشي در مسير رفت ‌و برگشت محور ايران دشت عباس‌آباد اشاره کرد و گفت: اعتباري از سازمان راهداري گرفته شد، اما بعد از برگزاري سه مرحله مناقصه هيچ‌کس متقاضي شرکت در اين مناقصه نشد.

وي يکي از دلايل عدم شرکت افراد در مناقصه را در آن برهه زماني نوسانات قيمت فلزات دانست و افراد: با پيگيرهاي مجدد در اواسط سال گذشته مناقصه دوباره برگزار شد.

نژاد صفوي با اشاره به عدم تمکين برنده مناقصه براي اجراي اين پروژه مهم براي حيات وحش استان سمنان افزود: بعدازاينکه برنده مناقصه مشخص شد؛ اما به دليل مشکلات و بهانه‌هاي متعدد چون نوع پرداخت بهاي مناقصه و نقد نبودن آن پيمانکار حاضر به اجراي اين پروژه نشد و حتي با برگزاري جلسات متعدد در قالب «کميته استانداري»‌(کميته معاملات استانداري سمنان) که اعضاي رسمي هم دارد اين طرح اجرا نشد.

وي در ادامه بيان کرد: تاکنون بيش از سه نامه به کميته استانداري ارسال‌شده تا تکليف اين طرح مشخص شود اما متأسفانه هنوز تکليف مشخص نشده است.مديرکل راه و ترابري استان سمنان با بيان اينکه برخلاف تمام مشکلات در بحث اعتبارات، نقدينگي اين طرح وجود داشت: چهار ميليارد و 500 ميليون ريال بابت بخشي از هزينه‌هاي اجراي اين طرح به ذي‌حساب اين اداره کل واريز شده است؛ اما اگر تصميم‌گيري عاجلانه‌اي براي اجراي اين طرح گرفته نشود اين اعتبار از استان سمنان بازگشت داده مي‌شود.

نژاد صفوي اضافه کرد: در صورت بازگشت اين اعتبار، به احتمال زياد در سال آينده، شاهد تخصيص آن به استان سمنان نخواهيم بود.وي با اشاره به اعلام آمادگي براي پرداخت اعتبار به پيمانکار اين طرح افزود: اگر مسئولان تصميم‌گيري کنند و کار آغاز شود پيمانکار حتي با پيش‌برگ خريداري لوازم موردنياز اجراي طرح اعتبار را دريافت مي‌کند.


 مشق روز شماره 178 
نويسنده : سيد‌رضا اکرمي

صحبت از فروش يک ميليون بشکه نفت توسط اتحاديه اروپا براي ايران شد که بتواند دارو و غذاو غيره تهيه نمايد و فروش نفت به طور کامل قطع نشود. در طول 40 سال ايران اسلامي صحنه‌هاي مختلفي در همه دوره‌هاي جنگ و سازندگي و اصلاحات و دولت بهار و تدبير و اميد داشته‌ايم و کار به جاهاي باريک رسيده و برطرف شده است. اولاند در دوره رياست جمهوري خود در مصاحبه‌اي گفت که جنگ با ايران حتمي بود و فقط زمان آن مشخص نبود تا شما انتخاب شديد و مذاکرات 1+5 شروع شد و جنگ منتفي شد.

ديدار سيد‌حسن نصرالله با رهبري در مورد حافظ اسد رئيس جمهور سوريه انجام شد و گفت حافظ بيمار است و در حال رفتن است و نمي‌دانيم چه مي‌شود. رهبري فرموده بودند: نگران نباش و انشاالله مشکلي پيش نمي‌آيد. حافظ اسد مرد و بشار اسد به جاي وي رئيس جمهور شد. در مسافرتي رهبري فرمود تو چه ميداني شايد بشار بهتر از پدر عمل کند و ديديم در عمل مقاوم‌تر از پدر در برابر اسراييل و مصر و عربستان و آمريکا بود. رهبري فرمود (کن لما لاترجوا ارجي مما ترجوا منه) که حديث امام عسکري(ع) است. تدبير عالم به دست خداست و به آنچه اميد نداريم، اميدوارتر باشيم و (مقلب‌القلوب) تغييردهنده است.

صحبت شد 70 درصد مشکلات مردم ايران از تدبير و رفتار خود مردم و ادارات که بروکراسي براي مردم زحمت درست کرده، قانون کسب و کار دست و پاگير است، اجازه داده نمي‌شود که نقدينگي به سمت توليد و شهرک‌هاي صنعتي و نواحي صنعتي برود و به سمت مسکن و سکه و ارز و خودرو مي‌رود. کار گروهي کردن در مملکت ما وجود ندارد. موضوع مديريت که هرکسي با اختيارات وظايف خود را عمل نمايد، نيست. قانون داريم که مراکز نظامي از درون شهرها به خارج شهر بروند تا ازدحام و ترافيک شهر کاهش يابد و آلودگي هوا در شهر کمتر شود و آباداني و بازسازي در مراکز آموزشي نظامي به وجود آيد و آن مناطق نيز بايد آباد شود و شنيده‌ام در کشورهاي ديگر اين کار انجام مي‌گيرد ولي سال‌هاست که اين قانون خاک مي‌خورد.

مي‌بايست مبادلات مرزي و تجاري 14 کشور همسايه با ايران سهولت يابد و حتي معاملات با پول هر کشور انجام گيرد و موضوع دلار مطرح نباشد. اگر بازرگانان ايران کيفيت کالا را بالا ببرند و قيمت‌ها را مناسب نمايند و صداقت را به کار گيرند، برخي مشکلات حل مي‌شود و اقتصاد رونق مي‌يابد.