تاریخ 1397/04/24 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره 4807 برو جستجو جستجوی پیشرفته   خبرهاي تازه از جشنواره تئاتر عروسکي
 افتتاحيه جشنواره تئاتر عروسکي 

سرويس هنري:

ايرج طهماسب، بهرام شاه محمدلو و مريم سعادت، انتخاب نهايي نمايش‌هايي را که از تهران متقاضي شرکت در جشنواره نمايش عروسکي هستند، برعهده دارند.

به گزارش ايسنا به نقل از ستاد خبري هفدهمين جشنواره بين‌المللي نمايش عروسکي تهران مبارک، با پايان يافتن کار هيات انتخاب جشنواره نمايش عروسکي در استان‌ها، انتخاب نمايش‌هايي که از تهران متقاضي حضور در جشنواره هستند، از شنبه 23 تير ماه آغاز مي‌شود.

امسال بعد از چند دوره، نمايش‌هاي استان‌ها در شهر خودشان ديده شدند و هيات انتخاب نمايش‌هاي استان‌ها متشکل از بهرام شاه محمدلو، مريم سعادت و بنفشه بديعي، در هفته گذشته با سفر به استان‌هاي اردبيل، مشهد، هرمزگان، يزد، ايلام و کرمانشاه، نمايش‌هاي اين استان‌ها را بررسي کردند.در بخشي از اين سفرها، مرضيه برومند دبير جشنواره نيز اين گروه را همراهي کرد.

به زودي نمايش‌هايي که از استان‌ها به اين دوره از جشنواره راه پيدا کرده‌اند، معرفي مي‌شوند.

هيات انتخاب نمايش‌هاي تهراني نيز از فردا کار خود را آغاز مي‌کند و بررسي نهايي نمايش‌ها تا پايان هفته ادامه خواهد داشت.

همچنين همزمان با حضور هيات انتخاب در استان‌ها، صدا و سيماي هر يک از اين استان‌ها نيز، با پخش تصاويري از سفر اين هنرمندان و گفتگو با آن‌ها، جشنواره نمايش عروسکي را مورد توجه قرار دادند و با پوشش خبري آن، مردم استان خود را در جريان اتفاقات جشنواره قرار دادند.بدين ترتيب جشنواره بين‌المللي نمايش عروسکي تهران مبارک، سهمي ويژه در شبکه‌هاي استاني داشته است.

هفدهمين جشنواره بين‌المللي نمايش عروسکي تهران مبارک با دبيري مرضيه برومند يکم تا هفتم شهريور ماه برگزار مي‌شود.


 اعلام نامزدهاي جشنواره‌ي تئاتر شهرزاد 

سرويس هنري:

هيات داوران نخستين جشنواره تئاتر شهرزاد، بعد از تماشاي 13 اثر نمايشي در سه روز، ليست نامزدهاي خود را اعلام کردند.

هيات داوران نخستين جشنواره تئاتر شهرزاد، ليست نهايي نامزدهاي خود را ساعاتي پيش، به دبير جشنواره ارائه کردند.

پيش از اين قرار بود که 3 اثر نمايشي به عنوان آثار برتر انتخاب شوند، اما بنا برخواسته هيات داوران از دبير جشنواره و شوراي سياستگذاري و مديريت پرديس تئاتر شهرزاد، بخش‌هاي بهترين بازيگر زن و مرد، بهترين کارگرداني و بهترين نمايشنامه به انتخابهاي جشنواره اضافه شد و مورد قضاوت و بررسي قرار گرفتند.

نويد محمد زاده، نادر برهاني مرند و مسعود دلخواه هيات داوران نخستين جشنواره تئاتر شهرزاد را تشکيل دادند و ليست نامزدهاي انتخاب شده از سوي اين هيات داوران به شرح زير است:

نامزدهاي بهترين بازيگري زن:

آزاده کرم بخش براي حضور در نمايش «خاک شيرين» از قزوين

الناز آبروش براي حضور در نمايش «کابوسهاي دنباله دار» از رشت

نگين تهمتن براي حضور در نمايش «پا» از شيراز

شکوفه داوودي براي حضور در نمايش «نوسفراتو» از رشت

نامزدهاي بهترين بازيگر مرد:

برنوش پورغفار براي حضور در نمايش «نوسفراتو» از رشت

برنا انصاري براي حضور در نمايش «کابوس‌هاي دنباله دار» از رشت

محمود رشيدي براي حضور در نمايش «بي خانمان» از تربت جام

عباس بابايي براي حضور در نمايش «پوکه» از تهران

ميلاد زنگنه براي حضور در نمايش «مردان مدار بسته» از تويسرکان

پويان فريدوني براي حضور در نمايش «پا» از شيراز

نامزدهاي بهترين نمايشنامه:

«چراغ آخر» به نويسندگي شاهين کهن از تهران

«پا» به نويسندگي آرمين حمدي پور از شيراز

«کابوس‌هاي دنباله دار» به نويسندگي مهرداد هنرمند از رشت

«خاک شيرين» به نويسندگي حامد مکملي از قزوين

نامزدهاي بهترين کارگرداني:

فريد نظري براي کارگرداني نمايش «نوسفراتو» از رشت

آرمين حمدي پور براي کارگرداني نمايش «پا» از شيراز

شايان فيروزي براي کارگرداني نمايش «خون مردگي» از تهران

«کابوس‌هاي دنباله دار»به کارگرداني مهرداد هنرمند از رشت

مراسم اختتاميه نخستين جشنواره تئاتر شهرزاد روز شنبه 23 تيرماه، ساعت 15 با اجراي فرزاد حسني برگزار خواهد شد،نخستين جشنواره تئاتر شهرزاد به دبيري سام بهشتي، روزنامه نگار و منتقد سينما از 20 تيرماه سال جاري در تهران برگزار شد.


 تارنوازي شرکت‌کنندگان جشنواره موسيقي جوان فوق‌العاده است 

سرويس هنري:

حسين عليزاده داور دوازدهمين جشنواره ملي موسيقي جوان در رشته‌هاي تار و سه تار گفت: سطح کيفي شرکت کنندگان ساز تار از نظر نوازندگي و درک موسيقي فوق العاده است و نشان مي‌دهد بايد رده‌هاي سني نوجوان و جوان را جدي گرفت.

هنرمند برجسته و جهاني موسيقي اصيل ايراني در خصوص کيفيت آثار ارسالي به جشنواره دوازدهم گفت: تعداد شرکت کنندگان در سازهاي تار و سه تار تا آنجايي که من اطلاع دارم بسيار چشمگير است، که البته سطح کيفي شرکت کنندگان ساز تار با ديگران بسيار متفاوت بود و از نظر نوازندگي و درک موسيقي فوق‌العاده بودند.

وي در اين باره افزود: بايد از زحمات اين عزيزان و خانواده‌ها و همين طور اساتيدشان تقدير کرد.تمامي شرکت کنندگان ما در بخش تار، از سطح بسيار بالايي برخوردار بودند و تفاوت آشکاري با هم نداشتند و نفرات برتر قطعا با تفاوت‌هاي جزيي نسبت به سايرين انتخاب خواهند شد.

عليزاده اضافه کرد: اين نشان مي‌دهد که سطح آموزش در ساز تار چه در تهران و نيز در شهرستان‌ها بسيار دقيق و درست است.ما از تمام نقاط کشور شرکت کننده داشتيم و اين استقبال بسيار خيره کننده بود.

نوازندگي سه تار نياز به

بلوغ دروني دارد

اين نوازنده پيشکسوت به ويژگي‌هاي منحصر به فرد ساز سه تار اشاره کرد و گفت: در بخش سه تار هم سطح شرکت کنندگان خوب بود، اما انتظار ما از نوازندگان چيز ديگري بود.شايد به اين دليل که، ساز سه تار يک مقدار خاص است، نواختن ساز سه تار نيازمند بلوغ دروني است و لازمه نواختن آن درک درست موسيقي ايراني، براي فهميدن و پياده کردن ظرايف ساز سه تارحين اجرا است و شرکت کنندگان خيلي متوجه اين امر نيستند.به همين دليل، شرکت کنندگان در ساز تار موفق تر عمل کردند.

وي هم چنين گفت: لازم مي‌دانم به کيفيت سازها هم اشاره کنم با اين که تعداد زيادي از سازهاي هنرجويان کيفيت مناسبي داشتند و جا دارد از سازندگان آن‌ها تشکر کنم.اما بعضا، به خصوص در ساز سه تار، سازهاي ناکوک زيادي داشتيم که از لحاظ پرده بندي درست نبودند و بايد ازسازندگان سازها بخواهم که در هنگام ساخت سازها دقت بيشتري به خرج دهند.

از برترين‌هاي جشنواره

حمايت جدي شود

اين هنرمند خواستار حمايت‌هاي جدي از نفرات برتر جشنواره شد و گفت: در مجموع همان طور که اين جشنواره ملي تا امروز تداوم پيدا کرده است و هر دوره علاقه مندان زيادي را جذب مي‌کند و ما هم هر سال نتايج درخشان‌تري را به دست مي‌آوريم.لازم است که معاونت امورهنري وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي، که پايه گذار اين جشنواره است آتيه داران و افراد با استعداد اين جشنواره را حمايت کند و اين جوانان با امکانات بهتري، تحت آموزش قرار بگيرند و ما اميدوار باشيم با شکل گيري درست نسل آينده، موسيقيدان‌ها و نوازندگان بسيار با کيفيتي داشته باشيم.

وي افزود: ما امروز وقتي هنرجويان بسيار کم سن را مي‌بينيم که اين قدر با اتکا به توانايي‌ها و استعدادشان مي‌نوازند، مي‌توانيم به فردا اميدوار باشيم و خوشبختانه جشنواره جوان اين بستر را فراهم مي‌کند و فقط با کمي حمايت مي‌توانيم اين سرمايه‌هاي بزرگ را به مسير درستي هدايت کنيم.

رده‌هاي سني الف و ب را

بايد بسيار جدي گرفت

عليزاده در پايان به فضاي مثبت رقابت‌هاي جشنواره اشاره و خاطر نشان کرد: فضاي رقابتي که در جشنواره شکل گرفته، بسيار مفيد است و من به شخص کساني را که ممکن است چند دوره در جشنواره شرکت کرده باشند، اما به نتيجه دلخواه دست پيدا نکرده‌اند را تحسين مي‌کنم، در نگاه معمولي ممکن است ديگران فکر کنند اين هنرجو نااميد شود، اما درست در سال بعد با انگيزه و تلاش بيشتر در راستاي هدفش گام بر‌مي‌دارد و من فکر مي‌کنم شرکت‌کنندگان رده‌هاي سني «الف» و «ب» را بايد بسيار جدي گرفت.

سرويس هنري


 سرويس هنري: 

نشست هماهنگي جشنواره موسيقي

در دامغان برگزار شد

سرويس هنري:

نشست هماهنگي نهمين مرحله شهرستاني جشنواره موسيقي با حضور رييس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامي در دامغان برگزار شد.

به گزارش روابط عمومي اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامي استان سمنان، محمد طالبي در اين نشست در خصوص بسط و گسترش موسيقي اصيل ايراني و لزوم حفظ و تقويت روحيه هنرمندان موسيقي براي حضور در فعاليت‌هاي هنري به ويژه جشنواره موسيقي مطالبي بيان کرد.

مسئول کانون موسيقي شهرستان دامغان نيز بر حضور هنرمندان و هنرجويان موسيقي و نيز دعوت از هنرمندان موسيقي و تشکيل کميته داوري در شهرستان و انتخاب برترين‌ها با نگاه کيفي به آثار ارائه شده در اين جشنواره تاکيد کرد.

ابوالفضل صادقي نژاد مسئول آموزشگاه کيان نيز با بيان مواردي در خصوص لزوم رعايت کامل شرايط و مقررات مربوط به شيوه نامه جشنواره گفت: هماهنگي‌هاي لازم براي اجراي شرکت کنندگان در سالن تخصصي توسط کانون موسيقي شهرستان انجام مي‌شود.

ساير شرکت کنندگان در اين نشست با بررسي وضعيت هنر موسيقي در شهرستان دامغان در خصوص نحوه تشويق و ترغيب علاقمندان به هنر موسيقي و برگزاري نمايشگاه توليدات هنرمندان در ايام برگزاري جشنواره به بحث و بررسي پرداختند.

برگزاري عصر شعر «تا رهايي» در شاهرود

سرويس هنري:

عصر شعر با عنوان «تا رهايي» و با موضوع پيشگيري از معضل اعتياد و مواد مخدر در مجتمع فرهنگي هنري مهر شاهرود برگزار شد.

به گزارش روابط عمومي اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامي استان سمنان، اين عصر شعر با حضور شاعران به مناسبت هفته مبارزه با مواد مخدر در اين مجتمع برگزار شد.

در اين نشست 12 تن از شاعران اشعار و سروده‌هاي خود با موضوع معضلات سوء مصرف مواد مخدر و آزاد را قرائت کردند.

اين نشست شعر خواني با همکاري انجمن شعر و ادب و مجتمع فرهنگي هنري مهر برگزار شد و در پايان اين مراسم از هفت تن از شاعران که اشعار آنها با موضوع مبارزه با مواد مخدر بود با اهداي هدايايي تجليل به عمل آمد.

تهمينه ميلاني رئيس هيات داوران

جشنواره فيلم روسيه شد

سرويس هنري:

تهمينه ميلاني کارگردان ايراني به عنوان رييس هيات داوران هشتمين جشنواره بين‌المللي فيلم ساخالين روسيه تحت عنوان «ته دنيا» انتخاب شد.

پايگاه اطلاع رساني جشنواره بين‌المللي فيلم ساخالين روسيه از انتخاب تهمينه ميلاني به عنوان رئيس هيات داوران هشتيمن دوره اين جشنواره خبر داد.

در اين گزارش از ميلاني به عنوان يکي از معدود کارگردانان زن مشهور ايران ياد شده که دارنده جوايز متعدد بين‌المللي است.

داوران ديگري از جمله «اُ چون مي» فيلمنامه نويس اهل کره جنوبي، «ماريا شوکشينا» بازيگر و مجري تلويزيوني روس، «الکسي گرمان» و «آلکسي پوپوگرسکي» کارگردانان اهل روسيه به عنوان اعضاي هيات داوران اين جشنواره انتخاب شده‌اند.

خبرگزاري تاس گزارش داده است که جشنواره فيلم ساخالين از 24 تا 31 آگوست ( 2 تا 9 شهريور) سال جاري ميلادي در شهر يوژنو - ساخالينسک در منطقه خاور دور در شرق روسيه برگزار خواهد شد.

ساخت فيلم ايراني «مرد تنها»

در اسپانيا آغاز شد

سرويس هنري:

روزنامه «دياريو سور» از آغاز فيلمبرداري «مرد تنها » ساخته عليرضا رييسان با بازيگري «ليلا حاتمي»‌ در جنوب اسپانيا خبر داده است.

اين روزنامه چاپ ايالت آندالوسيا نوشت: ليلا حاتمي در داخل و هم در خارج از ايران شهرت دارد و يک ستاره واقعي بين‌المللي محسوب مي‌شود.

روزنامه افزود: بازيگر نقش اول فيلم 'جدايي نادر از سيمين' در سال 2011 در جشنواره بين‌المللي فيلم برلين جايزه خرس نقره‌اي بهترين بازيگر زن را از آن خود کرد.

فيلم جدايي نادر از سيمين ساخته اصغر فرهادي کارگردان مشهور ايران جايزه اسکار بهترين فيلم غيرانگليسي زبان 2012 را از آن خود کرد.

حاتمي در فيلم مرد تنها به همراه همسر واقعي خود «علي مصفا» ايفاي نقش مي‌کند. وي در اين فيلم نقش زني را دارد که براي تجارت به اسپانيا سفر کرده و در اين سفر روند زندگي‌اش تغيير مي‌کند.