تاریخ 1397/04/24 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره 4807 برو جستجو جستجوی پیشرفته   به انگيزه فرا رسيدن روز دختران
 لزوم توجه بيشتر به نيازهاي دختران 

سالروز ميلاد حضرت فاطمه معصومه (س) در تقويم ايراني با عنوان روز "دختران" نامگذاري شده است.نامگذاري که ظاهرش ريشه در ازدواج نکردن آن حضرت و تجردش دارد و باطنش نيز در پي معرفي الگويي برجسته براي دختران مسلمان و شيعه اهل بيت است.بدون ترديد توجه به اهميت اين روز و فرصت‌هاي آن،همچنين دقت به وضعيت دختران در جامعه که براي صلاح و بهبود آن به عزم و اهتمام ملي نياز است، مي‌تواند از روز ملي دختران فرصتي مغتنم براي کار جمعي در مورد دختران بسازد که زمينه‌هاي حرکت‌هاي بزرگ و تغيير و تحولات درخشان براي توسعه و بهبود زندگي دختران را فراهم نمايد.

دنياي دختران، دنياي عجيبي است پر از تخيل، خلاقيت، ايده‌هاي ناب و افکاري که مي‌توان با پرورش آنها همه جامعه را به سمت پيشرفت سوق داد. مادران و زناني که آينده اين کشور را خواهند ساخت، امروز دختران جواني هستند که بايد به پيشرفت تفکرات آنها بها داده شود.

براي تعليم و تربيت دختران به عنوان همسران و مادران آينده توصيه‌هاي فراواني شده است. به خصوص والدين ملزم شده‌اند که در تربيت دخترانشان دقت زيادي کنند، چرا که نخستين و مهم‌ترين وظيفه والدين، وظيفه «تربيتي» آنان است که به معناي ايجاد تغييرات مطلوب و به عبارت بهتر سازندگي هدفدار و انديشيده در دختران مي‌باشد.

آنها همواره ساکت، آرام و قابل کنترل هستند.هيچ‌گاه پرجنب و جوش، رياست طلب، خودستا، لاف زن و پرخاشگر نيستند.هيچ تفکر غلط يا احساس نادرستي در مورد آنها نيست.هيچ نوع نگراني ندارند و دردسر ايجاد نمي‌کنند.همه از بودن با آنها لذت مي‌برند و آنها همه چيز را زيبا مي‌بينند.براستي آيا چنين تصوري درست است که به عنوان پدر يا مادر از دختر خود انتظار کامل بودن و بي‌نقص بودن داشته باشيم و آيا خود ما به عنوان يک انسان مي‌توانيم ادعاي بي‌کم و کاست بودن را داشته باشيم؟

اگر به توان و اخلاق و خصوصيات منحصر به فرد دختران احترام بگذاريم، به او کمک مي‌کنيم تا بتواند نيروي اعتماد به نفس را در وجود خود بيدار کند.براي رسيدن به اين هدف مهم بايد مهارت‌هايي را به او بياموزيم.يکي از اين مهارت‌ها که جزو مهارت‌هاي مهم زندگي نيز مي‌باشد، مهارت حل مشکلات است.با آموزش اين مهارت در واقع درهاي بزرگي از فرصت‌ها را به روي دخترانمان باز مي‌کنيم که در سراسر زندگي به او کمک خواهند کرد.دختران ما به مرور وارد دنيايي مي‌شوند که پيچيده و انباشته از رقابت است و پيوسته تغيير مي‌کند.دختران بايد بدانند چه طور در برخورد با تغيير، تضاد و بحران بتوانند مسائل و مشکلات را حل نمايند.بايستي به دختر خود بياموزيم در اين شرايط مشکل‌زا به طريقي صحبت کند که ديگران سخن او را جدي بگيرند و بتواند موثر واقع شود.در غير اين صورت او دچار ياس و ناکامي مي‌شود، مورد سوءتفاهم قرار گرفته يا سکوت مي‌کند.وقتي او بداند هنگام مواجهه با مشکل يا بحران چه رفتاري داشته باشد مي‌تواند با ديگران بهتر ارتباط برقرار کند.با يادگيري اين مهارت (حل مشکل) او مي‌تواند بياموزد که با ثبات و با قاطعيت رفتار کند.

والدين در برخورد و رفتار با دختر خود بايد دقت داشته باشند که شنونده خوبي باشند.چرا که پدر و مادري که به سخنان فرزند خود گوش مي‌دهد مايه خير و برکت هستند و باعث شکوفايي دختر خود مي‌شوند، اما والديني که پيوسته دختر خود را انتقاد و سرزنش مي‌کنند، عملکردي ويرانگر دارند و خطوط ارتباطي بين آنان و دخترشان قطع مي‌شود.فراموش نکنيد که دختران نياز به يک گوش بي‌طرف دارد تا بتواند به حل و فصل مشکلاتش بپردازد و آنها را سامان بخشد.سعي کنيد با آنان همدردي داشته باشيد.وقتي او با شرايط سختي مواجه مي‌شود براي اين که پدر و مادر مسوول و موثري به حساب آييد با تمام وجودتان با وي همدردي کنيد و به او اطمينان دهيد که براي حمايت او در کنارش هستيد.

به طور کلي مي‌توان گفت حتي تصور داشتن يک رابطه خوب ميان والدين و دختران اين امکان را فراهم مي‌کند تا رابطه ممکن را ايجاد نماييد.بگذاريد بداند که شما به ويژگي‌هاي اخلاقي‌اش اهميت مي‌دهيد و راهنمايي‌هايي را ارائه دهيد که بتواند مانند آنها عمل کند.او را تشويق کنيد صريح صحبت کند و به وضوح آنچه نياز دارد و خواسته خود را بگويد و منتظر نباشد کسي به طرز معجزه آسايي بداند او به چه مي‌انديشد و چه خواسته و نيازي دارد.او را تشويق کنيد تا در مورد احساسات و عواطف خود، حقايق را بيان کند.براي مرزهايش احترام قائل شويد و درک کنيد که رفتارهاي شما تا چه اندازه همسان يا متفاوت از رفتارهاي دخترتان است و اين تشابهات و تفاوت‌ها را طبيعي بدانيد.

به هر حال جا دارد اين روز را که مصادف با روز ولادت حضرت فاطمه معصومه (س) و آغاز دهه کرامت است را خدمت همه دختران نيک انديش و پاکدامن استان سمنان در هر نقطه از اين ديار کويري تبريک و تهنيت عرض نماييم.

يک کارشناس


 معضلات قطعي برق در سيستم بانکي  

بحث قطعي برق در اين روزهاي گرم تابستان،که به صورت منطقه‌ طبق اعلام توانير برنامه ريزي شده و حتي با ارايه جدول خاموشي هم همراه است، عليرغم به منظور مديريت مصرف در ساعت‌هاي اوج يکي از بحث‌هاي داغ شهروندان هم‌استاني بوده و هست که شکايت بسياري از مردم و صاحبان کسب و کار را به دنبال داشته است.

قطعي چند ساعته برق شايد براي بسياري از مردم به دليل عدم دسترسي به سيستم سرمايشي، تلويزيون و غيره عذاب آور باشد اما صرفا قطعي چند دقيقه‌اي برق در سيستم ارتباطي بانکداري و مالي کشور نيز مي‌تواند اختلالات گسترده‌اي را به دنبال داشته باشد و مشکلاتي ايجاد کند که رفع آن چند روز يا چند هفته طول مي‌کشد.

قطعي برق براي دستگاه‌هاي حساس يک سکته خفيف به شمار مي‌رود چرا که هرگونه قطعي برق از چند ميلي ثانيه تا چند ساعت به معناي قطع عمليات‌هاي در حال انجام و شروع دوباره توسط تجهيزات به منظور پردازش و پاسخ به درخواست‌هاي ارسالي است که باعث اختلال و حتي از دست رفتن اطلاعات مي‌شود؛ قطعي عمليات در حوزه‌هايي از جمله ارتباطات، سرويس‌هاي محاسباتي، بانک‌ها، سرويس‌هاي مالي خطرات زيادي دارد که مي‌تواند حتي اقتصاد را تحت تاثير قرار دهد به همين دليل است که شرکت‌هاي ارتباطي، بانک‌ها و...از تجهيزات تامين برق و باتري استفاده مي‌کنند.

قطعي برق در روزهاي اخير برخي وسايل الکترونيکي و برقي خانوارها و صاحبان کسب و کار را قرباني کرده و در حتي ارايه بسياري از خدمات الکترونيک به دليل قطعي برق دچار اختلال مي‌شود. در عين حال بسياري از دستگاه‌هاي خودپرداز و کارتخوان فروشگاهي به دليل افزايش مدت زمان قطعي برق در برخي مناطق استان به 5 تا 6 ساعت مي‌رسد سبب خالي شدن باتري‌ها از مدار شده که مشکلاتي را در زمينه مالي ايجاد مي‌کند.

امروزه بانک‌ها و شرکت‌هاي حوزه مالي به منظور آناليز و انجام عمليات‌ها بايد به شبکه اينترنت و سيستم‌هاي پردازشي متصل باشند و همين مسئله باعث مي‌شود تا هرگونه قطعي برق اختلال در هزاران عمليات بانکي را به دنبال داشته باشد و اين نياز وجود دارد تا اين سيستم‌ها همواره به صورت 7 روز هفته و به صورت 24 ساعته روشن و در حال انجام عمليات باشند. سيستم‌هاي يو پي اس محافظ تجهيزات بانکداري هستند و بانک‌ها همواره بايد از آخرين نوع تجهيزات تامين جريان برق استفاده کنند؛ اين تجهيزات در ابعاد مختلفي توليد و به فروش مي‌رسند که عمدتا براي بانک‌ها از نوع آنلاين و با ابعاد بزرگ به منظور تامين انرژي بخش‌هاي مختلف بانک به منظور تامين برق در يک خاموشي نسبتا طولاني مدت استفاده مي‌شود و در عين حال دستگاه‌هاي خودپرداز از تجهيزات کوچک‌تري از جمله 3 KVA بهره مي‌برند که 3 تا 4 ساعت انرژي مورد نياز ATM را تامين مي‌کنند و در حدود 2 ميليون 900 هزار تومان قيمت دارد، اما اگر زمان قطعي بيشتر باشد دستگاه از مدار خارج خواهد شد.

عمده مشکلات قطعي برق براي بانک‌هايي است که از تجهيزات قديمي يا معيوب استفاده مي‌کنند چرا که در صورت استفاده از تجهيزات با کيفيت و با برندهاي معتبر، تجهيزات تامين جريان برق اضطراري بانک مي‌تواند 24 ساعت در زمان خاموشي انرژي مورد نياز را تامين کند؛ در واقع از کار افتادن سيستم‌هاي الکترونيک در بانک‌هاي حاضر در استان سمنان به صورت محدود مشاهده مي‌شود، اما اين اختلال در سيستم الکترونيک در بانک‌هاي برخي از شهرستان‌ها که رسيدگي کمتري به آنها مي‌شود يک پديده رايج است که با ارتقا تجهيزات قابل حل است.

به هر انتظار مي‌رود که‌ هم مردم و هم مسئولين در اين شرايط حساس با درک وضعيت موجود در زمينه بهينه‌سازي مصرف انرژي باز هم اهتمام ويژه‌اي به خرج دهند تا با سعه صدر بتوان از اين شرايط دشوار عبور کرد.

(يک کارشناس)


 حرف مردم 

ستون حرف مردم روزنامه پيام استان سمنان انعکاس دهنده صادق انتقادات، نظرات و پيشنهادات شهروندان هم‌استاني است که در معاشرت و رفت و آمدهاي روزانه با يکديگر و اهالي رسانه جهت درج در روزنامه مطرح مي‌کنند تا تداعي پرسشگري مردم و پاسخگويي مسئولين در سال جاري باشد.

- يکي از راه‌هاي کاهش مصرف برق در ادارات ارزيابي ميزان روشنايي اتاق‌هاست که باعث مي‌شود در اين زمينه بهينه سازي بهتري شود،انتظار مي‌رود کارشناسان مربوطه در اين رابطه تحقيق بيشتري نمايند.

- قطع برق در اين روزهاي گرم سال و در اين شرايط اقتصادي سبب بروز مشکلاتي در بازار و بين اصناف سمنان شده است.چه کسي پاسخگوي شرايط به وجود آمده است؟

- برخي از دانشگاه‌ها و مراکز علمي استان به دليل تعطيلات پايان ترم و عدم حضور دانشجو تعطيل است که بسياري از کارکنان آن بدون هيچ کاري در آنجا حضور دارند که هيچ فايده‌اي ندارد و اين‌ موضوع با اهداف بهينه‌سازي انرژي در اين روزها سنخيت دارد و فقط تمام چراغ‌ها، رايانه‌ها و سيستم سرمايشي کل ساختمان‌ها روشن است. آيا بهتر نيست مسئولان امر تدابير ويژه‌تري در اين رابطه بيانديشند.

- وضعيت و کيفيت نان در شهر سمنان اصلا مطلوب نيست هيچکس نيز پيگير اين قضيه نمي‌باشد بسياري از نان‌ها اسراف مي‌شود آيا بهتر نيست که مسئولين به روزهاي قطعي نان هم فکر کنند.

- وقوع حريق‌هاي مختلف در استان و ايجاد خسارت‌هاي فراوان نشان مي‌دهد که بايد در زمينه ايمن‌سازي کارخانجات و اماکن عمومي تدابيري انديشيده شود که در اين فصل گرما شاهد بروز آتش‌سوزي‌هاي مهيب در سطح کارخانجات استان سمنان نباشيم.

- اگر بحران آب در استان وجود دارد اين همه چمنکاري چه معنايي دارد؟! بهتر است که گزارشي درباره حجم مصرف آب چمن‌هاي فضاي سبز شهري تهيه شود و مسئولين پاسخگو باشند.

- حمايت از اشتغال و توليد ملي داخلي در اين شرايط حساس باعث مي‌شود که بخشي از مشکلات کشور حل شود انتظار مي‌رود که هم مسئولين و هم مردم به اين نکته توجه ويژه نمايند.

- با گذشت سال‌ها از مصوبه احداث مصلي در مهديشهر هنوز هيچ اقدامي در جهت پيشرفت فيزيکي و عمراني اين طرح صورت نگرفته است و شهر امام زمان(عج) همچنان منتظر احداث مصلي مي‌باشد. انتظار مي‌رود که مسئولين امر به ويژه شوراي سياست‌گذاري ائمه جمعه عنايت ويژه‌اي به اين مقوله داشته باشند.


 نيم نگاهي به دائمي شدن قوانين! 

در خبرها آمده بود که کليات و جزئيات طرح دائمي شدن قانون آئين دادرسي کيفري به اتفاق آراء نمايندگان مجلس شوراي اسلامي به تصويب رسيد همچنين نمايندگان خانه ملت با طرح دائمي شدن قانون مجازات اسلامي موافقت کردند.

اين دو قانوني که به صورت آزمايشي (موقت) به تصويب رسيده بودند پس از تمديد مهلت اجرا، بالاخره، به صورت دائمي در آمدند.اين قوانين مهمترين قوانين ماهوي شکلي و کيفري ما را تشکيل مي‌دهند.

در اين رابطه دو ديدگاه مختلف وجود دارد.ديدگاه اول معتقد است که باوجود اشکالات متعدد حقوقي در اين قوانين، دائمي کردن آنها صحيح به نظر نمي‌رسد چرا که اين قوانين مهم، با وجود ايرادات حقوقي به صورت دائمي تصويب شده و ايرادات همچنان بدون اصلاح در اين قوانين وجود دارد.

به عبارت ديگر يکي از اهدافي که در اصل 85 قانون اساسي و براي تصويب آزمايشي قوانين ديده شده علاوه بر سرعت در تصويب قوانين، ملاحظه اشکالات قانون در مدت اجراي آزمايشي آن است.لذا اگر قانوني پس از اجراي آزمايشي بدون رفع نواقص، دائمي شود، اين نوع بي‌توجهي به وضع آزمايشي قانون خواهد بود.

اما ديدگاه ديگر که بوسيله عضو هيات رئيسه کميسيون حقوقي – قضائي مجلس بيان شده اين است که دائمي شدن قوانين آزمايشي، کشور را از خلاء قانوني نجات مي‌دهد و اين کار منافاتي با بررسي و اصلاح و ايرادات حقوقي موجود در اين قوانين ندارد و لذا مي‌توان بعد از دائمي شدن قوانين ياد شده نيز نسبت به رفع اشکالات و نواقص و ابهامات اقدام کرد.

لازم به ذکر است که فرق ميان قوانين دائمي و آزمايشي در حوزه اجرا نيست اما وقتي قانون تعيين تکليف مي‌شود در اجراي آن نيز اثر بخش خواهد بود.

نکته پاياني آن که طرح‌هاي متعددي همچنان در حوزه قضائي در دستور کار مجلس شوراي اسلامي قرار دارند که انتظار اين است نمايندگان مجلس شوراي اسلامي با حساسيت لازم و سرعت نسبت به تصويب دائمي و يا آزمايشي اين طرح‌ها و لوايح اقدام نمايند.

محمود صوفي آبادي

استاد دانشگاه و سردفتر اسناد رسمي