تاریخ 1397/04/24 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره 4807 برو جستجو جستجوی پیشرفته   خاموشي‌ها تا اواسط مرداد ادامه دارد؛
 خريد تضميني برق بخش خصوصي از سوي دولت 

سمنان-خبرنگار روزنامه پيام استان سمنان

مديرعامل شرکت برق منطقه‌اي سمنان با بيان اينکه خاموشي‌ها ارتباطي با ميزان توليد برق در استان‎ها ندارد گفت: خاموشي‌ها تا اواسط مرداد ادامه دارد.

سيد علي‌اکبر صباغ در جمع خبرنگاران در سمنان اظهار داشت: مصرف برق در کشور امسال بسيار زودتر از سال‌هاي گذشته از پيک مصرف عبور کرده و حتي در روزهاي اخير به مرز توليد واقعي برق در کشور نيز رسيده است.

وي با اشاره به اينکه خاموشي‌هاي اعمال شده در کشور براي اين است که تمام يا بخشي از ظرفيت توليد برق در کشور از مدار خارج نشود تصريح کرد: در صورتي که عدم اعمال خاموشي‌هاي چندساعته سبب افزايش مصرف بيش از ظرفيت نيروگاه‌ها و ميزان توليد برق در کشور شود؛ در آن صورت ممکن است تمام يا بخشي از نيروگاه‌هاي کشور از مدار خارج شود که اين مهم زيان بسياري براي کشور و مردم به بار مي‌آورد.

مديرعامل شرکت برق منطقه‌اي سمنان با اشاره به اينکه برق کشور با فعاليت نيروگاه‌هاي برق‌آبي، خورشيدي، بادي و هسته‌اي و نيز نيروگاه‌هاي گازي و سيکل ترکيبي توليد و تأمين مي‌شود خاطرنشان کرد: کاهش بارش‌ها در فصل آبي جاري سبب شده ‌تا توليد برق در نيروگاه‌هاي برق‌آبي کشور به شدت کاهش يابد و اين مهم در کنار افزايش مصرف برق در کشور سبب خاموشي‌هاي اخير شده است.

صباغ با تأکيد بر اينکه کمبود توليد برق در مقايسه با ميزان مصرف اين حامل انرژي، ناشي از کاهش توليد برق از طريق نيروگاه‌هاي برق‌آبي است تصريح کرد: از اين رو مردم بايد در مصرف برق در ساعات پيک مصرف صرفه‌جويي کنند تا مدت زمان خاموشي‌ها کاهش يابد.

وي عنوان کرد: ميزان اين خاموشي‌ها بر اساس پيش‌بيني مصرف و ميزان توليد برق در هر روز و ميزان کمبود برق از طريق شرکت مديريت شبکه برق کشور به شرکت‌هاي برق منطقه‌اي در استان‌ها اعلام مي‌شود تصريح کرد: اين ميزان خاموشي از شرکت‌هاي برق منطقه‌اي نيز به‌عنوان يک دستور به شرکت‌هاي توزيع نيروي برق در استان‌ها ابلاغ مي‌شود و شرکت‌هاي توزيع برق موظف‌اند براي حفظ پايداري شبکه برق اين خاموشي‌ها را اعمال کنند.

مديرعامل شرکت برق منطقه‌اي سمنان افزود: در صورت عدم اعمال خاموشي و خروج شبکه برق کشور از مدار، 24 تا 48 ساعت طول مي‌کشد که اين منابع توليدي به مدار شبکه‌هاي برق کشور بازگردد و اين يک فاجعه در صنعت برق محسوب مي‌شود.

صباغ تنها راه حل براي حل قصه خاموشي برق را صرفه‌جويي شهروندان و مصرف‌کنندگان برق دانست و با بيان اينکه خاموشي‌هاي اعمال شده در استان‌هاي کشور هيچ ارتباطي با ميزان برق توليدي از طريق نيروگاه‌هاي مستقر در اين استان‌ها ندارد تأکيد کرد: حتي نيروگاه‌هاي برق در کشور که در هر استان احداث شده است؛ تنها مربوط به تأمين برق همان استان نيست؛ بلکه اين نيروگاه‌ها به شبکه سراسري برق متصل بوده و بر همين اساس خاموشي‌هاي به ميزان توليد برق در هر استان مرتبط نيست.

مديرعامل شرکت برق منطقه‌اي استان سمنان با بيان اينکه بر اساس پيش‌بيني‌ها و با توجه به روند تغييرات دما در کشور، خاموشي‌هاي اعمالي تا اواسط مردادماه در کشور ادامه مي‌يابد تصريح کرد: البته در صورتي که صرفه‌جويي مردم در هر زمان از اين تاريخ سبب کاهش مصرف برق در ساعات پيک مصرف شود؛ در آن روز شاهد خاموشي در کشور نخواهيم بود.

صباغ با اشاره به برنامه‌ريزي‌هاي انجام شده براي افزايش ظرفيت توليد برق در کشور، استفاده از ظرفيت انرژي خورشيدي را سياست کلان هر کشور براي توليد برق پاک عنوان و تصريح کرد: از اين رو دولت دوازدهم نيز به‌صورت تضميني و با نرخ بسيار مناسب هر ميزان از برق توليدي از سوي بخش خصوصي را خريد تضميني مي‌کند.

وي با بيان اينکه به اندازه کافي مشوق براي سرمايه‌گذاري در حوزه نيروگاه‌هاي خورشيدي در کشور و استان سمنان وجود دارد گفت: از همين رو متقاضيان داخلي و خارجي زيادي براي توليد برق و ايجاد نيروگاه‌هاي خورشيدي در استان سمنان مراجعه کرده‌اند و البته بايد ببينيم عوامل مختلف سرمايه‌گذاري (نرخ ارز و هزينه تمام شده) در آينده چه تغييري خواهد داشت.

مديرعامل شرکت برق منطقه‌اي استان سمنان با تأکيد بر اينکه از فروردين‌ماه امسال همه تجهيزات تأمين و توزيع برق در مقياس فوق توزيع استان سمنان بررسي و به‌روزرساني شد تا قطعي برق ناشي از تجهيزات در اين استان به صفر برسد؛ ابراز اميدواري کرد تا با صرفه‌جويي مصرف برق از سوي مردم و نيز افزايش بارش‌ها در سال آتي، شاهد استمرار خاموشي‌ها در سال‌هاي آينده نباشيم.

صباغ از همکاري مناسب صنايع پرمصرف برق در استان سمنان براي صرفه‌جويي حداکثري و کاهش زمان خاموشي در اين استان خبر داد و افزود: در سال گذشته نيز با همکاري بسيار مناسب اين 6 واحد صنعتي ـ که در مجموع 20 درصد از برق استان سمنان را مصرف مي‌کنند ـ تابستاني بدون خاموشي را در استان سمنان تجربه کرديم.


 در قالب کارگاهي انجام شد:
 گرامي‌داشت روز ادبيات کودک و نوجوان 

سرويس خبر

اعضاي نوجوان انجمن ادبي آفرينش سمنان در دو کارگاه نويسندگي و شعرسرايي به خلق اثر براي مخاطب کودک و نوجوان پرداختند.

به گزارش روابط‌عمومي اداره‌کل کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان استان سمنان، مهدي جمال مديرکل کانون پرورش فکري سمنان از برگزاري دو کارگاه آموزشي‌ تخصصي نويسندگي و شعرسرايي ويژه اعضاي انجمن ادبي همزمان با هفته‌ي ملي ادبيات کودک و نوجوان خبر داد و گفت: اعضاي نوجوان در کارگاه نويسندگي با راهنمايي حسين تولايي و کارگاه شعرسرايي با راهنمايي سميرا قيومي با ادبيات کودک و نوجوان آشنا و به خلق اثر براي مخاطب کودک و نوجوان پرداختند.

مديرکل کانون پرورش فکري استان سمنان در ابتداي اين کارگاه ضمن خيرمقدم به اساتيد مدعو و ابراز خرسندي از حضور در جمع اعضا و مربيان ادبي با اشاره به سه ويژگي شاخص ادبيات کودک و نوجوان از اعضاي انجمن ادبي خواست تا از تجربيات ارزنده و مطالب ارائه شده در کارگاه‌ها براي خلق آثار خود استفاده کنند.

جمال، هدف از برگزاري اين کارگاه‌ها را توانمندسازي اعضاي ادبي در نويسندگي، ترويج و توسعه فرهنگ کتاب‌خواني، شناسايي استعدادهاي ادبي و بسترسازي مناسب براي رشد و پرورش استعدادهاي فکري و ذوقي عنوان و خاطرنشان کرد: اعضاي ادبي در کارگاه‌ها با نوشتن داستان و شعر کوتاه، چگونگي برقراري ارتباط بين اشياء و پديده‌هاي اطراف خود را تجربه کردند.


 سرويس خبر 

اختصاص تسهيلات براي کشاورزان

خسارت ديده از سرما و خشکسالي

سمنان-خبرنگار روزنامه پيام استان سمنان

100 ميليارد تومان اعتبار براي استمهال تسهيلات کشاورزان خسارت ديده استان سمنان اختصاص يافت.

رئيس سازمان جهاد کشاورزي استان در جلسه بررسي مشکلات تشکل هاي کشاورزي دامغان گفت: بر اساس مصوبه دولت ،وام کشاورزاني که محصولات آنها دچار سرمازدگي وخشکسالي شده ، به مدت 2 سال استمهال شد .

سيد حسن ميرعماد افزود:سهم استان سمنان براي استمهال اين تسهيلات 100 ميليارد تومان است.

وي ميزان خسارت ناشي از سرمازدگي کشاورزان استان سمنان را 400 ميليارد تومان عنوان کرد.

بوستاني براي نوجوانان سمناني

سرويس خبر

کلنگ بوستان تخصصي نوجوان در سمنان به زمين زده شد.

به گزارش مديريت ارتباطات و امور بين‌الملل شهرداري سمنان، شهردار سمنان گفت: بر اساس نياز سنجي صورت گرفته و در جهت تامين بخشي از سرانه فضاهاي جمعي مورد نياز براي کودکان و نوجوانان همراه با ايجاد فضاهاي تفريح و گذران اوقات فراغت در کنار خانواده طراحي بوستاني با محوريت نوجوانان مورد نظر قرار گرفت.

سيد محمد ناظم رضوي افزود: با توجه به کاربري اين بوستان براي نوجوانان مقرر شد احداث آن در جنب کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان استان سمنان صورت بگيرد تا اين فضاهاي متناسب از قابليت‌هاي هم استفاده کنند.

به گفته شهردار سمنان اين بوستان در زميني با وسعت حدود 4700 متر مربع احداث مي‌شود و داراي ويژگي‌هاي مورد علاقه و نوجوان خواهد بود.

وي خاطرنشان کرد: اين بوستان داراي عناصر جذابي از جمله سراي نوجوان، آمفي تئاتر، پيست دوچرخه‌سواري، اسکيت و فوتبال دستي، باغ کاشت، باغ گياه شناسي، باغ مينياتور، فضاي بازي‌هاي جمعي، صخره نوردي و نمايشگاه روباز است.

همچنين براي اين بوستان مبلماني متفاوت نصب خواهد شد و با هدف تقويت حس ماجراجويي تنوع در مسيرهاي حرکتي آن ايجاد مي‌شود.

مراسم کلنگ‌زني اين پارک با حضور شهردار، اعضاي شوراي شهر و مدير کل کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان استان سمنان انجام شد.

عمليات بهسازي پارک آبشار به اتمام رسيد

سرويس خبر

مدير منطقه دو از اتمام عمليات مرمت و بهسازي پارک آبشار واقع در بلوار معلم خبر داد.

به گزارش مديريت ارتباطات و امور بين‌الملل شهرداري سمنان: کوروش حصير باف گفت: پارک 13 ساله آبشار در زميني به مساحت 8900 مترمربع احداث و مدتي قبل مرمت و بهسازي آن با اعتباري بالغ بر 4 ميليارد ريال آغاز شد.

وي در ادامه افزود: مرمت و بهسازي و ساخت بوستان‌ها جهت توسعه فضاي سبز و ايجاد محيط زيبا براي رفاه شهروندان در دستور کار اين مجموعه قرار داشته که در حال حاضر در چندين نقطه سطح منطقه در حال اجرا مي‌باشد.

مدير منطقه اذعان داشت: بهسازي پارک آبشار شامل مرمت معابر،آبنماها، رنگ آميزي وسايل ورزشي و جداول رفع مشکلات روشنايي و احداث مسير دوچرخه سواري بوده که اجرا شده است.

اين مقام مسئول فعاليت‌هاي انجام شده توسط معاونت عمراني را اينگونه تشريح کرد: تعويض جدول‌گذاري به طول 600 متر اجراي کفپوش و موزائيک فرش 1800 متر مربع اجراي سنگ نما 100 متر مربع و پخش بيش از 85 تن آسفالت بوده که با تلاش همکاران زحمتکش شهرداري منطقه به پايان رسيده و آماده بهره‌برداري و استفاده ساکنين و شهروندان مي باشد.

حصيرباف در خاتمه ضمن تشکر از صبوري مردم شهر اخلاق در به اتمام رسيدن اين پروژه افزايش ميزان رضايت‌مندي شهروندان را از اولويت کار اين منطقه دانست.