تاریخ 1397/04/24 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره 4807 برو جستجو جستجوی پیشرفته   فرماندار سمنان:
 جشنواره کتابخواني رضوي يک رويداد مهم فرهنگي است 

سمنان-خبرنگار روزنامه پيام استان سمنان

فرماندار سمنان با بيان اينکه جشنواره کتابخواني رضوي، يک رويداد مهم فرهنگي است که جذب کتابخوان را به دنبال دارد، بر همکاري ادارات در برگزاري اين جشنواره تاکيد کرد.

سيدعباس دانايي در نشست انجمن کتابخانه هاي عمومي شهرستان سمنان با تاکيد بر اهميت اين جشنواره گفت: مسوولان ادارات بايد با برگزاري اين جشنواره همراه باشند.

وي برگزاري جشنواره فرهنگ رضوي، جلسات نقد و معرفي کتاب را در توسعه کتاب وکتابخواني مهم خواند و افزود: برگزاري برنامه‌هاي فرهنگي در محيط کتابخانه موجب جذب مخاطبان مي شود.

فرماندار شهرستان سمنان عملکرد اداره کتابخانه‌هاي عمومي شهرستان سمنان را در سال گذشته مطلوب دانست و اظهار داشت: دستگاههاي اجرايي براي هرچه باشکوهتر برگزار شدن برنامه‌هاي فرهنگي بايد با يکديگر تعامل داشته باشند.

مدير کل کتابخانه‌هاي عمومي استان سمنان نيز، با بيان اينکه خوشبختانه جشنواره کتابخواني رضوي با استقبال بي نظير مردم و مسئولان در اين استان مواجه شده است ابراز اميدواري کرد: اين استان با همکاري و مشارکت مسئولان، مردم و کتابداران مانند سال گذشته در کشور بدرخشد.

نورعلي غلامحسين نيا سماکوش با اشاره به اينکه بايد بسترهاي لازم براي جذب کودکان و نوجوانان به مکان فرهنگي کتابخانه فراهم شود گفت: برنامه‌هاي متنوع فرهنگي در کتابخانه‌هاي عمومي استان سمنان در حال برگزاري است.

هشتمين جشنواره کتابخواني رضوي امسال در حال برگزاري است و سي و يکم تير مهلت ارسال پرسشنامه هاي اين جشنواره اعلام شده است.

اين جشنواره در مقاطع مختلف سني برگزار و هفت عنوان کتاب به عنوان منابع اين جشنواره ويژه رده هاي سني معرفي شده است.


 در نشست کميسيون کشاورزي اتاق بازرگاني سمنان مطرح شد:
 توسعه کشت محصولات کم آب‌بر در استان 

سرويس خبر

يازدهمين نشست کميسيون کشاورزي اتاق سمنان با محوريت توسعه کشت زيتون در محل سالن اجتماعات جهاد کشاورزي شهرستان گرمسار برگزار شد

به گزارش روابط عمومي اتاق بازرگاني، صنايع، معادن و کشاورزي سمنان، مهدي حداد رئيس کميسيون کشاورزي اتاق سمنان اولويت‌هاي سرمايه‌گذاري در زيتون را مهم برشمرد و ادامه داد: هر سرمايه‌گذار در ابتداي هر پروژه کشاورزي محاسبات دقيقي را انجام مي‌دهد و دو نکته را مورد ارزيابي قرار مي‌دهد «هزينه در هر هکتار و سود در هر هکتار»

مهدي حداد ادامه مي‌دهد: کشاورزان نبايد بر بضاعت دولتي تکيه کنند، بلکه آنچه را در توان دارند خارج از هرگونه وابستگي بايد عملياتي نمايند.

رئيس کميسيون کشاورزي اتاق بازرگاني سمنان گفت: مصرف سرانه روغن‌زيتون در ايران 200 گرم و در دنيا 27 کيلوگرم مي‌باشد اين اختلاف آمار اين را به کشاورزان مي‌گويد که فرآوري محصول زيتون مي‌تواند پرفايده باشد.

حداد معتقد است نهاده و آورده محصول زيتون بسيار خوب است، توسعه اين صنعت آينده خوبي را براي اين بخش ترسيم نموده است.

مهدي حداد واردات زيتون را مشکل بزرگان بهره‌برداران زيتون برشمرد و ادامه داد: ترويج فرهنگ‌سازي عام در خصوص مصرف زيتون يک ضرورت است، بايد رشد سرانه مصرف اين محصول را در داخل کشور ارتقاء ببخشيم.

وي زمان گذار باغ از احداث تا توليد را مهم برشمرد و تصريح کرد: بهره‌برداران زيتون بايد به‌سرعت اطلاعات اين محصول را با داده‌هاي جهاني نزديک نمايند تا بتوانند محصولي در رده‌هاي استاندارد بين‌المللي به بازار عرضه نمايند.

در ادامه رضايي معاون بهبود توليدات گياهي سازمان جهاد کشاورزي ‌سمنان با اشاره به تدوين سند بهره‌وري آب و تغيير الگوي کشت کشاورزي گفت: کشت محصولات کم آب بر در استان ‌توسعه مي‌يابد.

لطف‌الله رضايي اظهار داشت: با توجه به چالش جدي کمبود آب در استان سمنان و کاهش بارندگي در يک سال اخير لزوم مديريت مصرف آب احساس مي‌شود.

وي با اشاره به اينکه زيتون يکي از محصولات مهمي است که براي توسعه کشت حمايت مي‌شود افزود: ميزان مصرف آب در محصول زيتون 2 درصد است و ميانگين مصرف آب در زيتون 50 درصد کمتر از ساير محصولات است.

معاون بهبود توليدات گياهي سازمان جهاد کشاورزي استان سمنان بيان کرد: آب مصرفي بخش کشاورزي بايد مديريت شود و در اين راستا کشت محصولات کم آب‌بر و دانه‌هاي روغني کلزا در دستور کار است.

وي با اشاره به اينکه زيتون يک مترمکعب آب مصرف مي‌کند و هزينه اين ميزان آب بالغ‌بر 13 هزار و 400 تومان است اضافه کرد: تغيير الگوي کشت از دو سال گذشته در استان سمنان کليد خورده است.

رضايي با بيان اينکه 11 محصول زراعي و 10 محصول باغي استان در اين راستا در طرح‌هاي مطالعاتي قرار گرفتند، تصريح کرد: اين محصولات درصورتي‌که ظرفيت لازم را داشته باشند سطح کشت آن‌ها توسعه مي‌يابند.

وي ابراز داشت: تدوين سند بهره‌وري آب در دستور کار قرار دارد و در حال حاضر ميزان بهره‌وري آب 1.32 است که با برنامه‌ريزي تا 10 سال آينده اين ميزان بايد به 3.6 افزايش يابد.

معاون بهبود توليدات گياهي سازمان جهاد کشاورزي استان سمنان يادآور شد: امنيت ملي کشور به امنيت غذايي وابسته است و جامعه کشاورزي بايد به اين مسئله اهتمام ويژه‌اي بورزد.

لازم به ذکر است انجمن زيتون استان در بهمن‌ماه سال گذشته تشکيل شد و در حال حاضر دبيرخانه اين انجمن در شهرستان گرمسار فعال مي‌باشد

در پايان اين نشست مطالبات بهره‌برداران زيتون در شش بند اعلام و از تصميم‌گيران استان درخواست گرديد که اين موارد را در توسعه باغات زيتون موردتوجه قرار بدهند


 جشن يک سالگي کهورت برگزار شد 

سرويس خبر

جشن يک سالگي کهورت با حضور دکتر همتي نماينده مردم شهرستان‌هاي سمنان، مهديشهر و سرخه در مجلس شوراي اسلامي، هيئت رئيسه دانشگاه، متخصصين نوزادان و زنان و زايمان، مجريان طرح کهورت و جمع کثيري از مادران تحت پوشش اين طرح در سالن زکرياي رازي دانشکده دندان پزشکي برگزار شد.

به گزارش روابط عمومي دانشگاه علوم پزشکي استان سمنان، در ابتداي اين مراسم دکتر مير محمدخاني از اساتيد دانشگاه و مجري طرح کهورت در دانشگاه علوم پزشکي استان سمنان ضمن خير مقدم به حاضرين، به تشريح طرح کهورت و برنامه‌هاي آتي آن پرداخت.

دکتر دانايي سرپرست دانشگاه بيان داشت: در طرح ملي کهورت که در 3 استان کشور درحال اجرا مي‌باشد، تعداد 3000 مادر باردار قبل از هفته 12 بارداري وارد برنامه شده و کليه عوامل تاثيرگذار بر سلامت مادر و جنين مورد بررسي و ثبت و ضبط قرار مي‌گيرد.

سرپرست دانشگاه با اشاره به شاخص‌هاي سلامت مادر و جنين گفت: در اين طرح شاخص‌هاي سلامت مادر و جنين توسط مجريان و متخصصين مورد پيگيري قرار مي‌گيرد و همچنين پس از تولد نيز سلامت نوزاد متولد شده توسط متخصصين اطفال و دندان پزشکي و شاخصه‌هاي سلامت نوزاد شيرخوار حداقل تا 5 سالگي به دقت مورد بررسي و آناليز قرار مي‌گيرد.

وي افزود: در اين مطالعه علاوه بر منافع سلامت براي افراد شرکت‌کننده در مطالعه با شناسايي عوامل خطر بيماري‌هاي دوره کودکي و نوزادي، برنامه‌ريزي مناسب در جهت کنترل عوامل خطر و پيشگيري از وقوع بيماري‌ها انجام خواهد شد.

دکتر صفاريه متخصص زنان و زايمان و مجري طرح کهورت در دانشگاه بيان نمود: هدف از اجراي اين طرح، پيگيري امر سلامت مادران و نوزادان و همچنين کمک به تحقيقات علمي حوزه سلامت مي‌باشد. شايان ذکر است اجراي زنده موسيقي سنتي و برش کيک تولد يک سالگي کهورت از ديگر برنامه‌هاي اين جشن بود.


 در آستانه هفته‌ي ادبيات کودک و نوجوان:
 برگزاري ويژه‌برنامه‌ي «آهنگ کودکي» در سمنان 

سرويس خبر

ويژه‌برنامه‌ي ادبي «آهنگ کودکي» با دعوت از اساتيد برجسته ادبيات در تالار همايش مجتمع فرهنگي‌هنري کانون پرورش فکري سمنان برگزار شد.

به گزارش روابط‌عمومي اداره‌کل کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان استان سمنان، نخستين همايش ادبي «آهنگ کودکي» با حضور اساتيد برجسته ادبيات، مربيان و اعضاي کودک و نوجوان مراکز فرهنگي‌هنري در تالار همايش مجتمع فرهنگي‌هنري کانون پرورش فکري سمنان برگزار شد.

مهدي جمال مديرکل کانون پرورش فکري استان سمنان هدف از اين همايش را علاوه بر تجليل از مهدي آذريزدي پدر ادبيات کودک و نوجوان، بزرگ‌داشت هفته‌ي ملي ادبيات کودک و نوجوان و آشنايي بيشتر اعضاي کودک و نوجوان با ادبيات مناسب گروه سني خود، گسترش فعاليت‌هاي فرآيندمحور و کتاب‌محور در راستاي توسعه سواد خواندن، جذب و پايدارسازي اعضاي نوجوان و هدايت تخصصي اعضا، رشد و پرورش استعداد ذوقي و فکري کودکان و نوجوانان از طريق کيفيت‌بخشي به فعاليت‌هاي ادبي و شناسايي استعدادهاي ادبي عنوان و خاطرنشان کرد: ادبيات کودک و نوجوان با زبان و بيان، درک زبان نوشتاري، تخيل و تجربه‌هاي کودکان و نوجوانان متناسب است و از اين‌رو براي هر گروه سني کودک و نوجوان از متن‌ها، موضوع‌ها، زبان و بيان متناسب با فهم و درک آنها استفاده مي‌شود.

جمال در ادامه افزود: ادبيات کودک و نوجوان به رشد و پرورش شخصيت خواننده کمک مي‌کند و به اين نکته توجه دارد که دوران کودکي و نوجواني مهم‌ترين سال‌هاي شکل گرفتن و پرورش احساس و انديشه است و از اين‌رو، از آنچه سبب يأس و بدبيني و بدخواهي مي‌شود، پرهيز مي‌کند.

وي همچنين با اشاره به اهميت ادبيات کودک و نوجوان بر اهميت تصوير براي کودک و نوجوان برابر با اهميت نوشته تأکيد و اضافه کرد: نويسنده يا شاعر همواره بخشي از پيام خود را به کمک تصوير به مخاطب بيان مي‌کند و به‌همين سبب، کتاب‌هاي تصويري کودکان خردسال که حتي گاه نوشته‌اي به همراه ندارند، در ادبيات کودکان و نوجوانان ارزش بسيار دارند.

ناصر رحيمي استاد دانشگاه سمنان نيز در اين همايش با اشاره به تاريخچه ادبيات کودک و نوجوان در جهان به معرفي آثار برتر و نويسندگان مطرح اين حوزه و تعريف ادبيات کودک و نوجوان از ديدگاه علمي پرداخت.

حسن يعقوبي استاد دانشگاه، نويسنده و شاعر کودک و نوجوان در بخشي از اين همايش با بررسي تاريخچه ادبيات کودک و نوجوان در ايران و معرفي نويسندگان و شاعران مطرح کشور و نمونه‌خواني آثارشان به آثار برتر امروز در اين حوزه اشاره کرد.

محمدرضا اسلامي استاد دانشگاه و ديگر سخنران اين همايش در تمرين عملي با اعضا درباره‌ي شعر کودک و نوجوان و نمونه‌خواني آثار به معرفي قالب‌هاي مطرح شعري در ايران به ويژه در حوزه‌ي کودک و نوجوان پرداخت.

شايان ذکر است؛ پخش مستندي کوتاه از زندگي مهدي آذريزدي، خوانش اثر ادبي توسط سه عضو برگزيده، اجراي مثنوي‌خواني توسط دو عضو نوجوان، همنوازي دو عضو کودک و تجليل از اساتيد مدعو از برنامه‌هاي اين همايش بود.


 اخبار 

با مصوبه شوراي حفاظت از آب استان:

با مشترکان پر مصرف آب برخورد قانوني شود

سمنان-خبرنگار روزنامه پيام استان سمنان

بر اساس مصوبه اعضاي شوراي حفاظت از منابع آبي استان سمنان ، با مشترکان غير مجاز و پر مصرف آب شهري و روستايي برخورد قانوني مي شود.

ايرج حيدريان مديرعامل شرکت آب منطقه اي سمنان گفت : بر اساس اين مصوبه تيمي براي شناسايي مشترکان پر مصرف و بهره برداران داراي انشعاب هاي غير مجاز در شهرها و روشتاها تشکيل و با اين افراد مطابق قانون عمل مي شود.

وي بازچرخاني آب در مجموعه شرکت شهرک هاي صنعتي را يکي از طرح هاي مناسب براي مديريت مصرف آب عنوان کرد و گفت : از 375 ليتر در ثانيه آب خامي که به شرکت شهرک هاي صنعتي تحويل داده مي شود ، 33 ليتر بازچرخاني شده و براي آبياري فضاي سبز استفاده مي شود.

حيدريان گفت: در اين جلسه موضوع قرق چاه هاي آب شرب براي پيشگيري از استفاده از اين منابع در کشاورزي و صنعت هم بررسي شد .

انبارهاي سمنان مملو از کالاهاي اساسي مردم

سمنان-خبرنگار روزنامه پيام استان سمنان

دبير ستاد تنظيم بازار استان سمنان ميزان ذخيره کالاهاي اساسي در اين استان را اعلام کرد.سيد حسن ميرعماد گفت : وضعيت توليد و ذخيره کالاهاي اساسي و مايحتاج روزانه مردم خوب است و نگراني در اين باره وجود ندارد .وي افزود: 40 تن گوشت منجمد ، 900 تن مرغ منجمد ، دو هزار و 500 تن ذرت و چهار هزار تن جو به عنوان نهاده هاي دامي ، دو هزار تن شکر ، هشت هزار تن برنج ذخيره شده و 73 هزار تن گندم در استان سمنان ذخيره شده است .وي با اشاره به خريد تضميني گندم در استان سمنان هم گفت : با خريد 73 هزار تن گندم ، حدود 48 درصد مبالغ گندم کاران پرداخت شده است.ميرعماد با اشاره به افزايش قيمت تخم مرغ در چهار روز اخير گفت : قيمت تخم مرغ دوباره کاهش يافته و هم اکنون به ثبات و قيمت خرداد ماه رسيده است .وي گفت: ميزان توليد تخم مرغ تا پايان امسال به 21هزار تن مي رسد .

مديرکل کتابخانه‌هاي عمومي استان سمنان:

جشنواره کتاب‌خواني رضوي نيازمند

مشارکت دولت و مردم است

سمنان-خبرنگار روزنامه پيام استان سمنان

مديرکل کتابخانه‌هاي عمومي استان سمنان بابيان اينکه جشنواره کتاب‌خواني رضوي نيازمند مشارکت دولت و مردم است، گفت: اين رويداد فرهنگي به ترويج مطالعه منجر مي‌شود.

نورعلي غلامحسين سما کوش در نشست انجمن کتابخانه‌هاي عمومي سمنان با حضور دانايي فرماندار اين شهرستان، ضمن بيان اينکه جشنواره کتاب‌خواني رضوي نيازمند مشارکت دولت و مردم است، تأکيد داشت: اين جشنواره يک رويداد فرهنگي بسيار مهم در راستاي ترويج مطالعه به‌خصوص براي نسل جوان جامعه قلمداد مي‌شود.

وي افزود: خوشبختانه جشنواره کتاب‌خواني رضوي با استقبال بي‌نظير مردم و مسئولان در استان سمنان مواجه شده که همراهي مسئولان و مردم در راستاي مشارکت بهتر براي برگزاري اين رويداد، قطعاً برگزارکنندگان را نيز راغب مي‌کند تا در سال‌هاي آتي نيز به تداوم اين جشنواره بپردازند.

مديرکل کتابخانه‌هاي عمومي استان سمنان با اشاره به اينکه بايد بسترهاي لازم براي جذب کودکان و نوجوانان به مکان فرهنگي کتابخانه فراهم شود، گفت: برنامه‌هاي متنوع فرهنگي در کتابخانه‌هاي عمومي سطح استان در حال برگزاري است اما مشارکت مردم و نهادهاي اجرايي در اين راستا الزامي است.

سما کوش در ادامه گفت: نيم درصد درآمدهاي شهرداري سمنان با همراهي مناسب اين سازمان به‌حساب انجمن کتابخانه‌هاي عمومي اين شهرستان واريز و براي کتابخانه‌هاي عمومي اين شهر هزينه شده است.

وي در پايان افزود: برگزاري برنامه‌هاي فرهنگي در راستاي ترويج فرهنگ مطالعه به يک عزم همگاني نياز دارد.


 در جلسه انجمن کتابخانه‌هاي عموميشهرستان سمنان مطرح شد؛
 دستگاه‌هاي اجرايي شهرستان از ظرفيت‌هاي موجود جهت معرفي جشنواره کتابخواني رضوي استفاده کنند 

سرويس خبر

فرماندار شهرستان سمنان با اشاره به اين مطلب که همه دستگاه‌هاي اجرايي بايد براي هرچه باشکوه‌تر برگزار شدن هشتمين جشنواره کتابخواني رضوي از ظرفيت‌ها استفاده کنند گفت: جشنواره کتابخواني رضوي يک رخداد مهم فرهنگي است.

به گزارش روابط عمومي اداره کل کتابخانه‌هاي عمومي استان سمنان،سيد عباس دانايي در انجمن کتابخانه‌هاي عمومي شهرستان سمنان ضمن بيان اينکه افزايش دانش و آگاهي مردم موجب پيشرفت جامعه مي‌شود، بيان داشت: ترويج فرهنگ مطالعه موجب تحقق اين مهم مي‌شود.

وي برگزاري جشنواره،جلسات نقد و معرفي کتاب را در توسعه کتاب و کتابخواني مهم خواندو افزود: برگزاري برنامه‌هاي فرهنگي در محيط کتابخانه موجب جذب مخاطبان مي‌شود.

فرماندار شهرستان سمنان عملکرد اداره کتابخانه‌هاي عمومي شهرستان سمنان را در سال گذشته مطلوب دانست و اظهار داشت: دستگاه‌هاي اجرايي براي هرچه با شکوه‌تر برگزار شدن برنامه‌هاي فرهنگي بايد با يکديگر تعامل داشته باشند.

دانايي با تاکيد بر اينکه روستاي خيرآباد يکي از بزرگترين روستاهاي شهرستان سمنان است گفت: اميدواريم در آينده نزديک کلنگ احداث کتابخانه عمومي در اين روستا به زمين زده شود.

مديرکل کتابخانه‌هاي عمومي استان سمنان نيز،ضمن بيان اينکه خوشبختانه جشنواره کتابخواني رضوي با استقبال بي‌نظير مردم و مسئولان در استان سمنان مواجه شد، افزود: اميدواريم استان سمنان با همکاري و مشارکت مسئولان، مردم و کتابداران مانند سال گذشته در کشور بدرخشد.

نورعلي غلامحسين نيا سماکوش با اشاره به اين مطلب که بايد بسترهاي لازم براي جذب کودکان و نوجوانان به مکان فرهنگي کتابخانه فراهم شود، گفت: برنامه‌هاي متنوع فرهنگي در کتابخانه‌هاي عمومي سطح استان سمنان در حال برگزاري است.رئيس اداره کتابخانه‌هاي عمومي شهرستان سمنان نيز،ضمن قدرداني از شهرداري سمنان گفت: نيم درصد شهرداري که به حساب انجمن کتابخانه‌هاي عمومي اين شهرستان واريز شده در کتابخانه‌هاي عمومي اين شهر هزينه شده است.محمد مرادي با ارائه گزارشي از فعاليت اداره کتابخانه‌هاي عمومي شهرستان سمنان در سال گذشته افزود: برگزاري برنامه‌هاي فرهنگي در راستاي ترويج فرهنگ مطالعه به يک عزم همگاني نياز دارد. در خاتمه از اعضاي انجمن کتابخانه‌هاي عمومي شهرستان سمنان تقدير شد.