تاریخ 1397/04/23 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره 4806 برو جستجو جستجوی پیشرفته   ترم تابستاني، فرصتي براي اوقات فراغت دانشجويان  

سرويس دانشجو :

هرکس اوقات فراغتش را به گونه‌اي پر مي‌کند، برخي افراد با تلويزيون تماشا کردن، برخي با انجام کارهاي روزانه، برخي با تفريح و گردش و برخي ديگر هم با درس. شايد در ابتدا اين مسئله را کمتر شنيده باشيد که کسي، اوقات فراغتش مثلا در تابستان را هم درس بخواند اما اگر کمي بيشتر و دقيق‌تر نگاه کنيد تعداد اين افراد آنچنان هم کم نيست؛ از دانش‌آموزان در انتظار کنکور گرفته تا دانشجوياني که به هردليلي ترم تابستاني بر مي‌دارند همه يک کار مشترک را براي پر کردن اوقات فراغتشان انتخاب کرده‌اند.

تمام نوجوانان و جوانان به عشق رفتن به کلاس‌هاي غير درسي تا آمدن تابستان صبر مي‌کنند حتي دانشجويان هم براي رهايي از درس و کلاس و دانشگاه بدشان نمي آيد که چندماهي هم به تفريح بگذرانند اما در اين ميان هستند دانشجوياني که با يک هدف از قبل تعيين شده، با فکر درس، به استقبال تابستان مي‌روند و آن را فرصتي براي جلو افتادن در زندگي مي‌دانند بقولي يک تيرو دو نشان مي‌زنند و پولي که مي‌خواهند به کلاس‌هاي آموزشي غيردرسي دهند به درس‌هايشان اختصاص مي‌دهند که هم تابستان را در کنار دوستان دانشجوي خود سپري کنند، هم کمي زودتر از بقيه هم سن و سالانشان فارغ‌التحصيل شوند.

بنابراين در کنار دانشجوياني که نسبت به ارائه شدن يا نشدن ترم تابستان بي‌تفاوت هستند، گروهي اين ترم را کاتاليزوري براي دانش آموختگي مي دانند و حتي نسبت به ارائه نشدن دروس تخصصي و پيش نياز در اين ترم و اکتفا کردن به دروس عمومي و پايه گلايه‌مند هستند.

در واقع با اين دنياي رقابتي و سريع امروز که هرچي مي دوي به آن نمي‌رسي بايد همين گونه رفتار کرد اما ناگفته نماند که با ديدي ديگر، ترم تابستاني، يک دوره کوتاه‌مدت و فشرده آموزشي است که مطالب ارائه شده در اين ترم مختصر به دانشجو آموزش داده مي‌شود و بازدهي کلاس‌ها در مقايسه با ترم‌هاي اصلي دانشجويان پايين‌تر است.

سحر مولايي درباره ترم تابستان مي‌گويد: معمولا دانشگاه‌ها اجازه اخذ بيش از 6 تا 7 واحد را نمي‌دهند و انتخاب 6 واحد درس عمومي هم در فصل گرم تابستان دردي را از دانشجوياني که به دلايل متعدد از ترم تحصيلي خود عقب هستند، دوا نمي‌کند چرا که دانشجويان ممکن است به خاطر دو تا سه واحد درس تخصصي، در موعد مقرر موفق به اتمام دوره تحصيلي نشوند.

او ادامه مي‌دهد: از اين رو ترم تابستان کارآيي لازم را ندارد و برخي دانشجويان تنها از روي اجبار اين ترم را برمي‌دارند؛ در واقع مسولان بايد زمينه‌اي را فراهم کنند تا دانشجو بتواند دروس تخصصي و پيش‌نياز عقب مانده خود را در تابستان بگذراند و به لحاظ اتمام دوره تحصيلي با مشکل مواجه نشود.

فريده موسوي بيان کرد: ترم تابستان به دليل فشردگي کلاس‌ها و کوتاه‌تر بودن طول دوره ترم از کيفيت لازم برخوردار نيست، ضمن اين که بسياري از دانشجويان و استادان به مطالب دروس ارائه شده در ترم تابستانه چندان توجهي ندارند و هدف گذراندن دوره و برگزاري آزمون است. همچنين در تعدادي از کلاس ها جمعيت به حدي زياد است که کيفيت قرباني مي‌شود.

ارائه دروس مختلف در ترم تابستان دانشگاه‌ها با تمام نقاط ضعف و قوتي که از نگاه استادان و دانشجويان دارد اما منوط به استقبال دانشجويان و محدوديت استادان در برخي دانشگاه‌ها است.

او مي‌گويد: همچنين دانشجويان در اين ترم علاقه چنداني به درس نشان نداده و از آنجا که ساعت کلاس طولاني و ترم فشرده است تمرکز کافي را نمي‌توان داشته باشم.

فرهاد کمالي عنوان کرد: فکر ارائه برخي درس‌ها در تابستان تحسين برانگيز است چون به عنوان مثال فردي مثل من که به پاس کردن تنها 6 واحد درسي براي فارغ‌التحصيلي نياز دارد اين فرصت را مي‌دهد که به جاي صبر کردن تا ترم مهر و گذراندن دروس در هفته‌هاي طولاني، درس‌هايم را به راحتي در مدت کوتاه تابستان بخوانم و نه تنها از روزهاي تابستانم نهايت استفاده را مي‌برم، بلکه درسم را زودتر از همکلاسي‌هايم تمام مي‌کنم.

در واقع ترم تابستان يک فرصت است، فرصت يا ميانبري که دانشجو را به اهداف بيشتر و بعد از فارغ‌التحصيلي‌اش نزديک مي‌کند. اگر مدت زمان تحصيل دانشجو در دانشگاه‌هاي کشور کاهش پيدا کند، اين کار هم به نفع دانشجو و هم به نفع دانشگاه است، زيرا دانشجو سريع‌تر فارغ‌التحصيل مي‌شود و در نتيجه امکان پيدا‌کردن شغل مرتبط با رشته دانشگاهي براي او راحت‌تر مهيا مي‌شود.


 انتخاب رشته تحصيلي از مهمترين انتخاب‌هاي زندگي  

سرويس دانشجو:

هر كس در زندگي بارها دست به انتخاب مي‌زند چرا كه انتخاب يكي از مهمترين فعاليت‌هاي انسان است. انسان با انتخاب‌هاي خود مسير زندگي‌اش را تعيين مي‌كند. انسان آزاد آفريده شده است و به او اين اختيار داده شده كه در بسياري از موارد آنچه را كه مناسب مي‌داند، برگزيند.به طور مثال كودك يا نوجوان از ميان همه دانش‌آموزان يا اطرافيان خود تنها عده‌اي را به عنوان دوست خود انتخاب مي‌كند. او براي اين انتخاب دلايل و ملاك‌هاي مختلفي دارد. برخي وقتي راه يا چيزي را انتخاب كردند از كار خود راضي هستند و ديگران به دلايل مختلف انتخاب خود را نادرست مي‌دانند. موارد ديگري هم وجود دارند كه در آنها دست به انتخاب مي‌زنيم. انتخاب شغل، انتخاب همسر، انتخاب تيم ورزشي و... از دسته‌اند.

لحظات انتخاب لحظاتي حساس هستند. چرا كه با تصميم‌گيري درباره روش يا پديده‌اي خاص، فرد سرنوشت خود را رقم مي‌زند. انتخاب در زندگي از اهميت بالايي برخوردار است. با انتخاب درست مي‌توان از منابع (مادي، مالي، انساني و اطلاعاتي) به شيوه‌اي مناسب بهره‌برداري كرده و از اتلاف اين منابع جلوگيري نمود. انتخابي كه مبتني بر اطلاعات و بينش باشد مي‌تواند به تصميم‌گيرنده در جلوگيري از ضايع شدن منابع كمك كند. از طرف ديگر به خاطر آن كه فرد تصميم گيرنده، بايد نسبت به انتخاب خود پاسخگو باشد، بنابراين انتخاب صحيح مي‌تواند به او در پاسخگو بودن و مسئوليت‌پذيري كمك كند.

برخي مي‌پندارند براي آن كه بتوان به توسعه كشور و ايجاد پيشرفت‌هايي در آن كمك كرد، بايد تحصيلات دانشگاهي داشت. بهتر است بگوييم افرادي كه در دانشگاه تحصيل كرده‌اند تا اندازه‌اي به رشد و توسعه جامعه كمك مي‌كنند. افراد ديگر نيز مي‌توانند موجبات توسعه كشور را فراهم آورند. به طور مثال كارگران ساده، كشاورزان، دامداران، رانندگان و بسياري ديگر كه به دانشگاه نرفته‌اند نيز در صورتي كه كار خود را به درستي انجام دهند سهم بسيار بزرگي در آباداني و پيشرفت جامعه دارند. مهم‌ترين مساله‌اي كه بايد مورد توجه قرار بگيرد آن است كه افراد در زمينه‌هايي مشغول به كار شوند كه مي‌توانند بيشترين بازده را داشته باشند. يك كشاورز خوب بهتر از يك پزشك بد است. عده‌اي هم بر اين باورند كه مي‌توان در كنار كسب مهارت‌هاي شغلي و حرفه‌اي به يادگيري موضوعات مورد علاقه پرداخت. به عنوان مثال ممكن است فردي به حرفه تراشكاري اشتغال داشته باشد و در همان حال كتاب‌هاي مربوط به مواد و تركيبات آن را مطالعه كند يا حتي به مطالعه منابعي در زمينه روان‌شناسي بپردازد.

حال نوبت يکي از سخت‌ترين انتخابات رسيده است. در واقع اين انتخاب يكي از سرنوشت‌سازترين انتخاب‌هاي دانش‌آموزان است. با اين كار آنان در راهي قدم مي‌گذارند كه زمينه دانش و توانايي آنان را تعيين مي‌كند. آنان پس از شركت در آزمون سراسري و در صورتي كه مجاز به انتخاب رشته شوند، رشته و دانشگاه محل تحصيل خود را برمي‌گزينند و بدين شكل سرنوشت خود را با يك انتخاب رقم مي‌زنند.

انتخاب رشته تحصيلي اهميت فراواني دارد زيرا انتخاب نادرست رشته تحصيلي سبب افت علمي كشور، تضييع منابع اقتصادي و انساني، بي‌تفاوتي و بي‌انگيزه شدن دانشجو نسبت به مسائل اجتماعي و ايجاد اختلالات رواني در زندگي فردي و اجتماعي دانشجو مي‌گردد.

انتخاب رشته تحصيلي يکي از دغدغه‌هاي مهم دانش‌آموزان و والدين آن‌ها مي‌باشد زيرا انتخاب درست رشته تحصيلي يکي از دلايل موفقيت تحصيلي و آنان در آينده مي‌باشد.

براي يک انتخاب رشته درست بايد ويژگي‌هاي خود از جمله ميزان بهره هوشي، نمرات تحصيلي او، تعيين نقاط قوت و ضعف او در دروس مختلف، بررسي علايق و استعدادهاي او در زمينه رشته‌ها و مشاغل مورد بررسي قرار گيرد و والدين در اين زمينه مي‌توانند با دادن اطلاعات فراوان و واقعي و همچنين ايجاد روحيه عالي و اعتماد به نفس قوي در فرزند خود اين توانايي را در او به وجود بياورند تا بتواند بهترين رشته مورد علاقه خود را انتخاب کند.

دانش‌آموزان براي انتخاب رشته بايد کاملا آزاد باشند و خودشان شخصا براساس استعداد و علاقه دروني خودشان تصميم بگيرند و طوري نباشد که دانش‌آموزي فقط براي رضايت والدين و يا اطرافيانشان رشته خود را انتخاب کنند.

نکته مهم در انتخاب رشته به علاقه و ميزان پيشرفت درسي و انگيزه خودجوش هر دانش‌آموز به درس‌هاي اصلي آن رشته تحصيلي است، يعني دانش‌آموزان از خواندن و مطالعه درس‌هاي آن رشته شخصا لذت ببرد و احساس تسلط بر آن درس را در خود احساس کند.

رشته تحصيلي که مورد علاقه افراد نباشد باعث از بين رفتن بسياري از لذت‌ها و موفقيت‌ها در فرد مي‌شود و بسيار اتفاق افتاده است که دانش‌آموزان فعال و با استعداد به خاطر اينکه رشته تحصيلي مناسبي را انتخاب نکردند در ادامه تحصيل و يا پيدا کردن شغل مرتبط با رشته خود ناکام ماندند.

شناخت رشته و سپس انتخاب رشته در هنگام انتخاب رشته تحصيلي بسيار مهم و موثر مي‌باشد و والدين، دانش‌آموزان، معلمان، مشاوران و رسانه‌ها در شناخت و ارايه رشته‌هاي مختلف به دانش‌آموزان وظيفه سنگيني را بر عهده دارند.

داشتن علاقه از مهمترين مسائل انتخاب رشته تحصيلي مي‌باشد زيرا ميل و علاقه فرد به رشته مورد نظر باعث تلاش، کوشش و صرف انرژي موثر مي‌شود.

يکي ديگر از عوامل مهم در انتخاب رشته را شناخت رشته تحصيلي و عاقبت‌انديشي در انتخاب آن است. توانايي علمي و استعداد فرد و همخواني آن با رشته مورد نظر گاهي مورد علاقه دانش‌آموز نيست و دانش‌آموز براي انتخاب رشته بايد تمامي جوانب از جمله علاقه، استعداد، آينده آن را مدنظر قرار دهد.

در انتخاب رشته بايد شرايط و توان اقتصادي فرد با شرايط و هزينه‌هاي رشته مورد نظر همخواني داشته باشد و همچنين مراکز ‌آموزش بايد قابل دسترسي باشند.

به انتخاب ريحانه يزدي‌فر


 سرويس دانشجو : 

جزئيات آزمون عملي گروه هنر

کنکور 97 اعلام شد

سرويس دانشجو :

زمان و مکان برگزاري آزمون عملي و طراحي رشته‌هاي تحصيلي داراي خاص گروه هنر کنکور 97 براي داوطلبان واجد شرايط اعلام شد. توزيع کارت آزمون از 9 مرداد آغاز مي شود.

زمان و مکان برگزاري آزمون عملي و طراحي رشته‌هاي تحصيلي نقاشي، ارتباط تصويري، کارداني هنرهاي تجسمي، طراحي پارچه، طراحي لباس، طراحي صنعتي، کتابت و نگارگري، ادبيات نمايشي، بازيگري، طراحي صحنه، نمايش عروسکي، آهنگسازي، موسيقي ايراني، موسيقي جهاني، مجسمه‌سازي و عکاسي در کنکور 97 اعلام شد.

متقاضيان مجموعه رشته‌هاي تحصيلي گروه آزمايشي هنر شامل اين 12 رشته در کنکور 97 که داراي آزمون عملي هستند بايد در آزمون‌هاي عملي شرکت کنند.

آزمون عملي منحصراً از داوطلبان گروه آزمايشي هنر که‌ در جلسه آزمون (بعدازظهر پنجشنبه 7 تير 97) حاضر بودند و بعد از آزمون سراسري (از تاريخ 9 تا 15 تير 97) علاقه­ مندي خود را با پرداخت هزينه آزمون عملي و طراحي رشته‌هاي تحصيلي در پايگاه اطلاع‌رساني سازمان سنجش اعلام کرده‌اند به عمل خواهد آمد.

داوطلباني که متقاضي آزمون عملي و طراحي اين 12 رشته‌ تحصيلي شده‌اند، درصورت تمايل لازم است پس از اعلام نتايج اوليه با توجه به دوره‌هايي که براساس کارنامه در آن مجاز به انتخاب رشته شده‌اند، با مراجعه به پايگاه اطلاع‌رساني سازمان سنجش در زمان مقرر نسبت به انتخاب کدرشته ‌محل‌هاي تحصيلي مربوط در فرم انتخاب رشته اين آزمون از اولويت 1 تا 150 و در هر اولويتي که علاقه دارند اقدام کنند.

متقاضياني که نسبت به واريز هزينه آزمون عملي خود اقدام کرده‌اند بايد در زمان اعلام شده کارت آزمون عملي و يا طراحي خود را پرينت کرده و طبق آدرس مندرج در کارت ورود به جلسه آزمون عملي برابر زمان و مکان مندرج در پرينت کارت عملي خود اقدام کنند.

تبصره: آن دسته از داوطلباني که با توجه به پرداخت هزينه برگزاري آزمون عملي، متقاضي دو مجموعه از رشته‌هاي تحصيلي مربوط شده‌‌اند بايد به منظور شرکت در هر يک از مجموعه‌هاي ذيربط نسبت به پرينت کارت براي هر مجموعه اقدام کنند.

آزمون‌هاي عملي و طراحي و درس تخصصي هر رشته قابل تمديد، تکرار و يا برگزاري آن بصورت انفرادي براي هيچ داوطلبي و تحت هيچ شرايطي ميسر نيست. حضور داوطلب در حوزه نيم ساعت قبل از ساعت شروع آزمون الزامي است.

داوطلباني که متقاضي اين رشته‌ها بوده و نسبت به پرداخت هزينه آزمون عملي در موعد مقرر اقدام کرده و به هردليل موفق به دريافت کارت ورود به جلسه آزمون عملي و يا طراحي از سايت سازمان سنجش نشده‌اند بايد با به همراه داشتن رسيد پرداخت هزينه، دو قطعه عکس و کارت شناسايي معتبر، در روزهاي دريافت کارت شرکت در آزمون به نماينده سازمان سنجش مستقر در باجه رفع نقص در شهرستان محل برگزاري آزمون (آدرس‌هاي اعلام شده) و براساس برنامه زماني اعلام شده، مراجعه کنند.

تاثير 30 درصدي سوابق تحصيلي

در آزمون سراسري 98

سرويس دانشجو :

رييس سازمان سنجش آموزش کشور از قطعي شدن ميزان و نحوه تاثير 30 درصدي سوابق تحصيلي در آزمون سراسري سال 98 دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالي خبر داد و گفت: اين مصوبه در راستاي اجراي قانون سنجش و پذيرش دانشجو است.

ابراهيم خدايي اظهار داشت: براساس راي کميته سنجش و پذيرش دانشجو، ميزان سوابق تحصيلي دانش‌آموزان در امتحانات نهايي براي آزمون سراسري سال آينده 30 درصد خواهد بود. وي گفت: سازمان سنجش آموزش کشور دروسي را که روي سوابق تحصيلي دانش‌آموزان تاثيرگذار است بر اساس بررسي‌هاي کارشناسي شده به کميته سنجش و پذيرش دانشجو ارايه کرده است. رييس سازمان سنجش آموزش کشور افزود: عناوين و تعداد دروس بايد در شوراي عالي آموزش و پرورش تصويب شود و پس از تصويب اطلاع‌رساني مي‌شود. وي با تاکيد بر اينکه امتحانات نهايي در خرداد ماه سال آينده برگزار و براي پايه دوازدهم عناوين دروس اعلام مي شود، يادآور شد: ضرايب دروس کنکور براي درس‌هاي متناظر امتحاني يکسان خواهد بود و تغييري نخواهد داشت.