تاریخ 1397/04/23 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره 4806 برو جستجو جستجوی پیشرفته   در همايش نجات شاهوار مطرح شد؛
 نابودي درختان و گياهان با فعاليت معدن بوکيست در کوه شاهوار  

استاد گياه شناسي دانشگاه تهران با اشاره به نامگذاري چهار گياه به نام کوه شاهوار گفت: فعاليت معدن بوکسيت تاش در کوه شاهوار شاهرود علاوه بر درختان نظير اورس، گياهان کوچک حاوي ذخاير ژنتيکي اين منطقه را در معرض نابودي قرار داده است.

به گزارش ايرنا، حسين آخاني پنجشنبه شب در همايش 'نجات شاهوار 'که در دانشگاه صنعتي شاهرود، افزود: گياهان بسيار زيادي براي نخستين بار در دنيا در دامنه کوه شاهوار کشف شدند.

وي با اشاره به تنوع جانوري موجود در دامنه اين کوه از مسوولان امر خواست تا براي چالش بوجود آمده اين کوه تدابيري اتخاذ کنند.

وي با بيان اين که ايران در صدر کشورهايي است که دچار فرسايش خاکي شده، اضافه کرد: بروز ريزگرد و سيلاب از جمله نتايج فرسايش بي رويه و از دست دادن خاک است.

آخاني با انتقاد از جاده سازي هاي بي رويه در جنگل هاي کشور، تصريح کرد: درکجاي دنيا اين همه جاده در کوه هايي که محل زيست جانوان است ،ساخته مي شود؟ اکنون در وسط بيابان هاي بيارجمند و در زيستگاه يوزپلنگ آسيايي در حال جاده سازي هستند که بايد جلوي اين کار گرفته شود.

وي با بيان اينکه نمايندگان مجلس بايد جلوي تصويب طرح ها و قوانين نادرست را بگيرند، يادآور شد: پس از انقلاب اسلامي به يک باره تعداد سدهاي کشور از 18 به بيش از 500 مورد افزايش يافت و اکنون براي ساخت بيش از يکهزار و 300 سد برنامه ريزي شده است.

آخاني با اشاره به حفر 780 هزار حلقه چاه در کشور، بيان کرد: سه برابر ظرفيت مراتع از آن ها براي چراي دام استفاده شده و به محيط زيست آسيب وارد مي شود.

وي از تخريب جزيره آشوراده در استان گلستان به بهانه ايجاد منطقه گردشگري انتقاد و اضافه کرد: مي خواهند آشوراده را مثل کيش درست کنند در حالي که کيش جذابيتي براي گردشگران خارجي ندارد.

اين استاد گياه شناس با ابراز تاسف از الگوبرداري حساب نشده از طرح هاي خارجي، تاکيد کرد: براي نمونه با قدم زدن در خيابان هاي شاهرود تعجب کردم که چرا از درختان بومي اين منطقه زياد استفاده نشده است. ايران محل تکامل درختاني چون پسته و بادام بوده اما اين درختان در فضاي سبز ما جايي ندارند. پسته گياهي مقاوم است چرا نبايد وارد فضاي سبز ما شود؟

به گفته اين استاد گياه شناسي ايران داراي هفت هزار و 500 گونه گياهي بوده و حدود 24 درصد از آن ها گونه هاي بومي و انحصاري محدوده جغرافيايي ايران است.

همايش حمايت از شاهوار از سوي چند سازمان مردم نهاد که در حوزه محيط زيست فعال هستند برگزار شد.

برداشت از معدن بوکسيت تاش شاهوار در سال هاي گذشته موجب اعتراض سازمان هاي مردم نهاد شده است.

شاهوار با حدودچهار هزار متر ارتفاع بلندترين قله استان سمنان بوده و در مرز اين استان با گلستان قرار دارد.

برداشت از معدن بوکسيت شاهوار از سال 92 آغاز شده و برغم اعتراض هاي موجود همچنان ادامه دارد.

دبير ستاد مردمي حفاظت از طبيعت شاهرود نيز گفت: کوه شاهوار اين شهرستان يکي از مهمترين منبع زندگي انسان و حيات وحش بايد زير مجموعه سازمان حفاظت محيط زيست قرار گيرد.

امير حسين وليان افزود: کوه شاهوار زيستگاه حيوانات کمياب مانند خرس و آهو و درختان مهمي چون ارس است که رسيدگي به آن ها ضروري است.

وي به برداشت از معدن بوکسيت اين کوه اشاره و اضافه کرد: از آنجا که براي برداشت معدن بوکسيت لايه هاي بيروني کوه شکافته مي شود، صدمات زيادي مانند از بين رفتن درختان و نيز کوچ حيوانات وارد مي شود.

دبير ستاد مردمي حفاظت از طبيعت شاهرود اين نوع برداشت از معدن را موجب وارد شدن صدمات جبران ناپذيري به طبيعت برشمرد و ادامه داد: در بالادست روستاي تاش معدن زغال سنگ هم از سال ها پيش فعال است اما معدني که با ايجاد حفره اي در دل کوه از عمق زمين برداشت کرده و در سطح زمين خرابي چنداني به بار نداشته و آسيب زيادي به محيط زيست وارد نکرده است.

وليان تصريح کرد: بوکسيت معدني بسيار متفاوت و ويرانگر است چون روباز بوده و تمام خوراک خود را از سطح زمين برداشت مي کند.