تاریخ 1397/04/21 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره 4805 برو جستجو جستجوی پیشرفته   مديرکل دفتر امور اجتماعي و فرهنگي استانداري سمنان:
 با مشارکت جدي مردم، اهداف دولت و استاندار در حوزه اجتماعي و فرهنگي محقق خواهد شد 

اشاره:

افزايش آمار آسيب هاي اجتماعي در حدي است که براي کاهش و کنترل آن از سوي همه دستگاه ها داشتن برنامه ريزي اصولي ضروري به نظر مي رسد.

تعدد و فراواني انواع آسيب هاي اجتماعي و کاهش سن افراد آسيب ديده، زنگ خطري است تا به اقدامات پيشگيرانه و آشنايي با علل بروز آنها بيشتر پرداخته شود. اين موضوع را نمي شود انکار کرد که هيچ جامعه اي به دور از آسيب هاي اجتماعي نيست اما توجه به اين موضوع که بيشترين پرونده هاي دادگستري در ارتباط با مسائل اجتماعي است؛ ضرورت و اهميت اقدامي جهادي را دوچندان مي کند.

افزايش آسيب هاي اجتماعي هم اينک مهم ترين چالش و تهديد جامعه است؛ به ويژه آن که آسيب پذيرترين قشر جامعه که نوجوانان هستند به شدت در معرض اين تهديد قرار دارند.

نگاهي به آمار افراد آسيب ديده، اين زنگ خطر را به صدا در مي آورد که هنوز افراد جامعه ما شناخت کافي از تعريف آسيب هاي اجتماعي و مهم ترين علل بروز آنها ندارند.

امير بينايي مدير كل امور اجتماعي و فرهنگي استانداري سمنان در گفتگو با روزنامه پيام گزارشي از آخرين وضعيت فرهنگي و اجتماعي استان و برنامه هاي اجرا شده در راستاي كاهش آسيب هاي اجتماعي و نقش سازمان ها و تشکل هاي مردم نهاد در اين خصوص ارائه کرد.

بينايي متولد سال 1346 داراي مدرک کارشناسي ارشد رشته مديريت صنعتي از دانشگاه آزاد اسلامي سمنان که در حال حاضر دانشجوي دکتري m.b.i مي باشد .

وي بيش از 31 سال سابقه خدمت دارد. خدمت سربازي را در کميته انقلاب اسلامي گذرانده. و از تيرماه سال 1368 به استانداري سمنان وارد و در بخش هاي مختلفي به ايفاي وظيفه مشعول بوده است .

حدود 15 سال رئيس دفتر و کارمند دفتر استاندار مدتي نيز معاونت مديرکل اقتصادي و آموزش و پژوهش ، پدافند غير عامل استانداري و معاون دفتر اجتماعي و فرهنگي را برعهده داشته است. در يکم خرداد ماه و شب نيمه شعبان سال 95 با حکم استاندار به عنوان مديرکل دفتر امور اجتماعي و فرهنگي استانداري سمنان منصوب شده است. تقارن اين انتصاب را با نيمه شعبان به فال نيک گرفته و از حضرت حجت (عج) مدد گرفته تا به بهترين وجه اين مسئوليت را به سرانجام برساند.

پدرش بازاري و بازنشسته آموزش‌وپرورش هستند. پدر و مادر اصالتاً سمناني مي باشند. در مقطع زماني سال 82 نامزد عضويت در شوراي اسلامي شهرسمنان شد که قريب به چهار هزار راي‌ هم آورد. سال 69 ازدواج کرده و حاصل اين ازدواج سه فرزند بوده مي باشد فرزند اول پسر مهندس شهرسازي، دخترش اولش دانشجوي هنر و دختر دومش در کلاس چهارم ابتدايي تحصيل مي کند.

رشته تحصيلي شما مديريت، چرا فعاليت در حوزه اجتماعي را پذيرفتيد؟

با وجود اينکه رشته دانشگاهي من مرتبط با شغل فعلي نيست، اما ذاتاً به حوزه اجتماعي علاقه دارم. علاقه من حوزه اجتماعي به دليل حضورم در انجمن‌ اسلامي مدرسه بوده است. به‌طوري ‌که در چهار سال دوره دبيرستان هم‌ زمان مسئول انجمن اسلامي بودم .

در دفاع مقدس هم حضور داشتيد؟

بله، اولين بار در اواخر سال 62 و اوايل سال 63 و سال 65 در جبهه حضور يافتم. در عمليات فتح2، کربلاي يک، آزادسازي مهران، تپه‌هاي رضاآباد توفيق حضور داشتم. در دوران سربازي هم درکميته انقلاب اسلامي بودم . به‌طورکلي هفت ماه در جبهه حضور داشتم که دوران فراموش‌نشدني و منحصر به فرد براي من بود و فکر نمي‌کنم در تاريخ ايران آن روزها تکرار شود.

تا چه اندازه به مسائل و آسيب هاي اجتماعي و فرهنگي استان اشراف داريد؟

ادعا نمي کنم چون علاقه به اين حوزه دارم بايد خيلي چيزها را ميدانم اساسا در حوزه اجتماعي رويکرد ايجابي دارم و بيشتر به چرايي موضوعات مي انديشم فکر مي‌کنم در همه بخش‌ها و ابعاد مديريتي دچار افراط ‌وتفريط شديم. يا سياه نمايي مي‌کنيم و يا آرمان‌گرا هستيم. وضعيت جامعه به خصوص استان سمنان بد نيست ولي اگر هم مشکلي داريم حاصل مديريت خودمان است. هجمه‌هاي بيروني را در افزايش آسيب ها را قبول دارم . ولي معتقدم بخش عمده اي از ناهنجاري‌هاي اجتماعي که با آن مواجه هستيم حاصل کاهش عدالت اجتماعي ، سرمايه اجتماعي و اعتماد عمومي است که نتيجه سو، مديريت پيشينياني است که خواسته يا ناخواسته آب به آسياب دشمن ريختند و به سياست‌هاي دشمن و دستيابي به اهدافش کمک کردند . ما هنر اين را داشتيم که از جواناني که در دوره قبل از انقلاب زندگي کرده بودند شهيد اخلاقي، شهيد زين الدين، شهيد نوروزي ، و ديگر شهيدان را بسازيم

به نظر شما مهمترين معضل موجود در حوزه هاي فرهنگي و اجتماعي چيست؟

يکي از معضلات موجود در حوزه هاي فرهنگي و اجتماعي تعدد دستگاه هاي متولي است که بعضي از آنها کارهاي موازي و حتي متناقض انجام مي دهند. متاسفانه يک مهندسي اجتماعي و فرهنگي ويژه و تعريف شده اي نداريم. بعضا شاهد آن هستيم که با تغيير شرايط سياسي سياست هاي فرهنگي هم تغيير مي کنند.

از جمله آفت هاي حوزه اجتماعي سياسي شدن موضوعات اجتماعي و عدم شفافيت در مواجهه با آن است. موضوعاتي مثل عفاف و حجاب بدون يک گفتمان سازي واحد که بايد مبتني بر احکام اسلامي و شريعت مقدسه باشد در دوره هاي مختلف دستخوش مسائل سياسي و محلي براي دعواهاي بي اساس سياسي مي شود. در حقيقت بايد چارچوب هاي عفاف و حجاب و تعاريف آن را به طور دقيق مشخص به اطلاع مردم برسد. البته قبل از آن بايد به حرف هايي که مي زنيم کاملا اعتقاد داشته باشيم . چون رفتار ما مبناي عمل جوانان، نوجوانان و آحاد جامعه است در زمان هاي مختلف نشان دادن انواع حجاب در رسانه ها جامعه را دچار سردرگمي مي کند.

متاسفانه در حوزه رفتار دچار چندگانگي شديم. در کدام سريال نماز را به خوبي به نمايش گذاشته ايم؟ معمولا تصاويري که از نماز در سريال ها نشان داده مي شود مربوط به چه افرادي است. متاسفانه در حوزه الگو سازي بر مبناي ارزشهايي را قبول داريم دچار مشکليم چيزي را مي گوييم و جور ديگر عمل مي کنيم .

موضوع ديگر دفاع بد و غلط از رفتارها و ارزشهاي ديني و اجتماعي است. کساني که به حوزه ارزشها وارد مي شوند بايد کارشناس اين حوزه باشند مداخله عير کارشناسي سم مهلک است.

چرا برخي از مديران فرهنگي از سياست هاي باز فرهنگي دفاع مي کنند؟

ما در جامعه‌اي زندگي مي‌کنيم که دسترسي به اطلاعات سريع اتفاق مي‌افتد. راه‌هاي ارتقاء سطح فرهنگ و نوع آموزش تغيير پيداکرده است. بايد براي هر موضوعي چارچوبي درنظر گرفته شود. حد تعادل با توجه به شرايط کنوني بايد رعايت شود . افراط و تفريط ما را به قهقرا مي برد بحث من اين است که اي کاش فيلم نامه نويسان و مديران فرهنگي و صاحبان تريبون ها حد تعادل را رعايت کنند و بدانند چگونه با يک مشي اعتدالي بايد به طرح ارزش ها بپردازند تا اثر تخريبي و معکوس نداشته باشد. معتقدم هر مقوله اجتماعي بايد پيوست فرهنگي داشته باشد. الحمدالله ما در کشور معيار خوبي براي تهيه پيوست هاي فرهنگي داريم و آن چيزي جز احکام اسلامي نيست که البته آن هم بايد به خوبي تبيين شود . بايد ابتدا مخاطب خود را تعريف کنيم و بعد از آن کار فرهنگي انجام دهيم. هنر ما بايد اين باشد که اولا با رفتار و ثانيا با تبيين هنرمندانه مسائل ارزشي نظر همه آحاد را به خود جلب کنيم . جوان امروزي بايد نسبت به مسائل توجيه شود با زور مطلبي را نمي پذيرد پس بايد با شگردهاي خاص جلب مخاطب بکنيم و بخشي از جامعه را که شايد به ظاهر داراي ترکيب خاصي هستند ولي در باطن پاک و شفافند را به خوبي ببينيم و مورد توجه قرار بدهيم تا انشاالله بتوانيم از ظرفيت آنها براي توسعه جامعه استفاده کنيم .

پيشنهاد شما در اين خصوص چيست ؟

ما بايد بدانيم از مردم چه مي خواهيم. برنامه هاي مدون، جامع و مشخص فرهنگي اجتماعي را تهيه و تدوين کنيم و بر اساس آن و با يک تقسيم کار مناسب به مسائل بپردازيم . مردم را در مسائل گمراه نکنيم . متاسفانه چند صدايي در جامعه مشکلات زيادي را ايجاد نموده که بايد اين معضل مرتفع شود.

در طول دو سالي که مسئوليت دفتر اجتماعي و فرهنگي سمنان را بر عهده داشتيد، وضعيت فرهنگ را در اين شهر چگونه ديديد؟

بنده بيش از چهار سال است در اين حوزه حضور دارم که قريب به دو سال آن را معاون دفتر بودم. شرايط استان نسبت به ساير استان‌ها بحمدالله خوب است اما بايد تلاش شود که استان سمنان، به قول جناب آقاي دکتر چاوشي استاندار محترم به همان جايگاه دارالمرحمه و استان اخلاق بودن است هر چه بيشتر قرار گيرد. من اعتقاد دارم آمارهاي ما ساختگي و سياه نمايي، تجميع نشده و اگر هم تجميع شده باشد بصورت خام اارائه مي شود و تحليل ندارد.

شما در دفتر امور اجتماعي و فرهنگي چه برنامه هايي را در دست اجرا داريد؟

بنده بر اساس دستورات جناب آقاي استاندار و معاون سياسي امنيتي و اجتماعي سه سياست کلان را براي پيشبرد اهداف پيگيري مي کنم اولين سياست تمرکز فرماندهي در امور اجتماعي فرهنگي در حوزه راهبرد است. متأسفانه در حوزه مديريت‌هاي اجتماعي گروههاي مختلف در حوزه تصميم‌گيري وارد مي شوند که بايد يک مجموعه‌اي نقش راهبري در حوزه تصميم‌گيري را بر عهده گيرد. در اين بخش بحمدالله پس از ورود جدي دولت تدبير و اميد به حوزه اجتماعي بر اساس دغدغه هاي مقام معظم رهبري مديريت و فرماندهي واحد به سازمان امور اجتماعي کشور و در استان به استانداري ها واگذار شد.

دومين سياست، مردمي کردن مديريت حوزه اجتماعي است. معتقدم حاکميت چون خواسته خيلي مردمي باشد به شکل زيادي در کار مردم دخالت کرده . تشکل‌هاي مردمي که به‌ صورت خودگردان به دست مردم اداره مي‌شد ناخودآگاه از دست مردم خارج و دولتي شد و يک‌باره مردم تهي و بلاتکليف از نقش اجتماعي شدند. که اين موضوع با واگذاري امور به خود مردم بايد حل شود

سومين سياست هم، مدل‌سازي و الگوسازي اجتماعي است. يکي از اين برنامه‌ها، مديريت محله محور تحت عنوان برنامه يکپارچه‌سازي نظارت اجتماعي است. تا زماني که آسيب هاي اجتماعي به صورت موضوعي دنبال مي شود شاهد اتفاقات مطلوبي نخواهيم بود. چون در همه آسيب ها علل و عواملي وجود دارند که زنجير وار به هم متصلند که حل هر کدام از آنها مستلزم پرداختن به ديگري است . لذا يکي از بهترين روش هاي حل آسيب هاي اجتماعي مديريت محله محور است تا با استفاده از ظرفيت مشارکت بي بديل مردم و همکاري همه جانبه دستگاههاي اجرايي بتوانيم در حل عوامل موثر در ايجاد آسيب اقدام کنيم.

ما بايد به مناطقي که به نوعي کم برخوردار هستند توجه ويژه اي داشته باشيم. بايد امر توانمند سازي در اين مناطق اتفاق بيفتد در اين مناطق استعدادها و ظرفيت هاي خوبي نهفته است که انشاالله با کمک خود مردم آنها شناسايي و با بهره گيري از اين پتانسيل ها بايد به توسعه همه جانبه محل کمک کنيم .

ساير محورها هم توضيح دهيد؟

موضوع ديگر بحث ارتقاي سلامت و نشاط اجتماعي است.که يک بعد آن مساله سلامت و درمان است که خوشبختانه دولت در اين زمينه اقدامات بسيار خوبي انجام داده است. اما در خصوص نشاط اجتماعي معتقدم ابتدا بايد به تعريف دقيقي از نشاط اجتماعي برسيم. نشاط اجتماعي يک امر دروني و قلبي است و با شادي متفاوت است. ما با عزاداري حسيني هم مي توانيم به نشاط برسيم. عبادت، هنر و ...همه ابزاري براي ايجاد نشاط اجتماعي هستند. بر اساس مصوبات شوراي اجتماعي کشور و دستورات استاندار محترم و معاون محترم سياسي امنيتي و اجتماعي سند توسعه نشاط اجتماعي در دست تهيه مي باشد

همانطور که گفتم نشاط اجتماعي هم بايد پيوست فرهنگي داشته باشد. اگر قرار است کنسرت موسيقي با رويکرد نشاط اجتماعي برگزار شود بايد به بهترين شکل مديريت شود. بايد در موضوع کنسرت واقع گرا بود. سوال اين است که آيا بخشي از جامعه که کنسرت را دوست دارند و براي آن هزينه مي کنند يک واقعيت هستند يا خير؟ مردمي که براي رفتن به کنسرت حاضرند در اين شرايط اقتصادي بليط هاي 70 تا 100هزار توماني بخرند يک واقعيتند.

معتقدم اگر مديريت صحيحي بر کنسرت ها وجود داشته باشد مي توان از آن به عنوان فرصتي براي نشر ارزش هاي اخلاقي هم استفاده کرد. مرحوم ناصر عبدالهي در کنسرت خود در سمنان خطاب به جوانان علت موفقيت خود را توسل به خانم فاطمه زهرا (س) و ارادت به ساحت مقدس اهل بيت (س) اعلام کرد . به نظر شما اثرگذاري اين مطلب در بين جوانان چقدر خواهد بود؟ چرا از اين فرصت ها استفاده نمي کنيم؟ من بارها گفته ام بايد براي ورزشکاران، هنرمندان و چهره ها پيوست فرهنگي تعريف کنيم چرا که آنها گروه هاي مرجع هستند و اثرگذاري رفتارهاي آنها در بين جوانان بسيار زياد است.

واقعا چقدر ارزش هاي متعالي را به تعلق خاطر در فرزندان و نوجوانان تبديل کرده ايم؟ چرا قدر بزرگان و شخصيت هاي ملي و انقلابي را نمي دانيم و آنها را به نسل جديد معرفي نمي کنيم و يا بد معرفي مي کنيم؟ اگر برخورد و نگرش خود را با موضوعات تغيير دهيم و آنها را متناسب با نيازهاي نسل جديد به روز کنيم قطعا مورد پذيرش واقع خواهد شد. فرزندان ما بايد سرداران ، شهداي دفاع مقدس ، شعرا و مفاخر ادبي و هنري را بشناسند و به آنها افتخار کنند . جوانان ، نوجوانان بايد الگوهاي رفتاري را بشناسند و به آنها تاسي بکنند و اين وظيفه ماست که بخوبي آن را تبيين کنيم . ترويج و توسعه فرهنگ عفاف و حجاب جز دغدغه هاي ماست که در اين موضوع بايد بنا به تاکيدات قرآن کريم به حيا و عفاف بعنوان پايه اصلي در اين برنامه بيشتر پرداخته شود . اقتصاد مقاومتي يک اقتصاد مردم محور است که براي حضور مردم و اهتمام آنها به حضور در عرصه هاي اقتصادي بايد سطح مشارکت اجتماعي را افزايش دهيم که اين يکي از برنامه هاي اساسي و مهم ماست . صيانت از حقوق شهروندي به عنوان محوري ترين برنامه هاي دولت تدبير و اميد به اختصار افزايش سطح رضايتمندي مردم و ارائه خدمات حداکثري از جانب دست اندرکاران تعريف مي شود که در اين مجال جاي تشريح آن نيست . منظور از مديريت اوقات فراغت خانواده محور کردن آن است يعني نقش مادر ، پدر و اعضاي خانواده بايد به خوبي در اين برنامه مشخص شود. ما بيش از هر زمان ديگر به تعلقات اعضاي هر خانه نيازمنديم لذا همه بايد در اين طرح ديده شوند.

در بدو شروع فعاليت هايتان از انجام کار با پشتوانه علمي سخن گفتيد، براي اين کار چه تمهيداتي انجام داديد؟

بنده همه چيز را نمي دانم و بايد از مجموعه هاي علمي و نخبگان کمک بگيرم. از روز اول نسبت به راه‌اندازي هيات‌هاي انديشه‌ورز متشکل از جامعه شناسان، روانشناسان و مجموعه‌اي از افراد در سرفصل‌هاي اجتماعي که دغدغه مند هستند، در تمامي شهرستان‌ها و در کنار فرمانداران اقدام و خوشبختانه نتايج خوبي هم بدست آورديم. سعي داريم اين هيات ها را در بخشداري ها و دهياري ها نيز راه اندازي کنيم.

بايد از سرمايه اجتماعي براي پيشرفت کارهاي اجتماعي و فرهنگي استفاده مناسب شود. برنامه ريزي‌هاي کوتاه مدت و بلند مدت هميشه وجود داشته است. اما اينکه چقدر اين برنامه ريزي ها منطبق بر واقعيات انجام شده و چه پشتوانه فکري و علمي داشته بسيار مهم است. ما سعي کرديم که از سرمايه هاي اجتماعي شهر و استان در جهت فکر و برنامه ريزي فعاليتها استفاده کنيم.

دانشگاهها بايد از حالت سخن گفتن خارج و وارد ميدان عمل شوند. همه کارها و اقدامات بايد علمي و با مشارکت نخبگان اين حوزه انجام شود در غير اين صورت مشکل داريم. بر اساس سياست هاي ابلاغي از طرف استاندار محترم و دستور معاون محترم سياسي امنيتي و اجتماعي در اين ارتباط تفاهم نامه اي با دانشگاه سمنان براي استفاده از ظرفيت دانشجويان در حوزه اجرا منعقد و به امضاء رسيده است. همچنين تفاهم نامه اي با موسسه آموزش عالي اديبان براي موضوع استارت آپ ها و ... منعقدشده است.

در حال حاضر با کمک دانشگاه آزاد در سه منطقه کرند، فرور و بلوار آيت‌الله صدوقي گرمسار کار تحقيقات، آسيب شناسي و ظرفيت شناسي انجام شده و اميدواريم براي اين مناطق يک نقشه راه خوبي تدوين تا مردم در دو سال آينده اثرات آن را مشاهده نمايند. يک گروه نيز در تلوبين ميامي مستقر شده و کار تسهيل گري اجتماعي را انجام مي دهند.

براي حمايت از از تشکل ها و سازمان هاي مردمي چه فعاليتي انجام گرفت؟

خوشبختانه در دو سال اخير رشد 25 درصدي اقبال و مشارکت مردم در حوزه اجتماعي رقم خورده است. باوجوداينکه همه تشکل‌ها از مراجع مختلف ديگر مجوزمي گيرند و همگي تابع ما نيستند، اما در حال حاضر 267 تشکل در استان سمنان فعاليت دارند که 50 تشکل استاني و الباقي شهرستاني هستند و اين نهادها در استانداري و فرمانداري به ثبت رسيده است.

اگر تشکل ها، احزاب، گروه ها و نظام هاي صنفي به صورت واقعي قصد دارند کارکرد اصلي خود را به منصه ظهور برسانند بايد وارد بطن جامعه شوند و اقدام عملي داشته باشند.

در حوزه اجتماعي مسايل و مشکلاتي وجود دارد که نيازمند همراهي و همکاري اداره کل امور اجتماعي با ساير دستگاه‌هاست، در اين زمينه چه فعاليتهايي انجام شده است؟

فعاليت هاي زيادي در زير مجموعه اين اداره کل بايد انجام شود که بسياري از آنها نيازمند همکاري و همراهي ساير نهاد هاست. براي مثال آسيب هاي اجتماعي و فرهنگي موضوعاتي است که به جد بايد براي آنها برنامه ريزي شود و در مورد آنها با همکاري هاي بين بخشي فعاليتهاي موثر انجام شود. موضوعاتي مثل معضل مواد مخدر و آسيب هايي که در حوزه فردي، خانواده و اجتماع به دنبال مي شود نيازمند برنامه ريزي هاي فراواني است و دستگاههاي بسياري را درگير کار و برنامه ريزي مي کند.

استانداري نقش سياست گذاري، نظارت، راهبردي و هماهنگي دارد. بايد هنر اين را داشته باشيم که نقش فرماندهي به خوبي ايفاء شود. تشکل هاي مردم نهاد نيز بايد ساماندهي و نقش کمک را داشته باشند.دستگاههاي فرهنگي اجتماعي هم به يک نقشه راه واحد در حوزه ادبيات و رفتار برسند و بقيه دستگاه‌ها در مسيري قرار بگيرند که يک هدف دنبال شود. بودجه هاي فرهنگي هم بايد تجميع و براساس برنامه و نقشه راه اختصاص يابد. متاسفانه اقدامات بسياري از دستگاه ها در اين حوزه موازي کاري است و اين بايد رفع شود.

در فعاليت هايي که بايد در حوزه فرهنگ و مسائل اجتماعي شود چه جايگاهي را براي زنان در نظر گرفته ايد؟

زنان به عنوان نيمي از جمعيت فعال جامعه نيز هستند، نقش بسيار پر رنگي در پيشبرد فعاليت هاي فرهنگي و اجتماعي نسبت به مردان به دليل مربيگري و نقش تربيتي آنها در خانواده، بر عهده دارند. دولت نيز کاملا مصر است که زنان در حوزه هاي مختلف علي الخصوص فعاليت هاي اجتماعي و فرهنگي نقش پررنگ تري را برعهده بگيرند. اما نبايد دچار افراط ‌وتفريط شويم. اولا اجازه دهيم کساني که توانمند هستند و قابليت هاي مديريتي دارند در صحنه حضور پيدا کنند. از طرفي اگر بتوانيم نقش زن را به خوبي در خانواده تبيين و ارزش‌ گذاري کينم به مراتب از نقش مديريتي پررنگ تر خواهد بود. بايد کار فرهنگي کنيم که زنان در منازل احساس پوچي نکنند و احساس کنند که مردان که در مديريت جامعه هستند تحت تعليم و تربيت آنها بوده و رشد پيدا کرده اند. کمااينکه حضرت امام حسن (ع) و امام حسين (ع) از تأثيرگذاران تاريخ به دست بانوي دوعالم تربيت شدند.

به نظر مي رسد در اين بخش دچار افراط و تفريط شديم و در حوزه خانواده خيلي مداخله کرديم و نقش آنان را متزلزل کرديم. هر دو جنس بايد از امکانات ورزشي، تفريحي و ... به طور متعادل استفاده کنند. خوشبختانه در سال جاري در پنج محور مهارتي، ورزشي، هويت بخشي و ... برنامه ريزي شده تا بانوان نقش پررنگ تري داشته باشند.

آيا وجود موسسات خيريه، انجمن ها و تشکل هاي متفاوت، يک موازي کاري در حوزه اجتماعي نيست؟

بايد ساماندهي جدي در اين بخش صورت گيرد و سامانه اي طراحي شود که همه موسسات خيريه در اين سامانه ثبت نام و برنامه هاي آنان مشخص و قابل نظارت باشد. ضمن اينکه زمينه اي در اين سامانه فراهم مي شود که مردم نيز بتوانند با ثبت نام در اين سامانه، کمک هاي نقدي و غير نقدي و ديگر برنامه هاي خود را در آن به ثبت رسانند. با راه اندازي اين سامانه مي توان بست و کار خير را در همه ابعاد مختلف براي مردم و جامعه فراهم کرد.

مهمترين آسيب هاي اجتماعي که در حال حاضر استان را تهديد مي کند؟

در سئوالات قبلي عرض کردم. چون در همه آسيب ها علل و عواملي وجود دارند که زنجير وار به هم متصلند لذا حل هر کدام از آنها مستلزم پرداختن به ديگري است .

طبق تحقيقات انجام شده قريب به اتفاق آسيب هاي اجتماعي در مناطق محروم و کم برخوردار به دليل نبود امکانات و عدالت و کمبود فقر مالي و فرهنگي به وقوع پيوسته است و ما بايد به مناطقي که به نوعي کم برخوردار هستند توجه ويژه اي داشته باشيم. بايد امر توانمند سازي در اين مناطق اتفاق بيفتد. در اين مناطق استعدادها و ظرفيت هاي خوبي نهفته است که انشاالله با کمک خود مردم آنها شناسايي کنيم و با بهره گيري از اين پتانسيل ها بتوانيم به توسعه همه جانبه محل و کاهش هر يک از آسيب ها کمک کنيم.

در بحث ازدواج، با توجه به اين که کانون ازدواج آسان در اين راستا فعاليت دارد و از استانداري هم مجوز فعاليت دارد؛ چرا مورد حمايت قرار نمي گيرد؟

حمايت‌هاي جدي صورت مي گيرد اما بايد قبول کنيم نگاه بخش عمده‌اي از جوانان به مقوله ازدواج و ادامه زندگي در سطح ملي و بين المللي به دلايل متعدد تغيير کرده و بايد اين نوع نگاه ها را تقويت کنيم. جوان امروز همانند جوان 20 سال گذشته به ازدواج نگاه نمي‌کند که نيازمند يک ادبيات واحد در اين حوزه هستيم. در اين بخش هم رسانه ملي، حوزه هاي علميه، سازمان تبليغات اسلامي، دستگاه هاي فرهنگي و اجتماعي و ... نقش مهمي دارند.

در بعضي مناطق اعتياد بيداد مي کند، چرا از ظرفيت انجمن ها در اين زمينه استفاده نمي کنيد؟

مناطق مختلف که استعداد اعتياد و فروش مواد مخدر دارد شناسايي شده است. بايد بگويم همه مناطق جنوبي کم برخوردار استان استعداد فروش مواد را در خود دارد. اما يکي از عوامل که باعث افزايش آسيب هاي اجتماعي در اين مناطق شده، جدا کردن شهر به دو قسمت بالا و پايين است. بايد به مردم رسيدگي و مشکلات آنان را رفع کنيم.

آيا سند جامع پيشگيري از اعتياد به استان ابلاغ و اجرايي شده؟

در سال 97 ابلاغ و در حال اجراست. بنده اعتقاد دارم با توجه به اينکه همه آسيب هاي اجتماعي با هم در ارتباط هستند نبايد مواد مخدر و اعتياد را از ساير آسيبها جدا بدانيم بلکه در اين سند ساير معضلات هم بايد ديده شود.

وضعيت روستاها نسبت به شهرها به لحاظ آسيب هاي اجتماعي چگونه است؟

در اين خصوص به صورت قطعي نمي توان اظهار نظر کرد. اما به نظر بنده آسيب جدي که امروز روستاها را تهديد مي کند، مهاجرت به شهر است و اين روند بايد معکوس شود. ضمن اينکه بايد ظرفيت اصلي روستاها شناسايي و بر اين اساس شغل ايجاد کنيم تا آسيب ها کاهش يابد.

آيا قبول داريد مسبب عمده مشکلات به مدير کل فرهنگي اجتماعي استانداري برنمي گردد بلکه همه سازمان‌ها و ادارات مستقيم و غير مستقيم در بروز آن دخيل اند؟

قطعاً همين طور است. بنا به فرموده مقام معظم رهبري، کشور ما 20 سال در حوزه آسيب‌هاي اجتماعي عقب است و اين يعني همه ما مقصر هستيم. همه دستگاه‌هاي فرهنگي حتي اقتصادي هم بايد وارد کار شوند و مشارکت کنند. ما بايد غرفه عذر خواهي راه اندازي کنيم و از مردم بابت کارهايي که نکرديم عذر خواهي کنيم و اگر دست بنده بود همين امروز اين کار را انجام مي دادم.

با توجه به آمارهايي که طي چند ماه اخير در زمينه آسيب هاي اجتماعي در کشور منتشر شد، استان در کجاي اين آمار قرار دارد و شما چه اقداماتي در زمينه آسيب هاي اجتماعي داشتيد؟

بنده با اعلام آمار و ارقام مخالف هستم چرا که اعتقاد دارم آمار سبب ايجاد بحران و تنش در جامعه مي شود و دردي را از جامعه درمان نمي کند بلکه امنيت خانواده ها را نيز تهديد مي کند. هر آماري که داريم بايد سالم، درست و بعد از تحليل در ادارات بررسي و راهکار تعيين شود. در مجموع وضعيت استان سمنان نسبت به ساير مراکز استانها به مراتب مطلوب است اما به منزله اين نيست که خيلي خوب هستيم. بايد همه تلاش خود را به کار بنديم تا به جايگاه اصلي خودمان برسيم.

آيا سند فرهنگي مديريت آسيب‌هاي اجتماعي در استان سمنان تدوين شد و در چه مرحله اي قرار دارد؟

به دنبال اين هستيم که با ورود به هر محله، سند توسعه فرهنگي آن محل را هم طراحي و تدوين کنيم. نمي توان يک سند و نسخه واحد نوشت و براي همه مناطق استفاده کرد. در بحث فرهنگي اجتماعي سند واحد تاثير گذار نيست بلکه بايد براي هر منطقه يک نسخه واحد طراحي و تدوين کرد و سندها مبتني بر شرايط محله اي، منطقه اي و اقليم خاص باشد. براي اصلاح رفتارهاي اجتماعي به منظور دست‌يابي به هدف کاهش آسيب‌هاي اجتماعي بايد فضاهاي آن آسيب اجتماعي و شرايط جامعه نيز مديريت و کنترل شود. نبايد اصلاح يک فرايند و آسيب اجتماعي سبب ايجاد يک آسيب جديد اجتماعي به صورت زيرزميني شود. از اين رو ضرورت دارد تا برنامه‌اي مدون به منظور مديريت آسيب‌هاي اجتماعي به منظور اصلاح فرآيندهاي منجر به آن آسيب اجتماعي تدوين شود و اين مهم در استان سمنان در دستور کار قرار دارد.

عنوان کرديد برنامه شاخص سال 97 در حوزه مديريت آسيب هاي اجتماعي داير کردن فرهنگ سراهاي اميد و خانواده در ساير شهرهاي استان است، اين مراکز چه اهداف و برنامه هايي را دنبال مي کنند؟

با همکاري شهرداري علاوه بر راه اندازي فرهنگ سراي اميد، به دنبال راه‌اندازي يک مرکز راهبري آموزش،پژوهش و مشاوره نهاد خانواده در اين فرهنگ‌سراها هستيم که يک ملجا مشاوره براي خانواده ها باشد.همچنين به دنبال راه اندازي مرکز اميد خانواده در هر منطقه هستيم. اين مراکز در شاهرود و سرخه راه‌اندازي شده است. در راستاي راه اندازي اين فرهنگسرا بهره‌گيري از ظرفيت جوانان و نوجوانان فعالي در اين طرح‌ها در دستور کار قرار دارد و حضور فعالان فرهنگي با هدف مشارکت هاي مدني اولويت فرهنگسراي اميد خواهد بود. اين فرهنگ‌سراها ملجايي براي خانواده ها براي ارايه خدمات مشاوره هم خواهد بود.با راه اندازي فرهنگ سراهاي اميد و خانواده از اظهارنظرهاي غير کارشناسي ساير افراد جلوگيري کنيم چراکه غالباً بخش عمده اي از طلاق و مشکلات خانوادگي به علت دخالت هاي افراد غير کارشناس رخ مي دهد بنابراين به دنبال سامان دهي مراکز آموزشي و مشاوره اي در سراسر استان هستيم.

نقش و جايگاه رسانه ها را در پيگيري معضلات اجتماعي و افزايش آگاهي هاي عمومي چه مي دانيد؟

در حوزه رسانه بايد به دغدغه مندي واحد برسيم. سم مهلک حوزه اجتماعي نگاه سياسي به اين بخش است. متاسفانه احزاب، رسانه ها و ... حوزه اجتماعي را با نگاه سياسي دنبال مي کنند و محلي براي تخريب و زير سئوال بردن دولت ها شده است. متاسفانه دچار نوعي بداخلاقي مزمن در حوزه هاي مختلف هستيم و رسانه ها بايد به دنبال اصلاح آن باشند. بايد نهضت اصلاح رفتار راه اندازي و اخلاق را در حوزه هاي سياسي، اقتصادي، فرهنگي و اجتماعي و ... اصلاح کنيم. مسائل اجتماعي بايد براي همه رسانه‌ها به يک دغدغه تبديل شود. هر کس مردم را ناميد کند قطعاً با نظام و مردم نيست.

از آنجا که نقش و اهميت رسانه ها در جامعه بر هيچ کس پوشيده نيست و هرچه در اين خصوص صحبت کنم بديهيات را گفته ام، به شدت به فضاي رسانه اعتقاد دارم و احساس مي کنم که بخش عمده اي از نارضايتي ها به واسطه عدم اطلاع مردم از اقدامات انجام شده است. از سويي ديگر بخشي از معضلات و آسيب هاي اجتماعي به علت عدم اطلاع رساني و آموزش هاي لازم است. رسانه ها با انتقال مفاهيم درست ، افزايش اميد ، نشاط ، کار ، تلاش و آموزش رفتارهاي مناسب اجتماعي مي توانند نقش موثر و تعيين کننده اي در توسعه فرهنگي اجتماعي داشته باشند.

چه اقداماتي براي بخش حاشيه نشين داريد؟

علاوه بر مناطق 15 گانه محله محور در استان سمنان، شهرستان مهدي‌شهر اولين شهري است که تمام شهر به 10 محله محور تقسيم‌شده است. کرند، فرور،چهل دوش گرمسار، علي‌آباد و جليل‌آباد آرادان، جانبازان سرخه، کهنه دژ سمنان، شهرک شهيد بهشتي از جز اين محله محورها است.ما به دنبال اين هستيم تمام شهر محله محور شود. در فاز نخست اولويت با مناطق کم برخوردار است.

براي حقوق شهروندي چه کرديد؟

ادامه در صفحه 11