تاریخ 1397/04/21 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره 4805 برو جستجو جستجوی پیشرفته   حاشيه‌هاي پخش مستند بيراهه ادامه دارد
 شکايت از صداوسيما 

پخش مستندي با عنوان «بيراهه» در صداوسيما با واکنش‌هاي زيادي همراه شده است. اين اولين بار نيست که برنامه‌هاي صداوسيما با حاشيه و واکنش همراه مي‌شود، اما اين بار ماجرا به شکايت به شوراي نظارت بر صداوسيما رسيده است.

ماجرا از اين قرار است که چند روز قبل صداوسيما مستندي به نام بيراهه درباره پخش اعترافات چند دختر جوان مربوط به حرکات موزون آنها در فضاي مجازي پخش کرد پخش اين مستند با واکنش گسترده کابران فضاي مجازي همراه شد و بعد واکنش مسولين را برانگيخت ودر نهايت روز گذشته يک عضو ناظر مجلس در شوراي نظارت بر صداوسيما از بررسي اقدام صداوسيما در پخش مستند بيراهه و نشان دادن اعترافات، در جلسه دوشنبه هفته آينده اين شورا خبر داد.

غلامرضا کاتب در گفت‌وگو با ايسنا، اظهار داشت: اقدام صداوسيما در پخش مستند بيراهه و نمايش اعترافات، اقدامي غيرقانوني و غيراخلاقي بود که موجب به وجود آمدن فضاي بسيار منفي در جامعه شد و شکايت‌هاي متعددي توسط انجمن حمايت از کودکان و گروه‌هاي اجتماعي گوناگون از صداوسيما به شورا رسيده که در جلسه هفته آينده به اين شکايات و آثار بسيار منفي به وجود آورده در داخل و خارج از کشور رسيدگي مي‌کنيم.

کاتب ادامه داد: اين اقدام برنامه‌سازان بيراهه در صداوسيما به ابزار و بهانه اي در دست معاندان و دشمنان نظام به ويژه راديوها و تلويزيون‌هاي خارجي به خصوص بي‌بي‌سي و شبکه‌هاي آمريکايي و صهيونيستي براي زير سوال بردن اهداف و آرمان‌هاي انقلاب اسلامي تبديل شده است.

وي اين اقدام را غيرحرفه اي و غيراخلاقي دانست و افزود: در نشست شوراي نظارت بر صداوسيما حتما به قصور نيروي انتظامي به دليل در اختيار گذاشتن جزييات اعترافات (م. ه) رسيدگي خواهد شد. بازجويي‌هاي ناجا اگر محرمانه باشد نبايد در اختيار صداوسيما قرار مي‌گرفت علاوه بر آن به اشتباه پليس فتا نيز رسيدگي خواهد شد.

اين عضو ناظر مجلس در شوراي نظارت بر صداوسيما از برخورد با مسببان و مقصران برنامه‌ساز در صداوسيما خبر داد و افزود: در نشست هفته آينده با دعوت از مديران صداوسيما به ويژه مدير شبکه يک و ساير شبکه‌هايي که احتمالا اين مستند توسط آنها پخش شده است از آنان درباره اين اقدام غيراخلاقي و غيرحرفه‌اي توضيح خواهيم خواست و به نسبت قصور انجام شده با متخلفان برخورد مي‌کنيم.

کاتب با رد ادعاي مجري برنامه «بيراهه» مبني بر درخواست قوه قضاييه براي پخش اعترافات (م.ه) گفت: بعيد مي‌دانم که چنين درخواستي توسط قوه قضاييه از صداوسيما شده باشد اما در عين حال در نشست شوراي نظارت موضوع را با حجت الاسلام اژه‌اي و محمدجواد لاريجاني در ميان مي‌گذارم.

وي ادامه داد: طبق قانون تا زماني که حکم تخلف فرد يا افراد صادر نشود عقلا، شرعا و قانوني حق انتشار وجود ندارد. اين مسئله حتي درباره فساد اقتصادي و اخلاقي نيز ساري و جاري است چه رسد به موضوع پرونده خانم(م.ه). پرداختن به مسئله‌اي در فضاي مجازي با تعدادي معدود کاربر و انتشار آن در شبکه يک صداوسيما با ميليون‌ها بيننده، اصلا درست نبود و انتشار يک ناهنجاري شد.

کاتب پخش مستند بيراهه و اعترافات پخش شده را «فرهنگ‌سازي تخلف» دانست و تاکيد کرد: موظف به حفظ حرمت افراد هستيم و هيچ بنايي براي بردن آبروي شهروندان نيست گذشته از آن پخش چنين مستندهايي بايد داراي انعکاس مثبت باشد نه اينکه عالم و آدم نسبت به مضرات و آثار منفي آن انتقاد داشته باشند. اين اقدام صداوسيما «فرهنگ‌سازي تخلف» نام داشت.اين عضو ناظر مجلس در شوراي نظارت بر صداوسيما بازخوردهاي پخش مستند «بيراهه» را منفي دانست.

همچنين سيداحسان قاضي‌زاده در گفت‌وگو با ايسنا در واکنش به پخش مستند بيراهه و اعترافات چند دختر جوان از رسانه ملي و به دنبال آن واکنش‌هاي گسترده به اين موضوع، گفت: معتقدم همان‌طور که صداوسيما بايد استقلال رسانه‌اي را در برابر آثار سفارشي حفظ کند بايد دقت نظر بيشتري را هم داشته باشد يعني حتي در برابر آثار سفارشي ضريب دقتش را بالا ببرد.

وي افزود: ممکن است هر اداره دولتي، هر ارگان و هر نهادي از مجلس، دولت و قوه قضاييه درخواست پخش برنامه‌هايي را داشته باشد که لازم است صداوسيما در اين موارد دقت نظر کافي را به کار گيرد.

قاضي‌زاده افزود: بررسي‌هاي بنده نشان مي‌دهد که در اين مستند به دليل اطمينان به محتواي ارگان توليدکننده برنامه ضريب دقت به اندازه کافي وجود نداشت حال اينکه بايد اين ضريب دقت درباره هر برنامه‌اي از سوي صداوسيما وجود داشته باشد. اينکه صرفا چند، يک يا دو نفر در اين موارد آن برنامه را مورد بررسي قرار دهند پذيرفتني نيست آن هم با اين توجيه که ارگاني مثل ناجا چنين برنامه‌اي را توليد کرده است و تنها صداوسيما پخش‌کننده آن است.

اين عضو ناظر مجلس در هيات نظارت بر صداوسيما در پايان با تاکيد بر اينکه اين موضوع در هيات مورد بررسي قرار مي‌گيرد، گفت: با اين وجود چنانچه هر شخص حقيقي و حقوقي نسبت به برنامه‌هاي صداوسيما شکايت داشته باشد مي‌تواند آن را به شوراي نظارت بر صداوسيما براي بررسي منعکس کند.

بحث انتقادات از صداوسيما، بحث جديدي نيست اما اينبار حتي برخي از اصولگرايان هم با اين جريان همراه شده‌اند.

روزنامه کيهان در يادداشتي به اين موضوع پرداخته است که در بخشي از آن آمده:

«واکنش قشر متدين و مردم به اين حادثه اما کاملا از سر «دلسوزي» است. اين قشر از جامعه حق دارند از وضعيتي که به خاطر بي‌در و پيکري شبکه‌هاي مجازي و اينترنتي بر سر جوانان و نوجوانانمان آمده ناراحت شوند و به صداوسيما خرده بگيرند و از اين بدسليقگي، گله نمايند. صداوسيما با آن عريضي و طويلي به قول رهبر انقلاب که خطاب به کارکنان قوه قضائيه فرمودند بايد در حوزه رسانه «هنرمندانه» فعاليت کند، در اين مستند، «غيرهنرمندانه» وارد شد و «بدسليقگي کرد.» انتخاب آن قسمت از صحبت‌هاي دختر نوجوان که‌ گريه‌کنان ابراز پشيماني مي‌کند براي مستند، دل هر انساني را مي‌رنجاند و همين حس گاهي، براي پيدا شدن سر و کله «کفتارهاي سياسي» که نه انسانيت سرشان مي‌شود نه حقوق زن و دختر مي‌فهمند کافي است. آنها مترصد فرصتند تا در جامعه «بحران‌آفريني» کنند. صداوسيما با اين بدسليقگي براي اين کفتار‌ها فقط خوراک تبليغاتي مهيا کرد.»

پاسخ صداوسيما

انتقادات از صداوسيما به خاطر پخش برنامه بدون پاسخ نماند. محمد حسين رنجبران مديرکل روابط عمومي رسانه ملي در واکنش به «برخي فضاسازي‌ها درباره مستند «بيراهه» که از شبکه يک سيما درباره آسيب‌هاي فضاي مجازي پخش شده است و حواشي زيادي نيز در فضاي مجازي به دنبال داشت»، گفت: وظيفه ذاتي رسانه ملي و خواست مردم بويژه خانواده‌هاست که اطلاعات بيشتري درخصوص آسيب‌هاي فضاي مجازي داشته باشند و نبايد وقتي مسئولان مربوط در حوزه فضاي مجازي به وظايف‌شان در ساماندهي فضاي مجازي عمل نمي‌کنند ما دست روي دست بگذاريم و برنامه‌هاي آگاهي بخش به خانواده‌ها ارائه نکنيم.

او ريشه اصلي اين معضل را بي‌قاعده و قانون بودن فضاي مجازي کشور دانست و تصريح کرد: بارها بر اين مسئله تاکيد شده است که نبايد فضاي مجازي افسارگسيخته باشد. اين فضا مثل همه‌جاي دنيا بايد قواعد و قانون مشخصي داشته باشد و منتشر کنندگان محتواهاي نامناسب در اين فضا بدانند که چه هزينه‌هايي در انتظارشان است. اما گويي اراده‌اي در اين زمينه بين مسئولان مربوط وجود ندارد و اين جاي تاسف است.

رنجبران با تاکيد براين که اين مستند توليد معاونت اجتماعي نيروي انتظامي بوده است، گفت: يکي از مهمترين مسئوليت‌هاي مشترک ما و ناجا حرکت در مسير پيشگيري است و همان طور که گفتم بسياري از خانواده‌ها با ما تماس مي‌گيرند و مطالبه جدي در زمينه برنامه‌هاي آگاهي بخش در حوزه فضاي مجازي دارند.

او افزود: برخي خانواده‌ها با ما تماس مي‌گيرند و به صراحت مي‌گويند ما خانواده اي مذهبي نيستيم اما به خانواده و حفظ حيا و حرمت خانواده اعتقاد داريم و همکاران ما را قسم مي‌دهند که برنامه‌هايي بسازيد تا جلوي اين عرصه افسارگسيخته فضاي مجازي را بگيرد و به خانواده‌ها آگاهي دهد.

مديرکل روابط عمومي رسانه ملي به برخي شايعات در خصوص عدم صدور حکم قضايي براي اين افراد اشاره کرد و گفت: بر اساس صحبتي که با مسئولان ناجا داشتم براي اين افراد حکم قضايي صادر شده و حتي مقام قضايي درخواست کرده است تا موضوع اين افراد حتما رسانه‌اي شود.»

اما در اين رابطه خبرگزاري ايسنا نوشت: «خبرنگار ايسنا اين موضوع را از چند حوزه قضايي پيگيري‌ کرد و به اين پاسخ رسيد که «پخش اين مستند با هماهنگي دستگاه قضايي نبوده است و دستگاه قضايي اوايل هفته آينده در اين زمينه اطلاع‌رساني لازم را خواهد کرد.»

همچنين ديروز نايب رييس مجلس شوراي اسلامي پخش اعترافات يک دختر نوجوان در صداوسيما بدون دريافت حکم از دادگاه صالح و بدون اجازه متهم را مصداق ارتکاب جرم از سوي اين سازمان عنوان کرد و گفت که بايد با شکايت کساني که در اين ماجرا حق‌شان ضايع شده، فرصتي براي دفاع از آنها از سوي تلويزيون اختصاص يابد.

علي مطهري در گفت‌وگو با ايسنا، اظهار کرد: پخش اعترافات يک دختر نوجوان از فعاليت خلاف اخلاق اينستاگرامي او با حالت گريه و بي‌پناهي از صداوسيما، عواطف مردم را به نفع او تحريک کرد. بايد نبض روانشناسي جامعه در دست مديران صداوسيما باشد تا نقض غرض نکنند. مردم هميشه طرفدار مظلومند هر چند کار او را و راه و فکر او را درست ندانند.

اين عضو کميسيون فرهنگي مجلس با بيان اينکه تحريک غريزه جنسي جامعه کاري مذموم و جرم و گناه محسوب مي‌شود، گفت: در عين حال پخش اعترافات يک متهم درباره چنين موضوعي که لاجرم منجر به شناسايي او و گسترش موضوع در سطح جامعه مي‌شود، مصداق اشاعه فحشا است که خود جرم محسوب مي‌شود.

نايب رييس مجلس ادامه داد: علاوه بر اين پخش اين اعترافات در حالي که هنوز در دادگاه صالح حکمي دريافت نکرده است، بدون اجازه متهم از صداوسيما جرم ديگري است که اين سازمان مرتکب شده است و البته صداوسيما يد طولايي در اين رويه دارد. پخش صحنه‌هايي از زندگي خصوصي مرحوم سيدامامي فعال محيط زيست که متهم به جاسوسي بود يا پخش دادگاه‌هاي معترضان انتخابات سال 88 در حالي که هنوز اتهام آنها ثابت نشده بود، مشتي از خروار است.

مطهري اضافه کرد: در عکس‌المعل‌هايي که در مقابل اين اتفاق شاهد بوديم برخي‌ها استدلال‌شان اين بود که با وجود اين همه جرايم و نابساماني‌هاي اقتصادي نبايد به اين مسائل پرداخت، اين منطق، منطق درستي نيست. به معضلات مختلف اجتماعي بايد به طور هماهنگ و همزمان و موازي پرداخت نه اينکه مثلا اول مشکل ارز را حل کنيم تا بعد سراغ يک ناهنجاري فرهنگي برويم زيرا فرصت از دست مي‌رود.

اين عضو فراکسيون اميد مجلس در پايان گفت:‌ به هر حال کساني که در اين ماجرا حق‌شان ضايع شده است مي‌توانند از طريق شوراي نظارت بر سازمان صداوسيما شکايت کنند تا بر اساس ماده واحده مصوبه مجمع تشخيص مصلحت نظام به آنها فرصت داده شود تا دو برابر زماني که به ضرر آنها صحبت شده است، از خود دفاع کنند.