تاریخ 1397/04/21 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره 4805 برو جستجو جستجوی پیشرفته   در جستجوي شادي 

مرور آنچه در زندگي سپري کرده‌ايم هميشه باعث شادي و رضايت ما نمي‌شود! بسياري از افراد وقتي به زندگي‌شان نگاهي مي‌اندازند ابتدا با اين واقعيت ناخوشايند روبه رو مي‌شوند که زمان بسيار زود گذشته است و فرصت‌ها از دست رفته‌اند! همه ما آرزوها و روياهاي از دست رفته داريم!

برخي از اهداف ما در زندگي ناکام مانده‌اند و هميشه اينطور به نظر مي‌آيد که آنچنان که بايد زندگي نکرده‌ايم! در اين شرايط حفظ خوش‌بيني و شادي کار دشواري است!

اگر وقتي مشغول فکر کردن به اين موضوعات هستيم نگاهي در آينه به خودمان بيندازيم چهره درهم رفته و چشم‌هاي بي‌فروغي خواهيم ديد! آيا همه چيز همين قدر غمگين است؟ آيا روياها از دست رفته‌اند و شادي گم شده است؟ ‏

بدون شک اينگونه نيست! احتمالا هر کدام از ما چيزهاي زيادي در زندگي از دست داده‌ايم اما متقابلا چيزهايي را به دست آورده‌ايم!

اين طبيعي است که گاهي بر اثر فشار و مشکلات رايج زندگي دچار نااميدي شويم اما اين به معناي آن نيست که شادي از دست رفته است!‏

چگونه شادي را به زندگي بازگردانيد

حتما برايتان پيش آمده که احساس کنيد ديگر اميد و انگيزه‌اي براي زندگي نداريد و زندگي‌تان از شادي و خوشبختي تهي شده است! اگرچه گاهي اينطور به نظر مي‌رسد اما در واقع شادي و اميد هيچ وقت از انسان دور نيست! در غير اين صورت هيچ کدام از ما نمي‌توانستيم حتي يک روز را به شب برسانيم! آدمي که احساس مي‌کند زندگي‌اش از نشاط و اميد تهي شده فقط کافي است آن را جستجو کند!‏

کاري که به زندگي‌تان معنا مي‌دهد

چيزي که باعث مي‌شود زندگي غم‌انگيز، تکراري و بي‌فايده به نظر برسد گم کردن معناي زندگي است! شما ممکن است ظاهرا آدم موفق، ثروتمند، پرمشغله و پررابطه‌اي باشيد اما زندگي‌تان تهي از معنا باشد! در واقع هيچ بعيد نيست که تلاش شما براي کار و روابط اجتماعي گسترده‌تر صرفا به اين دليل باشد که نمي‌دانيد چه از زندگي مي‌خواهيد! ‏

چه کنيد

براي بازيافتن شادي بايد تصوير ذهني خود از زندگي را تغيير بدهيد يا آن را بازسازي کنيد! براي اين کار بايد از خودتان بپرسيد چه چيزي در زندگي باعث شادي و رضايت شما مي‌شود!

اگر چشم‌هايتان را ببنديد و بخواهيد خود را در يک موقعيت شاد و رضايت بخش تصور کنيد چه مي‌بينيد؟ در اين تصوير ذهني شما مشغول انجام چه کاري هستيد؟ چه کساني در کنارتان هستند؟ کجا زندگي مي‌کنيد؟ در آن موقعيت به چه فکر مي‌کنيد؟ پس از ارزيابي آنچه باعث رضايت و شادي قلبي شما مي‌شود اين امکان را خواهيد داشت که آن را با واقعيت‌هاي زندگي خود تطبيق بدهيد!

هم اکنون چه کاري انجام مي‌دهيد که به آن شادي عميقي که تصور مي‌کنيد برسيد؟ آيا معناي زندگي شادي که تصور مي‌کنيد با آنچه هم اکنون در اختيار شماست همسان است؟

محدود کردن انتخاب‌ها

يک زندگي محدود و بسته که در آن خواسته‌هاي اندکي از زندگي داشته باشيد کسل کننده خواهد بود!

خوب است که چيزهايي از زندگي بخواهيم و براي رسيدن به آن تلاش کنيم اما خواسته‌هاي بي‌پايان و بي‌حساب از ما انسان موفق و شادي نمي‌سازد! اينکه به دنبال خواسته‌ها و اهداف زيادي در زندگي‌تان باشيد فقط باعث ناراحتي، اضطراب و افسردگي خودتان مي‌شود! تلاش زياد براي رسيدن به چيزهاي فراوان فرسوده کننده و بي‌نتيجه است چون باعث مي‌شود شما تلاشي فراتر از توانايي‌هاي ذهني و جسمي خود انجام بدهيد که همگي محکوم به شکست هستند!‏

چه بايد بکنيد

شما حق داريد در زندگي بر اساس خواسته‌هاي خود دست به انتخاب بزنيد! اما درست اين است که خواسته‌ها را بر اساس محدوديت‌هاي فردي خود تنظيم کنيد! شما ابر قهرمان نيستيد! همه کار از عهده شما بر نمي‌آيد جز اينکه رفتن به راه‌هاي مختلف باعث سردرگمي، ياس و شکست مي‌شود! بر اساس آنچه که از پس آن بر مي‌آييد زندگي کنيد! در اين صورت شادتر و راضي‌تر هستيد!‏

گريز از مصرف‌گرايي به تجربه‌گرايي

خيلي از آدم‌ها نمي‌دانند شادي را بايد در چه چيزي و در کجا جستجو کنند! اغلب اينطور به نظر مي‌رسد که اگر آن لباس خاص، بازي کامپيوتري، ماشين يا خانه را بخريد خيلي خوشحال مي‌شويد! درست است که خريدن يک دست لباس تازه يا هر چيز ديگري هيجان و لذت ويژه‌اي دارد!

اما تجربه به شما ثابت کرده است که اين هيجان حتي يک روز هم دوام نمي‌آورد! اما بياييد به آخرين رستوراني که با دوستانتان رفتيد، آخرين مهماني يا آخرين سفري که داشته‌ايد و به شدت حالتان خوب شد فکر کنيد! حالا احساس‌تان را با يادآوري آخرين لباسي که خريده‌ايد مقايسه کنيد! شادي آنچه تجربه مي‌کنيد از شادي آنچه از نظر مالي هزينه مي‌کنيد پايدارتر است!‏

چه بايد بکنيد

اگر زندگي شاد مي‌خواهيد وقت و پول خود را براي تجربه‌هاي ماندگارتر هزينه کنيد! داشتن بهترين گوشي هوشمند واقعا جذاب و دل‌نشين است اما تجربه ماندگاري نيست مگر اينکه بلد باشيد با آن تجربه‌هاي ماندگار و خاصي بسازيد!

اگر شاد نيستيد به جاي هزينه کردن براي خريدن و مالکيت اشيا و لوازم آن را با تجربه‌هاي ماندگار جايگزين کنيد: يک دوره آموزشي چيزي که هميشه دلتان مي‌خواست ياد بگيريد ثبت نام کنيد! به مکان‌هاي تازه سفر کنيد! به تماشاي يک نمايش يا کنسرت برويد! مهماني بدهيد! وقت خود را صرف ساختن يک چيز جالب کنيد!‏

تغيير نگرش و شکرگزاري

چيزي که باعث مي‌شود از زندگي آنچنان که بايد لذت نبريد ناتواني در شکرگزاري است! معمولا اينطور به نظر مي‌رسد که زندگي چيزهاي زيادي را از شما گرفته و يا اصلا در اختيارتان قرار نداده است! شايد اين تا اندازه‌اي درست باشد! اما اين نشان دهنده آن است که شما نگرش درستي نسبت به زندگي نداريد و واقعيت‌هاي زندگي را درست ارزيابي نمي‌کنيد! زندگي مطلقا بد يا خوب نيست بلکه طيفي از خوبي‌ها و بدي‌هاست!‏

چه بايد بکنيد

‏ حقيقت اين است که براي داشتن آرامش و شادي در زندگي بايد بتوانيد زندگي را به طور کلي ارزيابي کنيد طوري که نه آن را مطلقا خوب تصور کنيد و نه مطلقا بد!

در اين صورت رضايتمندي بيشتري از زندگي خواهيد داشت! در عين حال يادآوري آنچه که در اختيار داريد و قدردان بودن به شما کمک مي‌کند به جاي تمرکز بر مشکلات، ضعف‌ها و ناکامي‌ها،خوبي‌ها را ببينيد! اشتباه نکنيد! اين گول زدن خودتان نيست بلکه اين راهي است که به شما انگيزه و اميد براي پيش رفتن به سوي بهتر زندگي کردن را مي‌دهد!

ريحانه دوستدار


 قوه قضائيه؛ اعتمادسازي و اقناع افکار عمومي ‏ 

‎در ديداري که مسئولان قوه قضائيه در سالگرد شهداي هفتم تير با رهبري معظم انقلاب حضرت آيت‌الله خامنه‌اي مدظله داشتند، معظم له بيانات بسيار مهمي ايراد فرمودند و نکات ارزشمندي را مورد توجه قرار دادند‏‎!

‎بخشي از اين مطالب مستقيماً متوجه دستگاه قضايي بود و بخشي هم تمامي دستگاه‌ها و دلسوزان نظام را شامل مي‌شد!يکي از نکات بسيار مهم سخن ايشان، اقناع افکار عمومي همراه با تبليغات درست و هنرمندانه بود، ايشان جلب اعتماد افکار عمومي را با تبليغ درست يعني انعکاس هنرمندانه و موثر واقعيات و عملکرد دستگاه قضايي را مورد تاکيد قرار دادند و فرمودند جلب افکار عمومي و اعتماد سازي از کارهاي اساسي همه دستگاه‌ها بويژه دستگاه قضايي و ضابطان آن است و اضافه فرمودند که اعتمادسازي نيازمند 2 رکن اصلي است؛ يکي کارهاي عملي و ديگري تبليغات‎!

‎البته اين ديدار مسائل ديگري مانند تحول سريع و شتابان و مناسب درقوه قضائيه، ورود دستگاه قضايي در موضوعات مرتبط با حقوق عامه و مسائل زندگي روزمره مردم و معرفي قضات کوشا،صادق و قانع و همچنين معرفي افراد متخلف و خيانتکار اعم از قاضي و يا ديگر عوامل را به مردم مورد تاکيد قرار دادند وليکن چون بيشتر توجه به بحث تبليغات و اقناع افکار عمومي بود، به اين محور بحث بيشتر ورود مي‌کنم‏‎!

‎همه مي‌دانيم امروز رسانه‌ها نقش اساسي در شکل‌گيري افکار عمومي دارند و از اين‌رو است که بسياري از رسانه‌هاي مهم و اثرگذار جهان را صهيونيست‌ها در دست گرفته‌اند تا بر افکار عمومي مردم جهان تسلط يابند‎!

‎در کشور ما متأسفانه در اين مقوله بعضي از دستگاه‌ها بسيار ضعيف عمل کرده‌اند، حال آن‌که در سال‌هاي اخير با گسترش فضاي مجازي اثرگذاري اين گونه رسانه‌هاي تبليغي در شکل‌گيري افکار عمومي بسيار جدي بوده است و گاهي در يک موضوع آنچنان افکار عمومي بمباران فکري مي‌شود که حقايق و واقعيات را وارونه مي‌نماياند و موجب سست شدن پايه‌هاي اعتماد مردم به انقلاب و نظام مي‌شود و اينجاست که بايد همه احساس وظيفه کنند و مراقب جريان‌هاي فکري باشند و پيوسته روشنگري کنند و نگذارند افکار عمومي مردم و اجتماع به بيراهه کشيده شود‎!

‎امروزه کانال‌هاي خبري و انعکاس رويدادها در فضاي مجازي آنچنان با سرعت انجام مي‌شود که بسا در چند ساعت اکثريت مردم را در يک موضوعي خبردار مي‌کنند و ما نبايد فعاليت‌هاي رسانه‌اي شبکه‌هاي مجازي را دستکم بگيريم، شايد يک نفر تا شب که به خانه مي‌رود تلويزيون نبيند، اما در طول روز ده‌ها بار چشمش به صفحه موبايل‌اش مي‌افتد و به صورت آنلاين پيگير رويداد‌ها و قضاياي اجتماعي است.

‎حال آيا در چنين شرايطي قوه قضائيه بايد روزها و هفته‌ها صبر کند تا سخنگوي اين قوه به ميان خبرنگاران بيايد و بخشي از مسائل و ذهنيات به‌وجود آمده را پاسخگو باشد؟ مسلماً اين شيوه‌اي قديمي است و ديگر جواب نمي‌دهد و همان‌طورکه رهبري معظم انقلاب تصريح فرمودند، کار تبليغي موثر در دستگاه قضايي و مقابله با عمليات رسانه‌اي سنگين مخالفان، نيازمند يک تيم رسانه‌اي قوي است که متاسفانه هم اکنون چنين چيزي در دستگاه قضايي وجود ندارد! من از ديرباز معتقد بودم که قوه قضائيه بايد يک لشکر رسانه‌اي داشته باشد، وليکن تصور آنها اين بود که ارتباط با رسانه‌ها وظيفه آنان نيست و يا حتي گاهي در موضوعي از پرونده‌هاي مهم که جامعه را دچار التهاب کرده بود،اگر سؤالي مي‌کرديد پاسخ آنها اين بود که موظف به توضيح يا پاسخ‌گويي نيستند و به اصطلاح نگاهي قانوني آن هم به صورت خشک به قضيه داشتند که ما قانوناً موظف به توضيح و جوابگويي نيستيم! متأسفانه بر اثر اين تفکر، افکار عمومي لطمه‌هاي زيادي ديد، چون ميدان خالي بود و همه را سر و صداي دشمنان و مخالفان و تحليل‌هاي آنها پر کرده بود و در اين ميان کسي که بايد افشاگري و روشنگري افکار مي‌کرد، سکوت کرده بود و تا يک موضوعي آنچنان فراگير نشود و افکار عمومي را تحت تاثير قرار ندهد، دادستان ظاهر نمي‌شد، آن هم خيلي مختصر فقط تکذيب مي‌کرد، نه تبليغ هنرمندانه و درست و اثرگذار و اين چنين است که مي‌بينيم افکار عمومي محل تاخت و تاز دشمنان کشور، نظام و انقلاب شده است، براي اينکه ما کوتاهي کرده‌ايم و مي‌خواهيم کشور را به شيوه 40 سال پيش اداره کنيم! قوه قضائيه بايد اجازه دهد دادستان‌ها، رؤساي دادسرا‌ها و حتي بازپرس‌ها در پرونده‌هاي مهم که افکار عمومي را تحت تاثير قرار مي‌دهند، روشنگري کنند و موضوع خبر رساني منحصر به سخنگوي قوه قضائيه نباشد،جلب اعتماد افکار عمومي وظيفه همه دلسوزان کشور، انقلاب و نظام است‎!

‎در شرايطي که هزاران سايت،کانال و گروه در فضاي مجازي افکار عمومي را بمباران مي‌کنند، چرا دوستداران انقلاب ساکتند و يا حرکت ضعيفي دارند؟ جنگ رسانه‌اي را بايد با جنگ رسانه‌اي پاسخ گفت، خوشبختانه سپاه پاسداران از ديرباز متوجه اين ميدان جنگ بوده و تا کنون هم خوش درخشيده است، اما آيا اين کفايت مي‌کند؟ چرا بقيه احساس مسئوليت نمي‌کنند‏‎!

‎رهبري معظم فرمودند متأسفانه بسياري از دستگاه‌هاي ما کارهاي رسانه‌اي دقيق و هنرمندانه و موضوع جلب اعتماد عمومي را دست‌کم گرفته‌اند! ايشان تاکيد داشتند که جلب افکار عمومي و اعتماد سازي از کارهاي اساسي همه دستگاه‌ها بويژه دستگاه قضايي است و به نظر مي‌آيد يکي از موارد تحولي که بايد به سرعت در دستگاه قضايي پديد ‌آيد، در همين قضيه اطلاع‌رساني و جنگ رسانه‌اي است که بايد مکانيزم اجرايي آن هرچه سريعتر ايجاد شود و افکار عمومي بيشتر از اين مورد تهاجم قرار نگيرد‎!

‎دادسراي فرهنگ و رسانه نيز مي‌تواند به جاي آن‌که فقط سلبي عمل کند، ايجابي هم عمل کند،يعني اگر خبرنگاران را براي درج و يا انعکاس مطلبي احضار مي‌کند، مي‌تواند بالعکس خبرنگاران را براي روشنگري و بيان حقايق و واقعيات هم دعوت کند و از ظرفيت آنان براي انعکاس درست و هنرمندانه و موثر واقعيات و عملکرد دستگاه قضايي استفاده به عمل آورد!‏

شايد لازم باشد که در قوه قضائيه معاونت جديدي مثلاً به نام رسانه‌اي و يا اطلاع‌رساني ايجاد شود تا به شکلي جدي و گسترده پيگير تمامي مطالب مطروحه در فضاي اجتماعي و پاسخگويي به آنها باشد، به هرحال با توجه به تاکيدات رهبري معظم اين موضوع بايد مورد توجه جدي دستگاه قضايي باشد و هرچه سريع‌تر راهکار‌هاي اجرايي آن در اين قوه پيش بيني شود و ما شاهد قوه قضائيه‌اي قدرتمند در عرصه رسانه‌اي باشيم و جواب بدخواهان و بدگويان به موقع و بدون تاخير و به صورتي حرفه‌اي و هنرمندانه داده شود و افکار عمومي اين‌چنين عرصه تاخت و تاز سلطنت‌طلبان، منافقان و منحرفان قرار نگيرد‎!

مرتضي نجفي قدسي


 ميزان کشف قاچاق کالا در استان سمنان21 درصد افزايش داشت 

سرويس حوادث:

دبير ستاد مبارزه با مواد مخدر استان سمنان با اشاره به لزوم اجراي طرح تشديد نظارت و کنترل بر بازار در راستاي مقابله با قاچاق کالا گفت: ميزان کشفيات قاچاق کالا در استان سمنان در مقايسه با سال گذشته 21 درصد افزايش داشت.حسن اسلامي راد در حاشيه بازديد از بازار فروش در جمع خبرنگاران اظهار داشت: حجم ريالي کالاهاي قاچاق کشف‌شده در سال 96 بيش از 151 ميليارد بوده است که اين آمار به نسبت سال 95 بالغ‌بر 22 درصد افزايش داشت.وي با بيان اينکه در سه‌ماهه اول سال 97 بالغ‌بر 21 درصد افزايش ريالي کشفيات قاچاق کالا را در مقايسه با مدت مشابه سال گذشته شاهد بوديمU خاطرنشان کرد: طرح‌هاي کنترل و بازرسي از مراکز توزيع و عرضه به مردم در راستاي مقابله با اين پديده شوم در استان سمنان اجرايي مي‌شود.دبير ستاد مبارزه با قاچاق کالا استان سمنان با اشاره به اينکه قاچاق کالا ضربه مهلکي را به بدنه اقتصاد کشور وارد مي‌کند تصريح کرد: ريشه اصلي رکود در خط توليد داخلي و بيکاري بسياري از کارگران ايراني در اين پديده شوم اقتصادي قرار دارد.وي با تأکيد بر لزوم مقابله جدي با اين پديده خاطرنشان کرد: مهم‌ترين کالاهاي قاچاقي کشف‌شده در استان سمنان دارو، لباس، سيگار، برخي لوازم برقي منزل و لوازم‌آرايشي و بهداشتي است.

حسن اسلامي راد با تأکيد بر اينکه برخورد جدي با قاچاقچيان عمده در اولويت نخست اين ستاد قرار دارد تصريح کرد: در اين مدت تعداد پرونده‌هاي کشف قاچاق کالا باارزش بيش از 100 ميليون تومان 100 درصد افزايش داشته است.وي ابراز داشت: تحقق شعار سال جديد با توجه به تأکيدات مقام معظم رهبري يکي از سياست‌هاي اصلي دولت براي رفع مشکلات اقتصادي است.