تاریخ 1397/04/21 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره 4805 برو جستجو جستجوی پیشرفته   مديرعامل شرکت آب منطقه اي سمنان:
 سمنان سالانه 11 برابر يک سد آب از دست مي دهد 

مديرعامل شرکت آب منطقه اي سمنان گفت: متوسط کسري مخزن آب در استان سمنان سالانه 150 ميليون متر مکعب است، اين ميزان کسري مخزن آب در سال، 11 برابر حجم آب سد شهيد شاهچراغي دامغان در استان سمنان است، يعني استان سمنان سالانه چيزي حدود 11 برابر حجم فعلي سد دامغان به ظرفيت 12 ميليون متر مکعب، آب از دست مي دهد، که اين از طريق اضافه برداشت، برداشت هاي غيرمجاز و ... صورت مي گيرد.

به گزارش خبرنگار ايسنا، منطقه سمنان، ايرج حيدريان در جلسه شوراي فرهنگ عمومي استان سمنان که با حضور نماينده ولي فقيه در استان و امام جمعه سمنان، استاندار سمنان، نماينده سمنان، مهديشهر و سرخه و جمعي از مسوولين برگزار شد، از کاهش 24 و 14 درصدي آب دهي رودخانه ها و آب چشمه هاي استان سمنان نسبت به سال گذشته در استان سمنان خبر داد.

وي افزود: ميزان آورد آب رودخانه ها و آب چشمه هاي استان سمنان به ترتيب به ميزان 38 و 27 درصد در مقايسه با دوره درازمدت نيز کاهش پيدا کرده است.

مديرعامل شرکت آب منطقه اي سمنان افزود: ميزان بارش هاي استان سمنان نيز از ابتداي سال زراعي جاري (ابتداي مهر 96 تا اين تاريخ 20 تيرماه 97) نسبت به مدت مشابه دوره گذشته به ميزان يک درصد کاهش پيدا کرده است، همچنين در مقايسه با دوره درازمدت نيز 15 درصد کاهش يافته است.

حيدريان با بيان اينکه شرايط خشکسالي روز به روز بدتر مي شود، گفت: متوسط بارندگي در استان سمنان سالانه 140 ميلي متر است، اين در حالي است که متوسط جهاني بارندگي در دنيا سالانه 860 ميلي متر و در کشور حدود 240 ميلي متر در سال است.

وي اضافه کرد: مصرف آب در جهان، در بخش کشاورزي 70 درصد است، اين در حالي است که مصرف آب کشاورزي در کشور 86 درصد و در استان سمنان نيز بالغ بر 88 درصد است.

مديرعامل شرکت آب منطقه اي سمنان اضافه کرد: در بخش نصب کنتورهاي هوشمند بر چاه هاي کشاورزي استان سمنان نيز استان سمنان با تجهيز 80 درصد چاه هاي کشاورزي به کنتور هوشمند، رتبه برتر کشوري را داراست.

حيدريان تصريح کرد: از مجموع يک هزار و 699 چاه کشاورزي مشمول نصب کنتور هوشمند در استان، حدود يک هزار و 352 چاه کشاورزي به کنتور هوشمند مجهز شده اند.

وي همچنين تعامل و همکاري تمامي دستگاه هاي اجرايي استان سمنان را در راستاي اجراي طرح ها و برنامه هاي مختلف در راستاي مديريت بهينه مصرف آب در استان سمنان و همچنين اطلاع رساني و فرهنگ سازي در اين بخش خواستار شد.


 ساختمان شهيد حججي شهميرزاد افتتاح شد 

سرويس خبر

ساختمان شهيد حججي شهميرزاد با حضور دکتر "احمد همتي" نماينده مردم شهرستان‌هاي سمنان و مهديشهر در مجلس شواري اسلامي، "حسن ارگي" فرماندار شهرستان مهديشهر، عاشوري معاون فرماندار، "لقمانيان" شهردار شهميرزاد، اعضاي شوراي اسلامي، و بخشدار در مجتمع بام شهر شهميرزاد افتتاح شد.

دکتر همتي نماينده مردم شهرستان‌هاي سمنان و مهديشهر در مجلس شواري اسلامي در اين مراسم گفت: شهردار شهميرزاد براي به ثمر نشستن اين پارک تلاش‌هاي بي‌وقفه‌اي داشتند که جاي تقدير دارد.

شهردار شهميرزاد همزمان با مراسم افتتاح ساختمان شهيد حججي گفت: احداث ساختمان شهيد حججي و احداث مسير برگشت پارک کوهستان با اعتباري بالغ بر نه ميليارد ريال صورت پذيرفته است.

مهندس لقمانيان در ادامه به ساير اقدامات شهرداري اشاره کرد و گفت: احداث ساختمان شهيد حججي و بازسازي باغ پارک کوهستان، اجراي عمليات زير سازي و آسفالت مسير به متراژ 7000 متر مربع، اجرا ديوار سيماني به طول 1350متر، اجراي ديوار سنگي يک‌رو نما و دورو نما به طول 620متر، اجراي پله سنگي به طول 145متر جهت سهولت در تردد شهروندان و گردشگران به پارک کوهستان، ساخت المان بزرگ شهميرزاد به طول 30متر مربع، کاشت انواع گونه نهال گردو و بادام در مسير، خريداري و نصب انواع سطل زباله در مسير، خريداري و نصب 20 عدد نيمکت چوبي و سطل زباله در مسير برگشت پارک کوهستان، رنگ آميزي جداول و.... برخي از اقداماتي ست که توسط شهرداري شهميرزاد انجام شده است.


 فرماندار مهديشهر در گفتگو با خبرنگار روزنامه پيام استان سمنان؛
 گردشگري شهرستان مهديشهر نيازمند توجه متفاوت تري است 

مهديشهر-خبرنگار روزنامه پيام استان سمنان

فرماندار مهديشهر در خصوص جاذبه‌هاي گردشگري شهرستان مهديشهر گفت: شهرستان مهديشهر از لحاظ گردشگري يکي از شهرستانهاي خاص استان و در عين حال کشور است.

حسن ارگي افزود: اقليم، توپوگرافي منطقه، ميراث ملموس و ناملموس، وجود يکي از چهارده شهر نمونه گردشگري کشور در اين شهرستان، وجود ميراث ناملموسي مثل آداب و رسوم و فرهنگ بالاي عشاير سنگسري، وجود بزرگترين باغ گردوي جهان، داشتن بيشترين درختان پهن برگ جنگل‌هاي هيرکاني، وجود حيات وحش بي‌نظير از جمله کل، قوچ و خرس قهوه‌اي و پلنگ و ديگر حيوانات وحشي که نشان‌دهنده بکر بودن اين منطقه است از جمله جاذبه‌هاي گردشگري اين منطقه محسوب مي‌شود.

وي به روستاي گردشگري اين شهرستان اشاره کرد و گفت: ملاده، ده صوفيان، فينسک، چاشم، رودبارک و... روستاهايي هستند که به عنوان مقصد گردشگري معرفي مي‌شوند.

ارگي ادامه داد: ظرفيت‌هاي متعددي که در شهرستان مهديشهر وجود دارد سبب شده که اين شهرستان کاملا اقليمي متفاوت براي حضور گردشگران در کنار کوير زيباي سمنان فراهم آورد.

فرماندار مهديشهر تصريح کرد: من سعي کرده‌ام شعاري را تحت عنوان از کوير تا خزر از مسير مهديشهر در اينجا دنبال کنم و در اين يکي دو سال گذشته قدم‌هاي مثبتي برداشته شده، و سبب شده تا شهرستان مهديشهر در اين دوره زماني رتبه نخست را در زمينه ايجاد بوم‌گردي‌ها در استان کسب و رتبه نخست در زمينه جذب سرمايه در حوزه گردشگري و فضايي که ايجاد شده دنبال کند.

وي افزود: متاسفانه چند وقتي است که به علت تغيير مديريت يا نگرش فضا به اين شکل شده و با وقفه‌اي مواجه شده ايم که اميدواريم دوستان در ميراث فرهنگي شرايط خاص اين شهرستان را درک کرده و با مطالعه به اين واقعيت برسند که اين حوزه جغرافيايي مثل ديگر نقاط استان نيازمند توجهي با جنس متفاوت‌تر است.

وي اضافه کرد: سعي کرديم که طي دو سال گذشته با توجه به گردشگري بودن اين شهرستان و وجود شهر نمونه گردشگري شهميرزاد، در اعتبارات شهرستاني ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري را اعتباراتي کاملا متفاوت ببينيم و اين دستگاه را علي رغم تامين‌هاي اعتباري در اولويت‌هاي اعتباري شهرستان قرار دهيم. ارگي افزود: سال گذشته 15 ميليارد ريال اعتبار مصوب داشتيم که تاکنون تقريبا بيش از 60 درصد اين اعتبار هم تخصيص يافته و از دستگاه‌هاي ذيربط خواسته شده گزارشي از آخرين وضعيت عملکرد خود در شهرستان را گزارش دهند که متاسفانه تاکنون در اين زمينه تعلل صورت گرفته و اين اعتبارات را براي سال جاري آنها لحاظ خواهيم کرد و پيگيري خواهيم کرد تا اعتبارت شهرستان به نحو صحيح در حوزه خودش شود.

دستگاه‌هاي اجرايي ذيربط از جمله ميراث فرهنگي بايد از سهم اعتبارات ملي سهم شهرستاني و استاني را اخذ و کمک کنند تا بتوانيم در آن بخش هم سهم شهرستاني را جذب کنيم و نسبت به توسعه خدمات زيربنايي و مرمت بناها و مسائل مرتبط با حوزه ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري اقدام کنيم که اميدواريم با درک اين موضوع و مکاتباتي که صورت گرفته است دستگاه‌هاي ذيربط خود را مسئول بدانند و پاسخگو باشند در غير اين صورت ما وظيفه داريم براي دفاع از حقوق حقه شهرستان مهديشهر در حوزه ميراث فرهنگي و گردشگري اقدامات لازم را انجام دهيم و براي دفاع از حقوق مردم با هيچ شخصي هم تعارف نداريم چرا که مردم خواستار اين هستند که نماينده دولت با توجه به ظرفيت‌هاي قانوني موجود دفاع کند.

وي در پايان ابراز اميدوراي کرد: مديران در اين خصوص درک لازم داشته باشند که ما همچنان مصمم هستيم که اين اتفاقات خوبي که به دنبال آن هستيم در شهرستان مهديشهر هر چه سريع‌تر محقق شود.


 مدير‌آموزش و پرورش شاهرود:
 نياز شديد به تخصيص اعتبارات استاني و ملي در بخش فضا‌هاي‌آموزشي شاهرود 

شاهرود-خبرنگار روزنامه پيام استان سمنان

مدير‌آموزش و پرورش شاهرود در ديدار با فرماندارشاهرود گفت: اختصاص اعتبارات استاني و ملي به طرح‌هاي شهرستان به صورت متوازن صورت بگيرد و سهم کم شاهرود از اعتبارات استاني بايد جبران شود.

حميد باباخاني با ارائه گزارشي از عملکرد فعاليت‌هاي اين مديريت، کمبود شديد فضا‌هاي‌آموزشي به ويژه در شهرک‌هاي شاهرود و رشد جمعيت دانش‌آموزي در دوره ابتدايي را مورد تاکيد قرار داد و با اشاره به استقرار پايه دوازدهم افزود: هم اکنون نياز به دو هنرستان داريم.

وي وجود دوازده دبستان دو نوبته را از مصاديق نبود فضاي‌آموزشي عنوان و گفت: در آينده نزديک اين تعداد به 20 مدرسه افزايش خواهد يافت.

باباخاني ضمن رضايت از عملکرد‌آموزشي و مثبت مجموعه تحت مديريت خود گفت:‌آموزش و پرورش شاهرود از ثبات و آرامش مطلوبي برخوردار است و اين شهرستان در بخش‌هاي مختلف‌آموزشي و پرورشي و کسب رتبه‌هاي متعدد استاني و کشوري وضعيت خوبي در استان دارد.

وي رشد 48 درصدي رتبه‌هاي زير 2000 در کنکور سراسري و قبولي 32 دانش‌آموز اين شهرستان در رشته‌هاي پزشکي و دندانپزشکي و کسب 17 مدال کشوري در رشته‌هاي متعدد ورزشي از جمله اين موفقيت‌ها معرفي کرد و افزود: اين موفقيت‌ها در شرايطي کسب شده است که سرانه دانش‌آموزي شهرستان پايين‌ترين سرانه دانش‌آموزي استان است و شاهرود با سرانه دانش‌آموزي 60 تومان به ازاي هر دانش‌آموز بسيار پايين‌تر از سرانه دانش‌آموزي شهرستان‌هاي سمنان با 299 و ميامي با 480 تومان سرانه مي‌باشد.

باباخاني تاکيد کرد: اختصاص اعتبارات استاني و ملي به طرح‌هاي شهرستان به صورت متوازن صورت بگيرد و سهم کم شاهرود از اعتبارات استاني بايد جبران شود.

باباخاني اظهار اميدواري کرد: در سال جاري جذب 8 ميليارد و 600 ميليون تومان اعتبار اداره نوسازي مدارس استان براي اين شهرستان تحقق يابد.

مدير‌آموزش و پرورش شاهرود در پاسخ به سوال محمد کرم‌محمدي، از حضور پنج خير مدرسه ساز در احداث فضا‌هاي‌آموزشي خبر داد و گفت: اميدواريم دو پروژه خيرساز در حال احداث شهرک البرز و شهرک شهيد بهشتي هر چه سريعتر آماده بهره‌برداري شود.

معاون‌آموزش ابتدايي‌آموزش و پرورش شاهرود نيز در اين ديدار صبغه و سابقه فرهنگي فرماندار جديد را باعث افتخار اين مجموعه دانستند و افزود:‌ آموزش و پرورش خوب نشانه شهر خوب است.

حميده محبي رشد جمعيتي در دوره ابتدايي را رو به رشد دانست و تأمين فضاي‌آموزشي مناسب دانش‌آموزان را خواستار شد.

محمد کرم محمدي فرماندار جديد شاهرود ضمن ابراز رضايت از رشد قابل توجه مدارس غير دولتي، هيأت امنايي و پيش دبستاني در شاهرود، گفت: در شرايط کنوني خيرين مدرسه ساز نقطه قوت‌آموزش و پرورش هستند.

وي حضور نمايندگان دانش‌آموزي در جلسات فرمانداري و ترويج ورزش همگاني بويژه در سطح بانوان و بر تعامل بيشتر فرمانداري و‌آموزش و پرورش تأکيد کرده و تشکيل اولين جلسه شوراي‌آموزش و پرورش را در اسرع وقت خواستار شد.


 سرويس خبر 

فرماندار ميامي:

مديريت بهينه مصرف آب در دستور کار

دستگاه‌هاي اجرايي ميامي است

ميامي-فرماندار ميامي با اشاره به بحران کم‌آبي به‌خصوص در فصل گرما در اين شهرستان، گفت: براي مقابله با خشک‌سالي، مديريت مصرف آب در دستور کار دستگاه‌هاي اجرايي است.

به گزارش خبرنگار مهر، محمدمهدي کريمي ظهر چهارشنبه در نشست شوراي فرهنگ عمومي ميامي به ميزباني دفتر امام جمعه اين شهر ضمن اشاره به سياست‌هاي مأخوذه توسط دستگاه‌هاي اجرايي شهرستان در بحث مقابله با خشک‌سالي به‌خصوص در فصل گرم سال، تأکيد کرد: مديريت مصرف آب در دستور کار دستگاه‌هاي اجرايي است.

وي افزود: پس از تأمين، استحصال و انتقال آب که در زمره برنامه‌هاي ميان‌مدت و بلندمدت در حوزه رفع تبعات منفي خشک‌سالي و کم‌آبي در شهرستان است، حفاظت و مديريت منابع مطرح مي‌شود که دستورالعمل‌هاي مناسب با آن به دستگاه‌هاي ذي‌ربط ابلاغ‌شده است.

ضرورت مديريت مصرف آب

فرماندار ميامي بابيان اينکه مديريت مصرف و منابع امروز دو اصل براي حفظ وضع موجود در قبال منابع آبي است، گفت: با توجه به فصل تابستان، افزايش مصرف، افزايش تبخير آب و همچنين کاهش دبي منابع آبي، ضرورت دارد که مسئولان با همراهي مردم در مديريت مصرف دقت نظر بيشتري داشته باشند.

کريمي به نقش خانواده‌ها در صرفه‌جويي مصرف آب اشاره کرد و توضيح داد: خانواده و به‌خصوص بانوان در اين امر نقشي حياتي دارند امروز اگر هر فرد و هر خانواده خود را ملزم به رعايت صرفه‌جويي در مصرف آب کند، قطعاً بخش اعظمي از مشکلات ناشي از خشک‌سالي کاهي خواهد يافت.

وي افزود: خانواده‌ها همچنين مي‌توانند به کودکان از سنين پائين‌تر صرفه‌جويي را بياموزند تا در آينده شاهد رشد نسلي قدردان و صرفه‌جو در مصرف نعمات خدادادي باشيم.

برخورد با سوء استفاده کنندگان از منابع آبي

علي‌اکبري رئيس دادگستري ميامي نيز در اين نشست و در سخناني کوتاه، با تأکيد بر برخورد جدي دستگاه قضا با برداشت‌هاي غيرمجاز از منابع آبي، باهدف حراست از منابع گفت: انشعابات و چاه‌هاي غيرمجاز در سطح شهرستان پيگرد قانوني دارند و دادگستري در اسرع وقت به چنين پرونده‌هايي رسيدگي مي‌کند.

وي همچنين افزود: سد آب کالپوش منبع خوبي است اما بايد درباره بهره‌برداري درست و منطقي از آن برنامه‌ريزي شود تا شاهد بروز پديده‌هاي اجتماعي در آن بخش نباشيم.

ضرورت توجه به برچسب انرژي

در هنگام خريد لوازم برقي

سرويس خبر

در بيست و ششمين قسمت از برنامه راديوئي پرتو که از صداي مرکز سمنان پخش شد، مطالبي در خصوص ضرورت توجه به برچسب انرژي در هنگام خريد لوازم برقي ارائه گرديد.

به گزارش روابط عمومي شرکت توزيع برق استان سمنان، در بخش گزارشي اين برنامه به اهميت برچسب انرژي رده A و بالاتر و همچنين عدم استفاده از لوازم برقي پرمصرف در ساعات اوج مصرف و استفاده از اين لوازم در ايام تعطيل و ساعات غير پيک، اشاره شد.

يادآور مي‌شود: جدا نمودن دوشاخه لوازم برقي از پريز در هنگام نظافت آنها از نکات مهم پيشگيري از وقوع برق گرفتگي مي‌باشد که در بخش نمايشي "آقا و خانم پيک" که با هنرمندي عوامل صدا و سيماي مرکز سمنان اجرا گرديد، به اين نکته پرداخته شد.

لازم به ذکر است: مهندس وحيد تيموري کارشناس مديريت مصرف شرکت توزيع برق استان، مطالبي تحت عنوان " راهکارهاي صرفه جوئي و استفاده درست از لوازم برقي خانگي " را عنوان نمود.

خاطرنشان مي‌سازد: گزيده اخبار صنعت توزيع برق استان توسط ريحانه عامري از کارشناسان اين شرکت ارائه و در پايان "فاطمه ابراهيمي" برنده زيباترين جمله پيرامون مديريت بهينه مصرف برق با مضمون" برق سهم همه است، آنچه براي خود مي‌خواهيم براي ديگران هم بخواهيم" معرفي شد.

فرماندار دامغان:

17 طرح روستايي دامغان تسهيلات اشتغال‌زايي دريافت مي‌کنند

دامغان - فرماندار دامغان گفت: 17 طرح اشتغال روستايي و عشايري اين شهرستان براي دريافت هشت ميليارد و 100 ميليون ريال تسهيلات کارآفريني به بانک‌هاي عامل معرفي شدند.

علي‌اصغر مجد در گفتگو با خبرنگار مهر، ضمن بيان اينکه 17طرح اشتغال روستايي دامغان براي دريافت تسهيلات معرفي شدند، تأکيد کرد: اين واحدها متقاضي هشت ميليارد و 171 ميليون ريال وام اشتغال‌زايي هستند که با اعطاي اين تسهيلات، براي 81 نفر از عشاير و روستائيان شغل ايجاد مي‌شود.

وي افزود: تا ابتداي تيرماه جاري يک طرح اشتغال‌زايي از ميان 17 طرح مذکور، موفق به دريافت 64ميليون تومان وام اشتغال‌زايي روستايي و عشايري شده و پرونده مابقي طرح‌ها، در بانک‌ها در دست بررسي براي اخذ تضمين است.

تسهيل در بازپرداخت تسهيلات

فرماندار دامغان ضمن بيان اينکه تسهيلات اشتغال روستايي و عشايري ارزان‌قيمت و با شرايط مناسب پرداخت مي‌شود، گفت: اين تسهيلات به متقاضي اجازه مي‌دهد تا کارگاه و يا محل کارش را در روستا احداث و مدتي هم کار کند و سپس به پرداخت اقساط مبادرت ورزد که اين امر به متقاضيان اجازه مي‌دهد با دغدغه کمتري به توليد بپردازند.

مجد بابيان اينکه بازپرداخت تسهيلات اشتغال روستايي و عشايري شش‌ساله است، گفت: اين وام‌ها داراي دوره تنفس هم هستند که خود کمک شاياني به بازپرداخت آن‌ها مي‌کند.

وي افزود: هدف از ارائه اين تسهيلات ارتقاي اقتصاد خانوار روستايي، افزايش ماندگاري در روستاها، جلوگيري از مهاجرت، ارتقاي توليدات روستايي و ... است.