تاریخ 1397/04/21 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره 4805 برو جستجو جستجوی پیشرفته   در نشست شوراي فرهنگ عمومي استان سمنان مطرح شد؛
 از دست رفتن آب در استان سمنان بيش از 11 برابر يک سد 

مديرعامل شرکت آب منطقه اي سمنان گفت: متوسط کسري مخزن آب در استان سمنان سالانه 150 ميليون متر مکعب است، اين ميزان کسري مخزن آب در سال، 11 برابر حجم آب سد شهيد شاهچراغي دامغان در استان سمنان است، يعني استان سمنان سالانه چيزي حدود 11 برابر حجم فعلي سد دامغان به ظرفيت 12 ميليون متر مکعب، آب از دست مي دهد، که اين از طريق اضافه برداشت، برداشت هاي غيرمجاز و ... صورت مي گيرد.

به گزارش خبرنگار ايسنا، منطقه سمنان، ايرج حيدريان در جلسه شوراي فرهنگ عمومي استان سمنان که با حضور نماينده ولي فقيه در استان و امام جمعه سمنان، استاندار سمنان، نماينده سمنان، مهديشهر و سرخه و جمعي از مسوولين برگزار شد، از کاهش 24 و 14 درصدي آب دهي رودخانه ها و آب چشمه هاي استان سمنان نسبت به سال گذشته در استان سمنان خبر داد.

وي افزود: ميزان آورد آب رودخانه ها و آب چشمه هاي استان سمنان به ترتيب به ميزان 38 و 27 درصد در مقايسه با دوره درازمدت نيز کاهش پيدا کرده است.

مديرعامل شرکت آب منطقه اي سمنان افزود: ميزان بارش هاي استان سمنان نيز از ابتداي سال زراعي جاري (ابتداي مهر 96 تا اين تاريخ 20 تيرماه 97) نسبت به مدت مشابه دوره گذشته به ميزان يک درصد کاهش پيدا کرده است، همچنين در مقايسه با دوره درازمدت نيز 15 درصد کاهش يافته است.

حيدريان با بيان اينکه شرايط خشکسالي روز به روز بدتر مي شود، گفت: متوسط بارندگي در استان سمنان سالانه 140 ميلي متر است، اين در حالي است که متوسط جهاني بارندگي در دنيا سالانه 860 ميلي متر و در کشور حدود 240 ميلي متر در سال است.

وي اضافه کرد: مصرف آب در جهان، در بخش کشاورزي 70 درصد است، اين در حالي است که مصرف آب کشاورزي در کشور 86 درصد و در استان سمنان نيز بالغ بر 88 درصد است.

مديرعامل شرکت آب منطقه اي سمنان اضافه کرد: در بخش نصب کنتورهاي هوشمند بر چاه هاي کشاورزي استان سمنان نيز استان سمنان با تجهيز 80 درصد چاه هاي کشاورزي به کنتور هوشمند، رتبه برتر کشوري را داراست.

حيدريان تصريح کرد: از مجموع يک هزار و 699 چاه کشاورزي مشمول نصب کنتور هوشمند در استان، حدود يک هزار و 352 چاه کشاورزي به کنتور هوشمند مجهز شده اند.

وي همچنين تعامل و همکاري تمامي دستگاه هاي اجرايي استان سمنان را در راستاي اجراي طرح ها و برنامه هاي مختلف در راستاي مديريت بهينه مصرف آب در استان سمنان و همچنين اطلاع رساني و فرهنگ سازي در اين بخش خواستار شد.


 فرهنگ استفاده از توليد داخلي در جامعه نهادينه شود 

سمنان- خبرنگار روزنامه پيام استان سمنان

استاندار سمنان گفت: فرهنگ استفاده از توليد داخلي براي افزايش اشتغال و رونق کسب و کار در جامعه نهادينه شود.

سيدشهاب‌الدين چاوشي در نشست شوراي فرهنگ عمومي استان در دفتر امام جمعه سمنان افزود: امسال سال حمايت از توليد داخلي نام گرفت و اين امر پيش از خروج آمريکا از برجام مورد تأکيد رهبري قرار گرفت که نشات گرفته از حساسيت ويژه اين مسأله بوده و اگر امروز در افکار عمومي براي اين مورد فضا سازي نشود، متضرر خواهيم شد.

وي به بيانيه‌اي که حدود 110 سال گذشته از سوي علماي اصفهان در راستاي حمايت از توليدات داخلي صادر شده اشاره کرد و افزود: حمايت از توليد داخلي از ديرباز دغدغه فقها و علما بوده و امروز بايد اهميت اين مسأله براي مردم شفاف باشد.

چاوشي خاطرنشان کرد: اگر براي رفع نيازها، متکي به بيگانگان باشيم استقلال جامعه حفظ نخواهد شد و شعار انقلابي، استقلال آزادي، جمهوري اسلامي، خدشه‌دار مي‌شود.

استاندار سمنان با تأکيد بر لزوم ارتقاي کيفي محصولات داخلي، ادامه داد: بايد کاري کرد تا ايرانيان به توليد محصولات داخلي افتخار کنند که اين امر در تسهيل فرهنگ‌سازي استفاده از توليدات داخلي بين اقشار مختلف اثرگذار است.

وي نهادينه شدن اين فرهنگ در بين مردم را توسط تريبون داران، سايت‌‌هاي خبري، تحليلي و مطبوعات ضروري دانست و خاطرنشان کرد: با استفاده از اين فرصت‌ها بايد مردم بپذيرند که براي درمان اشتغال و حفظ شغل‌هاي موجود بايد توليد داخلي مورد توجه قرار گيرد و به عنوان شعار تلقي نگردد.

چاوشي به ماموريت اعضاي شوراي فرهنگ عمومي اشاره و تصريح کرد: مأموريت اين شورا، اصلاح فرهنگ عمومي جامعه و فرهنگ‌سازي است.

وي با تاکيد بر اين که انجام هر کاري از سوي حکومت نيازمند شکل‌گيري فرهنگ آن کار در جامعه است، افزود: حکومت هر کاري بخواهد انجام دهد اگر فرهنگ آن در جامعه شکل نگيرد کار براي توده مردم اهميتي نخواهد داشت.

چاوشي با اشاره به وظايف مردم و حکومت در قبال يکديگر تصريح کرد: بين مردم و حکومت جدايي وجود ندارد و حکومت بخشي از جامعه و مردم است.

استاندار سمنان با بيان اين که امروز از بالاترين رده حاکميت تا شوراي شهر و روستا با خواست و اداره مردم صورت مي‌گيرد، اضافه کرد: حلقه مفقوده در اين ميان، رابطه انتخاب‌کنندگان و انتخاب شوند‌گان است که بعد از مدتي از هم گسسته مي‌شود.وي حفظ اين رابطه و تلاش براي استحکام اين رابطه را از ماموريت ذاتي اين شوراها دانست.وي با بيان اين که فرهنگ قناعت و صرفه‌جويي در جامعه از ديرباز مورد استقبال قرار گرفته است ، توجه به استفاده بهينه از مصرف آب و نظارت دستگاه‌هاي مرتبط بر استفاده بهينه از مصارف آب را مورد تأکيد قرار داد. در اين نشست نماينده ولي‌فقيه در استان و امام‌جمعه سمنان و شماري از مسوولان سمنان حضور داشتند.


 پيش‌بيني جذب قريب 20 هزار نفر در فعاليت‌هاي تابستاني کانون‌هاي مساجد 

سمنان- خبرنگار روزنامه پيام استان سمنان

مسوول کانون هاي فرهنگي هنري مساجد استان سمنان از فعاليت 228 کانون فرهنگي هنري اين استان در طرح غني‌سازي اوقات فراغت خبر داد و گفت: پيش‌بيني مي‌شود در تابستان امسال قريب 20 هزار نفر جذب اين طرح شوند.

حجت‌الاسلام محمدرضا حداديان در نشست خبري به خبرنگاران افزود: طرح غني‌سازي اوقات فراغت از اول تيرماه در کانون‌هاي فرهنگي هنري مساجد اين استان آغاز شده و تا پانزدهم شهريور ادامه دارد. وي هدف از برگزاري اين طرح را ايجاد نشاط و شادي، انجام فعاليت‌هاي گروهي و اجراي برنامه‌هاي تربيتي و آموزشي بيان کرد و گفت: نبود برنامه‌هاي مشخص غني‌سازي اوقات فراغت براي جوانان و نوجوانان يکي از عوامل بروز بزهکاري در جامعه شناخته شده و دبيرخانه کانون‌هاي فرهنگي هنري مساجد با توجه به شعار سال در اين خصوص برنامه‌ريزي کرده است.

حداديان با اشاره به محورهاي برنامه‌هاي غني‌سازي اوقات فراغت گفت: برگزاري مسابقات فرهنگي هنري، ورزشي، کوهنوردي، اردوهاي تفريحي محلي و منطقه‌اي، تشکيل گروه‌هاي سرود، نمايش، روزنامه‌ديواري، گروه‌هاي امدادي و فعاليت‌هاي تربيتي و نشست‌هاي مختلف را در قالب طرح غني‌سازي اوقات فراغت برنامه‌ريزي و اجرايي کرده است. وي اظهار داشت: اين برنامه‌ها در رده‌هاي مختلف سني و در دو گروه برادران و خواهران پيش بيني شده است و براي اجراي اين برنامه‌ها از ظرفيت هاي منطقه اي و محلي نيز استفاده شده است.

وي با اشاره به ثبت 228 کانون فرهنگي هنري مساجد استان سمنان در سامانه "سجا" تصريح کرد: امسال برنامه‌هاي غني‌سازي اوقات فراغت کانون‌هاي فرهنگي هنري مساجد در اين سامانه ثبت و رصد مي‌شود.

سال گذشته در طرح غني‌سازي اوقات فراغت کانون‌هاي مساجد استان سمنان 19 هزار و 495 نفر در قالب 699 کلاس و نيز 459 برنامه ورزشي و 718 فعاليت فرهنگي هنري تحت پوشش قرار گرفتند.

در استان سمنان 240 کانون فرهنگي هنري مساجد فعال است و هر کانون بين 50 تا 70 نفر عضو دارد.


 مديرعامل شرکت آب منطقه‌اي استان سمنان:
 67 ليتر بر ثانيه پساب آب از شبکه‌هاي فاضلاب سمنان هدر مي‌رود 

سمنان- خبرنگار روزنامه پيام استان سمنان

مديرعامل شرکت آب منطقه‌اي استان سمنان با بيان اين که تنها 33 ليتر آب بر ثانيه بازچرخاني مي‌شود، گفت: 67 ليتر بر ثانيه پساب آب سمنان از شبکه‌هاي فاضلاب هدر مي‌رود.

ايرج حيدريان در پنجمين نشست شوراي حفاظت آب استان سمنان به ميزباني سالن غدير استانداري با بيان اين که 67 ليتر بر ثانيه پساب آب سمنان از شبکه‌هاي فاضلاب هدر مي‌رود، ابراز داشت: در شرايطي که کشورهاي توسعه‌يافته مي‌کوشند تا از آب بهينه استفاده کنند در ايران تنها 33 ليتر بر ثانيه بازچرخاني مي‌شود.

وي با بيان اين که در هيچ صنعتي در جهان نمي‌توان استفاده از آب شرب در توليدات را مشاهده کرد، افزود: استفاده از آب خاکستري سال‌ها در همه کشورهاي دنيا مرسوم شده است که با توجه به محدوديت‌هاي منابع آب موجود ما نيز بايد به سمت استفاده از پساب آب در بخش صنعت استان گام برداريم.

مديرعامل شرکت آب منطقه‌اي استان سمنان با بيان اين که آب مصرفي را مي‌توان دوباره در بخش صنعت، فضاي سبز و کشاورزي مورد استفاده قرارداد، ابراز داشت: وضعيت بازچرخاني آب در شهرک‌هاي صنعتي استان بايد مورد بررسي واقع شود تا بتوان بر‌اساس ميزان برآورد آب مصرفي در خصوص استفاده از پساب آب در توليدات راه‌کار مناسب ارائه کرد.

حيدريان با بيان اين که برنامه عملياتي در خصوص قرق چاه‌هاي شرب براي تأمين آب مورد نياز مردم انجام مي‌شود، تصريح کرد: ميزان تبخير آب در استخرهاي کشاورزي بسيار بالا است و اين مهم مي‌طلبد تا کنترل و برنامه‌ريزي براي طراحي استخرهاي مناسب و اجراي سند بهره‌وري آب استان در دستور کار قرار گيرد.

وي با بيان اين که فعاليت برخي صنايع باعث شوري و آلودگي آب شرب سمنان شده است، افزود: آبخوان دشت سمنان در محدوده شهرک صنعتي و پارک سوکان به سمت شوري و آلودگي پيش روي داد که سرمنشأ آن فعاليت برخي صنايع در منطقه است که بايد اقدامات لازم در راستاي جلوگيري از مخاطرات از دست دادن منابع آب شرب در اسرع وقت انجام شود.


 تصويب صورت‌هاي اساسي ماليشرکت توزيع برق استان سمنان 

سرويس خبر

با حضور صاحبان سهام، بازرس قانوني و اعضاي هيات مديره شرکت توزيع برق استان سمنان، جلسه مجمع عمومي عادي ساليانه اين شرکت در توانير برگزار شد.مهندس سيدمحمد موسوي زاده رئيس هيات مديره و مدير عامل شرکت توزيع برق استان در اين نشست، عملکرد شرکت در سال 96 از زواياي مختلف را در قالب گزارش هيات مديره به مجمع عمومي تبيين کرده و اقدامات و برنامه‌هاي انجام شده در طول سال گذشته و همچنين پيشنهادهاي شرکت در جهت ارتقاي سطح فعاليت‌ها را به سمع صاحبان سهام رساند.در اين جلسه، حسابرس و بازرس قانوني شرکت، گزارش صورت‌هاي اساسي مالي شامل تراز نامه، سود و زيان و گزارش وجوه نقد براي سال منتهي به 29/12/96 را که به طور مطلوب ارزيابي شده بود را به حضور مجمع عمومي ارائه کرده و در جريان اين نشست، عملکرد صورت‌هاي مالي به تصويب مجمع عمومي ساليانه شرکت رسيد. خاطر نشان مي‌سازد : صاحبان سهام شرکت از اين که براي هفدهمين سال متوالي، صورت‌هاي اساسي مالي به طور مطلوب ارزيابي و تصويب مي‌گردد، از تلاش بي‌وقفه و زحمات ارزشمند مدير عامل، اعضاي هيات مديره و کارکنان شرکت توزيع برق استان سمنان تقدير و تشکر به عمل آوردند.


 مدير امور باغباني سازمان جهاد کشاورزي استان سمنان:
 سمنان دومين توليد‌کننده زردآلوي کشور است 

سرويس خبر

مدير امور باغباني سازمان جهاد کشاورزي استان سمنان با اشاره به برداشت محصول زردآلو در اين استان گفت: سمنان دومين توليد کننده زردآلوي کشور است.

به گزارش روابط عمومي سازمان جهاد کشاورزي استان سمنان، مهدي قراييان اظهار داشت: سرمازدگي که در باغات مناطق سردسيري استان اتفاق افتاد سبب کاهش توليد محصولات باغي استان و به ويژه زردآلو شد.

وي خاطرنشان کرد: پيش بيني مي‌شود امسال حدود 43 هزار تن زردآلو از باغات استان برداشت شود که عمدتا به مصرف تازه خوري مي‌رسد.

مدير امور باغباني سازمان جهاد کشاورزي استان سمنان با بيان اينکه اين استان توليد 6/13 درصد زردآلوي کشور را دارد و دومين استان کشور در توليد اين محصول است، افزود: سمنان برترين استان در توسعه کشت اين محصول است.

قراييان با بيان اينکه عوامل متعددي سبب شده تا اين استان از نظر توليد زردآلو در کشور برتر باشد افزود: وجود پتانسيل‌هاي اقليمي و شرايط مناسب پرورش زردآلو، وجود ارقام متنوع در مناطق خاص زردآلوکاري استان کانند ارقام منحصر به فرد منطقه پشت بسطام و همچنين يافته‌هاي علمي و تحقيقاتي و تحربي در موفقيت باغداران اين استان در کشت اين محصول مؤثر بوده است.

وي با بيان اينکه سرمازدگي باغات زردآلو يکي از مهم‌ترين مشکلات باغداران در سال‌هاي اخير است به برخي از اقدامات براي کمک به حل اين مشکل اشاره کرد و افزود: باغداران استان بر اساس تحقيقات و همچنين تجارب از ارقام مقاوم‌تر مانند خيبه اي، جهانگيري و جعفري براي توسعه باغات خود استفاده کرده اند.

مدير امور باغباني سازمان جهاد کشاورزي استان سمنان با اشاره به اينکه استفاده از روش‌هاي مقابله‌اي مانند به کارگيري دستگاه‌هاي مولد باد گرم و دستگاه‌هاي چاهک معکوس در استان اجرا و در کاهش سرمازدگي مؤثر بوده و نتايج مثبتي داشته است، تصريح کرد: در حال حاضر سازمان جهاد کشاورزي استان سمنان براي حمايت از کشاورزان در اين بخش تسهيلاتي از محل خط اعتباري مکانيزاسيون پرداخت مي‌کند. قراييان اضافه کرد: همچنين براي استفاده از « شيد هوس مجهز به مه‌پاش» براي کنترل شرايط محيطي تسهيلاتي از سوي سازمان جهاد کشاورزي استان سمنان در نظر گرفته شده و بهره‌برداران مي‌توانند از اين تسهيلات استفاده کنند.


 سرويس خبر 

رئيس اتاق بازرگاني استان سمنان:

تجهيز نواحي صنعتي استان سمنان

به آتش‌نشاني ضروري است

سمنان- خبرنگار روزنامه پيام استان سمنان

رئيس اتاق بازرگاني استان سمنان بابيان اين که در دسترس بودن تجهيزات اطفاء حريق در نواحي صنعتي ميزان خسارت را کاهش مي‌دهد، گفت: تجهيز نواحي صنعتي استان به آتش‌نشاني ضروري است.

علي‌اصغر جمعه‌اي در نشست با اصحاب رسانه و خبرنگاران به ميزباني اتاق بازرگاني سمنان بابيان اين که تجهيز نواحي صنعتي استان به آتش‌نشاني ضروري است، ابراز داشت: در چند روز گذشته شاهد وقوع آتش‌سوزي در انبار گمرک استان بوديم که باعث بروز خساراتي به کالاهاي موجود در آن شد اما با توجه به اينکه احتمال وقوع حريق در هر مکاني وجود دارد بنابراين بايد نسبت به رفع کاستي‌ها اقدام شود.

وي با بيان اين که در واگذاري انبارهاي عمومي به بخش خصوصي شامل صندوق‌ها و تعاوني‌ها نظارت درستي انجام نمي‌شود، افزود: اگرچه انبارهاي عمومي متولي اصلي بودند اما بايد ناظران نيز بر روي آن نظارت کافي را انجام مي‌دادند بنابراين استاندارسازي انبارهاي کالا بايد در اولويت قرار گيرد.

رئيس اتاق بازرگاني استان سمنان بابيان اينکه در هر حادثه آتش‌سوزي بخش عمده‌اي از سرمايه‌هاي کشور به هدر مي‌رود، ابراز داشت: نه‌تنها در گمرک بلکه با چند حادثه آتش‌سوزي در ناحيه صنعتي سمنان مواجه بوديم که تجهيز نبودن اين مکان‌ها به ايستگاه‌هاي اطفاي حريق ازجمله مشکلاتي است که رسيدگي خاص مسئولان ذي‌ربط را براي رفع اين نواقص مي‌طلبد.

جمعه‌اي با بيان اين که سوءاستفاده برخي از برجام نتوانست اقتصاد ما را به جلو پيش ببرد، تصريح کرد: برجام اگرچه نتوانست همه مشکلات ما را حل کند اما ازنظر اقتصادي منفعت‌هايي نيز براي کشور داشت که متأسفانه جنجال‌هاي سياسي اقتصاد ما را يک گام به عقب برد.

وي با بيان اين که در برابر خروج آمريکا از برجام تنها وحدت رمز پيروزي ما خواهد بود، افزود: قطعاً خروج آمريکا از برجام به نفع اقتصاد و توليد ما نبود چراکه برخي شرکت‌هاي اروپايي عليرغم اذعان به اقدام نادرست امريکا به‌ناچار از تعهدات خود خارج شدند که دراين‌بين تنها با حمايت از توليدکننده و اتحاد مي‌توانيم از اين بحران گذر کنيم.

انتشار فراخوان کتاب سال تجسمي

حوزه هنري استان سمنان

سرويس خبر

فراخوان کتاب سال تجسمي استان سمنان از سوي حوزه هنري استان منتشر شد.

به گزارش روابط عمومي حوزه هنري استان سمنان، فراخوان کتاب سال تجسمي استان سمنان در رشته‌هاي پوستر، کاريکاتور، تصوير سازي و عکس از سوي حوزه هنري استان سمنان منتشر شد.

بر اساس اين گزارش، فراخوان کتاب سال تجسمي استان سمنان با دو موضوع: «نگاه اکنون به انقلاب اسلامي (چهل سالگي انقلاب اسلامي) در خصوص توانمندي‌ها و دستاوردهاي انقلاب اسلامي طي سي و نه سال گذشته در حوزه‌هاي علمي، فرهنگي، هنري، اقتصادي اشاره دارد و «حمايت از کالاي ايراني» درباره ترويج فرهنگ حمايت از توليد و مصرف کالاي ايراني، ترويج فرهنگ و سبک زندگي ايراني - اسلامي با زبان گوياي هنر، به کارگيري ابزار قدرتمند هنر در توسعه و تقويت فرهنگ کار و کارآفريني، فراهم آوردن بستر مناسبي براي ترويج فرهنگ اقتصاد مقاومت، قاچاق کالا و... منتشر شده است.

شايان ذکر است تکنيک و شيوه‌ي اجراي آثار آزاد است و هر هنرمند مي‌تواند هر تعداد اثر به شرط تطابق با موضوعات فراخوان در اندازه‌هاي40*30 يا 70*50 ارسال نمايد که به تمامي آثار خلق شده و ارسالي در هر رشته پس از انتخاب و تاييد نهايي، حق‌التصوير پرداخت مي‌شود و آثار منتخب در کتاب سال تجسمي استان سمنان چاپ خواهد گرديد.هنرمندان تا پايان شهريور 1397 فرصت دارند آثار خود را به حوزه هنري استان سمنان تحويل يا ارسال نمايند.

همچنين علاقمندان مي‌توانند جهت کسب اطلاعات بيشتر با شماره تلفن 33321105 داخلي 20 دفتر هنرهاي تجسمي حوزه هنري استان سمنان تماس حاصل نموده و يا به سايت حوزه هنري استان سمنان به نشاني www.artsemnan.ir مراجعه کنند.

حفاظت عرصه‌هاي طبيعي نيازمند

مشارکت مردمي است

سرويس خبر

سيد حسين ميرسيد دبير کميته فني اداره کل منابع طبيعي و آبخيزداري سمنان گفت: حفاظت از عرصه‌هاي طبيعي استان نيازمند فرهنگ سازي و مشارکت مردم است.

به گزارش روابط عمومي اداره کل منابع طبيعي و آبخيزداري استان سمنان، سيد حسن ميرسيد افزود: رويکرد اين نهاد تقويت حفاظت از عرصه‌هاي منابع طبيعي با جلب مشارکت مردم و افزايش توان علمي است.

وي اظهار داشت: کميته فني نقش مهمي در هدايت فعاليت‌ها به سوي مديريت تلفيقي و يکپارچه در حفاظت از عرصه‌هاي منابع طبيعي دارد.

وي خاطرنشان کرد: اين کميته مجمعي متشکل از کارشناسان با تجربه منابع طبيعي و آبخيزداري و به عنوان مشاور علمي و فني مديران است که ارتباط نزديکي با برنامه‌هاي اجرايي و منابع محلي و نقش مهم در شناسايي استعدادهاي اين بخش دارد.

ميرسيد ادامه داد: کميته فني با هدف تسهيل و تسريع رسيدگي به امور فني طرح‌ها با به کارگيري افراد متخصص بر اساس آيين نامه شوراي عالي جنگل،مرتع و آبخيزداري تشکيل شده است.

وي اضافه کرد: در سال گذشته با هدف حفاظت از عرصه‌هاي منابع طبيعي 39 طرح در نشست‌هاي مختلف مصوب شد که از اين تعداد، سه طرح در بخش بيابان، پنج طرح جنگل، 23 طرح تعداري و بازنگري مديريت چرا بود.دبير کميته فني اداره کل منابع طبيعي و آبخيزداري سمنان تصريح کرد: بيشتر طرح‌هاي مرتعداري و بازنگري در شهرستان‌هاي مهدي شهر و شاهرود به دليل وسعت مناطق ييلاقي و قشلاقي انجام شده است.

به گفته وي مصوبات راهبردي کميته فني در سال گذشته نسبت به سال 1395، 110درصد افزايش داشته است.

ميرسيد نظام‌مند کردن تهيه طرح‌ها به وسيله سازمان نظام مهندسي کشاورزي را از شاخص ترين اقدامات انجام شده سال گذشته برشمرد.

عرصه منابع طبيعي استان سمنان 9 ميليون و 700 هزار هکتار وسعت دارد که شامل پنج ميليون و 200 هکتار بيابان، سه ميليون و 700 هزار هکتار مرتع و 352 هزار هکتار جنگل است.

از مجموع مناطق جنگلي در استان سمنان، 58 هزار هکتار جنگل‌هاي هيرکاني و پهن برگ شامل جنگل ابر و جنگل رودبارک، 150 هزار هکتار جنگل سوزني برگ و 144 هزار هکتار جنگل کويري و بياباني است.

استان سمنان هفت هزار و 941 تن بهره‌بردار مرتع براي چراي دام دارد.