تاریخ 1397/04/21 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره 4805 برو جستجو جستجوی پیشرفته   مشاور رهبري همزمان با نخست وزير رژيم صهيونيستي به روسيه رفت
 پيام قرمز تهران به کرملين 

گروه سياسي، علي ودايع: مشاور رهبري ايران همزمان با نخست وزير رژيم صهيونيستي به مسکو رفته است. اگر تا ديروز تنها آمريکايي‌ها به عنوان قدرت فرامنطقه اي در خاورميانه ايفاي نقش مي‌کردند حالا اين روسيه است که توانايي تصميم گيري درباره آينده را به چنگ آورده است. در کشاکش نفوذ هژموني روسيه از حوزه کشورهاي مشترک المنافع به قلب پرالتهاب خاورميانه، «دونالدترامپ» به هر قيمتي مي‌خواهد با «ولاديميرپوتين» به يک «معامله بزرگ» دست پيدا کند تا شايد «معامله قرن» را هم محقق کند.

بنا به گزارش رسانه‌هاي اسرائيلي ، «بنيامين نتانياهو» نخست وزير اسرائيل براي ديدن مسابقه فوتبال انگليس و کرواسي به مسکو رفته است اما همه مي‌دانند که بي بي براي چانه زني در رابطه با ملاقات هفته آينده ترامپ و پوتين خود را به روسيه رسانده است. نتانياهو روز سه شنبه در ديدار با الکساندر لاورنتيف، فرستاده ويژه پوتين، و سرگي ورشينين، معاون وزارت خارجه روسيه، گفت که «ايران بايد سوريه را ترک کند.» ملاقات رهبران روسيه و اسرائيل در مسکو، دومين ديدار آنها طي دو ماه گذشته است. سفر ارديبهشت ماه بنيامين نتانياهو به روسيه ساعاتي پس از اعلام خروج آمريکا از توافق هسته اي برجام با ايران صورت گرفت.

در طرف مقابل، مشاوررهبري در امور بين‌الملل در سفر مسکو سرپرستي هياتي از وزارت خارجه را به عهده دارد. «بهرام قاسمي» سخنگوي وزارت خارجه گفته است که «علي اکبر ولايتي حامل پيام مقام معظم رهبري و رئيس جمهور براي رئيس جمهور روسيه هستند که اين پيام‌ها در ديدار ايشان با ولاديمير پوتين در کرملين تسليم رئيس جمهور روسيه خواهد شد.»

سخنگوي وزارت خارجه ايران همچنين تاکيد کرد که سفر علي اکبر ولايتي به مسکو «بسيار مهم» است. به نوشته خبرگزاري روسي اسپوتنيک ملاقات ولايتي با پوتين احتمالاً روز پنجشنبه 21 تير انجام خواهد گرفت و براي روز جمعه نيز ديدارهايي براي آقاي ولايتي در نظر گرفته خواهد شد. وزارت خارجه ايران درخصوص سفر ولايتي به موسکو به اين گفته اکتفا کرده است که مناسبت نامه «خطاي راهبردي» است که دونالد ترامپ رئيس جمهور آمريکا با خروج از توافق هسته اي مرتکب شده است.

ولايتي در فرودگاه مسکو ضمن استراتژيک خواندن روابط ايران و روسيه در مورد همزماني سفر نخست وزير رژيم صهيونيستي گفت: «ايشان يک آدم دوره گردي است که هر روز در يک نقطه از جهان سفر کرده و اظهارات بي مبنا و بي منطقي مي‌کند و کم کم به جايي رسيده که کسي به حرف‌هاي او اهميتي نمي‌دهد؛ لذا وجود يا عدم حضور او در روسيه هيچ تاثيري در ماموريت استراتژيک ما در مسکو ندارد.»

گمانه‌زني‌هاي بسياري در رابطه با اين پيام مطرح شده است و برخي معتقدند که ايران به دنبال آن است که با اعطاي امتيازي به همسايه شمالي، مسکو را در برابر آمريکا، اسرائيل و سعودي نگه دارد؛ بعضي نيز بر اين باور هستند که پاستور واقعگرايانه موضوعات را فهم مي‌کند و به دور از افکار عمومي داخلي، به دنبال ميانجيگري کرملين در منازعات ايران با ديگر قدرت‌هاي منطقه‌اي و فرامنطقه‌اي است. اين که مشاور بين الملل رهبري براي پوتين چه پيامي برده مشخص نيست اما قطعا ايران خطوط قرمزي دارد که براي امنيت تهران حياتي محسوب مي‌شود.

شايعه معامله

ظرف دو هفته اخير شايعات متعددي درباره بده و بستان روسيه و آمريکا منتشر شده است. عمده حرف‌هايي که شنيده شده در رابطه با ايجاد محدوديت براي جمهوري اسلامي است. نشريه نيويورکر خبر داده است که مسئولاني از عربستان، امارات و رژيم صهيونيستي رئيس جمهوري آمريکا را به عقد قراردادي بزرگ تحت عنوان «اوکراين برابر سوريه» با ولاديمير پوتين، رئيس جمهور روسيه تشويق کرده‌اند.گفته شده که اين ايده را اولين بار محمد بن زايد، وليعهد ابوظبي در نشستي ويژه که کمي پيش از انتخابات رياست جمهوري آمريکا در نوامبر 2016 برگزار شد، ارائه کرد.بن زايد در آن نشست به مسئولان آمريکايي گفت که پوتين علاقه‌مند به حل بحران سوريه در مقابل لغو تحريم‌هاي اعمال شده عليه اين کشور درباره اوکراين است.

نيويورکر به نقل از برخي مسئولان فعلي و سابق آمريکا نوشت، بن زايد تنها رهبر کشورهاي منطقه نيست که نزديک شدن طرف‌هاي جنگ سرد سابق را ترجيح مي‌دهد.در شرايطي که هم‌پيمانان آمريکا در اروپا با نگراني توجه ترامپ به همکاري با پوتين را دنبال مي‌کنند، سه طرف شامل رژيم صهيونيستي، عربستان و امارات از نفوذ منحصر به فردي در دولت فعلي برخوردار هستند و به شکلي محرمانه براي نيل به اين هدف تلاش مي‌کنند.

طبق گزارش نيويورکر، مسئولان اسرائيلي پس از پيروزي ترامپ در انتخابات، در راستاي همگرايي ميان واشنگتن و مسکو تلاش کردند. سفير رژيم صهيونيستي در آمريکا و يکي از چهره‌هاي نزديک به نتانياهو تاکيد کرد، تل‌آويو دولت ترامپ را به همکاري مستحکم‌تر با پوتين در سوريه تشويق کرد به اين اميد که مسکو، ايراني‌ها را به ترک سوريه ترغيب کند.

اين روزنامه آمريکايي فاش کرد، نتانياهو خواست تاکيد کند که نيروهاي ارتش اين رژيم مي‌توانند به حريم هوايي سوريه که روس‌ها بخشي از آن را در کنترل دارند، براي ممانعت از گسترش سلاح‌هاي پيشرفته در سوريه که تهديدي براي تل‌آويو هستند، وارد شوند.

يک مسئول اسرائيلي عالي رتبه مدعي شد، اسرائيل مي‌تواند به توافقي آمريکايي-روسي درباره ايراني‌ها دست يابد و اين توافق مي‌تواند آغازي براي بهبود کلي روابط ميان دو طرف باشد.يک مسئول سابق آمريکا به نيويورکر گفت، پس از انتصاب ترامپ مذاکراتي با يکي از وزراي کابينه نتانياهو داشتم و او پيشنهاد تبادل اوکراين با سوريه را داد.

رد تباني مسکو عليه ايران

به رغم تمام شايعاتي که شنيده شده ، مقامات روسيه هرگونه تباني عليه ايران به نفع آمريکا، عربستان و اسرائيل را نفي مي‌کنند. در همين رابطه ، سفير روسيه در تهران با بيان اينکه جمهوري اسلامي ايران متحد ارزشمندي براي روسيه است، گفت: «تهران در سياست خارجي مسکو همواره از جايگاه مهم و قابل توجهي برخوردار است.»

«لوان جاگاريان» در ديدار «اميرعبداللهيان» دستيار ويژه رئيس مجلس شوراي اسلامي و مديرکل امور بين‌الملل افزود: «روابط ممتاز دو کشور به نفع منطقه و صلح و ثبات جهاني و مانعي در برابر رفتار يکجانبه گرايي آمريکا است.»

وي همچنين ادامه داد: «همکاري موفق دو کشور در کمک به کاهش بحران در سوريه الگوي مهمي در کمک به بازگرداندن امنيت منطقه و مقابله با سياست‌هاي جنگ افروزانه است و از اهميت ويژه‌اي برخوردار مي‌باشد.خوشبختانه رايزني و مشورت ميان مسئولان دو کشور در سطوح مختلف براي گسترش هرچه بيشتر مناسبات و همکاري‌هاي فيمابين وجود دارد.»

روسيه اگرچه تلاش مي‌کند با مواضع ديپلماتيک يا پيام‌هاي پنهاني دل ايراني‌ها را آرام کند اما اقدام اين کشور در افزايش توليد نفت در جهت جبران نفت تحريمي ايران و کاهش قيمت نفت اقدامي است که به مزاج تهران خوش نيامده است. احتمال وقوع معامله اوکراين در ازاي سوريه اتفاقي است که معادلات خاورميانه را راديکاليزه ترخواهد کرد که نتيجه اي جز برخورد و احتمال جنگ ندارد.


 عراقچي تشريح کرد
 نشست وين نمايش صريح انزواي آمريکا درعرصه بين‌الملل 

«سيد عباس عراقچي» معاون سياسي وزير امور خارجه نشست اخير کميسيون مشترک برجام را «نمايش صريح انزواي آمريکا درعرصه بين‌الملل» ارزيابي کرد و گفت: بيانيه اين نشست حاوي نکات قابل توجهي است که موفقيت جمهوري اسلامي ايران در بيان و اعمال خواسته‌هاي خود را نشان مي دهد .

مذاکره کننده ارشد ايران در گفت و گو با ايرنا اظهار داشت : در اين جلسه برخي راهکارهاي عملياتي در حوزه بانکي و نفت مطرح شد که همه وزيران خارجه بر آن تاکيد داشتند، از جمله اين راهکارها، کنارگذاشتن دلار از معاملات ايران و شرکاي اقتصادي خود است که بايد هرچه سريعتر تدقيق و عملياتي شوند

وي در پاسخ به سوالي درباره دستاوردها و نتايج نشست اخير کميسيون مشترک برجام که در سطح وزيران خارجه در روز جمعه در وين برگزار شد، گفت: بيانيه پاياني نشست، بيانيه‌اي قوي در بيان اراده اعضا به حفظ برجام و در تقابل آشکار با اراده آمريکا به نابودي اين توافق بود و نکات قابل توجهي در آن بود که بيانگر موفقيت جمهوري اسلامي در بيان و اعمال خواسته‌هاي خود است. رييس تيم کارشناسي مذاکره کننده ايران و 4+1، در تشريح اين نکات به «اعلام تعهد مجدد وزيران خارجه کشورهاي عضو برجام بر اجراي کامل و موثر اين توافق از جمله در حوزه رفع تحريم‌ها»؛ «اذعان به اين که رفع تحريم‌ها و برخورداري ايران از منافع اقتصادي حاصله، بخش کليدي و حياتي برجام است» و «استقبال از ادامه همکاري‌هاي صلح آميز هسته‌اي با ايران» اشاره کرد.

عراقچي گفت: از همه مهم تر تاکيد وزيران خارجه شرکت کننده در نشست بر «تعهد» خود در موضوعاتي همچون حفظ و ارتقاء روابط گسترده تر اقتصادي با ايران؛ حفظ و استمرار کانال‌هاي مؤثر مالي براي تعامل با ايران؛ تداوم صادرات نفت و ميعانات گازي، محصولات نفتي و پتروشيمي و تداوم روابط حمل و نقل زميني، هوايي، ريلي و دريايي -از جمله کشتيراني و بيمه- است.

معاون وزير امور خارجه تعهد وزيران خارجه کشورهاي عضو برجام طبق بيانيه بر «تقويت پوشش‌هاي اعتبار صادراتي»؛ «حمايت روشن و مؤثر از کنشگران اقتصادي که با ايران تجارت مي‌کنند، به‌ويژه شرکت‌هاي کوچک و متوسط»؛ «تشويق سرمايه‌گذاري‌هاي بيشتر در ايران» و «حمايت از کنشگران اقتصادي در سرمايه‌گذاري‌ها و ديگر فعاليت‌هاي تجاري و مالي که با ايران انجام مي شود يا در رابطه با ايران است» را از ديگر نکات مهمي دانست که در بيانيه پاياني نشست اخير وين بر آن تاکيد شده است.

وي گفت: «گردهم‌آوردن کارشناسان بخش‌هاي دولتي و خصوصي، از جمله از طريق ايجاد و تقويت شوراهاي تجاري مشترک»؛ «حمايت عملي از تجارت و سرمايه‌گذاري در ايران»؛ و «حمايت از شرکت‌هاي خود در برابر آثار فراسرزميني تحريم‌هاي ايالات متحده» از ديگر تعهداتي بود که وزيران خارجه شرکت کننده در کميسيون اخير برجام طبق بيانيه بر آن صحه گذاشته‌اند. عراقچي اظهار داشت: وزيران خارجه کشورهاي عضو برجام در اين بيانيه اظهار تاسف عميق خود را نسبت به خروج آمريکا از برجام اعلام کردند و در يک مقابله آشکار با تحريم‌هاي يکجانبه آمريکا، تعهد کرده اند که براي اجراي موثر موضوعات فوق راه حل‌هاي عملي طراحي و حتي ديگر کشورها را نيز به اتخاد سياست‌ها و ايجاد سازوکارهاي مشابه در روابط اقتصادي خود با ايران تشويق کنند.

معاون سياسي وزير امور خارجه افزود: بيانيه وزيران خارجه ايران و 1+4 به لحاظ سياسي يک بيانيه قوي در بيان اراده اعضا براي حفظ برجام است و آشکارا در مقابل اراده آمريکا براي نابودي برجام و اعمال مجدد تحريم‌ها بر ايران قرار دارد. عراقچي در عين حال تاکيد کرد: آن چه که براي جمهوري اسلامي اهميت دارد ترجمه اين عزم و اراده به راه حل‌هاي عملياتي است به گونه اي که منافع ايران در عمل و به صورت ملموس، در حوزه‌هاي مختلف اقتصادي به ويژه نفتي و بانکي تامين شود. وي گفت : البته برخي راهکارهاي عملياتي در حوزه عمليات بانکي و خريد نفت در جلسه وزرا ارائه شد که بايد هرچه سريعتر تدقيق و عملياتي شوند. کنارگذاشتن دلار از معاملات ايران و شرکاي اقتصادي خود از جمله اين راهکارها بود که همه وزراي خارجه شرکت کننده بر آن تاکيد داشتند. معاون وزير امور خارجه اظهارداشت: جمهوري اسلامي ايران از نزديک با طرف‌هاي اروپايي، روسي و چيني در تماس و تبادل نظر است و جلسات کارشناسي در سطوح مختلف ادامه دارد. بديهي است که اگر نهايتا انتظارات کشورمان از تلاش‌هاي اين کشورها تامين نشود، جمهوري اسلامي ايران ابزارهاي خود را براي مواجهه با هر شرايطي در اختيار دارد.


 انتشار اتهامات ادعايي عليه ديپلمات ايراني توسط آلمان 

به گزارش گروه بين‌الملل خبرگزاري فارس، دادستاني آلمان روز گذشته (چهارشنبه) عليه يک ديپلمات ايراني اتهام‌ زني کرد. به نوشته خبرگزاري «آسوشيتدپرس» دادستاني آلمان اعلام کرده است که اتهامات اين ديپلمات ايراني فعاليت به عنوان يک «عامل بيگانه» و «توطئه براي قتل» است. دادستاني فدرال آلمان گفته است که اين ديپلمات ايراني به نام «اسد‌الله اسدي» مستقر در وين، پايتخت اتريش مظنون به قرار و مدار با يک زوج بلژيکي اصالتا ايراني براي حمله به نشست اخير يک گروه مخالف دولت ايران (منافقين) است.

دادستاني آلمان همچنين مدعي شده است که اين دپيلمات ايراني به زوج بلژيکي وسيله انفجاري حاوي 500 گرم ماده انفجاري (استون پروکسيد) داده است.

بر اساس اين گزارش، اوائل ماه جاري ميلادي بعد از اين که زوج ياد شده در بلژيک دستگير شده و مقام‌هاي اين کشور از يافتن يک وسيله انفجاري در خودروي آن‌ها خبر دادند، اسد‌الله اسدي نيز در نزديکي شهر «آشافنبورگ» در آلمان با حکم قضايي اروپا دستگير شد.

اين درحالي است که «محمد جواد ظريف» وزير خارجه ايران اين اتهام‌ را «طرح شيطاني» و «عمليات فريب» خواند.

وزير خارجه ايران در پيام توئيتري گفته بود :« ايران به صراحت هرگونه خشونت و ترور را در هر جايي که باشد محکوم کرده و آمادگي دارد تا با همه طرف‌هاي ذينفع براي پرده برداشتن از چيزي که يک طرح شيطاني عمليات فريب است، همکاري کند.»


 هلند در کشاکش يک ادعا عليه ايران 

ماجراي اخراج دو ديپلمات ايراني از لاهه هلند چندي است که به يکي از خطوط خبري رسانه‌هاي غربي تبديل شده، اما وراي رفتار ضد ايراني اين رسانه‌ها، آمستردام بايد از رفتارهاي غيرسازنده در قبال تهران پرهيز کند. به گزارش ايرنا، مناسبات چهارصد ساله ايران و هلند به ديرينگي اين روابط و به همان ميزان نيز از فراز و نشيب برخوردار بوده است؛

ماجراي تنش چند هفته گذشته در روابط تهران - آمستردام شايد در روابط هر کشوري رخ دهد اما در وضعيت و شرايط کنوني، اين تنش‌ها به بازتاب خبري و تحليلي بسياري از رسانه‌هاي غربي به عنوان يک خوراک خبري ضد ايران تبديل شد. ماجرا از زماني آغاز شد که خبرگزاري‌ها به نقل از سرويس اطلاعات و امنيت هلند روز جمعه 15 تير خبر دادند که دو تن از کارکنان سفارت ايران در هلند حدود يک ماه پيش از اين کشور اخراج شده ‌اند.

رسانه‌هاي هلندي نيز در اين رابطه به نقل از هولبرت بِريده‌مَيِر سخنگوي سرويس اطلاعات و امنيت هلند، اين خبر را تأييد و نوشته اند که اين دو نفر، وابسته سفارت ايران در لاهه بودند. اما در تاريخ 7 ژوئن (17 خرداد امسال) از هلند اخراج شده‌اند. وي دليل اين اقدام را ذکر نکرد و افزود که سازمان اطلاعات هلند نمي‌تواند در اين مورد اطلاعات بيشتري ارايه دهد.

در همان حال بهرام قاسمي سخنگوي وزارت امورخارجه در نشست خبري 16 تير درباره اخراج دو ديپلمات ايراني از هلند، ضمن محکوميت اين اقدام اظهار داشت: جمهوري اسلامي ايران اين تصميم را اقدامي غيرسازنده در روابط دو کشور ارزيابي مي‌کند.


 پيشنهاد سازمان بنادر براي تاسيس شرکت ترانزيت بين‌المللي
 استفاده تنها از يک پنجم ظرفيت درياي خزر  

مديرعامل سازمان بنادر و دريانوردي اعلام کرد که با وجود ظرفيت 135 ميليون تني جابه‌جايي بار در درياي خزر تاکنون تنها از يک پنجم آن استفاده شده است. به گزارش ايسنا، محمد راستاد در همايش توسعه صادرات از مسير درياي خزر با بيان اين مطلب، گفت: ظرفيت درياي خزر 135 ميليون تن جابه‌جايي در سال است. اين در حالي است که در حال حاضر تنها از 30 ميليون تن آن استفاده مي‌شود. طبق برآوردهاي ما ايران مي‌تواند در طول سال 30 ميليون تن جابه‌جايي کالا در اين دريا داشته باشد و اين در حالي است که آمارهاي فعلي شش ميليون تن بار سالانه را نشان مي‌دهد.وي با اشاره به اهميت توسعه حمل و نقل دريايي در جهان، بيان کرد: حمل و نقل دريايي موتور محرکه هر اقتصادي به شمار مي‌رود و آمارهاي جديد نشان مي‌دهد که حجم تجارت جهاني دريايي در سال از 10 ميليارد تن در سال گذشته است.

دريا موتور محرکه هر اقتصادي است و هدف سازمان بنادر و دريانوردي توسعه فعاليت‌هاي اين موتور محرکه به شمار مي‌رود.مديرعامل سازمان بنادر و دريانوردي با بيان اين‌که ما به دنبال توسعه تعاملات در منطقه هستيم، اظهار کرد: بنادر درياي خزر به عنوان رابطان کريدورهاي شرق به غرب و شمال به جنوب مي‌تواند نقشي حياتي در در مديريت و توسعه فعاليت‌هاي اقتصادي در اين حوزه داشته باشد. ما توانستيم چند ماه قبل فاز نخست توسعه بندر چابهار را نهايي کنيم و اين بندر در پايان فاز 4 به ظرفيت 77 ميليون تن جابه‌جايي بار مي‌رسد.

در ماه‌هاي گذشته هند جابه‌جايي گندم خود از طريق چابهار به سمت هندوستان را با موفقيت اجرايي کرد و اين نشان‌دهنده آن است که با توسعه بنادر خزر تا چه ميزان مي‌توان به حمل و نقل ترکيبي و گسترش تعاملات دريايي در منطقه اميدوار بود.به گفته راستاد، با توسعه بنادر خزر امکان ارتباط گسترده ميان کشورهاي حاشيه اقيانوس هند، درياي عمان و خليج فارس با کشورهاي آسياي ميانه فراهم خواهد شد.

وي با بيان اين‌که حمايت همه‌جانبه از سرمايه‌ گذاران دريايي يکي از اصلي‌ترين سياست‌هاي سازمان بنادر به حساب مي‌آيد، گفت: ما رسما اعلام مي‌کنيم که براي کليه توليد کنندگان و کساني که قصد صادرات کالاهايشان را دارند در بنادر مختلف مانند اميرآباد اراضي لازم را فراهم مي‌کنيم و با شرط بهبود ميزان ترافيک دريايي قطعا پس‌کرانه درياي ايران در اختيار اين سرمايه‌ گذاران قرار خواهد گرفت.

مديرعامل سازمان بنادر و دريانوردي افزود: در کنار آن ما خود را مقيد کرده‌ايم که تمام تاسيسات زيربنايي لازم به سرمايه‌گذاران تا مراحل پاياني کارشان در اختيار آنها قرار گيرد و تعرفه خدمات بندري نيز مناسب و به صرفه باشد.

بنادر ما مانند اميرآباد توانسته است از حمل و نقل سنتي به بنادر نسل سوم و مدرن برسند و اين موضوع برا سرمايه‌ گذارن شرايط بهتري را فراهم مي‌کند.راستاد با بيان اين‌که سازمان بنادر آمادگي آن را دارد که قراردادها را طوري تنظيم کند که در صورت تغيير شرايط امکان بازبيني و بازنگري در آنها وجود داشته باشد، توضيح داد: در صورتي که فضاي اقتصادي تغيير کرده يا هزينه‌ها افزايش پيدا کنند، ما مي‌توانيم با به وجود آمدن يک بازنگري در قراردادها شرايط را به نفع سرمايه‌ گذار تغيير داده و از زيان‌ده شدن سرمايه‌هايشان جلوگيري کنند و اين بازنگري تا جايي ادامه خواهد داشت که مطمئن شويم که شرايط براي سرمايه‌گذاران مناسب است.وي يکي‌ديگر از اهداف سازمان بنادر را گسترش تعاملات با کشورهاي همسايه و فعال در منطقه دانست و ادامه داد: پيشنهاد ما تاسيس يک شرکت ترانزيت مشترک با کشورهاي منطقه و به خصوص همسايگان خزر است که مي‌تواند به هماهنگي در سياست‌ها و تسهيل اقدامات اجرايي منجر شود. ايران اين پيشنهاد خود را رسما ارائه کرده و اميدوار است که با پيگيري‌هاي لازم شرايط براي اجراي آن فراهم شود.


 اخبار 

پمپئو خبر داد

بررسي معافيت تحريم نفت ايران

«مايک پمپئو» وزير امور خارجه آمريکا گفته است کشورش درخواست‌هاي معافيت براي خريد نفت از ايران بعد از بازگشت تحريم‌ها را بررسي خواهد کرد. وزير امور خارجه آمريکا که به خاورميانه سفر کرده در گفتگو با شبکه خبري عرب‌زبان اسکاي در ابوظبي گفت: «در ماه نوامبر که تحريم‌هاي نفتي عليه ايران دوباره اجرايي مي‌شود، کشورهايي براي درخواست معافيت و خريد نفت از ايران به آمريکا مراجعه خواهند کرد و واشنگتن حاضر است اين درخواست‌ها را بررسي کند.» دولت آمريکا پيش از اين مدعي شده بود که با بازگرداندن تحريم‌هاي ايران قصد دارد صادرات نفتي اين کشور را به صفر برساند. در پي خروج آمريکا از توافق هسته‌اي (برجام) دونالد ترامپ، رئيس جمهوري اين کشور به کشورهاي ديگر بين 90 تا 180 روز براي اجراي تحريم هاي ايران فرصت داد؛ موعد اعمال تحريم هاي نفتي چهارم نوامبر است.

بررسي درخواست معافيت توسط دولت آمريکا لزوما به معني اعطاي معافيت به اين کشورهاي نيست اما با هدف «به صفر رساندن صدور نفت ايران» نيز مطابقت ندارد.روز سه‌شنبه قيمت نفت در پي نگراني از کمبود اين کالا در بازار به دليل اعتصاب کارگران صنعت نفت نروژ و نيز نگراني از آغاز تحريم‌هاي نفتي ايران باز هم افزايش داشت. اين افزايش قيمت در آمريکا نيز شرايط را براي دولت دونالد ترامپ دشوار مي‌کند و به همين دليل احتمالا هدف از بررسي اين معافيت‌ها اين است که به صفر رساندن صادرات نفت از ايران در روند طولاني‌تري اجرايي شود تا تبعات اقتصادي آن براي کشورهاي مصرف کننده کمتر باشد. بر اساس تحريم‌هاي آمريکا، شش ماه بعد از خروج اين کشور از برجام (نوامبر سال 2018) وزارت دارايي آمريکا بايد عملکرد کشورهاي خريدار نفت ايران را بررسي کند و در صورتي که به قانون تحريم عمل نکرده باشند، بانک‌هايي که براي خريد نفت به بانک مرکزي ايران پول پرداخته‌ باشند (مثلا بانک‌هاي چيني، کره‌اي يا هندي) مشمول تحريم مي‌شوند.

چين، هند، اتحاديه اروپا، ژاپن و کره جنوبي خريداران عمده نفت خام ايران هستند و تاثير دور تازه تحريم‌هاي آمريکا عليه ايران به همراهي اين کشورها با دولت دونالد ترامپ بستگي دارد.

شکايت عربستان از ايران به سازمان ملل

رژيم سعودي با اين ادعا که کشتي‌ها و قايق‌هاي ايراني قلمرو آبي عربستان را نقض کرده‌اند، از ايران به سازمان ملل شکايت کرد.

به گزارش خبرگزاري مهر به نقل از وبگاه خبري اُردوپوينت، دولت عربستان سعودي در اعتراض به آنچه که نقض مکرر حريم انحصاري ميادين و سکوهاي نفتي واقع در آبهاي خود توسط قايق‌ها و کشت‌هاي ايراني مي‌خواند در يادداشتي اعتراضي که به سازمان ملل متحد ارائه کرد، از دولت جمهوري اسلامي ايران خواست تا از نقض حريم دريايي عربستان خودداري کند!

«عبدالله بن يحيي المعلمي» نماينده دائم عربستان در سازمان ملل متحد مدعي شد که به رغم ارسال يادداشت‌هاي اعتراضي خطاب به دولت ايران و دبيرکل سازمان ملل متحد، ايران همچنان از طريق قايق‌ها و کشتي‌هاي خود مرزهاي دريايي ترسيم شده و مورد توافق دوکشور (مورخ دوم اکتبر) را به طور مکرر نقض مي‌کند. وي در ادامه با اشاره به اتخاذ تدابير ضروري از سوي مقامات ذيصلاح عربستان جهت مقابله با اين موارد نقض حريم دريايي، تأکيد کرد که دولت عربستان مسئوليت هرگونه خسارت برآمده از اينگونه موارد نقض حريم دريايي را متوجه دولت جمهوري اسلامي ايران مي‌داند!

المعلمي همچنين از دبيرکل سازمان ملل خواست تا اين يادداشت را به عنوان يک سند سازمان ملل در اختيار تمام کشورهاي عضو اين سازمان قرار دهد.

کاهش واردات نفت هند از ايران

آخرين آمار نشان مي‌دهد که براي نخستين بار پس از آغاز فشار‌هاي جديد آمريکا بر هند ، واردات نفت اين کشور از ايران در ماه ژوئن (11 خرداد-9 تير) 15.9 درصد کاهش يافته است. روزنامه «تايمز او اينديا» نوشت، هند در مدت ياد شده 592 هزار و 800 بشکه نفت خام در روز از ايران نفت وارد کرد درحالي که اين ميزان براي ماه قبل از آن 700 هزار و 200 بشکه نفت خام بوده است. هند که پس از چين بزرگترين مشتري نفتي ايران است از پالايشگاه‌هاي اين کشور خواسته است تا به دنبال منابع جايگزين باشند،زيرا هند ممکن است مجبور شود واردات نفت خود از ايران را کاهش دهد.

آمريکا در ماه مه (ارديبهشت) پس از خروج يکجانبه از توافق هسته اي با ايران، تهديد کرد که تحريم‌هاي جديدي عليه ايران وضع مي‌کند. پالايشگاه‌هاي دولتي هند که 60 درصد از ظرفيت پنج ميليون بشکه نفت خام در روز را برعهده دارند، در ماه ژوئن (11 خرداد-9 تير) نزديک به 10 درصد (454 هزار بشکه نفت خام در روز) خريد نفت ايران را افزايش دادند. پالايشگاه‌هاي دولتي هند در سال 2017-2018 واردات نفت خود از ايران را به دليل اختلاف با تهران بر سر ميدان گازي فرزاد ب کاهش داده بودند.

نقش کليدي ايران در ثبات سوريه

وزير دفاع روسيه تاکيد کرد: ايران نقشي کليدي در ثبات وضعيت سوريه ايفا کرده و يک بازيگر مهم در منطقه است. «سرگئي شويگو» وزير دفاع روسيه در گفت‌وگو با يک روزنامه ايتاليايي، تاکيد کرد: ايران و ترکيه نقش کليدي در ثبات وضعيت سوريه ايفا مي‌کنند. وي افزود: ايران و همچنين ترکيه در طول تاريخ از بازيگران اصلي در منطقه بوده‌اند و نقشي مهم در ايجاد ثبات در سوريه ايفا مي‌کنند.

درخواست پمپئو از کشور‌هاي عربي

وزير خارجه آمريکا در ديدار با وليعهد ابوظبي خواستار مقابله کشورهاي عربي با ايران شد. به گزارش ايسنا به نقل از الجزيره، «مايک پمپئو»، وزير خارجه آمريکا که سفر کوتاهي به امارات داشته است در ديدار با «محمد بن زايد» وليعهد ابوظبي خواستار فعاليت ‌مشترک کشورهاي عربي هم‌پيمان آمريکا براي ايجاد ثبات و امنيت در منطقه و مقابله با آنچه فعاليت‌هاي بي‌ثبات کننده ايران خواند، شد .

وي همچنين گفت که واشنگتن تمايل دارد بحران ميان کشورهاي عربي را کاهش و براي آن راه حل ايجاد کند. پمپئو پس از اين ديدار به منظور شرکت در نشست ناتو ابوظبي را به مقصد بروکسل ترک کرد.

فرستاده ويژه رئيس جمهوري در اندونزي

«معصومه ابتکار» معاون رئيس جمهوري در امور زنان و خانواده و فرستاده ويژه حسن روحاني به اندونزي، شب گذشته وارد جاکارتا شد و در فرودگاه مورد استقبال «يوهانا يمبيسه» وزير توانمندسازي زنان و حمايت از کودکان اندونزي و مديران وزارت خارجه اين کشور قرار گرفت.


 عضو کميسيون امنيت ملي و سياست خارجي:
 صداوسيما فاصله زيادي با دانشگاه عمومي و کلاس اخلاق دارد 

جلسه عمومي بررسي مشکلات مردم منطقه 8 تهران از سلسله جلسات مناطق 22 گانه تهران که که با پيگيري دکتر مصطفي کواکبيان نماينده مردم تهران در مجلس شوراي اسلامي و با همياري فرماندار تهران از سال قبل و به طور منظم برگزار مي‌شود

دکتر مصطفي کواکبيان نماينده مردم تهران، ري، شميرانات، اسلامشهر و پرديس طي سخناني گفت: چون در منطقه 8 هستيم و هفته آينده دهه کرامت آغاز مي‌شود که منجر به ولادت حضرت علي بن موسي‌الرضا (ع) مي‌شود، حديثي از ايشان نقل مي‌کنم. ايشان فرمودند: «ايمان مومن کامل نمي‌شود مگر اينکه سه ويژگي در وجودش باشد ، سنتي از خدا، سنتي از پيامبر و سنتي از امام و ولي در وجودش باشد. سنتي که از خداوند است رازداري است.»

دبيرکل حزب مردم سالاري با اشاره به مصاحبه صداوسيما با يکي از «شاخ‌هاي مجازي» گفت: گاهي در جامعه رفتارهايي مشاهده مي‌کنيم که کاملا بري از اين سنت الهي است. صداوسيماي ما که بايد دانشگاه عمومي و کلاس اخلاق باشد گاهي بي اخلاقي مي‌کند و با جايگاه واقعي خويش فاصله زيادي دارد اگر کسي خطا کرده بايد دستگاه قضايي رسيدگي کند و آبروريزي کار خوبي نيست. از طرفي گاه در مواردي که بايد اختلاس‌ها و فسادهاي اقتصادي افشا شود اين کار را انجام نمي‌دهيم.

دکتر کواکبيان افرود: سنت ديگري که از پيامبر بر مي‌آيد مدارا با مردم است. اگر با مردم خوب رفتار نکنيم، امام راحل فرمودند «همه شما را کنار مي‌زنند و به جاي شما کسان ديگري را مي‌آورند، همانطور که شاه را برکنار کردند» اگر ما هم در مجلس، قوه قضاييه و قوه مجريه در مردم نارضايتي ايجاد کنيم بايد بدانيم اعتراض مردم را نبايد نا حق بدانيم و اين موضوع به تشنج و ناآرامي مي‌انجامد که قطعا به ضرر انقلاب و نظام است لذا در هر بخشي که هستيم بايد تلاش کنيم رضايت عمومي را جلب کنيم.عضو کميسيون امنيت ملي و سياست خارجي گفت: خصلت سوم صبر در برابر مشکلات است که از امامان معصوم بايد مقاومت و صبوري را بياموزيم. ما شرايط خوبي در زمينه اقتصادي نداريم و ترامپ نابخرد با خروج از برجام يک جنگ تمام عيار اقتصادي را عليه ما به راه انداخته است. البته همين امروز وزير خارجه آمريکا بحث معافيت براي تحريم‌هاي نفتي را مطرح کرد که مشخص کرد تير آن‌ها در اين زمينه به سنگ خورده است.

رئيس فراکسيون ديپلماسي و منافع ملي مجلس شوراي اسلامي گفت: اين ملت ثابت کرده در مقابل دشمنان يد واحد است و همواره مقاوم بوده اما مسئولين نيز در داخل کشور بايد رضايتمندي مردم و وحدت کلمه را ايجاد کنند.

دکتر کواکبيان گفت: تا کنون جلسات 18 منطقه تشکيل شده که جلسات مناطق 1و 20 با همياري فرمانداري شميرانات و فرمانداري ويژه ري انجام شد و هم اکنون جلسات 4 منطقه باقي مانده است.

وي تصريح کرد: منطقه 8 نياز به يک بيمارستان و فضاي درماني مناسب دارد که با وجود زمين 8هزار متري قول مي‌دهيم روند احداث اين بيمارستان را پيگيري کنيم.