تاریخ 1397/04/21 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره 4805 برو جستجو جستجوی پیشرفته   استاندار سمنان:
 استان سمنان 450 ميليون مترمکعب کسري آب دارد 

سمنان- خبرنگار روزنامه پيام استان سمنان

استاندار سمنان با بيان اين که براي تأمين آب در درازمدت نيازمند فرهنگ‌سازي و مديريت مصرف هستيم، گفت: کسري آب در استان حدود 450 ميليون مترمکعب است.

سيد‌شهاب‌الدين چاوشي در نشست شوراي حفاظت آب استان سمنان به ميزباني سالن غدير استانداري با بيان اين که کسري آب در استان حدود 450 ميليون مترمکعب است، ابراز داشت: استفاده از پساب در بخش صنعت و اجراي طرح‌هاي کاهش مصرف آب در بخش کشاورزي در دستور کار قرار دارد که بر همين اساس حائز رتبه اول کشوري در تعيين تکليف چاه‌هاي غيرمجاز هستيم.

وي با بيان اين که 86 درصد آب استان سمنان به مصرف بخش کشاورزي مي‌رسد، افزود: به دنبال اصلاح الگوي کشت، استفاده از روش‌هاي نوين آبياري و نصب کنتورهاي هوشمند در استان هستيم که بخش زيادي از اين اهداف برآورده شده و مابقي در دست انجام است.

استاندار سمنان با بيان اين که براي مديريت بهتر منابع آبي بر مشترکان پرمصرف نظارت مي‌شود، ابراز داشت: انتظار مي‌رود کشاورزان در کنار دهياران بر اصلاح مصرف آب نظارت کافي را داشته باشند تا بتوان با مديريت منابع و اصلاح سبک زندگي خود را براي شرايط کم‌آبي مهيا کنيم.

چاووشي با بيان اين که تا زماني مديريت مصرف آب در استان سمنان رخ ندهد نمي‌توان به اجراي طرح‌هاي آب‌رساني اميدوار بود، تصريح کرد: با انتقال آب از اصفهان به يزد نه‌تنها مشکلات حل نشد بلکه باعث بروز تنش‌هايي بين اين دو استان شد لذا در وهله نخست بايد منابع آب موجود به‌درستي مديريت شود.

وي با بيان اين که رويکرد مديران بايد در ابتدا تأمين منابع عمومي و سپس کشاورزان باشد، افزود: برنامه‌هاي انتقال آب در استان سمنان به‌صورت ويژه در دست پيگيري قرار دارد اما براي تحقق اين گام در ابتدا بايد منابع فعلي آب به‌درستي مديريت و براي آن تدابير لازم اتخاذ شود.

استاندار سمنان با بيان اين که طرح‌هاي نيمه‌تمام حوزه آب بايد هرچه سريع‌تر به اتمام برسد، ابراز داشت: سد کالپوش، سد فينسک و انتقال آب چشمه‌سارهاي قطري در استان به‌صورت نيمه‌تمام باقي‌مانده‌اند که بايد براي حل مشکل اين پروژه‌ها تعيين تکليف شود.


 بيش از يک هزار نفر از استان سمنان به سفر حج تمتع اعزام مي‌‌شوند 

سمنان- خبرنگار روزنامه پيام استان سمنان

مديرکل سازمان حج و زيارت استان سمنان گفت: يک هزار و 200 نفر از استان سمنان به سفر حج تمتع اعزام مي‌شوند.

خليل دل‌پاک در گفت‌وگو با خبرنگاران اظهار داشت: پس از اتمام ثبت‌نام بالغ‌بر يک هزار و 200 نفر از استان سمنان براي شرکت در سفر حج تمتع اعزام مي‌شوند.

وي با اشاره به اين که 9 کاروان از اين استان اعزام مي‌شود، تصريح کرد: امسال سهم شهرستان سمنان 3 کاروان است.

مديرکل حج و زيارت استان سمنان با تأکيد بر اين که سهم شاهرود نيز 3 کاروان است، افزود: گرمسار يک کاروان و شهرستان دامغان نيز دو کاروان اعزام مي‌شود.

وي با اشاره به اين که 6 کاروان مدينه‌قبل هستند و 3 کاروان مدينه ‌بعد اعزام مي‌شوند، اذعان کرد: يکي از مهم‌ترين رويکردهاي اين سازمان تحقق شعار سال در اين سفر معنوي است و در اين راستا تفاهم‌نامه‌هايي با برخي مراکز خريد اينترنتي در راستاي فروش کالاهاي ايراني با تخفيف به زائران است.

دل‌پاک با بيان اين که اعزام حجاج سمناني از 27 تيرماه آغاز مي‌شود، تأکيد کرد: زمان دقيقي براي تاريخ اعزام هر کاروان مشخص نشده است و پس از تصميم‌گيري نهايي به‌زودي اطلاع‌رساني مي‌شود.

وي ابراز داشت: حفظ امنيت حجاج در اولويت نخست دولت قرار دارد و در اين راستا تمهيدات لازم انديشده مي‌شود.

مديرکل حج و زيارت استان سمنان با بيان اين که کلاس‌هاي آموزشي لازم براي تبيين و تشريح مناسک عبادي حج تمتع ويژه زائران برگزار مي‌شود، اعلام کرد: حجاج بايد پيش از سفر آگاهي و آمادگي لازم را براي شرکت در تمام برنامه‌هاي اين سفر داشته باشند.


 معاون سازمان جهاد کشاورزي استان سمنان خبر داد:
 خسارت 4000 ميليارد ريالي سرما به باغات استان سمنان 

سرويس خبر

معاون بهبود توليدات گياهي سازمان جهاد کشاورزي استان سمنان با اشاره به خسارت سرمازدگي به باغات اين استان در زمستان گفت: سرمازدگي 20 هزار از باغات اين استان را از بين برد و بيش از 4000 ميليارد ريال به کشاورزان خسارت زد.

به گزارش روابط عمومي سازمان جهاد کشاورزي استان سمنان، لطف الله رضايي در جمع خبرنگاران درباره اقدامات انجام شده براي پرداخت خسارت به کشاورزان اظهار داشت: پرداخت بخشي از خسارت به صورت تسهيلات کم بهره و کمک بلاعوض به خسارت ديدگان از سوي مراجع زيربط در حال پيگيري است.

وي مساحت اراضي کشاورزي استان سمنان را 198 هزار هکتار عنوان کرد و گفت: از اين مقدار 54هزار هکتار باغات، 100 هزار هکتار اراضي زراعي و مابقي نيز را آيش تشکيل مي‌دهد.

معاون بهبود توليدات گياهي سازمان جهاد کشاورزي استان سمنان از وجود 46 هزار و 567 بهره‌بردار بخش کشاورزي در استان خبر داد و گفت: بخش کشاورزي استان سهم 17 درصدي در اشتغال داشته و ارزش افزوده ايجاد شده در بخش کشاورزي نيز بيش 20 درصد است.

رضايي ميزان توليد سالانه توليدات بخش کشاورزي را يک ميليون و و 460 هزار تن عنوان کرد و افزود: ارزش سالانه محصولات توليدي بخش کشاورزي استان 4 هزار و 600 ميليارد تومان است.

وي گندم، جو، سيب زميني، چغندرقند و دانه‌هاي روغني را از عمده ترين محصولات زراعي استان سمنان عنوان کرد و گفت: پيش بيني مي‌شود امسال حدود 110 هزار تن گندم، 54 هزار تن سيب زميني، و 165 هزار تن چغندرقند در استان توليد شود.

معاون بهبود توليدات گياهي سازمان جهاد کشاورزي استان سمنان مهمترين محصولات باغي استان را پسته، زرد آلو، انگور،زيتون و انار اعلام کرد و گفت: سالانه 360هزار تن محصولات باغي در استان توليد مي‌شود.